Modepraatje PAG. 4 Zomer misere. Abessijnsche galanterie TOB NOOIT H O EK IE Amerikaansch Speelgoed een fraai voorj aarsnum3ier. Onze lezeressen Kunnen Kosteloos een nummer aanvragen van het fraaie uitge breide voorjaarsnui-imer van „Het Practi- sche Modeblad", dat ditmaal wel bijzonder geslaagd is. en behalve ta» van mooie af beeldingen en practische -ver ken. de eerste Ie" van een completen cursus n narien en knippen bevat Het blad is tan te vragen bij de Moderedactrice, Muzenstraat 5 B. te 's-Gravennagf (Giro t.91919 t.n.v. Den Knippatro«endienst) en geert abonné's recht op een gratis knippatroon. aan onze lezeressen. Wij willen nog eens de aandacht vesti gen op het nemen van <e luisde maat by de bestelling van patronen. Het is van gioot belang dat dit zéér nauwkeurig ge schiedt aangezien hiervan voor een groot deel het slagen der laponnen afhangt. De maten moeten •'rak genomen wor den. strak gemeten onder de armen door over rug en borst, dus niet over het breedste aeei der buste en 'oor de heup wijdte wordt de omtrek gemeten, welke 20 c.M. onder de taillelyn !s. Ten overvloede willen wjj nog even de maten van rug en borstomtrek aangeven, welke overeen komen met onze maten. omtr. heupen Maat omtrek rug er borst 20 cm onder de taille 42 86 96 44 92 104 46 98 112 48 104 116 50 108 124 52 112 130 Desverkie„end kunnen ook speciale pa- traner besteld worden voor figuren met afwijkende maten, waarvoor wij dan 75 cent tot t 1.— pl. porto in -ekening bren ger. naar gelang van een min of meer in- gewikkelr patroon Bij het bestellen van kinderjurken moet rekening gehouden worden met leeftijd en lengt» welke air volgt zijn: Meisjesjurken voor 2 jaar, lengte 40 cm. 4 6 8 10 13 60 70 80 87 100 Tenslotte willen wij er nog even de aan dacht op vestigen dat aan alle patronen naden aangeknipt moeten worden van 2 cm en tevens zoomen. PREMIE-PATROON. ^1" Extra goedkoop patroon. ir p 2000 Prijs 0.18. Zooals wij reeds in ons voorjaarsnum- mef aankondigden, zullen wij maandelijks een- of meer patronen tegen een zeer lagen prijs beschikbaar stellen. Ditmaal geven wij .een patroon van een eenvoudige huis- of kantoor japon, in de maten 42 en 44 verkrijgbaar, die ongetwijfeld zeer in den smaak zal vallen. Dames, dje dit schitterende en vooral practische patroon willen hebben, kunnen het bestellen door op postrekening ten name van Het Practische Modeblad een bedrag van 18 cent te storten onder ver melding van naam, adres, gewenschte maat en vermelding van het No. P 2000. Betaling kan ook in postzegels geschie den. De patronen liggen in beide maten klaar, zoodat de toezending nog denzèlf- den dag plaats vindt, waarop de bestel ling binnenkomt. Profiteert van dit aanbod en bestelt nog heden! Het model voldoet buiten gewoon als huis- of kantoorjapon. Een aardige effen wollen stof leent zich uitstekend voor de koelere dagen, waarbij langs hals, mouwen en op de zakken zeer smalle bandfluweeltjes worden genaaid in diverse afstekende kleuren. Voor de zomer dagen is linnen zeer geschikt met gar neering in streepdessins. De japon is mid den voor open en sluit met knoopen en knoopsgaten. Aangezien wij slechts een beperkt aan tal patronen beschikbaar kunnen stellen, raden wij onze lezeressen aan ten spoedig ste een patroon te bestellen voor den zeer geringen prijs van 18 cent. De toezending geschiedt omgaand en franco. Eenvoudige sportieve blouses. Worden vooral van Bemberg-, kunst- en matzijde gemaakt, ook wel van chameuse. De modellen zijn glad en hebben korte mouwen, hoog aansluitende kragen en worden in effen of mooie strepen gekozen b.v. zijden popeline. Toch zien wij aan de afgebeelde blouse links, dat ook lange mouwen, vooral voor koele dagen in den smaak vallen. De eenige garneering dezer blouse bestaat uit open gewerkte randen, waardoor altijd een smaakvol geheel wordt verkregen. Japon voor gezette figuren. No. VKK 1731. Patronen verkrijgbaar in de maten 50 en 52 k 0.58. Oudere dames zulen met warme zomer dagen ongetwijfeld gaarne een luchtig zomerjaponnetje dragen, doch veelal is het een bezwaar om een geschikt model te vinden. Deze japon kan voor gekleede doeleinden gemaakt -worden van zwart zijden georgette en voor huisjapon, b.v. van katoenen mouseline of van kunstzijde. Zwartwit bedrukt met een vestje en kleine jabot van witte zijde. Een smalle kraag omsluit de hals en gaat over in soepel vallende volants aan beide kanten. De achterbaan bestaat uit één baan^ de voorbaan uit één middengedeelte, dat op de kortere zijstukken wordt gestikt. De gladde mouwen worden gegarneerd met opgestikte volants. Mantel voor gezette figuren. No. VKK 1732 Een slank makend model, dat zeker in de smaak zal vallen, van dun tweed. Heer lijk voor koelere dagen en voor de reis. Deze mantel is vrij lang en iets getail leerd, met een knoopsluiting, die tamelijk laag wordt aangebracht. De zakken vallen iets onder de laatste knoopenrij. Het is een prettige hoogte, en dat is eigenlijk ook wel noodig, omdat een reismantel- in alle opzichten, „makkelijk" moet zijn. De mouwen en de kraag zijn afgemaakt met stiksels, terwijl de breede revers niet gegarneerd werden. Een aardige scarf, een bijpassende kleine hoed voltooien dit aardig jeugdig geheel. Patronen verkrijgbaar in maat 48 en 50 slechts h 0.58. £2 1721 VKK 1722 Netelroos insecten steken. Zonnevlekken en zonnebrand. Wij allen verheugen ons op de warme dagen, die de zomer ons brengt. Toch weten wij ook, dat iedere medaille een keerzijde heeft, ook dit geldt voor de warme dagen. In de eerste plaats kan de huid van vele menschen de inperking der ultra violette stralen niet altijd straffeloos verdragen, vooral niet als men niet eenige voorzor gen neemt. Men ziet vaak leelyke witte vlekken op de huid, vooral ook bij kinderen, hetgeen in vele gevallen aan ondoelmatige kleeding is toe te schrijven. In den regel verdwijnen deze, indien luchtige en poreuse kleeding wordt gedragen en geen wol op het lichaam: kunstzijden onderkleeding werkt zeer gunstig. De gevoelige plekken worden met huidpoeder bestrooid en zul len hierdoor spoedig verdwijnen. Zonnebrand is iets, waaraan slechts wei nigen ontkomen, indien niet de noodige voorzorgsmaatregelen worden genomen. In dien men een gevoelige huid heeft, moet men deze nimmer aan de felle zonnestra len blootstellen, zonder de noodige voor zorgen genomen te hebben. Dit kan b.v. door reeds enkele maanden van te voren gebruik te maken van hoogtezön bestra lingen met de Hanauer Kwartslamp. Het gelaat, armen en handen, zoo noo dig ook de beenen worden met vette crème of amandelolie ingewreven en zullen niet zoo spoedig neiging vertoonen tot blaren en vervellen. Men kan de huid ook invet ten met een mengsel van komkommer-sap, glycerine en rozenwater en daarna poede ren met talkpoeder. Gevoelige plekken worden bestreken met een papje van dubbelkoolzure soda en water, dat men met een watje op de huid brengt. Reeds na eenigè uren zal de zonne brand aanmerkelijk minder pijnlijk zijn. Kinderen, die aan zee spelen krijgen veelal pijnlijke roode handen door de in werking van het zoute water en zand, deze kan men het best met zinkzalf 'be handelen. In de warme maanden hebben kinderen vaak last van netelroos, die zich als plot seling opkomende bulten op verschillende plaatsen van het lichaam vertoonen en erg jeuken. Zij zijn veelal een gevolg van eep stoornis in de spijsvertering, die veroor zaakt kan worden door sterk wisselende temperaturen. Veel verzachting wordt aangebracht door het bestrijken met het bovengenoemde papje op de hinderlijke plekken. Bovendien geeft mén de kinderen een week aaneen iederyen morgen na het op staan een glas warm citroenwater met een mespunt dubbelkooolzure soda en suiker. Netelroos kan ook optreden na het nutti gen van bepaalde" gerechten, soms na het eten van havermout, aardbeien, visch, eieren, e.a. Insecten maken het ons in warme dagen ook zeer lastig en als wij liefst zoo rustig mogelijk zouden willen blijven zitten, wor den wij gedwongen op de vlucht te gaan. Wespensteken moet men even uitdrukken en uitwasschen met zwakazijn- of am- moniakwater en veelal helpt het opleg gen van een plak ui. Wordt men op gevoe lige plaatsen gestoken, b.v. om de oogen, lippen of zooals soms gebeurd op de tong, dan is het noodig een arts te raadplegen. Muggen verdrijft men door sterk riekende olie achter de ooren en op de handen te wrijven, b.v. lavendel- of gerariiumolie. Een uitstekend hulpmiddel om insecten te verjagen is tevens, het verstuiven van een of andere vloeistof,, zooals er .vele in den handel zijn, welke motten, muggen, vliegen e.a. ongedierte verdelgen. Een Duitsch reiziger, Werner Munzin- ger, verhaalt het volgende zonderlinge ge bruik onder de Bedouïnen in de omstreken van Massowa (Abessynië): Op den 8en der maand Asjoer is het iederen knaap geoorloofd om het meisje dat op straat loopt onbarmhartig af te ranselen, welk verlof zij op alles behalve sentimenteele wijze uitvoeren! Daar de meisjes zich na tuurlijk op dien dag in de huizen verber gen, kleeden de knapen zich als bedelaars of oude vrouwen en dringen zoodoende in de woning van de jongedame. Daar aan dit lieve spelletje vaak volwassenen deel nemen, geeft het dikwijls strijd en aanlei ding tot familietwisten. den electrische lampjes in en verlicht wordt. Er behoort een jltwen<iig tuin bij, waarin dwergboompjes apansche Het meubilair is geheel in stijl j e™eiet. gewoon mooi en met de hand etl" Het speelgoed van de filmster is d beste kunstenaars ontworpen en °°1' de leerd. geitl3t*l- In Amerikaansche couranten ie2en dat de filmster Colleen Moore een no huis heeft laten maken, dat haar minder dan 435.000 dollars heeft Het stelt een kasteel voor, dat 14 hoog en 9 voet breed is en even ian V°*1 bevinden zich 200.000 voorwerpen en bels in, alsmede een kleine kapel, WaT"' een gouden altaar. "Mijn kunt u luisteren? „Natuurlijk kan ik luisteren!" 2lllt eenigszins verbaasd antwoorden. tyeet het zeker? Kunt u óók luisteren 0n Het orgel wordt electrisch in werking gebracht, terwijl het geheel door honder manier, die nagenoeg alle populaire men- schen verstaan, n.1. geduldig en aanciach.' tig, zoodat u in staat bent, ook eens ee" ander antwoord te geven dan ,,ja» d „neen", of „zoo"? Zet u daar eens op. De meeste men. schen praten liever zelf dan naar een an der te luisteren en ze praten vooral graag over wat hen zelf interesseert. Wanneer wij allemaal vasthielden aan het „ideaal": „zelf praten en alleen over wat onszelf belang inboezemt," zou er zelden een meer oppervlakkig contact tusschen menschen ontstaan. Popuiaire menschen zijn volstrekt niet altijd z00 spraakzaammeestal echter verstaan zij de kunst, van vriendelijk en aandachtig te luisteren naar wat een ander hen ver tellen wil. Men kan luisteren met een half oor en met een verveeld gezicht, waarop duide lijk te lezen staat: „het duurt mij te lang en het interesseert my niet''. Een ook maar eenigszins gevoelig mensch bemerkt dit al gauw, en zal dengenë, die met zulk een zichtbare verveling half naar hem luistert, zelden meer zoeken. Populaire menschen zijn meestal zij, waar „wat inzit" en die tevens de kuhst2« verstaan om, wanneer de omstandigheden dit wenschelijk maken, zelf op den achter- grond te treden en den voorgrond aan een ander over te laten. Leeren zwijgen op zijn tijd is een groote factor om sympathiek gevonden te wor den. Hét is heel natuurlijk dat u graag eens spreekt over uw eigen aangelegen heden. Maar bedenkt, dat byna ieder mensch dit met u gemeen heeft. Let er daarom op, dat u anderen daar gelegenheid toe geeft, en beneemt hen deze niet door steeds zelf aan het woord te blijven. Wanneer u in grooter gezelschap is, wijdt dan eens wat aandacht aan den en keling, die bijzonder stil is. Menigmaal is verlegenheid daarvan de oorzaak, want ieder mensch heeft we! iets waarin hij belang stelt en waarover hij graag spreekt. Vermoedelijk verricht u een goed werk wanneer u zoo'n „stille in den lande" door een tactvolle en ongezochte opmerking in het gesprek kunt betrekken. Men kan altijd gemakkelijk beginnen met iemand te vragen naar zijn bezig heden of zijn liefhebberijen. Wanneer u de kunst van sympathiek luisteren aankweekt, zullen de stille na turen die u op uw weg ontmoet, wat los komen en zich minder, verlaten gevoelen. Wie aandacht schenkt aan wat anderen zeggen, al zijn het heel gewone dingen, die. moedigt anderen aan tot spreken. Me nigeen zegt: „met deze of gene kun je zoo prettig praten", terwijl het eigenlijk moest zijn: „tegen deze of gene kun je zoo goed uitspreken, want die luistert tenminste." U zult dikwijls In een omgeving van drukke, spraakzame mensdien één s® type aantreffen. Een heel natuurlijk gevate vermoedeUpt is dit van nature de bescheidenste van d« familie, en de op den voorgrond tredende spraakzaamheid der anderen heeft die eene stil gemaakt Zoo iemand zal aaa- genaam verrast zijn, wanneer een der huis bezoekende kennissen eer» spedasi het woord tot hem of haar richt Aan vankelijk zal dit misschien verlegenheid doen ontstaan, maar laat dtt u niet schrikken. Negeer <üe verlegenheid op tactvcOe wijze; zet vriendelijk door en u zult waar schijnlijk een min of meer eenzaam teruggetrokken mensch wat vreugde ver schaffen. De kunst van waarlijk beschaafd te converseeren is juist de wat verdron- genen uit hun hoekje te lokken. Wanneer een stille natuur zich tegen u uitspreekt, heeft u de juiste manier van luisteren gevonden. DR. JOS. DE COCK.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 14