Radio-programma RIDDERORDEN gemengd nieuws luchtvaart HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3r AUGUSTUS i< De Gelria van den Kon. Holl. Lloyd naar Italië vertrokken. Burgerlijke Stand Juwelier J. F. Beemsterboer - Keizerstraat 15, De zaak Hauptmann. Krotwoningen te Brussel. Buitenlandsche vliegers bij de K.L.M. De Postvluchten van naar Indië. en uit het verslag van de Rekenkamer, dat de baconfabrikanten enkele millioenen meer heb ben ontvangen voor hun diensten dan noodig en redelijk was in een tijd, waarin de geheele Nederlandsche boerenstand verarmde dat een aanzienlijk deel van die millioenen terug, gestort wordt? DE REIS VAN IR. MUSSERT NAAR NED.-INDIE. Dr. Colijn heeft inlichtingen aan den Gouverneur-Generaal gevraagd. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Albarda in verband met het ontvan gen in een bijzondere audiëntie door den gou- verneur-genraai van Ncderlandsch-Indië van den heer Mussert, leider der Nationaal-Socia- listische beweging en het hem, zonder toe passing van bijzondere bepalingen, in de ge legenheid stellen in een aantal besloten ver gaderingen het woord te voeren, heeft mini ster Colijn géantwoord, dat hjj ter zake in lichtingen heeft gevraagd aan den gouver neur-Generaal van Nederlansch-Indië. Na ontvangst, daarvan stelt hij zich voor op deze aangelegenheid terug te komen. HET WEER. De weerkundige medewerker van het Vad. schrijft: Het vrij zware onweer, dat in den nacht van Woensdag in het Westen gewoed heeft, toonde aan, dat nieuwe verwikkelingen in den Weertoestand zijn opgetreden. Dinsdag heeft het den geheelen dag geregend, maar toen kwam het nog niet tot onweer. In den nacht is er blijkbaar een belangrijke verbetering in getreden. Reeds in den avond teekenden zoo wel de barograaf als de thermograaf onre gelmatige veranderingen in de luchtdrukking en het verloop van de temperatuur op. Tus- schen twee en drie uur was de temperatuur vooral variabel, een bewijs, dat warmer en koudere luchtmassa's elkaar afwisselden Waarschijnlijk is toen de uitwisseling van la gere en hoogere luchtlagen begonnen tenge volge van afkoeling in de hoogere regionen. Het onweer dat later, voornamelijk in Zuid- Holland optrad, zou dan tot het type warmte- onweer behooren, hetgeen overeenkomt met het feit, dat er geen of geen noemenswaardige windstoot bij voorkwam. Het onweer was vrij hevig en woedde, van Den Haag uit gezien, in Noordelijke richting, en bewoog zich slechts langzaam vooruit. Later is het weer buiïg gebleven en na een aanvankelijke opklaring gisteren in den na middag opnieuw achteruit gegaan. De algemeene weertoestand in Europa tee kent zich intusschen duidelijke, af. Weliswaar ontstond er door den onweertoestand een nieuwe verwikkeling maar het geheel is nu beter te overzien. De vrij diepe depressie, die naar de Noord zee was getrokken, kreeg een uitlooper over Frankrijk, waarin dus de onweertoestand tot ontwikkeling kwam, terwijl in verband met een vooraf over Bohemeti aanwezige vlakke depressie een tweede uitlooper werd gevormd, die zich gisteren tot Polen uitstrekte. Beide uitloopers bewegen zich tegengesteld aan de beweging van de wijzers van een uurwerk om de hoofddepressie heen, terwijl het geheele depressiestelsel zich in Oostelijke richting verplaatst. Het schijnt alles zeer langzaam te gaan. Ver in het Westen is een koude Noorde lijke luchtstroom doorgedrongen, die over de Britsche eilanden de temperatuur sterk deed dalen. Dit zal niet zonder invloed blijven op de temperatuur bij ons. Voorloopig kan de hooge druk bij ons zich niet herstellen. Daar echter het geheele luchtdrukstelsel zich lang zaam in Oostelijke richting verplaatst, bestaat er kans, dat na eenige dagen weer opnieuw een gebied van hoogen druk over West-Eu ropa wordt gevormd waarbij het weer echter voorloopig koel zal blijven omdat de genoemde Noordelijke luchtstroom groote hoeveelheden koude lucht aanvoert, die ten deele naar het vaste land zal afvloeien. Het depressiegebied vult intusschen langzaam op, waardoor de activiteit weer geringer wordt. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk besluit: is benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: mr. M. P. L. Steenberghe, oud- Minister van Economische Zaken, te Goirle; is bevorderd: tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: C. P. van Ginkel, secretaris-generaal van het Departement van Defensie; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: de schouten-bij-nacht A. Vos en T. L. Kruys; zijn bevorderd: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden: de kapitein ter zee J. S. C. Olivier en de kapitein-luitenants ter zee W. K. Maurits en A. C. van der Sande Lacoste; is benoemd: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden: de kapitein ter zee J. J. pikkers; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden: de luitenant ter zee der lste klasse A. S. Pinke; de officieren van den marinestoomvaartdienst der lste klasse J. C. Hamilton en P. Vlam; is benoemd: tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: de griffier bij de Rijkswerf te Willemsoord J. W. Smith; is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in zilver, aan: P. A. Kunkeler, portier van de Zeevaartschool, gevestigd in het Zeemans huis te Amsterdam; in goud, aan: den machinist bij het loods wezen ter standplaats IJmuiden W. H. Stoker; in zilver, m I de zwaarden, aan: den opper- schipper W. P. H. Smit; den opperkonstabel H. de Schmidt; den adjudant-onderofficier- machinist J. Wallast; den oppervliegtuigma- ker-houtbewerker G. P. Koens; den majoor telegrafist J. Keizers; in zilver, aan: den opzichter-machinist bij de Rijkskustverlichting te Terschelling W. Stobbe: den loodsschipper 2de klasse H. Meijer; den baas der geschutmakers lste klasse bij de Rijkswerf te Willemsoord G. J. IJ. Zegwaard; den baas lste klasse der ketel makers bij de Rijkswerf te Willemsoord W. C. Lafeber; den teekenaar lste klasse bjj de Rijkswerf te Willemsoord C. R. Kruk; in brons, met de zwaarden, aan: den ma troos der lste klasse A. de Kam; den militair werkman K. A. Heiligenberg; in brons, aan: den gepensionneerd matroos der lste klasse L. Verhage; den matroos-kok bij het loodswezen te IJmuiden G. de Groot; den werf werkman bij de Rijkswerf te Wil lemsoord J. F. van Daele; den vormengieter lste klasse bij de Rijkswerf te Willemsoord C. P. Mente. in goud. aan: M. W. Kamminga, hoofdop ziener bij het torpedo-atelier der Koninklijke marine te Soerabaja; in zilver, aan: J. Johannes, majoor-schrijver bij den onderzeedienst. Bjj Koninklijk besluit zijn de volgende titu laire rangsverhoogingen verleend: de titulaire rang van schout-bij-nacht aan de gepensionneerde kapiteins ter zee A. L. Boelen en G. F. G. Gobius; de titulaire rang van kapiteinjuitenant ter zee aan den gepensionneerden luitenant ter zee der lste klasse L. C. Carbin, alsmede aan de buitengewoon luitenants ter zee lste klasse bij de Koninklijke marine-reserve F. C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, T. P. van den Bergh en J. H. Coolhaas; de titulaire rang van luitenant ter zee der lste klasse aan den gepensionneerden luite nant ter zee der 2de klasse D. baron Mackay. TEGEN BUITENLANDERS IN HET HOTELBEDRIJF. Het hoofdbestuur van den Ned. r.k. bond van hotel-, café en rest. geëmployeerden Sint Antonius heeft zich met een adres tot den minister van sociale zaken gewend, waarin wordt verzocht maatregelen te treffen dat aan de buitenlandsche arbeidskrachten na September geen verlenging van toestemming tot het verrichten van werkzaamheden in het hotel-, café- en restaurantbedrijf hier te lande wordt verleend, opdat in de komende wintermaanden éérst de eigen Nederlandsche werkkrachten in dit bedrijf worden te werk gesteld. AMERIKAANSCHE BODEM KUNDIGEN IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. 20 Amerikaansche hoogleeraren en direc teuren van landbouwproefstations hebben, na in Engeland het Derde Internationale Bo- demkundige Congres te hebben bijgewoond, een bezoek aan den Wieringermeerpolder ge bracht. Het doel van het bezoek was in hoofdzaak, om de bodemkundige vraagstuk ken, die zich bij het in cultuur brengen van jonge Zuiderzeegronden voordoen, te bestu- deeren. De bezoekers werden rondgeleid door dr. D. J. Hissink, directeur van het Bodem- kundig Instituut te Groningen en ir. Harm- sen te Medemblik. De N.R.C. schrijft: Het is geen opwekkende gebeurtenis in de geschiedenis van Amsterdams haven en scheep vaart waarover wy thans te berichten hebben; het is een bedenkelijk symptoom van de malaise, die nu al jaren knaagt, ook aan de welvaart van Amsterdam als groote haven stad. Het is het einde van een groote passa giersschipverbinding, welke eens een bloeiende reederij met haar prachtige, wereldvermaarde schepen tusschen Nederland en Zuid-Amerika onderhield. In 1913 liet de Kon. Holl. Lloyd het stoom schip „Gelria", één van de mooiste mail schepen, bouwen. Niet ter vervanging van een afgedankt schip, het bevaren der wereldzeeën was in den tijd nog zóó noodzakelijk, dat deze uitbreiding van de vloot der maatschappij als vanzelf sprak. In 1935 verlaat diezelfde „Gelria", wel een oud, maar een nog aller minst verouderd schip, voor het laatst onze haven, na langen tijd opgelegen te hebben, omdat zij hier geen emplooi meer heeft. Gelijk men weet, is het voor ruim 350.000, wat voor een schip met zulk een langen dienststaat geen lage prijs is, verkocht aan Italië, om dienst te doen als hospitaalschip voor het vervoer van zieke en wellicht, als de oorlog komt, van gewonde soldaten van de Italiaansche koloniën in Afrika naar het vaderland. Zoo is de „Gelria" voor het laatst uitge varen van hier en met weemoed nemen wij afscheid van het schoone drijvende hotel, dat jaren lang mede de trots uitgemaakt heeft van de Nederlandsche koopvaardijvloot. Over het vertrek zelf meldt de correspon dent nader: Iets zoo naargeestigs als een groot mail schip, verkocht naar het buitenland en gereed om de reis naar zijn nieuwe bestemming te aanvaarden, laat zich nauwelijks denken. Niets feestelijks hebben meer de holle zalen met haar prachtige betimmeringen en versierin gen, de meubelen staan er overtrokken met hoezen en rijkelijk met kamfer bestrooid, de leege kasten en buffetten wijd open, en door het heele schip heerscht een doodsche stilte. Het laat zich nauwelijks voorstellen, dat hief eens zulk een opgewekt leven van eiken dag feest geheerscht heeft. ZEilVAARTONDERWIJS. B. en W. der gemeente Delfzijl stellen voor over te gaan tot opheffing van de opleiding van derde stuurlieden aan de Zeevaartschool aldaar en tevens den heer A. Th. Uffelië eer vol ontslag te geven. van Den Helder. GETROUWD: J. Bremer en A. Kooij; R. J. W. Franken en S. L. C. Kooijman; P. Hoo- gerwerf en A. M. Reinert; J. v. d. Molen en A. de Ruiter; J. Otten en H. v. d. Harst; Th. L. M. de Rooij en J. v. Schijndel; H. C. Machielse en G. Kneifer. BEVALLEN: A. H. E. Hoendervoogtde Best, z.; E. SchutteMoonen, z. MODELKRUISEN voor officieele gelegenheden MINIATUREN voor officieuze gelegenheden KNOOPSGATVERSIERINGEN (rozetten, strikjes, batons) voor dagelijksch gebruik levert tegen vastgestelde prijzen Buitenland. EEN SCHANDAAL TE STRAATSBURG. Bjj de stedelijke bank van leening. De Straatburgsche politie heeft in de woning van den inmiddels gearresteerden di recteur van de stedelijke bank van leening een huiszoeking verricht. Daarbij deed zij de ver rassende ontdekking ,dat de woning door een gang met de bank van leening in verbinding stond, zoodat het den directeur gemakkelijk viel, uit de aanwezige meubelen, tapijten en andere voorwerpen van waarde, die geveild moesten worden, uit te zoeken wat hem bij zonder beviel. Zjjn woning was ook in overeenstemming hiermede ingericht. Hij gaf toe dat vrijwel de geheele inrichting onttrokken was aan den voorraad goederen in de bank van leening, en dat hij de verschillende zaken aan de veiling had onttrokken en den prijs er voor zelf had vastgesteld. In vele gevallen ruilde hij eenvou dig moderne meubelen met zijn eigen oude. Bij zijn verhoor bekende hij bovendien, dat hij meermalen uit welwillendheid nieuwe meube len van bekende zakenlieden als veilinggoed overnam en aan den meestbiedende liet ver- koopen. Men vermoedt, dat nog een groot aan tal persoonlijkheden van groot aanzien bij het schandaal betrokken zijn. Volgens de verdedigers zou de baby van Lindbergh nog leven. De verdedigers van Hauptmann, die wegens ontvoering van de baby van Lindbergh ter dood veroordeeld is, hebben een gemeenschap pelijke verklaring gepubliceerd, waarin zij me- dedeelen, dat de verdediging er na langdurig zoeken in geslaagd is op Long Island bij New York een kind op te sporen, welks uiterlijk, te zamen met een reeks bijzondere omstandig heden het waarschijnlijk maken, dat het de dood-gewaande baby van Lindbergh is. De chef der politie te New-Yersey heeft echter het verzoek van de verdedigers om de origi- neele vingerafdrukken van de baby van Lind bergh ter beschikking te stellen van de ver dedigers van Hauptmann beantwoord met de mededeeling, dat geen volledige vingerafdruk bestaat. Het Beschermend Comité voor de arbei derswoningen te Brussel heeft een brochure uitgegeven betreffende de resultaten van een onderzoek, ingesteld op het grondgebied van de tweede politie-divisie van de stad Brussel. Uit dit goed gedocumenteerd werkje blijkt, dat op dit gebied nog 36 „gangen" bestaan met in het geheel 239 perceelen met 792 ka mers, waarin niet minder dan 1294 men- schen wonen waarvan 469 kinderen! 201 gezinnen beschikken maar over een enkele kamer, waar ouders, oudere en jon gere broers en zusters wonen en slapen. Soms houden zij nog honden, katten of dui ven op den koop toe. De verslaggever geeft dan treurige bijzon derheden over de levenswijze van deze krot bewoners, waarvan het zedelijk gevoel soms totaal is afgestompt. Wat overigens niet be let dat men ook in een zoo onhygiënisch milieu zeer oud kan leven. Daar werden o.m. 70- en 80-jarige grijsaards aangetroffen, die in de woning geboren werden, waar ze nu nog gehuisvest zijn. De huurprijzen in deze hel zijn betrekke lijk zeer hoog, zij gaan van 60 tot 110 fr. per kamer. Haast altijd is de toegang tot de gangen overwelfd. Zekere binnenplaatsen hebben maar 1.20 M. breedte. ZONDAG 1 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.00 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Vervolg orgelspel. 9.45 A. Pleysier: Van staat en maatschappij. 10.00 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Koog a. d. Zaan. Voorg.: Ds. G, Hornstra, 11.40 Gramofoonplaten. 12.00 Klokkenspel en uurslag van de Ned. Herv. Kerk te Hattem. 12.01 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Gem. Zangvereen. „Amsterdam", o.l.v. H. Duinker. 3.00 Residentie-orkest o.l.v. I. Neumark m.m. v. M. Meder (cello) en L. Korter (zang). 4.30 De AVRO-decibels o.l.v. E. Meenk. 5.00 Kinderkoor „Apollo" o.l.v. H. v. d. Heide Wij ma. 5.35 Reportage van een ballonvaart. 5.50 Gramofoonplaten. 6.00 VARA-orkest o.l.v. De Groot. 6.50 Sportnieuws. 7.00 Gramofoonplaten. 7.30 Vervoig Reportage. 8.00 Berichten. 8.10 Dito. 8.15 Residentie-orkest o.l.v. Schuricht m.m.v. S.Askenase (piano). 9.10 Radio-journaal. 9.25 B. Lensky (viool) en P. Palla (piano). 9.40 „De Patiente" schets van Bekeffi. Lei ding: K. Kleyn. 9.50 Herinnering aan de Boswell-Sisters. 10.05 „Annie leert het vak", spel van Kadar. Leiding: K. Kleyn. 10.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 11.00 Berichten. Gramofoonplaten. 11.1512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, Hilversum, 301 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. J. Groeneweg, m.m.v. sopraan en orgel. 9.30 Gramofoonplaten 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramofoonplaten en lezing. 2.30 Orkestconcert. 4.00 Zieken'.of. 5.00 Gewijde muziek. ö.50 Kerkdienst u.d. Geref. Kerk te Neder- horst den Eerg. Voorg.: Ds. I. Cv— mberg Orgel: J. Snel. 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. 8.15 Schlagermuziek en zang. 9.25 Gramofoonplaten. 9.40 Orkestconcert en zang. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 2 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten, 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie C. Rijken. 10.35 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, 11.00 Vervolg declamatie. 11.15 H. Wiggelaar (viool) en R. Schoute (piano). 11.30 E. Walis en zijn orkest. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 1.001.45 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 2.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 3.00 Voor de vrouwen, 3.30 Gramofoonplaten. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 Schalmei, o.l.v. P. Renes. 6.00 Dubbel X. o.l.v. C. Steyn. 6.30 Muzikale lezing R. Schoute. 7.00 F. Hessel: Het vogeltrekprobleem. 7.20 Orgelspel C. Steyn. 7.40 W. Graadt van Roggen: de 33ste Kon. Ned. Jaarbeurs. 8.00 Herh. S.O.S.-Berichten. 8.03 Nieuwsberichten, 8.15 Uitzending v. d. herdenkingsavond v. h. 500-jarig bestaan van Leeuwarden: Mr. M. E. Hepkema (toespraak), Collegium mus> cum, Doe Haasdijk (zang, Mevr. Kompter- Kuipers (piano) en Mr. J. W. Tijsma (toe spraak 9.45 Fantasia o.l.v. E. Walis. 10.25 Gramofoonplaten. 10.40 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 11.2012.00 Gramofoonplaten. V Hilversum, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoonplaten. 8.309.30 Harmonie „Crescendo", te Baarn, o.l.v. J. H. v. Dapperen. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. L. J. S. Crousaz. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 12.15 Kinderkoor „Bel Canto", o.l.v. C. van Rennes. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Gramofoonplaten. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.15—3.45 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing Ds. H. C. Zwahler. M.m.v. sopraan en orgel. 5.00 Concert door G. Beths en L. de Graaff (viool) en P. Halsema (piano). 6.30 Gramofoonplaten. 7.15 Reportage: Wat we op Koninginnedag hoorden. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonplaten. 9.00 Declamatie door N. Roelofswaard. 9.30 NCRV-orkest oL.v. P. v. d. Hurk (Om 10.15 Berichten). 11.0011.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Mevr. Lotgering-Hillebrand: Eten ko ken (I). 11.30 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., m.m.v. W. Schansman (tenor). 12.30 De Octophonikers o.l.v. B. Drukker. I.30 Voordracht B. v. Lonkhuyzen en viool spel door R. Bergmann. 2.304.00 De Kapel der Kon. Marine o.l.v. L. H. F. Leistikow en gramofoonplaten. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.05 Voor kleine kinderen. 5.35 Lyra-trio. 6.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie J. J. Koning. 8.00 Berichten. 8.05 Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. G. Weynschenk-Hogenbirk (sopraan) en H. Viskil (tenor). 9.05 „U bent geld te wachten", spel van P. Florin. Bew.: J. C. v. d. Horst. Leiding: K. Kleyn. 9.35 Discomuziek (gr.pl.). II.00 Berichten. 11.10—12.00 AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. Hilversum, 301 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en schlagermuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonplaten. 3.104.00 en 4.15 Orkestconcert en gramo foonplaten. 6.15 Schlagermuziek. 7.15 Interview. 7.35 Gramofoonplaten (Om 8.00 Berichten). 8.15 Orkestconcert en lezing. 10.00 Populair concert. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.50 Populair concert. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Voor de Europcesche lijnen. De KLM is In onderhandeling getreden mc t verschillende buitenlandsche piloten van naam ten einde haar corps van gezagvoerders ui- te breiden. Met den bekenden Deenschen vlieger Svend Steinbeck s reeds een contract voor één jaar gemaakt, vermoedelijk zal ook een overeenkomst worden gesloten me. den Oostenrjjkschen verkeersvlieger Holzmeyer. Het is de bedoeling de nieuw aan te piloten op de Europcesche ujnen te Kwak (terugreis) 30 Aug. vertrokken v Rangoon en aangekomen te Jodhpur. Sperwer (heenreis) 30 Aug. vertr v6. vertrokk-, van Bagdad en aangekomen te JodhpUr Vandaag vertrekt het postvliegtuig Pe_ koetoet van de K L M. van Amsterdam na*' Batavia. Gezagvoerder is de heer I. m. Snu noff. TB Zon. De tijdsvereffening bedraagt op: 1 Sept.: -j-0m21 s; 6 Sept.: lml5s; 11 Sept.: 2m57 s; 16 Sept.: 4m43 s.; 21 Sept.: 6m30 s.; 26 Sept.: 8ml4s.; 30 Sept.: 9m35 s. Deze bedragen geven opgeteld bjj den waren tijd (die door een Zonnewijzer aangewezen wordt), den mid delbaren tijd (die door een uurwerk aan- - gewezen wordt. De declinatie van de Zon neemt af van +8°.7 tot 2°.3. Hierdoor neemt haar middaghoogte af van 46°.7 tot 35° .7 en haar dagboog van 13u41m tot llu47m (voor 52° N.Br. op 24 Sept. begint de Herfst. De Zon treedt dan in het teeken van de Weegschaal (Libra), welk punt zich tengevolge van de precessie thans in het sterrebeeld de Maagd (Virgo) bevindt. Maan. 6 Sept.: E.K.; 12 Sept: V.M.; 19 Sept.: L.K.; 27 Sept.: N.M. Planeten. Mercurius bereikt op 23 Sept. zyn grootste elongatie (26° Oost). De planeet gaat echter veel te kort na de. Zon onder om waargenomen te kunnen worden. Venus is op 8 Sept. in benedenste con junctie. Aan het eind van de maand komt de planeet al weer twee uren voor de Zon op en is dan gemakkelijk aan den ochtend hemel waarneembaar. Mars beweegt zich rechtloopend van de Weegschaal naai den Schorpioen en gaat ongeveer twee uren na d° Zon onder. Jupiter beweegt zich recnlloopend in de Weegschaal. Aan et begin vai de maand gaat de planeet om oijn 9 uur 's avonds onder, aan l.et einde van September om ruim 7 uur 's avonds. Deze en alle volgende tijdstippen zijn uitgedrukt in Amste. damschen wintertijd. Saturnus beweegt zich rechtloopend in den Waterman en is gedurende den ge heelen nacht goed waar te nemen. Aan het einde van de maand gaat de planeet tegen 3 uur 's morgens onder. Uranus beweegt zich terugioopend in den Ram. De planeet is niet voor het bloote oog zichtbaar, in een eenvoudigen kijker is Uranu3 echter wél waarneem baar. Neptunus is op 7 Sept. in conjunctie en is deze maand ongeschikt voor de waar neming. Het Zodiacale licht is aan den morgen- hemel goed waarneembaar (helling van 60° op den horizon), aan den avondhemel is het verschijnsel echter wegens de ge ringe helling van de ecliptica op den ho rizon, niet zichtbaar. Sterrenbeelden. Schemering. In het Zuiden, dicht bij het Zenith, verschijnt als eerste vaste ster Wega, daarna verschijnt in het Westen, halverwege tusschen horizon en Zenith, Arkturus, de helderste ster van het ster renbeeld Boötes, en hooger in het Z.Z.O. Altair, de helderste ster van den Arend. Arkturus is een oranje-gekleurde ster, helderder dan de le grootte. Haar paral- laxe bedaag 0".080, haar afstand is dus ongeveer 41 lichtjaren. Haar massa is 8 maal zoo groot als de Zonneniassa en haar oppervlakte temperatuur bedraagt onge veer 4000°, dit is ongeveer 2000° lager dan de oppervlakte temperatuu- van de de Zon. Daar wij deze betrekkelijk koude ster toch als een helder hemellicht waar nemen, moet het een groote stralende bol zijn. Haar straal is ongeveer 30 maal zoo groot als de straal der Zon. Haar volume is dus 27000 maal het Zonnevolume. Ark turus is dus een echte reuzenster. De ge middelde waarde van de dichtheid der sterrenstof waaruit Arkturus bestaat, is 5 maal zoo klein als die van de ons om ringende dampkringslucht. Altair lijkt veel meer op de Zon. Het is een onzer naaste buren in het Heelal. Haar paraliaxe bedraagt namelijk 0".204, haar afstand is dus „slechts" 16 licht jaren. Haar oppervlakte-temperatuur be draagt 9000». zy straalt dan ook een veel witter licht uit dan Arkturus en de Zon. Voor haar straal laat zich een waarde van 1% maal de Zonnestraal berekenen; haar volume is dus 3(4 maal het Zonnevolume; haar massa is 1,7 maal de Zonne-massa. Het gemiddelde soortelijke gewicht van de sterrenstof van Altair verschilt dus niet veel van dat van water. 10 uur 's avonds staat de Zwaan dicht bij het Zenith. De helderste ster van dit sterrenbeeld, Deneb, heeft een onmerk baar kleine paraliaxe (0".003, met een on zekerheid van 0".005!Haar afstand moet dus onvoorstelbaar groot zijn en daar wij deze ster desondanks als een zeer helder hemellicht waarnemen, moet Deneb een enorm groote lichtkra-.ht bezitten. Albirea bèta Cygni) is een prach tige dubbelster. De schijnbare grootten der componenten zijn 3m.2 en 5m.4. Haar schijnbare afstand bedraagt 35". Het kleurverschil is zeei merkwaardig en frappant. De heldeie componente is oranje (samengesteld spectrum Ko, Ao, de zwak ste componente is blauw (spectrum B9). 61 Cygni is misschien een physische dubbelster, met een groote eigen bewe ging (5".2 per jaar). Daar deze eigenbe weging de afspiegeling is van de reis van de Zon door het Heelal in de richting van het sterrenbeeld de Lier, moet 61 Cygni een onzer naaste ouren in het Heelal zijn. Haar parallaxis bedraagt dan ook 0".300, haar afstand dus 11 lichtjaren. 61 Cygni is voorts een samenstel van twee echte dwergsterren, die misschien in een periode van 700 jaren om elkaar wentelen. Het is de eerste vaste ster, waarvan de afstand bepaald werd (1838, Bessel). Ten Zuiden van het -.enith culmineert het „vierkant" van Pesagsus, gevormd door de sterren aipha, bèta en gamma van het sterrenbeeld Pegasus en de ster aipha van Andromeda. De kern van het sterren beeld Andromeda wordt gevormd door drie heldere sterren i aipha, bèta en gam ma), die ten naastebij op een grooten cirkel liggen. Gamma Andromeda is een fraaie dubbelster. „Dicht"bij (perpect:- visch gezien tenminste' bèta Andromeda ligt de beroemde spiraalnevel M31, die op heldere maanvrije nachten gemakkelijk voor het bloote oog zichtbaar is als een elliptisch wolkje. Op de fotografische op namen met behulp van de groote spiegel- teleskopen der Amerikaansche sterren wachten vertoont de Andromoda-nevel zich gedeeltelijk opgelost in sterren. Euble heeft met behulp van onderzoe kingen aan veranderlijke sterren in den Adromeda-nevel afgeleid, dat deze spi raalnevel zich op den enorm grooten af stand van 900.000 lichtjaren bevindt. Toch is deze spiraalnevel een zeer nabije buur van het Melkwegstelsel; men spiraalnevels, die zich 150 millioen en miiiioen lichtjaren ver weg bevinden. De middellijn van den Andromeda-nevel bedraagt 46000 lichtjaren; er zijn zelfs aanwijzingen, dat de zichtbare materie van deze nevel omringd is door voor het oog, zelfs als het „gewapend" is met de grootste teleskopen, onzichtbare materie. Bij aftasting van de contouren van dezen nevel met de foto-electrische cel onlangs gebleken, dat de werkelijke afmetingen van den Adromeda-nevel aanzienlijk groo- ter is dan men ooit heeft kunnen vermoe den. Op nadere bijzonderheden kunnen wJ in dit artikel echter niet ingaan. In ieder geval is de Andromeda-nevel een Melk" wegstelsel, dat met het „onze" vergelijk baar is. Niet ver van de heldere ster del van Pegasus staat de bolvormige sterren^ hoop M 15, wier afstand 29000 "cb jaren bedraagt. In het sterrenbeeld de Wa terman staat o.a. de bolcluster M 2, kent 200 ongeveer 35000 lichtjarer van ons verwij derd is. Het kleine sterrenbeeld de D°'^. bevat de dubbelster gamma Delphini, een afstand heeft van 110 lichtjaren. In het midden van cle maand, te 10 's avonds, loopt de Melkweg van het N- door het Zenith, naar het Z.W. De inaa.e den Augustus en September zijn de bes om het Melkwegverschjjnsel waar te n men. Voor nadere byzonderheden den Melkweg verwijs ik naar de Augus phemeride.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6