Het geschil tusschen Italië en Abessinië. ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN Jtocfi spot tot. BUITENLAND BINNENLAND KL00STERBALSEM Krijgt de zee-scheep vaart steun? Oost-lndiê. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 191 TWEEDE BLAD De Spaansche troepen beweging aan de kust van Gibraltar. Anti-joodsche opschriften verwijderd. Weer een scherp artikel van de Giornale d'Italia tegen Engeland. Mussolini wil den oorlog. De Italiaansche troepenverschepingen. Jeugdige werkloozen in Engeland. Toestand Mgr. Aengenent baart zorg. Koninginsverjaardag. De curateele over Beerta. De zendtijdregeling op 31 Augustus. De wethouderskwestie te Alkmaar. Te weinig water in Noord-Holland? DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zijn band weer goed in orde AKKERS ORIGINEEL TER INZAG® I De Italiaansche maatregelen. Het vllegtuigmoederschip Miraglia is van Napels naar Massoea vertrokken. Het vaar tuig heeft verscheidene eskaders bombarde- ments- en verkenningsvUegtuigen aan boord. Tevens zijn vertrokken de mailbooten Madda, Verace en Sala met aan boord man schappen der divisie „28 Maart", alsmede lastdieren en oorlogsmateriaal. Italianen trachten de Zwitsersche nationaliteit te verkrijgen. Reuter meldt uit Bazel: Een toenemend aantal in Zwitserland wo nende Italiaansche burgers, heeft de vorige maand reeds stappen gedaan om tot Zwitser genaturaliseerd te worden. De meeste aan vragen zijn afkomstig van jongelieden, die in militairen dienst moeten. Worden Abessijnsche spoorweg- wachters door Fransche soldaten vervangen t Volgens een Italiaansch bericht uit Addis Abeba zou de raad van beheer van den spoorweg Addis Abeba—Dzjiboetl den negus verzocht hebben de Abessijnsche spoorweg wachters terug te roepen, die vervangen zul len worden door Fransche soldaten (Ver- maliiand? vraagt de Red. v. d. N. R. Crt. hierbij). Hemelvaartsdag in Addis Abeba. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, heeft do Negus een banquet gegeven waarbij 10.000 ambtenaren en dignitarissen het Hemel vaartsfeest volgens den kalender van de kop- tische kerk vierden. De feestmaaltijd is gis termorgen om 11 uur begonnen en duurde tot den avond. Op deze wijze vieren de Keizer en zijn volk het einde van een periode van 16 dagen ge durende welke zij alleen fruit eten en vele uren doorbrengen met in de kerk te bidden. ITALIAANSCHE CONSUL IN GODJAM GEWOND. Naar Reuter uit Parijs meldt, is baron Falconi, de Italiaansche consul in God jam (Abessinië) tijdens de jacht gewond. Zijn leven loopt geen gevaar. Naar het D.N.B. nader uit Addis Abeba meldt, trachtte Baron Falconi, de Italiaan sche consul in Godjam (Zuid-Abessinië), on geveer een maand geleden uit Addis Abeba naar dezen post terug te keeren. Dit plan kon hij niet ten uitvoer brengen aangezien hij den Nijl niet over kon steken. Dinsdag deed Muzi Falconi een nieuwe poging en reisde verge zeld van Italiaansche bedienden van het Itali aansche gezantschap in Addis Abeba met een karavaan naar Godjam. Woensdagavond werd de consul met een schot in zijn schouder naar het Italiaansche ziekenhuis te Addis Abeba teruggebracht. Volgens de Italiaansche be dienden zou consul Falconi zich zelf hebben gewond. Consul Muzi Falconi is een schoonzoon van den Britschen gezant te Addis Abeba, sir Sidney Barton. Het ongeluk van den Italiaan- schen consul. De Italiaansche legatie te Addis Abeba deelt mede, dat graaf Falconi weer tot be wustzijn is gekomen en heeft gesproken. Het Incident kan als volgt worden gereconstru eerd: de consul had zijn karavaan verlaten op een heuveltje en daalde naar de rivier af, welke ongeveer 100 M. verder stroomde teneinde een plaats te zoeken om het maal te gebruiken. Hij trok zijn revolver en schoot op een stuk wild, en toen hij het wapen weer weg wilde bergen ging het schot af, waar door hy werd gewond. De karavaan keerde hierop naar Addis Abeba terug. De Abessijnsche regeering bevestigt aldus Reuter, dat Falconi op de jacht tijdens zijn reis naar Debra Marco gewond is. Men heeft een onderzoek ingesteld. In Rome beschouwt men het incident Falconi als een ongeluk. Men acht het niet waarschijnlijk, dat het ernstige gevolgen zal hebben. Inenting van Abessijnsche troepen. Naar de Times uit Addis Abeba meldt, heeft de regeering last gegeven het heele léger in te enten tegen typhus, para-typhus en pokken. Deze maatregel wordt genomen met het oog op mogelijk gevechten in de lagere gedeelten des lands in het Oosten of •n Tigre, die niet zoo gezond zijn als de hoogvlakte. Italië biy met de houding van Amerika, Het Amerikaansche neutraliteits-wetsont- werp dat in den Senaat is aangenomen, heeft in Romeinsche kringen een goeden indruk ge maakt. Men beschouwt te Rome, volgens Reuter, een verklaring van absolute neutrali teit van de Vereenigde Staten in geval van «en buitenlandsch conflict, als een vernieti ging van de veronderstelling, dat Italië langs diplomatieken weg herinnerd zou worden aan het Briand-Kellogg pact, zooals het gerucht ging. Men is hier bevredigd, dat de Vereenigde Staten afwijzend staan tegenover een inter ventie overeenkomstig dit pact en het Itali aanschEthiopisch conflict beschouwen als een kolniaal conflict. Engelsche persstemmen. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. telefoneerde gisterenochtend: MacDonald's verklaring, dat de Britsche regeering het met zichzelf eens geworden is vermeldend, spreekt de Manchester Guardian de meening uit, dat z|j her er alleen met zich zelf over eens is geworden, de dingen te laten zooals zij waren. Het embargo blijft bestaan, en het blad schrijft, dat voor dit besluit geen spoor van wettelijke of zedelijke rechtvaar diging aangevoerd kan worden, dat het alleen gehandhaafd wordt uit vrees dat Italië boos zou worden of omdat de Franschen ontevre den zouden zyn, wanneer Groot-Brittannië deed wat recht is. In het tweede besluit van het kabinet, n.1. °m de eerstvolgende twee weken diploma tieke pogingen te doen om Italië van oorlog terug te houden, leest de Manchester Guar dian een vindingrijken en edelmoedigen geest. De Guardian zegt dat het kabinet had moeten besluiten, welke positieve gedrags lijn aan den Bondsraad aan te bevelen °is teneinde den dreigenden oorlog te voorko men. Dit besluit is echter het eenige dat het kabinet niet genomen heeft. De Times zegt, dat het handhaven van het embargo hard is voor Abessinië, maar daar entegen probeert zij zich eenigszins te troos ten met de niet geheel onhypocritische over weging, dat het misschien zooveel verschil niet maakt, omdat het Abessijnsche leger met volgens moderne methoden georganiseerd is, en de stammen uitblinken in individueele gevechten met handwapenen, en de kans dus voor hen in een guerrilla ligt. Algemeen is den laatsten tijd evenwel beweerd, dat Abes sinië juist daarom vooral geweren noodig heeft. 6 Het conflict en de Belgische publieke opinie. Afgezien van eenige zeer francofiele orga nen, vindt de Italiaansche politiek t.o.v. van het Abessijnsche vraagstuk geen verdedigers in de Belgische bladen. Een Amerikaansche persstem. Reuter meldt uit New York: De beslissing van het Britsche kabinet geeft den Volkenbond de laatste kans en voegt eraan toe, dat de vooruitzichten op succes niet erg groot zyn. Wanneer Groot- Brittanië misschien genoodzaakt zal zijn alleen te handelen, komt dit voort uit zijn positie in de Middellandsche Zee en in de geheele wereld. Volgens de New York Times is Mussolini's opvatting dat sancties oorlog beteekenen belachelijk. Abessijnsche vlaggen worden besteld. De Amerikaansche fabrieken ontvangen groote bestellingen voor het vervaardigen van Abessijnsche vlaggen en van kleine in het knoopsgat te dragen vlaggetjes, waarmede de negers in de Ver. Staten, die sympathi- seeren met Abessinië, zich tooien. De Abessinische vlag bestaat uit 8 hori zontale banen, groen, geel, rood, hetgeen de Abessiniërs verklaren met vruchtbaarheid van het land, trouw aan den Negus, en be reidvaardigheid om het bloed te vergieten ter verdediging van beiden. Een Duitsche sympathie-betuiging voor Mussolini. Men meldt ons uit Berlijn: Hier en daar leest men in Duitschland ook een artikel, waarvan de schrijver het voor Mussolini opneemt. Een voorbeeld: dr. Phaff, hoofdredacteur van het te Koblenz verschij nende Nationalblatt, een partijorgaan, schrijft het volgende in een hoofdartikel: „Men heeft (te Parys) niet er aan gedacht, dat er voor een natie van volkschen grond slag nog wat anders en belangrijkers bestaat dan een tastbaar politiek succes: de natio nale eer!Indien dus Mussolini te Parijs een door politieke concessies verzoet verlies aan prestige uit de handen der glimlachende vrienden Eden en Laval had aanvaard, dan zou het ondanks uitbreiding van grondgebied of oeconomische voordeelen uit zijn geweest met de buitenlandsche politieke beteekenis van Italië. Het pleit voor de politieke hoe danigheden van het hoofd van de Italiaansche regeering, dat hy dit spel heeft doorzien." Het Abessijnsche leger. Het leger van Abessinië heeft order ont vangen zich op alle gebeurtenissen voor te bereiden. Alle jongens en manen van 15 tot 80 jaar zyn gereed om eventueel op te trekken. Er is op dit oogenblik geen kwestie van een algemeene mobilisatie, hiertoe zal pas worden overgegaan, wanneer de negus op zijn witte paard het commando over zijn troepen op zich zal nemen. In het Zuiden en naar de Balearen. Het 27ste regiment infanterie uit Cadix is Woensdag te Tarifa aangekomen. Andere versterkingen werden verwacht te Algeciras, komend van Sevilla en Malaga. Deze zullen bestaan uit infanterie, cavalerie en machinegeweren. Een geruststellende verklaring. Reuter meldt uit Madrid: De ministers van binnenlandsche zaken en oorlog toonden zich Dinsdag zeer gereser veerd met betrekking tot de troepenbewegin gen in Zuid-Spanje in de nabijheid van Gibraltar. De minister van verkeerswezen verklaarde, dat orders waren gegeven tot versterking van Tarifa en de Balearen, maar dat deze maat regelen slechts een toepassing z|jn van het plan van nationale verdediging, waartoe reeds langen tijd gelden in den ministerraad besloten werd. Het plan voorziet in de versterking der strategische punten en betreft dus kusten, grenzen en eilanden. Het plan dat reeds lang noodzakelijk werd geacht, gaat men thans in toepassing brengen. Er is dus geen reden, zoo ging de minister voort, ongerust te worden, want de toestand is absoluut normaal en de in omloop zijnde geruchten zyn ongegrond. Particuliere auto's opgevorderd. Uit particuliere bron verluidt, dat in de provincie Cadix alle particuüere auto's in beslag genomen zijn ten behoeve van mili taire transporten. Als reden voor de omvangrijke mili taire actie in Zuid-Spanje geeft de correspondent van Reuter op, dat Spanje vast besloten is de straat van Gibraltar zoo zorgvuldig mogelijk te bewaken. Maatregel van Keulschen gemeente raad. De gemeenteraad van Keulen heeft de aanplakbiljetten en lichtbakken met anti- semietische leuzen, die door de nationaal' socialistische partij waren aangebracht, overal in de stad doen verwijderen. Ontsteld door den uittocht van buitenland sche bezoekers hebben de Keulsche winkeliers aan den burgemeester een verzoekschrift ge zonden, waarin op onmiddellijke verwijdering dezer opschriften werd aangedrongen. Dreigementen tegen het toepassen van sancties. De Giornale d'Italia schreef Donderdag in een hoofdartikel, dat het zich Woensdagavond gewend heeft tot het vriendschappelijk ge zinde deel der Britsche natie. Thans richt het zich echter tot de Britsche pacifisten tot het uiterste en tot de onverdraagzamen, die de Britsche regeering willen dringen op den weg van een gevaarlijke houding en acties tegen Italië. Het Italiaansche blad verklaart, dui delijke taal te willen schrijven, opdat de geheele wereld wete, wie verantwoordelijk is voor elke te vinden oplossing en welke con sequenties elke actie tegen de Italiaansche belangen kan uitlokken. Naar aanleiding van den eisch van sommige bladen, dat de Brit sche regeering het wapen-embargo voor Abessinië zal opheffen, schrijft de Giornale d'Italia, dat de vrye uitvoer van wapenen naar Abessinië een schending is van het ver drag van 21 Augustus 1930, dat speciale voorwaarden en beperkingen bevat, waar onder Engeland wapenen en oorlogsmateriaal aan Abessinië mag leveren. De andere maatregel, die de vrienden van Abesinisë eischen, n.1. de sluiting van het Suez Kanaal, zou een onduldbare schending z|jn van de conventie van 1888, die geheel van kracht blijft ondanks het Volkenbonds pact, omdat het Covenant deel uitmaakt van het Verdrag van Versailles, waarvan artikel 283 de geldigheid van de conventie bevestigt. Alle andere maatregelen, die men verder tegen Italië eischt, zooals het toepassen van sancties, zouden oorlog beteekenen. „Het is thans duidelyk" gaat het Italiaansche blad voort „dat de Britsche bladen, die de apostels zijn voor het toepassen van sancties, op oorlog aansturen. De oorlog zou uit Afrika naar Europa overslaan envan Europa naar de andere werelddeelen, waar de groote mogendheden, die zich bedreigd zouden voelen, tot bepaalde acties ten be hoeve van hun verdediging zouden overgaan." Het zou een genadelooze oorlog ter land, ter zee en in de lucht worden, een wanhopige oorlog van een strijdbaar volk, dat zijn recht, zijn leven en zijn eer zou verdedigen, die geen mindere beteekenis hebben dan zijn dage- lijksch brood. Dit is geen dreigement, maar een antwoord op de dreigementen van anderen. Het „Giorno d'Italia" voegt er aan toe, dat niemand in Italië aan het Britsche rijk wil raken, maar dat iedereen in Italië verwacht, dat Engeland Italië met rust zal laten en het geen hindernissen in den weg zal leggen, aan gezien Italië het voorbeeld en de methoden van Engeland volgt en zich tracht te verze keren van gebieden, waar het nuttig werk zal kunnen doen en bovendien de veiligheid zal kunnen bevorderen. Niets zal Italië van zijn weg kunnen tegenhouden. De twee geruchtmakende arikelen van Gaydar Nog steeds is het Virginio Gayda, de direc teur en hoofdredacteur van het „Giornale d'Italia", kennelijk geïnspireerd door het mini sterie van buitenlandsche zaken, die de voor naamste artikelen schrijft over het conflict met Abessinië en over de verwikkelingen met Engeland. Die artikelen, die bijna dagelijks in het Romeinsche dagblad te vinden zijn, worden in den regel door vrijwel alle couranten, welke buiten Rome verschijnen overgenomen. Zelfs de „Corriere della Sera", eenmaal verreweg het belangrijkste blad van Italië, heeft geen eigen opinie en herhaalt in de ochtendeditie wat Gayda 's avonds te Rome heeft laten drukken. In verband met den Engelschen minister raad nu zijn er twee artikelen in het „Giornale d'Italia" verschenen, die hoogst opmerkelijk zijn. Het zal na deze beide artikelen ook de meest optimistisch gestemden wel duidelijk zijn, dat Mussolini den oorlog in Afrika wil en zijn wil ook zal doorzetten. Welbewust, dat geen land het risico zal nemen een oorlog in Europa te ontketenen met het doel een kleineren oorlog in Afrika te voorkomen. De Volkenbond is machteloos door de verdeeldheid harer leden. Amerika mengt zich niet in de zaak, Enge land alleen is niet bij machte Italië te dwin gen om van de onderneming af te zien, ook niet met militaire middelen. De regentijd loopt in Afrika op zijn eind. Wanneer op 4 Septem ber de Volkenbond in Genève bijeen komt zal Italië wel zoo ongeveer de troepen in Afrika hebben verzameld, die het voor de onderne ming noodig acht. Dan komt op 14 September de ministerraad te Rome bijeen, die gewoon is om met feiten en niet met woorden te ver rassen. Het is dus te voorzien dat omstreeks half September de aanval op het oeroude rijk van den Negus zal beginnen. Dan zal ook moeten blijken welke de definitieve houding zal z|jn van Engeland en, wat van evenveel belang is, van Japan en van Duitschland. Het is een gewaagd spel dat Mussolini speelt, doch in 1922 stond hy in Italië tegen over een twijfelende en verdeelde meerderheid en wist met een klein aantal vastberaden hel pers de macht in handen te krijgen. Thans staat hy tegenover een verdeeld en weifelend en redeneerend Europa en zal even vastbera den op zijn doel afgaan, zeker van het succes. (Handelsblad). De namen der divisies. De afdeelingen Zwarthemden, van wie Mus solini j.1. Zondag in Zuid-Italië plechtig af scheid had genomen, zyn thans naar Oost- Afrika vertrokken. Te Napels hebben zich ge deelten van de divisies „23 Maart" en „23 October" ingescheept. De schepen Leonarda da Vinei en Merano zyn Uians reeds op zee. De Cesare Battisti ver- tiekt heden met 1000 Zwarthemden, 124 offi cieren en 2000 manschappen, eveneens twee vaartuigen met lastdieren. Nog deze week zullen de Saturnia, Atlanta en Prinzipessa Giovanna in totaal 4000 man vervoeren. Begin September komen de groote stoomschepen in do vaart, die Italië in het buitenland heeft gekocht, en die het mogelijk zullen maken oin de transporten van troepen nog sneller dan tot dusver uit te voeren. De 5 voor Oost-Afrika bestemde divisies Zwarthemden, die genoemd zijn naar de data welke voor het Fascistische Italië van bizon- dere historische beteekenis zyn, hebben nog een speciaal kenmerk hieraan toegevoegd. De eerste divisie „25 Maart" kreeg „on wrikbaar"; de tweede divisie „28 October": „hoogste moed en dapperheid"; de derde divi sie „21 April": „Roma, Nomen en Omen"; de vierde divisie „3 Januari": ,Wie waagt die wint"; de vijfde divisie „1 Februari": „Met het hart en het wapen naar het doel". Meer dan 100.000. Het ministerie van arbeid heeft gegevens verzameld over het aantal jongens en meisjes, dat op 24 Juni j.1. in Groot-Britannië zonder werk was. In het Augustusnummer van het departement van arbeid worden de resultaten van het onderzoek gepubliceerd. Om te be ginnen blijkt, dat het aantal ingeschreven werklooze jongens en meisjes met 8000 is verminderd in vergelijking met 26 November 1934, den laatsten datum waarop een derge lijke analyse werd gemaakt. Van de in het geheel bijna 102.000 jeug dige werkloozen beneden de 18 jaar waren 57.000, dit is ongeveer 56 pet., jonger dan 16 jaar. Mgr. J. D. J. Aengenent. de bisschop van Haarlem, is sinds enkele dagen opgenomen in de Mariastichting te Haarlem. Aanvankelijk bestond er geen enkele aanleiding tot onge rustheid. De ziekte zou n.1. niet van ernstigen aard zijn. Thans wordt echter medegedeeld, dat de aanhoudende verzwakking wel een reden tot bezorgdheid kan geven. Met het oog hierop is bezoek hierop dan ook niet toe gestaan. („Handelsblad"). De Koningin zal nog in het buiten land vertoeven. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, zal de Ko ningin, op 31 Augustus nog in het buitenland vertoeven en dus ditmaal op Haar verjaardag niet hier te lande aanwezig zyn. DE VACATURE-SLINGENBERG BIJ GED. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De commissaris van de Koningin in Noord- Holland heeft de Koningin machtiging ge vraagd voor het bijeenroepen der Prov. Sta ten in een buitengewone zitting op Woensdag 4 September des morgens om half twaalf. In deze zitting zal aan de orde worden gesteld de verkiezing van een lid van het college van Ged. Staten in de vacature mr. M. Slingenberg, die door zijn benoeming tot minister opgehouden heeft lid van dit college te zyn. Opgeheven. In het Staatsblad is thans afgekoniigd de wet tot intrekking van de wet van 29 Dec. 1933 tot voorziening in het bestuur der gem. Beerta, Volgens art. 2 treedt deze wet in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging, dus met ingang van 24 Augustus. Indien de V.A.R.A. op dezen dag zendtyd moet afstaan, krygt ze dezen niet vergoed. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren, naar Het Volk meldt, aan de VARA medegedeeld, dat een wijziging is aangebracht in het Zendtijdbesluit, waardoor een omroep- vereeniging, die niet wenscht mee te werken aan een programma, dat op 31 Augustus ter gelegenheid van den verjaardag van de Ko ningin zou kunnen worden samengesteld en die voor de uitzending van een dergelijk pro gramma zendtijd afstaat aan een andere om- roepvereeniging, dezen zendtyd niet op een anderen dag vergoed krijgt, Tevens is hierbij bepaald, dat de minister voor de samenstel ling van een programma, dat op 31 Augustus zal worden uitgezonden, aanwijzingen kan geven. Mr. Langeveld bedankt als raads lid; het college zal uit 2 r.k. en 2 s.d. bestaan. Het liberale raadslid mr. Langeveld, dat voor een wethoüdersportefeuille in aanmer king kwam, heeft gemeend daarvoor te moe ten bedanken. Aangezien men den heer Govers (lib.) den nestor van den raad, wegens diens hoogen leeftijd minder geschikt achtte voor de functie, moest geconstateerd worden, dat de oppositioneele groepen geen gebruik ge maakt hadden van de gelegenheid de stad door het benoemen van een wethouder mede te regeeren. De r.k. zullen nu twee wethou ders leveren en het is te voorzien, dat de s.d, dat voorbeeld zullen volgen, zoodat het rood zwarte bewind te Alkmaar zal voortduren. Mr. Langeveld heeft, in verband met deze wethouderskwestie medegedeeld, geen prijs meer op het lidmaatschap van den raad te stellen. Z|jn opvolger op de liberale lijst is mr. C. A, de Groot, advocaat te Alkmaar, die, naar men verwacht, het raadslidmaatschap zal aanvaarden. Vragen aan Ged. Staten. I Het lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, de heer N. Beuzemaker heeft de volgende vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten: Hebben Ged, Staten kennis genomen van het verhandelde in de vergadering van den kring Kennemerland ander leiding van den heer J. Heeremans, waarin o. a. het volgende wordt gezegd; met het oog op de totaal mis lukte aardappeloogst in de duinstreek wordt een flinke actie gevoerd, teneinde vrijstelling „7 Gebeurde door kokend heele olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. O kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk oerzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dal ik zelf verstomd sla over het wonder. Binnen li dagen was myn hand weer gewoon." pr s-0. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b|j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren te krijgen van de te betalen heffing ad f 30 per H.A. De mislukking wordt grootendeels geweten aan de uitdroging der gronden door onvoldoende watervoorziening van het water leidingbedrijf. Kunnen Ged. Staten mededeelen of het hier laatst vermelde juist is en, indien dit inder daad het geval blykt te zijn, zijn zij dan bereid maatregelen te nemen, teneinde in dit euvel te voorzien? Eenige citaten uit het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake rentelooze voorschotten en loods gelden.. Volgens het voorloopig verslag over het ontwerp tot wijziging en verlioogmg van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooïing voor het dienstjaar 1935 (rentelooze voorschotten ten behoeve van de scheepvaart), spraken ver scheidene leden hunne instemming met het doel en strekking van de onderhavige voor dracht uit. In het algemeen trokken zij in twijfel of ten onzent wel voldoende hulp wordt aangeboden aan het kwijnende scheep vaartbedrijf. Eenige reederijen worden ge steund, doch dit maakt haar positie tegen over buitenlandsche ondernemingen nog niet krachtig genoeg. Alle met Nederland ccncur- reerende landen hebben vele moderne schepen in de vaart gebracht. Indien Nederland niet volgt, dreigt het hopeloos ten achter te ge raken en zal het ondervinden, dat Duitschland het voor een belangrijk deel in de vaart op Nederlandsch-Indië verdringt. Ook wat be treft de vaart op Noord- en Zuid-Amerika be staat dit gevaar. Tegenstanders van sleunverieening. Enkele leden waren van oordeel, dat steun- verleening van overheidswege aan de scheep vaart niet het gewenschte resultaat zal heb ben. In het algemeen waren zij tegenstanders er van. Met name betreurden zij, dat gedu rende zoovele jaren subsidies aan den Kon. Holiandschen Lloyd waren verstrekt. Deze leden hadden de overtuiging, dat devaluatie van den gulden de eenige mogelijkheid biedt, om de Nederlandsche scheepvaart weder in staat te stellen, met die van het buitenland te kunnen concurreeren. Weder andere ieden bepleitten bevordering van overheidswege van den aanbouw van schepen mede ter vermeerdering van de werk gelegenheid. De kwestie met den Kon. Holl. Lloyd. Verscheidene leden traden in beschouwingen omtrent het gebeurde met den Koninklijken Holiandschen Lloyd. Enkelen van hen betreurden, dat de regee ring niet heeft bevorderd, dat de ter beschik king gekomen assurantiegelden zouden wor_ den gebezigd, om den dienst voor te zetten. Zij achtten het een fout, dat men na aan vankelijk de genoemde maatschappij te heb ben gesteund, haar nu teniet laat gaan, te meer, daar het gevolg van de liquidatie o. a. is, dat tal van personen hun pensioen zullen verliezen. De regeering had, dus betoogden de ieden, hier aan het woord, kunnen weten dat, indien zij de drie millioen gulden uit het Pensioenfonds voor zich behield, dat fonds geheel was uitgeput. Deze leden achtten die houding zeer laakbaar en spraken de hoop uit, dat alsnog zou worden getracht, de ge troffen maatschappij in stand te houden. Dat de minister van oeconomische zaken zijn ambtgenoot van sociale zaken verzocht, „deze aangelegenheid eens onder de oogen te willen zien", werd met belangstelling verno men. Intusschen sprak men de hoop uit. dat dit „onder de oogen zien" niet tot een vluch tige kennisneming zou leiden, doch dat de onderhavige aangelegenheid tot een onder werp van ernstige studie zou worden gemaakt. Weer andere leden verklaarden met name hun instemming met deze laatste opmerking. Daar recht op pensioen huns inziens moet worden beschouwd als uitgesteld loon, achtten zij voorzieningen gewenscht ter verzekering van de instandhouding van de pensioen fondsen. Sommige leden zouden gaarne nader wor den ingelicht omtrent den stand der onder handelingen over den bouw van de tweede „Statendam". Deze hebben, dus betoogden zij, reeds al te geruimen tijd in beslag -genomen. Uit de door de HollandAmerika-Lijn gepu bliceerde cyfers blijkt, dat er een belangrijke toeneming van passagiers- en goederenvervoer tusschen Nederland en de Ver. Staten van Amerika te verwachten is, zoodra het nieuwe schip zal zijn voltooid en dat de resultaten van dit vervoer een behoorlyke rentabiliteit zullen waarborgen. Bepalingen op den loodsdicnst voor zeeschepen. Blykens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging der wet, houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeesche pen, juichten vele leden de indiening van dit wetsontwerp ten zeerste toe. Zy waardeerden in hooge mate, dat de regeering, zoodra zulks 24 Augustus. Dertien kloeke Spaan sche meisjes hebben op dertien Juli besloten het noodlot te tarten. Zij hebben dien dag een vereeniging opge richt die met geweld het bijgeloof wil kee ren. Een vereeniging waar het, gelijk nader blyken zalSpaansch zal toegaan. Zij heb ben net zoo lang gezocht, tot ze in een van de bekendste straten van Madrid een ver gaderzaal hadden gevonden, dat als huisnum- metr 13 had, en nu hebben zij het. Maar dat is nog lang niet genoeg. De oprichters van de club hebben allerlei vermetele plannen. Ze willen alleen nog maar met haar linkerbeen uit bed stappen, met haar linkerbeen een ka mer betreden, zich voor gebroken spiegels kammen, ondenr ladders doorloopen, zich op haar gezondheid beroemen zonder af te klop pen, en wanneer z|j trouwen, dit alleen doen op den 13den. Bij de oprichtingsvergadering morste de presidente ostentatief met zout en na afloop wachtten de dames net zoo lang aan den uitgang, totdat een zwarte kater voor haar den weg overstak. Het was voor een bijgeloovig mensch om er casueel koude rillingen van over den rug te krijgen. „Hei-je nou ooit van zukke ake lige nesten gehoord?" Ze zullen intusschen handenvol werk heb ben als ze alle stofnesten van het bijgeloof willen uitroeien! Dan kunnen ze beginnen met alie mas cottes, geiukpoppetjes, of hoe die dingen verder heeten, die door zielkundige fabrikan ten bij duizenden op de markt zyn gebracht, uit de auto's te verwijderen. Dan zullen ze bij bruiloften als furieuze revolutionnairen moeten optreden, want het is op die dagen alles bijgeloof deftig: ritueel genoemd wat de klok slaat Rijst werpen naar het bruidspaar, het insinueerende gescharrel met schoen of pantoffel symbool van het „ge zag"! en zoo meer. Dan zullen ze al wat belangrijk is, op een Vrijdag moeten beginnen. Dan zullen ze eens moeten onderzoeken, hoe veel o volstrekt niet bijgeloovige menschen een geluksmunt bij wyze van talisman in hun vestzak dragen en het huis bij elkaar schreeuwen als de halve-stuiver-met-een- hoekje-eruit of het dubbeltje-met-een-gaatje- erin een dagje zoek is. Arme Spaansche meisjes, ze zullen het niet makkelijk hebben! Het bijgeloof trekt zijn sporen dwars door de heele wereldgeschiede nis. De auguren van het oude Rome voor spelden de toekomst al uit de beweging der ingewanden van pasgeslachte offerdieren. En wie zal zeggen, op welke wyze de dictator van het nieuwe Rome zijn beslissing ten aan zien van Abessinië nam? Misschien telde Mf de knoopen van zijn zwarte hemd, misschien trok hij de blaadjes van een margriet uit. Het is geen toeval, dat zoo'n beweging juist in Spanje ontstaat. Spanjaarden zrjn. met de dames uit de Engelsche society, de bijgeloovigste wezens van Europa. Hoe groot de behoefte aan de vereeniging er is. blijkt uit de toestrooming van nieuwe leden: in de eerste paar weken 3000. Maar daar blijkt tevens uit, dat de meisjes moed hebben, die de jeugd eigen is. Het zou ons dan ook niets verbazen, als de oprichters ook 13 jaar waren. Hun fanatisme is volkomen zuidelijk. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat de verwoedheid, waarmee ze het bijgeloof afzweren, een iet wat... bijgeloovig tintje heeft! haar mogelijk was, de totstandkoming heeft bevorderd van maatregelen, noodzakelijk ge worden door de waardevermindering van de Belgische munteenheid en welker tenuitvoer legging naar mag worden verwacht al thans één der voordeelen, welke de Antwerp- sche haven boven de Rotterdamsche geniet, zal elimineeren. Was derhalve de bereidheid, zijn stem aan dit wetsontwerp te geven, algemeen, even algemeen was de overtuiging, dat onze zee havens in veel meerdere mate dan haar thans wordt geboden, steun van overheidswege be hoeven, teneinde zich in den strijd met con- curreerende havens buitenslands te hand haven. De kanaalverbinding Amster damRijn en de voor Amsterdam en Rotterdam vereischte offers. Sommige leden waren van oordeel, dat de offers, welke het ryk zich zal moeten ge troosten tot instandhouding van de havens van Amsterdam en Rotterdam, zouden kun nen worden opgebracht door intrekking van de wet tot den aanleg van een kanaalverbin ding tusschen Amsterdam en den Rijn. Zij bepleitten bescherming op gelijken voet van Amsterdam en Rotterdam, hetgeen zij te noodzakelijker achtten, nu als gevolg van het overleg, tusschen die beide steden gevoerd, volledige overeenstemming is verkregen om trent de regeling van de havengelden. B|j wij ziging in den status van Rotterdam zal, dus werd betoogd, dienovereenkomstig verande ring, wat betreft de andere haven, dienen te worden gebracht. DE BEGROOTING IN DEN VOLKSRAAD. Marine. De commandant der zeemacht, vice-admi- raal Van Duim, deelde in zyn antwoord als regeeringsgemachtigde voor marine, mede, dat de regeering het resultaat van het onder zoek naar de onderlinge verhouding van de strijdmiddelen van de zeemacht moet afwach ten alvorens haar standpunt inzake de samen stelling van de strijdkrachten der marine te kunnen bepalen. Voorts wees spr. er op, dat de begrooting van marine, ondanks den nood der tijden, van f 20.400.000 voor het dienstjaar 1935 is opge voerd tot f 22.300.000 voor 1936. Derhalve be staat er allerminst grond voor het verwijt, dat de regeering blind is voor hetgeen zich rondom ons afspeelt, Spreker verwees inzake de verhouding van land- en zeemacht naar de rede van den af getreden commandant van het leger, luit.- generaal Koster, die getuigde van de „best wenschbare samenwerking". Ingediend werd een motie-Kruyne (V.C.) c.s. waarin aangedrongen wordt om ten spoe digste over te gaan tot versterking van de weermacht, zonder nieuwe lasten voor de Indische bevolking. f^neta).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5