Stadsnieuws Gemeenteraad van Den Helder Predikbeurten HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935. Op De verjaardag van H.M. de Koningin. Visscherij. DERDE BLAD en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Zomertijd. Zon Hoogwater Sept. óp?" ond.: sm. nam. Z 1 6.11 19.49 9.40 22.10 M 2 6.12 19.46 10.05 22.40 D 3 6.14 19.44 10.35 23.05 W 4 6.16 19.42 11.10 23.35 D 5 6.17 19.39 1.45 0.05 V 6 6.19 19.37 12.30 1.00 Z 7 6.21 19.35 11.00 13.45 Lichten op voor alle voertuigen- Zaterdag Zondag Maandag 31 Aug. 1 Sep. 2 20.21 20.19 20.10 In het „Predikbeurtenblad" is abusievelijk vermeld geworden, dat de morgendienst, te leiden door Ds. Witkop, gehouden zal worden ln de Nieuwe Kerk. Uit een advertentie in -dit nummer blijkt, dat dit moet zijn in de Westerkerk. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 2 September tot 9 Septem ber wordt avond- en Zondagdienst waarge nomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven, ROOSTER HANDELSSCHOOL—KWEEKSCHOOL. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer betreffende de gelegenheid tot over name van den rooster voor den cursus 1935 1936. WERKVERSCHAFFING AAN WERKLOOZE ONDERWIJZERS. De Vereeniging van werklooze onderwij- zers(essen), die tracht in deze benarde tijds omstandigheden werk voor haar leden te vinden, maakt het publiek attent op de in dit blad staande advertentie, waarin zij wijst op haar huiswerkcursus met privé- en club- lessen, die met September weer een aanvang neemt. MARINE-SANATORIUM-FONDS. Op Zaterdag 7 September zal ten bate van het M. S. F. een speldjesdag worden gehou den. Om dezen dag te doen slagen verzoekt het Bestuur van het M.S.F. de medewerking van een aantal Dames boven zestien jaar, welke zich op dien dag of enkele uren ervan als colletctrice beschikbaar willen stellen. Dames wij rekenen op Uw onmisbaren steun. Meldt U spoedig aan op het secretariaat Koningsplein 5. HULDIGING A. J. LEEWENS. Maandag 2 Sept. in „Casino". Van het Comité vernemen wij thans, dat ondanks het zeer moeilijk was in deze vacan- tiemaand alle vrienden en belangstellenden te bereiken, het gelukt is door de spontane me dewerking van vele zijden, een Kunstavond ter eere van den jubilaris te organiseeren op a.s. Maandag in „Casino". Wij mogen onze lezers een en ander vertellen, op welke wijze het Comité zich voorstelt de huldiging te doen plaats vinden. Allereerst zal des avonds om half 8 het „Stedelijk Muziekkorps" vóór de woning van den heer Leewens in de Prins Hendriklaan een serenade brengen. Daarna zal de jubilaris met zijn echtgenoote en twee Comitéleden in gereedstaande auto's plaats nemen en een kleine rondgang maken, vooafgegaan door de muziek. De route zal als volgt zijn: Prins Hendriklaan, Koningsplein, Kerkgracht, even halt op het Helden der Zee-plein, waar de stadsbeiaardier Tj. Dito, het Carillon zal be spelen en enkele composities van zijn leer meester, den heer Leewens, zal ten gehoore brengen. Vanaf het Reddingmonument gaat de route vervolgens over Kanaalweg, Post- brug, Koningsplein, Koningstraat, Spoor straat, Weststraat, Kanaalweg („Casino"). Wat in „Casino" zal gebeuren kunnen wij uit den aard der zaak niet vermelden, doch wij geven daarvan in ons blad van Dinsdag een uitgebreid verslag. Zooals we zeiden, wordt het een kunstavond, met een bijzonder mooi programma, waar een Feestrede zal worden uitgesproken door Ds. H. A. Enklaar. Het „Casino"-orkest zal na afloop voor de danslustigen zorgen voor een gezellig bal, onder leiding van den heer J. M. Peters. Met het oog op de beschikbare plaatsen hebben alleen toegang de 4 onder directie van den jubilaris staande koren, terwijl van de vele vereenigingen, die hun sympathie betuig den, het geheele bestuur wordt uitgenoodigd. Te verwachten is, dat „Casino" tot de uiterste hoeken bezet zal zijn. Het Comité verzoekt ons er nog op te wij zen, dat zij er op rekent, dat alle genoodigden vóór 8 uur aanwezig zijn, teneinde het tame lijk uitgebreid programma tijdig te doen af- loopen. Tevens hoopt het Comité dan belang stellenden, die wegens vacantie of uitstecüg- heid niet konden worden bereikt, hiervan heden alsnog blijk willen geven bij den secr.- penningm., den heer J. J. Peeman, Parallel weg 43. FIRMA DE WIT. Stakman Bosscliestraat 67. Bovengenoemde firma refereert aan haar advertentie in dit nummer van onze courant, waarin zij onze lezers in kennis stelt van de ontvangst van de nieuwste modellen Haarden en Haardkachels, die uit voorraad in alle ge- wenschte modellen leverbaar zijn. VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Bestuurder geen letsel. Vrijdagmorgen is de korporaal-vlieger S. van het vliegkamp de Kooy bij het landen met een Fokker-verkenner tegen een zoeklicht ge reden en over den kop geslagen, waarbij het toestel vrij ernstig werd beschadigd, de inzit tende kreeg evenwel geen letsel. KONIJM's AUTOMATIC MEDEN NASS1-GORENG «saras dag en nacht Ffeestelyke vergadering der Christe lijke Oranje-Vereeniging. Der gewoonte getrouw, heeft ook ditmaal de Christelijke Oranjevereeniging op den avond vóór den verjaardag van H.M. de Koningin, een feestelijke bijeenkomst ge houden. Casino, hetwelk door diverse versieringen een oranje-cachet verkregen had, was uit stekend bezet, waarbij vooral het groote aan tal kleurige gardisten-uniformen opviel Te omstreeks kwart over acht opende de heer De Jong, voorzitter der vereeniging, met het lezen van Psalm 77 7, waarna hij voor ging in gebed. Nadat door de aanwezigen gezongen is, spreekt hij woorden van welkom, o.a. tot den aanwezigen eere-voorzitter, bur gemeester Driessen, Overste Bentz van den Berg, kapitein Kalkman en tot den uitgenoo- digden spreker uit Den Haag, den heer H. de Boer. Bericht van verhindering is ingekomen van den Schout-bij-Nacht en het Bestuur van de Algemeene Oranjevereeniging. Vervolgens houdt de heer De Jong een korte bespreking naar aanleiding van het feit, dat den volgen den dag H. M. de Koningin Haar 55sten ver jaardag viert. Wij mogen God danken, aldus spr., dat Hg Haar ook dit jaar weer gespaard heeft. Op dit moment vooral gaan onze gedachten naar het zoo zwaar getroffen Belgische Konings huis, hetwelk in zulk een diepen rouw ge dompeld werd. In verband hiermede worden de aanwezi gen verzocht zich een oogenblik van hun zit plaatsen te verheffen. Spreker vraagt zich verder af, of wy Oranje wel genoeg waardeeren. Wat zou er van ons land worden, indien wij het eens zonder moesten stellen. Als men den naam Oranje noemt, denkt men automatisch aan al die grooten, welke onze historie maak ten. Aan de tijden dat Oranje nog een strijd kreet was. Ook nu is het nog steeds een sym bool van nationale saamhoorigheid, een be zielend voorbeeld. De heer De Jong besluit zijn rede, met den wensch uit te spreken, dat men den anderen dag overal de nationale driekleur zal uit steken, en dat er oranje op véle borsten mogè prijken. Hierna is het eerste muiikale gedeelte van dezen avond aan de beurt en wel een drietal uit te voeren nummers door de Oranje-Har moniekapel, onder leiding van den heer Hertsworm. Het was vooral de „Hollandsche Liêderen- potpourri", welke er de goede stemming, die den geheelen verderen avond zou blijven, in bracht. En geen wonder, tal van bekende liedekens en wijsjes doken op en meermalen scheelde het niet veel, of men had genoeglijk meege zongen. Vervolgens trad de heer H. de Boer voor het voetlicht, welke een rede hield, getiteld: Dankbaar Ge denken". Wij citeeren hieruit het volgende: De dag van morgen is een dag van vreug de; inderdaad een nationale feestdag en men kan God niet dankbaar genoeg zijn, die het vaderland met dit Vorstenhuis samenbond. En toch, ook bij ons, is er een geest van opstandigheid waar te nemen, een revolution- naire geest. Deze wordt gebracht door diegenen, welke óf Oranje weg wenschen, óf dit op het tweede plan willen zien. Daarom vooral moet men nu principieel tegen deze verderfelijke mentaliteit ingaan. Was niet met Gods Woord Oranje het beste wat Nederland ooit verkreeg? Oranje... dat is: welvaart, vrijheid, saamhoorigheid. Zonder Oranje is onze historie niet denk baar, zij is er geheel mee vergroeid, reeds eeuwen geleden, toen Willem van Oranje ons de vrijheid deed heroveren. Ontzaglijk veel heeft men Oranje in het algemeen en Koningin Wilhelmina in het bij zonder te danken. Is Zij niet de schilddraagster van de zoo moeizaam verkregen vrijheid? De heer De Boer memoreert dan diverse bijzonderheden uit het leven van H. M. de Koningin en laat het licht vallen op Haar zoo uitermate humaan karakter. Groote voorrechten werden het Nederland- sche volk door Oranje geschonken. Doch deze zelfde voorrechten scheppen verplichtingen: en wel: strijd tegen de elementen welke tus- schen volk en Vorstenhuis een breuk willen, want, wat God heeft saamgevoegd mag de mensch niet scheiden. Laat den volgenden dag er een zijn van groote vreugde en van dankbaarheid jegens het Oranjehuis. En ook moge het een dag van het gebed zijn. Met enkele citaten besluit dan de heer De Boer zijn sympathieke rede, welke met aan dacht beluisterd werd. Als laatste nummer vóór de pauze betrad daarna een aantal mannelijke en vrouwelijke gardisten het podium: het was de Fluitisten - afdeeling der Oranjegarde, die onder leiding van ^vaandrig S. van Zweden eenige nummers deed hooren. In aanmerking genomen, dat deze afdeeling eerst kortelings opgericht werd, waren de resultaten uitstekend. Trouwens, het enthou siasme in de zaal sprak voor zichzelf. Na de pauze, waarin men steunbonnen aan den man bracht ten bate der Oranje Har moniekapel, deelde de heer De Jong allereerst mee, dat men het volgende telegram aan H. M. de Koningin zou verzenden: Telegram. „De Christelijke Oranjevereeniging te Den Helder, ter herdenking van Uwen ge boortedag, in den vooravond in feestelijke vergadering in Casino bijeen, wenscht Uwe Majesteit, onder verzekering van onwan kelbare trouw aan het Huis van Oranje, van harte geluk en wenscht U Gods besten zegen toe". In vlot tempo wordt hierna het program verder afgewerkt. De Oranje-Harmoniekapel vertolkt nog een drietal nummers, welke een dankbaar applaus oogsten. Daarna zingen alle aanwezigen het bekende „Allé man van Nêerlands stam" en vervolgens wordt door de dames Vreeswijk-; uitgevoerd éejn bal let-scène van Berlioz. De vioolpartij wefc-d ópvallend zuiver weergegeven, terwijl de bescheiden vleugel-illustratie zeer goed begrepen was. Ook dit duo had een ver diende ovatie te incasseeren. De Ora'njg-gardist Johan van Garneren declameerde! nog het „Wilhelmina, by' de gratie Gods",, waarna tot slot'de fluitisten hofe enkele nummers uitvoerden. De voorzitter dankte allen, die op eeniger- lei wijze aan dit programma hadden medege werkt en riep den aanwezigen een hartelijk j' tot weerzien toe. Met gebed en het zingen van 2 coupletten 1 van het „Wilhelmus" werd besloten. Het programma van heden. Zooals we reeds bekend maakten, is dé parade, die te 11 uur zou worden gehouden, j in verband met het overlijden van de Bel- gische Koningin, afgelast. Ook het concert, dat het Stedelijk Muziek corps te half 9 zou geven, zal niet doorgaan, f Overigens wordt het programma, zooals idat werd opgenomen in ons nummer van Donder dag, gheel afgewerkt. DE ONTVANGST VAN HET ENGELSCHE LEGER DES HEILS-MUZIEKCORPS. Gisterenavond om 7 uur is met een grööte autobus het muziekcorps van Grimsby, Cita del, Engeland, alhier aangekomen. Bg den Parallelweg werd uitgestapt en in colonne begaven de Engelsche gasten zich naar dé Muziektent in het Julianapark. Hier stond het Stedelijk Muziekcorps opgesteld om hét corps met het Engelsche Volkslied te Ver welkomen. Als antwoord daarop speelden de Engelschen het Wilhelmus. Burgemeester Driessen sprak na deze plechtigheid een kort woord van welkom, dat van Engelsche zijde beantwoord werd. Een driewerf Engelsch „hoera" was het bér sluit. i i v Via de Prins Hendriklaan en Koningstraat begaf het muziekcorps zich, voorafgegaan door het „Stedelijk" en de Heldersche afdee ling van het Leger des Heils naar de Ned. Herv. Kerk. Er was .veel belangstelling van de zijde van het publiek voor deze ontvangst. In de Nieuwe Kerk was het om acht uur zeer goed bezet toen met gezang en gebed geopend werd. De Grimsby-muzikanten zaten reeds op het podium gereed om met een frisscjlen marsch het, programma van muziek en zang te openen. Deze marsch „Onder twéé vljrg- gen", trof de aanwezigen door de bijna vol maakte uitvoering wat betreft het aanzwel len en af némen, het invallen en de eenheid der samens,temmende instrumenten. Als men in aanmerking neemt, dat\het hier dilettanten zijn, die allen hun vrijen ujd geven om het Leger des Heils te dienen met muziek, zang en op andere wijzen, dan moet men bewondering hebben voor dit; uitste kend verzorgde épel, Het is direct te be merken, dat hier niet het eerste het beste 'muziekcorps speelt,doch dat alles tot in de puntjes verzorgd is. Wij zagen o.a. hoe pre cies de rusttijden van elk der spelers vei'; deeld zijn. Zij wisselen elkaar af en alleen in de sterkere; gedeelten spelen zij te zamem Dit gaat vrijwel onopgemerkt en met groote accuratesse. De bezetting van het corps is zeer goed en het was een lust onv er naar te luisteren. De avond bracht veel afwisseling. Zoo zon gen de muzikanten enkele nummers en wer den er verschillende solo's ten gehoore ge-, bracht. Eén daarvan willen we even speciaal! vermelden. Deze solo, op de viool ges; 12ld, j werd gegeven door muzikant A. Sexton, een; kleurling. Zijn spel was goed, niet direct bij zonder, doch heel aangenaam om te hooren. Een zeer aantrekkelijk nummer, dat met hartelijk applaus beloond werd. Verder werd het programma o.a. afgewis seld met gemeenschappelijken zang, bijbel lezing en getuigenissen. De aanwezigen hebben van dezen mooien Leger des Heils-avond zeer genoten. INKRIMPING HARINGIMPORT IN DUITSCHLAND? De Duitsche haringvisscherij, waarvan het seizoen nog in vollen gang is, heeft (als on derdeel van het programma de Duitsche voed selvoorziening vrij te maken van het buiten land) de taak de behoeften van de binnen - landsche markt met gekaakte en gezouten haringen uit eigen vangst te verzekeren. De nog steeds groote invoer van haring moet op een basis gebracht worden, welke in overeen stemming is met de noodzakelijkheid die uit de deviezenpolitiek voorspruit. Door de ge nomen regeeringsmaatregelen slaagden .de Duitsche haringreeders er in de haringvangst in 1934 vgn 57.6 op 64.2 percent van het ver bruik te vermeerderen. De invoer van gezou ten haringen kon wat de waarde betreft, ver minderd worden, daarentegen maakte de prijs stijging van versche haring ondanks de terug gang van den import meerdere uitgaven van 0.58 millioen mark noodzakelijk. De invoer van gezouten haringen is naar de hoeveelheid met rond 18 percent, naar de waarde zelfs met 26 percent, teruggeloopen. Die van versche haringen was naar de hoeveelheid 12 percent lager, terwijl de waarde met 4 percent steeg. Daar de Duitsche haringvangst dit jaar tot dusver gunstig is geweest en reeds 70.000 kantjes hooger dan in den overeenkomstigen tijd van het vorig jaar, is te verwachten, dat I de invoer nog verder zal worden ingekrompen. Ook uit dit bericht, ontleend aan „De Tel." blijkt weer ten duidelijkste, dat we langza merhand er rekening mee hebben te houden, dat Duitschiand als exportgebied voor visch (om daarbij slechts te blijven) als vertofen kan worden beschouwd. Niet, dat het nu reeds het geval zou zijn, maar heel het streven van Duitschiand is er op gericht om in eigen vischbehoeften te voor zien. Dat dienen we ons goed duidelijk voor oogen te stellen, want een pogen om toch daar nog een kans in de toekomst te krijgen, lijkt ons toe verspilling van energie te zijn. Dat klinkt misschien pessimistisch en is een harde noot om te kraken, maar helaas kunnen we het niet anders zien. Daarom is het zoo gewenscht, dat Holland voor zijn afzet tracht andere gebieden te on derkennen en daarop al zyn energie te rich ten» Het is nu langzamerhand wel gebleken, dat al het pogen om in Duitschiand nog iets te bereiken, vruchteloos is. Is er geen ander afzetgebied, ook voor onze visch Te veel misschien hebben we ons bezig ge houden met bepaalde landen, die steeds bleken goede afnemers te zijn. Dat we lang getracht hebben die afzetge bieden te behouden, laat zich gereedelijk ver klaren. Maar het komt ohs voor, dat het roer nu omgewend moet worden en dat andere débou- ché's dienen te worden gezocht. We schreven daarover reeds meer en be pleitten inschakeling van het consulaire apparaat. Van het IJselmeer komen nog altijd berich ten van belangrijke vangsten van aal en paling. Niet alleen in het Noordelijk, doch ook in het Zuidelijk gedeelte zijn nog ruime vang sten te boeken. Wel komt men niet aan de opbrengsten van verleden jaar, maar er zullen toch wel vis- schers zyn, die er een bestaantje van hebben Verschillende schuiten, die wegens visschen in verboden grensgebied langs de kust van bevissching van het IJselmeer zijn uitgescha keld, hebben zich geworpen op de garnalen- visscherij buiten IJmuiden. Dank zij de doortastende bemoeiingen van den heer Stevenson kan dat ook voor die vis- schers van beteekenis zijn. Uit IJmuiden schrijft men thans aan „Het Handelsblad", ook over de slechte prijzen, die te Rotterdam door een Goereeschen visscher voor zijn schol werden gemaakt. De correspondent vertelt, dat op 9 Aug. vier manden visch, samen wegende 400 pond, aan den Rotterdamschen afslag verkocht, opbrach ten in totaal 1.50 en nog eens vier manden te zamen 400 pond 0.70, dat was dus bijna 6 pond visch voor één cent. En de corr. zegt. dat ook IJmuiden van de Rott. markt niet rijk zal worden. Hg schrijft dit toe aan het consignatie- Ook hij bepleit vaststelling van een mini mumprijs waardoor meer stabiliteit zou wor den verkregen in de besommingen voor vis scher en reeder. Het is ook wel treurig, dat er zoo weinig prijs wordt gemaakt en hoe of men dan nog durft klagen over te weinig aanvoer, is ons een raadsel en nog minder begrijpen we, dat dan telkens nog het geluid wordt gehoord om meer aanvoer uit het buitenland. Het is alles even raadselachtig en welke taktiek in dit geval hier een rol speelt, is ons niet duidelijk. Doch bij dezen voortgang dient er ingegrepen té worden en staat de Visscherij-Centrale weer voor eén moeilijke taak. RIALTO-PROGRAMMA. - Het Rialto-theaber heeft voor de komende week zijn keus laten vallen op een wild west drama „De groote Sweepstake" ên het buiten gewoon humoristische filmwrk „Viereinhalb Musketieré". Het eerste product, een echt Amerikaan- sche sensationeele wild west film met als hoofdpersoon de onverschrokken cowboy Ken Maynard, die voor deze rollen buitengewoon geschikt is, neemt zeker een goede plaats in de Wild-West drama's in. Over 't alge meen wordt in deze rolprenten om de seconde geschoten en wordt de een na den ander buiten gevecht gesteld, wat hier nu eens niet het ge val is. Het heele drama, waarvan het belang rijke punt een spannende paardenrace is, die uitstekend werd verfilmd, wordt op sympa thieke en geestige wijze gespeeld. De namen van de hoofdpersonen van het tweede hoofdnummer, vertellen ons reeds, dat het Weensche filmwerk, wat betreft geest en humor, een eerste plaats moet innemen. Szöke Szakall, Felix Bressart en Otto Wall- burg, bekend uit dozijnen filmen, kunnen wat hun speltechniek betreft, niet teleurstellen. Ook hier, in dit product Viereinhalb Muske- tiere, doen ze ons de levenszorgen vergeten door hun humoristisch en buitengewoon vlotte spel. De inhoud van de film bestaat uit een aaneenschakeling van komische mo menten, samengevlochten tot een verhaal. De filmwerken, waarin ieder afzonderlijk een hoofdrol speelde, zijn tot nu toe steeds een succes geweest, het valt dus niet te ver wonderen dat, nu dit drietal samenspeelt, een film ontstaan is, die boven het gewone genre uitsteekt. NOG EEN MIDDAG- EN AVONDZITTING WAREN NOODIG VOOR HET VASTSTEL LEN VAN DE SALARISVERORDENING VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. Het behandelen van diverse amen dementen. Donderdagmiddage 2 uur kwam de Gemeen teraad opnieuw bijeen voor het voortzetten van de behandeling van de nieuwe salarisver ordening van het Gemeentepersoneel, met de behandeling waarvan men reeds in den mid dag van Dinsdag 27 Augustus begonnen was en welke voortgezet werd in de avondzitting, die dienzelfden dag plaats had. Thans is ein delijk de oorspronkelijk vastgestelde agenda afgewerkt, doch niet dan nadat nog een ge heelen middag en een avond tot 10 uur ver gingen met allerlei breedvoerige besprekingen De raad was voltallig, toen de V o o rz i t- ter te twee uur de vergadering opende. De Voorzitter stelt voor, af te zien van de replie ken, daar men bij het behandelen van de ver schillende amendementen gelegenheid te over krijgt om zijn opinie kenbaar te maken. Terecht verwacht de Voorzitter van deze regeling een aanzienlijke tijdsbesparing. De heer Boogaard (S.D.A.P.) voelt echter voor een „kleine 2e ronde", te meer daar de salariscommissie het laatst de gele genheid gehad heeft het woord te voeren. De heer Biersteker (Gem. Belang) is het eens met den voorzitter; bij de verschil lende onderdeelen zullen zich gelegenheden voordoen voor besprekingen. Waarop de heer Boogaard meent zijn verzoek te moeten handhaven. Bij zijn fractie voeren gewoonlijk een, doch hoogstens twee personen het woord, terwijl van de andere fracties doorgaans alle leden aan het praten gaan. De heer Schoeffeienberger (Opp.) voelt eveneens voor replieken, eveneens omdat de salariscommissie het laatst het woord ge voerd heeft. De heer Feenstra Kuiper (Gem. Be lang) begrijpt niet, dat het houden van replie ken zijn reden vindt in de omstandigheid, dat de salariscommissie het laatst het woord ge voerd heeft. De heer Boogaard „Omdat wij het standpunt willen weten van den heer Smits, of hij het eens is met B. enW. dan wel met de salariscommissie." De heeren van Loo en Zwijndrecht hebben pertinent daarnaar gevraagd. Voorts zijn de organisaties van de vakvereenigingen niet persoonlijk gehoord; dat is alleen schriftelijk gebeurd. De heer van Zwijndrecht (C.H.): „De salariscommissie heeft niet krampachtig aan het rapport vastgehouden." Spreker citeert daarop uit zijn Dinsdagavond gehouden betoog. Er is over gesproken, dat de salariscommis sie vergaderd zou hebben zonder dat de voor zitter daarbij was. De heer van Loo (V.D.) verklaart, hoe dat in zgn werk gegaan is. Er is hier geen sprake van duikbootpolitiek, men had het slechts over het indienen van amendementen. De commissieleden willen per sé geen blok vormen tegen B. en W.; zij hebben alleen onderling verschillende standpunten. De heer Smits (weth. R.K.) verklaart dan, dat er van verontwaardiging zynerzijds geen sprake was, toen men hem vroeg naar de reden van zijn afwykend standpunt met de salariscommissie. Hij heeft alleen zijn verwon dering over de gestelde vraag uitgesproken. De heer Biersteker constateert, dat men toch in de replieken geraakt is en wil voorstellen om daarvan af te zien. Laten B. en W. hun adviezen maar gaan geven. Dit wordt door den Voorzitter en vervol gens door den Raad overgenomen, doch alvorens aan de adviezen begonnen wordt, doet de heer Tiessen (Opp.) de mededee- ling, dat hij zijn schriftelijk ingediende voor stellen intrekt. Groepsgewijze gaat men vervolgens de inge diende amendementen na. In Groep 1 is voorgesteld om den adspirant- technisch ambtenaar te doen vervallen, B. en W. voelen voor handhaving, omdat men bij voorkomend geval direct een technisch ambte naar 3e kl. zou noodig hebben. De heer Biersteker: Worden er be paalde eischen aan de functie gesteld? V o or z i 11 e r: Ja, technische. Deze functie wordt voorgesteld uit bezuini gingsoverwegingen. Zouden we dit niet doen, dan komt men later voor kosten te staan bij een afzonderlijke benoeming. B. en W. willen nu eens met een eenvoudiger kracht volstaan. De heer Biersteker vraagt daarop, of B. en W. den adspirant technisch ambtenaar noodzakelijk achten. Voorzitter: Ja. De heer Fee nis tra Kuiper: En de functie van loopjongen vervalt? Voor 2 i t te r Neen. Het is overigens niet gezegd, dat dé adspirant technisch amb tenaar direct noodig is. De heer Feenstra Kuiper: Dan zie ik de noodzaak van de benoeming niet in. De Voorzitter: De mogelijkheid, dat men hem noodig heeft is er en als men de functie niet schept, zou men hem direct in de 5e loongroep moeten plaatsen (tech. ambt. 3e kl.). Na nog eenige discussies over den loopjon gen, verklaart de heer Boogaard, dat hij accoord gaat met de zienswijze van B. en W. De heer Biersteker vindt het echter niet noodig, dat de adspirant technisch amb tenaar er direct komt. De heer v. d. Vaart (weth. S.D.A.P.) heeft zich reeds enkele malen gegriefd ge voeld, dat de salariscommissie blijkbaar van oordeel is, dat haar zienswyze de eenige juiste is. Hij adviseert haar om niet elke andere meening weg te schuiven als te zijn niet rijpe lijk overdacht. Er zijn z.i. wel degelijk ver standige voorstellen gedaan. De heer v. L o o heeft ten slotte geen be zwaar tegen het voorstel van B. en W., even min ais de heer van Zwijndrecht. Ook de heer Biersteker zal zich niet langer verzetten ,maar, zoo vraagt hij, is het niet noodig om dan bij de Water- en Lichtbedrijven ook een dergelijke functie onder te brengen? Dit wil de Voorzitter gaarne overnemen. De heer Ran (R.K.) vindt den sprong van adspirant technisch ambtenaar (max. f 1500) naar techn. ambten. 3e kl. (min. f 1800. wat te hoog. Zag gaarne een tusschengroep in de loonschaal ondergebracht. Dit voorstel wordt echter niet gesteund. De raad neemt het voorstel van B. en W. dus aan met toe voeging van adspirant technisch ambtenaar in Groep I van de Water- en Lichtbedrgven. Hiermede is Groep I vastgesteld. Groep II: Voorgesteld is de assistente poli kliniek over te brengen van deze groep naar groep III. B. en W. zijn het daar niet mee eens. De Raad handhaaft de functie in groep II. Groep III. Voorgesteld is den meteropne- mer-incasseerder terug te zet.ten naar groep H. Daarmede zou groep III komen te vervallen. B. en W. gaan hiermede accoord. De heer Biersteker vindt deze terug zetting niet billijk. Hierop wordt gestemd; de uitslag was, dat 12 raadsleden zich vóór terugzetting en 9 zich tegen terugzetting van den meteropnemer- incasseerder verklaarden. Groep IV: Voorstel om kleedingtoelage ad f 90.voor den bode te doen vervallen. B. en W. zijn daar tegen. Raad gaat na ampele dicussie met hen mee. Voorstel om informator en controleur naar groep V over te brengen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen met 14 tegen 7 stemmen. Tegenstemmers waren de heeren Boogaard, Minnes, Speur, Kraak, Dol, Schmidt en v. d. Vaart. Groep V: Voorstel om adjunct-commies 2e kl. bij Gemeentewerken toe te voegen. B. en W. achten dit niet noodig. De heer Boogaard is echter vóór toevoeging; er gaan, zoo is hem medegedeeld, wel 3000 stuk ken per jaar bg dezen dienst de deur uit en dat is hoofdzakelijk het werk van den onder- havigen klerk. Deze mo t wel degelijk een geschoolde kracht zijn. Waarom bij dezen Zondag 3 I September Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat)' Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkera, Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. J. Witkop van Schagerbrug. Doopsbediening. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tol'enaar s Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u, Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur,' bed. H. Avondmaal '3 Avonds 5 uur, bed. H. Doop Ds. A. Ponstein, van Lisse, Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). j 'sMorgens 10.30 uur, de Eerw. Heer C. C. G. Visser, cand. te Rotterdam. Liturgische godsdienstoefening Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. H. Bakker, van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst; 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat, 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 'sMorgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen dienst en bij die van Water- en Lichtbedrgven geen adjunct-commies 2e kl. en bg de andere diensten allemaal wel? De Voorzitter vindt het werk van een« voudigen aard; acht dit met den rang van klerk behoorlijk gerubriceerd. De heer Min nes is het met het Coll. eens; de heer Bier steker acht geen afzonderlijken schrijver noodig. Met dit laatste is de Voorzitter het op zijn beurt niet eens. Incident, De heer Boogaard verklaart dan hoe het mogelijk is, dat zijn partijgenoot Minnes er een andere meening dan zijn fractie op na houdt. De heer M., die wachtgelder is. zou ongeveer een half jaar geleden een terecht wijzing van het ministerie gehad hebben, dat hij als wachtgelder niet de S.D.A.P. mocht aanhangen. Minnes bezocht al geruimèn tijd de partij- en fractievergaderingen niet meer, zoodat hij niets afwist van de ingediende amendementen. De heer E y 1 d e r s zegt, dat de heer M, toch geheel vrij is in het bepalen van zijn standpunt. Waar is nu de door den heer v. d. Vaart in de vorige zitting zoo trots gelan ceerde „vrijheid" in de S.D.A.P.? De heer Boogaard: Alles wat de heer M. verder in den Raad zegt, geschiedt niet namens de fractie; 't is alleen de persoon Minnes die spreekt. De heer v. d. Vaart mengt zich er dan in en meent, dat de heer Boogaard alle recht heeft doen wedervaren aan den heer Minnes. Spr. blijft van meening, dat als in elke poli tieke groep in ons vaderland de geestelijke vrijheid zoo geëerbiedigd werd als bij de S.D.A.P., het land er heel anders zou uitzien dan momenteel het geval is. Voorts memoreert de heer v. d. Vaart, dafc zijn fractie, wat het voorstel van den adj.« comm. 2e kl. betreft, momenteel in de minder heid is, wat nog geen aanleiding mag zijn om den mond te houden. Het werk wordt nor maal opgedragen aan een klerk, dus moet deze ook dezelfde rechten hebben op automatische promotie als bij de andere diensten het gevat is. Men moet niet al te geringschattend over het werk oordeelen. De heer Eylders verklaart zich tegen het betoog van den wethouder en voelt voor het standpunt van den heer Minnes; de heer Schoeffeienberger echter is het met den wet houder eens. Nadat de heer v. Zwijndrecht nog even het woord over deze materie gevoerd heeft en de heer Biersteker gelegenheid gehad heeft om te constateeren, dat men het weer over personen instede van over zaken heeft, komt het voorstel in stemming. Het wordt met 7 stemmen voor en de rest tegen verworpen. Vervolgens komt ter sprake de 100.toe slag als vergoeding voor diensten te verrich ten in den avond of nacht bg den vischafslag, Het voorstel werd gedaan om deze 100.— niet toe te kennen; B. en W. zijn van mee ning, dat het bedrag gehandhaafd moet blijven. Wethouder De Boer (v.d.) is sterk voor stander voor het handhaven van de vergoe ding. Hij resumeert, dat in het tijdvak lig gende tusschén 7 September en 2 December 1933 elke week 5 dagen van 2 tot 4 uur 's nachts door twee van de drie menschen ge werkt werd. In de periode van 25 September tot 21 December 1934 was het precies zoo het geval. Spr. verwacht, dat de nacht-markten ook in de toekomst zullen blijven. De organi satie in het bedrijf is sterk groeiend. Spr, zegt, dat ook de administratie veel tijd vergt, kortom de arbeid is bij dezen dienst zeer toe genomen, waarvoor spr. een waardeering, in geld uitgedrukt, billijk vindt. De heer Bot (c.d.) is een andere meening toegedaan. Hij wil het vinden in verlof. De haringvisscherij is in het voorjaar het drukst en de garnalenvisscherij in het najaar. Zoo doende is er z.i. nooit een overstelpende massa werk. Volgens spr. hebben de functionarissen over dag veel vrijen tijd; bovendien behoeft het afslaan van de garnalen niet door 2 man te geschieden. Dit kan wel door een, welke dan overdag vrij zou kunnen hebben. Met deze redeneering verklaart de heer Biersteker zich accoord- Het is niet zoot

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9