AKKmrms PHILIPS EN ERRES P I Juist voor Vrouwen Ernstige autobotsing nabij 't Zand Julianadorp Callantsoog. Breezand 10 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935^ Technisch Bureau Van Baaren Spoorstraat 36 Telefoon 461 Vraagt vrijblijvend demonstratie! AKKERiCACHETS De eerste zitting van den nieuwen raad. Twee dooden. erg als er eens overgewerkt wordt. De ge meente legt een verkeerde maatstaf aan, kijk eens naar het' Rijk, daar moet je werk af zijn, of je daarvoor nu werken moet tot 10 of 12 uur 's avonds. Maar als men toch van meening is, dat hier meer verdiend moet wor den, laat men het dan vinden in salarisver- hooging. De heer R a n verklaart zich tegen de ver goeding, terwijl de heer F. Kuiper vraagt, dat, als het voorstel er door komt, men ten hoogste f 100 zal vergoeden; overigens een bedrag, dat in overeenstemming is met het gepresteerde. Dit voorstel wil de voorzitter gaarne overnemen. De heer Boogaard is vóór de toekenning van de vergoeding: de Rijksdienst mag geen maatstaf zijn. De heer W. de Boer blijft pertinent van meening, dat één man het niet af kan. Een vergoeding door verlof is onpractisch, want dan blijft er geen tijd over voor het verrichten van den noodigen administratieven arbeid. Spr. acht het een fout, als men de mannen de vergoe ding onthoudt. De heer B o t is niet overtuigd en acht één marktmeester en één afslager voldoende. Als het voorstel daarna in stemming komt, wordt het aangenomen met 12 stemmen vóór en 9 tegen. Voorts is in deze groep voorgesteld de tech nisch ambtenaar 3e klasse bij de Water- en Lichtbedrijven te doen vervallen. B. en W. voelen daar niet voor. Zonder verdere bespre kingen gaat de Raad met deze zienswijze accoord. Hiermede is groep V vastgesteld. Groep VI: B. en W. vereenigen zich met het gedane voorstel om den hulpkeurmeester van deze groep over te brengen naar groep VII. De heeren van Gemeentebelang zijn het daar echter niet mee eens, vreezen, dat daar mede de geheele salarisverordening in gevaar komt. De Voorzitter deelt die vrees niet, gelet op den toestand in Alkmaar. Daar is een abattoir, dus zijn de werkzaamheden daar heel wat eenvoudiger dan hier en men betaalt de hulpkeurmeesters daar met 2730. (groep VI geeft aan als max. 2600. Met de stemmen van de heeren Biersteker en Terra tegen, wordt het voorstel vervolgens vastgesteld. Anders vergaat het het voorstel om den informator 1ste klasse naar VII te brengen. B. en W. zijn er al niet voor en de Raad denkt er thans net zoo over. Vastgesteld. Opgenomen wordt nog in groep VI de func tie van teekenaar bij Gemeentewerken na ge houden stemming, waarbij 12 leden zich vóór opname en 8 anderen zich daartegen ver klaard hadden. (Eén raadslid was tijdelijk afwezig). Groep VI is hiermede vastgesteld. Groep VII: B. en W. zijn tégen het voorstel om den adj.-boekhouder 1ste klasse terug te brengen naar groep VI. De functie wordt gehandhaafd in VII, met de stemmen van de heeren Terra, Feenstra Kuiper en van Loo tegen. Groep VII vastgesteld. Groep Vni. B. en W. willen den technisch ambtenaar 1ste klasse in deze groep hand haven in tegenstelling met een amendement, dat hem naar groep IX wil brengen. Het amendement wordt ingetrokken. Tegen het voorstel om den technisch ambte naar 1ste klasse bij Water- en Lichtbedrijven te doen vervallen, hebben B. en W. geen be zwaar. Dank zij het feit, dat de meening in den Raad niet duidelijk kenbaar gemaakt wordt (behalve door de beide Gemeente- belang-heeren, die met B. en W. meegaan), komt het tot een stemming, welke als unieke uitslag heeft, dat allen zich met het voorstel vereenigen.' De functie vervalt hiermede. Deze groep is hiermede vastgesteld. Groep IX had geen amendementen opge leverd. Groep X: Voorstel om den adj.-directeur van Water- en Lichtbedrijven over te brengen near groep XI. B. en W. willen handhaving in groep X. Evenzoo is voorgesteld om den direc teur van de Reiniging over te brengen naar groep XI. Daarmede zou het onderling ver band gebroken zijn, aldus B. en W. Het college was oorspronkelijk van meening, dat de top- salarissen niet verhoogd moesten worden, maar het merkt, dat er in den Raad symp tomen zijn van andersdenkenden. Daarom is het college overgegaan tot het herzien van de geheele topgroep van X tot en met xni. Het legt deze herziening den Raad over middels een transparant. De hierop omlijnde regeling brengt z. i. het verband terug. De heer Schoeffelenberger oor deelt het beter, dat er in het openbaar niets van gezegd wordt. Spr. wenscht eerst een geheime zitting ter bespreking van het rap- port-Visman. Ook de heer van Zwijndrecht vindt het verbazend moeilijk er in het openbaar over te praten. Voor zijn gevoel is het pret tiger als de directeur van Gemeentewerken Iets hooger gesalarieerd wordt dan zijn col lega van de Reiniging. De heer Feenstra Kuiper meent, dat men bij het bespreken van de conclusie van het rapport-Visman de functie niet meer los van den persoon kan maken. De heer Smits zegt, dat de salariscom missie voorgesteld heeft om den directeur van de Gemeentereiniging in de groep f 4300. onder te brengen. Zijn standpunt is, dat er verschil moet zijn en blijven tusschen den directeur G. W. en den directeur Reiniging. De heer Boogaard kan zich niet ver eenigen met de voorgestelde opschuiving in de hoogere rangen. Het is z. i. onlogisch, dat de lagere groepen verlaagd en de hoogere verhoogd worden. Spr. verklaart, dat hij accoord gaat met het gestelde in de oorspron kelijke loontabel zooals deze toegevoegd is aan de betreffende bijlage. Het amendement om den adj.-directeur van Water- en Licht bedrijven een groep hooger te klassificeeren wordt door zijn fractie teruggenomen. De heer R a n komt met het voorstel om een tusschengroep in te lasschen, waarbij de juiste verhouding gehandhaafd blijft. De Voorzitter is geneigd dit sub-amen dement over te nemen, de heer Terra valt hem bij onder intrekking van zijn eigen voor stel. De heer Feenstra Kuiper neemt nu het voorstel van den heer Terra over en dient het opnieuw in! Nogmaals komt het verzoek om de zitting te verdagen, om de discussie in besloten ver gadering te houden. Ditmaal komt het van den heer Biersteker. Wethouder de Boer acht het niet bewezen, dat er een onverbreke lijk verband ligt tusschen de functie en den drager. Spr. wil de waardeering van den arbeid bespreken; vooral in het onderhavige geval moet dit goed geschieden. Anders zou zich de mogelijkheid openen, dat de salaris vermindering bij wijze van straf geschied zou zijn en dat is niet recht! Dus laten we geheel los van de personen de functies waardeeren. De heer Kraak voorziet echter, dat het verband niet te verbreken is, weshalve ook hij een besloten zitting wenscht. De heer Schoeffelenberger: Het betreft hier geen kerngezonde zaak. Het werk varf den directeur Gemeentewerken is van meer importantie dan dat van den directeur der Reiniging. Laat ons eerlijk oordeelen; de geheele burgerij wacht om iets naders te weten over het rapport-Visman. Spr. hoopte, dat de mentaliteit anders zou luiden, er zijn echter voetangels en klemmen. De heer S. wil zijn ooideel niet in het openbaar vellen, doch wil men salarisverhooging, dan moet de zaak kerngezond zijnEn over het rapport valt z. i. wel iets te zeggen. De heer Ran vindt, dat de discussies ge rust voortgezet kunnen worden. Nog voert wethouder v. d. V a a rt even het woord over deze materie, waarbij hij er op aandringt de zaak nu af te maken; laat het rapport-Visman nu terzijde blijven. Stemmingen. Allereerst wordt het voorstel in stemming gebracht om het salaris van den directeur der Gemeente Reiniging te brengen op f 5000. Uitslag: vóór 8, tegen 11 (blanco 2 (heeren Biersteker en Kraak). Voorstel om salaris van directeur Gemeente Reiniging te brengen in de groep van f 3900. tot f 4700.Aangenomen met 15 stemmen voor en 5 tegen. (De heer Biersteker was even afwezig). Voorstel-Ran om directeur Gemeentewerken over te brengen van groep XI naar groep XII. Verworpen met 17 tegen 3 stemmen. Voorstel-Meijer om het salaris van den directeur van Water- en Lichtbedrijven te verhoogen. B. en W. gingen hiermede niet accoord en ook de Raad stemde het voorstel af met 17 tegen 4 stemmen. Groep xm, Voorstel-Eijlders. Salarisverlaging Dir. Gen. Dienst. Aange nomen. Tegen stemden de heeren v. Loo, Meijer, Ran, v. d. Vaart, Schmidt en de Boer. De zitting wordt hierop verdaagd tot des avonds 8 uur. DE AVONDZITTING. De heer v. d. Vaart is afwezig, de heer Biersteker komt later. Voortgezet werd de behandeling van de salarisverordening van het gemeentepersoneel. Het voorstel om de salarissen van de amb tenaren op jaarloon te verhoogen in minimum met f 25.en in maximum met f 50.wordt ingetrokken. Afgeschaft wordt de toekenning van de „rijwieltoelage". Toelage auto geneeskundige dienst. Voor stel om te verlagen tot f 200. „Wat is nu f 200.—," zoo vraagt de heer M e ij e r, „als wegenbelasting en zoo er af is?" Wethouder Smits: Het is slechts een tegemoetkoming. Vastgesteld. Verlenging werktijd van administratief per soneel. B. en W. willen ouden toestand hand haven. Aangenomen. Betaling overwerk. Voorgesteld werd om dit direct te doen ingaan. B. en W. voelen voor handhaving ouden toestand. Aldus vast gesteld. De Raad gaat dan over tot het bespreken van de Weekloonen. De heer Boogaard is ervan overtuigd, dat de salariscommissie ervoor gewerkt heeft om deze loonen voor de arbeiders zoo drage lijk mogelijk te maken, doch constateert, dat vergeleken met 1 Jan. 1934, in groep 1 de arbeidersloonen in maximum zijn verlaagd met f 7.10 per week en in minimum met f 4.92 per week. In groep 2 resp. met f 6.81 en f 4.62 Hetgeen gemiddeld neerkomt op een gemid delde loonsverlaging van circa 30 Spr. meent derhalve, dat deze loongroep zich een behoorlijke aderlating heeft moeten ge troosten. De heer E ij 1 d e r s vindt de uiteenzetting van den vorigen spreker niet geheel juist. We moeten gaan vergelijken met den toestand op heden en dan krijgen we: In groep 1 een verlaging van f 1.80 o li 2 I, I, ti 1.36 ii 2 i, ii ii 0.92 4 verhooging 0.96 ,1 ii 5 1.88 De heer Boogaard: Eigenlijk zijn er in de loonschaal maar drie groepen. De voorlui behooren z. i. tot het ambtenaren-koor en spr. wenscht dus hun salarissen bij die van de ambtenaren ondergebracht te zien. Dan zou den de loonen van de overige arbeiders kun nen opschuiven. Het peil van het personeel is sterk gestegen, elk jaar weer blijkt 't, dat de arbeiders bekwaam zijn. Spr. hoopt, dat de Raad deze tabel niet zonder meer zal aan nemen. De Voorzitter voelt voor het „verhaaltje" van den heer Boogaard niets. Er zouden malle verhoudingen van komen. De salariscommissie is er van uit gegaan, dat de loonen van de vaklieden in groep Hl behooren ondergebracht te worden. Zij die nog geen .vaklieden zijn, behooren in de lagere groepen ondergebracht te worden, doch zoo weinig mogelijk in groep I. Zij, die meer vak bekwaamheid bezitten, komen in groep IV en in groep V komen zij, die het toezicht uit oefenen. De heer Smits, die dit naar voren bracht, is van meening, dat in hoofdtrekken deze tabel gehandhaafd moet blijven. Ook de heer Ran heeft het idee, dat het plan van den heer Boogaard niet verwezenlijkt kan worden. Het is eenmaal usance, dat de voorlui in de hoogste groep bjj de arbeiders ondergebracht worden. Voorts past spr. er voor om het voor stel in gevaar te brengen. De heer Boogaard wijst er op, dat de allerbeste vakman de mogelijkheid mist om het tot voorman te brengen, terwijl een voor man bij de Reiniging als karrejongen kan beginnen. De spreker zal echter geen voor stellen doen. EXPOSITIE 1935/36, in de Etalage van R i a 11 o zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, bovendien ook bij klachten op gezette tijden Volgens recept van Apotheker Dumont Voorman-stoker in groep IV. Titulatuur wordt opgenomen. Opnemen monteur 1ste klasse in groep IV (als door B. en W. wordt voorgesteld). Na gehouden stemming aangenomen. Reservisten. Als door hen minstens 1 heele dag dienst wordt gedaan in een dienst, waar aan hooger loon is verbonden, dan wordt voor dien dag het hoogere loon uitbetaald. Vast gesteld. Loontabel voor de niet ln groepen ingedeelde personen. De heer Feenstra Kuiper heeft een opmerking over het loon van de vroedvrouw. Spr. acht een salaris van f 500.voldoende. Waarop de heer S m it s een toelichting geeft: Het aantal aanvragen om hulpverlee ningen is veel grooter geworden. Spr. verwijst daarvoor naar de cijfers van Maatschappelijk Hulpbetoon. Het lijkt spr. dus billijk, dat de vergoeding van f 15.— voor elke kostelooze verlossing boven de 40 per jaar uitgekeerd wordt. De loontabel wordt daarop vastgesteld. De salarissen van de politie. Er is een voorstel gedaan om de functie van adjunct-inspecteur te doen vervallen. B. en W. willen haar echter handhaven, met de motiveering, dat anders direct een inspec teurssalaris van 2600 betaald zou moeten worden. B. en W. willen derhalve de 3 rangen handhaven; de Raad blijft vrij om te allen tijde de getallen en de onderlinge bezetting te bepalen. Hier betreft het slechts een ge raamte, over aantallen zal de Raad later te beslissen krijgen. Na deze uiteenzetting ging de Raad met dit gedeelte van de bijlage accoord. Voorgesteld is om het salaris van den bri gadier en van den agent te verhoogen, resp. tot 2400 en 2100. B. en W. staan op het standpunt, dat de salarissen van 2300 en f 2050 gehandhaafd moeten blijven. Vastge steld wordt om de genoemde salarissen te handhaven. Tegen stemden de heeren Bier steker, Feenstra Kuiper en v. d. Veer. Vastgesteld werd voorts de vrije genees kundige behandeling van de gezinsleden van het politiepersoneel met een termijn van een jaar na het in werking treden. Nadat van artikel 4, in de bijlage genoemd, het tweede lid is vastgesteld, maakt de voor zitter den Raad attent op een redactie wijziging in het eerste lid van artikel 5. Dan komt nog even ter sprake de al of niet toekenning van de wedde aan de ambtenaren van den Burgerlijken Stand (resp. 100 en 50). B. en W. verklaren bij monde van den heer Smits, dat hun de toekenning van die wedde rechtvaardig lijkt. Er wordt tenslotte over gestemd, met als resultaat, dat de wedden gehandhaafd blijven. Tegen stemden de heeren Terra, Tiessen, Schoeffelenberger, van Loo, Biersteker, Feen stra Kuiper en lan Zwijndrecht. De salariscommissie heeft van de onder E. genoemden den hoofdinspecteur en den in specteur willen uitsluiten van kostelooze ge neeskundige hulp van den Directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst. B. en W. willen daar niet aan; evenmin de Raad. B. en W. schreven in de bijiage: Het verleenen van een uitkeering bij over lijden aan de nagelaten betrekkingen. Naar onze meening dient de daarvoor thans vastge stelde termijn van 3 maanden te worden ge handhaafd. De commissie v t die termijn ech ter op 6 weken gesteld zien, waarbij de heer Ran zich aansluit. He' voorstel om de termijn van 13 weken te handhaven wordt daarop in stemming gebracht, met als resultaat dat de heeren Eylders, Terra, van Loo, Feenstra Kui per, van Zwijndrecht en v. d. Veer allen tegen stemden. De termijn van 3 maanden blijft dus gehandhaafd. Tenslotte wordt nog gesproken over de re geling van de betaling van overwerk, waarbij B. en W. voorstellen om de bestaande regeling te handhaven. Aldus wordt besloten. Daarmede was het laatste amendement be handeld. De salarisverordening werd in haar geheel daarop door den Raad aangenomen. De heeren v. d. Veer en Terra verzochten aanteekening, dat zij tegen deze verordening waren. Rondvraag. De heer Boogaard vestigt de aandacht, op den toestand van den weg nabij het voor malige Geel-Wit-terrein. De bocht van den weg is daar zeer gevaarlijk; nu het veld toch niet meer gebruikt wordt, is het toch mogelijk om het uitzicht te verbeteren? De Voorzitter: Men is reeds bezig aan een betere oplossing. Plannen zijn aanhangig om aan den anderen kant van het terrein te gaan bouwen. De heer Biersteker breekt een lans voor de anti-lawaai-campagne. Vooral de taxi's, die bij het station plegen geparkeerd te staan, kunnen gruwelijk te keer gaan. Zelfs tot diep ln den nacht. Spr. verwijst naar het kortelings gepubliceerde betoog van den commissaris van politie van Den Haag. De Voorzitter zal gaarne nota van een en ander nemen. De heer Feenstra Kuiper „wilde de Kuiperstraat even in herinnering brengen" (vroolkijheid). De heer Terra komt nog even terug op het antwoord van den heer Maas op een dóór hem bjj een vorige gelegenheid gestelde vraag over vuil in de plantsoenen. Spr. hoopt, dat de plantsoenen beter onderhouden zullen worden. De heer Terra bespreekt voorts de ver- waarloozing van de gazons in het Timorpark, hetwelk door den heer Kraak onderschreven wordt. Er kan misschien wel wat meer aan dacht aan besteed worden; de contróle ljjkt dezen heeren onvoldoende. Meer leverde de rondvraag niet op. Afscheid van Raadsleden. Alvorens de vergadering te sluiten, richtte de Voorzitter zich tot de 5 heeren, die bij de volgende raadszitting niet meer aan wezig zullen zijn, n.1. de heeren Tiessen, Minnes, Speur, Schmidt en Dol. Spr. dankt de heeren hartelijk voor al hetgeen zjj in het belang der gemeente gedaan hebben. Den heer Tiessen in het bijzonder voor al hetgeen hij in de diverse commissies van bijstand tot stand gebracht heeft. (Applaus.) De heer Tiessen dankte met een kort woord voor de door den Voorzitter gesproken woorden en verklaart, dat in zijn gedachten- gang het beleid der gemeente hem niet zal ontgaan. Circa 10 uur volgde sluiting. Oproeping tot het houden der vergadering van den Raad der Gemeente Den Helder, op Dinsdag 3 September, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Installatie Raadsleden. Installatie der nieuw gekozen Raadsleden. Benoeming wethouders. Benoeming van wethouders. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergaderin gen van 2 Juli, 12 Juli en 6 Augustus 1935. Ingekomen stukken. Bericht van aanneming der benoeming tot onderwijzeres aan de school voor B.L.O. van mej. A. J. de Snaijer en tot onderwijzer van den heer M. Quant. Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Beplanting Sportterreinen. Voorstel tot het beplanten van gronden bij de sportterreinen aan de Sportlaan, enz. Bewaarscholen. Voorstel tot het toekennen van subsidies aan besturen van bijzondere bewaarscholen. V erpleegcontracten. Voorstel tot het wijzigen van de verpleeg- contracten Marine-Hospitaal en St. Lidwina- Ziekenhuis. Autobusdiensten. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het sluiten van een overeen komst met Gebr. van Koningsbruggen voor het uitoefenen van autobusdiensten binnen de gemeente. Begrooting. Voorstel tot het wijzigen van de gemeente- begrooting, dienst 1935, ter tegemoetkoming aan een tweetal bezwaren van Gedeputeerde Staten. Bjj dit voorstel tevens te behandelen het in de raadsvergadering van 27 dezer aange houden voorstel tot vaststelling van de 13e wijzigingsbegrooting en van de 7e wijziging der begrooting voor Gemeentewerken 1935. Raadscommissiën. Benoeming van leden van de Commissie van Bijstand: a. voor de Gemeentereiniging en Plant soenen (thans zijn leden de heeren C. Bot, W. Kraak, A. Speur en Th. A. A. Terra); b. voor de Publieke Werken (thans zijn leden de heeren J. B. F. Meijer, G. A. Minnes, G. J. Eijlders en J. J. Schoeffelenberger) c. voor het Grondbedrijf (thans zijn leden de heeren W. Biersteker, Th. A. A. Terra, P. v. d. Veer en W. Kraak) d. voor de Water en Lichtbedrijven (thans zijn leden de heeren J. Tiessen, R. Boogaard, L. F. van Loo en J. van Zwijndrecht); e. voor het Onderwijs (thans zijn leden de heeren L. F. van Loo, Dr. P. Feenstra Kuiper, G. J. Eijlders en een vacature) f. voor de Financiën (thans zijn leden de heeren J. B. F. Meijer, W. Biersteker, C. Ran en R. Boogaard). Opgemerkt wordt, dat de voorzitters, na de verdeeling der functies, zullen worden aange wezen door Burgemeester en Wethouders. Gemeenterekening. Aanbieding der Gemeenterekening 1934 en benoeming van de Commisie voor het nazien dier rekening. (Vorig jaar werden in de commissie be noemd de heeren W. Kraak, L. F. van Loo en J. van Zwijndrecht). Beplanting Sportterreinen, enz. B. en W. schrijven aan den Raad: In verband met de uitvoering van de sa- neeringsmaatregelen, welke van regeerings- wege zijn getroffen ten behoeve van de Neder- landsche boomkweekerij, heeft de Nederland- sche Sierteeltcentrale de beschikking over een groot aantal boomen en planten van alle mogelijke typen en soorten, die een bestem ming moeten krijgen, teneinde een onge- wenschte vernietiging te voorkomen. De cen trale stelt zich daarbij op het standpunt, dat het surplus, dat ontstaan is doordat de handel niet in staat bleek het geproduceerde kwan tum leverbare producten op te nemen, niet moet worden vernietigd, doch dat het zal moeten worden aangewend tot verhooging van het natuurschoon in het geheele land. Voor de uitvoering van bijzonder werk, geen verband houdende met de gewone in standhouding van bestaande objecten, kunnen o.a. genieenten plaatmateriaal van genoemde centrale verkrijgen. De boomen en planten worden gratis ter beschikking gesteld. De af nemers worden alleen belast met de kosten van emballeeren, expedieeren, administratie en mogelijk andere kosten, die daarmede annex zijn. Deze kosten worden begroot op 58 van de normale waarde, al naar ge lang van de soorten, die worden afgenomen. Daarbij komen dan uiteraard nog de trans portkosten. Het ligt in ons voornemen om ten behoeve van de gemeente een aantal heesters aan te vragen voor het beplanten van strooken grond langs de sportterreinen aan de Sport laan, den weg van den Middenweg naar het Timorpark en de kanaalboorden langs den Singel, zooals op de bij de stukken, gevoegde teekening is aangegeven. De kosten van het planten, met inbegrip van de benoodigde meststoffen enz. worden geraamd op rond 2650.Hierbij wordt er op gerekend, dat daarvoor voor 15 man ge durende 6 weken werk zal zijn. De loonpost wordt gesteld op 2240.40, met inbegrip van de kosten van toezicht ad 210. Het werk kan worden uitgevoerd bjj wjjze van werkver ruiming. Voorgesteld wordt dat de Raad machtiging verleene tot uitvoering van deze beplanting over te gaan. In verband hiermede wordt een begrootingswjjziging ter vaststelling bij de stukken overgelegd. Subsidie bewaarscholen 1935. B en W. schrijven aan den Raad: Op grond van artikel 9 der Verordening, regelende de voorwaarden, waarop aan de Be sturen van Bijzondere Bewaarscholen te Den Helder subsidie uit de gemeentekas kan woi- den verleend, wordt door de Af deeling Den Helder der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, de Vereeniging voor Voorbereidend L. O. „Jachin" en de Vereeniging van de H. Catharina van Scnen voor 1935 subsidie ge vraagd. De leeftijdsgrens der leerlingen, die voor de berekening van het subsidie in aanmeiking komen is, met ingang van het vorige jaar, verhoogd van 4 op 4% jaar, tengevolge waar van het subsidie voor enkele bewaarscholen aanmerkelijk zou kunnen dalen. Door het aanvullen van de verordening, waarbij de berekening van het subsidie gere geld wordt, met een garantiebepaling, waar door aan de schoolbesturen voor het aantal leerlingen een zeker bedrag gegarandeerd wordt, werd hieraan echter tegemoet geko- komen. B. en W. stellen thans voor de volgende subsidies te verleenen: Het Bestuur der Afd. Den Helder der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Bewaarschool a. d. Vischmarkt 4202.81. Bewaarschool aan de Laan 3323.43. Het Bestuur der Ver. voor Voorber. L. O. „Jachin" 3001.87. Het Bestuur der Ver. van de H. Catharina van Senen 4277.81. Twee auto s raken elkaar; de één slaat over den kop, de andere rijdt in het Noord-Hollandsch Kanaal. Gisterenmiddag te circa half vijf heeft een ontzettende autobotsing plaats gehad tus schen het dorp 't Zand en West-einde langs het Noord-Hollandsch Kanaal, welke ramp helaas twee menschenlevens eischte. Van de richting Alkmaar kwam de heer G. Verschuur met zijn „Talbot" met een snel heid van ongeveer 55 km aangereden. Naast hem zat zijn echtgenoote. Van de tegenover gestelde zijde kwam een 5-persoons „Morris", die eveneens met matige snelheid, n.1. met 45 km, reed. De twee auto's ontmoetten elkaar even voorbij het genoemde dorp 't Zand. De passagiers in de „Morris" zagen de roode tegenlegger van den rechterkant van den weg op hen toekomen en dit wel zoo plotseling, dat van uitwijken geen sprake meer kon zijn. De beide spatborden van de wagens raakten elkaar en wel zoodanig, dat beide bestuurders de macht over hun wagen verloren. Die van den heer en mevrouw Ver schuren schoot links den weg af, waar hij in een sloot terecht kwam en tengevolge daar van een salto-mortale maakte. Vervolgens smakte de auto in een stuk bouwland neer, de beide inzittenden werden uit den wagen geslingerd. Beiden kwamen er echter wonder boven wonder vrijwel ongedeerd af. Erger verging het echter den anderen wa gen en diens inzittenden. De chauffeur was niet meer bjj machte den auto onder contróle te krijgen; wel remde hij hevig, doch het ging linea recta op het Noord-Hollandsch Kanaal af. De chauffeur had nog de tegenwoordigheid van geest om het schuifluik in het autodak open te rukken. Vervolgens gelukte het hem nog juist uit den auto te springen. Ook mevr. Biele, een van de 5 inzittenden, wist zich nog juist uit den auto te verwijderen, doch kwam daarbij in het water terecht. Zij werd echter op den kant gewerkt. De auto met de overige 3 passagiers verdween in de diepte. Via het schuifluik wist de heer W. H. Biele, muziek meester te Haarlem, zich nog uit de zich snel met water vullende cabine te werken. Hij tastte nog om zich heen, om een der twee overigen te grijpen, doch al wat hij voelde was een jas en niets meer De heer Biele kwam midden in het kanaal boven water. Hij kon niet zwemmen, doch ijlings toegeschoten omstanders wisten hem op het droge te brengen. Men was echter niet in staat de beide ove rigen zoo spoedig hulp te verleenen. Zoo gauw als mogelijk was arriveerde de kraanwagen van den heer C. Johannessen uit 't Zand op de plek des onheils. Hannes van Beusekom, «en jongeman uit het genoemde dorp, deed heldhaftige pogin. gen om de takel van de kraan aan den ge zonken wagen bevestigd te krijgen. Telkens dook hjj onder water, doch verschillende malen waren zijn pogingen tevergeefs. Eerst gleed de takel op de glasruit af, dan weer hield de kapbedekking van den auto niet. Doch einde lijk hield de takel aan de achterbumper. On middellijk begon men toen den wagen op te draaien, doch men begrijpt, dat er nog wel enkele minuten voorbij gingen alvorens de auto boven het watervlak verscheen. Het ka naal is hier n.1. tusschen de 2 en 3 meter diep. Van Beusekom had gedurende zijn po gingen de beide passagiers in den auto zien liggen, zelfs meende hij, dat er nog lucht bellen uit den auto opstegen. Toen men ech ter tenslotte zoover was, dat men de per sonen uit den wagen kon halen, bleken de levensgeesten helaas geweken te zijn. De na men van de slachtoffers zijn: de 72-jarige mevrouw Fröger uit Haarlem en de 12-jarige Dick van der Wart uit Heemstede. De lijken werden voorloopig in een naburig gebouwtje ondergebracht; zij zullen naar de respectie velijke woonplaatsen overgebracht worden. De beide wagens bleken zwaar beschadigd te zijn. Van de „Talbot" was de kap finaal afgerukt, alle ruiten waren verbrijzeld en een der coupé-deuren hing er bij. Van den ande ren auto was de linker-voor-veer gebroken en vertoonde het geheel verschillende manke menten. Het was een troosteloos beeld, dat de restanten van wat eens auto's waren, boden. Dezelfde dienst, die de „Morris" ophaalde, sleepte de beide wagens naar de kom van 't Zand, waar zij natuurlijk veel bekijks van de bevolking hadden. De heer en mevrouw Verschuur konden na verbonden te zijn hun reis naar Den Hel der, waar zij woonachtig zijn, vervolgen. Zij kwamen uit Utrecht, waar zij dien middag b(j hun zoon geluncht hadden. Het pak van den heer V. was gescheurd. Overigens had de schrik beiden nogal aangegrepen, hetgeen ge makkelijk te begrijpen is. De chauffeur van de „Morris" P Tri overlevende passagiers werden door j'"6 van het dorp naar het café van den Schneken geleid, waar zij liefdevol opgenomen. Zij werden van drope voorzien en overigens hielpen de l;e, Ceretj ners de onfortuinlijke toeristen aanIn hew°- zij noodig hadden. Alle drie waren 'eS gegrepen; vooral de heer en mevrouw a'an- betreurden den dood van den jon,. V B'e'e Tragisch is het te weten, dat de Ze«r. Dick in Indië vertoeven en momenteT Vat| onkundig zijn van de ramp, die hen n°f? men is. Hun zoon hadden zjj aan .''.Vcr,t0- van de familie Biele toevertrouwd I)Z°rfl'el en mevrouw Biele hebben laat in den6 den terugtocht naar Heemstede ondernaV°n(1 nadat hun kleeren bij een bakker °'nen, waren. Se«oog(i De „Morris" is een wagen van de Bouquart te Haarlem. De familie VaTrti^® Dick en mevr. Fröger hadden den wage 'ele' huurd voor het maken van een trip naa Zuiderzeewerken. Zij kwamen juist van r d<3 ward terug en waren op weg naar huis °1S" In de woonkamer van den heer Schri u troffen wij den heer en mevrouw Biele 611 stoken in de kleeren van het echtpaar s h ken, aan. Beiden klaagden over hoofdpijn !j overigens waren zij niet gekwetst. Zij vLj*?1 den, dat zjj absoluut niet op het ong J voorbereid waren. Alles ging zóó kalm leek er op. 'ot een aanr' ing zóu v men. Hun chauffeur moet nauwkeurig <j°" rechterkant van den weg gehouden hebben zij weten de aanrijding volkomen aan den b? stuurder van den tegenlegger. In hoeverre d> juist is, zal de politie, die spoedig ter plaat was, wel uitmaken. De beide veldwachte^ konden overigens nog ..iet verklaren hoe het ongeluk gebeurd kon zijn; de oorzaak van d aanrijding was hun een volkomen raadsel z« maakten proces-verbaal op. 1 De heer Biele vond het een groot wonder dat hij het er nog levend afgebracht had. Met eere mag hier den naam van een anderen 't Zandtenaar genoemd worden, n.1. die van Piet Kossen, die er in geslaagd is de drie ge. redden onmiddellijk hulp te verleenen. In Den Helder spraken wij in zijn woning nog even den heer Verschuur. Wij vroegen hem de oorzaak van de aanrijding, doch M kon er ons niets van mededeelen. Het laatste wat hij zich herinnerde was, dat hij 't Zand binnenreed. Of hij daarna onwel is geworden kon hij niet zeggen. Volgens zijn zeggen, heeft hij den wagen, die hem tegemoet kwam, niet gezien. Hij heeft ook niet gemerkt, dat hij met zijn auto in botsing kwam. Hij kwam eerst tot bewustzijn, toen men hem het bloed van de lippen wegveegde. Hij lag toen naast rijn wagen in het bouwland. Zijn auto heeft, nadat de botsing had plaats gehad, nog een afstand van 13 meter afge legd vóór hij in de sloot terecht kwam. De afstand, die de auto van de familie Biele af- legde, alvorens in het water terecht te komen, bedroeg ongeveer 20 meter. Het ongeluk werd druk besproken langs het kanaal, vooral groepeerde zich de belangstel ling in het centrum van het dorp rond de overblijfselen van de beide auto's. CONCERT „KUNSTZIN" AFGELAST. Mede in verband met het plotselinge over lijden van H. M. Koningin Astrid van België is het Concert, dat Vrijdagavondj.i. door „Kunstzin" zou worden gegeven, afgelast en uitgesteld tot een nader te bepalen datum. ALG. VERG. COÖP. BOERENLEENBZANH. Woensdagavond houdt de Coöp. Boeren leenbank alhier een ledenvergadering ter ver kiezing van een bestuurslid. PREDIKBEURTEN. Ned. Hcrv. Gem. 's Morgens 11 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope", 's Morgens 10 en 's avonds 7.30 uur, de heer Th Looy, van Rotterdam. KERMIS 1935. Als de voorteekenen onv niet bedriegen, be looft de Kermis 1935 weei een gezellig ver loop te hebben. De permanente kermiscom- missie heeft de zaken weer flink aangepakt, zoodat er alle drie dagen volks- qf kinder spelen zullen plaats vinden. De Zondj-g zal worden ingezet met een voetbalwedstrijd tusschen Callantsoogl en Dirkshornl. Verder wordt een voor onze plaats nieuw spel voor heeren geintroduceerd n.1. blaastrappen. Maandagmiddag is de dag der kinderspelen, terwijl Dinsdag voor de dames een krui wagenrace wordt georganiseerd. In de café's is gedurende alle kermisdagen gelegenheid tot dansen. Maandagavond tre den in hotel „Duinzicht" de' „Funny Boys op met een cabaret programma. Ook de „spullebazen" zullen druk vertegenwoordig zijn. We noemen de bioscooptent van de heeren Kok en De Ruyter, die weer eenige passende programma's draait, de zweefmolen, e®1116 tenten, enz. Indien het weer meewerkt zal ook deze kermis zeker goed verloopen. HET ZEVENDE RAADSLID. Naar we vernemen heeft thans ook de heef A. Kruit Gz. zijn benoeming als raadslid a*" genomen. COÖP. AANKOOF-VEREENIGING. De vergadering van de Coöp. Land- Tuinbouw-Aankoopvereeniging, gehouden den heer Jb. Borst, werd geleid do°t heer K. Daalder, die na opening en g° ring der notulen het woord gaf aan den K. Keuris voor het jaarverslag. Spr. )as voor het rapport van den accounta» lichtte dat met eigen cijfers nog nader We noteerden: g pe De omzet in geld bedroeg 52.84 b bruto-winst op goederen 7.817.63 o veer 14.4 van den omzet. Het tota® dubieuze vorderingen is 3786.90. Naast andere reserves, bedraagt de ^g[ên voor dub-debiteuren 3640.23. De w)ieZeH hebben bedragen .8.259.52, de yai) 7332.72, zoodat er een saldo-win.0 926.80 is gemaakt. Aan de winst va' leden jaar is geen bestemming gegeven'

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10