Ingezonden HHI-DBRSCHF. COURANT VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS iQ.-y;. GEMENGD NIEUWS Weer een arrestatie te Oss. In een pastorie ingebroken. Door een auto overreden en gedood. Tragisch slot van een vacantie tochtje Boerderij afgebrand. Auto van den dijk gereden Jongen verdronken in den plas Klein Elfhoeven te Reeuwijk. Brand te Haaksbergen. Brutale inbraak te Breda. Landbouwcrisiswet. Groote brand te Nijmegen. Aanvaring op de Waal. Nederlandschemilitairen op Duitsch gebied verdwaald Ruw roovertjes-snel. Door een auto overreden en gedood. De inbraak te Reeuwijk. Autobus ramt een huis. Op veldwachter ingereden. Hooge Temperatuur. Bommenwerper in brand Twee vliegongelukken in Polen. De tunnelinstorting te Berlijn. Geheim munitie-depot van Japanners. Zaak.Stavisky komt 4 November voor. De instorting te Berlijn. Brutale bankrooving. Sprekende boeken voor blinden. In zee verdronken. Een schrijver van anonieme brieven. De slaapziekten in West-Japan. Gevecht met bandieten. Een zeer oude vrouw gestorven De overstrooming in Bengalen. Wat voor weer vandaag? Stoomvaartbenehten Binnenland. Van een rijwieldief. De marechaussee te Oss is Donderdagavond Overgegaan tot arrestatie van zekeren C. v. d. A., bijgenaamd Kees van den Blikken Tinus, woonachtig te Berghem. De aangehou dene wordt verdacht van verschillende rijwiel diefstallen, gepleegd in 1933 en 1934. Hij is ln de marechausseekazerne opgesloten, waar hij aan een verhoor wordt onderworpen. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Iemand, die valsche aangiften be treffende Inbraken te zijnen huize placht te doen, gearresteerd. De gemeentepolitie te Oss heeft Donderdag den 45-jarigen G. T. uit Heesch gearresteerd, die verscheidene keeren bij de politie aangifte had gedaan, dat te zijnen huize zou zijn in gebroken. Van de inbrekers werd nooit een spoor ontdekt. T. werd naar het politie bureau te Oss overgebracht, waar hij ten slotte heeft bekend, dat zijn aangiften valsch waren geweest en hij de inbraken gefingeerd had om zich in het bezit te stellen van de verzekeringssom, wat hem eenige malen is gelukt. T. zal ter beschikking van de politie worden gesteld. Weer een bekentenis. Het is gisteren de marechaussee te Oss gelukt een zekeren d. R., een beruchten Osschen misdadiger, die sinds eenige weken in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch in voor- loopige hechtenis verblijft, tot een volledige bekentenis te brengen. Hij is betrokken ge weest bij den brutalen overval met roof op de Ossche heide op de landbouwers vrouw K., waar op een Zondagochtend een bedrag van duizend gulden is geroofd. Door deze beken tenis is dit misdrijf ten volle tot klaarheid gekomen, daar de drie medeplichtigen van d. R., te weten „Toon de Soep", J. de B. en F. B. reeds ter zake een volledige bekentenis hadden afgelegd. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gisteren terecht gestaan een zwerven den arbeider, wien ten laste was gelegd, dat hij in den nacht van 24 op 25 Juli te Best heeft ingebroken in de pastorie van pastoor Vos. Hij had daartoe gaten in de buitendeur geboord. Verdachte legde een bekentenis af. Bij het getuigenverhoor bleek o.m. dat de man was aangehouden te Raamsdonkveer; in zijn bezit was aangetroffen een koffertje met een boor, alsmede handschoenen en sleutels, welke laatste voorwerpen hij te Best had ge stolen. In zijn requisitoir wees de officier van justitie erop, dat verd. reeds 12 vonnissen achter den rug heeft en dat hij 13 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. Toen hij de inbraak pleegde, waarvoor hij thans terecht stond, was hij pas tien dagen op vrije voeten! Spr. eischte al was de buit gering een gevangenisstraf van vier jaar. Uitspraak 5 Sept. Donderdagavond is op den Grindweg te Hil- legersberg, ter hoogte van de Melkstal de Vaan, een ongeveer 14-jarige jonger, van een rijdenden auto gevallen en onder een der ach terwielen geraakt. Hij was onmiddellijk dood. Zijn stoffelijk overschot is naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Donderdagavond is te Hom (Limburg) het 9-jarig zoontje van den heer Moorren door een personenauto aangereden en gedood. Jongen uit een auto gevallen. Woensdagnacht keerde de heer Belgaars, gemeente-ontvanger te Ginniken, met zijn familie van een auto-tochtjpe naar België terug. Met den chauffeur mede zaten in den auto 10 personen, waaronder eenige kinderen. Ter hoogte van de Krabbenbosschen onder Rqsbergen is een portier van den auto open gesprongen, waardoor het 8-jarig zoontje van den heer B. uit den auto viel. Hoewel de toe stand zich aanvankelijk niet ernstig aan liet zien, werd de jongen eer observatie in het ziekenhuis te Gininken opgenomen. Daar is hij Donderdag aan de gevolgen van den val over leden. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting >s Donderdagavond ca. half acht brand uitgebro ken in de groote veenkoloniale boerderij van den heer G. P. Wortelboer te Emmer-Compas- cuum. De brandweer van Emmercorapascuum tastte onmiddellijk het vuur aan, spoedig ver scheen een tweede motorspuit uit Emmen. Daardoor kon het woongedeelte van de boer derij behouden blijven. De rest met den gehee- ien korenoogst werd een prooi der vlammen. Verscheidene landbouwmachines gingen ver loren. Verzekering dekt de schade. Opzet? Op den Provincialen weg van Noordschar- woude naar Koedijk is een merkwaardig auto- ongeluk gebeurd. Daar reed een vertegen woordiger van een ballastmaatschappij uit Amsterdam, die een voor hem uit rijdenden auto wilde passeeren. De voor hem rijdende chauffeur gaf daartoe geen gelegenheid en drong den achter hem komende wagen naai den linker grasberm. Deze slaagde er weer in op den weg te komen maar geraakte bij deze manupilatie aan den anderen kant van den weg in een diepe sloot. De auto sloeg over den kop en de chauffeur kon met veel moeite door het portierraam op het droge komeh. 0 De voor rjjder.de auto reed dooi zonder dat zijn bestuurder zich om het lot van zijn slacht offer bekommerde, De vertegenwoordiger van de ballastmaat schappij heeft thans aan de, politie verklaard dat de bestuurder vau den voorsten auto een concurrent was, die hem onlangs gedreigd had, hem „kapot" te zullen rijden zoodra hij hem ergens ontmoette. De politie onderzoekt thans in hoeverre hier van opzet kan worden gesproken. Donderdagmiddag is in den plas Klein Elf hoeven te Reeuwijk het ljjk opgehaald van den 17-jarigen T. Landers, uit de Verl. IJssel laan te Gouda. De jongen, die een toeval lijder was, had zich in een kano op den plas begeven. Na eenigen tijd te hebben gevaren, is hij vermoedelijk door een toeval getrof fen en de kano omgeslagen en hoewel hij een goed zwemmer was, jammerlijk verdronken. Op de plaats, waar hij gevonden werd, staat zeer weinig water. Twee woningen afgebrand. Gistermorgen is brand uitgebroken in een complex van drie woningen, genaamd de Biesterjj, gelegen aan den Enschedeschenweg, tegenover huize de Blanckenborgh Het vuur brak uit in het pand, bewoond door den arbeider Bargerink. De vrouw was alleen thuis en vermocht slechts haar kinde ren en enkele papieren in veiligheid te brengen. Vrijwel de geheele inboedel ging hier verloren deze was iaag verzekerd. Het vuur deelde zie 1 eveneens mede aan het belendende pand, bewoond door den expediteur Wegerink. Ook dit huis ging in vlammen op. Hier wist men den inboedel grootendeels te redden. De wind richting was gunstig, zoodat men het derde pand, bewoond door den heer Klein Hesselink, voor aantasting wist te behoeden, dank zij het krachtige ingrijpen van de brandweer. De opstal van de verbrande perceelen, die het eigendom zijn van den heer ten Bruggencate, is tegen brandschade verzekerd. Naar eerst thans bekend wordt, is een dezer nachten ingebroken in de woning van den heer Trimbos, aan de Wilhelminastraat, te Breda. Deze inbraak is niet zoozeer belangrijk om de buit, die gemaakt werd, als om de zeldzame brutaliteit, waarmede de inbreker te werk is gegaan. Na zich door een raampje aan de achterzijde toegang te hebben verschaft, onderzocht de ongenoode gast alle vertrekken van de woning. Toen hij daar niets van zijn gading vond, is hij doorgedrongen tot de slaapkamer, waar het echtpaar T., beide reeds bejaarde menschen, lag te slapen. Van een nachtkastje werd het gouden hor loge van den heer T. gestolen, alsmede uit een kast eenige sieraden van zijn echtgenoote. Bovendien heeft de inbreker uit de kleeding van den heer T. een beurs met inhoud buit gemaakt. Daarna is Hij verdwenen, zonder dat de heer en mevr. T. zijn wakker geworden. Deze cfnt- dekten de inbraak eerst 'a ochtends. Een wethouder veroordeeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 52-jarigen land bouwer P. B., te Ambt-Vollenhove, tevens wethouder van die gemeente. Verdachte was als lid van de Landbouw crisisorganisatie geroyeerd, omdat hij een hem opgelegde boete niet betaald had. Hij mocht nu geen rundvee meer houden en toen bij hem toch een drietal koeien op stal werd aangetroffen, werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De rechtbank te Zwolle veroordeelde ver dachte voor deze overtreding der landbouw crisiswet voorwaardelijk tot vijf dagen gevan genisstraf, waartegen hij in hooger beroep kwam. Voor het hof bleek verdachte allerlei bezwaren te hebben tegen de wijze van uit voering der crisismaatregelen en gaf toe bij wijze van protest opzettelijk in strijd met de crisisvoorschriften te handelen. Het hof heeft het vonnis der rechtbank be vestigd. In een fabriek vol brandbare stof fen als lompen, kapok en alpengras. Te Nijmegen is gistermiddag om half vijf een zware brand ontstaan, vermoedelijk door vonken uit een machine, in de fabriek van de N.V. de Vreeze's Industrieele en Handels onderneming aan de Burghardt v. d. Bergh- straat. Dit is in korten tijd de derde maal, dat in deze fabriek brand ontstond. De schade bleef de vorige keeren tot een machine en eenig materiaal beperkt, thans nam de brand onmiddellijk groote afmetingen aan. De fabri- cageruimte achter het gebouw, waarin een groote hoeveelheid lompen, wol en vezels voor de vulling van matrassen was opge slagen, stond in een oogwenk in lichte laaie. Door de aanwezigheid van een grooten voor raad kapok schoten de vlammen door naar het hoofdgebouw, waar eveneens een aanzien lijke hoeveelheid licht brandbare stoffen als alpengras was opgeslagen. Het personeel trachtte aanvankelijk het vuur met eigen middelen te bestrijden, doch moest deze poging door de verzengende hitte en de snelle uitbreiding van den brand op geven. De brandweer tastte de vuurzee met zes stralen aan en moest van rookmaskers gebruik maken om het gebouw te kunnen binnendringen. Na een uur hard werken was men het vuur in zooverre meester, dat tot nablussching kon worden overgegaan. Het vuur heeft groote verwoestingen aan gericht. De fabricageruimte is totaad ver woest. Van het hoofdgebouw zijn verscheidene vertrekken uitgebrand. Verder is de water en rookschade aanzienlijk. De schade aan gebouw en inventaris wordt door verzekering gedekt. De firma is echter niet verzekerd tegen bedrijfsschade. Tengevolge van den brand moet het bedrijf worden stopgezet, waardoor 45 man zonder werk raken. INBRAAK TE WOERDEN. De Inbrekers gebruiken ontplofbare stoffen en stelen f 600.uit de brandkast. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Woerden een inbraak gepleegd in de melk fabriek Holland. De inbrekers hebben hierbij gebruik gemaakt van een nieuw middel om de brandkast te forceereu. Er is nl. een dynamiet- patroon, althans een of ander ontplofbare stof in het sleutelgat aangebracht, waardoor de brandkast uit elkaar is gesprongen. Er is een bedrag van f 600 ontvreemd. De inbrekers zijn eerst op het dak geklommen en zijn daar door een raam binnengedrongen. Zy zijn per auto naar Woerden gekomen. Na door een weiland te zijn getrokken, zijn zij aan den achterkant van de fabriek binnen gedrongen. Van de inbrekers, die ook per auto zjjn ver trokken, ontbreekt eik spooi. Twee dooden. Uit Vuren. Gisteravond omstreeks half elf heeft op de rivier de Waal, onder de gemeente Vuren een aanvaring plaats gehad, die aan twee perso nen het leven heeft gekost. De Duitsche motorboot „Elbula", metende 532 ton, gela den met olie, die op weg was naar Duitsch- land, is in aanvaring gekomen met een 69 ton metende schuit, geladen met zand, ge naamd „Nooit Gedacht", die van Woerd'n op weg was naar Leiden. De botsing was zoo hevig dat de zandschuit onmiddellijk zonk. De vijf personen, die zich aan boord be vonden en die op dit oogenblik allen aan dek waren, geraakten te water. De eigenaresse van de schuit, mej. Bruin, gedomicilieerd te Woerden, en haar 7-jarig dochtertje, verdronken. De drie andere opvarenden, de 16-jarige zoon van mej. Bruin, en de twee knechts konden gered worden. Ontwapend en op het grenskantoor Straelen vastgehouden. Tijdens militaire oefeningen aan de Duit sche grens bij Venlo zijn gisterenmorgen de reserve-luitenant E. en de dienstplichtige sergeant B. uit het garnizoen te Venlo op Duitsch grondgebied verdwaald geraakt. Beide militairen, die gewapend en in het bezit van een stafkaart waren, zijn door de Duitsche beambten ontwapend en op het Duitsche grenskantoor Straelen vastgehouden. De Duitsche zoowel a's de militaire autori teiten uit het garnizoen zijn van de aanhou ding verwittigd. Een onderzoek naar de toe dracht der zaak is in vollen gang. EEN DURE GRAP. Ook te Nijmegen komt het stelen van rij- wielbelastingplaatj^a deze maand volgens de politierapporten dagelijks voor. Het laatste rapport maakt melding van acht, waarvan zeven van één familie. Gisterenmorgen speelden een aantal jongens op de Veemarkt te Rotterdam roovertje. Het is daarbij wel wat erg ruw toegegaan. Een van de jongens, de 13-jarige B. D. Kuiper, wonende aan de Siachthuiskade, kreeg mét een mes een paar steken in den rug. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld. De 36-jairge gehuwde mijnwerker Th. Schaf er uit Kerkrade is Donderdagmiddag :e Herzogenrath door een auto aangereden en kort daarna overleden. De Duitsche politie heeft het lijk in beslag genomen en den auto bestuurder gf-rresteerd. De ontvluchte arrestanten melden zich aan. De beide inbrekers uit Rotterdam, die in braak hebben gepleegd in het Clubgebouw „Gouda" te Reeuwijk, aldaar werden opgeslo ten en weer ontsnapt, hebben zich bij den officier van justitie te Rotterdam aange meld. Eenige gewonden. Gisterenmorgen is de autobus van den dienst ZwolleBlokzijl te Eindhoven, doordat de chauffeur de scherpe bocht niet goed kon nemen, met zulk een vaart tegen het hoek huis opgereden, dat er een stuk uit den muur is gevallen. De autobus is van voren geheel vernield. Eenige passagiers werden door glasscherven gewond, van wie een oude vrouw vrij ernstig. BEROUW. Donderdagmiddag heeft zich bij de ge meentepolitie te Spekholzerheide-Kerkrade gemeld de couranten-bode J. H., die sedert Zaterdag verdwenen was met medeneming van 112 gulden. Nog een paar gulden had hij in zijn bezit. Heden zal hij voorgeleid worden voor den officier van justitie te Maastricht Met smokkelauto., Voor de Roeimondsche rechtbank stond gisteren terecht de 32-jarige monteur P. l, uit Weert, wegens bedreiging met doodslag van den gemeenteveldwachter L. V. te Kes- sel, gepleegd in den nacht van 20 Juni 1.1., door met een vrachtauto met smokkelwaar op den veldwachter in te rjjden toen deze hem onder Kessel sommeerde om te stoppen. Na een achtervolging per motor, waarbij de banden van den vrachtauto dooor den politie man werden stukgeschoten, wist deze ten slotte den smokkelauto tot stoppen te dwin gen en den bestuurder aan te houden. L., die reeds vroeger voor eenzelfde feit tot 3 maan den gevangenisstraf was veroordeeld, be kende het hem ten laste gelegde, doch ont kende den opzet te hebben gehad om den veldwachter te dooden. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf. HEIDEBRAND BIJ OIRSCIIOT. Ongeveer 400 ha afgebrand. Gistermiddag is brand ontstaan in de heide nabij het Ersel onder de gemeente Bladel (N.Br.) bijOirschot. Door de geweldige droogte breidde het vuur zich snel uit. Een oppervlakte van ongeveer 400 ha heide met vliegdennen brandde af, waarvan 250 ha onder Bladel en 150 ha onder Lage Mierde. Omstreeks half tien des avonds was de brand gebluscht. Door de politie wordt een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Gistermiddag zes en tachtig graden Fahrenheit in de hoofd stad. Naar het Hbl. verneemt, was de tempera tuur gisterenmiddag Om half vier, opgemeten in den Hortus Botanicus, 30 graden Celslus of 86 graden Fahrenheit. Op dat oogenblik was de thermometer nog stijgende. Buitenland. Een doode, twee gewonden. Een twee-motorig bombardementsvliegtuig is tjjdens een nachtelijke oefenvlucht bij de daling in brand geraakt. Een der inzittenden verbrandde, twee onder-officieren liepen ern stige brandwonden op. 3 dooden. Uit Praag wordt gemeld, dat bij de slot- manoeuvres van het leger, welke Donderdag plaats hadden, twee vliegongelukken plaats vonden. Boven het militaire vilegveld is een ma chine in brand gevlogen, de beide inzittenden kwamen om het leven. Verder is nabij Pilsen een vliegtuig omlaag gestort, waarbij de pi loot doodelijk gekwetst werd. Nog steeds geen spoor van de slachtoffers. Men heeft een oogen- blik gemeend klopsignalen te hooren. Men is bij de opruimingswerken van de tunnelinstorting in de Herman Goeringstraat te Berlijn, ondanks het feit, dat men reeds langer dan 72 uur met alle kracht hier aan bezig is, er nog niet in geslaagd de slacht offers te bereiken. Er ligt iets uitermate drukkends in, dat men deze menschen, midden in de stad zoo langen tijd en ondanks de haast bovenmen- schelijke pogingen van een leger van arbei ders, niet heeft kunnen helpen. Gisternacht is het tot een onderbreking van hqt reddingswerk gekomen, toen te gen half 2 een arbeider zeer opgewonden zich kwam melden bij de leiding der werkzaam heden en beweerde op een plaats in de tun nel op ongeveer 5 M. van de omgevallen kraan, geklop te hebben gehoord. Direct wer den de werkzaamheden gestopt, teneinde stilte te verzekeren. In groote spanning heeft men geruimen tijd volkomen stilte in acht genomen. Na verscheidene uren heeft men de werkzaamheden op de gewone wijze hervat. Voldoende om de geheele vloot- basis in de lucht te blazen. Uit Singapore wordt gemeld, dat daar groöte sensatie is gewekt, toen bekend werd gemaakt, dat Japanners, die door de politie waren gearresteerd, in het bezit waren van een geheim depót van ontplofbare stoffen, welke voldoende zouden zijn geweest om de geheele vlootbasis in de lucht te blazen. De mannen worden ervan beschuldigd in het onwettig bezit te zijn geweest van 300 dynamietpatronen en 100 slaghoedjes met lonten. Bij hun arrestatie wierpen de mannen een zak weg, welke geheel gevuld was met ont plofbare middelen. Het dynamiet is onlangs uit de militaire magazijnen gestolen. Twee andere zakken, die in het huis zijn gevonden, bevatten cocaïne. Procureur-generaal fungeert als O.M. Naar wordt meegedeeld, zullen de debatten over de zaak-Stavisky Maandag 4 November gehouden worden. De zetel van het O.M. zal door den Procu reur-Generaal zelf worden ingenomen. De rijksminister voor verkeer ln Berlijn terug. De rijksminister voor verkeer, Von Elz, die met vacantie aan den Rijn vertoefde, heeft, na zich Woensdag voortdurend op de hoogte te hebben laten houden over den voortgang van het reddingwerk in de Herman Goering- strasse, besloten zijn vacantie te onderbreken en is naar Berlijn teruggekeerd om persoon lijk bij het werk aanwezig te kunnen zijn. Vier gewapende mannen hebben heden de First National Bank te Blairstown overvallen en er een buit gemaakt van ongeveer 20 tot 25 duizend dollar. Lord Nuffield heeft een schenking van 5000 pond sterling gedaan aan het Nationaal Blin- den-Instituut om uitvoering te geven aan een reeds geruimen tijd bestaand plan, n.1. het opnemen op gramofoonplaten of fllmstroo- ken van den gesproken tekst van verschil lende boeken, bestemd om mechanisch gere produceerd te worden door apparaten ten ge- bruike van blinden. Reeds zijn 25 werken ge kozen, die op deze wijze gesproken en opge nomen zullen worden. Tot deze selectie be- hooren zoowel het Evangelie van Johannes als eenige moderne griezelromans. Nabij Morlaix, aan de Bretonsche kust zijn een jonge man, zyn zuster en twee nichtjes, die gezamenlijk aan het baden waren, in zee verdronken. De vier lijken zijn opgehaald. ERNSTIG ONGELUK IN ROEMENIE. Reeds 6 dooden en 16 gewonden. Te Brasov (Kronstadt, in Zevenbergen) is een loods van een vliegtuigfabriek ingestort, waardoor een veertigtal arbeider bedolven werd. Er zijn reeds 6 lijken en 16 gewonden geborgen. Een medicus te Nantes, een man van 56 jaar, had een kleine vier Jaar geleden een meisje van 24 jaar ten huwelijk gevraagd en een blauwtje geloopen. Van het oogenblik af werden het meisje, de patroon bij wien zijin betrekking was en de vrienden en kennissen van beiden overstroomd met anonieme rie ven, waarin allerlei leelijks van het meisje en van haar patroon stond te lezen. Lang zamerhand nam het anonieme geschrijf zu een omvang aan, dat de politie in de zaa werd gemoeid. Het bleek, dat er meer dan negen duizend anonieme brieven waren ge schreven en het bleek tevens, dat de in zijn liefde teleurgestelde medicus de auteur er van was. Woensdag heeft hij zelfmoord gepleegd. 85 slachtoffers. In West-Japan en tot ver in den omtrek van Kobe zijn ongeveer 200 personen door de slaapziekte aangetast, die plotseling is uit gebroken en zich zeer snel uitbreidde. Tot dusver heeft de epidemie reeds 85 slachtoffers geëischt. Tien dooden. Reuter meldt uit Mexico City, dat in den Staat Puebla, nabij Piaxtla, een hevig ge vecht heeft plaats gehad tusschen bandieten en provinciale troepen. Een tiental bandieten werd gedood. 116 jaar! Te Zamoetof is volgens een te Praag ontvangen bericht een oude vrouw op 116- jarigen leeftijd overleden. Zij was de oudste vrouw van Tsjechoslowa- kije en herinnerde zich nog goed de revolu tie van 1848 in Oostenrijk-Hongarije en zelfs den op stand van 1830. De vrouw heeft nooit alcohol gedronken, noch vleesch gegeten. DE SLAAPZIEKTE IN JAPAN. De slaapziekte, welke in de omgeving van Kobe heerscht, heeft grooteren omvang aan genomen. Men vreest, dat ook Tokio getroffen zal worden. Het aantal dooden is aanmerkelijk gestegen. De ziekte heeft het laatst 10 jaar geleden gewoed. 10.000 menschen dakloos. Naar Reuter meldt uit Calcutta, zijn ruim 10,000 menschen dakloos -geworden door de overstroomingen in Bengalen. Er zijn weinig slachtoffers te betreuren, maar de ellende is verschrikkelijk en de regeering treft maat regelen om levensmiddelen te Uistrlbueeren en epidemieën te vermijden. Een oppervlakte van ongeveer 200 vierk. mijl in het district Burdwan staat onder water. DE HEETSTE DAG VAN HET JAAR. Londen en een groot deel van het Zuiden van Engeland hebben Donderdag met een temperatuur van 33 graden Celsius (91.5° F.) in de schaduw, den heetste dag van het jaar beleefd. Gisterenochtend heeft een flinke onweers bui wat afkoel'ng gebracht en is de lange periode van droogte door regenbuien tot een einde gebracht. (Buiten verantwoordelijkheid vau de redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Aan de Redactie der Heldersche Courant Koningstraat, Den Helder. Hooggeachte Redactie, Mag ondergeteekende U nogmaals beleefd opname van het volgende verzoeken Ik dank U, mede namens velen. Met dank voor de vele adhaesie-betuigin- gen, deelt ondergeteekende mede, zich weder om tot den Raad dezer gemeente te zullen wenden met onderstaand adres. Gaarne wensch ik van hen, die dit adres mede kunnen onderteekenen, een naamkaartje te ontvangen, zij zullen geacht worden dit schrijven mede te hebben onderteekend. Van hen, die bij strand-ongevallen persoon lijk betrokken zijn geweest, zou ik gaarne een korte omschrijving met vermelding van datum en plaats ontvangen, opdat ons bewijs materiaal zoo volledig mogelijk zij. H. KRAMER. Adres aan den Raad. Aan den Raad der gemeente Den Helder. Edelachtbare Heeren, Ondergeteekende, H. Kramer, lid van dc Afdeeling Den Helder van den Ned. Bond tot Redding van Drenkelingen, in herinnering brengende zijn schrijven aan Heeren Burge meester en Wethouders dezer gemeente d.d. 13 Mei 1935 en de Leden van Uw Raad d.d. 27 Juli 1935, spreekt met verschuldigde ge voelens van hoogachting, mede namens vele ingezetenen Uwer Gemeente, zijn diepe teleur stelling uit, dat niet voorzien werd in een zeer noodzakelijken strandveiligsheiddienst. Dat deze noodzakelijkheid aanwezig is, kan geen van Uw Leden onbekend zijn, daar en kele dezer gevallen in de Pers behandeld zijn; Stelt U met klem de vraag, wat gebeurd zou zijn, indien niet enkele moedige menschen aanwezig geweest waren, die hun leven had den gewaagd om dat van hun medemenschen te redden; Spreekt als zijn meening uit, dat op deze wijze niet langer mag worden doorgegaan, daar het uitvoeren van een redding door on geoefende redders zeer groot gevaar voor henzelvc medebrengt; Dringt, mede namens velen, er bij Uwen Raad nogmaals ernstig op aan, een als door hem bedoelden dienst in te stellen en alzoo de consequenties van het aanleggen van wan delwegen naar dit strandgedeelte te aanvaar den, daar deze de oorzaak zijn van het over weldigend strandbezoek ter plaatse. Met de meeste hoogachting, Uw dv., H. KRAMER. Schagenstraat 30. Verkorte Inhoud van reeds ingediende voorstellen. 1. Afzetting der strandhoofden met drii- vende lijnen, zooveel drijfvermogen hebbende dat een afgedreven bader zich hieraan boven water kan houden. i 2. Het zwemmen tusschen deze lijnen en de pier te verbieden. 3. Een gedeelte tusschen 2 pieren onder toezicht te stellen van een brigade van 2 per sonen, welke ter beschikking hebben een uit kijktoren ter hoogte van pl. m. 4 meter. 4. Aanschaffing van doelmatig gebouwde strandboot op gemakkelijk verplaatsbaren strandwagen. 5. Eerste hulpmiddelen voor drenkelingen. 6. Telefoon voor oproeping doktoren. 7. Verder benoodigde materieele hulpmid delen. VISSI HERSLEED Met enkele zware golfslagen is Dinsdag, morgen het scheepje van schipper G. de Jong uit Scheveningen op de Zuiderpier bij Hoek van Holland verpletterd Drie mannen stonden tot aan hun hals in het water; en terwijl de golven voortdurend over hun hoofd sloegen, zagen zij nog hoe de zee haar vernielend werk aan hun scheepje voltooide. Ge hebt ongetwijfeld dit stukje zeemans- cllende in dit blad gelezen, en kunnen besef fen wat deze schipbreuk voor den schipper en zijn mannen beteekende. „Nu zijn we broodeloos", zei schipper do Jong, en mèt hem verliezen ook zijn twee helpers hun kans om tenminste zelf nog iets te verdienen. Een dag en twee nachten waren de man nen ter vischvangst geweest, en zij hadden een besomming van pl.m. 60 visch aan boord. Van dit bedrag moeten de diverse onkos ten nog af, en van hetgeen overblijft moe ten drie gezinnen worden onderhouden. In zulke omstandigheden zal men het kun? nen begrijpen, dat de hooge verzekerings premie door schipper de Jong niet meer op gebracht kon worden, zoodat hij thans in hooge mate is getroffen door het verlies van zijn scheepje. Ongeveer een jaar geleden hebben hulp vaardige handen hem geholpen aan een ka pitaaltje van 6000 voor aankoop van het scheepje, waardoor De Jong ter vischvangst kon uitvaren. Zelf installeerde hij zijn vaartuig, waarmee nog een bedrag van 1000 was gemoeid. Dat alles is hij nu kwijt; in den stormwind van Dinsdagmorgen werd het zeil aan flarden gescheurd, de motor weigerde plotseling, juist voor den ingang van den Waterweg, en bin nen korten tijd had de ramp zich voltrokken. Alleen het leven hebben de drie mannen er nog af kunnen brengen. En nu? Men heeft gevoeld, dat waar ooit, hier hulp zeker verdiend en noodig is. De Sch. 8291 is verloren; Dinsdagavond reeds was alles weggespoeld Zal men dit drietal visschers, die in moeite "en gevaren hun schamel stuk brood verdie nen, aan den steun moeten prijs geven? We vertrouwen, dat er velen zullen zijn, die mede willen helpen, zulks te voorkomen, en schipper De Jong en zijn mannen opnieuw een gelegenheid te scheppen hun brood op zee te verdienen. Want, alie gebeurtenissen schrikken den visscher niet af om zijn gevaarvollen arbeid voort te zetten. Er heeft zich een comité gevormd, dat wil trachten gelden bijeen te zamelen voor een ander scheepje voor schipper De Jong, en de heer C. P. van Diest, commissaris voor het Loodswezen te Hoek van Holland heeft zich bereid verklaard de schenkingen voor dit doel in ontvangst te nemen. Die bedragen behoeven niet groot te zijn, wanneer het er maar vele zijn. Ook gij, vacantie-gangers, wilt iets afstaan voor hen, die geen vacantie kennen, doch op zee hun brood moeten verdienen. Met welwillende instemming der Redactie, zullen gaarne de giften in dit blad worden verantwoord. Wil uw bijdrage per postwissel zenden, of storten op giro no. 22195, ten name van den heer C. P. van Diest, Commissaris van het Loodswezen te Hoek van Holland. Maardoe het nu. In het Comité hebben zitting genomen do heeren Mr. S. J. R. De Monchy, Burgemeester van 's Gravcnhage Mr. P. Droogleever-Fortuyn, Burgemeester van Rotterdam. M. MarksLeis, Directeur van der Tak's Bergingsbedrijf. te Maassluis. C. P. Diest, Commissaris v. het Loodswezen te Hoek v. Holland (giro-no. 22195). A. J. Drenth, Insp. d. Z.-H. Mij. tot Redding van schip breukelingen te Rotterdam. Reeds is een toezegging ontvangen van mevrouw A. M. B.de R., te Baarn f 22. Naar waarneming verricht in den morgen van 24 Aug. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste barometerstand 768.2 te La Comna Laagste barometerstand 764.1 te Isafjord Verwachting Zwakke tot matige veranderlijke wind. Meest zwaar bewolkt. Regen of onweer. Vee koeler. Temperatuur van het zeewater: 19" C. 66.2° F- Stoomvaart Nederland. Poelau Bras, t., 1 Aug. G '.a. Tarakan, 24 Aug. te A'dam verwacht. Tarakan, 22 Aug. v. Eindfjord. Kottcrdamsche Lloyd. Baloeran, u., 22 Aug. te Marseille. Dempo, t., 21 Aug. v. Coiombo. Garoet, t. 22 Ai L,onden. Indrapoera, 22 Aug. te Batavia. Kota Gedc, t., 2„ Aug. tc Genua. Modjoker'o, pass. 21 ug. Dakar. Tapanoeli, u., 22 Aug. te Belawan. Kon. Paketv. Maatschappij- Bontckoe, 21 Au te Batavia. Houtman, 21 Aug. v. Pcrt No tal. N. Holland, 21 Aug. v. Sydney. Tasman, 22 Aug. te P. Louis (Maur.)- .Van Rees, pass. 21 Aug. Thmursday I3les'

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6