BELGIE's JONGE KONINGIN VERONGELUKT. DOOR AUTO-ONGEVAL IN ZWITSERLAND. 1 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG V AUGUSTUS ï<»S- Een verklaring van den koning omtrent het ongeluk Hoe bemind Koningin Astrid in Zweden was. Pil Een huiselijk tafreeltje. De Koningin der Belgen. Astrid, is Donderdagmorgen bij een auto-ongeluk in de buurt van Luzern, om het leven gekomen. Koningin Astrid is gedood bij een auto ongeluk, dat zich heeft voorgedaan op den weg tusschen Küssnach en Luzern. De Koning zelf bestuurde den wagen. Door nog niet opgehelderde oorzaak ver loor de Koning in de nabijheid van Alt winkel het beheer over het stuur en de wagen richtte zich naar het meer. De Koningin sloeg met het hoofd tegen een boom en werd op slag gedoood. De Koning kreeg eenige lichte snij- wonden. Het stoffelijk overschot der Koningin is in de villa Haslihorn, waar het Konink lijk echtpaar gevestigd was, binnenge dragen. Aldus het Reuter-telegram, dat ons te laat bereikte voor ons nummer van Donderdag, en per bulletin werd bekend gemaakt. Ongetwijfeld zal dit bericht in wijden kring groote verslagenheid wekken, daar Koningin Astrid een populaire en allerwegen beminde vorstin was. Vooral in België is de versla genheid groot. Nadere bijzonderheden omtrent het ongeluk. Uit Luzern worden de volgende bijzonder heden over het tragische ongeval bekend: Het ongeluk gebeurde bij Merlischaschen, nabij Küssnach aan het Vierwoudstedenmeer. Het koninklijk paar was van Luzern naar Een hartelijke ontmoeting bij de aankomst te Antwerpen ter ge legenheid van de verloving. Küssnach onderweg. De Koning bestuurde zijn wagen zelf. Naast hem zat de Koningin. Bovendien zat in den auto nog een chauffeur. Een tweede auto volgde op eenigen afstand. In een bocht reed de wagen, door een nog niet opgehelderde oorzaak, plotseling over een borstwering. Daarbij werd de Koningin met haar volle gewicht tegen een boom geslingerd. De plaats, - waar de auto verongelukt is, wordt als volstrekt ongevaarlijk beschouwd. Des te minder kon tot nu toe worden ver klaard, hoe het ongeluk is geschied. De Koning was na het ongeluk zoo onder den indruk, dat hij geen enkel verklaring kon afleggen. De bocht te klein genomen. Het ongeluk geschiedde omstreeks 10 uur. Het weder was bijzonder fraai. Men heeft den indruk, dat de Koning, die. gelijk gemeld is, zelf stuurde, de bocht te klein genomen heeft. Na het ongeluk is de Koning naar Luzern gebracht, om zijn verwondingen te laten be handelen. Volgens een bericht uit Luzern is de auto, waarin het Belgische koninklijke paar was gezeten, in het Vierwoudstedenmeer terecht gekomen. Het koninklijk echtpaar genoot eenigen tijd vacantie in de villa Haslihorn, nabij Luzern. Na verbonden te zijn, is de Koning daar teruggebracht. Ook het stoffelijk overschot van de Koningin is er heen gebracht. De voorloopige berichten. Volgens het voorloopige onderzoek heeft het ongeluk zich als volgt toegdragen: Om onge veer 10 uur kwam het Belgische koningspaar uit de richting Luzern aanrijden in zijn open Packard. De Konig zelf chauffeerde. De Koningin zat rechts van hein, de chauffeur achterin. Nu schijnt de Koning niet voldoende op het stuur te hebben gelet. Daardoor is hij met de rechterwielen terecht gekomen tegen het betonnen muurtje. Volgens ooggetuigen was de snelheid van den auto niet grooter dan 50 km. Na ongeveer 20 m. aldus gereden te hebben, stootte de auto tegen een boom, waarvan de schors over een vrij groote opper vlakte is afgerukt. Hier schijnt het rechter portier door den schok te zijn opengevlogen en is de Koningin uit den auto gevallen. Zij werd op eenige meters afstand van den boom gevonden. De auto zelf reed den berm af het water in. De Koning heeft den auto voordien nog kunn enverlaten; de chauffeur moest met vrij ernstige wonden uit den wagen worden gehaald en is naar het ziekenhuis te Luzern vervoerd. De Koningin was vrijwel onmiddellijk dood. De Koning liep bij aankomst der politie in hoogst overspannen toestand, doch niet ernstig gewond, heen en weer en was niet in staat een verklaring af te leggen. Hij heeft zich later naar zijn villa bij Luzern begeven, waar heen ook het stoffelijk overschot van Konin gin Astrid is vervoerd. De toedracht van het ongeluk staat den autoriteiten nog niet geheel duidelijk voor oogen. De auto staat in vrijwel normalen stand in het water. De motorkap is afgerukt, het rechter-portier geheel vernteld. Op den wal ligt de rechter zijruit, die men met de zittingen uit den auto had gehaald. Eenige nadere bijzonderheden over Koningin Astrid. Hier volgen eenige mededeelingen over de Zweedsche prinses, thans België's Koningin, zoo noodlottig om het leven gekomen. Prinses Astrid werd den 17en November 1905 te Stockholm geboren als derde dochter van prins Karei van Zweden, broeder van koning Gustaaf V. Zij was nauw verwant aan de koninklijke families van Scandinavië. Haar moeder, prinses Ingeborg van Denemarken, is een zuster van den Deenschen koning Christiaan X en van Haakon van Noorwegen. Zij genoot een zeer eenvoudige, ja voor een prinses zelfs ongewoon eenvoudige opvoeding. Al is haar een breede algemeene ontwikkeling gegeven, van een speciale voorbereiding voor de taak van koningin is geen sprake geweest; prinses Ingeborg heeft haar drie dochters voorbereid voor het practische leven en ge zorgd, dat ze zoo noodig op eigen beenen zou den kunnen staan. Prinses Astrid en haar zusters, van wie de jongste, Martha, eens koningin van Noorwegen zal zijn, hebben ge leerd zelf een huishouding te voeren, het te organiseéren en personeel te controleeren. Zoo moesten de drie prinsessen thuis beurte lings een week de taak van huisvrouw ver vullen, waarbij zelfs het toezicht op de uit gaven voor de huishouding aan haar werd overgelaten. Prinses Astrid werkte daarbij nog eenige maanden in een ziekenhuis, waar ze hetzelfde grove werk te doen had als de andere leer ling-verpleegsters in het begin en waar ze ook om vijf uur 's morgens moest opstaan om haar taak te beginnen. Ook volgde ze cursus sen in zuigelingenverzorging en leerde ze haar eigen kleeren maken. Toen prins Karei en prinses Ingeborg in den zomer van 1925 met hun vier kinderen in Spa vertoefden, ontmoette koningin Elisabeth van België prinses Astrid voor het eerst en de persoonlijkheid van het sportieve en ele gante meisje trok haar aan. In Maart van het volgende jaar reisde ze daarom met haar oudsten zoon incognito naar Stockholm en daar ontmoetten Leopold en Astrid elkaar, een kennismaking, die voortgezet werd tij dens een verblijf van de Zweedsche prinsessen op de zomerresidentie van de Belgische ko ninklijke familie. In September van datzelfde jaar werd de verloving van den kroonprins van België, met de toen 21-jarige Zweedsche prinses bekend gemaakt en in November d.a.v. werd hun huwelijk gesloten, op 4 November in Stock holm het burgerlijk huwelijk, op 10 November te Brussel het kerkelijk huweljjk. Koningin Astrid, die stamt uit een Luther- sche familie, was toen, ondanks haar huwelijk met den katholieken Belgischen troonopvol ger, nog niet tot het Roomsche geloof over gegaan. Dit geschiedde eerst in Augustus 1930, een maand vóór de geboorte van kroon prins Boudewijn. In de kapel van het aarts bisschoppelijk paleis te Mechelen werd de kroonprinses door kardinaal Van Roey in de R.K. Kerk opgenomen, een eenvoudige plech tigheid. die slechts bijgewoond werd door haar gemaal en de particuliere secretarissen van den kardinaal, maar een die grooten indruk maakte op het overwegend katholieke Bel gische volk. De geboorte van den kroonprins op 7 Sep tember 1930, de vervulling van een vurig door het Belgische volk gekoesterden wensch, deed de populariteit van Astrid toen nog kroon prinses nog toenemen. Kroonprins Boude wijn was haar tweede kind, het oudste, prin ses Joséphine Charlotte, was reeds in October 1927 geboren. In Februari 1934 werd het kroonprinselijk paar Leopold en Astrid plotseling tot den troon geroepen. Koning Albert was op dien somberen Zaterdagmiddag van 17 Februari een bergtocht gaan maken in de omgeving van Namen, een uitstapje waarvan hij niet terugkeerde. Door een droevig ongeval vond de koning den dood en een telefonisch bericht riep het kroonprinselijk paar, dat in die dagen in Adelboden vertoefde, naar België terug. In den avond van 18 Februari kwamen zij in Brussel aan en een dag na de plechtige be grafenis van koning Albert werden Leopold en Astrid tot koning en koningin van België uit geroepen. De ontvangst van het droeve nieuws in België. Het ontzettende nieuws van den tragischen dood van koningin Astrid werd Donderdag omtrent het middaguur verspreid door den Belgischen radio-omroep. Niemand wilde het eerst gelooven, maar toen het ontstellend be richt kort daarop langs dcnzelfden weg be vestigd werd, en nadere bijzonderheden om trent de nieuwe ramp, die het Belgische koningshuis trof, bekend werden gemaakt, viel aan de juistheid niet meer te twijfelen. Aan de Vlaamsche kust, waar zich op dit oogenblik vele duizenden Belgische en buiten- landsche badgasten bevinden, meest Neder landers en Franschen, was de consternatie weldra niet minder algemeen dan te Brussel. De indruk was ongeveer even groot als ander half jaar geleden, bij den tragischen dood van koning Albert. Het behoeft niet te worden herhaald hoe buitengewoon geliefd koningin Astrid in haar tweede vaderland was. Nimmer, sedert het bestaan van het koninkrijk België, mocht een prinses of koningin zich in een dergelijke enthousiaste popularitiet verheugen. De dood van de jonge vorstin, op een mooien Augus tusochtend aan het idyllische Vierwoud stedenmeer wordt dan ook door honderddui zenden in het land aangevoeld als een rouw die hen persoonlijk treft. Te Brussel zelf zijn de talrijke vlaggen en wimpels der hotels en andere gebouwen nabij de stations die aan de hoofdstad een feestelijk aanzien gaven, als bij tooverslag verdwenen. Overal hangen de Belgische vlaggen halfstok. In het koninklijk paleis is een register van rouwbeklag neergelegd dat in den loop van den middag door honderden personen is ge- teekend. Op het Paleizenplein stond den ge- heelen middag een groote menigte. •IL Een oogenblik was ijri aandacht afgeleid. Volgens de eerste verklaringen, die de Koning van België tegenover zijn omgeving heeft af gelegd, wilde koningin Astrid, toen zij, zooals I hun gewoonte was, een rondrit deden, de i kaart van het landschap raadplegen. Op dit i oogenblik boog de Koning voorover om er een blik op te werpen. Dat kleine deel van eeri bogenblik van onoplettendheid was vol doende om den auto een boom te doen aan rijden, die afbrak. De Koning en de Koningin werden uit den wagen geworpen. De Koningin kwam met het hoofd tegen een boom en liep een doodelijke schedelbreuk op. De auto vloog verder naar de rechterzijde van den weg, om nogmaals tegen een boom te botsen en vervolgens in het meer te storten. De chauffeur, die zich op dit oogenblik nog alleen in den wagen bevond kwam in het water terecht, doch werd niet gewond. Niemand was getuige van het ongeluk. De Koning en Koningin werden op den weg ge vonden door de inzittenden van den volgauto. In dit verband zij opgemerkt, dat de koninklijke auto niet onmiddellijk door een volgauto of een vreemden auto werd gevolgd. Eenige nadere bijzonderheden. Dat het auto-ongeluk, waarbij koningin Astrid het leven verloor, eerst zoo laat be kend geworden is, vindt zijn verklaring in het feit, dat Leopold en Astrid incognito in Zwitserland vertoefden. Eerst kort na tienen heeft het hoofd van de politie te Küssnach telefonisch opdracht gekregen terstond met een dokter naar den ingang van het dorp te gaan, waar een ongeluk gebeurd was. Toen de politie-secretaris met dr. Steineg- ger op de plaats van het onheil kwam, bleek niet terstond, dat zij met den koning van België te doen hadden. Eerst een inlichting van de sectie Pilatus van de Zwitsersche Automobielclub maakte dit duidelijk. Dr. Steinegger bracht den gekwetsten koning in zijn auto naar huis, waar hij een snede aan de rechterzijde van den kin van den Koning hechtte en een verband aanlegde. Vervolgens bracht hij den Koning naar diens villa Haslihorn, dichtbij Luzern gelegen, terug. De tijding van den dood van koningin Astrid heeft het Zweedsche volk, het volk waartusschen zij is opgegroeid, met diepe deernis vervuld, heeft velen getroffen, zooals de doodstijding van een goeden kennis dat zou hebben gedaan. Want zij was hier, ook nadat zij haar geboorteland had verlaten om haar leven te wijden aan het Belgische volk, zoo algemeen geliefd als maar weinig anderen. En daarom stonden velen even stil, als ver slagen te kijken, toen zij in de stad de zwart omrande bulletins zagen die in weinig woorden hun de doodstijding vermeldden. Men kon het niet verwerken, niet begrypen. De avondbladen verschenen en werden druk gekocht al waren de berichten uit Zwitser land en Brusel nog zeer kort. Hoe bemind koningin Astrid bij het .Zweedsche volk was is nog duidelijk gebleken, toen zij in Mei voor de laatste maal haar ge boorteland bezocht om tegenwoordig te zijn bij de feesten ter gelegenheid van het huwe lijk van prinses Ingrid en kroonprins Frede- rik van Denemarken. Toen verbrak het anders ordelijke Stockholmsche publiek de afzettingen van de politie, wanneer koningin Astrid zich ergens vertoonde. Toen zetten de winkels haar portret naast dat van het Belgen de vorstelijke Zweedsche bruid populairiteit evenaarde. Er is voor vier weken hofrouw afgekondigd in Stockholm, maar het volk rouwt ook en men voelt deernis met den jongen Belgischen Koning en zijn drie jeugdige kinderen, met het geheele Belgische volk en vooral met d ouders van koningin Astrid, prins Karl en prinses Ingeborg. Ook Zwitserland zeer onder den indruk. Ook te Küssnach, is men zeer onder den in druk. Het ongeluk gebeurde slechts op 1 km afstand van deze plaats. Op de plek in de weide, waar de Koningin is gevonden, heeft men een ruw houten kruisje opgericht en reeds werden er veel bloemen cn gioen y neergelegd. Het is teekenend voor het mee leven van de eenvoudige Zwitsers in het on geluk, dat opnieuw het Belgische koningshuis heeft getroffen. België in rouw. De ontvangst van het bericht in diverse kringen. Groot is, zeiden we, de verslagenheid in België. Voor de tweede maal binnen twee jaar wordt België in rouw gedompeld en ten twee den male treft de slag te harder en te wreeder door de plotselinge tragische wijze, waarop twee menschenlevens, die een zoo groote, de eerste plaats innamen in het openbare leven van België, worden afgesneden. De ministerraad is nog Donderdagmiddag om twee uur in buitengewone zitting in Brus sel bijeengeroepen. Het Brusselsche dagblad „Het Laatste Nieuws" meldt: Het nieuws van het overlijden van de Ko ningin heeft de hoofdstad bereikt in de volle drukte van den naderenden middag. Na de regenvlagen der laatste 24 uur lag een scha mele zonnestraal over de straten en lanen, waar een levendig verkeer heerscht wegens de tentooonstelling en het groote vreemde- lingenbezoek. De voorbijgangers bleven staan voor de ramen der dagbladkantoren, waar de eerste telegrammen waren uitgehangen. Ve len. die de verslagenheid bemerkten, kregen instinctief het gevoel, dat een nieuwe slag het vorstenhuis had getroffen. Want de herinne ring aan het ongeval, dat Koning Albert over kwam, ligt nog versch in het geheugen. Een schrijnende tegenstelling met de vroo- lijke drukte deed zich voor toen de eerste vlaggen halfstok werden geheschen, terwijl nog overal versieringen en wimpels hingen, die sedert de opening van de tentoonstelling de stad tooien. In de tentoonstelling zelf werd het nieuws aan de bezoekers medegedeeld door middel van de luidsprekers. Oogenblik- kelijk werd alle muziek stop gezet en gingen ook de vlaggen halfstok. Inmiddels waren de extra edities van de bladen op straat ver schenen en ontstond er overal aan de drukke centra een oploop van menschen, die tracht ten de laatste berichten te vernemen over het ongeluk. In de diplomatieke wereld werden de diplo maten, die niet met verlof zijn en de zaak gelastigden onmiddellijk gewaarschuwd en begaven zij zich naar het hof en het ministerie van buitenlandsche zaken om het rouwbeklag van hun regeering aan te bieden. De menigte bleef in de omgeving van het koninklijk paleis staan om de drukte gade te slaan. Medegedeeld wordt, dat de kinderen van het koninklijk echtpaar zich eveneens te Lu zern bevinden. De ontvangst van de treurige mare op de Brusselsche tentoonstelling. Toen het treurige bericht op de tentoon stelling bekend werd was deze juist druk be zocht. Eerst wilde men het niet gelooven, doch toen men op de paviljoenen van België en Zweden de vlag halfstok zag hijschen had men zekerheid. De opgewekte stemming maakte plaats voor verslagenheid, vrouwen schreiden, de mannen verborgen nun aandoe ning door stilzwijgen. Gelleidelijk werden alle vlaggen halfstok geheschen en tot nader or der zijn alle vermakelijkheden gesloten. - Aan boord van het schip bij de opening van het Albert Kanaal. De vreemde landen, die aan de wereldten: toonstelling te Brussel deelnemen, hebben voornemen te kennen gegeven om uit rou hun paviljoens te sluiten tot na de begrafenis! plechtigheid. In overleg met de algemeen» directie van de tentoonstelling en het alee, meen regeeringscommissariaat zullen allee* de eere-paviljoens en de regeeringsafdeelingen gesloten worden. De oeconomische gebouwen zullen voor het publiek toegankelijk blijven. Dezelfde regeling geldt voor de Belgische ge, bouwen. Het paviljoen van het regeerings, commissariaat zal worden gesloten. Of De begrafenis heeft Dinsdag Woensdag plaats. In officieuzen kring denkt men dat het lijk van koningin Astrid onmiddellijk naar het koninklijk paleis te Brussel en dus niet naar het slot te Laeken zal worden overgebracht. De plechtige uitvaart zal Dinsdag of Woens dag plaats hebben. Het vervoer van het stoffelijk overschot. De Belgische ministerraad heeft besloten, dat de ministers Gerard, Rubbens en Spaak het stoffehjk overschot van de Koningin zul len tegemoet reizen. Een extra trein zal met dit doel naar Aarlen in het zuiden van België, aan de spoorlijn LuxemburgBrussel, ver trekken Bewijzen van deelneming. De Nederlandsche regeering heeft bij den Belgische tijdelijken zaakgelastigde en bij den Zweedschen gezant in den Haag haar deelneming betuigd. Dal van autoriteiten hebben in den loop van den middag hun deelneming aan de Belgische Legatie in Den Haag betuigd met het droe vige ongeluk in Zwitserland. Zeer vele leden van het corps diplomatique voorzoover zjj althans niet met verlof buiten Den Haag ver toefden plaatsten hun handteekening in de rouwregisters. Het is overigens ondoenlijk van alle uit latingen in binnen- en buitenlandsche bladen melding te maken. Allerwege treed daarin naar voren de buitengewone sympathie, die men gevoelde voor de jonge Koningin, en de groote achting die men haar toedroeg. Ook de tallooze berichten van rouwbeklag is het onmogelijk weer te geven. Eenige uitingen laten wij hier volgen: Het „Handelsblad" schrijft: Niet alleen het Belgische volk is diep aan gedaan door het wreede noodlot, dat aan Astrid's schoon en jong leven heden een plot. seling einde maakte. Overal op de wereld, waar aanminnigheid, gratie en waardigheid in de vrouw worden gewaardeerd als een van de dingen, die he

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2