yCevut/Ht&faaLiï Radio-programma BINNENLAND De boer moet als producent weder GEMENGD NIEUWS HOUDT IIELDERSCTIE COURANT -VAN DINSDAG 20 AUGUSTUS ïq^. Het vertrek van den burgemeester van Albury. Tolheffing op bruggen. De terugkeer van de Belgische Koningskinderen naar België. De spelling-Marchant. Nieuwe scheepsbouw- orders van de Koninklijke Shell-groep Wat thans in ons land voor de Shell op stapel staat. Een rede van Dr. F. E. Posthuma. Binnenland. Noodweer boven Den Haag Blikseminslag veroorzaakt een ernstige tramstoring. Tal van overstroomingen. in hek waschgoed.... een schrikbeeld voor iedere huisvrouw. Olcutic. verwijdert ze voor VIJF wasschen 16 ck Inbraak in het station te IJniuiden. Onbewaakte overwegen. De griezelige vondsten aan de Nederlandsche grens. Oorlogsdrama of misdaad Boerderijen afgebrand. Inbraak te Amsterdam. UW TEINT FRISCH... 13 ct. - 2 voor 25 ct. Stoomschip gekanteld in de Merwehaven te Rotterdam Schietpartij in een Woon wagenkamp. Vrouw door een tram overreden en gedood. Beleediging van een bevriend staatshoofd. 2 EO. GERZON OVERLEDEN. Gisterenochtend is te Amsterdam in zijn woning op 72-jarigen leeftijd overleden de heer Ed. Gerzon, directeur van de N.V. Ger- zon's modemagazijnen. Op 29 Sept. 1862 te Groningen geboren, ging de heer Gerzon, na zijn schoolopleiding, als jongen van 18 jaar naar Thuringen, waar hij werkzaam geweest is in een wollenstoffen- fabriek. Daarna is hij eenigen tijd handels reiziger geweest in Nederland en België, om vervolgens een kleine winkelzaak in manufac turen aan den Nieuwendijk te openen, welke hij herhaaldelijk heeft uitgebreid. Met zijn broeder Leon Gerzzon heeft hy in 1889 Ger- broeder Leon Gerzon heeft hij in 1889 Ger- zon's mouemagazijnen gesticht, die later 's-Gravenhage, Haarlem, Hilversum en Nij megen. In 1913 is het bedrijf, dat zoo gegroeid was tot een van zeer grooten omvang, met een eigen fabriek uitgebreid. Een dankbetuiging aan het Neder- landsclie volk. By zijn vertrek naar Engeland heeft de heer A. Waugh, burgemeester van Albury, een dankbetuiging gericht aan het Neder- landsche volk. Daarin betreurt hy zyn vertrek omdat hij hier te lande langer had willen vertoeven om andere deelen en plaatsen van ons land te bezoeken. Niettemin is de burge meester zeer te spreken over de vriendelijke ontvangst; die hem en zyn echtgenoote aller- wege ten deel is gevallen. De burgemeester verzekert dat hij de beste wenschen aan de bevolking van Albury zal overbrengen, waar men de landing van de Uiver tot in lengte van dagen in herinnering zal houden. Gaat waarschynlyk niet door. Hoewel uiteindelijke beslissing nog niet is genomen, mag worden aangenomen, dat de tolheffing op de bruggen over een aantal rivieren, waarin voorziet wetsontwerp 259 (het geven van vryheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan de N. V. ,,Ned. Bruggen Exploitatie Mij.) niet zal doorgaan. („Hbld."). Zaterdagmiddag om 1 uur zyn de kinderen uit Noord wijk via Den Haag naar hun land teruggereisd. De Belgische koningskinderen prins Bou- dewijn en prinses Josephine Charlotte hebben Zaterdagmiddag om één uur Noordwijk ver laten. Per auto zijn zij naar Den Haag vertrok ken, vergezeld 'an hun gastheer, den burge meester van Noordwijk, jhr. Van de Mortel. Van Den Haag ging de reis per Pulmann- trein naar België. Voor en achter den auto reed motor-politie. Het publiek juichte, hetgeen door de Ko- nigskinderen met handgewuif beantwoord werd. De politiebeambten, die gedurende het ver blijf voor de veiligheid zorg hebben gedragen, hebben als souvenir elk een foto ontvangen van het bezoek van de Koningin en Prinses Julianr aan de Koningskinderen op het strand. Zal in het orgaan van den V.P.R.O. niet meer zijn voorgeschreven. In het weekblad Vrije Geluiden, het orgaan van den Vrijzinnig Protestantschen Radio Omroep staat het volgende: Gehoor gevende aan tal van wenschen uit onzen lezerskring, hebben wij ons standpunt ten opzichte van de spelling gewijzigd. Ons orgaan verschijnt niet meer in de spelling- Marchant. Het deed het toch al niet volledig meer, omdat verscheidene schrijvers er be slist bezwaar tegen hadden. Wij laten in het vervolg onze medewerkers volkomen vrij en plaatsen alles zooals het binnenkomt. Het gevolg zal wel zijn dat 95 pet. der arti kelen in de oude spelling zullen verschijnen. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Shell groep weer eenige nieuwe orders ge plaatst bij de Nederlandsche scheepsbouw in dustrie, n.1.: 1 stoomschip van 4000 ton draag vermogen bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. Amsterdam ten behoeve van de vaart in West-Indië, 1 stoomschip van 4000 ton draagvermogen bij P. Smit Jr., Rotterdam, voor dezelfde vaart, en 1 motorschip van 560 ton draagvermogen bij v. d. Giessen te Krim pen a. d. IJssel, voor de vaart in Portugal. Wat, afgezien van de vele reparatie- en orders voor nieuwen bouw van de Koninklijke onderhoudswerkzaamheden, alleen reeds de Shell groep beteekenen voor de Nederland sche scheepsbouwnijverheid, wordt duidelijk, indien men bedenkt, dat deze groep alleen in Nederland dus momenteel negen zeeschepen van tezamen 70.000 ton draagvermogen, t.w. 2 van 12.100 ton, 4 van 9100 ton, 2 van 4000 ton en 1 van 560 ton in aanbouw heeft. In totaal zijn, wat zeeschepen betreft en met inbegrip van bovenbedoelde opdrachten, thans in Nederland in aanbouw, ca. 127.000 ton draagvermogen (inclusief ruim 20 kustvaar tuigen, welke in Groningen gebouwd worden). DE GESTELDHEID VAN HET KAPPERSBEDRIJF. 187 kapperszaken opgeheven. De Nederlandsche Kappersbond schrijft ons: Uit een door den Nederlandschen Kappers- bond ingestelde enquête is komen vast te staan, dat sinds 1 Januari j.1. tot 1 Augustus 1935, dus in 8 maanden, niet minder dan 187 kapperszaken in Nederland zijn opgeheven. 187 zaken opgeheven beteekent dat even zoo veel gezinnen de dupe zijn geworden van de ongebreidelde toestanden in dat bedrijf. Alleen te Den Haag zijn in datzelfde t(jd- zelfde tijdvak 32 kapperszaken gesneuveld en te Amsterdam konden 37 kappers den strijd om het bestaan niet langer volhouden. Verreweg het meerendeel (ongeveer 80 der opgeheven zaken behoorden tot de groep die de laatste i. jaar zijn opgericht, waaruit de conclusie getrokken moet worden dat vooral voor nieuw op te richten zaken er weinig kans van slagen bestaat. vrij zijn i De gave gulden een zegen voor het bedrijf. In een bijeenkomst van den Bond van Oud- Leerlingen van Landbouwscholen in Gelder land, te Ruurlo gehouden, heeft, dr. F. E. Posthuma gesproken over: ,,De plaats van den boer in de samenleving in het algemeen en in den tegenwoordigen tijd in het bijzon der." Na een algemeene inleiding beschouwde spr. den boer als producent. In den tegenwoordigen tijd ondervindt de boer als producent veel moeilijkheden en als de regeering niet zorgde voor een verbetering (correctie) der prijzen, zou het er met den boer slecht voorstaan. Niemand, zegt dr. Posthuma, kan vuriger wenschen dan ik, dat de beslagen op de prij zen door kunnen gaan, zoolang de prijzen langs natuurlijken weg nog niet hoog genoeg zijn, doch spreker vreest, dat ook hier de wal het schip zal keeren, en dat ook hier de tijd komt, dat wij zullen moeten erkennen dat, waar niet is, zelfs de keizer zijn recht ver liest. ^preker zet dan het groote belang uiteen, dat Nederland by de exploitatie van den bodem voor het melkveehoudersbedrijf heeft. Met cijfers licht hij als zyn meening toe, dat het belang om den grond te exploiteeren voor het melkveehoudersbedrijf veel grooter is dan het belang van die exploitatie voor het akkerbouwbedrijf. Zeker een achtste deel van onze bevolking is rechtstreeks afhankelijk van de uitkomsten van het melkveehoudersbedrijf. Spreker betreurt dat de export van onze zuivelproducten veel mjpder mogelijk is dan vroeger, doch wijst er tegelijk op, dat wij ons wel wat heel weinig van het verbruik in het binnenland hebben aangetrokken. Onze boter en het dierlijk vet dat wij voort brengen, is tezamen nog niet in staat de be hoefte van ons volk aan vet te dekken. Ook ik weet wel dat de wereld veel beter en veel gelukkiger zal zijn als de monetaire moeilijkheden opgelost zijn en als de handels belemmeringen bij de verschillende landen zijn verdwenen. Maar we zijn zoo ver nog niet en het gelijkt er niet op, dat wij spoedig zoover zullen komen, en intusschen moeten we ook leven en moeten we maar rustig afwachten? Een goede organisatie van den botor-detail- verkoop kan het bestaan redden van velen die nu in de margarinedistributie den kost verdienen. Voor de vleesch- en vetvoorziening moet ook niet de hoogste wijsheid zijn: naast iedere koe een blikje! Wij maken dan niet alleen koeien, maar ook veel nijvere menschen kapot. Aanpassen, aldus spreker, goed! Maar ten minste even hard den grondslag voor ons wel zijn in het land zelf zoeken. Spreker ging daarna uitvoerig de positie van onze boter en kaas na. Wat helpt ons een handelsverdrag met een land dat ons recht geeft 15 millioen kg boter en 23 millioen kg kaas uit te voeren als wij er - tenslotte maar 10 millioen kg boter en 15 millioen kg kaas uit kunnen krijgen! Spr. kwam tot deze conclusie: Wie op het standpunt staat dat wij niet een crisis doormaken in den gewonen zin van het woord, een crisis zooals er vroeger ook vele zijn geweest, doch dat de maatschappij, om niet te zeggen het geheele wereldbestel, in haar structuur gewijzigd wordt, moet zich hierop ook durven inschieten. Doen wy dat niet, doch wennen wij de boeren aan de bestaande maatregelen, dan krijgen we een maatschappij, die de over- groote meerderheid van het Nederlandsche volk niet wil. Eerste voorwaarde voor betere toestanden op landbouwgebied is: de boer m»et als pro ducent weder vrij zijn! Niet de uitvoerder van allerlei regeerings- voorschriften met talloooze controleurs om zich heen. Behalve verbruiker in engeren zin is de boer ook consument voor zijn bedrijf. Bij alles wat hij daarvoor noodig heeft: zijn kracht voer, zijn kunstmest, zijn buitenlandsche werk tuigen, mag de boer zich gelukkig prijzen dat hij nog beschikt over een gaven gulden. Wat de boer moet koopen en wat hij aan diensten moet betalen, is duur door de hooge loonen en de zware lasten die er in ver rekend zijn. De boer heeft als consument dan ook een groot belang bij het verlagen der looonen en vaste lasten, want deze drukken als lood op zijn bedrijf. Voor den boer als staatsburger, zèi dr. Posthuma, komt het hierop neder: eerst de boter en dan de margarine, omdat het be lang van Groot-Nederland dat eischt. Spreker zette voorts uiteen, dat de boer naar dezelfde grondslagen belasting betaalt als ieder ander Nederlander en hij heeft er dus ook belang bij dat de belastingpenningen zuinig worden gebruikt. Scherp onderscheidde spr. een overheids dienst als ambt, iets waarvan de betrokkene dus moet bestaan en uit de inkomsten waar van hij moet leven, en een overheidsfunctie als eerepost. Natuurlijk, zei spreker, moet het ambt beloond worden, doch van de eere functie moeten wy geen baantje maken. Dr. Posthuma sprak dan over het ambt van minister en het daaraan verbonden pensioen en zegt van dit laatste: „Moet uit bezuini gingsoogpunt het ministerspensioen worden opgeschort, omdat uit de aangifte van inko men en (of) vermogen blykt dat de betrok kene daaraan geen behoefte heeft, daar hij uit anderen hoofde een met dat pensioen of vroeger inkomen of salaris gelijk te stellen inkomen heeft, dan betuig ik mits de maatregel over de geheele linie wordt toege past daarmede bij voorbaat mijn instem ming." Dr. Posthuma richtte zich tenslotte in het bijzonder tot de jonge boeien en boerinnen en wees er hen op, dat ze van den wereld oorlog zelf weinig weten, doch dat die hen in een wereld heeft geplaatst die een groote chaos is. „De gezonde begrippen, die gij van huis uit hebt medegekregen zegt spreker het harde werken en zuinig leven dat ge hebt ge leerd, maakt u voor iedere maatschappy ge schikt, mits maar wordt begrepen, dat op de boerderij slechts de boer weet, hoe het bedryf moet worden geleid." Den Haag is Zondagmorgen geteisterd door een zwaar noodweer. Omstreeks 11 uur 's morgens ontlastte zich boven Den Haag en Scheveningen een onweer van bijna onge kende hevigheid. Bliksem en donder volgden elkaar met groote snelheid op, doch boven dien was er een wolkbreuk, welke zeer veel ongemak veroorzaakte. Scheveningen werd wel heel erg getroffen. Er waren 's morgens met het toen nog mooie weer, heel wat bad gasten gearriveerd, ook uit andere plaatsen, en voor die allen werd het een sauve qui peut toen de bui losbarstte. Tot overmaat van ramp werd het tramverkeer met de lijnen 9 en 15 door een blikseminslag op de boven leiding ernstig gestoord, zoodat er aan weg komen uit de overgoten badplaats ook vrij wel niet te denken viel. De taxi-ondernemin gen maakten dan ook goede zaken. Nog erger waren de bewoners van Scheveningen er aan toe. Daar toch bevinden zich vele huizen met sousterrain, en daar waren de overstroomin gen niet van de lucht. Men zag, toen het ergste van de bui over was, overal menschen aan het hoozen met emmers en andere bruiki bare voorwerpen. Er is aan meubilair en intérieur veel schade aangericht. Was voor Scheveningen de dag daarmede bedorven, Den Haag zelf heeft er ook van kunnen lusten. Op tal van plaatsen stonden de straten blank en hadden overstroomingen plaats, het ergste wel in de omgeving van het H.S.M.-station, dat zelf ook overlast ondervond. De tunnels naar het tweede per ron stroomden n.1. zoo vol water, dat voet gangersverkeer hier niet meer mogelijk was. De reizigers werden over de sporen naar het tweede perron geleid. Ook de verschillende en bij) nooit gaatje» in Uw goed Handehond „Emka" Apeldoorn viaducten in de lijn AmsterdamRotterdam, voorzoover in de Residentie gelegen, hadden het zwaar te verantwoorden. Des middags werd het mooi weer, alle leed was spoedig vergeten, doch door het nood weer van 's morgens boekte Scheveningen toch een nadeelig saldo op dezen aanvanke lijk zooveel belovenden dag. De brandkast geopend en een be drag van twee mille gestolen. Een spoor leidt naar de hoofdstad. Zondagmorgen om zeven uur is ontdekt, dat in het dienstlokaal van het station IJmuiden der Nederlandsche Spoorwegen was ingebroken. Een brandkast was geopend door uitbranden van het slot. Drie geldkistjes met inhoud zijn ontvreemd. De geldkistjes werden op een in de onmiddellijke nabijheid gelegen terrein ge opend teruggevonden. Het juiste bedrag, dat zich in de kistjes bevond, kon nog niet wor den opgegeven, maar bedraagt ongeveer f 2000. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Volgens de eerste aanwijzingen leidt het spoor van de daders in de richting van Am sterdam. Het onderzoek wordt door de politie voortgezet. De stationschef heeft zijn woning boven het station, waar de inbraak werd gepleegd. AUTO RIJDT EEN CAFÉ BINNEN. Gisterennacht omstreeks 1 uur is een per sonenauto, waarin vier personen waren ge zeten, komende uit de richting Grave, in de bocht bij het Hoekje de Langenboom te Oss, geslipt en in volle vaart tegen het café van den heer.Lamers aldaar gebotst. De botsing was zoo hevig, dat de pui van het café ge heel werd vernield en de voorgevel gedeel telijk instortte. In de gelagkamer werd een groote verwoesting aangericht. De inzittenden van den auto liepen allen verwondingen op. Een der passagiers was door de vooruit geslingerd en vrij ernstig aan het hoofd gewond. Allen moesten onder geneeskundige behandeling worden gesteld. De auto was zwaar gehavend en moest per kraanwagen naar een garage worden ge sleept. Twee dooden. Zaterdagmorgen is de melkauto van den heer A. Kooi uit Arkel by de Haarbrug te Arkel op den onbewaakten overweg door een trein, komende uit de richting Leerdam, gegrepen. Naast den chauffeur, den heer A. Kooi, zat de 14-jarige jongen G. Gons. Deze werd op slag gedood. De chauffeur liep zware verwondingen op. Deze is na eerste hulp van een geneesheer die in den trein zat en een verpleegster, met den verdergaanden trein, die 42 minuten ver traging had, naar Gorinchem vervoerd. Het stoffelijk overschot van G. is per auto naar het ziekenhuis te Gorinchem gebracht. De auto was ongeveer 150 meter langs de lijn meegesleurd. Men meldde ons later: In het ziekenhuis te Gorinchem is ook het tweede slachtoffer na korten tijd overleden. De lijken zijn door de politie in beslag geno men. Dr. Hulst uit Leiden zal de sectie ver richten. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: De Zonne kloppers, o.l.v. C. Steyn, de Flierefluiters o.l.v. E. Walis, Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst, en Dr. F. de Graaf (lezing). 12.00 Gram.pl. 12.30 E. Walis en zijn orkest. I.151.45 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2,00 H. Wiggelaar (viool) en R. Schoute (piano). 2.30 Gram.pl. 3.00 Voor de kinderen. 5.40 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 6.00 Pianorecital D. Wins. 6.15 „Schalmei", o.l.v. P. Renes. 6.30 Dubbel-X, o.l.v. C. Steyn. 7.00 Sportuizending. 7.20 J. Lammen (bas) en J. Jong (orgel). 7.50 „Bij de verkeersdokter". 8.00 Herh. SOS-ber., nieuwsber. en VARA- Varia. 8.15 Gram.pl. 8.30 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis, m.m.v. Bert van Dongen (zang). 9.30 „De baby van Jacobs", spel van Visman, m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 10.15 Orgelspel C. Steyn, 10.45 Gram.pl. II.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 11.4512.00 Gram.pl. Hilversum, 301 M, NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en medidatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. D. Ringnalda. 11.0012.00 Harmoniumspel M. F. Jurjaans, m.m.v. sopraan en alt 12.15 Ensemble v. d. Horst en Gram.pl, 2.15 Orgelspel R. Parker. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Berthe Kalff (viool) en Julia Aerts (piano). 5.00 Kinderuur. 6.00 Gram.pl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Causerie J. S. Zodij. 7.55 Gram.pl, 8.00 Berichten. 8.05 H.O.V. o.l.v. F. Schuurman 9.00 Causerie J, Lens. 9.30 Vervolg concert. 10.3012.00 Gramofoonmuziek, DONDERDAG 22 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. AVRO uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 11.00 B. Lensky (viool) en Pine Beider (voor dracht). 12.00 Ensemble Rentmeester. 2.00 Declamatie Clasine Wijgers. 2.15 Cantabile-orkest o.l.v. E. Beeckman. 3.45 Zenderverzorging. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Kinderuur, 5.30 Jetty Cantor en haar ensemble. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg Jetty Cantor en haar ensemble. 7.25 Zenderoverschakeling. 7.30 Gramofoonplatenopnamen van Jean Tranchant, ingeleid door Mr. H. M. Mer- kelbach. 8.00 Berichten. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. G. Thill (tenor). 8.50 G. Czopp: Ik ben van de week bij/in geweest. 9.00 Vervolg orkestconcert. 9.30 Zang door L. W. Nijland, m.m.v. P. Pala (piano). 9.50 Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.15 Gram.pl. 10.30 Vervolg Kovacs. 11.00 Berichten. 11.1012.00 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk Hilversum, 301 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00— 11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. P. v. Vliet. 10.45 en 11.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orkestconcert en Gram.pl. 2.00 Pianorecital G. J. Haalebos. 3.Ö0—3.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing Ds. A. J. Westra Hoekzema, m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Mevr. C. van StaaBeversluis (sopraan) en Willy Meeuwisse (piano). 6.43 Enkrateia-kwartier. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Berichten. 8.05 Uit de St. Pieterskerk te Lelden: Sam Swaap (viool), Ch. van Istcrdael (cello) en L. Mens (orgel). 9.25 Causerie Mr. J. J. R. Schmal. 9.55 Berichten. 10.00 —11.30 Gram.pl. De corr. van de N. R. Crt. te Breda schrijft: De griezelige vondsten in het tusschen Wuestwezel en Brecht op eenigen afstand van de Nederlandsche grens gelegen gehucht Achtenbrug, (waaromtrent reeds in het kort in de N.R.C. is bericht) vormen in de grens streek nog steeds het gesprek van den dag. Verschillende verhalen, het een nog al on waarschijnlijker dan 't ander, doen de ronde, teruwijl talrijke gissingen, welke meest ver gissingen blijken te zijn, geuit worden. Twee mogelijkheden. De twee eenig overblijvende mogelijkheden zijn, dat men met slachtoffers van een mis daad heeft te doen of dat men de trieste resten van een oorlogsdrama heeft bloot gelegd. Het onderzoek naar beide mogelijkheden wordt ten zeerste bemoeilijkt door het ont breken van elk voorwerp, dat ook maar de geringste aanwijzing kan geven. Want wel zyn in de omgeving van de plaats waar het derde lijk werd blootgelegd een 5-tal roestige spijkers gevonden, doch dit is op een afge rasterde piek grond op 33 M. afstand van een bewoonde boerderij geen zeldzaamheid. Dat de lijken bij nacht en onty zijn be graven kan ook wel als vaststaand worden aangenomen, daar men anders op de boerde rij van De Bie, die ook in de oorlogsjaren doorloopend bewoond was, wel iets had moe ten bemerken. Politie en justitie staan dan ook tot dus verre voor een raadsel, hoewel er naar verludt gedurende de laatste dagen eenige aapwijizingen zijn binnengekomen, die het onderzoek in een zekere richting leiden. In hoeverre die aanwijzingen deze geheimzinnige zaak tot klaarheid zullen brengen, wenschte men ons hangende het onderzoek nog niet mede te deelen. UIT EEN AUTO GEVALLEN. Zondagmorgen is op den Osdorperweg te Nieuwer-Amstel de 18-jarige mej. J. Staal uit 's-Gravenhage tengevolge van het open slaan van het portier uit een snelrijdenden auto gevallen. Mej. S. bekwam door den val een hersenschudding alsmede een breuk aan den rechterpols. Te Oude Mirdum. Zondagmorgen om 10 uur is de boerderij van G. Visser te Oude Mirdum tot den grond toe afgebrand. Niets kon worden gered. Bij het uitbreken van den brand was één van de knechts thuis met 4 kleine kinderen. Hij kon zich met de vier kinderen redden. Verzeke ring dekt de schade. Te OosterhoR. Zaterdagnacht brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van B. van 't Oever te Oosterholt bij Kampen (gem. IJsel- muiden). Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan redden niet te denken viel en slechts een 'paar stuks huisraad in veiligheid kon worden gebracht. De kapitale boerderij, en groote landbouwschuren en twee hooibergen, tot den nok gevuld met hooi, gingen volkomen in vlammen op. De ouderwetsche brandspuit van IJsselmiuden verscheen nog wel ten tooneele, toen het vuur reeds alles had aangetast, maar kon toch niets uitrichten. Te Musselkanaal. Zaterdag is, vermoedelijk tengevolge van hooibroei, de boerdery van J. Wilkens aan den Telefoonweg te Musselkanaal totaal afge brand. Van den inboedel werd weinig gered. Het vee kon echter nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. Een zich in de schuur be vindende vrachtauto werd mede een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. BOERDERIJ AFGEBRAND TE KUNRADE. Kwaadwilligheid Gisterenochtend brak te Kunrade (gem. Voerendaal L.) door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van de weduwe Leppers, uit Hoensbroek, welke bewoond wordt door den heer Kerkhof. Het woonhuis en de stal len brandden vrijwel geheel uit. 9 varkens en 2 kalveren kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. De schade, welke aangericht is, wordt ge schat op ongeveer 30.000. De geheele oogst, welke reeds was binnengehaald, is verloren gegaan. Op het oogenblik van het uitbreken van den brand was niemand op de boerderij aanwezig. Iedereen was naar het veld gegaan om daar werkzaamheden te verrichten. Juist drie weken geleden zijn drie huizen, recht tegenover de boerderij gelegen, door brand eveneens verwoest. Het vermoeden bestaat, dat hier kwaadwil- ligheid in het spel is. Een onderzoek daarnaar wordt ingesteld. Een bedrag van f 2300 uit de brandkast gestolen. Inbrekers hebben hun slag geslagen in het kantoor van de drukkerij Joachimsthal aan de Jodenhouttuin 92102 te Am sterdam. Uit de brandkast is het voor radige geld, f 2300 in totaal, waarvan een gedeelte in Belgische frs., gestolen. Toen Zondagmorgen te half negen perso neel op het kantoor kwam, ontdekte men, dat ongewenschte bezoekers in het privé- kantoor waren geweest. De brandkast was k la sardine opengescheurd en het geld was verdwenen. Ook in een ander lokaal hadden de inbrekers hun slag geslagen, daar was een lessenaar geforceerd, waar een klein be drag aan geld wordt vermist. De daders zijn waarschijnlijk over een schutting geklommen, om op het terrein van de drukkerij te komen, daarna hebben zij een ruit ingedrukt om het gebouw binnen te dringen. Er zyn hier blijk baar vaklieden aan het werk geweest, want er zijn geen vingerafdrukken gevonden, zij zullen met rubberhandschoenen hebben ge werkt. Ook de wijze, waarop de brandkast is geforceerd, wijst er op, dat hier gerouti neerde inbrekers aan het werk zijn geweest. Zaterdag wordt op de drukkerij niet ge werkt, het personeel is Vrijdagmiddag weg gegaan, zoodat het niet vaststaat in welken nacht de Inbraak is gepleegd. door regelmatige massage van gezicht en hals met het ver zachtende Palmolive schuim. Het kost zoo weinig en doet U zooveel goed! DIEFSTAL VAN KIJWIELBELASTING- MERKEN TE BLARICUM. Van rijwielen, welke in een afgesloten berg, plaats nabij de jeugdherberg „De Regenboog" aan de Waterschapslaan te Blaricum waren geplaatst, zijn 's nachts de rijwielbelasting, merken ontvreemd. Behalve de negen ont vreemde rijwielplaatjes worden tevens een fototoestel, kleedingstukken en andere voor werpen, die men in de fietstasschen had ech. tergelaten, vermist. Onoordeelkundige wyze van laden? Indien het schip niet tegen de kade gekanteld was, zou het gezonken zyn. Zaterdagmiddag om vjjf uur is in de Mer wehaven te Rotterdam het stoomschip „Not« tingham", van de Scheepvaart- en Steenko- lenmaatschappij, gekanteld. Het 500 ton metend vrachtschip, dat een wekelijkschen dienst onderhoudt tusschen Kingsley en Rotterdam, had ligplaats bij de loods van de Holland-Schotlandlijn, om daar goederen te laden, in hoofdzaak bestaande uit kratten en manden met groenten en fruit Om beter beschermd te zijn tegen mogelijk binnendringend zeewater, was het fijnere fruit, echter het lichtst in gewicht, onderop geladen en de zwaardere soorten, o. a. uien en tomaten, bovenop. Zeer waarschijnlijk is de ballast, waarmee het schip binnengekomen was, te vroeg ver wijderd, zoodat de topzware lading eerst een deinende beweging veroorzaakte, waarna het schip plotseling slagzij maakte naar den kant van de kade met zulk een grooten hoek, dat het gangboord water maakte. Onmiddellijk zijn de kranen in werking ge steld om het schip aan stalen trossen te hou den en het verder wegglijden te verhinderen, wat gelukt is. Indien het slagzij naar dé zijde van de rivier gemaakt was, zou het schip onherroepelijk gezonken zijn. Met het lossen van de goederen is dadelijk begonnen, waardoor verder gevaar van zinken zienderoogen minder werd. Er was 7 man equipage aan boord, ongere kend de vrouw van den kapitein. Zaterdagavond ca. 7 uur heeft een moord aanslag plaats gehad op een der bewoners van het woonwagenkamp te Borne. De be woners werden opgeschrikt door drie revol verschoten, die gericht bleken te zijn op een man van ongeveer 25 jaar, die met zijn broer en zoontje bezig was gras te snijden. De schoten troffen geen doel, waarop de aan vallers hun aanval herhaalden en nog twee schoten losten met het noodlottige gevolg, dat de man getroffen werd en op den grond viel. Intusschen wisten de daders te ont komen. Dr. P. die de eerste geneeskundige hulp verleende, constateerde, dat het slachtoffer in den rechterbovenarm getroffen was en liet den man naar het ziekenhuis vervoeren. Hij achtte de verwonding niet levensgevaarlijk. De burgemeester die spoedig aanwezig was, stelde direct alles in het werk om de daders op het spoor te komen. De aanslag zou hebben plaats gehad naar aanleiding van een veete. Men is erin ge slaagd de drie aanvallers te Almelo aan te houden en een van hen, een jongeman van 19 jaar, heeft reeds een bekentenis afgelegd» Zaterdagmiddag te kwart over een is eeB ongeveer 60-jarige vrouw, doordat zy onvoor zichtig overstak op het Van Limburgstirum- plein te Amsterdam, door een motorwagen van lijn 14 gegrepen. De bestuurder zag he ongeluk aankomen, belde hevig en remde 200 sterk mogelijk, doch de vrouw lette bli.ikbaaf op iets anders en liep door. Een ongeluk was niet meer te voorkomen. De tram moest wor nstig het den opgevijzeld. De vrouw was zeer er gewond en is tijdens het vervoer naar ziekenhuis overleden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EI* GEDOOD. Op den Meersenerweg te Maastricht is 7-jarig kind aangereden door een vrachtau uit Pannerden. Het kind kwam van ac een met een paard bespannen kar Plolsc^en over den weg geloopen en liep tegen vrachtauto aan. De jongen was zoodanig het hoofd verwond, dat hij tijdens het voer naar het ziekenhuis is overleden. De officier van justitie te Roermond tegen den koopman J. N. aldaar, 1 ^eer3 enkele dagen geleden in een ca^4 !,cr h^ aan beleediging van rijkskanselier H' LenVait schuldig gemaakt door dezen te heli' 1 tot brandstichting in den Rijksdag cen is aan' in hechtenisneming uitgevaardigd, gehouden en opgesloten.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2