OUDERS CARL HAGENBECK EN ZIJN WERK. 'T HOEKJE VAN BRAAKLAND TOT DIERENPARADIJS. De jungle aan den rand van een groote stad. ALLE DIEREN LEVEN IN EEN HUN VERTROUWDE OMGEVING OP HET SPOOR van SVEN HEDIN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDBM Een kijkje in het Stellinger dierenpark. HET GEHEIM VAN LOPNOR OPGELOST Volledige onbekende gebieden iri kaart gebracht. VOOR DE door L. ZOEKOWSKY. Toon de oude Hagenbeek in het jaar 1907 gijn wereldberoemde dierenparadijs vpor. De buitengewone scheppigsgave van publiek openstelde, d„ed zich voor de oogen van de bezoekers van dezennieu wen dierentuin een geheel nieuwe wereld voor. De buitengewone schepingsgave van den bdkenden dierenvriend het uit braak liggend 'land een nieuw Eden ontstaan, dat de wondere dierenwereld in een tot dusver nog onbekende omlijsting aan den belangstellende liet zien. Xnplaats van de anders in den dierentuin gebruikelijke hok ken met centimeters dike tralies kregen de bezoekers in Stellingen grootsche land schappen' te zien, die geheel naar den aard en de gewoonte van de dieren, - die er in waren ondergebracht .ingericht waren. Maar het meest op den voorgrond treden de was daarbij het geheel ontbreken van tralies,waardoor de beizoeker een indruk kreeg, dat de dieren in volledige vrijheid rondliepen. De reeds zoo dikwijls nage- de grootste triomfen behaalt. Door deze daden bewezen de beide Hagenbeck's hun kundigheid. Zij schiepen zich zelfs een aanzien in de wereld, en het moét als een ironie van het noodlot beschouwd worden, dat ook hier 4® profeet in eigen .and eerst tot zijn volle beteekenis kwam, nadat het buitenland zich zijn idee en hulp reeds lang ten nutte had gema kt. Onder leiding van Heinr.ch Hagenbeek ontstonden na melijk in Noord-Ame. Ika meerdere dieren parken volgens het Hagenbeeksche voor beeld, die in hun grootte en uitrusting het Stellinger origineel o ertroffen, daar de jarenlang verzamelde practische ervarin gen vele vernieuwingen en verbeteringen mogelijl maakten. .De resultaten, die deze ondernemingen konden boeken, waren bui tengewoon. Op den openingsdag van het door Heü.rich Hagenbecn te uetroit ge bouwde dierenpark verschenen niet min der dan "120.000 bezoekers en ip den best- bezochten feestdag kwamen zelfs 200.000 mènschen toegestroomd. Op de Koloniale tentoonstelling te Parijs richtte Hagen beek eveneens ;en dierenpark in, dat zich streefde hervorming van het dierenpark was met een slag werkelijkheid geworden. Hagenbeck's succes stond in meer dan een opzicht vast, want zijn dieren leefden niet alleen uitstekend in de mooie, zonnige, kunstmatig aangelegde exotische land schappen, maar de geweldige 'stroom be zoekers, die dag in dag uit voor de poor ten van zijn dierenparadijs verscheen, be wees, dat hij de wereld met een ongekende Sensatie had verrijkt. De voornaamste lie den ter wereld uit alle mogelke landen kwamen naar Hamburg, om het wonder te aanschouwen. Zoo werd het Stellinger Dierenpark in korten tijd tot een brand punt van internationale belangstelling. De aan de onderneming verbonden dierenhan del geraakte tot gTooten bloei. Helaas rukte de dood den genialen meester uit ztjn schoone schepping. Het werd hem be spaard den nood te aanschouwen, dien de wereldoorlog over alle volkeren der aarde bracht. Maar zijn scheppende geest leefde verder in zijn zonen Heinrich en Lorenz. De oorlogsfurie met haar vernietigende gevolgen verschoonde ook de Stellinger onderneming niet, maar het gelukte de zonen van Hagenbeek de geweldige maat schappij niet alleen te behouden, maar op zekere gewichtige punten zelfs .nog te vergrooten en uit te breiden. Midden in den ergsten oorlogsnood schiep Lorenz Ha genbeek het bekende circus, dat niet Slechts in Duitschland, maar ook in het buitenland en zelfs over de wereldzeeën Een triomf voor Sven Hedin en zijn leermeester. door A. L. Tornquist. Stockholm, Aug. 1935. Als de koffers worden uitgepakt. Nog is de groote ontdekkingsreiziger Sven Hedin niet geheel tot rust gekomen, nog worden kisten en koffers, welke hij en zijn expeditieleden van de laatste Azië- reis meebrachten, niet geheel uitgepakt, of reeds binnen enkele weken zal ër' een nieuw boek verschijnen, waarin Hedin en de zijnen hun belevenissen op dén laatsten ontdekkingstocht opgedaan, hebben vast gelegd. Het geografische ongeschoolde publiek zal het niet gemakkelijk vallen zich een juiste voorstelling te geven van de rei» indrukken, welke deze Zweedsche pionier van het Oosten, neerschreef. In dit werk heeft Hedin vooral het rassenvraagstuk in het Oosten onder de loupe genomen. Het rassenvraagstuk, dat heden ten dage bij ons, Westerlingen, van bijna een even groote beteekenis is als het in het Oosten is. Geen Europeaan zag den Lopnor. Op het einde van de vorige eeuw ver toonde zich op de wereldkaart nog vele „witte vlekken", welke als onbekend ge- in aller belangstelling mocht verheugen. Reeds op den openingsdag stroomden 80.000 bezoekers toe, noewel het dieren park niet zeer groot was. Dit zijn slechts een paar kleine grepen uit de geschiedenis van het huis Hagen beek, maar reeds oaardcor wordt voldoen de bewezen, dat 4e idee van Hagenbeek ,,U kunt toch niet ontkennen, dat er sporen van uw buitengewoon kleine voe ten in den tuin werden gevonden? „Ik wil U effe laten weten, edelachtbare dat u met vleierij niets uit me zult krij gen." bied moesten worden beschouwd; gebied, waarop tot dan toe nog nimmer de voet van een blanke had geloopen. Men kende noch den oorsprong van dén Nijl, toch had men de Noordpool weten te bereiken. Een even groot geheim blééf de legendarische „Lopnor", - in het verre, onhergbergzame Centraal-Azië. „Nor" is het Mongoolsche woord voor „meer". „Lopnor" noemde men een reusachtige zeemonding, waarin de Tarim eindigde, zonder dat men wist, hoe het water ver der stroomde. Dit bleef voor de Mongolen door alle eeuwen heeneen onoplosbaar raadsel. Aan de hand van de beschrijvin gen der Chineesche geografen en der. oude Chineesche kaarten, konmen ongeveer te weten komen-waar de „Lopnor" te vinden was, doch geen blanke was hierin ooit ge slaagd. Eerst in 1877 gelukte het een moedigen Russischen reiziger, na vele ontberingen en gevaren, de „monding" van de Tarim te vinden. Hij ontdekteeen vlak zoet- watermeer, hetwelk door de inboorlingen „Karakoschün" wordt genoemd, en méén de, door deze vondst het raadsel van-de Tarim te hebben opgelost. k Verdere onderzoekingen wezen,., echter uit, dat dit meer onmogelijk de, dpor de sage beroemd geworden Lopnor kon ±gn. Tot deze conclusie kwam men aan de haod van verscheidene gegevens, welke men in latere jaren vond. T' Sven Hedin aan het wérk! In het jaar 1890 vatte de jonge Hedin HET EENIGE KIND. Wanneer men het gezin wil beschouwen als het voorportaal van het latere leven voor den mensch, valt het niet moeilijk te begrijpen, dat het kind van het groote ge zin een betere voorbereiding krijgt, dan hetzelfde uit het kleine geiin. Ik zou het ook zoo kunnen zeggen: eeh kind, opge voed in een flink en net gezin, dus tegelijk met verschillende andere broertjes en zus jes, zal in het latere leven zich in het alge meen gemakkelijker kunnen aanpassen, dan het eenige kind. Nu maak ik evenwel dadelijk reeds een voorbehoud. De mee ning, dat het gezin, hoe groot dan ook eenzelfde sfeer van verhoudingen schept, als die, welke bestaat in de werkelijkheid van de wijde wereld, gaat niet op. Immers, daarbestaan zooveel verschil len tussehen het gezinsleven en' het leven der wezenlijke gemeenschap, welke wij de wereld noemen, dat er meermalen geen enkele overeenkomst meer schijnt te be staan. Om slechts enkele verschillen te noemen: het getal leden van een gezins gemeenschap. is uiterst klein tegenover dat der wereldgemeenschap, de betrekking ouder—kind, en broederbroedêr (even zoo die der overige familiebetrekkingen) zijnals het tenminste goed is van veel hechter aard, dan die der menschen onderling. In het gezin heerscht een sfeer van aanhankelijke liefde, in de wereld meestal een zakelijk voordeel. En begrij pelijk Is het, dat veel wat in het gezin ge beurt en tegen de sfeer van het gezin in gaat, op liefdevolle wijze tot oplossing wordt gebracht. In de gemeenschap komt de oplossing in dergelijke gevallen heel anders tot stand!! Neen, er bestaat voortdurend tegenstel ling tussehen het gezin en de wereld daar buiten. Doch er is een wisselwerking. Het gezin ondergaat den invloed van de gemeen schap en deze omgekeerd die van het ge zinsleven. Nu komt het herhaaldelijk voor, dat een gezin zich steeds meer onttrekt aan de maatschappij-invloeden. Het onder ling verkeer der gezinsleden neemt dan weliswaar toe, maar aan de andere zijde groeit tegelijk het gevaar, dat de alzo© ontstane sfeer van betrekkingen in zoo'a gezin steeds meer gaat afwijken van de veelzijdigheid van het maatschappelijk leven en gebeuren. Dit komt eerst dan tot uiting, wanneer de leden van een derge lijk gezin in contact gebracht worden met maatschappelijk leven. Ik denk .bijv. aan zooVelë 'jongélui,' die voor hét eerst in mi litairen dienst treden en daar al dadelijk in conflict geraken. Zrj zijn niet voorbe reid op hetgeen hen in die gemeenschap wacht. De gebruiken gewoonten, de rech ten en plichten, welke zij in het ouderlijk gezin zich verworven hadden, bleken hier in de nieuwe gemeenschap niet bruikbaar. Zij moesten toen met schade en schande, zooals men dat wel noemt, zich loeren aan passen. Er is evenwel nog iets. Velen,.van deze jongelui treden onrustig ,en onzeker de wereldin, zij trachten zich telkens af te zonderen van de anderen,, staan .tegenover vele dingen afwijzend, uitsluitend, door het feit, dat zij er geen raad fn.ee weten,cf niet weten, hoe ze zich daarin moeten ge dragen. - - Ut zou nog talrijke voorbeelden kunnen geven van het ontstaan van' .conflicten in het leven tengevolge van zinsopvoeding, doch zal dere verloop van mijn wil nu even wijzen op den invloed van het maatschappelijk leven op het gezin. Deze is niet gering en valt in een artikeltje als dit- niet voliedig weer te geven. Daafom alleen deze opmerking, welke op ervaring van velen berust: hoe meer een gezin La aanraking komt met hetgemeenschaps leven en de gezinsleden zich in het volle leven bewegen, hoe grooter de kans, dat botsingen op lateren leeftijd vermeden worden. Men kan het van iederen onder wijzer vernemen: kinderen uit een gezin, dat zich niet aan het leven onttrok!'zijn in den omgang veel vlotter en gemakke lijker. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13