Buitenlandsch Overzicht. EXTRA DIENST DEN HELDER oetbal «Wat utiU lezen1? KERMIS TE ALKMAAR 24 UUR TERUG NAAR: te fd NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 63ste JAARGANG De sterkte van Italië's troepenmacht in Oost-Azië Paul Kondoeriotis- f Het algemeen verbond van den arbeid en den Volkenbond. Benito Mussolini over zichzelf. Dimitrov secretaris der komintern. De groote manoeuvres in Italië begonnen. Autobusdienst „Noord Holland" ZONDAG 25 AUG. en ZONDAG 1 SEPT. COURANT Abonnement per 3 maanden bg vooruitbet: Helderscbe Courant t 150- Koegras Nederl OoTea wT^ landen f 3 20 r eSt"Indlè per eeeP°st 1 21<>- Wem per mail en overige ZonrfiuraM °SSe n°S 4 Ct-' tr' P' P' 6 ct" Weekabonnementen 12 et f170 a r6SP f0 5°' '0.70. f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50,. VerscliijntDinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerg v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct per regel (galjard). Ingez. medad. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; Lij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct van Engeland handhaaft voorloopig nog het uitvoervoerverbod wapenen naar Italië en Abessinië; de mogelijkheid van sanctie maatregelen. -> Het Amerikaansche neutraliteitsontwerp. Engeland handhaaft het uitvoerverbod van wapens Er is niet veel uitge lekt van de Engelsche kabinetszitting, maar toch voldoende om te weten dat b.v. het uit voerverbod van wapenen, naar Italië en Abessi nië, zal worden gehand haafd, althans voorloopig nog. Engeland zal handelen naar de omstandigheden. De voor zichtige politiek die Engeland voert heeft het tat dit besluit gebracht. Het wil Italië niet lrriteeren en het zoolang mogelijk kans geven van de dwalingen zijns weegs terug te keeren. Een gegrond verwijt aan Engeland, dat het niet gedaan zou hebben wat het kon ter op lossing van het conflict, kan het dan ook niet gemaakt worden. Engeland heeft zijn uiterste best gedaan de zaak vreedzaam te regelen, maar dat is telkens afgestuit op den onwil van Mussolini. Havas meldt uit Londen, dat de kabinets raad thans de overtuiging is toegedaan, dat tot 4 September alle middelen, die tot verzoe ning tusschen Abessinië en Italië kunnen lei den, moeten worden aangewend, en dat eerst, indien deze middelen falen, te Genève een strikte toepassing van het Volkenbondscove- nant kan worden gevraagd. De houding van de Britsche gedelegeerden ter Parijsche confe rentie vond algemeene goedkeuring. De ge matigde houding, waarvan het kabinet blijk geeft, sluit nog niet jn, dat het zich niet zou hebben bezig gehouden met hetgeen te doen staat, indien de diplomatieke stappen mochten falen. Het kabinet had inderdaad als tweede taak alle mogelijke gevolgen van het conflict te bestudeeren, in het bijzonder in verband met het evenwicht der rassen in de Afrikaansche koloniën. De noodzakelijkheid een rassen- oorlog te vermijden heeft zich daarbij drin gend voorgedaan. Evenmin heeft men de oeconomische gevolgen van een conflict ver onachtzaamd en ten slotte hebben de minis ters zich er rekenschap van gegeven wat de gevolgen voor den Volkenbond zouden zijn van een twist tusschen twee zijner leden. Alles tezamen genomen schijnt er geen verandering te zijn gekomen in Enge- lands politiek sedert de radiorede van Eden en de verklaring van Hoare in het Lagerhuis, welke met deze woorden ein digde: Wij zijn ons ten volle bewust van onze verantwoordelijkheid uit hoofde van de verdragen en var het covenant en wij zijn vastbesloten ons daarnaar te gedra gen. Als eersten indruk van de Engelsche kabi netszitting meenen de Fransche bladen te kunnen vaststellen, dat Engeland voor iedere definitieve beslissing, in overleg met Frank rijk treden wil. In de Parijsche politieke kringen hecht men er veel waarde aan, dat Mussolini niet geprikkeld wordt. Zoolang nog het vooruit zicht bestaat, dat Italië aan de zitting van den Volkenbondsraad van September zal deelnemen, is de hoop op een vreedzame op lossing nog niet vervlogen. Als Italië echter uitgedaagd zou worden, om uit Genève weg te blijven, zou een gewapend conflict tusschen Italië en Abessinië niet meer te vermgden zijn. SENATOR HUEY P. LONG, Amerika's tegenwoordige meestgenoemde politicusdie besloten heeft zich candidaat te laten stellen op de lijst van de Democraten voor de presidentsverkiezing in de Ver. Staten. De mogelijkheid van sanctie maatregelen Welke sanctie-maat regelen kan nu b.v. En geland nemen als de oor log uitbreekt, zoo vraagt men allicht. In geval van conflict zou Enge land o.m. overwegen geen rubber, kolen, nik kel, tin en petroleum aan Italië te leveren. Wat dat voor Italië zou beteekenen, mag blij ken uit de volgende cijfers. De Italiaansche invoer aan kolen, zonder cokes, steeg van 8.8 millioen ton in 1933 tot 11.8 millioen ton in het afgeloopen jaar. In de vier eerste maanden van 1935 werden ver der 4.3 millioen ton ingevoerd. Terwijl de in voer van nikkel in 1933 nog 8892 centenaar bedroeg, werden in het afgeloopen jaar 15.452 centenaar en in de vier eerste maanden van 1935 6145 centenaar ingevoerd. De invoer van benzine steeg van 2.91 mil lioen centenaar in 1933 tot 3.48 millioen cen tenaar in 1934. In de vier eerste maanden van 1935 werden 1.04 millioen centenaar inge voerd. De petroleuminvoer bedroeg in 1933 1.4 millioen in 1934 1.5 millioen centenaar. De invoer van ruwe olie bedroeg resp. 1.3 en 1.4 millioen centenaar. De invoer van tin steeg van 39.983 centenaar in 1933 tot 42.155 cen tenaar in 1934. In de vier eerste maanden van 1935 werden voorts 14.694 centenaar tin ingevoerd. Ten slotte steeg den rubberinvoer van 198.101 centenaar in 1933 tot 217.698 centenaar in 1934. In de vier eerste maanden van 1935 bedroeg de rubberinvoer in Italië 86.000 centenaar. De Deutsche Algemeine Zeitung, waaraan deze gegevens zijn ontleend, teekent hierbij aan, dat een desbetreffend besluit door den Volkenbond met algemeene stemmen moet worden genomen. De vraag is dan nog of inderdaad van levering zal worden afgezien, immers voor de Ver. Staten en voor Japan (om slechts twee groote landen te noemen) zou een invoerverbod van den Volkenbond niet gelden, daar zij geen leden van deze or ganisatie zijn. Hierbij komt nog dat Italië wellicht op een dergelijk besluit van Genève zou antwoorden met het ontslag nemen als lid van den Vol kenbond, waardoor deze instelling nog verder zou worden beperkt. Het Amerikaansche neutraliteitS' ontwerp De commissie voor buitenlandsche zaken uit het Huis van Afge vaardigden heeft het neutraliteitsontwerp. dat door den Senaat was aangenomen, ver worpen en verwezen naar een sub-commissie, die de amendementen zal bestudeeren, welke het ontwerp aanneme lijk zullen maken. Het neutraliteitsontwerp houdt ook auto matisch een oeconomischen boycott in tegen de oorlogvoerende landen. Nu het oorlogsgevaar in Europa weer zoo dreigend is, zou het zoo oordeelt men echter aan de departementen van marine: en oorlog te Washington gewenscht zijn-, de bewegingsvrijheid der regeering niet te zeer aan banden te leggen. Het ontwerp wordt door de New York Times gecritiseerd als een mogelijkheid van complicaties. Het blad is van oordeel, dat Amerika alles moest doen om een land te be letten oorlog te voeren. Wel hebben de Ver- eenigde Staten geen enkele wettelijke ver plichting, zich aan te sluiten bij een beweging om sancties toe te passen, doch hebben zij geen moreele verplichting? Herald Tribune schrijft, dat Engeland en Frankrijk zich moeten beperken tot sancties, welke zonder hulp van de Vereenigde Staten kunnen worden doorgevoerd. Het is onmoge lijk; dat de Vereenigde Staten samenwerken aan een bestraffings-actie tegen Italië, Ethi opië of eenigen anderen staat, zonder in de Europeesche politiek te worden betrokken. Hierdoor zou de fundamenteele neutraliteits politiek worden prijsgegeven. LORD LINC1THGOW, die lord Willington in Januari van het vol gend jaar zal vervangen als onderkoning van Indië. 178.000 man in Oost-Afrika. Volgens de „Daily Telegraph" maakt het verkeer in het Suezkanaal het mogelijk, onge veer de sterkte van de troepenmacht van Italië in Oost-Afrika te bepalen. Volgens een officieele mededeeling van de Suezkanaal- maatschappij zijn de eerste 6 maanden van dit jaar 84.185 militairen het kanaal van het Noorden naar het Zuiden gepasseerd en 6402 zijn er teruggekeerd. In totaal zijn dus ruim 78.000 man in Oost-Afrika aangekomen. Se dert 30 Juni passeerden 51 Italiaansche sche pen het kanaal op weg naar Massoea in Eritrea en Mogadiscio in Somaliland. Dit wijst een versnelling van de verscheping aan. vermoedelijk doordat de ontschepingsmoge lijkheid in beide havens is verbeterd. Enkele schepen hebben vermoedelijk slechts materiaal aan boord gehad. Vele schepen wa ren echter groote mailstoomers, die 1000 man en meer konden vervoeren. Van deze 51 sche pen hebben 7 de reis 2 keer gemaakt in dezen tijd. Wanneer deze 51 schepen in totaal 30.000 40.000 man vervoerden, dan bevinden zich thans in totaal -JJ8.000 130.000 man in de Italiaansche koloniën. Hierbij komt nog het garnizoen, dat zich voor Januari daar bevond en dat ongeveer 50.000 man zal tellen. Vol gens deze telling bevinden zich dus thans ongeveer 178.000 man in Afrika. Dit aantal stijgt voortdurend, vermoedelijk met een tempo van 30.000 man per maand. Vrijwilligers voor Oost-Afrika. Te Brindisi hebben de miliciens, die daar toe in een bijeenkomst waren samengekomen, gezamenlijk tot de overheid het verzoek ge richt als vrijwilligers dienst te mogen nemen in Oost-Afrika. Regent en Griekenlands eerste president. Uit Athene wordt bericht het overlijden van oud-president Kondoeriotis. Met wijlen maarschalk Hindenburg had Kondoeriotis gemeen, dat hij een nationale held was van zijn volk, die dit later in menig politiek benard oogenblik als staatsman heeft ge diend. Paul Kondoeriotis was den 14den April 1855 op het eiland Hydra geboren. In October 1920, na den dood van koning Alexander, werd Kondoeriotis regent. Nog geen maand later trad hij af wegens de nederlaag, die de Venizelisten bij de verkie zingen geleden hadden. Koningin Olga, de Koningin-Moeder trad toen op als regentes. Toen echter koning George II gedwongen werd Griekenland te verlaten, nam hg op 20 December 1923 nogmaals het regentschap op zich, waarop hij, na de uitroeping van de republiek op 25 Maart 1924, door de nationale vergadering tot voorloopig president gekozen werd. Den 19den Maart 1926 trad hij af, daar hij zich niet vereenigen kon met de dictatuur van Pangalos. Toen deze generaal in Augus tus 1926 ten val was gebracht, nam hij opnieuw het presidentschap op zich, op voor waarde, dat er binnen twee maanden verkie zingen zouden worden gehouden. Nadat er vroeger reeds een aanslag op hem gepleegd was, stond den 30sten Oótober 1927 een communist hem naar het leven. Kondoe riotis werd toen licht gewond. Het had nog al wat voeten in de aarde eer het presidentschap definitief geregeld was, doch in Juni 1929 kon men eindelijk tot de verkiezing van den eersten gewonen presi dent overgaan. Op aandringen van Venizelos liet Kondoeriotis zich voor deze definitieve benoeming vinden, doch slechts voor ten hoogste een half jaar. Den lOden October 1929 legde hij, om gezondheidsredenen, defi nitief het presidentschap neer. Zaimis werd zijn opvolger. Sinsdien genoot hij zijn otium cum dignitate op zijn geboorte-eiland. Het Algemeen Verbond van den Arbeid heeft, naar Reuter uit Parijs bericht, een communiqué uitgegeven, waarin het verbond, naar aanleiding van den gevaarlijken interna tionalen toestand, zijn onwrikbaar verzet tegen elke gedachte aan oorlog uitspreekt. Het Algemeen Verbond van den Arbeid eischt, na de mislukking van de jongste drie ledige besprekingen te Parijs, dat de Volken bond zijn taak volledig zal vervullen door een stemmig een veroordeeling uit te spreken over elke aanvalspolitiek en door zich bereid te verklaren de procedure toe te passen, waarbij de aanvaller als zoodanig wordt aangewezen en door alle maatregelen toe te passen, die in het handvest van den Volkenbond zijn voor zien. Ik ben steeds ontevreden. Bij de tal van boeken over Mussolini, is er kort geleden een vers verschenen „Gedachten en uitspraken van Bentto Mussolini", waarbij de schrijver, Hans Kajka, Mussolini o.m. over zichzelf aan het woord laat. Hier volgt dan wat de geëerde, verachte, gevreesde, bewon derde Duce over zichzelf zegt: „Mijn leven is geen verheven zaak. Het is een vel papier, dat iedereen zien mag. De woorden: kennis, armoede en strijd staan er op, anders niets! Sterk zijn beteekent: rein zijn. Sterk zijn beteekent: geen vrienden heb ben. Van mijn voorvaderen interesseert mg er slechts één: dié Mussolini die in Venetië zijn vrouw doodde, omdat zij hem bedrogen had. Voordat hij vluchtte, legde hij haar twee scudi op de borst, opdat de begrafenis be taald zou kunnen worden. Nooit, ook niet in de somberste tijden van mijn jeugd, heb ik een aalmoes aangenomen. Op een vertrouwen-met-restricties ben ik niet gesteld. Dan prefereer ik het absolute wan trouwen. Men kan gerust van een soldaten- kamp naar een paleis verhuizen, wanneer men maar bereid is, ieder oogenblik naar dit kamp terug te keeren. Ik ben steeds ontevreden, ontevreden zijn, is voor mg een levensvoor waarde. Waken, wantrouwen, voorwaarts schrijdendat is het parool! Ik zoek nooit naar een alibi. Ik was er steeds bij. Van fatum praten de staatslieden slechts, wanneer zij iets verkeerd gedaan hebben. Een man in mijn positie moet minstens één keer per week dom zijn, of althans doen, alsof hij het is. Op zulke dagen kom ik alle dingen te weten, die ik noodig heb. Ik kan geen vrienden hebben, ik heb er ook geen. Ten eerste door mijn temperament en ten tweede door mijn opinie over den mensch. Ik mis noch intimiteit noch twistgesprekken. Wanneer alles goed gaat, zal ik na een paar decennia in een klein park een standbeeld hebben en dan zullen de dienstmeisjes en kindermeisjes bij mij haar afspraakjes maken: dus om acht uur bij Mussolini". ALGEMEENE MOBILISATIE IN ABESSINIB. Naar de correspondent van de Daily Mail te Addis Abeba bericht, heeft keizer Haile Selassie besloten een algemeene mobilisatie van zijn troepen te gelasten in verband met den dreigenden oorlog met Italië. Het officieele telegraafagentschap der Sow- jet meldt: Het nieuwgekozen Executieve Co mité der Komintern hield heden zijn eerste zitting. Er werd een uit 19 leden bestaand bestuur van het Comité gekozen, waarvan o.a. deel uitmaken Manoeilski, tot dusver secretaris generaal, Stalin, Cachin, Marty, Pieck, Flo- rin en Ercoli. Tot secretaris-generaal van het Exe cutieve Comité werd met algemeene stemmen Dimitrov gekozen. Hiermede is hem ook formeel de bevoegd heid van voorzitter der Komintern verleend. Donderdag zijn onder commando van gene raal Perris de groote manoeuvres begonnen tusschen Bari en Napels. Het doel van deze manoeuvres is het offen sief gebruik van groote eenheden te beoefe nen, hierbij inbegrepen snelle eenheden, welke de verdedigingslinie van den vijand moeten doordringen en beletten, dat de vijand zich vereenigt, waarbij vliegtuigen moeten mede- Buitenlandsch Overzicht Pap. 1 Er is nog steeds geen spoor gevonden van de slachtoffers van de tunnelin storting te Berlijnt> 6 Bij een brand te Haalesbergen zijn gisteren twee ivoningen afgebrand 6 Inbraak te Woerden. Een brandkast uit elkaar laten springen, f 600.-~ gestolenti (j De wethouderskwestie te Alkmaar. Het college zal uit B r.k. en 2 s.d. be staan 5 tI J De zendtijdregeling op Zaterdag 31 Aug. Als de V.A.R.A. zendtijd af moet staan, krijgt ze dezen niet ver goed m 5 De curateele over Beerta is met in- gang van heden opgeheven „5 Gisteren zijn twee Nederlandsche militairen op Duitsch gebied ver dwaald. Zij zijn ontwapend en op het grenskantoor Straelen vastgehouden. t> 6 Tengevolge van de overstrooming in Bengalen zijn 10.000 menschen dak loos gewordenr tl v De Koningin zal op Haar verjaardag nog in het buitenland vertoeven „5 Zware brand te Beesd. Vijf boerde rijen in de asch geVbgd2 De sterkte van Italië's troepenmacht in Oost-Afrika. 178.000 man in Afrika i I) 4 De keizer van Abessinië heeft een algemeene mobilisatie gelast in ver band met den dreigenden oorlog met Italiëi II 1 De oud-president van Griekenland, Paul Kondoeriotis, is Donderdag op 10-jarigen leeftyd overleden t> J De benzineprijs zal inderdaad met een halven cent verhoogd worden, ter compensatie van de tolheffing 2 De burgemeester van Albury heeft met zijn vrouw Woensdag de thee gebruikt bij HM. de Koningin in haar vacantieverblijf9 tl tfeuilleton1 1 Marineberichten „10 Omtrek-nieuws 7 N Marktberichten „10 Svortnieuws,,10 werken. De manoeuvres veronderstellen, dat de mobilisatie plotseling heeft moeten ge schieden en dat de vijandelijkheden zijn be gonnen. Bombardementsvliegtuigen hebben ernstige schade in het achterland aangericht bij de Roode partij; de strijdkrachten ont plooien zich tusschen de bergen Santangelo en Treeonsini. De taak van de Blauwe partij is, de grens tot het uiterste te verdedigen. Fe u i I I e t o n. 39) en Aldus aangemaand, bracht Toone hen in groote haast langs den weg, dien hij geko men was. Hoewel als een blad trillende van angst, beloofde Maisie in de taxi te zullen blijven, tot zij nadere tijding ontving. Het vervallen landhuis deed zich in den donkeren avond al aan hun blikken voor, toen zij hoorden dat een paar mannen daar hevig aan het worstelen waren. „Vooruit, Thomas!" riep Willen, en storm de voorwaarts. Aldus kwam het, dat Hector Wayne, zich als een wanhopige aan zijn tegenstander vastklemmende, uit de duisternis drie man nen. van wie hij er twee voor spoken aanzag, zag opdoemen. Zoowel Symes als hij, waren zoo uitgeput door het gevecht op leven en dood, dat zij met elkaar aangegaan hadden, dat zij noch de lichamelijke kracht, noch den zedelijken moed bezaten, om zich te verzet ten tegen de vastberaden redders van Char les Huish, die hen als razenden te lijf gin gen. ..Thomas ben jij daar, Thomas!" riep eefe stem uit een andere kamer. Ze klonk hart verscheurend, en getuigde van overkropte zenuwen uit den mond van een man, die nauwelijks durfde gelooven wat hij hoopte. „Hij leeft nog!" riep Thomas uit, en snelde in die richting. Hoewel zij haar woord gegeven had, was het Maisie onmogelijk haar belofte na te komen. Hoe kon zij stil blijven zitten, terwijl de man, dien zij liefhad, doodgemarteld werd Zij stapte uit de taxi, en sloeg op een draf de richting in, welke zij de drie mannen had zien nemen. Zoo bleek als een schim, tuurde zij door de deur van het landhuis naar binnen. Haar vader stond, zijn revolver in de hand, tot vuren gereed, tegenover twee mannen, die zich tegen den muur aandrongen. „Jack?" vroeg zij, en haar vader, die zijn zinnen, welke hem zooveel jaren tot spil van het Engelsche voetbalteam gemaakt hadden, goed bij elkaar hield, gaf haar, zonder zich om te draaien, ten antwoord: „In de kamer hiernaast; Thomas is bij hem!" Haar oogen konden niets onderscheiden, maar zij tastte in het rond, tot zij een paar mannenarmen om zich heen voelde, en een stem hoorde, die tot op merg en been in haar doordrong: „Maisie mijn liefste meisje!" Zelfs te midden van haar zaligheid, schoot de werkelijkheid haar te binnen. „Jack, je vader is doodziek; je moet dade lijk naar hem toe gaan." „Het is dus waar? Ik hoorde het pas vanavond, nadat ze mij aan dien stoei vast gebonden hadden. En toen dacht ik dat Wayne loog om mij te overbluffen. Thomas, brave kerel, weet jij er iets van?" „Ik ben bang dat het waar is, Master John. Lord Levering sprak er met mg over, vanmiddag op het theeuur. Hg had het in zijn club vernomen, zei hij. Het schijnt, dat op uitdrukkelijk bevel van Lord Overton zelf, het nieuwtje geheim gehouden is." „Ik begrijp niet waarom," merkte de erf genaam van een groot vermogen op, „maar het ligt voor de hand, dat ik dadelijk naar Londen moet terugkeeren zoo snel als ik kan. Arme, oude vader!" „Die ellendelingen! Wat moeten wij met hen doen Laten wij hen gaan, dan zullen zij van voren af probeeren om Jack leed te berokkenen," zei Maisie. „Daarvoor behoeft u niet bang te zgn, Miss Willen, antwoordde Thomas op zijn prak tische manier. „Uw vader en ik zullen hen binden met dezelfde touwen, die zij voor Mr. Carstairs gebruikt hebben, en wij brengen hen naar het eerste het beste politiebureau, waar wij de autoriteiten zullen inlichten. Het zijn te gevaarlijke schurken, om op vrije voeten te blijven rondloopen." Vijf minuten later trok het geheele gezel schap op weg. Ten einde te zorgen, dat Jerry Toone het rechte pad bleef bewandelen, namen ze hem met zich mee. Altijd de voor keur gevende aan de veiligste partij opperde Jerry geen bezwaren. Wanneer de naam van Sir Arthur Paget niet met zulk een onbevangenheid vermeld was, zou de specialist, die Lord Overton be handelde, nooit geloof geslagen hebben aan het fantastische verhaal, dat hem vijf-en- zestig minuten later gedaan werd. Nu keek hij nieuwsgierig naar den chauffeur,, die be weerde de zoon en erfgenaam van een ster venden lord te zijn. „Als u werkelijk zijn zoon is, spreekt het van zelf, dat u bg hem toegelaten zult wor den," zei hij. „Lord Overton gaat snel achter uit, en ik betwijfel of hij u herkennen zal. Ik bedoel het zoo, dat ik twijfel of hij u her kend zou hebben, zelfs ai was uw gezicht niet veranderd. Maar, u mag natuurlijk naar hem toe gaan." „Bestaat er geen hoop? Geen en«ele kans?" „De eenige hoop, die ik u geven kan, be staat uit het alledaagsche gezegde: Zoolang er leven is, is er hoop. Meer, eerlijk en uit medisch standpunt gesproken, kan uw vader den nacht niet meer halen." Met al hun wetenschap, hebben groote doktoren de wijsheid niet in pacht. Toen Jack Carstairs, met een brok in zijn keel, waartegen een hamertje scheen te klop pen, de uitgeteerde hand vatte van den man, die slapende scheen, was het alsof zijn eigen levenskracht in electrische golven naar den stervende overgebracht werd. Er kwam kleur op diens bleeke wangen; in de oogen ver scheen een helder licht. „Je bent dus gekomen, mijn zoon!" zei Lord Overton, op een toon, dien Jack nooit eerder van hem gehoord had. „Ik vernam het eerst vanavond, vader, anders was ik eerder gekomen. Waarom werd uw ziekte zoo door u geheim gehouden?" „Waarom?" Het woord klonk als een zucht van vermoeienis. „Ik deed verkeerd, mijn jongen, met je van mij af te stooten ik heb je mijn heele leven onrecht aangedaan, geloof ik. Ik verwachtte dat jij je tot mij zou verheffen, terwijl ik tot jou had moeten neerdalen... Het was mijn vurig verlangen, dat je terug zou keeren. Jack, maar wilde, dat je zulks zou doen uit liefde, en niet om dat je gehoord had, dat ik ziek was... zie daar de reden. God weet, dat ik niet het recht had om zooveel te vragen, maar toen ik je wilde schrijven, vernam ik dat je ver dwenen was, niemand wist waarheen... En toch bleef ik aldoor hopen. Het was een waan voorstelling van een doodziek man, jongen lief". In het binnenste van den jongen man, die over het bed gebukt stond, knapte iets. De zieke was een vreemde voor hem de vader, naar wien hij altijd zoo verlangd had. Einde lijk stortte zijn vader liefde over hem uit, en nu ging hij sterven... „Vader!" bracht hij in zijn bitterste nood met moeite uit, en drukte de magere vingers tegen zijn lippen, „ga nog niet heen!" „Ik zal niet sterven!" was het antwoord, „nu nog niet. Ik wil leven, omdat ik nu een levensdoel heb, mijn jongen! Die ongeluks profeet, Sir Francis Whitehead, zegt dat hij alles voor mg gedaan heeft wat hij vermag, en dat ik moet berusten. Hij wist niet, dat de eenige medicijn, waaraan ik behoefte had, het zien van mijn zoon was... van den zoon, dien ik uit mijn huis verjaagd had. Ik zal nu weer beter worden, Jack; de doktoren hebben ver klaard dat ik leed aan langzamen en geheim- zinnigen vorm van bloedvergiftiging. Geen steek van waar; ik was stervende, omdat ik niet wenschte te leven omdat ik het leven moe was. Als ik weer beter ben. Jack, zul jij dan je vader niet moe worden?" Bij dit aandoenlijke beroep, werd het Jack opnieuw te machtig. „Word beter en ik zal de rest van mijn leven aan u wgden, beste, oude vader!" zei hij. Toen de specialist de kamer binnenkwam, sprak de stervende hem met zulk een krach tig stem aan, dat hij er van schrok. „Ik kom er weer bovenop, Whitehead!" reip Lord Overton den ontstelden medicus toe. „Mijn zoon is tot mij teruggekeerd dat is alles wat ik noodig had. Je kunt al je fleschjes en potjes in den gootsteen gooien!" Na den patiënt den pols gevoeld en nader onderzocht te hebben, gaf de dokter Carstairs een wenk om de kamer te verlaten. „Vraag mij niet hoe het gebeurd is," zei hij op gekrenkten toon, „maar hg is veel beter. Zijn hart is geheel anders oneindig veel sterker. Zei hij iets tegen u iets, dat op deze verbijsterende verandering van invloed geweest kan zijn, bedoel ik?" „Ik geloof, dat hij zich het hart brak over mg," antwoordde Carstairs. „Eenigen tijd ge leden hadden wij een een diepgaand ge schil, en zei hij dat hg mij nooit terug wenschte te zien. Ik hield hem aan zijn woord; ik wist niet, dat hij ziek was, anders was ik natuurlijk eerder gekomen; ik hoorde het pas dezen avond..." „O, jawel, dan moet dat de reden zijn!" merkte de specialist gemelijk op. Hij geleek op een loodgieter, die zgn gereedschap ver- wenschte. „Vraag mij geen nadere uitleg ging, maar ik geloof dat hij zal blijven leven, al behoorde hg medisch binnen een uur dood te zgn!" „Daarvoor zg de Hemel gedankt!" ant woordde Carstairs met vuur. HOOFDSTUK XXVIII. De afgod van het publiek. De zestigduizendkoppige menigte verkeerde in angstige spanning. Het was niet zeker, of Huish als middenvoor zou meespelen in dezen wedstrgden, die volgens de ongeschreven wet ten zulk een festijn voor de voetbalgoden zou zijn, en van welks uitslag zoo ontzettend veel afhing. Er liep een gerucht, dat hij wegens een gevatte koude zijn kamer moest houden. Een paar van de onverbeterlijkste maniakken hadden bij de kleedkamers post gevat, in de hoop een glimp van hem te kun nen opvangen, maar waren onverrichterzake teruggekeerd. In de directiekamer op het veld te Ken- sington luisterde een verbijsterd groepje offi cials naar het ongelooflijk verhaal, dat Bob Willen hun deed. (Wordt vervolgd.) j

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1