Stadsnieuws Met de „Tarakan" Noorwegen Predikbeurten De opleiding en de toekomst voor onderwijzers. GEMEENTERAAD. Visscherij. Nederlandsche rondvlucht 1935i 9 i Men verzoekt ons opname van het vol gende: Er is waarschijnlijk geen tak van onder wijs welke meer in de knel is geraakt door de tijdsomstandigheden dan de opleiding voor onderwijzers. In de eerste plaats zijn er de verschillende Ü^trefelen Van de reSeering, betrekking hebbende op de opleiding. Ingaande 1 Sept. 1934 werden alle 4-jarige kweekscholen om gezet in 3-jarige. Het spreekt vanzelf, dat dit als een bezuinigingsmaatregel was bedoeld. Vi^jwel tegelijkertijd echter werd bij het ont werp „KJweekschoolwet" de 5-jarige kweek school in uitzicht gesteld. Moeilijk is aan te nemen, dat de omzetting van 3-jarige scholen in 5-jarige éen bezuinging zou hebben ge bracht. De bedoeling was dan ook' een an dere, n.1. verbetering van de opleiding zelf. Wanneer het ontwerp wet was geworden zou het o.a. hebben gebracht: beperking van het aantal kweekscholen, twee jaar geen eind examen door de verlenging van de studie, die van 3 tot 5 jaar en afschaffing van de examens voor de hoofdakte. Van de behande ling van dit wetsontwerp is echter niets ge komen en naar alle waarschijnlijkheid zal dit ontwerp het ook nimmer tot wet brengen en zullen dus de 3-jarige kweekscholen wel blij ven gehandhaafd. Daarna kwam het „Bezuinigingsontwerp". Ook in dit ontwerp kreeg de opleiding haar „bescheiden" deel. Voorgesteld werd o. ni., dat gedurende 4 jaar geen gelegenheid zou wor den gegeven tot het afleggen van het z.g.n. staatsexamen voor onderwijzer, terwijl aan de kweekschooleindexamens slechts die leer lingen zouden mogen deelnemen, die voor 1 Mei 1935 tot een erkende kweekschool wa ren toegelaten. Dit laatste zou dus hebben meegebracht, dat in 1935 geen nieüwe klassen hadden mogen worden gevormd. Door de politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd is ook dit ontwerp nog niet in behandeling gekomen. Alle kweekscholen kunnen derhalve met ingang van 1 September 1935 een nieuwe eerste klas vormen. Geen wonder is het, dat al deze voorge stelde en gedeeltelijk niet doorgevoerde maat regelen een groote mate van onrust en onze kerheid hebben gebracht in den kring dér kweekscholen. Er is echter nog meer. Aangezien de kweekscholen haar leerlingen opleiden voor onderwijzer (es) bij het lager onderwijs, spreekt het vanzelf, dat ook de gang van zaken bij dit onderwijs van groot belang moet zijn voor de eerstgenoemde scholen. Ons lager onderwijs kost veel geld, vooral de laatste jaren. Wat hiervan de oorzaak is, kan buiten beschouwing worden gelaten, doch het feit als zoodanig kan niet worden ont kend. Geen wonder, dat de regeering zocht naar middelen om deze hooge uitgaven te verminderen. Zoo werd o.a. de toelatingsleef tijd verhoogd, verdeeld over twee jaren. Het gevolg was, dat in deze jaren ongeveer 14000 leerlingen minder per jaar werden toegelaten. Behalve een besparing op materieele kosten was het gevolg, dat hierdoor per jaar onge veer 370 onderwijzers minder noodig waren. Deze maatregel doet natuurlijk ook z'n in vloed, zij het ook in afnemende mate, gelden over volgende jaren, doch zal toch na verloop van enkele jaren geheel zijn uitgewerkt. Van pieef ingrijpeliden aard was de ophef fing vdn een'groot aantal'(vooral openbare) scholen, die naar het oordeel van de regeering te klein waren om ze in dezen tijd in stand te houden. Tegelijkertijd werd het aantal leer lingen per onderwijzer verhoogd. Een groot aan.tal leerkrachten geraakte hierdoor op wachtgeld. Aangezien bij een eventueele vaca ture in, de eerste plaats wachtgelders moeten worden benoemd, was hiermee de plaatsings kans voor de geslaagde onderwijzers minimaal klein geworden, zoo niet geheel uitgesloten. Vele ouders meenen dan ook er geen heil meer in te zien hun kinderen te laten oplei den voor een betrekking waarvan de toekomst zoo donker schijnt. Het aantal leerlingen, dat zich de laatste jaren voor de kweekscholen heeft aangemeld, is dan ook aanmerkelijk ge daald. We zien hier een natuurlijke reactie. Hoewel het bij het onderwijs in den loop der jaren steeds zoo is geweest, dat er tijden wa ren, waarin van een overcompleet kon wor den gesproken, gevolgd door jaren waarin gebrek aan leerkrachten bestond, is toch dit overcompleet nimmer zoo groot geweest als nu. Dat dit op den lust om voor onderwijzer te gaan studeeren van invloed is, spreekt wel vanzelf. Nu is dit „te veel" echter een verschijnsel wat niet enkel bij het onderwijs wordt aange troffen. Hoeveel jonge menschen worden niet opgeleid door de inrichtingen van Hooger, Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onder wijs en door scholen voor U.L.O., voor wie momenteel op de arbeidsmarkt ook weinig of geen plaats is? Ieder weet hoe erg het ook hiermede is gesteld. Moet men dan de kinderen maar niet meer laten ptudeeren? Dit zou in vrijwel de meeste gevallen niet anders beteekenen, dan dat het tijdstip, waarop de werkloosheid voor deze jonge menschen zou beginnen, met enkele jaren zou worden vervroegd. We zien dan ook het merkwaardige verschijnsel, dat de toeloop van leerlingen naar genoemde onderwijsin richtingen eerder stijgt dan daalt. Alleen bij de kweekscholen is dit niet het geval. Waar schijnlijk omdat we hier te doen hebben met een speciale vakopleiding en met het feit, dat alles wat op het onderwijs betrekking heeft nu eenmaal de eer geniet om in het middel punt te staan van de publieke belangstelling, waardoor dan ook het overcompleet aan af gestudeerden hier waarschijnlijk sterker de aandacht trekt, dan bjj welk ander beroep ook. Toch wijzen enkele verschijnselen in de goede richting. De bezuinigingsmaatregelen bij het lager onderwijs zullen niet veel verder kunnen worden doorgevoerd. De opheffing van scholen kan toch' niet blijven doorgaan Mogelijk dat nog hier en tiaar een school moet verdwijnen, doch veel zullen dit niet meer kunnen zijn. De opvoering van het aantal leerlingen per onderwijzer heeft zeker wel het maximum bereikt en, zooals boven reeds ge zegd, de gevolgen van de verhooging van den toelatingsleeftijd is na enkele jaren geheel uitgewerkt. Bovendien, en dit is wel het belangrijkste, wordt algemeen verwacht, dat het voorstel om alle onderwijzers van 60 jaar en ouder op pensioen te stellen, wel zal worden aangeno men, vermoedelijk met ingang van. 1 Januari 1936. Ook de daaropvolgende jaren zal dan uit den aard der zaak een grooter aantal worden gepensionneerd, dan normaal het ge val zou zijn geweest. Bij toepassing van dezen maatregel zullen de daarvoor nog in aanmerking komende wachtgelders spoedig zijn herplaatst en komt er dus weer ruimte voor de jongeren. Zij, die nu beginnen met de studie, hebben nog 3 a 4 jaar tijd voor ze klaar zijn. De toestanden kunnen zich in dien tijd veel heb ben verbeterd. Dat ze, voor wat de plaatsings kans betreft, nog slechter zouden worden, lijkt vrijwel uitgesloten. Het lager onderwijs mag iets worden ingekrompen, daarbij blijft het echter ook. Elk jaar moet gerekend wor den op een aanvulling met ongeveer 1800 leer krachten. Waarschijnlijk zullen zij, die nu de studie beginnen, wanneer ze over een jaar of wat klaar zijn, er heel wat beter voor staan, dan degenen, die de laatste 2 of 3 jaar hun diploma hebben behaald. Wel is waar is in het bezuinigingsontwerp vooorgesteld het beginsalaris te verlagen, doch allereerst zij opgemerkt, dat dit een ontwerp van wet is en nog geen ingevoerde maatregel. Tweedens is speciaal dit voorstel met weinig instemming ontvangen en vervol gens is het niet aan te' nemen, dat het salaris zoo zal worden gesteld, dat er geen behoor lijke vooruitzichten meer zijn. Bij het volks onderwijs zijn te groote belangen betrokken voor de gemeenschap, dan dat de wet op den duur den onderwijzer geen redelijk bestaan zal waarborgen. Agenda der vergadering van den Raad der gémeente Den Helder op Dinsdag, 27 Augustus 1934, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Ingekomen stukkeu. a. Mededeeling van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, dat bij besluit van de Staten van Noord-Holland, d.d. 25 Juli 1935, No. VII, ten behoeve van de stichting van een nieuw gebouw voor de school voor B.L.O. een bijdrage uit de provinciale kas is ver leend ad 20% van de stichtingskosten, met inbegrip van grond en meubilair, welke bij drage ten hoogste f 21.000.zal bedragen. b. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 2 Juli j.1., tot wijzi ging van de begrooting van het Gemeentelijk Zwembad, dienst 1934. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). Grondbedrijf. Voorstel tot in- en afvoer van gronden van het Grondbedrijf. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 11e wijzi- gingsbegrooting der gemeente, dienst 1935, en van de 3e wijzigingsbegrooting van het Grondbedrijf, dienst 1935. KONIJN's AUTOMATIC HEDEN NASSI-GORENG dag en nacht Begrooting. Voorstel lot het vaststellen van de 12e wijzi gingsbegrooting der gemeente, "dienst 1935, en van de 6e wijzigingsbegrooting van Ge meentewerken, dienst 1935. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 13e wijzi gingsbegrooting der gemeente, dienst 1935, en van de 7e wijzigingsbegrooting van Ge meentewerken, dienst 1935. Personeele Belasting. Adres van de afd.. Haarlem van den Neder- landsch'en Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en Aanverwante bedrijven „Horecaf", houdende verzoek om met ingang van jhét belastingjaar1936, de perceelen en perceelsgedeelten, dienende tot uitoefening van eejn restaurant of koffiehuis ten aanzien van dePersoneele Belasting met winkels gelijk jte stellen, met voorstel van Burge- jn cestelr en Wethouders. f Onderwijs. Voorstel tot het benoemen en overplaatsen van onderwijzend personeel. I Salarisverordening. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening, regelende de rangen en de be- zpldigibg van de ambtenaren in dienst der gemeer daarms te Den Helder en tot vaststelling van de samenhangende besluiten. Ter inzage. Ter inzage is gelegd het antwoord op de vraag van den heer A. Speur, betreffende den handwijzer bij de Blauwe Keet. *4 DE .JANSENS OP HET MARSDIEP. Neen; lezers, u hebt 't mis, als u uit dit opschrift concludeert, dat een óf andere Hel dersche! familie Jansen een beetje is gaan spelevaren op 't Marsdiep. De zaak zit zoo: Vrijdag heeft den geheelen dag een heele groote, moderne stoomboot op de Heldersche kust hïen en weer gevaren. 't Is een „vreempie", die is nog nooit hier geweeszeiden de haringtrekkers, maar 't is een bonk van een schip en ie zit fijn in dé verf. 't Was. ook een bonk van een schip en de belangstelling die „De Jansens"van den wal trok, vyas dan ook wel verdiend. 't Is jeen groot nieuw schip van de Konink lijke Pakket-Maatschappij in Indië, dat nog geen dienst heeft gedaan, maar kersversch van de werf uit Rotterdam kwam en nu een speciale) proefvaart, in onze Noordelijke wate ren bij den kop van Holland maakte. 'j^u cpns lag de boot stil,.achter Fort de Harsens, even later zag je dit schip, dat zoo wel voor vrachtvaart, als personenvervoer is ingericht, ful'-speed voorbij de zwemmers van „Erissche Morgen" en de Heldersche Zwemvi réeniging schuiven. ?óóg steken de dekken boven den romp uit. al an ingenieurs maken deze proefvaart ter cóniröle mee. Prachtige hutten staan den pa'Ssdgi ncAien, 1 ée b pejjsohe^i, uicJulen rs, die met dit schip in Indië passage ten dienste. ;manning bestaat momenteel uit 75 waaronder vele Javaansehe be- Rustig en Oostersch-bedaard komen zij, ter schip pp de Heldersche reede vaart, )fezoekers en genoodigden en serveeren Wijï het bij le'b: de thee Ongetwijfeld zal de „Jansens" blijken een groote aanwinst te zijn voor de groote vloot 'van de K.P.M. en wenschen wij de jong geborene veel geluk. Het Ij bijzönde: op een visscher andelsblad vermeldde onlangs als een •heid, dat een botter in aanbouw was Huizerwerf voor een Durgerdammer Inderdaad is dit ook een groote bij zonderheid, maar er blijkt tevens uit, dat nog niet alkn alle perspectivische vooruitzichten in de IJ selmeervisscherij hebben verloren. De palingvi sscherij moge dan nog niet van de omvangrijkheid van verleden jaar zijn, toch is ze volor sommigen nog wel van beteekenis en geheel niet verwerpelijk. Wat zou het een zegen voor velen zijn zoo de aalstand in dit watergebied hooger zou kunnen Worden opgevoerd. Eenbron van in komsten zou daardoor ontstaan en wij konden ons, eveinals dat vroeger het geval was, los- makeii van buitenlandschen invoer. Een stoot om daartoe te komen zou o.i. zijn, als mep de minimumvangstmaat zou gaan stellen op 35 cm. In den overganstijd zou dit waarschijnlijk wat nadeel brengen, doch in de toekomst voordeel. De snurrevaad blijft nog steeds, volgens opgaaf in de bladen, met de besommingen uit te gaan boven die van de treilbotters. Dit resultaat, dat schijnbaar van blijvenden aard is', doet velen de vraag stellen of het niet be ter ware, hun treil bedrijf om te zetten in dat van de snurrevaad. Wanneer, na een serieus onderzoek, zou blijken, dat inderdaad de snurrevaad een loo- nend bedrijf zou zijn, dringt zich toch ernstig de vraag, op, of het dan niet op den weg zou liggen van bevoegde instanties om een omzet ting tot dat bedrijf te steunen. Voor gezonde, levensvatbare industrie im mers is men bereid' van overheidswege tot credietverstrekking te komen en als dè snur revaad nu werkelijk zoo'n levensvatbaar be drijf zou zijn, mag men toch verwachten, dat dok -daarvoor gelden beschikbaar gestteld' zul len worden. ZELDZAME VOGEL OP HUISDUINEN. Een witte zwaluw. Sedert eenige dagen wordt Huisduinen be zocht door een zeer zeldzame verschijning in de dierenwereld, namelijk een witte zwaluw. Eigenaardig is het feit, dat deze vogel alleen 's avonds wordt waargenomen en wél voornamelijk bij het rondvliegen om het kerkje. Het behoeft geen betoog, dat er veel be langstelling voor het diertje bestaat: iederen avond staan tal van jongens en meisjes, be nevens badgasten geduldig te wachten, tot het vriendin zwaluw behaagt haar avondlijke rondje te vliegen. In verband met het bovenstaande wendden wij ons tot Dr. Verwey van het Zoölogisch Station, die ons mededeelde, dat het hier naar alle waarschijnlijkheid een albino der boerenzwaluw betreft, iets, wat in deze vogel familie inderdaad zelden voorkomt. RIALTO-THEATER. Crime without Passion. Een mijlpaal. Er waren eens twee scenario-schrijvers, Ben Hecht en Ch. Mac Arthur, die leefden in de „droomfabriek", welke men in de wande ling Hollywood noemt en die met het schrij ven van film-gegevens een behoorlijke bom duiten verdienden. Edochbeide vrienden waren ondanks deze financieele welvaart niet tevreden. De oorzaak hiervan is te zoeken in het feit, dat zij van hun werk in de daarnaar vervaardigde film als gewoonlijk maar een bitter spoortje terugvondeniets, wat in deze industrie van zwart-en-wit volkomen normaal is. Ten slotte werd het hun te bar en ze zeidenstop Ze pakten hun zaken bij elkaar, wenschten vriend en maag vaarwel en trokken op een goeden dag naar Long Island. Geruimen tijd later eerst lekte er iets uit, van een zeer bijzondere film, van opzienbarend avant-garde werk, van een revolutie op rol prent-gebied. Beide hiervoorgenoemde jongelieden zou den n.1. een cinematografische nieuwigheid geschapen hebben, welke ongehoord was en luisterde naar den te denken" gevenden naam van Crime without Passion (Misdaad zonder hartstocht). Inmiddels heeft deze film een uitbundig, zij het niet1 over de geheele linie, y;publiek succes gehad én wordt dóórtal van vakbladen 'het beste genoemd wat de celluloidband sedert jaren te zien gaf. De Directie van het Rialto-théater heeft gemeend thans déze film te moeten draaien, doch wijvragen ons hierbij af," of dit, uit commercieel oogpunt gezien, wel juist i's. Nietwaar: daar is het strand, de zee', de vacantieen een publiek, dat' zich zeer moeilijk vanuit zijn Augustus-stemming zal laten wekken. Toch zullen wij even op deze noviteit in gaan, daarvoor is zij t e belangrijk en is zij te veel een mijlpaal in de cinematografische historie. Het criterium van deze film draait om de levensphilosophie van Lee Gentry, advocaat in kwade zaken, en welke men de incarnatie van het Kwade zou kunnen noemen. Deze rol, welke door den fameuzen „on- zichtbaren man" (Claude Rains) gespeeld wordt, is consequent doorgevoerd. Maar dan ook voor 100 consequent. Psychologisch is dit geval een genialiteit. Geen moment werd hier ook maar gedacht aan eenig effect. Het verhaal zelf is eigenlijk doodgewoon en alleen de uitwerking is meesterlijk. Ge moet deze Lee Gentry zien en hooren. Hoe hij zijn snijdende sarcasmen afbijt tegen het Recht. Hoe hij meermalen de baarlijke duivel zelve ishoe hij U vastgrijpt en niet meer los laat. De demonische suggestie van deze film is verbijsterend. Men ziet, voelt, ruikt de mis daad hier. En dat zonder revolvers, zonder knoekpartijen, zonder eenige beproefde dra matiek. Mij deed deze film herhaaldelijk den ken aan sommige verhalen van Edgar Poe, DERDE BLAD Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Zomertyd. Zon Hoogwater Aug. op: TndT: sm. nam. Z 25 5.59 20.04 5.15 18.00 M 26 6.00 20.02 6.20 19.05 D 27 6.02 20.00 7.10 19.50 W 28 6.04 19.58 7.50 20.25 D 29 6.05 19.55 8.15 20.55 V 30 6.07 19.53 8.45 21.30 Z 31 6.09 19.51 910. 21.45 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag 24 Aug. Zondag 25 20.34 Maandag 26 20.32 Onze vroegere stadgenoot, de heer M. Noot, is met ingang van 1 Augustus 1935 benoemd als loods te Curagao. DE TOCHT VAN HR. MS. „K XVIII". Luit. ter zee Wytema voor de microfoon. Dinsdag a.s. (27 Augustus) te 9 u. 20 n.m. zal luitenant ter zee M. S. Wytema voor de A.V.R.O.-microfoon een causerie houden over de reis van de „K XVIII". Ds. B. v, d. WERFF. Emeritaat aangevraagd. Naar „De Standaard" meldt, heeft ds. B. v. d. Werff, predikant der Geref. Kerk te Am sterdam-West, om gezondheidsredenen eme ritaat aangevaagd, Ds. v. d. Werff, die op 7 Sept. 63 jaar wordt, heeft 38 jaren in het ambt gestaan. Hij diende de Geref. kerken te Kruiningen, te Grootegast, te Harlingen, te Dokkum, te Den Helder en te Doorn. Sinds Juli 1927 is hij verbonden aan de kerk van Amsterdam-West (Sloterdijk). Zijn gezondheidstoestand laat hem niet toe een afscheidspredicatie te houden. CARILLONBESPELING. Maandagavond is er, eveneens van 8 tot 9 ■uur, carillonbespeling. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der firma Smeets-Snel, Weststraat. Van Maandag 26 Aug. tot 2 Sept. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. Nog enkele bijzonderheden. Aan de bijzondèrheden,- die wij Donderdag j.1. gaven,1 kunnen wij nog de volgende toe voegen: Er blijken 61 deelnemende toestellen te zijn tezamen met een bemanning van ongeveer 175 man. Behalve 37 Nederlandsche toestellen, zullen 1 Amerikaansch, 3 Belgische, 2 Duit- sche, 11 Engelsche, 2 Fransche, 2 Hongaar- sche, 1 Oostenrijksch en 2 Poolsche toestellen aan de vlucht deelnemen. Wij zullen dus een heele buitenlandsche invasie té zien krijgen! De Nederlandsche équipe bestaat uit: 24 sportvliegtuigen, 11 militaire (7 van de Luchtvaartafdeéling Soesterberg en 4 van den Marine Luchtvaart Dienst) en 2 toestel len van de K.L.M. (het Douglas-toestel „Jan van Gent" bestuurd door den bekenden avia- teur-auteur A. Viruly en de F. XII, de „Duif" met als piloot den heer Bach). Van de buitenlandsche bestuurders noemen wevice-luchtmaarschalk A. E. Borton (Engeland), die als passagiere de Oosten- rijksche prinses Mathilde Windisch-Graetz aan boord heeft; de heer H. G. Selfridge Jr. (Engeland) met als passagiere de burg gravin de Sibour; graaf Christian du Jonchay (Frankrijk) met zijn echtgenoote als passa giere. Van de Nederlanders noemen we: de be kende sportvliegêr M. A. G. v. d. Leeuw, H. M. Schmidt Crans, luitenant Asjes, jhr. O. Wittert van Hoogland, bekend door zijn korte lings uitgevoerde hoogtevlueht en kapitein W. C. J. Versteeg. Als passagiers maken o.m. de generaals C. J. Snyders en A. Duymaar van Twist de vlucht mede. naar - ii- Prachtige uitstapjes. - Op de thuisreis. - RendeZ'Vous met de Slamat". Aan boord m.s. „Tarakan". Gemeen schapszin aankweeken: dat is een der doel stellingen, die een rol spelen bij de organisa tie der kampeertochten met de „Tarakan". Voor zoover zij dat nog niet gewend zijn, moeten de jongens leeren, de waschgelegen- heden met elkaar te deelen, rustig en ordelijk te zijn in de eet- en slaapruimen, elkaar geen overlast aandoen en in ieder opzicht disci pline te toonen. In een korte toespraak tot de jongens wordt daarop nog eens de nadruk gelegd: een beroep wordt gedaan op het eergevoel der jeugdige reizigers, dat zij den goeden naam en de eer van de Nederlandsche koopvaardij en marine in den vreemde hooghouden. Het overgroote deel is gelukkig van goeden wille: moeilijkheden zijn dan ook sporadisch. He scheepsofficieren winnen de harten der jongens door hun gemoedeiykheid en toch be slisten toon, en de beide jeugdleiders zijn zeer populair. Onder hun toezicht wordt des '110>'gens gymnastiekles gehouden. Op een der eiken stellen zich de gegadigden, waaronder leiders zijn, op en er wordt hard ge- et'<t san het lichameiyk welzyn, Dat er sterke knapen hij de lading der „Tarakan" zijn, blijkt bij de wandeltochten, die gemaakt worden van uit de drie plaatsen, waar het schip in Noorwegen meert. De eerste tocht begint reeds eenige uren na de aankomst te Fjoerland. De sloepen worden gestreken: in elke sloep nemen be halve eenige leden der bemanning, een vijftig jongens plaats en dan worden drie booten tegelijkertijd naar den wal gedirigeerd. De jongens moeten zelf pagaaien en trachten hun sloep het eerst over te brengen. Dat heeft twee bedoelingen: zij moeten zooveel mogelijk van het leven op een vrachtschip leeren en bovendien zijn de sloepen op deze wijze het vlugst aan den wal! Deze eerste wandeltocht leidt door het Mundal naar den Boja Brae-gletscher. Het is een mooie, eerste kennismaking met het karakter van het Noorsche landschap. De weg loopt grootendeels langs een bruisende beek, die het breede dal in tweeën deelt. De groepen zetten zich in beweging, in een ste vig marschtempo of met een kalmer gang. Met de mogelijkheid van uitvallers is reke ning gehouden: de dokter en de verpleegster houden nauwkeurig toezicht en een groote auto is beschikbaar voor het opnemen van gestrande wandelaars. De gletscher is bereikt: hij daalt met zijn uitloopers tot beneden in het dal af. IJs in Augustus! De Hollandsche jongens moeten dat natuurlijk van zoo nabij mogelijk beleven, het ijs met de hand aanraken, voelen hoe koud het smeltwater is. Er valt een regen buitje, dat, in samenwerking met de nabijheid van het enorme ijsvlak, menigeen huiveren doet. Maar de jongens vermaken zich best: liefhebbers van steenen kunnen hier hun hart ophalen; prachtige brokjes graniet en kwarts liggen hier voor het grijpen. De terugtocht voert over een door den regen doorweekten weg, maar dat kan de stemming niet verminderen. De verpleegster geeft een uitstekend voorbeeld door in strak tempo.op te marcheeren, hoewel zij ernstige averij heeft opgeloopen door het verlies van haar hak. In den nacht van Maandag op Dinsdag licht het schip het anker en omstreeks acht uur in den morgen wordt, na een tocht door de Fjaerland- en de Sognefjord het plaatsje Gudvangen bereikt, 's Middags wordt van hier uit de tweede wandeltocht ondernomen door het schilderachtige Narödal. Het is jam mer, dat juist bij het vertrek de regen weer neer komt gutsen: een kille, koude regen. Maar deze jongens uit Holland, die immers bij elke voorkomende gelegenheid getuigen, dat zij „niet bang" zijn, laten zich door zoo'n buitje natuurlijk niet uit het veld slaan. Er is zooveel moois te zien langs dezen weg door het Narödal waar de natuur woester is dan in de omgeving van Fjaerland. Na een marsch door een vrij vlak gedeelte wacht den wandelaars een moeilijker stuk: een sterk stijgende weg naar het Stalhein-hotel, dat op honderden meters hoogte is gelegen. De be looning voor deze klimpartij is een prachtig uitzicht over de omgeving een verfrissching in het hotel waar de jongens het echt Noor sche interieur kunnen bewonderen. In een der vertrekken brandt in een open haard een heerlijk houtvuur, dat bij dit klimaat waarlijk geen weelde is. Een charmant Noorsch meisje uit Bergen vormt al spoedig het middelpunt van een kring bewonderende jongens, die haai de beginselen van het Nederland'sch trachten bij te brengen en...haar handteekening te vra gen voor het Tarakanvlaggetje, dat tot hun reisherinneringen zal gaan behooren. Het is dan ook de moeite waard... Alsde terugtocht volbracht is heeft de Geneeskundige Dienst op het schip heel wat blaren (e verbinden; de jongens hebben een stevigënj marsch achter den rug. De Wpensdag is min of meer als rustdag gereserveerd, hetgeen na de uitstapjes der beide vjoorgaande dagen een verstandige maatregel genoemd mag worden. De „Tara kan" licjht het anker en blijft den geheelen dag varqn. Een extra-tochtje wordt allereerst gemaakt naar de liefehjke Sogndalsfjord, waarvan de wanden veel minder steil af- loopen, zoodat hier uitgesterkt met yrucht- boomen ;beplante terrassen zijn. „Dit is wat je in Holland de Betuwe noemt", vertelt lei der Schaafsma den jongens op zijn kern achtige wijze. En terwijl de „Tarakan" door de mooie Sognefjord blijft varen, worden voor de jon gens wedstrijden georganiseerd. Schaak-, dam- en bridgetournooien genieten de noodige belangstelling en intusschen worden in groe pen die deelen van het schip bezichtigd, die anders voor de jongens „taboe" zijn. Op de brug ontvangt kapitein Molenaar met gulle hartelijkheid zijn lading, waarover hij zeer tevreden is. als „verschuift" zij wel eens wat veel! Ook de kaartenkamer en de machine kamer worden met aandacht bekeken. Na het avondeten zorgt kapitein Molenaar voor een bijzondere verrassing door een om weg langs Bergen te maken. Het weer is dan prachtig en terwijl het schip langzaam rond vaart, hebben de opvarende het speciale voorrech|t, de mooie ligging van de stad bij zon te mogen aanschouwen. Gedurende den nacht vaart de „Tarakan" de Hardangerfjord binnen en als de reizigers in alle vroegte worden gewekt voor de laatste excursie aan land, ligt het schip reeds ge meerd te Eidfjord. Door het wonderschoone Maabödal leidt deze tocht langs een later sterk stijgenden weg naar den Vöringfors, den 163 meter hoogen waterval. De afstand heen en terug bedraagt niet minder dan 36 km.niettemin ondernemen meer dan 100 jon gens de heenreis te voet, terwijl enkelen zelfs kans zien, ook terug te wandelen. Het meeren- deel geeft ditmaal echter de voorkeur aan een rijtoer. Hoe dichter men den waterval nadert, des te woester wordt het landschap. Hooge, steile rotswanden rijzen vlak naast den weg op en hangen hier en daar zelfs over en dan de Vöringsfors zelf! Daar kunnen de jongens genieten van een schitterend ge zicht op het met donderd lawaai neerstortende water Waarin de zon, die dezen dag haar volle medewerking verleent, een regenboog toovert. Ook de teruggang naar de boot ver loopt weer uitstekend, dank zq de goede zorgen van inspecteur de Vries. Te drie uur des middags wordt dan de thuisreis aanvaard. In een heerhjk weer wor den Haugesund en Köpervilc gepasseerd en als het schip buitengaats komt, blijkt het, dat de zee rustiger is dan op den deinenden Zondag, zoodat kapitein Molenaar alle hoop heeft, dat hij zijn lading geheel en al fit zal afleveren. Die hoop is niet beschaamd: de „Tarakan" begaat geen buitensporigheden en de magen blijven dan ook in orde. Vrijdagmorgen om kwart over 11 komt de kapitein mededeelen, dat het schip tot 12 uur in de nabijheid van de „Slamat" zal komen, het passagierschip van de Rotterdamsche Lloyd, waarmede honderden meisjes een der Zondag 25 Augustus Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 u„ Ds. H. A. Enklaar. Ned. Herv. Gem. (Westerkera, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). Hedenavond 8.15 uur, Straatprediking in het Julianapark, sprekersL. Brasser en J. de Jonge. 's Morgens 10 uur, Ds. A. de Ruiter, van Oude en Nieuwe Bildtzql. 's Avonds 5.3Ó üiir,' Ds. Jóh. Meynen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Meijnen. 's Avonds 5.30 uur, Ds.' A. de Ruiter Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, J. Luther Ramp Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. J. H. W. Warners van Alkmaar. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bq eenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Helligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avends 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen die ook „de misdaad", het lugubere, distil leerde uit stemming alleen. Ieder beeld uit dit werk komt linea recta voort uit de mentaliteit van den hoofdpersoon en ook de óntknooping is het besluit van een verbluffend lo ;che ontwikkeling der feiten. Onder de Avant-garde zouden wij deze film toch niet willen signaleerem Daarvoor is zij te realistisch, te ,-,gewoon". Het is echter zuivere film, zoo zuiver, als wij die sinds zeer langen tijd niet zagen: Tenslotte willen wij de aandacht nog ves tigen 'pp de waarlijk ongelooflijk knappe furiën-symboliek, waarmede dit werk aan vangt én op de danseres Carmen Brown, een Mexicaénsche, wier eerste prestaties op het witte doek minstens merkwaardig genoemd mogen worden. DE WERELDREIS VAN IL M. K. XVIII.- Een onderzeeboot, die zonder convooi een reis langs vijf werelddeelen maakt, en in acht maanden 22.700 mijlen aflegt, dwars over twee oceanen... dat is toch een stout stukje, dat nog geen enkele soortgelijke boot, van welke marine dan ook, gepresteerd heeft. De K XVIII, met de Nederlandsche drie kleur in top, heeft 't 'm dan toch maar ge leverd Op 14 November 1934 is het kleine bootje, met 35 koppen bemand, van Nieuwediep ver trokken, stoomde langs de Europeesehe kust naar de Kaap Verdische eilanden en wachtte daar allereerst op de „Snip" van de K.L.M., die op 15 December van Schiphol vertrokken was voor de Kerstvlucht naar West-Indië. Midden op den Atlantischen Oceaan hebben de beide vertegenwoordigers van Nederland- schen durf 's nachts voeling met elkaar ge kregen.;maar elkaar niét gezien. Toen ging de groote vogel door naar Amerika en keerde de kleine boot terug naar Afrika, om kort daarop denzèlfden Oceaan te doorklieven naar Zuid-Amerika. Het vlagvertoon in de schitterende havens van Brazilië, Uruguay en Argentinië, het treffende bezoek aan Tristan del Cunha, het verlaten eiland midden in den Oceaan, de grootsche huldiging door onze stamverwan- gelijke reis naar Noorwegen hebben gemaakt, als de jongens op de „Tarakan" hebben onder nomen. De „Slamat" is speciaal voor deze ontmoe ting in volle zee gaan stilliggen, een aardige attentie. Het enthousiasme onder de jongens is zeer groot, wat te begrijpen is: zij hebben toch ook een heele week lang geen Holland sche meisjes gezien! Prachtig manoeuvreerend maakt de „Tara kan" een geheelen cirkel om de „Slamat", ter wijl een eere-saluut wordt gebracht dat door het Rotterdamsche schip wordt beantwoord. Het blijkt, dat onder de meisjes de geest drift al even groot is en luide yells klinken over het water tot groote verbazing van de bemanning van eenige Engelsche en Dultsche trawlers, die in de nabijheid liggen. De Vrijdagavond brengt ons een cabaret avond, waarop de jongens en enkele leiders de toeschouwers vergasten op soms heel aar dig werk. Afscheidsspeeches worden gehouden en het „Wilhelmus" gezongen. Zaterdagmorgen is het vroeg dag. Het schip vaart de pieren van IJmuiden binnen en ordelqk en vlug verloopt na het ontbijt de ontscheping. Een heerlijke jongensreis is achter den rog. Honderden scholieren hebben zeven dagen lang veel moois gezien, veel geleerd, veel ge noten. Wij willen hier nogmaals zeggen, dat de „Nederland" met deze kampeerreizen een ge lukkige greep heeft gedaan en eindigen met de yell, die op het schip zoo vaak Uit talrijke jonge monden heeft geschald: „Goed zoo!" „Goed-zoo, goed-zoo, goed-zoo-zoo,"

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9