Radio-programma Op en om het Binnenhof, BINNENLAND GEMENGD NIEUWS De Kortingfin ontvangt den burgemeester van Albury. Verhoogde heffing op benzine. Nederlandsche Spoorwegen. De samenstelling van het college van B. en W. te Alkmaar. Holland toert naar België. Droogte in Friesland. De aanrijding bij Schaik Door een auto aangereden en gedood. Autolpotsing Het ongeluk te Enschede. Zware brand te Beesd. Onbewaakte overwegen. Zijn eigen kinderen geschaakt. W *e k kron tek Het plotselinge overlijden van griffier Beelaerts. - Een zeer betreurd heengaan. De Kamer in een nieuwe gedaante. - Werkdadigheid van minister Van Lidt de Jeude - Het verkeersmonster aan steviger banden.- De tolheffing op bruggen De politieke perspectieven. Den Haag, 22 Augustus '35. Midden in de officieuze! parlemen taire vaeantie kwam er het onverwachte, droevige bericht, dat de griffier van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland te Oosterbeek, waar hij op het familielandgoed „Transvalia" de vaeantie doorbracht, is overleden. In en buiten Senaatskringen zal deze tij ding met ontsteltenis zijn vernomen, waar men jhr. Beelaerts nog in het midden van zijn carrière waande, met nog ettelijke jaren van arbeid in 't belang der gemeenschap vóór zich. De intimi waren intusschen wel bekend met de omstandigheid, dat dr. Bee laerts' gezondheidstoestand in den laatsten tijd wat te wenschen overliet, maar de aller ergste gevolgen werden toch. nog geenszins gevreesd. Jhr. Dr. Beelaerts van Blokland was gaan deweg geheel met het millieu der Eerste Ka mer samengegroeid. Zijn verschijnen in den Senaat dateert nog van het tijdperk, dat wij len baron Van Voorst tot Voorst voorzitter was. Aan diens rechterhand zetelde toen ook nog nu wijlen mr. Zillissen als griffier. De commies-grieffïerplaats was door het heen gaan van den heer Wittert van Hoogland die destijds het actieve politieke leven op- zocht vacant geraakt en werd ingenomen door den nu ontslapene. Men had een pracht- keuze gedaan! De nieuwe dignitaris was een jurist van erkende bekwaamheid, die, als zoon van den Anti-Revolutionnairen Staats man (eens Tweede Kamer-voorzitter en de laatste diplomatieke vertegenwoordiger van de vrije, onafhankelijke Zuid-Afrikaansche republieken bij ons Hof) een intellectueele traditie had hoog te houden. Na een ongeveer achtjarige ervaring als commies-griffier te hebben ^opgedaan, volgde in '27 de benoeming tot griffier, na het af scheid van mr. Zillisen. En sedert dien is mr. Beelaerts de faita et gestes der Kamer voor een goed deel blijven „beheerschen". Niemand kan zich herinneren, dat er ooit een open bare vergadering plaats had met een onbe zette griffiersplaats de heer Beelaerts was een voorbeeld van ijzeren plichtsbetrach ting en nam zijn functie met groote nauw gezetheid waar. Zjjn uiterlijke manier van doen mocht al eens iets star-formeels heb ben, ieder wist, dat achter het strakke mas ker van het bleeke, met een grooten, zwar ten knevel getooide gelaat hulpvaardige be langstelling school voor een ieder, die zijn raad en daad van noode had. President De Vos en zijn griffier vormde de echte, onge kunstelde weerspiegeling van de waardig heid des Senaats! De links .van den president gezeten com mies-griffier, mr. De Block de toekom stige griffier? viel vooral in het meer ver deraf gelegen verleden wel ietwat „uit den toon". De magere, spichtige gestalte van dien dignitaris was wat erg „huppelig" voor het defUge milieu. Mr. De Block wist zich ech ter gaandeweg beter in te leven, beperkte zijn aan danspasjes herinnerende voettochten door de Senatoriale zaal tot voetstappen van waardiger beweging! En het broodmagere van zijn gestalte werd ook minder opvallend, zoodat het breede armfauteuiltje, waarin de commies-griffier pleegt te zitten, wat beter en „waardiger" bezetting verkreeg Jhr. Beelaerts zal in zake de griffie-arbeid als de degelijke, hulpvaardige mentor zrjn op getreden, waardoor het „jonge meestertje" al spoedig het klappen van de zweep te pakken had. Wat dan nu op zoo onverwachte wijze terdege te stade zal komen, als de nog jeug dige mr. De Block de opengevallen plaats krijgt toegewezen. Met de gedeeltelijk vernieuwde Eerste Ka mer zal het presidiaal bureau een gedaante verwisseling hebben ondergaan. Er zal heel lang een leegte zijn in de Kamer; men zal nog telkens als zoeken naar de vertrouwde gestalte van den griffier, die daar zat en die zich nu en dan bewoog door de zaal en die een vrijwel zwijgende, doch daarom niet min der onmisbare rol speelde in het gebeuren... De dood vraagt even aandacht voor eeuwige zaken, maar spoedig herneemt het leven zijn gang en moet men zich wel weer gaan be palen bij de dingen van allen dag. Van het „parlementaire front" valt zoo 't een en an der te melden en 't is vooral het departe ment van Waterstaat, dat in de afgeloopen dagen van zich deed spreken. Speciaal wat bekend werd omtrent de financiering der nieuwe groote bruggen was van groot be lang. Reeds was bij geruchte bekend gewor den, dat het vermaarde (of beruchte!) tol heffingsplan niet door ging. En de „Tel." wist te melden, dat inderdaad een andere weg zal worden gevolgd. Een reeds vroeger en in de Tweede Ka mer aanbevolen middel schijnt nu ter hand genomen te zullen worden, namelijk een verhooging van de benzinebelasting. Maar met een half centje! Doch berekenin gen doen zien, dat ook hier „vele kleintjes een groote maken" en illustreeren op frap pante wijze de populaire uitdrukking, dat „een halve cent het begin van de honderd duizend" is Deze nieuwe koers brengt ook al geen al- gemeene vreugde, want de bezinegebruikers, die van de nieuwe bruggen weinig of geen profijt trekken (omdat zij er geen gebruik van maken) zullen nu hun steentje hebben bij te brengen. Toch mag niemand vergeten, dat de bruggenbouw de algemeene welvaart geweldig stimuleert en dat dus eigenlijk nie mand zeggen kan, van een en ander geen voordeel te ondervinden. De middeleeuwsche tolheffing kan men in elk geval wel als af gedaan beschouwen en dat verdient reeds een vreugdebetuiging. Inderdaad toont mi nister Van Lidt de Jeude een modern en voortvarend minister te zgn, wat ook blijkt uit zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp nopens het verkeer op de wegen. Velen zullen dit wetje alweer zijn verge ten, in de roes van de vele gebeurtenissen der laatste maanden. De Tweede Kamer nam het in het verleden voorjaar aan, na niet al te lange debatten. Er wordt nu ernst gemaakt met de maat regelen tegen de tallooze verkeersongeluk ken! Verschillende zaken zijn nog in voor bereiding, zoo wat betreft de wettelijke aan sprakelijkheid bij het veroorzaken van schade. En ook: aangaande de vraag, of psycho technisch onderzoek van a.s. chauffeurs wen- schelijk mag worden geacht. Maar intusschen zullen de eischen voor het verkrijgen van een rijbewijs worden verzwaard en ligt het in de bedoeling, om de vrjf jaar de bezitters van rijbewijzen geneeskundig te doen onderzoe ken. Mede is van groot belang, dat de voor rangskwestie nog eens in onderzoek is geno men. Het „rechts vóór" op hoofdwegen leidt nog maar al te dikwijls tot de gevaarlijkste situaties en consequenties. Zooals reeds gezegd: veel wordt nog over wogen en 't is zooals de minister het zegt, namelijk, dat nadere regelingen omtrent de rechten en verplichtingen van alle gebruikers van den weg, ook van de voetgangers vol gens art. 2 bij alg. maatr. van bestuur ge makkelijker overeenkomstig de wisselende eischen van het verkeer kunnen worden inge voerd. De minister streeft zooveel mogelijk naar veiligheid èn voor wielrijders en voetgangers, èn voor de automobilisten. Waar zulks mo gelijk is, worden niet alleen op de Rijks wegen, doch eveneens op de provinciale we gen, deze categoriën van weggebruikers ge scheiden door het berijden van den hoofdweg voor wielrijders te verbieden. Een verbod voor voetgangers, om van den hoofdweg gebruik te maken ter plaatse waar een behoorlijk voetpad aanwezig is, zal wor den overwogen. Welke maatregelen echter ook genomen worden, steeds zal op een groot aantal we gen het verkeer geheel of nagenoeg geheel van dezelfde baan moeten gebruik maken. Ook vóór de invoering van deze wet zal ge tracht worden door goede verkeersregelin gen en doeltreffend toezicht de gevaren tot een minimum te beperken. Men ziet, dat, ook in midzomer-vacantie- tijd, de parlementaire molen maalt! Het „Handelsblad" wist te melden, dat het voor- loopig verslag der Tweede Kamer op het vaste-lasten-ontwerp in de tweede week van September te wachten is, dus nog vóór het einde van de huidige parlementaire periode. Die haast zal wel niet zonder zekere redenen worden betracht! Het staatsstuk kan natuur lijk dienen als „sluis" voor een stortvloed van vragen en „wenken", welke men het „nieuwe" Kabinet wenscht te stellen en te geven. Of een en ander de Troonrede nog zal vermogen te beïnvloeden? Het geschrijf over oorzaken en mogelijke gevolgen der laatste 1abinetscrisis is in de laatste dagen ietwat verminderd, doch hier en daar vallen nog wel uitlatingen te beluis teren, die „de moeite waard" zijn. Vooral stemmen uit de Katholieke gelederen zijn waard te worden vermeld, wijl in dien hoek de gevaren voor het huidige Ministerie schuilen. De Haagsche Briefschrijver van de „Tijd" wijdt zijn bijdrage der vorige week on geveer geheel aan de „latente crisis" en merkt o.a. op, dat de oorzaak van de poli tieke incomptabilité tusschen dr. Colijn en de Kath. fractie gelegen moet zijn in dr. Colijn's sympathieën voor de liberale economie. „Van daar het gemis aan vertrouwen in de econo mische politiek van het Kabinet." Men is geneigd, dit lezend, te vragen: en Gelissen dan? Voorts: heeft dr. Colijn in zijn rede op 19 Juli in de Kamer niét uitdrukke lijk verzekerd, dat hij in het verleden den mi nister van Economische Zaken steeds de vrije hand heeft gelaten en dat hij thans meer voert voor vooruitstrevende plannen omdat... de huidige minister van Ec. Zaken meer durf heeft?! Wie remde dus in het verleden de Katholieke eischen? De momenteele politieke perspectieven be sprekend schrijft genoemde medewerker o.m. nog het volgende: „Ik zie vooral twee dingen, die mogelijker wijs zouden kunnen gebeuren. Ofwel dr. Colijn tracht alsnog vóór 17 September met de Katholieke Kamerfractie tot een modus vivendi te komen, ofwel hij stelt zich op het standpunt, dat hij een nieuw extra-parle mentair Kabinet heeft gevormd, hetwelk dus volkomen vrij en los staat van de Kamer fracties. Wat de eerste mogelijkheid betreft, vrees ik hier te moeten spreken van een verzuimde gelegenheid. Deze «gelegenheid was aanwezig bij de Kabinetsformatie. Wanneer toen de Kabinetsformateur, om welke reden dan ook ook, niet zoo overhaast ware te werk ge gaan, zou toen het psychologisch moment aanwezig zijn geweest, om tot een voor beide partijen draaglijke overeenstemming te ko men. De mogelijkheid, om alsnog tot een zoodanigen modus vivendi te komen, is thans geringer dan toen. Ik heb het reeds gezegd, er zouden twee dingen noodig zijn geweest; vooreerst een Regeeringsprogramma, waar door aan de voornaamste bezwaren van de Kathotiekeke Kamerfractie zou zijn tegemoet gekomen, en vervolgens een zoodanige recon structie van het Kabinet, dat daardoor het vertrouwen in de uitvoering van dat pro gram aanwezig had kunnen zijn. Thans kan men van een, in ongewijzigde samenstelling, ophieuw optredend Kabinet niet verwachten, dat er in zijn richting en mentaliteit wijzi ging zou zrjn gekomen. Ik acht het dan ook slechts camouflage, wanneer men thans spreekt van een „nieuw" Kabinet. Blijft de tweede mogelijkheid. Ook deze is niet, gezien van de zijde van het Kabinet, zonder groote bezwaren en gevaren. Door zoo sterk het extra-parlementaire karakter van het Kabinet op den voorgrond te stellen, zal er in de verhouding tot de Katholieke Ka merfractie geen wezenlijke verandering plaats vinden, daar deze ook het in 1933 opgetreden Kabinet-Colijn steeds als een extra-parlemen tair Kabinet heeft beschouwd. Maar wel zal er een wijziging komen in de verhouding tot de Christelijk-historische, Vrijzinnig-democra tische en Liberale Kamerfracties. Deze toch hebben zich steeds gevoeld als Regeerings- partijen tegenover een parlementair Kabi net. In de positie komt nu wijziging. En vooral van de Vrijzinnig-democraten, die in electoralen zin nu juist niet veel genoegen van hun steun aan het Kabinet-Colijn heb ben beleefd, valt te verwachten, dat zij niet alleen bij de begrooting voor Defensie, maar ook bij andere voor haar moeilijke situaties, de verkregen vrijheid piet steeds ongebruikt zullen laten. Maar hoe dit zij, de ^Katholieke fractie zal ongetwijfeld ook tegenover dit Kabinet de zelfde houding aannemen als tegenover vroe gere extra-parlementaire Kabinetten en be reid zijn het te steunen zoolang dit haar mogelijk is. Maar het zal haar thans onge twijfeld, na het gebeurde in Juli, veel moei lijker nog vallen dan voorheen. Aangenomen, dat het Regeeringsprogram, zooals ons dat in de Troonrede op 17 September zal worden onthuld, zoodanig zal uitvallen, dat daarin op zichzelf geen ernstige moeilijkheden zul len zijn gelegen, dan nog blijft de vertrou wens-crisis onopgelost. Naturlijk kan men niet verwachten, dat. dr. Coljjn andermaal de politieke onhandigheid zal begaan, om van de katholieke Kamerfractie te eischen, dat zij haar vertrouwen in 't regeeringsbeleid van het Kabinet openlijk uitsprekë. Maar daar mee is het antwoord, dat op 23 Juli gegeven werd, niet teruggenomen. Natuurlijk kan de Katholieke Kamerfractie thans ook onge vraagd, haar meening uitspreken. Daardoor zou thans nog niet hetzelfde gevolg als in Juli behoeven in te treden. Evengoed als de Kath. Kamerfractie de daden van het Kabi net zou kunnen afwachten. Men krijgt dan de voor deze politiek zeer ongewenschte situatie, dat er een onopgelost gebleven uitgebroken conflict latent aanwezig blijft. Hierdoor wordt een toestand van on zekerheid geschapen, die om vele redenen zeer ongewenscht en zelfs niet ongevaarlijk moet worden geacht. Ziedaar de perspectieven zooals ik die zie. Mooi zijn ze zeker niet. En ik betreur dit te meer, omdat er, bij betere navigatie, op andere wijze tusschen de dreigende klippen had kunnen doorgezeild zijn". Het politieke „weerbericht" zou dus nog altijd kunnen luiden: „Onzeker, wellicht buiig, met kans op onweer"! Parlementariër. ,o Dé Koningin heeft Woensdagmiddag den burgemeester van Albury en mevrouw Waugh ontvangen, die bij haar de thee gebruikten. JUK. UK. W. A. BEELAERTS VAN BLOKLAND, f Woensdagnacht is jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Oosterbeek overleden tengevolge van een bloedvergiftiging, ont staan uit een negenoog. De overledène vertoefde op het landgoed Transvalia, een buitengoed van de familie Beelaer ts van Blokland, waar hij' zijn zomer- vaoantie placht door te brengen. Met een halven cent, ter com pensatie van de tolheffing. Het bericht in het nummer van Donder dag omtrent een verhooging van de heffing op benzine met een halve., cent per liter (tot compensatie van het bedrag dat wordt prijs gegeven doordat van de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren wordt afge zien is aan de N. R. Crt. bij informatie be vestigd. Een wetsontwerp terzake is reeds bij den Raad van State. Ontvangsten in de eerste zeven maanden 57.7 (v. j. 66) millioen. De geschatte ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) hebben in Juli 9.133.700 (v. j. ƒ.10.336.000 bedragen. De totale ontvangst van 1 Januari af be liep 57.727.082 (v. j. 66.034.115). Het ge middeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af was ?54f (3631), dus ontvangst per dag-kilometer 76.72 (85.79). ZONDAG 25 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.00 Postduivenber. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Vervolg orgelspel. 10.00 Gram.pl. en Pianosoli I. Rossican. 10.30 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 11.15 A. Pleysier: Van staat en maatschappij. 11.30 De Stem des Volks, Zwolle, o.l.v. A. Hartsuiker. 12.00 Klokkenspel en uurslag v. h. Oude Stad huis te Monnikendam. 12.01 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 12.50 Disco-nieuws. I.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Dr. P. H. Ritter Jr. bespreekt Oranje- boeken. 2.30 Het Amsterd. Mandoline-kwintet „Voor waarts" o.l.v. E. W. F. Gest Jr. en Gram.pl. 3.00 Uit het Kurhaus, ScheveningenResiden tie-orkest o.l.v. I. Neumark m.m.v. Jan Odé (piano). 4.30 Gram.pl. 5.00 Dubbel X o.l.v. C. Steyn. 5.40 Sportpraatje en -nieuws. Hierna Gram.pl. 6.00 J. v. Kasteel: Heiligen en opstandigen op de film. 6.30 Interview. 6.45 Kerkdienst uit de Studio. Voorg.: Dr. J. W. v. Nieuwenhuijzen. 8.00 Berichten. 8.10 Gram.pl. 8.15 AVRO-Aeolian-orkest. 8.35 Rich. Tauber zingt. A. d. vleugel: Percy Kahn. 8.50 Vervolg Aeolian-orkest. 9.05 Vervolg zang door Rich. Tauber. 9.20 Radio-Journaal. 9.40 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.05 Orgelspel Pierre Pala. 10.25 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. II.00 Berichten. 11.1012.00 Gramofooonmuziek. Hilversum, 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst u. d. Geref. Kérk (Nieuwe Zuiderkerk) te Den Haag. Voorg.: Dr. K. Dijk. Orgel: C. Vos. Hierna Geref. Evang.- Zangkoor o.l.v. S. P. Blom m.m.v. C. Vos (orgel). 12.15 Orkestconcert, lezingen en Gram.pl. 3.00 Gram.pl. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. Kerk (Zui derkerk) te Den Haag. Voorg,: Ds. G. B. Westenburg. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Gram.pl. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. 8.15 Schlagermuziek en Gram.pl. 9.15 Orkestconcert. 10.05 Gram.pl. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto. MAANDAG 26 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Carel Alberts. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Vervolg Carel Alberts. 11.00 Orgelconcert Fr. Hasselaar, m.m.v. H. Viskil (tenor). 12.00 Scala-orkèst, Den Haag, o.l.v. Dr. M. Friedmann, en gram.pl. 2.00 Kamermuziek door het Haagsche Trio, en Voordracht door R. Geraerds. 3.154.00 Kovacs Lajos' orkest. 4.15 Gram.pl. 4.30 Disco-causerie Max Tak. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.00 De Stafmuziek van het Leger des Heils te Grimsby,'o.l.v. W. G. Friday, 6.30 Gram.pl. 7.05 Leden van de N V. Italiaansche Opera en het Omroeporkest o.l.v. Vincezo Marini. 7.50 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Vervolg operaconcert. 8.50 „Vrede thuis", spel van G. Courteline, o.l.v. Kommer Kleyn. 9.10 Gram.pl. 9.55 „Een glas port", spel van H. Simpson. Vert. J. C. v. d. Horst. Leiding: Kommer Kleyn. 10.15 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk, m.m.v. Topy Glerum (zang). 11.00 Berichten. 11.10—12.00 Gram.pl. Hilversum, 301. m. N CR V-Ui tzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. N. P. E. G. v. Uchelen. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Kleinorkest der HOV o.l.v. Fr. Schuur man en Gram.pl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.15—3.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing Ds. W. H. v. d. Vegt, m.m.v. sopraan en orgel. 5.00 Friesch kinderuurtje. 6.00 Vioolrecital H. Hermann. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Gram.pl. 8.00 Chr. Gem. Zangvereen. „Sursum Corda", en kinderkoor „Zangvogeltjes", o.l.v. J. ter Haar. 9.00 Ds. P. N. Kruyswijk: Oefeningen der godsvrucht. 9.30 Orgelconcert J. Zwart (Om 10.00 Be richten). 10.30—11.30 Gram.pl. DINSDAG 27 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 m. AVRO-Uitzending. 6.30—7,00 RVU. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voordracht E. Kellenaers. 11.00 Ensemble Lismonde en Gram.pl. 12.45 Kovacs Lajos' orkest. I.30 Gram.pl. 2.15 Kamer-orkest Van der Pas en Gram.pl. 4.15 Gram.pl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Het Lyra Trio. 6.30 RVU. Dr. H. Gerversman: Het Land van Wilhelm Teil. 7.05 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 7.30 Radiovolkszang o.l.v. P. C. Poortman. 8.00 Berichten. 8.05 Vervolg der AVRO-Decibels. 8.30 20 Minuten voor Clinge Doorenbos. 8.50 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 9.30 Luit. ter zee M. S. Wytema vertelt v. d. tocht der „K XVni". 9.50 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.35 Ik ben van de week in/bjjgeweest. 10.45 Gram.pl. 10.50 Kovacs Lajos en zijn orkest. II.00 Berichten. 11.10 Kovacs Lajos' orkest. 11.30—12.00 Gram.pl. 12.00 Gram.pl. Hilversum, 301 m. KRO-Uitzeriding. 8.00 Gram.pl. 8.45 Hoogmis. 10.40 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Greim.pl. en orkestconcert. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Oram.pl. 3.154.30 Lezing. 4.45 Schlagermuziek. 5.15 Koorconcert. 5.45 Gram.pl. en Schlagermuziek. 7.15 Causerie. 7.35 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 OMkèstconcert en Gram pl 9.30 Gram.pl. 10.30 Berichten. 10:3512.00 Populair concert. De vraag, hoeveel wethouders er in de volgende zittingperiode te Alkmaar zullen zjjn en wie daartoe gekozen zullen worden, houdt reeds weken lang de gemoederen in beroering. Er zijn op het ogenblik twee r.k. wethou ders en één s.d., nadat het vorig jaar de tweede s.d., die tusschentijds aftrad, niet ver vangen is geworden. Het schijnt, dat men thans de zoogenaam de oppositie bestaande uit lib., de v.d., de c.h. en a.r. in de gelegenheid wil stellen een vertegenwoordier aan te wijzen. Het oog was daarbij gevestigd op den heer Vogelaar, referendaris van den Raad van Arbeid en lid van de c.h.-fractie. De Raad van Arbeid heeft echter besloten, dat de heer Vogelaar geen toestemming krijgt de wet houdersfunctie naast zijn gewone bezigheden te vervullen. Thans komt de liberaal mr. Lan- geveld in aanmerking. De r.k. stellen zich op het standpunt, dat het college, wanneer het althans uit drie wethouders blijft bestaan, dan te sterk links georiënteerd zou zijn. Dit zou verholpen kunnen worden door de katho lieken als grootste fractie nog een tweeden wethouder te geven, zoodat het aantal wet houders dan weer uit vier zou bestaan. Bui ten de r.k. fractie schijnt men evenwel heel weinig voor een dergelijke oplossing te ge voelen. Binnenland. Men schrijft uit Brabant aan de Nw. Rott. Crt. Aan de Nederlandsch-Belgische grens heerscht reeds den geheelen zomer een gewel dige drukte. De Brusselsche tentoonstelling, gepaard met den lagen koers van den Belgi schen franc en den daardoor voor de niet- Belgen ongekend lagen levensstandaard, oefe nen een groote aantrekkingskracht uit op de Nederlanders, die iederen dag in drommen de grens overtrekken. Nog steeds, neemt die drukte eer toe, dan af. Hoe intensief het toeristenverkeer uit Ne derland naar - België is, kan men het best be- oordeelen, wanneer men eenige uren in het Belgische grensplaatsje Wuestwezel aan den grooten weg TilburgBredaAnwerpen door brengt. Vrijwel elke autobus-chauffeur, die met een lading passagiers naar België gaat, kiest dit plaatsje met voorbijgaan van de Neder landsche grensplaatsen als eerste rustpunt van de reis. De toeristen kunnen daar in één der twee bekende café's geld wisselen en a raison van „één franc en een half" een kop koffie of een glas bier nuttigen. En zoodra een Nederlander dat „één franc en een half" hoort, voelt hij zich rijk en moet er nog wat gebruikt worden, zoodat de chauf feurs veelal moeite hebben het oponthoud tot een kwartier of 20 minuten te beperken. In deze grenscafé's werkt men daardoor onder hoogdruk van 's morgens 6 uur tot 's nachts 3 uur of half vier toe, om dan na een enkel uur slapen opnieuw te beginnen. De ontvanger van het Belgisch grenskan- toor te Wuestwezel deelde desgevraagd mede, dat gedurende Juli en Augustus iederen dag alleen langs dit grensstation 100 tot 150 auto bussen België intrekken, op Zaterdag en Zon dag stijgt dit aantal zelfs tot boven de 200. Men schrijft ons uit Akkrum: Het begint er in de Friesche greidestreken bedenkelijk uit te zien. Sedert weken is er geen regenwater gevallen, zoodat het land een roode kleur begint te krijgen. Er groeit thans geen nieuw gras, zoodat het vee weinig voedsel krijgt. Bovendien is op menige boer derij de regenwaterbak leeg, zoodat op de boerderijen, welke nog niet aan de water leiding zijn aangesloten, en dat zijn er zeer vele, watergebrek heerscht. DE INBRAAK TE REEUWIJK. De beide arrestanten ontvlucht. De 30-jarige koperslager W. C. P. en de 22-jarige expeditieknecht H. M. H., beiden uit Rotterdam, die op heeterdaad betrapt zijn bij een inbraak in het clubgebouw Gouda te Reeuwijk en aldaar waren opgesloten, zijn Woensdagnacht ontsnapt. Het slachtoffer overleden. De 40-jarige ijscoventer v. H. uit Heesch, die Woensdagavond op den rijksstraatweg onder de gemeente Schaik met zijn bakfiets door een passeerenden vrachtauto is aange reden, is kort na aankomst in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen aan de gevolgen van het opgeloopen letsel overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van acht kinderen. De chauffeur met twee mannen gearresteerd en opgesloten. Zooals gemeld was de bestuurder van den vrachtauto doorgereden. De marechaussee uit Grave heeft onmiddellijk de Ossohe mare chaussee gewaarschuwd, die er in geslaagd is den auto te achterhalen. De bestuurder bleek te zijn v. d. H., bijgenaamd de Brus uit Nistelrode. In de cabine zaten nog twee personen. De drie mannen verkeerden onder den invloed van sterken drank. V. d. H. is, naar Grave overgebracht en daar opgesloten. De auto is in beslag'genomen. Woensdagmiddag isde driejarige jongen H. van Dalen, die per rijwiel, in gezelschap van zijn moeder, op weg was naar het Bloe- mendaalsche strand, door een auto gegrepen. De jongen was op slag dood. Chauifeur gedood. Toen Donderdagochtend de 24-jarige chauf feur A. G. S. uit Amsterdam met zijn twee persoons auto over den Rijksweg te Heem stede een voor hem rijdenden auto wilde pas- seeren, naderde uit de tegenovergestelde richting een vrachtauto. De personenauto werd door de botsing geheel vernield. S., die alleen in den auto zat, was bijna op slag dood. De vrachtauto kon op eigen kracht naar een garage worden gereden voor reparatie. Het slachtoffer overleden. De arbeider H. Leeftink te Enschede, die Woensdag bij de ontploffing van een zwavel- zuurvat ernstig werd gewond, is gisteren ochtend vroeg overleden. L. was gehuwd en had een dochtertje. Vijf boerderijen in de aseh gelegd. Een hevige brand h|eeft Donderdagavond 8 uur te Beesd, aan de ijinge, gewoed. De brand brak uit in de boerderij van den landbouwer Th. Gremie en greep jzoo snel om zich heen, dat binnen een half uur tijds vijf boerderijen, beneverjs hooibergen eii schuren, in lichte laaie stonden. Aan blusschen viel niet te lenken. De mo torspuit van Beesd stond aanvankelijk door motorpech machteloos tegi over de vuurzee. De boerderijen werden bewonod door de landbouwers Th. Gremie, W. Gremie, G. v. Beest, J. C. Kroesen en H. v. Beusekom. De boerderijen en voorraden waren verzekerd. I I Wagen door een trein gegrepen. De voerman gewond. Donderdagavond omstreeks kwart voor 7 is op den onbewaakten overweg, onder de ge meente Raamsdonk, een boerenwagen doos een personentrein gegrepen. De landbouwersknecht J. Broeders uit Raamsdonkdorp passeerde op dien tijd met een boerenkar, geladen met stroo, den onbe waakten overweg ter plaatse. Op hetzelfde oogenblik naderde de per sonentrein, welke om 18.08 van Lage Zwa- luwe naar 's-Hertogenbosch was vertrokken. Doordat Broeders zich achter een anderen boerenwagen bevond, schijnt hij den naderen den trein niet te hebben opgemerkt. De wagen, welke met twee paarden was bespannen, werd door den trein gegrepen. De voerman werd van den wagen geslingerd. Het slachtoffer kwam met het hoofd op het weg dek terecht en liep een wonde aan het achter hoofd op. Per auto is hij naar een dokter te Waspik overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De paarden hebben zich losgerukt en gin gen op hol. Zij werden door eenige voorbij gangers gegrepen en tot staan gebracht; <10 dieren hebben geen letsel opgeloopen. De boerenwagen werd totaal vernield, en de brokstukken daarvan werden een 50 meter met den trein meegesleurd, voordat deze tot stilstand kon worden gebracht. Ook de kop lampen van de locomotief werden beschadigd» De trein had 15 minuten vertraging. Met behulp van vrienden. In Februari j,l. kreeg een 22-jarige Hage naar oneenigheid met zijn vrouw, die daarop de echtelijke woning verliet en met haar twee kinderen haar intrek bij haar ouders if den Haarlemmermeer nam. De vader wild0 echter de kinderen terug hebben en ging in den nacht van 20 op 21 Februari met een broer en twee vrienden per auto naar de woning van zijn schoonouders, wachtte tot zijn schoonvader des morgens half zes naar het land was gegaan, klom door een raam het huis binnen en slaagde er in met assisten tie van zijn broer en de twee vrienden, de kinderen in den auto te brengen en weg 'e rjjden, zijn vrouw en zijn schoonmoeder overspannen toestand achterlatende. assistentie van een der vrienden ging z0°" ver, dat hjj de moeder van de kinderen ee slag met een bandcnlichter in het gezicht g waardoor haar bovenlip werd gespleten. Veertien lagen geleden hebben deze vier jongelieden wegens huisvredebreuk terechtgestaan. De vriend, die den klap gegeven, werd Donderdag door de HaarI® sche rechtbank veroordeeld tot twee nia^V den gevangenisstraf, de vader tot een g® boete van f 20 en een voorwaardelijke s 1 van 2 maanden en de derde verdachte f 20 boete en- een voorwaardelijke straf een maand, beiden met een proeftijd van jaar. De jongste werd conform <'en c vrijgesproken.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2