Het geschil tusschen Italië en Abessinië. BUITENLAND Met auteped te water gereden en verdronken. De ingestorte tunnel te Berlijn. Heeft Jimmy Walker te weinig belasting betaalt Belgische visschersboot aangehouden Lijkenroof. Muiterij op een Fransch stoomschip. De kinderverlamming te Boston. De kerkroof te Pampeluna. De overstrooming in Honan. Negenhonderd schapen verbrand. Ontaarde ouders. Koningin der zeeroovers gevangen genomen. Opstand in een gevangenis in Kroatië. Boos weer in Italië. Burgerlijke Stand De Ver, Staten en het geschil. De geheele Italiaansehe weermacht in actie. Mussolini te Bolzano. De Engelsche vlootbasis op Malta. Edison junior overleden. Het anti-semitisme in Duitschland. Japan wil vlootbesprekingen. Casanovas ontvlucht. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935. De laatste bijeenkomst van de verzoeningscommissie te Bern. Naar Reuter uit Bern melcjt, heeft de Italiaansch-Abessijnsche verzoen.ings-cpmmis- sie gisteren te Bern haar laatste bijeenkomst gehouden, waarna het volgende communiqué werd uitgegeven: „De commissie heeft de vertegenwoordigers van Italië en Abessinië gehoord, en, nadat «ij .enkele vragen had gericht tot enkele perso nen. besloten, de zitting te schorsen en de kwestie ter verderestudie naar de leden van de commissie te verwijzen." Britsch vliegtuigmoederschip naar malta. Het vliegtuig-moederschip „Glorious" is heden naar Malta vertrokken. Deze tocht valt, naar het telegram er aan toevoegt, onder het normale program van den zomerkruistocht, waarvoor de Middellandsche- Zee-vloot zich thans verzamelt. De Italiaansehe maatregelen. Volgens een Reuter-bericht uit Rome nemen de Italiaansehe troepenverschepingen toe met het oog op de mogelijkheid van de sluiting van het Suezkanaal. Men acht het echter onwaarschijnlijk, dat Engeland voor een der gelijk optreden een meerderheid zal vinden. In militaire kringen worden evenwel maat regelen genomen om aan een dergelijk besluit het hoofd te bieden. Naar Reuter uit Rome meldt, is de outillage van de luchtvaart in Eritrea sterk verbeterd, sedert het begin van dit jaar. In Januari waren hier 3 luchthavens en 10 landingsterreinen. Thans zijn deze cijfers resp. 9 en 26. Buitenland De 6-jarige jongen- J. Meenke, wonende aan de Aelbrechtskade te Rotterdam, is gister middag, toen hij met zijn autoped op straat, dicht bij de ouderlijke woning speelde, met de autoped gaan rijden langs den waterkant en zoodoende in de Aelbrechtskolk gereden. Het kind is kort na het te water raken opgehaald, maar kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten.' Het lijkje is naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht. Zaterdagavond heeft noen de eerste slachtoffers gevonden. Zaterdag heeft men de opruimingswerk zaamheden in de Hermann Goeringstraat voortgezet. Tot nu toe hebben acht brandweerspuiten dienst gedaan om het peil van het grond water te doen verminderen. Er waren nog steeds bijna 700 man druk aan het werk. Aan het einde van den middag kwam men gereed met het bergen van de in het gat ge storte hijschkraan; men verwacht, dat de bergingswerkzaamheden thans vlotter zullen verloopen. Drie ljjken geborgen. Zaterdagmiddag ongeveer half zes heeft men de eerste drie lijken van bedolven arbei ders gevonden. De lijken werden ontdekt in de zeven meter breede tunnelgang, die men door het aan leggen van een nieuwe open schacht had kun nen naderen. Het duurde geruimen tijd al vorens men de lijken had bevrijd en pas te ruim 7 uur kon het eerste lijk naar den tuin van het ministerie worden gedragen. Toen alle drie lijkèn bevrijd waren, werd het werk, ten teeken van rouw, voor vijf minuten ge staakt. Hièrïia werden de dooden naar het lijkenhuis in de Hannoversche straat ge bracht. Nadit zij geïdentificeerd waren, wer den de namen per radio bekend gemaakt. Men verwacht, dat het nog verscheidene dagen zal duren, voordat de lijken der overige slacht offers gevonden zullen worden. Hitier in de Hermann Goerlng- strasse. Zondag heeft rijkskanselier Hitier persoon lijk een bezoek gebracht aan de plaats van het instortingsongeluk in de Hermann Goe- ringstrasse, waar hij zich uitvoerig liet in lichten over de reddingswerkzaamheden en den stand van het onderzoek naar de oor zaken. Den bodem van den gegraven tunnel bereikt. Twee lijken her kend. Een vierde lijk gevonden. De bergingswerken in de Hermann Goe- ringstrasse vorderen goed. Men was er Zon dag in geslaagd den bodem van den gegraven tunnel te bereiken. Bij het bergingswerk i., men op een vierde lijk gestooten, doch dit kon nog niet worden geborgen. Van de drie gevonden lijken zijn thans twee herkend. Zeven Ijjken geborgen. Gisteren nacht is het werk geen oogenblik stopgezet. In de eerste ochtenduren is men er in geslaagd de lijken van nog drie arbeiders te vinden. Twee konden spoedig naar boven worden gebracht. Het derde eerst gisteren ochtend om even over acht. Na een half uur, om 8 uur 35, werd door den luidspreker we derom stilte gelast ter eere van een ander gevonden slachtoffer. Wederom verstomde alle lawaai en opnieuw groetten honderden mannen met opgeheven hand hun dooden kameraad, die naar den tuin van het minis terie werd gedragen. Tot nu toe zijn zeven lijken geborgen. Het bevrijden van den acht sten verongelukte moest nog uitgesteld wor den, daar de ondoordringbare puinhoopen, welke op hem liggen, wegens het groote ge vaar van nieuwe instortingen nog niet kon den worden opgeruimd. De Attorney General, Homer S. Cummings, heeft medegedeeld, dat belasting-experts van het departement van justitie een onderzoek instellen naar de inkomsten van den vroegeren burgemeester van New-York, James J. Wai- ke, gedurende de laatste maanden. Hij voorspelde, dat binnen een maand een beslissing zou vallen, of tegen den gewezen burgemeester een aanklacht zal worden in gediend. De geruchten, dat vooraanstaande politieke leiders te New-York onlangs zouden hebben getracht hem over te halen de zaak- Walker maar te laten rusten, worden door Cummings ontkend. Een Portugeesche kanonneerboot heeft onder de Portugeesche kust een Belgische visschersboot uit Ostende, de O. 295, aange houden en opgebracht, aangezien de Belgen vischten in Portugeesche territoriale wate ren, waartoe zij niet gemachtigd waren. Losgeld geëischt. Een nieuwe afpersingsgeschiedenis, waarbij Voor geroofde ïyken losgeld werd geëischt, is tot klaarheid gebracht door de arrestatie van den directeur en 27 beambten van de Natio nale Begraafplaats tè Santiago de Cuba. Zij worden beschuldigd van medeplichtigheid bij den onlangs plaats gehad hebbenden diefstal van het lichaam van José Arrata Santos, een rijken suikerplanter, alsmede van het vragen van duizend pesos van de familie voor het teruggeven van het lijk. Reuter meldt uit Bilbao: Op het Fransche stoomschip „Toust" is de bemanning aan het muiten geslagen. De offi cieren van het schip moesten de hulp van de autoriteiten te Bilbao inroepen. Een afdeeling Spaansche douane-beambten dwong de mui ters na het lossen van eenige waarschuwings schoten het verzet op te geven. Er zijn ver- Schillende arrestaties verricht. Zuigelingenklinieken gesloten. De gezondheidsautoriteiten te Boston heb ben 23 zuigelingen klinieken gesloten, teneinde verdere uitbreiding van de kinderverlamming te voorkomen. Naar uit Pampeluna wordt gemeld, is de politie er thans in geslaagd de werkelijke identiteit vast te stellen van den horloge maker Arias, ten huize van wïen, gelijk men zich herinneren zal, een groot deel van de uit de kathedraal aldaar gestolen juweelen is teruggevonden. Foto's van het politie-archief hebben n.1. uitgewezen, dat men hier te doen heeft met den Portugees José Garcia da Silva, oud 35 jaar, geboren te Figueira da Fez, die reeds vele diefstallen op zijn naam heeft staan en derhalve door de politie reeds geruimen lijd gezocht wordt. De pogingen het beroem de Arabische kistje terug te vinden, zijn tot dusverre vruchteloos gebleven. Een der verdachten bewijst zijn onschuld. Joseph Oviedo de la Mota, die verdacht werd van den diefstal in de kathedraal te Pampenula. heeft zich eigener beweging bij de politie aangemeld om zijn onschuld te be wijzen. De man, wiens goede trouw niet te betwijfelen schijnt, vertoonde een pas. waar van het visum inderdaad bewees, dat hij zich op het oogenblik van den diefstal niet in Spanje bevond. IN EEN JAAR 27 MOORDEN GEPLEEGD. A.N.P. meldt uit New-York: De 21-jarige Earl Cramer, die door de poli tie in hechtenis genomen is, heeft zich gister er op beroemd, dat hij in den tijd van één jaar 2£ personen vermoord had. Hij gaf daar bij nauwkeurige bijzonderheden omtrent de wijze, waarop hij zijn slachtoffers had omge bracht en hoe en waar hij de lijken had ver borgen. De politie heeft terstond een onder zoek ingesteld en is er reeds in geslaagd twee lijken te vinden. Meer dan 4OOO dooden. Het comité voor steunverleening aan slachtoffers van den watersnood in de pro vincie Honan, publiceert cijfers voor de pro vincie. Over een gebied van 16.000 km2 werd de oogst vernield. Er werden 427.000 huizen verwoest; 2.6 millioen menschen zijn dakloos; er zijn 4279 menschen verdronken. Te Villa Coublay, zoo meldt Reuter uit Versailles, is brand uitgebroken in een boer derij, waarbij ook een schaapskooi met 900 schapen in brand geraakte. Alle dieren kwa men in de vlammen om. Beklagenswaardige kinderen. Gewaarschuwd door buren, heeft de po litie te Cherbourg (Fr.) een inval gedaan in een woning van het echtpaar Collas, waar men in een hok zonder licht en zonder ven tilatie vier kinderen vond in een toestand van onmenschelijke verwaarloozing. Het oudste kind was 5 jaar en de jongste 11 maanden. De kinderen lagen alle vier geheel naakt op lompen en moesten terstond naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het bleek, dat de kinderen ondervoed waren en nooit het hok verlieten, waarin zij den ge- heelen dag opgesloten waren. De vader is een alcoholist, terwijl de moeder zich niet om de kinderen bekommerde en den geheelen dag uit huis was. China's beruchte vrouwelijke zeeroover Tang Tsjin Sjiau, die in buitenlandsohe krin gen onder den naam „zeerooverkoningin" be kend is, is in de nabijheid van Hongkong ge vangen genomen. Haar benden hebben 10 jaar lang aan de kust van Zuid-China van haar hoofdkwartier in de Bias-baai uit, talrijke overvallen op bui tenlandsche en Chineesche schepen gepleegd, 3 gedetineerden gedood. Naar officieus wordt medegedeeld, is een ernstige muiterij uitgebroken in de straf inrichting Lepoglawa in Kroatië. De opstand heeft twee dagen geduurd en tijdens de on lusten zijn drie gedetineerden gedood. Na herstel der orde zjjn ongeveer 100 gevangenen naar andere strafinrichtingen overgebracht. Men vermoedt, dat de muiterij een politiek karakter draagt. TYPHUS IN TURKIJE. Te Stambopl zijn talrijke gevallen van typhus geconstateerd. Men vreest voor het ontstaan van een epidemie. Tot nu toe zijn 150 gevallen waargenomen. De ziekenhuizen zijn overvdl. De oorzaak zoekt men in on zuiver drinkwater. i V'yf dooden te Genua. Zondagavond heeft te Genua een hevig on- weder gewoed, waardoor in de stad en in de haven ernstige schade werd aangericht. Op verscheidene plaatsen in de stad ver oorzaakte de regen overstroomingen; door den storm werden vele daken afgerukt en telegraafpalen omgeworpen. Vijf menschen z(jn omgekomen en 30 gewond. «an Den Helder Van 24—26 Augustus 1935. BEVALLEN: H. W. Fransen—Janssen z.; M. J. KramerBonte. d. OVERLEDEN: R. Tromp, 69 j.; C. J. van Galen, 11 mnd.M. Stevens, 3 jaar; A. Die naar, 27 J. Reacties onder gekleurde rassen. Dr. Laurence Hackock Seelye, de presi- van de St. Lawrence-universiteit te New- York, die dertién jaar lang verbonden is ge weest aan de Amerikaansche universiteit te Beiroeth, heeft als zijn vaste overtuiging te kennen gegeven,dat een eventueele oorlog tusschen Italië en Abessinië ernstige reac ties zou wekken onder de gekleurde rassen. De Ver. Staten en het geschil. Naar Reuter van goed-ingeliehte zijde ver neemt, heeft de Amerikaansche generale staf besloten, in verband met den onzekeren wereldtoestand, het verkenningseskader yan de Amerikaansche vloot naar den Atlan- tischen Oceaan te zenden. -De slagvloot zal in den Stillen Oceaan blijven. Meji is voornemens beide vlooteehhedën na- bijl hét Panama-kanaal te concentreeren, ten etyde/een vereeniging steeds te kunnen ga- rahdeéren. Versterking van de Engelsche gar nizoenen te Malta en Aden. Volgens de Press Association zullen binnen enkele dagen ongeveer duizend man ter ver sterking van de garnizoenen van Malta en Aden uit Engeland vertrekken. Volgens een mededeeling van het Engel- sche ministerie van oorlog wil men de mili taire sterkte van Malta en Aden permanent op de hoogte brengen, die het vorige jaar is toegestaan. De Daily Mirror bericht, dat binnenkort de Britsche troepen zullen vertrekken om het garnizoen van Malta te versterken. Vermoedelijk zullen zij Zaterdag a.s. scheep gaan op de Neutralia, en zullen zij samen gesteld zijn uit detachementen artillerie, ge nie en het royal corps of signals. Een verklaring van Lansbury. In een interview met de Sunday Refereé heeft Lansbury gezegd, dat de arbeiders partij onvoorwaardelijk achter de regeering staat in de Abessijnsche kwestie. De partij is principieel voorstander van den Volkenbond en met de consequenties van dien. Zij is te vens tegenstander van een onafhankelijk op-1 treden van Engeland. I Italiaansehe desserteurs over de Alpen. Te St. Maurice in het kanton Wallis zijn drie Italiaansehe deserteurs aangekomen uit Casale Monserrato. Zij waren over den Groo- ten St. Bernard getrokken en waren totaal uitgeput. Zij verklaarden, dat zij hadden be sloten te deserteeren, toen zij hoorden, dat hun regiment naar Oost-Afrika zou vertrek ken. Zij waren alle drie geboren te Bolzano, het vroegere Bozen, en beschouwden zich als Oostenrijkers, die tengevolge van de vredes verdragen tegen hun wil de Italiaansehe na tionaliteit opgedrongen hadden gekregen. Drinkwater naar de Italiaansehe koloniën. Naar Reuter uit Aden meldt, zijn in den loop van de maand Juli 45.000 H.L. drink water, grootendeels gedistilleerd zeewater, verkocht en via Aden naar Mogadiscio (Ita- liaansch Somaliland) gezonden. Tijdens de maand Augustus zijn er klei nere hoéveelheden verkocht. De Abessjjnsche maatregelen. De TurksChe generaal Ubi Pasja is uit Addis Abeba vertrokken om het commando op zich te nemen over de Mohammedaan- sche troepenmacht, die geconcentreerd is in de omgeving van Harrar. Twee Abessijnsche divisies zijn naar de grens nabij Italiaansch Somaliland vertrokken. De Amerikaansche neger-vlieger Robinsön is thans definitief benoemd tot piloot bij de Abessijnsche luchtmacht met den rang van kolonel. De luchtafweermaatregelen In Abessinië. Zaterdag is, in naam van keizer Haile Se- lassi de eerste luchtbeschermingswet uitge vaardigd, waarin o.a. wordt bepaald, dat wanneer vijandelijke vliegtuigen boven een dorp of stad verschijnen zullen om dezè „te verbranden of te vernielen", de bevolking tq- dig gewaarschuwd wordt door drie kanon schoten en het luiden der kerkklokken. Zij moet dan haar huizen verlaten én een schuil plaats zoeken onder boomen, in bosschen of, indien dergelijke schuilplaatsen niet aan wezig zijn, zich vetrspreiden in het open veld, Zeven kanonschoten zullen het teeken zijn, dat het gevaar geweken is en dat de bevol-. king naar haar woningen kan terugkeeren. De regeering zal verder alle maatregelen nemen, om het luchtgevaar zoo gering mo gelijk te doeh zijn. Bjj de Keizerin van Abessinië. In een onderhoud met den bijzonderen cor respondent van Reuter, zei de Keizerin van Abessinië, dat ze nu al 16 dagen lang vurige gebeden houdt voor het behoud van den vrede in Abessinië en in de geheele wereld. Ik zou alle vrouwen ter wereld willen ver zoeken met mijn gebeden in te stemmen. Maar, aldus de Keizerin, wanneer ondanks al deze pogingen de vrede toch verstoord zal worden, zal ik de eerste zijn om mijn volk aan te sporen, den aanvaller te weerstaan, zooals Taitoe dit indertijd deed. (Keizerin Taitoe heeft Menelijk tijdens den slag b\j Adoea ter zijde gestaan). Zeventien Italiaansehe schepen in het Suezkanaal. Uit Kairo wordt geméld, dat in de laatste dagen zeventien Italiaansehe schepen met sol daten en arbeiders het Suezkanaal zijn bin nengevaren. De politie te Port Said heeft uitgebreide maatregelen genomen om de orde te hand haven tijdens de doorvaart van de „Saturnia", aan boord waarvan zich twee zoons en de schoonzoon van Mussolini bevinden. De Itali aansehe kolonie bereidt te hunner eer een grootsche ontvangst voor. Mussolini's campagne een „preven tieve politie-aetie" Mussolini en Engeland. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Londen telefoneerde Zaterdagochtend: Uit zeer betrouwbare bron verneemt de diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph, dat Mussolini thans diep nadenkt over het vooruitzicht, voor hem een nieuwe werkelijkheid, dat Groot-Brittannië van plan is mee te werken aan een collectieve actie om hem te beteugelen. Hij blijft er op staan, dat het gezond verstand geen rechtvaardi ging kan vinden voor de omzetting van een kolonialen oorlog tot een Europeesch con flict. Hij klaagt er over, dat Groot-Brittannië hem, door Abessinië aan te moedigen, toch ai genoodzaakt heeft zijn materieele inspan ning te verdubbelen. Echter zal hij zich niet van zijn doel laten afhouden: de cessie van al de Abessijnsche laaglanden aan Italië en een protectoraat over de hooglanden van het eigenlijke Abessinië. Mussolini's campagne een preven tieve politie-aetie. De diplomatieke correspondent van de Telegraph meldt ook nog. dat Mussolini van plan is zijn campagne als een preventieve politie-aetie voor te stellen, in welk geval hij zijn gezant te Addis-Abeba niet behoeft terug te roepen. Wel zou hij te dier plaatse een extra bataljon willen hebben, om het gezantschap te beschermen. Het Huis van Afgevaardigden neemt de Neutraliteitswet aan. Het Huis van Afgevaardigden heeft giste ren zonder hoofdelijke stemming de Neutra liteitswet aangenomen met een, een compro mis vormende, aanvulling, dat de president tot eind Februari 1936, d.w.z. tot na het begin van de volgende congresperiode, ge dwongen is een wapenuitvoerverbod op te leggen, gericht tegen alle oorlogvoerende staten. Na opheldering van eenige minder belang rijke bijzonderheden, zal de Neutraliteitswet thans naar het Witte Huis gaan. Hospitalen op Pserimos. Naar Reuter uit Athene meldt, hebben de Italiaansehe autoriteiten de bewoners van het eiland Pserimos in de Dodekanesus overge bracht naar nabij gelegen eilanden, teneinde op Pserimos militaire hospitalen te maken. Het eiland is hiervoor zeer geschikt door het goede klimaat en het groote aantal boomen. In Abessinië. De Times publiceert het volgende telegram uit Addis Abeba: De munitiefabriek, die gebouwd is op last van den Keizer, toen deze nog Ras Tafari was, en die langen tijd buiten gébruik is ge weest, wordt thans ijlings in orde gemaakt. De werkzaamheden vinden onder de grootste geheimhouding plaats, en de bewakers hebben opdracht ontvangen, op ieder, die tot het ter rein zou willen doordringen, te schieten. Het hoofdgebouw is 60 meter lang en 20 meter breed. Er zijn voorts 3 bijgebouwen die evenals het hoofdgebouw door een hooge prikkeldraadversperring zijn omgeven. Onder de buitenlandsche ingezetenen heerseht eenige ongerustheid. Verschillende Amerikaansche en Engelsche missie-orden hebben zich gereed gemaakt om het land te verlaten. De kooplieden klagen over den kwij nenden toestand van den handel en spreken er over het land te verlaten. Bij de banken wordt de vraag naar ponden- Sterling dagelijks grooter. Voetangels, zooals voor wilde dieren worden gebruikt, worden in de noordelijke provincie, langs de lijnen, waarlangs de Italianen waar schijnlijk zouden oprukken, uitgedeeld. Er worden enorme putten gegraven, die afgedekt worden mét aarde en gras. In sommige streken stellen de inboorlingeri op hun manier vallen op voor de Italiaansehe vliegtuigen. Italiaanschte consulaten In Abessi nië spionnage-centra. De correspondent van de Daily Telegraph te Addis Abeba meldt, dat het aan den Ita- liaanschen consul overkomen ongeval voor Italië ook hierom ongelukkig is, omdat Mus solini hem zoo spoedig mogelijk op zijn post wou hebben, waar het tot zijn taak behoorde om de Godjam-soldaten, die vroeger ook voor Italië gevochten hebben, en die vertoornd zijn op den keizer van Abessinië die hun hoofd gevangen gezet en door een ander vervangen heeft, voor Italië te stemmen. Over het geheel zou men in Abessinië ge belgd zijn over de Italiaansehe consulaten, die gemeenlijk veel meer personeel hebben dan de handel rechtvaardigt en het heele land met spionnage overdekken. I.V.V. en S.A.I. eisehen sancties. De gemeenschappelijke commissie van het Internationale Verbond van Vakvereenigingen en van de Socialistische Arbeiders-Inter nationale is gisteren bijeengekomen om haar houding vast te stellen ten aanzien van de huidige faze van het Italiaansch-Ethiopisch conflict. Zij bevestigde de resoluties, reeds door de twee internationales aangenomen, met name wat betreft de verplichting van den Volkenbond om het pact en de andere vredesverdragen integraal te doen eerbiedigen en eventueel sanctiemaatregelen te nemen tegen Italië. De commissie besloot haar instructies te herhalen aan alle vak- en politieke organisa ties om haar actie te versterken en in de verschillende landen massabetoogingen te organiseeren. 1935 wordt het beslissende :aar. Te middernacht zijn gisteren de groote ma noeuvres in het Noorden van Italië begonnen. De geheele streek bevindt zich in staat van oorlog, de verlichting van steden en dorpen is tot het minimum beperkt, en vele wegen zijn gesloten voor autoverkeer. Talrijke mili taire missies uit het buitenland zijn aanwezig en alle militaire attachés wonen de manoeu vres bij. Meer dan 200 Kamerleden en 40 Senatoren en 15 ninisters en onderstaatssecretarissen, zijn ingedeeld bij de troepen. Aan de manoeuvres nemen' 20 divisies deel, terwijl de overige eenheden elders groote oefeningen maken, zoodat het geheele Itali aansehe leger in actie is, hetzij bij de manoeu vres in het moederland, hetzij in de Afrikaan- sche koloniën. De voornaamste taak is de oefeningen zoo dicht mogelijk de werkelijkheid te doen bena deren en dus staven en troepen voor de grootst mogelijk moeilijkheden te plaatsen. Het jaar 1935 zou het beslissende jaar voor het fascistische regime en voor het Italiaan sehe leger zijn. Mussolini heeft Zondag de manoeuvres van 500.000 militairen aan den voet van de Alpen gadegeslagen, terwijl nieuwe troepen contingenten werden opgeroepen om zich voor den dienst in Oost-Afrika in te sche pen. De grootste troepenconcentratie in de jaar- lijksche manoeuvres geschiedde te Bolzano, waar 180.000 man den Brennerpas bezetten. De operaties werden ook nog in 3 andere ge bieden uitgevoerd, terwijl het ministerie van oorlog bevel gaf, dat op 1 September 70Ó0 man troepen uit Napels naar Afrika zullen vertrekken. Geestdriftige bevolking. i. Gisterenmiddag te 12.10 uur is Musso lini te Bolzano aangekomen om de groote manoeuvres, welke zich thans in Noord- Italië afspelen, bij te wonen. De Duce zal als minister van oorlog de leiding van de oefeningen op zich nemen. Het bericht van zijn komst had zich reeds in de och tenduren in Bolzano verspreid en in al lerijl werden noodi "•oorbereidingen getroffen voor zijn ontvangst. De bevol king van de stad, welke na den oorlog Italiaansch is geworden, haastte zich ver sieringen aan te brengen aan de huizen, lantaarns, boomen, etc., en toen de Duce verscheen viel hem een enthousiaste ont vangst ten deel. Op de Piazza Vittoria Emanuele werd Mus solini verwelkomd door een groote menschen- menigte, die enthousiast scheen over het be zoek van den Duce, het eerste dat hij brengt aan deze voormalig Oostenrijksche stad. Te zijner officieele begroeting waren de hoogste autoriteiten van leger en administratie en de leiders van de partij-organisaties van Bolzano en omgeving aanwezig. Men had een korte toespraak van den regeeringschef verw .oht, en de technische voorbereidingen, hiervoor getroffen, doch Mussolini reed slechts in zijn auto eenmaal het plein rond, groette de aan wezigen en begaf zich direct in het gouver nementsgebouw, waar hij voor den duur van zijn verblijf te Bolzano zijn intrek zal nemen. Woensdag buitengewone minis terraad. Bolzano, 26 Aug. (Reuter). Mussolini heeft voor Woensdagavond plotseling eeti buiten gewonen ministerraad te Bolzano bijeenge roepen. Dit bericht heeft algemeen groot opzien en verrassing verwekt. Men neemt aan, dat Mussolini met zijn mi nisters die, naar men weet, op hec oogenblik allen te Bolzano vertoeven om actief aan de manoeuvres deel te nemen, dringende ai.it- regelen van economischen en politieken aard zal bespreken, waarvan de ten uitvoerlegging in de tegenwoordige omstandigheden nood zakelijk is. Oud.str(jilers melden zich aan. De voorzitter van de Kamer, graaf Cianö (die de vader is van Mussolini's schoonzoon, den minister voor propaganda), de generaal Luigi Rizzo, en generaal Gennaro Pagano, die in geheel Italië vereerd worden als helden van den zeeslag van Boekari, hebben een telegram tot Mussolini gericht, waarin zij zich ondanks hun hoogen leeftijd voor den dienst voor het vaderland beschikbaar stellen. Op zijn verzoek is de Hertog van Bergamo, commandant van een infanterie-brigade, over geplaatst naar den staf van de strijdmacht in Oost-Afrika. Russische militaire missie te Bolzano. De militaire missie van het Russische Roode Leger, die door de Italiaansehe regeering was uitgenoodigd tot bijwoning van de Italiaan sehe manoeuvres, is te Bolzano aangekomen. Bijzonderheden over het depótschip Woolwich''. Ondanks een dementi van de Britsche ad miraliteit, wijst het avondblad „Star" er op, dat zich onder de onlangs op Malta aange komen schepen, ook het nieuwe depót-schip Woolwich bevindt. Dit schip is voorzien van de modernste inrichtingen voor het herstellen van oorlogsschepen en vormt practisch een soort dok. Aan boord bevinden zich groote werkplaatsen. Behalve electrische kracht installaties bezit het schip inrichtingen voor het destilleeren van zeewater. De Woolwich is tevens een soort moederschip voor de vloot der torpedojagers, die zij op alle tochten van levensmiddelen voorziet. Ondanks zijn veel zijdige bestemming, kan het vaartuig een groote snelheid ontwikkelen en is het in staat het tempo van de oorlogsschepen bij te houden. Het vertrek der zwarthemden. Gisteravond heeft te Napels de grootste troepenverscheping van den laatsten tijd plaats gehad. Om 7 uur lichtte de Saturnia het anker, met de zoons van Mussolini, Bruno en Victorio, zijn schoonzoon graaf Ciano, minister van propaganda, en 5000 Zwart hemden van het Toscaansche legioen. Een groote menigte was bij het vertrek aanwezig. Het werd per radio uitgezonden. Bij het af scheid waren Starace, de secretaris-generaal van de fascistische partij, en Teruzzi, de chef van de fascistische militie, aanwezig. Italië en buitenlandsche vliegtuigen. Er zal strenge contröle worden uitgeoefend :pp de binnenkomende en uitgaande vlieg tuigen. Bij koninklijk besluit worden de be staande regelingen voor de luchtvaart gewij zigd en wordt bepaald, dat alle vliegtuigen, welke het land binnenkomen of uitgaan, de landsgrenzen slechts mogen passeeren op aan gegeven plaatsen. Aan de landzijde komen deze punten meestal overeen met de belang rijkste bergpassen en spoorlijnen, terwijl de kust overal kan worden gepasseerd, behalve boven verboden zones. - Vliegtuigen moeten binnen 2 km van aan gegeven punten passeeren en mogen niet be neden 2000 m vliegen, tenzij de weersomstan digheden zulks noodzakelijk maken. Vlieg tuigen, welke uit het buitenland komen, moeten langs den kortst mogelijken weg naar het vliegveld, waarvoor zij bestemd zijn. De Belgische en Zweedsche offi cieren in Abessinië. Volgens een telegram uit Djiboeti, zouden de Belgische en Zweedsche officieren, die thans aan het Abessijnsche leger als instruc teur verbonden zijn, van hun regeering bevel hebben gekregen, hun ontslag in te dienen en het land te verlaten. Op het Belgisch departement van buiten landsche zaken zegt men, dat de Belgische militaire zending zich nog steeds in Abessinië bevindt en enkel zal teruggeroepen worden in geval van oorlog. Japan en het conflict. De Japansche regeering heeft er van afge zien, troepen naar Abessinië te zenden, daar, gelijk ter motiveering hiervan wordt ver klaard, slechts drie Japanners in geheel Abessinië wonen. Thomas Alva Edison Junior, zoon van den beroemden uitvinder, is Zondagmorgen te Springfields (Mass.) plotseling en onver wacht overleden, vermoedelijk door hartver lamming. De Badensche geheime staatspolitie deelt mede, dat acht Joden, beschuldigd van „ras- senschending", zijn gearresteerd. Vijf hunner zijn naar het concentratiekamp Kislau over gebracht. In één geval moet ook een Arisch meisje gearresteerd worden, aangezien z(j verklaarde het schandelijke van haar houding niet te kunnen inzien en zij protesteerde tegen de inmenging van de politie in haar particu liere aangelegenheden. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat op de tramwagens aldaar door de nationaal-socialis- tische bedrijfscellen-groepen beschikbaar ge stelde transparanten met anti-Joodsche leuzen zijn aangebracht met het opschrift: „Hier wenscht men geen Joden". HITLER'S HEESCHHEID VERDWENEN. In het voorjaar heeft Hitier geleden aan een steeds toenemende heeschheid, waarvan hij vooral veel last had bij zijn laatste groote rede in den Rijksdag. Prof. Von Eicken vond als oorzaak hiervan een polyp aan den rechter stemband, welke hij op 23 Mei operatief heeft verwijderd. Daarna is de stem van den Führer weer helder geworden. Thans is, naar het D. N. B. meldt, wederom een onderzoek ingesteld, waarbij gebleken is, dat de stembanden weer geheel normaal zijn. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde aan journa listen, dat Japan hoopt, dat zoo spoedig mogelijk vlootbesprekingen zullen worden gehouden. Japan wenscht hieraan deel te nemen, teneinde een beperking van de vloten te bereiken. Een der leiders van Gatalaanschen opstand. De voormalige president van het Cata- laansche parlement, Jeau Casanovas, die in October 1934 werd gearresteerd en thuis onder bewaking werd gesteld, is er in ge slaagd zijn speciale bewakers te verschalken en te ontvluchten. Waarschijnlijk Is hij naar Frankrijk uitgeweken. Casanovas was met Companys onderteeke naar van het manifest, >vaarbij de onafhan kelijke Catalaansche staat werd geprocla meerd.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3