De Abessijnsche kwestie. en om het Binnenhof. BINNENLAND HHLPERSCHE COURANT VAff ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935 BUITENLAND DE DOOD VAN KONINGIN ASTRID 'n Lichtstraal bij KINKHOEST Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma Adres van „Kerk en Vrede" aan Paus Pius Xf. KONINGIN EN PRINSES NIET NAAR BALMCRAL CASTLE. staking in de Tilburgsche textielindustrie Tilburgsche stakers bereid tot werkhervatting. regel als den genoemde voorzien. Juist is évenwei, dat zoowel de vloot als de luchtvloot gereed staan voor iedere mogelijkheid; vele vliegtuigen zijn geconcentreerd op Sicilië, dat dient als basis voor de vliegtuigen, welke naar Oost-Afrika zullen vertrekken. Niets wijst erop, dat dit op iets anders be trekking heeft dan op den veldtocht in Abes- sinië. 29 Augustus. Een mensch heeft wel eens behoefte aan het plegen van een kleine ketterij. Men wil wel eens iets gewaagds zeggen. Bijvoorbeeld: wat is er eigenlijk tegen het liegen De vraag dook gisterenavond in een gezelschap op en opende ongedachte verschieten. Liegen is eenvoudig, gemakkelijk, practisch en amusant. Er zijn menschen die om-zoo-te- zeggen leugens fabriceeren aan den loopen den band, urenlang, en zoo onderhoudend, dat men er gespannen naar zit te luisteren. Z\j weten, dat niemand een woord van hen ge looft en zij verlangen het ook niet. Zij ver tellen sprookjes in den ikvorm. Maar dat is geen echt liegen, met het echte liegen gaat het heel anders. De- schaduwzijde daarvan is, dat het geloofd wordt, dat men er in loopt. Erin loopen wil niemand. Daarom keuren wij de leugen af. De leugen van anderen dan. Liegen is niet in strijd met de natuur. Het is het wapen van de zwakken. De oefening begint al op school; er bestaan vaste tradi ties. Voor telaat komen: neusbloeden, voet verstuikt, brug open, band gesprongen. Voor huiswerk dat niet af is: hoofdpijn, oorpijn, be dorven maag. De uitloopers reiken tot in het studentenleven. Men vertelt van een professor die de om uitstel van examen verzoekende studenten aldus toesprak: „De heeren wier zuster trouwt, gelieven aan deze zijde te ko men, de heeren wier grootmoeder gestorven is aan de andere". Maar ook dit moet weer gelogen zijn, want studenten vragen niet om uitstel van examen. Liegen is een wetenschap. Ten eerste voor hem, die haar beoefent, beroepshalve af als amateur. Er is phantasie, zielkunde en geheu gen voor noodig. Want men moet wat kun nen bedenken, de ander moet het gelooven en het mag niet met elkaar in tegenspraak zijn. Er is oefening en durf voor vereischt. Men mag niet blozen, stotteren of de oogen neer slaan. Men moet met vasten blik zijn welover wogen verhaaltje opdisschen. Ja, het is een wetenschap. Het is zelfs verbazingwekkend, dat er nog geèn leerstoel voor is: Morpholo- gie, philosophie en ethiek voor de leugen. Het zou zeker de moeite waard zijn. Want vol gens een populaire statistiek is ongeveer 43.7 pet. van al wat èr gezegd wordt, leugen. 56.3 pet is dwaling. De rest is waarheid. De leugen heeft dan ook in het maatschap pelijk leven een zeer belangrijke functie. Zij is de internationaal erkende olie waarmee de omgangsvormen gesmeerd worden. Een onderwerp, dat in de literatuur al ver sleten is. In een gezelschap belooft men elkaar onder eede, niets dan de waarheid te zeggen j| in een handomdraaien is er moord en dood slag. Leugentjes kunnen een gecompliceerden toe stand soms aanzienlijk vereenvoudigen. Als we tot over de ooren in het werk zitten en we krijgen bezoek, is het bijzonder onprac- tisch, dit met duizend verontschuldigingen te gaan uiteenzetten. Het is eenvoudiger en voor beide partijen prettiger, als we ons niet thuis geven. Wij bezochten eens onzen vriend A. Zijn dienstmeisje verzekerde ons, dat hij was uitgegaan. Wij wisten dat het niet waar was. Den volgenden dag kwam hij bij ons. Ik ging naar het raam en zei: „Het spijt me vreese- lijk kerel, maar ik ben niet thuis". „Je bent niet wijs", zei hij. „Hoe kom je erbij, gaf ik ten antwoord, ik ben alleen maar be leefder. Ik heb je dienstmeisje geloofd, en jij gelooft mij niet eens. Hoe juist dit alles is, blijkt uit de houding dr-r dieren. Van dieren kan men toch niet zeggen dat ze liegen! Bij hen spreekt men van „mimicry". Wanneer een rups er als een takje uitziet, of een vlinder als een verdord blad, dan doet het immers ook, of het niet thuis is! En wie durft zeggen, dat dit sociale leugentje der dieren in strijd is met de wetten der natuur? (Vervolg van pag. 3). Vrijdagmiddag drie uur is ten paleize de officieele overlijdensacte van de betreurde Koningin opgemaakt. Het lijk van de vorstin was voor deze protocolajre formaliteit naar een andere zaal, gelegen naast de chapelle ardante, overgebracht en werd aldaar op een praalbed geplaatst. Het historische document werd ondertee kend door de aanwezige minuisters, ministers van staat, hooge militaire en rechterlijke autoriteiten en den gouverneur van de pro vincie Brabant, den grootmaarschalk van het hof en- de voornaamste hofdignitarissen. Om half vier was deze formaliteit vervuld. Al de personen, die dit gedeelte van de sombere tragedie bijwoonden, bleken zeer onder den indruk van het gebeurde toen zij hét paleis verlieten. Rustend op een praalbed, lag daar het lijk der vorstin. De lijkkist die er 's morgens nog gesloten stond, was nu vervangen door een met witte zijde bekleed praalbed, waarop het stoffelijk overschot van de betreurde vorstin rustte. Van het mooie ongeschonden profiel ging een indruk van stille rust uit. Men zou gewaand hebben, dat de Koningin alleen maar slui merde. Vier generaals, allen adjudant van den Ko ning, kwamen de wacht betrekken aan weerskanten van het praalbed, waar zij in strakke houding bleven staan. Omstreeks half vijf werd het publiek dat het Paleizenplein vulde en het verkeer aldaar vrijwel onmogelijk maakte, binnen het paleis toegelaten. De toeloop nam toe en weldra be reikte de file een lengte van meer dan een kilometer. Zwijgend en ingetogen difileerden honderden mannen en vrouwen -en[ kinderen voorbij het lijk van de eens zoo jonge levens lustige Koningin. Bij het verlaten van het paleis weenden vele vrouwen en ook menig man kon zijn tranen niet bedwingen. Trots den zwaren regenval duurde het défilé Vrij dagavond onafgebroken voort tot omstreeks tien uur. Hedenochtend om negen uur is het hervat. DAT GAAT MUSSOLINl'S NEUS VOORBIJ! Engelsch-Amerikaansch kapitaal in Abessynië. Uit Londen wordt gemeld: De correspondent van de „Daily Telegraph" in Abessinië seint, dat een buitengewoon be langrijke commercieele overeenkomst feeden onderteekerid ia tusschen de Abessijnsche regeering aan denen eenen -kant en Engelsch- Amerikaansche aan den anderen kant. Ter uit voering van dit contract zou een bedrag be- noodigd zijn van 10 millioen ton, dat voor namelijk te New-York bijeengebracht zou worden. Het contract verleent aan F. W. Ricket de uitsluitende rechten tot het ont ginnen van olie, mineralen, en andere bodem rijkdommen in de helft van het Abessijnsche rijk voor den tijd van 75 jaar. Het contract behelst de intensieve ontwik keling met behulp van Amerikaansch kapi taal, waardoor Abessinië geheel zou worden gemoderniseerd. leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestand deel en. die rechtstreeks op een Kinkhoest- - oanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: De bevolking bljjft kalm. In verantwoordelijke Ethiopische kringen koestert men steeds minder hoop, dat het conflict met Italië op vreedzame wijze kan worden opgelost. Hoewel de bevolking haar kalmte bewaart, heeft het onlangs door den Negus uitgevaar digde bevel inzake voorzorgsmaatregelen tegen aanvallen uit de lucht toch een zekere onrust verwekt. De voorbereidingen voor de verdediging van stad en land worden actief en zonder ophef voortgezet. Het leger in het Noorden, waar van het effectief geschat wordt op 300.000 tot 400.000 man, is versterkt. In deze streek worden voorloopige verdedigingswerken uit gevoerd, zooals het graven van greppels om den Italiaanschen tanks den weg af te snijden, alsmede het bouwen van loopgraven en stee- nen muurtjes. De autoriteiten hebben vertrouwen in het moreel van de bevolking en rekenen op haar kennis van het gebied. Echter verkeert men in ongerustheid over het gebrek aan munitie, waarvan de voorraad, indien een veldslag van modernen aard mocht gehouden worden, slechts voor drie dagen voldoende zou zijn. Het hoofdbestuur van Kerk en Vrede heeft het volgende adres inzake het Italiaansch Abessynnische conflict aan Paus Pius XI ge zonden: Het hoofdbestuur van de Christen-anti- militaristische vereeniging Kerk en Vrede in Nederland, tellende 8000 leden van alle ker ken en inrichtingen, voorgangers en ge meenteleden, in de overtuiging, dat oorlog en oorlogstoerusting onvereenigbaar zijn met het Evangelie van Jezus Christus, verontrust door de oorlogsvoorbereidingen, die door de Italiaansche regeering worden ondernomen tegen het Abessynische volk, een natie, die evenals de Italiaansche tot de Chistenvolken behoort, overwegende, dat beide volken lid zijn van den Volkenbond, zich uwe boodschap van April herinnerende, waarin u de woorden van den 68en Psalm Hij heeft de volken ver strooid, die lust hebben in oorlogen aanhaalt met het oog op een staat, die de oorzaak zou willen zijn van een monsterachtigen moord en bijna onvermijdelijken zelfmoord, verzoekt u dringend de Italiaansche regeering en het Italiaansche volk een halt toe te roepen, op dat zij de oorlogsuitrustingen staken en hun geschil met het Abessynische volk voor het Internationale Hof van Justitie brengen. „in politicus" de „mouvement" toe. De voor bereidselen voor den „derden Dinsdag" vra gen alle aandacht en de kleine drie weken, welke ons nog van den grooten dag scheiden zullen door heel velen worden benut voor het houden van diepzinnige bespiegelingen over wat het ontsluiten der zegelen ons brengen zal. Intusschen verlangt ieder naar het einde van elke politieke onzekerheid, waar de spe culatieve verwachtingen omtrent het contact tusschen Kabinet en Kamer toch reeds ge noeg schade hebben berokkend. Men moet er de beursmenschen maar eens over hooren spreken! 't Zal het „nieuwe" Kabinet-Colijn niet makkelijk vallen, de sympathie van een be duidende meerderheid te verwerven, althans als het geen waarlijk „nieuwe geluiden" doet hooren. Dat nieuwe zal natuurlijk de hoofdlijnen van het beleid moeten betreffen. Doch er zijn ook zaken van kleiner postuur, welke een re geering niet mag verontachtzamen, wil zij tel kens bij zekere bevolkingsgroepen geen sterke ontstemming wekken. Om eén voorbeeld te ge ven: Aan de Tweede Kamer werd kort gele den een nota vanwege de Regeering gezon den, waarin o.a. deze zinsnede voorkwam „Drukwerk voor crisisinstellingen moet ook dan aan dèlandsdrukkerij worden toever trouwd, wanneer zij bij particuliere drukke rijen tegen lageren prijs hetzelfde kunnen krijgen." Is het nu verwonderlijk, dat een dergelijk Standpunt bij de betrokken particuliere be drijven groote erge-'s wekt te meer, nu het, in het algemeen gesproken, den particulieren drukkerijen lang niet naar den vleeze gaat. In het officieel orgaan van de 's-Grav. Winke liersver. wordt dit deze week dan ook ever. scherp belicht, met een bittere toelicht'ng. „Ook de drukkers zijn in hun gezin consu menten. De inkomsten der crisiscentrales be staan uit heffingen, welke op de producten drukken, dus door de consumenten betaald worden. Desóndanks is het den crisisinstellin gen niet alleen verboden de consumenten, welke daarvoor in aanmerking komen, t.a.v. leveringen, bij gelijke voorwaarden, op één lijn te stellen met de concurreerende Rijksdien sten, neen, uitschakeling der particuliere be drijven blijft dwingend geboden, zelfs dan, wanneer de officieele concurrent duurder blijkt te zijn. Dat inderdaad de Algemeene Landsdruk kerij in meerdere gevallen duurder is, blijkt uit hetgeen in dit verband verder in de be wuste nota gezegd wordt: „Begrijpelijk is, dat de niet ambtelijk geschoolde crisisambtenaren dit (bestellen bij de Landsdrukkerij) in den beginne ten onrechte wel eens nalieten en het drukwerk zoo goedkoop mogelijk trachtten te betrekken." Voorwaar, het optreden der „niet ambtelijk geschoolde" crisisambtenaren valt zeer te laken! Waarom toch zouden zij den particu lieren, waarvan velen „de boter op het brood" niet verdienen kunnen, omdat de boter door de crisisheffingen zoo duur is, wat laten ver dienen? De klandizie hoort bij de Algemeene Landsdrukkerij, die het veel harder noodig heeft, want heeft zij b.v. niet er voor te zor gen, dat haar personeel op zijn voetbalterrein een mooie, ruime kleedtent krijgt? Daarvoor is geld noodig en daar het bezit van een mooie, ruime kleedtent op het sportveld nu eenmaal een groot landsbelang is, moet dat geld toch door de Rijksinstelling en niet door het personeel zelf betaald worden. En waar moet de Algemeene Landsdrukkerij die zoo duur is, het geld voor dergelijke doel einden vandaan halen, als „niet ambtelijk ge schoolde" ambtenaren, die het zjj tot hun schande nogmaals geconstateerd „het druk werk zoo goedkoop mogelijk trachten te be trekken", haar voorbij loopen?" Ziet ge, zulke dingen zetten veel „kwaad bloed". Vele middenstandszaken hebben na deel ondervonden van het streven der Regee ring, allerlei zaken, die zij vroeger door het vrije bedrijf liet vervaardigen, „in eigen hand" te houden, niet het minst via arbeid in ge vangenissen. Als men aan één kant organen als het Werkfonds in het leven gaat roepen om de werkgelegenheid uit te breiden, moet men toch niet aan de andere zijde levenssap pen aan het vrije bedrijf ontnemen, dat zware belastingen moet opbrengen en dus minstens genomen ook recht heeft, mee te profiteeren van de koopkracht van Vadertje Staat! Parlementariër. Over vertrek uit St. Fillan's niets bekend. Koningin Wilhelmina heeft haar bezoek aan Balmoral Castle afgelast wegens het over lijden van Koningin Astrid van België. Hedenavond zou H. M. een onderhoud heb ben met eenige plaatselijke notabelen op Bal moral Castle, waaraan een diner en een dans feest zouden verbonden zijn, doch, gezien de berichten uit België, is dit onderhoud uit gesteld. Tot nu toe zijn geen maatregelen genomen voor het vertrek der Koninklijke Familie uit St. Fillans. PARADE AFGELAST. Uit Den Haag wordt bericht: In verband met het overlijden van Koningin Astrid, heeft de Minister van Defensie be paald, dat de Parade, welke morgen ter ge legenheid van den verjaardag van Koningin Wilhelmina gehouden zou worden, niet zal doorgaan. Onder Plaatselijk Nieuws hebben wjj een dergelijke mededeeling gedaan betreffende de Parade, die heden door de marinetroepen, in combinatie met de landmacht, zou worden ge houden. DE REGELING VAN DE UITVAART. Als bjj Koning Albert. Gisteren in den loop van den middag had aan het departement van binnenlandsche zaken een vergadering plaats van de ambtenarén, be last met dé regeling van den rouwstoet, die Dinsdag pl.m. half elf het Koninklijk Paleis zal verlaten. De protocolaire regeling zal onge veer dezelfde zijn als bij de plechtige uitvaart van koning Albert anderhalf jaar geledén, met dien verstande nochtans, dat de oud-strijders en regimenten van Brussels garnizoen voorbij de catafalk niet zullen defileeren. Zij zullen samen met de schoolkinderen van de stad Brussel op den doortocht van den stoet wor den opgesteld. Alle oud-strijdersvereenigingen werden door de regeering in dit verband aan geschreven; het zijn ook het verbond van Vlaamsche oud-strijders en de federatie van socialistische oud-strijders. Na den plechtigen lijkdienst, die door den kardinaal van Meche- len in de hoofdkerk van Brussel zal worden gecelebreerd (zal het stoffelijk overschot van koningin Astrid met den staatsie-lijkwagen, die bij de uitvaart van koning Leopold II en ko ningin Maria Hendrika diende, naar Laeken warden overgebracht, om aldaar in de ko ninklijke crypte onder de kerk, dicht bij de lijkkist van koning Albert, worden bijgezet. Een manifest van de r.k. organi satie St. Lambertus. Het bestuur van St. Lambertus, de r.k. arbeidersorganisatie, betrokken bij het textiel- conflict te Tilburg, heeft zich opnieuw met een ernstige vermabing gericht tot de arbei ders, die zich in het avontuur van een wilde staking hebben gestort. Dit manifest luidt als volgt: Onder de misleide stakende arbeiders, schij nen allerlei geruchten de ronde te doen, dié door communistische en andere onverantwoor delijke elementen verspreid worden en die blijkbaar ten doel hebben, de textielarbeiders verkeerd voor te lichten en zand in de oogen te strooien. Ook het leiding gevende comité van de stakers heeft zich met een strooibiljet tot de textielarbeiders gewend en geeft daarin allerlei misleidende voorstellingen. Men sugge reert bij voorbeeld, dat de kassen van de organisaties beschikbaar gesteld zullen worden en aan de stakers uitkeéringen zullen worden verstrekt. De onverantwoordelijke wijze, waarop deze individuen de textielarbeiders van Tilburg en hun gezinnen in een ongeluk willen storten, noopt het bestuur van St. Lambertus nogmaals, een waarschuwend woord te laten hooren. De textielarbeidersbonden erkennen geen sta king en bijgevolg geen stakers en ook geen stakingscomité. Nooit kan de bona fide orga nisatie een directe actie-staking overnemen of er financieel steun aan verleenen. Als regel verloopen dergelijke wilde stakingen in het nadeel van de arbeiders, maar de onverant woordelijke leiders lappen dat gewoonlijk aan hun laars. Wij waarschuwen daarom de katho lieke arbeiders nogmaals In hun eigen belang zich aan de communistische relletjesmakers te ontworstelen en hun belang en dat van hun gezin niet in de waagschaal te stellen. „Wij herhalen nog eens met den meesten nadruk, dat onder geen enkele voorwaarde uitkeering in welken vorm ook zal worden verstrekt. Het zoogenaamde leiding gevende comité wordt vandaag voor zoover het leden zijn van St. Lambertus, als lid van de orga nisatie geroyeerd." Een bewijs voor de beurs voor hen geschikt acht. Bij weigering volgt inhouding van het steunbedrag voor goed of zeker toch voor zeer langen duur. Welnu, gisteren heeft de arbeidsbeurs aan verschillenden van deze werklooze textiel arbeiders last gegeven zich voor werk in be paalde fabrieken aan te melden, met het ge volg, dat niemand aan die opdracht heeft voldaan. Deze weigeringen vinden, zooals gezégd, ten deele haar oorzaak in arbeiders- solidariteit, maar ten deele ook in vrees. Het is eigenaardig, er vond nog geen enkele orde verstoring, hoe gering ook, plaats. De werk willigen worden volkomen met rust gelaten door de posters aan de fabriekspoortep en buitenstaanders durven niet binnen te gaan. Omvang van de staking. Tot gisteravond was het werk in 21 fabrie ken geheel of gedeeltelijk gestaakt en waren ruim 2500 personen, onder wie ook enkele tientallen meisjes (arbeid van gehuwde vrou wen komt in de Tilburgsche textielindustrie niet voor) bij de staking betrokken. De kwetsuren des konings. Naar thans wordt bevestigd, heeft de koning slechts lichte kwetsuren opgeloopen. De ge neesheer heeft slechts een schram aan de rechterwang geconstateerd, waarop een pleis ter is geplakt. Verder is zijn linkerpols ver stuikt. Men kan evenwel zeer goed aan hem zien, dat hij zeer geschokt is. Zwijgend en weenend volgde hij de baar met het stoffelijk overschot van zijn echtgenoote, toen dit in het paleis werd gebracht. De chauffeur. die achter in de verongelukte auto zat en met den wagen in hét Vierwoudstedenmeer terecht kwam, zal Zaterdag of Zondag te Brussel terug zijn. Hij heeft een betrekkelijk ernstige wonde aan zijn knie opgeloopen. Reizen in Indië. Tweemaal vergezelde Koningin Astrid haren gemaal op een studiereis door Nederlandsch- Indië. Het toen kroonprinselijk paar reisde incognito onder den naam van graaf en gravin De Réthy. De eerste reis, die door den kamerheer der Koningin, Baron van Har- denbroek, werd voorbereid, werd in 1928 en 1929 gemaakt met het Nederlandsche mail schip „Insulinde". Op die eerste Indische reis werden Sumatra, Java, Bali en Borneó bezocht en later ook Ceylon, Singapore en Indo China Terugge reisd werd per m.s. „Marnix van St. Alde- gonde" en in de hut van den kapitein prijkt nog, in zilveren lijst, het mooie portret van Leópold en Astrid. Voor de tweede maal, korter dan den eei - sten keer, reisde het Belgische koninklijk paar over Java in 1932, toen de tocht was ontworpen door het Bataviasche Toeristen bureau. Naar aanleiding van het onderhoud, dat de werkgevers Donderdagmiddag hebben gehad met den burgemeester van Tilburg, is een bekendmaking verschenen, waarin wordt meegedeeld, dat na overleg met de arbeiders organisaties de „Raad van Veertien" uit de Vereeniging van Tilburgsche Wollenstoffen- fabrikanten heeft besloten, aan de arbeiders, die het werk in den loop van deze week heb ben gestaakt, en in verband daarmede geen uitbetaling hebben ontvangen, van het loon over de kalendcrweek 19 tot en met 26 Aug. een voorschot te verstrekken ter grootte van 60 pet. van dit loonbedrag, een en ander voor zoover deze arbeiders zich schritfelijk bereid verklaren, a.s. Dinsdag den arbeid op normale wijze te hervatten. Omstreeks twaalf uur hadden alle stakers op slechts ongeveer twintig na hun loon in ontvangst genomen en de bereidverklaring tot werken geteekend. Degenen, die door afwezig heid nog niet gebeurd hebben, kunnen dit nog doen. Onder deze omstandigheden bestaat de ge rechtvaardigde verwachting, dat a.s. Dinsdag het conflict zal zijn geëindigd. solidariteit onder de arbeidersbevol king is het volgende: Dezer dagen richtten enkele werkgevers, die door de wilde staking waren getroffen, een verzoek tot de arbeidsbeurs om personeel voor hen te zoeken. Daarmee was men al spoedig gereed, want reeds sedert jaren zijn honderden textielarbeiders inge schreven, waarvan er zeer velen zich schier den tjjd niet meer herinneren, dat zij hun oude vak mochten uitoefenen. Al deze menschen behooren tot de geregelde steuntrekkers en nu bestaat de bepaling, dat zij het werk moe ten opnemen, dat de directie van de arbeids- DE BACON-MILLIOENEN. Terugstorting van een deel gevraagd. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Sluis, heeft den minister van Economische Zaken gevraagd: Is de minister bereid om te bevorderen nu gebleken is uit het rapport Beumer en

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5