Het Menu T JUTTFRTJE ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 PAG. 3 Onpractische kinderen schuld van de ouders! Kinderverzorging. O, die muggen!! Kopjes wassehen, tafeldekken, bedden afhalen, In den tuin werken, boodschappen doen, enz. is werk voor de kinderen. ZE MOETEN DE BETEEKENIS VAN KLEINE PLICHTEN AL VROEG LEEREN! door Mevr. G. C. MeyerSchwencke. „Ons kind is zoo onpractisch", hoort men moeders wel eens zuchtend zeggen. Is het noodig, dat er onpractische men- schen en kinderen zijn, indien zij reeds van prilste jeugd getraind zijn om alle dingen, zelfs de kleinste te doen? De tegenwoordige tijd kan geen rekening houden met onpractische menschen en nie mand heeft het recht om storend te wer ken of anderen met onnoodige dingen lastig te vallen, enkel en alleen omdat hij onpractisch is. De kinderen moeten er reeds vroeg aan gewend worden handenarbeid te verrichten, hetgeen op anderen leeftijd veel moeilijker valt om hiermede te beginnen. Vroeger moesten de kinderen veel meer „aanpakken" en het is een feit, dat de flinkste mènschen in hun jeugd niet al te zéér ontzien zijn. De geestelijke stroomingen van dezen tijd werken het in de hand, dat de meeste ouders hun kinderen gaarne „iets meer" zien worden. Het gevolg hiervan is, dat zij verder moeten studeeren, zelfs al zou de geestelijke inspanning ook te groot zijn en een opleiding tot handenarbeid veel meer in hun lijn liggen. Vele moeders nemen hare kinderen te veel uit de hand, omdat zij alles vlugger en beter zelf doen, in- plaats hen te leeren en leiding te geven. Het is verkeerd toegepaste moederliefde, indien men de kinderen liever laat spelen, inplaats van hun een taak op te dragen, die uitgevoerd moet worden. Is het wonder, dat vele droomerige kin deren, welke niet tot allerlei werkjes wor den aangezet, in hooger sferen blijven leven inplaats van met de werkelijkheid vertrouwd te raken en met beide beenen op den grond te staan? Vele moeders gunnen zich geen tijd om meisjes zoowel als jongens te leeren hun handen uit de mouw te steken. Alle huise lijke bezigheden kunnen door beiden ge daan worden, er behoeft geen bepaald jongens- en meisjeswerk te zijn. Beide ge slachten moeten leeren kopjes wassehen, tafeldekken, bedden afhalen, in den tuin werken, boodschappen doen en wat zich ook moge voordoen. Allerlei kleine repa raties aan de wasch, knoopen en bandjes aanzetten, kunnen reeds door kleine meis jes gedaan worden, terwijl de jongens hamer, nijptang en verfkwast kunnen lee ren hanteeren. De lust tot werken wordt bij kinderen opgewekt, indien zij zien, dat zij inderdaad hulp kunnen bieden. De huiselijke bezigheden moeten niet uitgevoerd worden naar gelang kinderen er lust in hebben, doch de opgelegde taak moet uitgevoerd worden, waardoor zij de beteekenis van kleine plichten al vroeg leeren begrijpen. Liefde en geduld zullen onmisbaar zijn bij de taak, waarvoormoe ders zich gesteld zien, doch deze eigen schappen zijn onafscheidelijk verbonden s&n het moederschap. Kinderen tot practische menschen op te voeden is een heilige plicht want de jeugd van heden, is het volk van de toekomst. Hetgeen wij nu en later noodig hebben zijn practische, bruikbare mannen en vrou wen, die in staat zijn mede te arbeiden aan den opbouw der maatschappij. Moeders, die hare kinderen in dezen Zin hebben opgevoed, zullen zich niet zuchtend hebben te beklagen over hare, onpractische kinderen, doch zullen ervaren, dat zij tot krachtige menschen opgroeien, die de levensstormen het hoofd weten te bieden en tenslotte zul Jen overwinnen. Kleine wonden. Indien kinderen in den tuin spelen et. zich verwonden aan een of ander, waar aan aarde zit, moet de grootst mogelijke aandacht aan het schoonmaken van de wond besteed worden- Mep behoeft zich bjj het verleenen van hulp niet overbezorgd te toonen, doch de wond moet onmiddellijk uitgewasschen worden met warm water en een desinfec- tiemiddel. Jodium tinctuur is het meest aan te bevelen, doch de huid wordt hier door bij sommigen geïrriteerd, beter is dan om waterstof peroxyd te gebruiken of een oflossing van superol. Wanneer de wond schoon is en uitge bloed (het is juist goed indien er bloed wegvloeit) dan legt men er een compres van boorwater of eau de goulard op, een stukje gutta percha en verband en na eenige dagen kan men volstaan met een lapje gaas en met boorzalf kruislings op gebrachte reepjes leukoplast. Iedere mor gen en avond moet een schoon gaasje worden opgelegd en wat boorzalf, waar door het vormen van een harde korst wordt voorkomen. van deze week. Zondag. Poulet soep. Kalfsgehakt. Worteltjes. Aardappelen. Gevulde ananas Maandag. Runderrollade. Snjjboonen. Aardappelen. Bitterkoekjes pudding. Dinsdag. .Vleeschrestén met spaghetti en tomaten. Gemengde sla. Bebakken aardappelen. Woensdag. Eieren met sardines en toast. Kalfslapjes. Doperwten. Aardappelen. Donderdag. Gehakt (runder). Stoofsia. Aardappelen. Frambozen met slagroom. Vrjjdag. Gebakken schol. Schotel van gemengde rauwe groenten. Appelschoteltje. Zaterdag. Tomatensla. Kruidenommelet Gesmolten boter. Aardappelen. Gevulde ananas, 1 versche ananas, 2 bananen, 300 gr. frambozen en bessen, suiker. De ananas wordt uitgehold en het bin nenste vruchtvleesch in nette stukjes ver deeld, die bestrooid met suiker in een kom worden weggezet. De frambozen en bessen worden gewasscjien en de geschilde bana nen aan plakjes verdeeld en beide soorten vruchten worden bij de ananas gedaan en voorzichtig om en om geschept, waarna alle vruchten met de suikersiroop in d* uitgeholde ananas worden gedaan en op gediend met een schaaltje geslagen room. Bitterkoekjespudding. 100 gram bitterkoekjes, eenige druppels amandel essence 1% dL. room, 2 a 3 volle eetlepels suiker, ldL. water, 4 dL. melk, 2 eieren, 1 gr. poeder gelatine. De gelatine wordt opgelost in de dL. water, intusschen wordt één heel ei en één dooier geklopt met de suiker en de aan de kook gebrachte melk hierbij gevoegd. Met het oog op schiften echter slechts met zeer kleine hoeveelheden te gelijk en flink roerende. De vloeistof gaat terug in de pan en wordt nu (op een asbestplaatje) roerende tot op kookpunt gebracht, daar na wordt de pan van het vuur genomen en de essence toegevoegd evenals de op geloste gelatine. Van tijd tot tijd roeren om te voorkomen, dat de laatste op den bodem zakt. Het overgehouden eiwit en de room worden stijf geklopt en als de massa koud en drillerig wordt er bij ge voegd, evenals de bitterkoekjes, die op enkele na, die als garneering dienen, aan stukjes gekruimeld zijn. De pudding wordt in een met koud water omgespoelden vorm gedaan en als hij geheel en al koud en stijf is gestort. Vleeschresten met spaghetti en tomaten. 200 gr. spaghetti, 500 gr. tomaten, 50 gr. vleeschresten, 1 fijn gehakte ui, peper, zout, 50 gr. boter, 2% dL. water, 2 bouil lonblokjes, 1 eetlepel peterselie, 30 gr. bloem. Het vleesch, dat zoowel van soep als van overgehouden rollade, rosbeef of andere soort gebruikt kan worden, wordt heel fijn gehakt of door de vleeschmolen gemalen. In een vleeschpan wordt de boter ge smolten, hierin worden de uien goudgeel gefruit, de bloem er over gestrooid en met de uien vermengd, de bouillon toegevoegd (het water waarin de blokjes zijn opge- gelost) en het sausje aan den kook ge bracht, vleesch, peper, zout en peterselie toegevoegd en dit alles tezamen laten we ongeveer 10 minuten stoven. De spaghetti wordt met kokend water en zout opgezet en gaar gekookt 20 minuten) het overtollige water afgegoten en daarna overgieten we de spaghetti met kokend water, waardoor deze smakelijker wordt. De tomaten worden aan plakken gesne den met zout bestrooid en in de 50 gr. boter aan beide zijden gebakken. De vleeschmassa wordt in het midden van een groote schaal gelegd, hieromheen komt de spaghetti en over het vleesch worden de plakken tomaat gelegd. Eieren met sardines en toast. 4 hard gekookte eieren, 8 groote sardi nes, slablaadjes, 2 flinke lepels mayonnaise, peper, zout, peterselie (gehakt). De eieren worden gepeld en gehalveerd, daarna worden de dooiers er voorzichtig uitgehaald en met de sardines, waar uit de graatjes zijn gehaald met een vork ffln gemaakt en vermengd met mayonnaisse, peper, zout en peterselie. De eiwitbakjes, waarvan het onderste kapje is afgesneden worden nu gevuld met het mengsel, dat hoog wordt opgehoopt en desverkiezende gegarneerd met een olijf. De eieren worden op een schaal geplaatst, waarop gele slablaadjes gelegd zijn en ge serveerd met stukjes toast en balletjes boter. Vreemdeling: „Wat is je gemiddelde fooi?" Kruier: „Twee kwartjes." Vreemdeling: „Hier heb je twee kwartjes." Kruier: „Mooi! U is de eerste heer, die aan het gemiddelde toekomt!" Het prettigste vacantieverblijf, de mooi ste wandeltocht kan totaal verstoord wor den indien men geplaagd wordt door muggen. Er zijn weliswaar enkele beken de middeltjes om hen tijdelijk op een be hoorlijken afstand te houden, o.a. sigaren rook en nagelolie, doch afdoende helpen deze niet. Sommige menschen nemen een of ander chemisch preparaat mede, om de jeukende pijn te verzachten als zij door muggen gestoken zijn. Men is in de meeste gevallen echter niet genoeg op de hoogte van de eischen, welke de behandeling van een muggen beet stelt In de eerste plaats moet de wonde plek onmiddellijk nadat de mug deze veroorzaakt heeft, behandeld worden. Gewoonlijk gebruikt men zeep en ammo niak, doch voor het gebruiken van vaste alcaliën moet gewaarschuwd en voorzich tigheid betracht worden, daar dit te veel irriteerend werkt. Het allerbeste is zui vere alcohol, die men in een klein fleschje bij zich kan dragen en waarvan het ge bruik veel aangenamer uitwerking heeft dan die van ammoniak. Zwelt de omtrek van de beet erg op, dan worden compres- sen met eau de goulard op gelegd. Wat de muggen betreft, die onze woon- en slaapkamer binnendringen, deze moet men zooveel mogelijk trachten te weren door gazen horren voor de geopende ven sters te plaatsen of bij gebrek hieraan, spant men eenvoudig tulle voor de openingen. Indien men. vooral 's avonds buiten zit, voelt men op de meest onverwachte oogenblikken, dat de een of andere mug een aanval pleegt en hals, armen, gelaat noch beenen zijn veilig voor hen. Vooral voorkomt men het steken door de ver schillende lichaamdeelen met olie of zalf in te wrijven, wier geur muggen op een afstand houdt en die bij apothekers en drogisten, te verkrijgen zijn. Het meest bekend is nagelolie. Doch de narcotische werking hiervan veroorzaakt bij gevoelige naturen meermalen hoofdpijn. Het beste is om een smeersel te bereiden van nagelolie, lanoline en glycerine, het geen men heel goed zelf kan mengen. Het is een onschuldig en zuiver middeltje, waarvan het vet langzamerhand in de huid dringt, dat goed werkt. Minder bekend is Perzische insectenpoe der, die echter niet in den vorm van poe der, doch als vloeistof aangewend wordt. Men vermengt deze met spiritus van 70 doet het in een fleschje, schudt flink, giet het na eenige uren over in een ander fleschje, waartoe men in een trechter een stukje neteldoek of dun zakdoekje legt, zoodat de poeder achter blijft. De huid wordt met deze oplossing ingewreven en houdt de muggen op een afstand. Knoflook en kampfer verjagen hen te vens, doch vele menschen vinden de geur hiervan minder prettig. Het beste helpt in den regel het wrijven met een stuk toilet-zeep over de beet, terwijl Ichthyol eveneens goed is. Zijn er in de slaapkamers muggen, die. indien men zich reeds ter ruste heeft be vliegen en trachten een slachtoffer te vin den. dan is het de moeite van het opstaan waard, hen te verdrijven en spuit men met een der vele in den handel zijnde vloeistoffen, welke ook voor motten-verdel- ging worden aangewend. ELF MAANDEN ZIJN DE VROUWEN ALLEEN... Tusschen de bergen, die Albanië van Joegoslavië scheiden ligt een klein dorp Galicnik, da* zich oogenschijnlijk niet onderscheidt van de omringende plaatsen. Toch is het typische hiervan, dat de vrouwen elf maanden van het jaar zonder hun echtgenooten leven. De mannelijke inwoners van Galicnik zijn kundige met selaars. steenhouwers en timmerlieden, die hun vak buitengewoon goed verstaan en heinde en ver werk zoeken en vinden. Uit alle deelen der wereld worden zij voor speciaal werk aangenomen en slechts éénmaal per jaar trekken deze arbeiders naar hun geboorteplaats terug, zij die overzee werken komen slechts eens in de drie jaren naar Galicnik terug. De maand Juli is hiervoor uitgekozen en de terugkeer wordt steeds met volks feesten gevierd. Heel begrijpelijk vinden in deze maand huwelijks- en verlovings feesten plaats en maar al te spoedig zien de vrouwen en meisjes hun echtgenooten en verloofden vertrekken om weer elf lange maanden een dubbele taak op zich te nemen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13