Julianadorp 't Zand. Breezand. Anna Paulovvna. Wieringen. Schagen. Texel. LUCHTVAART Callantsoog. Afscheid van Dr. Oterdoom. dVK"P° ÉL™ 3 30 Gemeenteraad van Wieringen. Gemeenteraad De Postvluchten van en naar lndië. In 4dag van Nederland naar Suriname. De -Britsche luchtmacht. r VERKOOP VAN BOERDERIJEN TE KOEGRAS. Op Ij en 22 Augustus 1.1. werd openbare verkooping gehouden van twee boerderijen met aanhoorige behuizingen en arbeiders woningen, gelegen te Koegras. Dit geschiedde in een der zalen van Hotel „Vredelust", te Schagen, ten verzoeke van den eigenaar, den heer N. P. C. Best, te 's-Gravenhage en ten overstaan van Notaris Mi. C. J. de Lange, uit Alkmaar. Bedoelde boerderijen zijn in huur bij de heeren Kaan en Bellis. Van de boerderij, die de heer Kaan huurt, )s een heel klem gedeelte afgenomen, het welk dient als speelplaats bij de daar ge vestigde school. De overige perceelen werden na combinatie en afslag enz., gebracht tot een bedrag groot 36.878.85. Ze hebben een gezamenlijke grootte van ±34.88.88 H.A. Deze boerderjj is in perceelen verkocht, voor het geheel was geen kooper. De andere boerderij was 41.70.37 H.A. groot en stond In bod op 29.391.31 en werd gemijnd op 1700, kwam dus in totaal op J 31.091.31. Kooper werd de heer P. J. Peereboom, burge meester van Broek op Waterland. Een bakkerij te St. Maarten werd even te voren in veiling gebracht. Na opbod en afslag werd dit perceel verkocht voor 1480 PREDIKBEURTEN. Néd. Herv. Gem. 's Morgens 11 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur, de heer H. Kraak PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 8 uur, Ds. M. van Wichen Zang Woensdagavond had bij den heer G. A. de Wit alhier het afscheid van Dr. Oterdoom en gezin, welke, zooals we reeds eerder vermel den, naar Hilversum zijn vertrokken, plaats. De avond werd geopend door den heer W. Doedens, namens de vereeniging Plaatselijk Belang, welke vereeniging dezen avond arran geerde. Doedens droeg vervolgens de leiding over aan Burgemeester Breebaart die, zooals hij dit uitdrukte, als ceremoniemeester zou fungeeren. Door de voorzitters van tal van vereenigingen werd het woord gevoerd. Als eerste spreker kwam de heer C. N. de Wit namens de Harddi'.-vereeniging „De Volhar ding", waarvan de dokter 10 jaar bestuurs lid was. Vervolgens sprak de heer C. Nannis voor de Vereen, van Ziekenhuisverpleging Nd. Zijpe en Callantsoog. De heer Nannis bood eveneens een mooie rooktafel aan. Daarop sprak Z.Eerw, heer Pastoor van Zuy- len namens de katholieke zieken. De heer Dekker sprak daarna voor de Vereen. Nut en Genoegen, waarvan de dokter 11 jaar lid was, waarvan 10 jaar als voorzitter. Spr. deelt hierna mede, dat dr. Oterdoom als eerelid der vereeniging is benoemd. Vervolgens spreekt de heer W. Doedens namens „Plaatselijk Be lang". Spr. biedt dr. Oterdoom een vulpen in étui aan. De heer Jippes spreekt hierna, zoo als hij het uitdrukt, als rempla^ant, daar de heeren de Moor en de Boer niet aanwezig konden zijn, voor de N.H. Vereen. „Het Witte Kruis", afd. Zijpe en Callantsoog. Spr. dankt dr. Oterdoom voor diens vele werk, tijdens zijn ruim 14-jarig adviseerend bestuurslid maatschap, voor de vereeniging gedaan. Een pracht bloemenmand met roode rozen en witte lelies biedt hij hierna dr. Oterdoom aan. Dezelfde spreekt hierna namens de Afd. Oude- sluis van het Centraal Genootschap Kinder- herst. en vacantiekolonies. De heer Vos spreekt namens de V.V.V. te Callantsoog tot dr. Oterdoom, speciaal als voorzitter der jury bij het houden der strandfeesten. Namens de V.V.V. biedt de heer Vos een mooie pen- teekening, voorstellende het dorp Callantsoog, aan. De heer van Meerten spreekt namens het Burg. Armbestuur van Callantsoog. Dr. Oterdoom wordt hierbij aangeboden het wapen van Callantsoog, gegoten in brons door de beeldhouweres Annie op 't Land. De heer B. Elzer spreekt hierna als vertegen woordiger der afdeelingen 't Zand en ook Callantsoog van het Centr. Genootschap, en schenkt een bureaulamp. Ook namens de schoolfeestcommissie van de O. L. School spreekt Elzer tot den scheidenden voorzitter. Ds. Witkop krijgt vervolgens het woord en spreekt namens de protestante zieken. Burgemeester Breebaart kondigt hierna een korte pauze aan. Hierna sprak de heer Holema, Brigade commandant der Rijksveldwacht te Schagen, namens de politie en de cursisten van den door Dr. Oterdoom gehouden cursus van E.H.B.O. Burg. Breebaart sprak hierna een slotwoord, namens de Gem. Zijpe, en als vriend per soonlijk. Hij doet zijn woorden vergezeld gaan van een boek over Marie Antoinette. Dr. Oterdoom neemt hierna het woord om in een uur durende rede, alle sprekers stuk voor stuk te beantwoorden. Hij merkt daarbij op, dat hetgeen hij hier te 't Zand en omgeving heeft gedaan, zoowel op medisch als op vereenigingsgebied, door hem is ge daan als te zijn een plicht. Hij dankt Ds. Wit kop speciaal voor de vriendelijke woorden tot zijn opvolger gesproken. Vervolgens spreekt hij zijn specialen dank uit tot de Raden der Gemeenten Zijpe en Callantsoog voor het aan hem verleende eervolle ontslag als geneesheer in dienst dezer gemeenten. De aanwezige dok toren Groenhart, v. d. Sluis, van Slooten, Boerma en Swaters spreekt hij hierna toe. Nadat dokter Oterdoom zijn andere zoo als hij het noemde „stille medewerkers" stuk voor stuk heeft behandeld en bedankt, wordt een luid driewerf hoera op den schei denden popülairen geneesheer, diens vrouw en kinderen ingesteld, waarna een ieder de gelegenheid wordt geboden persoonlijk af scheid te nemen. Officieel is Dokter Oterdoom niet de zijnen dus nu vertrokken van hier. Reeds eerder wenschten wij hem vanaf deze plaats niets dan goeds en een prettigc-n werk kring. Gehoord de verschillende uitlatingen van dezen avond hebben wij echter een goede koop, nat de vertrekkenden 't Zand en omge ving niet zullen vergeten en kunnen daaraan dan ook gerust nog toevoegen: Nog vele Walen tot weerziens hier. PREDIKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). RAAD ANNA PAULOWNA. A.s. Dinsdag te 8 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Verzoek van N. Zwarthoed om ontslag als hd van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim en als lid van de Plaatse lijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. 4. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in de hondenbelasting. 5. Wijziging van de voorloopig vastgestelde rekening over 1933. 6. Voorloopige vaststelling van de rekening over het jaar 1934. 7. Rondvraag. Z\V KM NIEUWS. Voor de kringwedstrrjden van den kring Noord-Holland noord van den K.N.Z.B. bestaat een record-belangstelling. Het bestuur van de organiseerende vereeni ging, 't Oude Veer, ontving de volgende in schrijvingen: H.Z.V., Den Helder 26, De Wiel te Schagen 15, 't Skarpet te Oude Niedorp 9, H.Z.V. te Heer Hugowaard 12 en 't Oude Veer zelf schreef met 23 deelnemers in. Interessante duels staan te wachten. De Heldersche cracks (Frijdal, Verfaille, Mej. Vermeulen etc.), krijgen het zwaar tegen menschen als van der Meer (H.H.W.), Wester (Schagen), Mej. Blaauboer (Schagen). En wat zullen de aankomende Poldersche krach ten als Kommer en Sinke presteeren? Zondag zullen we het zien. BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden vergunning aan W. Waiboer tot het bouwen van een benzine- laadstation aan den Amsteldiepweg; aan J. C. de Schipper, idem aan den Stomweg; aan J. B. v. d. Berg voor een schuur aan den Balgweg; aan T. Houtlosser, verandering van woonhuis met winkel aan de Molenvaart en aan K. Stins voor een schuur aan de Molen vaart. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. R. Compagne, van Bloe- mendaal; mej. N. K. Slikker, van Winkel; T. Vlas, van Wieringen; mej. D. Gorter, van Wieringen; mej. J. Leyenaar, van Haarlem; R. Molenaar en echtg., van Heerhugowaard; mej. C. H. Huijbens, van Haarlem; mej. N, Bakker, van Schagen; mej. A. Komen, van Zijpe. Vertrokken: A. A. Schouten, naar Haarlem; N. Zwarthoed en gezin, naar Edam; W. R. Claij-Tijnheer en kind, naar N. Niedorp; S. Koopmans-Wiggers, naar Den Helder; mej. D. Schouten, naar Den Helder; mej. G. Ar- nold, naar Purmerend. BURGERLIJKE STAND Geboren: Janke, d. v. J. v. d. Vaart en G. de Jong. Ondertrouwd: L, Meeldijk en P. Koopman. Getrouwd: J. C. de Schipper en P, R. Plag- meijer; G. J. van Wees en E. G. Groot; F. A. van Stein en G. A. Looijesteijn. Overleden: P. Ferwerda, oud 11 j.; T. Schager, oud 80 j.; Y. Schaap, oud 72 j.; mej. M. A. van Rossurn, oud 21 j. POLITIE. Verloren: een heerenhorloge, een rijwiel plaatje. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 uur, Ds. E. Jansen. BURGERLIJKE STAND. Van 16 tot en met 22 Augustus. GEBOREN: Cornelia Catharina, d. v. Theo- dora Engel en Pietertje Bakelaar; Elbert, z. v. Jan Rotgans en Geertje Alida Lont; Jan Meijert, z. v. Nicolaas Kalf en Neeltje Lont; Henricus, z. v. Jacob Polmans en Lou- wina Heres. GEHUWD: Reijnder Jan Blaauboer, 27 jaren en Henderika Bergsma, 19 jaren; Hen drik Weerelts, 24 jaren en Barbera van Wijn gaarden, 19 jaren. OVERLEDEN: Pieter Mulder, 37 jaren; Maria Herman, eehtgenoote van Jacob Bruin, 57 jaren; Hendrik Engel, 72 jaren. GKOOTE ZOMER-ZWEMFEESTEN TE WIERINGEN. De „Frissche Morgen" verleent haar medewerking. Zaterdag en Zondag is het feest te Wierin gen. De Directie van het Amstelbad heeft gemeend de aandacht van de zwemliefhebbers in den kop van Noord-Holland te trekken, door het organiseeren van een groot zwem- festijn, dat haar climax vindt in de demon stratie van de Heldersche zwemclub „de Frissche Morgen", op Zondagmiddag en de Gondelvaart, die 's morgens gehouden zal worden. Het programma van deze demonstratie om vat om: 2 uur: Polowedstrijd tusschen het eeiste en tweede zevental der zwemverecniging F.M. 3 uu: a. Demonstratie borstslag zwemmen door den heer C. Dito. 100 m schoolslag dames. 100 m vrije slag heeren. 4 uur: Pantomine „Het Noodlottige Roei bootje" uit te voeren door cenige leden der zwemvereeniging F.M. Tusschen de bedrijven door zullen de man- nen van Siem Spruit de danslustigen bezig houden. Voor belangstellenden, die den tocht mee willen maken, bestaat gelegenheid om voor 40 ct. heen en terug naar Wieringen tc komen. Men gelieve zich daartoe tc wenden tot den badmeester der zwemver. F.M. in het club gebouw op den dijk. POLITIr\ Verloren: een vulpen en een bruin colbert jasje. Inlichtingen bi) den gemeentebode. AUTO-ONGEVAL. De groentehandelaar A. L., alhier, welke per auto met een flinke vaart den Poelweg afkwam, dacht tusschen twee andere auto's aan 't einde van dien weg (één rijdende en èén stilstaande) door te rijden. Daar dat dit niet meer mogelijk was. kwam hij via een betonlaag in een greppel terecht, met 't noodlottige gevolg, dat de auto van voreD als een lucifersdoosje gekraakt werd. De be stuurder kwam er wonder boven wonder goed af. De regen van glas en splinters had hem niet gewond. De auto is ter reparatie ver voerd naar garage Luijt. gehouden op Vrijdagmiddag half drie. Aanwezig alle leden. Voorzitter Burgemeester Kolff. Secretaris de heer C. F van Duin. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.a. van den heer A. H. Hoekstra, namens de intusschen opgeheven Esperantogroep „Sud Mara Steio", het ver zoek om kwijtschelding van de nog verschul digde lokaalhuur over 1933, bedragende j 15.50. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek ingewilligd. Van de afd. Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters, het verzoek om aan H. M. de Koningin het voorstel te doen het maximum-aantal drankvergunningen voor deze gemeente van 13 op 17 te bepalen. Op voorstel van B. en W. wordt hierop afwij zend beschikt. Verder is nog ingekomen een verzoek van den exploitant van de Wieringer Wielerbaan O. J. Bosker om de verordening tot bepaling van het maximum-aantal verloven A. te wij zigen in dien geest, dat voor het bij de Wie lerbaan behoorende paviljoen een verlof A. kan worden verleend. Gaat om prae-advies naar B en W. De gemeente-rekening dienst 1934 en de rekening der zeegras-exploitatie, dienst 1934 '35 worden hierna aangeboden. Tot leden der commissie voor het nazien dezer rekeningen worden benoemd mevrouw D, WitSlikker en de heeren Wigbout en Boersen. Art. 3 der Verordening tot aanwijzing van de takken van dienst der gemeente voor de toepassing van artikel 252 der gemeentewet wordt zoodanig gewijzigd, dat daarin wordt gelezen voor 1 Juli 1935: 1 Juli 1936. Op verzoek van Ged. Staten wordt een redactietwijziging aangebracht in de op 7 Juni j.1. vastgestelde verordening ter voorko ming van besmetting door de ziekte van Weil in zweminrichtingen en zwemgelegenheden. Aan C. Hoogvorst wordt op zijn verzoek ontheffing van reinigingsrechten verleend. Verordening winkelsluiting. In de op 7 Juni j.1. herziene en nieuw vast gestelde verordening op de winkelsluiting was een bepaling opgenomen, waarin werd toegestaan om op Zondag een bloemenwinkel voor het publiek geopend te hebben des voormiddags van 8 tot 10 uur. Deze bepaling ontmoet bij den Minister bezwaar en het is B. en W. niet mogen gelukken den Minister van zienswijze te doen veranderen. 'Op voor stel van B. en W. wordt daarom besloten het bewuste artikel te laten vervallen. Gratificatie brigadier der Rijks veldwacht. Evenals in 1932 stellen B. en W. voor den brigadier der Rijksveldwacht A. Bergsma een gratificatie te verleenen van 25.voor zijn bemoeiingen voor het innen van achterstal lige hondenbelasting. De heer Oden zegt, dat de wijze van in vordering wettelijk geregeld is. En moet er iemand op afgestuurd worden, dan zou hij dit werk door den gemeentebode willen laten venichten. De Voorzitter antwoordt, dat in 1932 het geld dubbel en dwars teruggekomen is. Vandaar het voorstel om het opnieuw te laten doen. Wordt hierna goedgevonden. Voorziening in de behoefte aan kasgeld. De, het vorige jaar aangegane kasgeld- leening van 50.000.wordt op gelijke als de geldende voorwaarden verlengd tot uiter lijk 31 December 1935. Verlaging personeele belasting voor koffiehuizen e.d. Evenals vorige jaren heeft de afdeeling Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders en Slijters zich weder met het verzoek tot den Raad gewend om over te gaan tot verlich ting van de personeele belasting voor koffie huizen en dergelijke inrichtingen. Daar ook voor deze groep van ingezetenen de tijden slechter worden en met het oog op het hooge aantal opcenten (200), dat op deze belastingen wordt geheven, stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen, zoodat de huurwaarde van het gedeelte, dat de zaak betreft in de toekomst op één derde wordt geschat. De heer Wigbout vindt het minder noodig. Anderen, die het nog veel minder kunnen betalen, moeten ook hun 200 opcen ten opbrengen. De heer J n. Lont daarentegen achtte feet billijk, daar andere bedrijven ook vrij zijn. Het voorste] wordt hierna goedgekeurd. Opcenten personeele belasting. B. en W. deelen mede, dat aan het eind van dit jaar de gemeente noodlijdend zal zijn geworden. De Regeering eischt in dat geval, dat de belastingen jzoo hoog mogelijk worden opgevoerd. Voor het loopende dienstjaar heeft de Regeering reeds voorgeschreven, dat op de personeele belasting 200 opcenten zul len worden geheven. Deze zullen daarom ook voor 1936 noodig zijn, waarom het college voorstelt de verordening in dien zin te wyzigen. De heer Oden verklaart zich hiertegen. De gemeente is noodlijdend geworden door het Rijk. Wethouder T ij s e n zegt, dat dit juist is, doch doen wij het niet, dan komt er misschien nog wat bij. De Voorzitter meent, dat er wel nie mand zal zijn, die graag belasting betaalt. B en W. doen het voorstel dan ook met een bloedend hart. De Regeering stelt echter dezen eisch en het lijkt spr. beter dan zelf het besluit te nemen. Met de heeren Wigbout, Oden, Mw. De Wit- Slikker en de heer M. Kooy tegen, wordt het voorstel hierna aangenomen. Classificatie der gemeente voor de personeele belasting. Nu het aantal opcenten op de personeele belasting geheven, tot 200 is gestegen, wordt de druk van deze belasting wel bijzonder zwaar en dit zooveel te meer, omdat in deze gemeente de woninghuren nog steeds hoog zijn. B. en W. hebben daarom gemeend, dat er iets gedaan moet worden om een kleine verlichting aan te brengen. Zij stellen daar om voor, ingaande 1936 de gemeente voor de personeele belasting naar de grondslagen huurwaarde en meubilair in te deelen in de 6e klasse (thans 7e). Hiertoe wordt besloten. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de O. L. School te Westerland wordt met 10 stemmen (1 stem blanco) benoemd no. 1 van de aanbeveling, Mej. M. M. Seelemeijer te Emmen. Begrooting zeegras-exploitatie. Deze begrooting wordt zonder dat daarin wijzigingen worden aangebracht, vastgesteld. Gemeentebegrooting, dienst 1935. De heer Oden houdt algemeene beschou wingen, waarin hij vaststelt, dat er te wei nig door het college van B. en W. wordt gedaan. Een voorstel tot het uitvoeren van werken met subsidie uit het werkfonds is onafgehandeld gebleven. Verder noemt spr. als werkobjecten aanleg van een nieuwe be graafplaats, verbetering van wegen, boom- aanplanting langs wegen, betere verbindingen van Hippolytushoef met de Wieringermeer, doch er gebeurt niets. Waarom zijn er geen cursussen voor de ontwikkeling van jeugdige werkloozen, vraagt spr. Ook wijst hij op zijn voorstel om de premie voor ziekenfondsen voor rekening der gemeente te nemen. De Voorzitter beantwoordt de opmer kingen van den heer Oden. De meeste zaken stuiten af op de kosten, terwijl voor verschil lende werken de medewerking van het Rijk noodig is, zoo o.a. voor een verbinding van Hippolytushoef met de Wieringermeer. Hierna wordt overgegaan tot artikels- gewijze behandeling. De begrooting wordt vastgesteld zooals zij is aangeboden; alleen wordt de rijwielvergoe ding voor gemeentebode en opzichter in plaats van op f 25.per jaar op f 30.per jaar gesteld. Aan kosten van werkverschaffing en werk- loosheidsuitkeeringen zijn geraamd f 220.000. Ondersteuning van behoeftigen f 16.000. Kosten van ziekenverpleging f 6.000. Onder de inkomsten is een bedrag van ruim f 100.000.geraamd wegens einduit- keering van opcenten dividend- en tantième belasting M.U.Z. Rondvraag. De heer Bakker vraagt of de Gemeene- landsweg nog niet geteerd moet worden. De Voorzitter antwoordt, dat de des kundigen meenen, dat het nog niet noodig is. Afscheid van niet terugkeerende Raadsleden. De Voorzitter zegt, dat dit de laatste vergadering van den Raad is in zijn tegen woordige samenstelling. De heeren Bosker en Kaan zullen niet weer terugkeeren in September. Spr. memoreert, dat de heer Bosker vanaf 5 September 1911 dus 24 jaar raadslid is geweest, waarvan 14 jaar wet houder en al die jaren in het belang van de gemeente is werkzaam geweest. Ook hij is het geweest, die spr. als jeugdig broekje heeft geïnstalleerd en die hem als wethouder heeft bijgestaan. Spr. hoopt, dat hij met zijn zoon, die straks zijn plaats zal innemen, op even prettige wijze zal samenwerken. Ook met den heer Kaan heeft spr., zij het veel korter, prettig samengewerkt, eerst als raadslid, later ook als wethouder, die daarbij steeds de belangen der gemeente in het oog heeft gehouden. Spr. brengt beiden heeren zijn dank. De heeren Bosker en Kaan danken den Voorzitter voor zijn hartelijke woorden. Hierna sluiting. Hippolytushoef EEN AUBADE. J.j. Donderdag bracht de Muz. ver. „Har monie" aan het werkend lid, den heer R. Blaauboer, ter gelegenheid van zijn huwelijks feest een aubade, waarbij de voorzitter van Harmonie de heer C. Bosker een hartelijk woord sprak. De heer B. dankte voor de aubade, welke door honderden belangstellenden werd bijge woond. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Middags 2.30 uur, de heer O. Deen Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. Geen dienst. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Cand. J. Oranje. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.00 uur Ds. Tollenaar. BURGERLIJKE STAND. Van 1522 Augustus. ONDERTROUWD: J. B. Ootes en D. Snij ders, beiden te Schagen; P. Koning te Ursum en N. Koning te Schagen. POLITIE. Verloren: 2 rijwielplaatjes, een porte- monnaie met eenig geld; een armband. G e v o n de n een rozenkrans, een sport riem. op Vrijdag 23 Aug. 1935. Afwezig de heeren van Nuland wegens ziekte en de Buiskool met kennisgeving. Ingekomen stukken en adressen. Jaarverslag Woningbouwvereeniging Scha gen over 1934. Goedkeuring Ged. Staten geldleening 70.000, idem suppletoire begrooting 1034, besluit aankoop gedeelte van „de Meent", idem grondruiling met de erven van J. Castricum, idem wijziging Politieverordening. Door den heer Van Erp was destijds de vraag gesteld: inkrimping van de Kermis. Hierover is het advies gevraagd aan de vereenigingen Algemeen Belang, Hanze en Middenstandavereeniging; allen zonden bericht om de Kermis niet te verkorten. Besluit van B. en W. om de kermis niet te verkorten, aangenomen. Verzoek van J. Voerman om een ventver- bod voor groenten. B. en W. stelden voor afwijzend te beschik ken, daar Schagen als centrum plaats al zijn moeite doet om koopera van buitenaf hierheen te lokken, Wij kunnen die bewoners van el ders, daarom ook niet beletten hier hun brood te verdienen. Voorstel aangenomen. Adres van P. Breet en andere bewoner» van het Noord om over te gaan tot demping van het Noord. B. en W. stellen voor om met het oog op de zeer hooge kosten hierop afwijzend te be schikken. De heer Schovel wil de zaak eenige weken aanhouden en het werk als werkobject voor bestrijding van de komende werkloosheid ge bruiken. De heer van Erp is voor directe dem ping. De heer De Veer wil de zaken splitsen. Ie. het urgentste vraagstuk goede toe gangsweg. Vanaf primaire weg langs Haven en Halerweg over het Hoog. 2e demping Noord. Wat betreft het 1ste, wil spreker verder gaan dan wegbreken gemeentewoningen en aankoop van een particulier perceel. Wat betreft 2de geval, wachten tot de nood zaak het eischt. Dit voorstel wordt verworpen. Daarna wordt gestemd over het voorstel de Veer hetwelk eenigszins van redactie was ge wijzigd e.\ wat inhield om het Coll. van B. en W. te verzoeken deze zaak te regelen en straks met de juiste feiten bij den Raad te komen aangenomen met alg. stemmen (dit betreft de toegang van Noord tot Hoog). Wat betreft de demping wordt het besluit van B. en W. om afwijzend te beschikken aan genomen met 54 stemmen. Adres van den heer S. H. J. van Drunen om restitutie van pacht voor standplaatsen op de kermis. Met algemeene stemmen wordt besloten den heer v. Drunen f 35.restitutie te geven. Voorstel tot geven van straatnamen. Het plein voor het Waterleidingsgebouw van P.W.N. zal voortaan Laanplein en de straat daar heen Stille Laan heeten. Vaststelling suppletoire begrooting, zulks naar aanleiding uitgaven Varkensmarkt en aankoop brandspuit Gemeente Alkmaar. Al dus vastgesteld. Voorloopige vaststelling gemeente- en be- drijfsrekeningen 1934. Na enkele opmerkin gen vastgesteld. Vaststelling Kohier Straatbelasting 1935. Door enkele heeren worden inlichtingen gevraagd naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den Pensioenraad, waarbij van de gemeente Schagen nagevorderd wordt een bedrag van 6.577.01, ongeacht nog de nader op te geven rente. Rondvraag. De heer Bakker vraagt onderzoek dem ping sloot door den heer Deutekom, perceel by de Nieuwstraat, de heer v. Erp aandacht sloot zuidzijde, Loet perceelen Raven enz. Zal onderzocht worden. De heer v. Erp wil inkrimping personeel bij de gasfabriek zulks wegens den slechten stand van zaken. Voorzitter betwijfelt of dit mogelijk is. Op het losse personeel is reeds bezuinigd. De heer v. Erp vraagt naar aanleiding van een post op de begrooting voor 1935 betref fende de oude school. Hierna spreekt Voorzitter den scheiden den jongsten wethouder, den heer Blaauboer en het raadslid den heer Bakker hartelijk toe met dank voor het zeer vele wat ze heiden in het belang van de gemeente Schagen vol brachten. SCHAGER MARKT. Zooals bekend, was aan de veemarkt van j.1. Donderdag een tentoonstelling verbonden. Wij hebben echter wel eens zwaardere dieren op deze tentoonstellingen gezien. De duurste koe ging voor 210 (ongeveer 26 cent). Handel maar matig. Handel in kalf koeien stug; geldekoeien matig. Vette varkens handel goed: f 20.tot 55.Gras kalveren weer matigjes. De nuchtere kalveren waren aan den stug- gen kant. Prijzen minder. Paardenhandel goed. Veulens trekkend. Oude slachtschapen werden weinig ver kocht. De prijzen hiervan liepen van f 12. tot f 17.—. Jonge vette schapen gingen tot f 18. eveneens matig. Lammeren voor de weide f 5.tot f 8.Stug. Voor den slacht f 6.50 tot f 10.50. In dezen handel was weinig drukte. Er waren even te veel vette varkens aan gevoerd. Prijzen tot 19 cent. Biggen min der: tot f 16.Schrammen geen aanvoer. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Toen gisterenavond om half zes de heer Raven, de bekende verslaggever van de Scha ger Courant, per auto van Wieringen huis waarts reed, werd hij even voorbij de sluis te Oudesluis door een vrachtauto, komende van het erf van de boerderij van Kater, midden in de flank gereden met het ontstellende ge volg, dat de auto van den heer Raven in de vrij diepe sloot met de wielen omhoog kwam te liggen. In een oogwenk wisten de bestuur der van den vrachtauto en twee helpers den wagen in de sloot overzij te krijgen, waar door een portier open kon en zij den heer Raven konden redden. Ternauwernood is de heer Raven hier aan den dood ontsnapt. De auto werd later per kraanwagen weggesleept. BURGERLIJKE STAND. Van 20 tot en met 29 Augustus. OVERLEDEN: Johan Pieter Dros, 61 jaar, weduwn. van Theodora Cathrina Bremer; Cornelia Willemina Flens, wed. van Jacob Eelman; Comelisje List, 66 jaar, geh. met Luit Bakker. DE TEXELSCHE WINKELWEEK. Naar aanleiding van ons bericht over het bailero-spel in ons blad van Donderdag j.1., deelt De Algem. Texelsche Middenstandaver eeniging nog nader mede, dat bij de te ver wachten deelname der winkeliers, flinke dag prijzen en groote hoofdprijzen zullen worden uitgeloofd. Het vermoeden ligt voor de hand, dat iedere kooper zijn leverancier naar „bonnen" vraagt, wat den verkoop zeker zal bevorderen. De prij zen worden verstrekt in den vorm van „waardebonnen", waarvan de waarde kan worden besteeds alleen bij diè winkeliers, welke zijn aangesloten. Voorts wordt gedurende de winkelweek een étalagewedstrijd gehouden over geheel Texel. Iedere aangesloten winkelier die mee doet, wordt ingedeeld in de rubriek waarin hij han delt, b.v. kruidenier, slager, banketbakker, enz. Het is de bedoeling zoo mogelijk voor iedere rubriek een verguld zilveren medaille als eersten prijs beschikbaar te stellen. Daar enboven zullen punten worden toegekend over alle rubrieken voor dengene die in aanmer king komt voor de goude medaille, uitge loofd door de vereeniging. Toezegging werd reeds ontvangen voor vier verguld zilveren medailles, terwijl belangstel lenden, die eveneens een medaille zouden wil len beschikbaar stellen, worden verzocht dit op te geven aan deurwaarder S. Prins te Den Burg, die dan voor gezamenlijke bestelling zorg draagt. Te voorzien is, dat alle winkeliers hun éta lage op de meest smaakvolle wijze zullen ver zorgen, wat de attractie der winkelweek niet weinig zal verhoogen. POLITIE. Gevonden: 2 blazers, 1 statief, 1 muts, 1 autoslinger, 1 tabaksdoos, 1 portemonnaie, 1 taschje. Den Hoorn. ONDERZOEK NAAR ZEESTROOMINGEN l Door C. Leyen werden dezer dagen nabij 't Hoorntje, twee flesschen gevonden, die beide een briefkaart bevatten, waaruit bleek, dat ze door de Engelsche kustwacht in zee waren geworpen nabij Londen. Deze kaart hield tevens het verzoek in in vier talen geschreven nauwkeurig opgave te verstrekken van de plaats van aankomst. Hiervoor werd eenige vergoeding in het voor uitzicht gesteld, 't Eigenaardige van dit ge val is wel, dat de flesschen bij elkander wer den gevonden, hoewel de eene de zeereis heeft aanvaard op 15 April en de andere op 10 Juni 1935. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Oosterend, n.m, 3 u., Ds. Visser. Waal, v.m. 10.30 uur, Ds. van 't Hooft Den Hoorn. v.m. 10.30 uur, Ds. Moen De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salmi Maandeollecto Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholte. De Koog, v.m. 9 uur, Ds. van 't Hooft Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 uur, Ds. Vis. Gereformeerde Kerk Den Burg, (geb. Fanfare) 's avonds 7.30 uur, Ds, v.d. Leer, Oosterend, v.m. 10 en 3 uur. Ds. van der Lee* Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u., Ds. Hindeloopen, BOTER. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week wederom vastgesteld op 1 per kg. De „Lijster" (heenreis) vertrok 23 Aug. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De „Kieviet" (terugreis) vertrok 23 Aug. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag ta Jodhpoer, ENGELSCHE LUCHTLIJN OP AMSTERDAM. Naar vernomen wordt, zyn plannen in voorbereiding door de Hillmans Airways en de United Airways om gezamenlijk een dage- lijkschen luchtdienst te exploiteeren op Am sterdam en Berlijn. Ook zijn besprekingen gaande tusschen deza beide maatschappijen en een Noorsche lucht lijn voor de opening van een dienst tusschen Engeland en Noorwegen. De nieuwe luchtmail per Zeppelin. Sedert een luchtmail is ingesteld van Duitschland via Brazilië (met de Luft hansa en met de Zeppelin naar Suriname hebben wij melding gemaakt van de over komst van een brief in 6% dag. Nu zijn er in Paramaribo, naar wij in „De West" lezen brieven uit Nederland ontvangen, die de reis in 4% dag hebben gedaan (per Zeppelin over den Oceaan.) De minister van luchtvaart heeft besloten onmiddellijk een aantal escadrilles van de luchtvloot te voorzien van vliegtuigen, welke een gemiddelde uursnelheid hebben van 390 K.M., schrijft de Daily Herald. Deze snelheid kan bereikt worden, dank zij nieuwe, sterke motoren, welke speciaal voor de militaire luchtvaart worden geconstrueerd. De Daily Herald bericht verder, dat velo firma's werken aan super gevechtsvliegtui gen, welke gemakkelijk een snelheid van 800 K.M. per uur kunnen bereiken.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7