Veertig jaren in dienst van de muze der Toonkunst Jiotik zot. De Nederlandsche Jiocft $fwt Rondvlucht TWEEDE BLAD Licht op voor alle voertuigen. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935. Gemeenteraad =f 2 September 1895 2 September 1935 40-jarig bestaan van de Muziekschool A. J. Leewens, OP BEZOEK BIJ EEN JEUGDIGEN 65-JARIGE Visscherii. Dinsdag 27 Aug. Woensdag 28 20.30 uur 20.28 uur AANKOMST INDISCHE MAIL. Donderdag in ons land. De Stoomvaart Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale boottrein met passagiers en post in aansluiting op het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt" Woensdagavond 28 Aug. om 10 u. 20 van Genua zal vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen 29 Aug. UITVAART D. J. SNAPHAAN. Zaterdagmiddag is in allen eenvoud de heer D. J. Snaphaan naar zijn laatste rustplaats gebracht, op treffende wijze uitgeleide gedaan door het „Stedelijk Muziekkorps", de vereeni- ging, waarvan hij een der stichters en opbou wers is geweest. Het hoofd van den stoet werd geopend door het Vaandel met de schel- leboomen, met zwart omfloerst, gevolgd door Directeur en Bestuur der Vereeniging. Aan weerszijden van den rouwauto fungeerden als slippendragers leden van het corps. Daarach ter reden vijf volgauto's met familieleden. Overal waar de stoet doortrok waren veel be langstellenden om door een laatsten groet het stoffelijk ovreschot van den heer Snap haan, deze bekende figuur in de gemeente, de verschuldigde eer te bewijzen. Aan den ingang van de kerkhoflaan, waar het „Stedelijk Muziekcorps" stond opgesteld, sloot dit zich bij dén stoet aan en onder de tonen van „Sluimer zacht" werd de groeve bereikt, waar inmiddels heel wat vrienden en kennissen van den ontslapene waren verza meld. Nadat de kist onder koraalmuziek neergelaten was, werd het woord achtereen volgens gevoerd door de heeren Jac. Bruijn, voorz. van het „Sted. Muziekcorps"; Jac. ter Hall, oud.dirigent, die voor deze gelegenheid uit Rijswijk was overgekomen om van zijn ouden vriend voor het laatst afscheid te ne men; de heer Pala en een schoonzoon van den overledene. Een zoon bedankte voor de vele bewijzen van sympathie bij het overlijden van zijn vader betoond. Met den heer Snaphaan is een goed vader en echtgenoot en een voorbeeldig vereeni- gingsman van ons heengegaan. CHR. ORANJEVEREENIGING. Men schrijft ons: De Chr. Oranjevereeniging hoopt oo Vrij dag 30 Augustus a.s., den vooravond van den verjaardag van H. M. de Koningin, een fees telijke vergadering te beleggen in „Casino". Als spreker hoopt op te treden de heer Hendrik de Boer van Den Haag, Voorzitter van de Propaganda-commissie v. d. Bond van Chr. Oranjevereenigingen. De heer De Boer is voor vele Helderschen geen onbekende. De deelnemers aan onze Oranje-Nassau-reizen, alsmede zij die verle den jaar de reis met de Chr.Oranjevereeniging naar Den Haag medemaakten, zullen zich den heer De Boer nog wel herinneren. Ook onze B.V.L.'s kennen den heer De Boer als een boeiend redenaar. Medewerking wordt verleend door de Oranje-Harmoniekapel, de Fluitistenafd. van de Oranjegarde en de dames Vreeswijk (piano en viool). De toegang is uitsluitend voor leden der Vereeniging met één gezinslid op vertoon van het bewijs van lidmaatschap. Men gelieve hiermede wel rekening te wil len houden, terwijl de leden vriendelijk ver zocht worden hun bewijs van lidmaatschap, indien ze hiervan zelf geen gebruik maken, niet aan anderen af te staan. DE FEESTELIJKHEDEN OP KONINGINNEDAG. Voor „Lichtstoet" worden nog deelnemers gevraagd. Nog enkole dagen en Oranjegezind Neder land is weer in de gelegenheid blijk te geven van zjjn trouw en liefde voor het Koningshuis. In tal van plaatsen zijn reeds geruimen tijd actieve geesten naarstig bezig met het orga- niseeren van volks- en kinderspelen en ook de bestuurderen van de plaatselijke Oranje vereenigingen hebben niet stil gezeten. Het is reeds genoegzaam bekend, dat des middags op het sportterrein aan den Bolweg diverse spelen gehouden zullen worden voor de jeugd. In verband hiermede vernemen wij, dat de leden der beide vereenigingen gratis toegang tot de tribune hebben. Het entréebewijs kun nen zij verkrijgen in „Musis Sacrum", a.s. Donderdag, tusschen 4 en 6 uur. Bij kinderspelen blijft het evenwel niet: men heeft iets nieuws uitgedacht en wel een „Lichtstoet". Hiervoor zijn natuurlijk nog deelnemers welkom. Wie iets voor dit ongetwijfeld aller aardigste idee voelt, kan zich opgeven (maar doe het spoedig) bij den heer J. W. Biersteker, Prins Hendriklaan 19. Men kan in dezen Lichtstoet op diverse manieren trachten uit te blinken; bijv. door de een of andere fraaie voorstelling, een opvallend idéé, een origineele reclame, enz. Voor de uitblinkers, welke hun gaven in een 5_tal klassen zullen kunnen demonstreeren, zijn een aantal keurige prij zen beschikbaar gesteld. Voor alle bijzonderheden betreffende de boven genoemde feestelijkheden leze men het tweetal, in dit nummer voorkomende adver tenties. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER Wijzigingen: Den Helder: N. V. Groenten en Fruithandel „De Ba naan", Zuidstraat 5859. Bestuurswijziging. Greyhond Express (eig. W. la Grouw), Kanaalweg 66. Verplaatst naar Amsterdam, Hekelveld 3. W i e r i n g e n Onderlinge Maatschap Kaasfabriek „Klein Begin". Bestuurswijziging. LEELIJKE VAL TE HUISDUINEN. Zondagmiddag kwam een dame met een kind achter op de fiets, ernstig te vallen, doordat een hond tegen haar voorwiel sprong. Het kind kreeg een hoofdwonde, de dame bleef gillende liggen. Een toevallig aanwezige korporaal-ziekenverpleger verleende de eerste bulp: De dame hêeft vermoedelijk een arm gebroken, in elk geval ernstig gekneusd. Zij is per taxi naar het hospitaal gebracht. EEN LEELIJKE VAL. Gistermorgen, tegen 12 uur, reed "de heer Vermeulen, wonende Middenstraat on ziin rijwiel van de kluft bij het Helden der Z^e pen. De man reed met flinken gang het plein op en kwam met zijn trapper tegfn den trottoirband, voor het huis van notaris Schreuder. V. kwam daardoor te vallen en brak zijn knieschijf. Het Marine-hospitaal werd opgebeld en na een kwartier was de ziekenauto met een dokter ter plaatse. Na het leggen van een voor looprg verband werd het slachtoffer in den auto gedragen en naar het hospitaal vervoerd. JONGETJE IN KETEL KOKEND WATER GEVALLEN. Aan de bekomen verwondingen overleden. Zaterdagmiddag is het 3-jarig zoontje van den heer S., Gravenstraat 88, alhier onder, de oogen van zijn moeder in een ketel kokend water gevallen. Juffrouw S. zou juist wat goed gaan wasschen en had daartoe den ketel op de plaats gezet. Haar zoontje leunde op de deksel, die plotseling afgleed. Het noodlot tig gevolg was, dat de kleine Maarten rugge lings in den ketel viel. Hij bekwam ernstige brandwonden. Onmiddellijk ontdeed de moeder hem van zijn kleeren en wreef het lichaampje met melk in. Toen spoedde zij zich per taxi naar den geneesheer, die op name in het Marine Hospitaal dringend noo dig vond. Helaas is het knaapje Zondag middag, ongeveer half vier, aan de bekomen verwondingen bezweken. Bencemlng en overplaatsing van onderwijzend personeel. Reeds eerder hadden B. en W. den Raad medegedeeld, omtrent de benoeming en over plaatsing van onderwijzend personeel dé noo- dige voorstellen te zullen doen. Nu intus- schen de benoeming van personeel bij het buitengewoon lager onderwijs heeft plaats gehad, is het mogelijk maatregelen te tref fen met betrekking tot de vacatures bij het gewoon lager onderwijs. Met ingang van 1 September 1935 zullen bij dit onderwijs twee vacatures bestaan, n.1. aan de scholen nos. 10 en 5. In beide geval len kan een onderwijzer worden benoemd, omdat reeds twee onderwijzeressen aan ge noemde scholen zijn verbonden. In de vacature aan school no. 10 kan wor den voorzien door benoeming van een onder wijzer-wachtgelder. In die aan school no. 5 zouden B. en W. willen voorzien door over plaatsing van den onderwijzer C. J. Mol, thans werkzaam aan school no. 14. Aan school no. 14 ontstaat daardoor een vacature. Hierin zouden B. en W. nog niet door een definitieve benoeming willen voor zien, omdat de mogelijkheid bestaat, dat aan' school no. 1 te Julianadorp met ingang van 1 Januari 1936 een leerkracht overcompleet komt, welke leerkracht alsdan voor over plaatsing in aanmerking zou kunnen komen. Tot zoolang kan aan school no. 14 een on derwijzer-wachtgelder in tijdelijken diens; worden benoemd. y In dezen geest zijn thans voorstellen bij Veel ten goede veranderd. „Er is toch sedertdien wel wat veranderd in ons muzikale leven", meent de interviewer. „Zeer zeker," luidt het antwoord, en, een maal op zijn praatstoel gezeten, komen de herinneringen aanstormen. „Wanneer men na 40 jaar een terugblik werpt op volbrachten arbeid, een arbeid, die met veel liefde en toewijding is verricht, dan beseft men pas dat, mits energie en toewijding niet ontbreken, vele moeilijkheden kunnen overwonnen worden. Het heeft mij geen oogenblik gespeten mijn hart aan de welluidende muze verpand te hebben. Aanvankelijk bestemd voor 't smidsvak, mijn vader en grootvader hadden een smederij, in welke functie ik met een werkstuk op de nijverheids-tentoonstelling hier ter plaatse eeh le prijs mocht behalen, was ik als knaap reeds bij verschillende muziekgezelschappen aangesloten. Bovendien nam ik (mijn vader was tevens organist aan de Katholieke kerk) deze functie veelvuldig waar, waardoor steeds meer en meer het besluit rijpte mij aan de muziek te wijden. Reeds vroegtijdig muziekonderwijs genoten hebbende van den toenmaügen plaatselijken muziekmeester H. A. Egbers (wiens opvolger als zoodanig ik thans ben) wendde ik mij tot den destijds bekenden klavierpaedagoog Paul Koerman te Alkmaar, onder wiens sugges tieve leiding het mij gelukte reeds na ruim 1% jaar studie mijn piano-diploma te Den Haag te bemachtigen. Tengevolge van dien stichtte ik 2 Sept 1895 mijn muziekschool en stapte 23 October d.a.v. in 't huwelijksbootje. „Daar behoorde toch zeker wel moed toe", meent de interviewer. „Durf was hiervoor wel noodig, is het ant woord, temeer waar ik eigenlijk mijn rijpere algemeene studie nog moest beginnen. Want eenmaal aan den gang, kwam ik iederen dag meer en meer tot de conclusie... eigenlijk nog niets te weten. Hier zet de interviewer groote oogen op. Maar ook hem is het bekend, dat de groote leermeesteres van den mensch eigenlijk het leyen zelf is, en dat, wie aan den ingang striat van dat leven, geroepen wordt tot den plijcht met en soms tegen dat leven te strij den. En zoo begrijpt hij, dat de jonge muziek leeraar voelde dat zijn eigenlijke algemeene ontwikkeling nog moest aanvangen. „Gedurende een vijftal jaren", gaat de heer Leewens voort, stelde ik mij onder lei ding van den hoofdleeraar aan het Kon. Con servatorium te Den Haag C. L. W. Wirtz en den helaas te vroeg gestorven toonkunstenaar Philip Loots te Haarlem. „Ja", valt mevrouw Leewens hier in, „dat was een moeilijke periode voor ons jonge huwelijk. Want die lessen kostten handenvol geld, en het huishouden moest draaien." Maar 's heeren Leewens' oogen 'glinsteren bij 't herdenken aan die periode. ;,Toen pas leerde ik wat „studeeren" be- teékent. Maar tegelijk ook ondervond ik het gepot van de studie. Wat een onvergetelijke oogenblikken waren het, als mijn leermeester Loots met mij een of ander werk van een der groote componisten analyseerde! Als hij op zijn klare en heldere wijze uiteenzette, waarom dit speciale accoord aldus en niet anders was geschreven, waarom deze schrijf wijze de eenig-mogelijke was om de instru mentale klankschoonheid ervan tot haar recht te doen komen. Waarom elke noot, zooals zij door den componist geschreven was, verant woord was en waarom zij goed was. Hij liet mij zien hoe de geringste verandering in schrijfwijze, al was het slechts van een enkele noot, noodwendig afbreuk deed aan den klank. Hij bracht mij begrip bij van melodiek en rhythme, en op deze wijze leerde ik zoo'n componist zien in zijn enorme groot heid, en kreeg ik ontzag voor en vooral be grip van zijn genialiteit. En Loots zelf ge noot van zulke momenten minstens zooveel als zijn leerling. Ach, dat was een tijd! Crescendo, steeds crescendo! Dank Zij de medewerking van mijn vrouw, diè mij steeds met haar heldere kijk op zaken en toestanden ten volle stèunde, ging het van meet af aan met mijn muziekschool steeds „crescendo", zoodat ik al spoedig èen viool- paedagoog kan mijn" inrichting verbond, waarbij achtereenvolgens op zijn getreden de H.H. Visscher, Hop en Sluis, en de dames Marcelle de Haas, Jo Meeuwsen en Caro Hoving, welke laatste nog steeds les geeft. Allen bezaten het eind-diploma van het con servatorium te Amsterdam en enkelen zetten hun studie verder voort bij Oscar Back aldaar. j Reeds vóór de vestiging mijner school, trad ik als dirigent op bij het zangkoor der O.L.Vr. kerk, bovendien dirigeerde ik, als opvolger van den heer Schouten in 1904 reeds „Helders Mannenkoor". In drie perioden heb. ik H. M. geleid, sinds 1920 permanent (en het „Man nenkoor" wil zijn directeur nu voor geen goud. meer kwijt, denkt de interviewer bij zich zelf). Én dan lacht de heer Leewens bij de herinnering aan die eerste periode vari' Zijn directeurschap. „Dat was in 1894, we telden toén 19 zangers, 'en met deze negentien zdh- gefs trokken We in dat jaar... naar h'c£ccon-) cours in het Paleis voor Volksvlijt. Stélt if voor, 'met z'n negentienen op dat enorme tooneel! Maar we hebben het er nog aardig' goed afgebracht, we kwamen met een vierden' prijs terug, hoewel we hadden te kampen' tegen vereenigingen, die 75 tot 100 zangers' telden! Ach ja, dat Mannenkoor! Natuurlijk was er, voor al die extra repetities, die je eraan besteedde hoeveel Zondagen ook heb fik er niet aan opgeofferd om toch maar goed! voor den dag te komen geen geld in kas. Maar de hartelijkheid en de warme genegenheid, die ik ondervonden heb van de leden! Niet te beschrijven! Toen wij in dit huis kwamen, in de Prins Hendriklaan, hebben ze heel in het geheim, doordat ze toevallig een overschotje hadden stel u voor een zangvereeniging met een overschotje! daarvoor een fraaie electrische lamp met schemerlamp aange kocht, en bij onze komst hingen ze er, en, ze hangen er nog. Zulke dingen vergeet je niet natuurlijk!" Nadien heeft H. M. meermalen aan, een zangwedstrijd deelgenomen en is nimmer on- bekroond teruggekomen. 2 maal per seizoen concerteert deze liedertafel, waarbij steeds goede solisten optreden. k i „Pro Ecclesia ét Pontfflce". "W In 1903, juist na de restauratie van- ons, toén pneumatisch ingerichte mooie orgel, volgde ik mijn voorganger als zoodanig op, welke functie ik nog steeds met groote ambitie vervul. Het is juist hier, waar men met de beoefening van het onvolprezen gre- goriaansch, in de gelegenheid is zoo'n heerlijk vrij rhythme, losheid en soepelheid in voor dracht te krijgen als tegenwicht voor den; veelal gebonden liedertafelstijl. De thans gezongen meerstemmige missen sluiten zich volkomen bij het lyturgisch offer aan en zijn onderworpen aan een kerkelijke goedkeuring. Bij mijn 40-jarige loopbaan als kath. zanger (op jeugdigen leeftijd zong ik reeds op' het koor) mocht ik van Z. H. den Paus het gouden eeremetaal „Pro Ecclesia et Pontifice" orttvangen. Bij het oude „Crescendo", thans afd. Toon kunst, welke afdeeling het vorig jaar mét de uitvoering van Bach's „Weihnachts-oratorium" het 50-jarig bestaan herdacht, bespeelde ik als jongeling in het orchest, de altviool én zong later in het koor mee. Toen in 1902 aan „Crescendo" het praedicaat „Toonkunst" werd verleend, heb ik het eerste jaar als zoodanig de afdeeling geleid, waarbij medewerking werd verleend door een 5-tal solisten, welke zich ook als solo-ensemble deden hooren onder persoonlijke leiding van Dan. de Lange, destijds directeur van het Conservatorium'te Amsterdam en secretaris van het hoofd bestuur der Maatschappij tot bevordering der Tóonkunst; op het 2e concert verleende Évert Cornelis, de latere directeur van het Utrechtsch Stedelijk Orchest, zijn mede- werking. Reeds in 1903 verwisselde ik „Toonkunst" met de nieuw opgerichte „Koorvereeniging"i waar ik als dirigent gelegenheid had een reeks oratoriums als: „Schöpfung" :en. „Jahreszeiten" van Haydn, „Paulus" eit ..Elias" vari Meridelssohn, „Constantijn" van Vierling en „Judith" van Klughardt rhet solisten en orchëst-begeleiding, benevens' eèri 'reeks kleinere Werken tot uitvoering 'té brengen. den Raad ingediend; voer den onderwijzer- wachtgelder aan school 10 is de volgende voordracht opgemaakt: 1. J. Schlamilch te Den Helder; 2. H Bon man te Amsterdam; 3. A. Stolker te Amster dam. Verlaging huurwaarde van koffiehuizen, enz. In de raadsvergadering van 3 Januari 1935 werd aangehouden het voorstel om afwijzend te beschikken op een adres van het bestuur van de afd. Haarlem „Horecaf", de percee- len, uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van houder van een koffiehuis, restaurant of andere inrichting tot het ge bruiken van spijzen en dranken tegen beta ling, ten aanzien van de Personeele belasting met winkels gelijk te stellen. Deze aanhouding geschiedde, mede op aan drang van de heeren Biersteker en Terra, in afwachting van de tot standkoming van een wettelijke regeling. Nu bedoeld wetsontwerp intusschen het Staatsblad heeft bereikt, is deze aangelegen heid weder door B. en W. onder de oogen ge zien. Dezen hebben daarbij wederom een onderzoek laten instellen naar de financieele gevolgen voor de gemeente, wanneer tot in williging van het verzeok zou worden over gegaan. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat, wan neer, zooals door de adresseerende afdeeling is verzocht, de huurwaarde van de cafége deelten voor 1/3 zou worden belast, de belas tingopbrengst van de hier bedoelde groep van belastingplichtigen met pl.m. 3500. zou worden verminderd. B. en W. zijn van gevoelen, dat, vooral in den tegenwoordigen tijd, waarin vrijwel alle gemeentebesturen bij het sluitend maken hunner begrootingen met groote moeilijkhe den hebben te kampen, onze gemeente zich een dergelijke vermindering van inkomsten niet kan veroorlooven. Zij kunnen derhalve geen vrijheid vinden den Raad voor te stellen aan het verzoek van adressante te voldoen. De meerderheid van de Commissie van Bij stand is van hetzelfde gevoelen. B. en W. vestigen er nog de aandacht op, dat door de .verlaging van de belasting we gens den grondslag biljarten reeds een be langrijke tegemoetkoming aan belanghebben den is verleend. ADRES AAN DEN RAAD. Door de Ver. tot Behartiging der Belangen van Café-Restaurantbedrijven in Nederland inzake muziekaangelegenheden werd het vol gende adres aan den Raad gezonden: Aan den Raad der Gemeente Den Helder. Geeft met verschuldigde eerbied te kennen; het bestuur der Vereeniging tot behartiging der belangen van Café-Restaurantbedrijven in Nederland inzake muziekaangelegenheden, ge vestigd te Utrecht, Lorentzlaan 31bis; dat zij met steeds toenemende teleurstelling moet constateeren, de zaken van Café-Restau rantbedrijven werkende met muziekensembles, strijkjes, aan de thans heerschende crisis het hoofd niet meer kunnen bieden; dat het in hoofdzaak is toe te schrijven aan (jelastenopdrijving waaraan vele gemeenten zich hebben schuldig gemaakt; dat een dezer voornaamste drukkende en onredelijke lasten is de Openbare Vermake lijkheidsbelasting, ook wel genaamd muziek- of 'vermakelijkheidsbelasting; dat bij een volharden van het tegenwoordige aanslagpeil der bedoelde belasting dit kan lei den tot sluiting respectievelijk inkrimping der exploitatie dier bedrijven, waartoe volgens door ons ingewonnen inlichtingen onvermijde lijk zal moeten worden overgegaan; dat vastgesteld mag worden hiermede het belang der Gemeenschap niet gediend kan zijn, noch worden; dat daarnaast eveneens vaststaat de werk loosheid de groote geesel in dezen tijd weder meerdere slachtoffers aan haar toch reeds te groot aantal zal doen toevoegen; dat ontegenzeggelijk de financieele kosten steunuitkeeringen welke hierdoor ont staan voor de Gemeente meerdere malen het bedrag zullen gaan overtreffen van de op brengst der belasting; dat zoo bezien, het in het algemeen belang een plicht te achten is, tot een aanzienlijke verlaging respectievelijk afschaffing dezer be lasting worde overgegaan; dat toch tegenover het hieruit voortsprui tende financieele nadeel zal staan; a. bevordering van werkgelegenheid, b. besparing van steungelden aan musici, C. besparing van steungelden aan ander personeel, iel. in de gelegenheid stelling, om de meer dan hoogstnoodige bedrijfsverbeteringen tot uitvoering te brengen, waardoor uitbreiding van werkgelegenheid in andere bedrijfstakken; dat adressante derhalve beleefd verzoekt in de| heffing der Vermakelijkheidsbelasting tot een aanzienlijke verlaging respectievelijk af schaffing te besluiten; dat adressante het in hooge mate zou betreu ren zoo de bovengenoemde bedrijven niet wel mogelijke maatregelen in overweging zouden gaan nemenals waaromtrent de gemoederen zich thans en uiteindelijk bezighouden namelijk „stopzetting der muziek"; dat het moment door de radeloosheid der in hoogen nood verkeerende exploitanten om tot doorvoering van laatstbedoelde maat regel over te gaan niet lang meer op zich zal laten wachten, is naar de meening van adres sante een vaststaand feit; redenen waarom adressante beleefd doch zeer dringend, niet alleen in het belang der hierboven genoemde bedrijven, doch evenzeer in het algemeen belang, Uwen Raad verzoekt tot aanzienlijke verlaging respectievelijk af schaffing der Vermakelijkheidsbelasting te willen besluiten. ,'t Welk doende, enz voor het bestuur voornoemd C. Gennissen, - secretaris. 'Utrecht, 20 Augustus 1935. ALWEER EEN RINGSLANG. Het wordt hier een griezelige stad, nu de 'slangen tot het gewone stadsbeeld gaan be- hooren. Zaterdagmorgen kwam, namelijk alweer iemand op ons kantoor met een ongeveer één meter lange ringslang, welke door hem op den Kanaalweg gevangen was. Het is bijna zeker, dat ook dit dier, met z'n glinsterende oogjes vroeger zijn domicilie in Klein Artis had. Daar deze drijvende tentoonstelling ech ter reeds vertrokken is, zal de ringslang een andere woonplaats krijgen. 54 toestellen op „De Kooij" geland. De Zaterdagmorgen om 10 uur van het vliegveld Eelde gestarte 54 toestellen, deel nemende aan de Nederlandsche rondvlucht, zijn alle op het vliegkamp van Hr. Ms. „De Kooij" geland. Twee toestellen zijn niet ge start, n.1. de G.A.C.U.U. en de G.A.C.T.J., twee Engelsche toestellen, waarvan de avia- teurs nog niet aan de startplaats waren ver schenen. Reeds voor tienen spoedde zich een men- schenmassa uit Den Helder naar het vlieg kamp, waar alles tip-top in gereedhed was gebracht. Ên voor de vliegers, èn voor de be zoekers. Om 11 uur was het vliegveld om zoomd door een geweldige zee van menschen, waaronder een groot gezelschap Friesche ouden-van-dagen, die in spanning wachtten op dingen die komen gingen. Het gedutd werd niet lang op de proef gesteld, want even over elven vertoonde zich een groote, grijze vogél, die glinsterend afstak tegen het strak blauw van den hemei. Het bleek de Douglas van de K.L.M. te zijn, die een paai rondjes over Den Helder maakte en vervolgens eeu sierlijke landing uitvoerde. Het toestel taxie de naar de groote hangar en stelde zich rechts daarvan op. De eerste, die we zagen uitstappen, was de stewardes mej. Bongert- man. Zij knipperde met de oogleden vanwege het schelle zonlicht en had even later de ge legenheid ons te vertellen, dat de tocht over de Wadden van buitengewone schoonheid was geweest. Opgewekt en monter kwamen de overige passagiers uit het toestel en als laatste de lachende Viruly, die verschillende kennissen onder de officieren van het vlieg kamp De Kooij aantrof. Op de „Jan van Gent" volgde een toestel letje van de Nationale Luchtvaart School en met regelmatige tusschenpoozen landden de overige toestellen. Gelijk elders was men zeer gerilteresseerd in de vele buitenlandsche toet stenen; het publiek kwam oogen te kort om het geheele schouwspel van vliegende, da lende en taxiënde vliegtuigen in zich op te nemen. Met de F. XII van de K.L.M. kwamen de generaals C. J. Snijders en Duymaar van TwiSt mede; zij werden na het uitstappen hartelijk verwelkomd door den commandant van het vliegkamp, kolonel Ferwerda. Om 12.10 waren er 44 van de 54 toestellen bin nen; zij werden alle in vakken opgesteld en m rijen naast elkaar. De toestellen zoo in siagorde opgesteld te zien, bood een interes santen aanblik. Er stond nogal een stevige wind, die de deelnemers op dezen tweeden dag in den rug hadden. Matrozen, die bij het „parkeeren" assisteerden, hadden soms de grootste moeite om de lichte toestellen in bedwang te houden. Zelfs zagen we een en keling uit het front verdwijnen, achteruitge- waaid als het toestel werd. En even later werd een toestelletje „getipt"^ het viel om, doch richtte zich zelf weer op. De Technische Dienst van het vliegkamp keek het vlieg tuigje op eventueele opgeloopen blessures na. De Avions Caudron trok uiteraard ook hier veel belangstelling en voorts de autogiro, be stuurd door den leider van de sportvlucht, den heer Sehmidt Crans. Om, ruim half één ston den 54 toestellen op den grond. De deelnemers togen, meerendeels gewa pend met badpak, naar Huisduinen, waar in het Badhotel de lunch gebruikt zou worden. Het verblijf op Muisduinen. Zoo gauw waren de deelnemers aan de Ne derlandsche Rondvlucht niét in Huisduinen aangekomen, of het meerendeel maakte van de schiterende gelegenheid gebruik om eén heerlijk bad in de Noordzee te nemen. Vlie gen en zwemmen maakt hongerig, en daar had men rekening mee gehouden, In het Bad hotel van de N.V. Zeebad Huisduinen stond op lange tafels alles wat een koude lunch annex is, uitgestald. Het ging er gemoedelijk en gezellig toe. Een ieder pakte zijn eigen broodje of slaatje, of hij nu generaal Snij ders dan wel vice-admiraal Borton heette. Dit werd kennelijk geapprecieerd door de gasten. Vanwege de K. L. M. was gezorgd voor een muzikaal driemanschap, dat popu laire melodieën, voorzien van Hollandschen tekst, opdiende, waarmede vooral de buiten landers veel plezier hadden. Van de gelegen heid om een dansje te maken werd door enkele aviateurs en hun dames een grif ge bruik gemaakt. Kortom de ontvangst was in orde hier. De heer Pauw, hoofdbesturslid van de V.V.V. in Nederland, maar ook de heeren van de plaatselijke afdeeling van de V.V.V. hebben alle eer van hun werk gehad. Het was in het Badhotel ook, dat we gene raal Snijders een óórdeel vroegen over de rondvlucht. De vitale veteraan was er opge togen over: „Een buitengewoon genot, zoo je eigen land van uit de lucht te zien, Zuid- Holland, Gelderland, Groningen en de Wad den-eilanden vooral. En dan is de propagan distische waarde van deze vlucht zeer groot! De ontvangst op De Kooij was, zooals we die van de Marine gewend zijn: charmant! In dit hotel van Zeebad Huisduinen heb ik stilletjes van het fraaie uitzicht zitten genieten." Om half drie vertrok hét gezelschap zoetjes aari terug naar het vliegveld. De start voor de laatste étappe. Klokslag drie uur was 't, dus precies vol gens pragramma, toen het eerste toestel we der opsteeg, voor het afleggen van de laatste étappe. Het opstijgen nam veel minder tjjd in beslag dan het dalen en parkeeren; hadden de vliegtuigen 's morgens 1% uur noodig, nu was alles in drie kwartier afgeloopen. Het publiek was in nog grooter aantal present dan des morgens, waaraan de vrije Zaterdag middag en het buitengewoon mooie weer wel niet vreemd zullen zijn geweest. Het ééne toestel na het andere koos het luchtruim, speciale belangstelling hadden de beide' K.L.M.-ers, de auto-giro, de Fransche Cau dron, welke men hier algemeen het mooiste vliegtuig vond, en het toestel van den Engel- schen vice-lucht-maarschalk Borton. De maarschalk was de laatste, die opsteeg. Hij wfts de eenige die nog eenige stunts ten besté gaf, toen suisde ook zijn rappe ma chine Zuidwaarts, de andere achterop. Alles heeft hier een vlot verloop gehad; de marine kan tevreden zijn over de medewer king, die zij in dit nationaal gebeuren heeft kunnen verleenen. jVIaaltyd en prijsuitreiking te Scheveningen. Ten besluite van de rondvlucht is Zaterdag avond. in het Kurhaus te Scheveningen een gemeenschappelijke maaltijd gehouden, waar- 24 Augustus. Wanneer men in deze dagen leest, dat een heel leger om bezuini gingsredenen wordt opgedoekt, dan kijkt men wel een klein beetje verwonderd. Want het is in deze lieve wereld regel geworden, dat de militaire uitgaven juist evenredig toenemen met het geldgebrek. We hoeven maar de namen te noemen van Rusland, Japan, Duitschland en Italië. En daar komt ineens een mogendheid, al is het een heele kleine mogendheid, die zegt: Nee, mijneheeren, op die manier gaan wij op de flacon; geen geld, geen soldaten. Is men in dat kleine land dan zoo karig met geld? Is men er zóó op de kleintjes? Nee, dat kan nu niet bepaald gezegd worden. Want het kleine land heet Monaco, en daar pleegt men de ducaten nogal te laten rollen. Maar Prins Louis vari Monte Carlo is een reëel man. De inkomsten van de speeltafels verminderden. „Dan maar het leger de laan uit", zei de prins, en hij zegde alle... 76 man men 3 maanden op. De officieren heeten nu van plan te zijn, zich voor den dienst in Abessinië aan te mel den. Een nobele gedachte... maar of Maurice Chevalier hen niet als figuranten in een van zijn hartveroverende kijkspelen beter zou kunnen gebruiken? Een leger dat bestaan moet van de op brengst der roulette, is overigens een pracht gegeven voor een film op zichzelf. Heeft Prins Louis er wel ooit aan gedacht, als het leger zóó afhankelijk is van het gokkende menschdom, daar profijt van te trekken? Had 't niet zeer loonend kunnen zijn, zijn schilder achtige heldenschaar, getooid in vol operette gala, naar Amerika te zenden, als levende reclame voor het schoone land, waar het ivoren balletje rolt? De Amerikaan is bijzonder gevoelig voor pittoreske levende-beelden uit het oud Europa, en behalve dat hij den troep nooit meer had laten gaan, maar hem „en bloc" ter exploitatie had neergeplant op Coney Is- land of in een van die andere daverende Lunaparken van de Nieuwe Wereld zoodat Priris Louis er voor 'n koopje zou zijn afge- komen) hadden de laatsten der millioenen- Mohikanen zich door den schilderachtigen aanblik van' het baccara-leger stellig laten overhalen, nog éénmaal, als in den goeden ouden tijd, aan de Azuren Kust te gaan pro- beeren wat aan de New Yorksche beurs wel voorgoed onmogelijk scheen te zijn geworden: een gokje te wagen met kans op winst... Hoe droefgeestig zal het leger van Monaco de laatste maanden rondom het Casino heb- gebungeld. „Zaterdag 8 vreemdelingen, Zon dag 6, Maandag 3... wat moet er terecht komen van onze soldij?..." Én nu is alles uit. Geen gokkers, geen leger. Geen geld, geen Monagasken. Laten onze jongens blij zijn, dat de soldij hier niet afhankelijk is van de Straperlo-win- sten. Want dan stonden onze kazernes leeg) en bij dit weer is een kantoorkruk of een toonbank ook niet alles! aan ongeveer negentig dames en heeren deel namen. De tafels waren keurig met bloemen ver sierd, terwijl als pièce de milieu een vliegtuig in suiker prijkte. Als tafelpresident fungeerde jhr. Van den Berch van Heemstede, die den maaltijd open de met het instellen van een dronk op de Koningin, waarop de muziek het Wilhelmus speelde. De uitslagen van den gehouden wedstrijd zijn als volgt: Wisselbeker voor de best geplaatste Aero Club: gewonnen door de Amsterdamsche Aero Club (de eerste maal werd deze beker gewonnen door de Rotterdamsche-, de tweede maal door de Twentsche Aero Club). Kruizenwedstrijd. Amateurs, le prijs Skor- sewski (Polen); 2e pr. Presland (Engeland), Professionals: le luit. D. L. Asjes; 2e W, Sluyters, beiden instructeurs van de Natio nale Luchtvaartschool. Wordt er door den handel vaak geklaagd over te geringen aanvoer van visch, zoodat telkens wordt aangedrongen op grooter bui- tenlandschen aarivoer, daartegenover staat de meening van de visschers, dat er aanvoer vol doende is. Levendig wordt dit aangetoond in een inge zonden stuk in de „N. Visscherij-Crt." door den secretaris van de visschersvereeniging te Goeree, die meedeelt voor hoe belachelijken lagen prijs de verache schol aan de markt moest worden gelaten. Een' prijsgemiddelde van nog geen cent per kg. Dit is toch wel tergend weinig en het is geen wonder, dat van visscherszijde wordt om gezien naar middelen om hierin verandering te brengen. Als er wérkelijk gebrek aan aanvoer is, hoe komt het dan, dat geen hooger prijs aan den afslag wordt besteed. In het algemeen profiteert de consument niet van dezen lagen prijs, dus zal het de handel moeten zijn. Maar hoe een schikking te maken waarmee zoowel visscher als han del en consumentgebaat zijn? Een oplossing hiervoor weten we niet, of het zou móetén zijn, dat de Visscherij-Cen- trale minimumprijzen zou gaan vaststellen, Maar dergelijk ingrijpen schept, gezien de bemoeiing met andere vischobjecten, eigenaar dige bezwaren. Zullen dan toch de overheidslichamen de distributie ter hand moeten nemen? Het schijnt- er naar te wijzen, dat het die richting uitgaat, tenzij de kleinhandel, die zich thans organiseert, zóó het inzicht weet te ont wikkelen, dat ook den visscher een loonend bestaan toekomt. Zoover hoper we, dat het komt, .dat er steeds overleg zal zijn tusschen visscher en tusschenhandel. Zooals misschien bekend, houdt de Ned, Bond van Kleinhandelaren op 2 September a.s. zijn congres te Den Haag. Eelangrijke punten komen op de agenda voor. O.a. b.v. een rede van. den secretaris van dien Bond, den heer L. Prcsser, over |iet./on derwerp: „De taak van onzen Bond in hc^ clis- trjbutiesysteem van d^n Nederlari.dscheni(v(t^h- hanöel". ;i)l v f Men wil tracht;^ het ^y^rschil in jb'gj/ing van groot- en kl.eiphan^g}., t^'ftver^yg^ih

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5