De Abessijnsche kwestie. Sport 'Voetbal AtMdiek Automobilisme BUITENLAND BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935. De uitspraak in de Wal-Wal affaire. Voorbereiding te Genève Fransch-Italiaansch accoord over een Donau-pact. Hitler-jongen Quex. Nieuwe aanval op de Joden. Ir. Mussert in Nederland terug. De Koning is diep ondér den indruk... Vol smart werpt hij een blik om zich heen. De Koningin-moeder der Belgen zit droef en bleek ter neer. Ook zij heeft slagen te dragen, die vreeselijk en hard zijn Maar God maakt geen verschil tusschen het lot van koningen en menschen. Voor den eeuwige zijn zij allen gelijk. De kleine Josephine ligt biddend ter neer En stil en droef schreien de menschen in dit groote kerkgebouw. Nu rust de kist op de katafalk. De hooge geestelijkheid van België is in rouwornaat De mis begint plechtig en wordt opgedra gen door kardinaal van Roey. Het St. Rom- boutskoor heft wijdingsvol een gezang aan Plechtig klinken de gezangen.'Besloten wórdt met het: „O Jesu Christi". Dan wórdt de kist met het stoffelijk over-' schot weer van de'' katafalk opgenomen: De geestelijkheid doet de doode Koningin uit geleide zacht speelt de Brabangonne. Bij het graf van den onbekenden soldaat. Ik bevind mij nu weer in de Rue Royale, vlak bij het graf van den onbekenden soldaat. Er rijden motorwagens snel voorbij, waarin mannen zitten, met om den arm een band met de Belgische kleurenZij snorren door de Rue Royale, om te zien of alles vei lig is. Bij de Congreszuil is het nu een levend woud van zwart omfloerste vaandels. De gouden leeuwen boven aan de vaandelstokken glazen in het zonnelicht. Stil, devoot en vol diepen ernst staan de oud-strijders met hun vaandels voor het graf van de Soldat Inconnu. Zij wachten op Astrid Onder den soldaten-koning Albert, trokken zij op pouf la PatrieHier op deze plaats brachten zij hun aanvoerder, luttel tijd gele den, den laatsten groetneigden zich hun vaandels. De soldaten-koning stierf, door een nood lottig toeval in de bergen - met verplettèr- den schedel werd hij opgenomenIe roi- soldat, die op het slagveld gespaard bleef. Nu wordt de vrouw van hun jongen ge bieder naar haar graf gebracht. De zonnewarmte werkt fataal op de groote menschenmenigte. La Croix Rouge, het Roode kruis heeft druk werk. Vanaf mijn standplaats, vlak bij de Con greszuil, zie ik hoe vele malen met bran cards wordt uitgerukt en in zwijm gevallen personen worden weggedragen. Plots klinkt hoorngeschal door de blauwe lucht. De gendarmes in de Rue Royale trekken den sabel en hoog op hun paarden gezeten richten zij de koppen der paarden naar het publiek in de dwarsstraten. Een der gendarmes dringt het publiek met zijn steigerend paard terug. Ik zie hun oogen scherp over de menigte gaan en toch, de stoet is nog lang niet in aantocht. 't Zijn de voortroepen. Honderden gendarmes in hun donker blauwe witgetreste uniformen, komen nu met getrokken sabel aanrijden. Ook zij mon steren scherp de menschenhaag langs de af zettingen en turen naar de ramen en daken. Achter de gendarmes, gezeten op wit- en bruingevlekte paarden, zitten tamboers-trom melslagers. Op den hals van ieder paard rusten twee zwart omfloerste trommels, daar achter volgt een rijdend militair muziekcorps. Dan volgen militair-rechtop, de lanciers, eveneens op paarden. Dan ratelen over de Rue Royale de kanon nen van de rijdende artillerie. In volle oorlogsuitrusting zitten de sol daten op hun paarden. Nu komt de infanterie in haar khaki- uniformen, ook hier gaat het muziekcorps vooraf met zwart omfloersde instrumenten en trommen. Statig, met in zijn door lange witte hand schoenen bedekte handen, draagt de tamboer- maïtre den dirigeerstok, waar zwart crêpe van afhangt. Het is nu reeds ver na den middag en nog is de stoet niet voorbij het Place de Congres. Plots geschiedt er iets onverwachts, iets heel aandoenlijks, dat tot in de ziel ontroert. Men wist het in het land der Belgen, Astrid hield van bloemen. Wij in Holland hebben haar zoo blijde, zoo enthousiast de bloe menweelde op de „Flora" zien bewonderen. Zij bestelde bollen voor den koninklijken tuin Nimmer zal Astrid van België deze bloem bollen meer zien ontluiken. Daar naderen militairen in khaki-uniform maar wapens dragen zij niet. Het is een heel leger, dat meevoert de tallooze kransen en bloemen, die naar de doode Astrid gebracht werden. Het is een ontroerend gezicht, die levende tuinen in onafgebroken rij, duizenden meters lang, door de Rue Royale te zien dragen. Sommige bloemstukken zijn zoo zwaar, dat vier krachtige soldaten ze ternauwernood kunnen torsen. Ziet die vier jongens in khaki met dat witte bed reine levende bloemen! En zonder ophouden gaat deze stoet door de Rue Royale Ah quelles belles fleurs, ah c'est jolie les bleues! (Ah wat een prachtige bloemen, hoe mooi zijn die blauwe). Het klinkt als een kreet van verrukking, maar direct weer staan de gezichten ernstig, men weet het, dit leger bloementorsende sol daten brengt ze naar Laeken, waar zoo straks de doode Bloemenkoningin van België in de crypt zal rusten. Al die geurende, lieve bloemen zijn gewijd aan de doode jonge koningin En voort, steeds voort trekt dit leger van sterke mannen, met de teere bloemen. Er zijn kransen bij uit alle deelen der wereld, uit Argentinië, Amerika, Brazilië, Japan, Bulgarije, overal woonden vrienden, die Astrid, de Koningin van Belgenland, lief hadden. In de Rue Royale is nu plots een diepe stilte gevallen. Hoog verheffen zich opeens de vaandel9 van de oud-strijders, staande voor de Congres- zuil en dan in plechtigen treil marcheert de Belgische infanterie door de straat. Weer gaat een tamboer-maitre vooraf, maar het muziekcorps, dat achter hem aan marcheert, zwijgt. Het is ontroerend en plechtig dat zwijgen der instrumenten, dat geluidloos voorttrek ken dier vele troepenWeer een aantal infanteristen, dan een rijtuig. Daarin zit een oud man, de eerste burger van Brusesl, de populaire Burgemeester Max, zielig en ter neergeslagen, in het rijtuig, dat zijn doode Koningin voorafgaat. Toen zij trouwden, Leopold en Astrid, was het ook Burgemeester Max,, die de stad representeerde, die hen vooraf reed nu volgt even verder achter den ouden Brussel- schen Burgemeesterde dood. Eerst komen weer hooge officieren te paard, dan weer een groep jonge soldaten in khaki. Vele malen gaat een vaandel voorbij, ge dragen door een vaandrig, ter weerzijde twee hooge officieren. Weer infanterie, dan koloniale troepen, oude géneraals, hun gelaat staat strak en ernstig. Dan passeeren de Belgische militaire vlie gers in blauwe uniformen, gevolgd door het oude leger, dat vgn 19141918 voor het vaderland streed. Plots staan allen stram en stil. De cor- billard, de lijkkoets vande doode koningin is voor de Congres-Zuil gekomen en dan zie ik de vaandels nijgenEen oogenblik wijlt de wagen met zijn droeven last voor de Con gres-Zuil, voor het eeuwig brandend vuur bij den Poilu Inconnu en dan trekt de doode Koningin ons voorbij. Vrouwen snikken hoorbaar, mannen bleek met vochtige oogen staren naar den lijkwa gen, die een jonge vrouw en moeder naar het graf voert. Acht paarden trekken den sini- steren wagen door de Rue Royale en het pu bliek schreit bij het voorbijtrekken. Maar dan plots presenteern de troepen het geweer... stram staan ze, want vlak achter den lijkwagen, heelemaal alleen, té voet, gaat een, jt.nge man, blootshoofds. Zijn arm is in een doek en het volk ziet dien eenzamen man gaan. Een zuent gaat door de rijen menschen, een zucht, die zich voortplant, Mais c'est le Roi pied. Het is de Koning te voet. Den heelen langen tocht naar het graf in Laeken legt hij te voet af, heel alleen loopend achter de vrouw, die hij innig lief had. Zacht klinken kreten bemoedigend tot hem door: Vive le Roi! Handen wuiven naar hem; gezichten, nat van tranen, kijken vriendelijk naar den Koning, maar de Koning kijkt niet op. Als een gebroken man gaat hij achter haar, die hij vereerde, die hij zoo gelukkig wilde maken... maar die hem op verschrikke lijke wijze ontnomen werd. Ik zag een Koning voortschrijden, een heel klein menschenkina was het, En achter hem, in een koets, zat een oude man, dankbaar wuivend tegen de menschen, die stonden langs de straten, waardoor hij reed. Hij wuifde, die oude man, wijl hij zag, dat allen gekomen waren, omdat ze Astrid, zijn dochter, liefhadden. Die twee... die jonge Koning en die oude man... hun gaap achter die jonge doode vrouw, zal ik nimmer vergeten. Wat baat het, al degenen, die volgden, op te noemen? Dezen beiden mannen was ontnomen, wat hier op aarde nimmer meer vergoed zou worden. Een jonge man, die een jonge vrouw, een oude vader, die zijn kind naar het graf moet brengen... hier moet iedere troost te kort schieten. De tocht naar Laeken. En langzaam vervolgt de stoet zijn weg door Brussels straten. In galakoetsen volgen Prins Umberto en de vele andere afgevaardigden van Europeesche vorsten, de Ministers en Kamerleden. Verder en verder trekt de stoet... de kerk klokken van Laeken luiden somber en zwaar. Vele auto's, honderden, volgden Astrid... Dan lijkt het of de stoet ten einde is, maar de afzetting blijft gehandhaafd en dat is goed ook, want plots is de stilte weer verdwenen. Kletterend paardengetrappel wordt hoor baar op de straatsteenen. De cavalerie stormt in gevechtshouding voorwaarts, daarachter stormt de rijdende artillerie aan. De kanonnen donderen met daverend geweld door de Rue Royale-.. Dan is de stoet voorbij... wordt Koningin Astrid naar haar laatste rustplaats in Laeken gebracht. Boven den stoet ronken hoog in de blauwe lucht vele militaire vliegtuigen... de laatste groet van de Belgische luchtvaart. Op het voorplein van de kerk te Laeken hebben de mannen van de Luchtafweer de eerewacht betrokken. Het is reeds ver in den namiddag als de stoet bij Laeken aankomt. De soldaten presenteeren het geweer. Dan staat de lijkkoets voor de kerk. Vol piëteit vallen mannen en vrouwen op de knieën en bidden voor de doode die heen ging, en voor de levenden, die achterbleven met hun smart. Zoo heeft België een lieve vrouw, moeder en vorstin weggeleid naar het graf... dat deze aan den Volkenbondsraad is mede gedeeld. Bovenstaande uitspraak is gepubliceerd door de „Paris Soir", die zegt, dat de com missie zich naar de eene noch de andere zijde heeft uitgesproken. In gewoonlijk goed ingelichte kringen bevestigt men dit bericht. Politis zal zich over een paar dagen naar Genève begeven om rapport over het werk der uit te h-«"«ren'. Politis reserveert zijn rapport voor den Volkenbondsraad, maar het zou Italië noch Ethiopië moreel of gel delijk aansprakelijk stellen. De Italiaansch-Ethiopische verzoenings commissie heeft vastgesteld, dat geen enkele moreele of geldelijke aansprake lijkheid rust op Italië of Ethiopië inzake het incident van Wal-Wal en latere ge beurtenissen. De arbitragecommissie heeft gisteren haar werkzaamheden beëindigd. De conclusie, waartoe zij in haar laatste bijeenkomst is gekomen, zou worden geheim gehouden, tot- POLITIS, de bekende Grieksche politicus, die scheidsrechter in de Arbitragecommissie is. Engeland als mandataris ge noemd. Ethiopische notabelen hebben, meldt Reu ter uit Addis Abeba, geopperd, dat het wel licht het beste middel om den toestand te verbeteren ware,- Engeland het mandaat over Ethiopië aan te bieden. Een maand geleden zou men dit denkbeeld belachelijk hebben gevonden, doch sindsdien is de openbare mee ning gewijzigd. Het persoonlijk inzicht van den Negus dienaangaande is niet bekend. Dr. Martin, gezant van Ethiopië te Londen, heeft in een toespraak tot het ,,Nijlgenoot~ schap" o.a. gezegd: „Indien het ergste zou gebeuren, geloof ik dat mijn land er de voor', keur aan zou geven onder het rechtvaardige en redelijke bestuur van Engeland te staan liever dan onder dat van Italië." De gezant zeide verder o.m. nog: In geen geval echter zal Italië Abessinië als kolonie verkrijgen. Wat het verleenen van concessies en de tewerkstelling van bui tenlanders betreft, hierbij wordt geen enkele uitzondering gemaakt., Wie is Chertok? Naar thans vernomen wordt heeft Chertok gediend als tusschenpersoon voor commer- cieele en financieele besprekingen tusschen de Sowjet-Unie en de Vereenigde Staten. In Juli j.1. was hij op weg van Amerika naar Moskou te Londen en bracht toen ook een bezoek aan de Ethiopische legatie. Van de Ethiopische legatie te Londen ver neemt Reuter, dat de Ethiopische gezant te Londen, Martin, op 19 Augustus een brief heeft gezonden aan den New Yorkschen ma kelaar Chertok, die beweert de eerste con cessie te hebben gekregen tot exploitatie van de mineralen in Ethiopië. De brief bevestigt een regeling, volgens welke Chertok voor eep periode van 90 dagen, ingaande 19 Augustus, werd toegestaan voor het bijeenbrengen van een leening aan Abessinië van ten ministe een millioen dollar. De brief voegde hieraan toe: Als garantie zijn wij bereid een concessie van 50 jaar te verleenen voor de ontginning van goud, platina en petroleum en andere mineralen in nader aan te geven gebieden, welke geheel onder beheer van Ethiopië zijn. Uit dezen brief blijkt, dat de concessie af hankelijk wordt gesteld van een leening van een millioen dollar, en dat het gebied, waar op zij betrekking heeft, nog niet is vastge steld. Chertok heeft nog geen enkele beta ling aan de regeering van Etiopië verricht. In de Europeesche kolonie te Addis Abeba is men bevreesd, dat Italië als antwoord op dit onverwachte verdrag, zijn actie tegen Abessinië zal bespoedigen, teneinde te ver hinderen, dat Abessinië met de verhoogde in komsten zijn defensie-systeem zal verbeteren. De regeering van Ethiopië heeft een com muniqué gepubliceerd, zeggende, dat zij ten volle in haar souvereine recht was toen zij een concessie verleende aan een Amerikaan- sche maatschappij. De concessie is van zuiver economischen aard en zal bijdragen tot de ontwikkeling van het land. De regeering van Ethiopië verklaart, dat de concessie niet in strijd is met het verdrag van 1906, daar Ethiopië niet aan dit verdrag heeft deelgenomen, en dat anderzijds de Brit- sche regeering op geen enkele wijze werd gemengd, van verre noch van dichtbij, in de verleening van de concessie aan een Ameri- kaansche maatschappij. Abessinië zal geen oorlog voeren met buitenlandsche hulp. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Ethiopische regeering definitief besloten, in geval van een oorlog met Italië, dat de gene rale staf van Abessinië van geen enkele bui tenlandsche hulp zal gebruik maken en er tevens van zal afzien, in het kader van het leger buitenlandsche vrijwilligers op te ne men. De Negus heeft Handley Michael benoemd tot gouverneur van Kollo en aanvoerder van het leger. De nieuw benoemde legerleiding heeft reeds in de laatste dagen van Juli 12.000 man aan de grenzen van Eritrea ge concentreerd. Thans heeft hij van den Negus opdracht ontvangen, zijn troepen in positie te brengen. Gisterenochtend is Habdey Michael met 3000 man van Addis Abeba op gebroken. Op de verschillende stations zul len nieuwe versterkingen aan deze troepen macht worden toegevoegd, zoodat in totaal ongeveer 16.000 man worden geconcentreerd. De troepen zijn uitgerust met mitrailleurs en luchtafweergeschut van klein kaliber. Na bij Wal-Wal zal een stelling worden betrok ken. Geen llaliaansch protest tegen de concessie van Rickett. De Italiaansche legatie weet niets van een beweerden inval van Italiaansche troepen in Ethiopisch gebied. Zij spreekt eveneens tegen dat de gezant een protest heeft opgesteld voor de regeering van Ethiopië tegen de con cessie van Rickett; de legatie heeft ook geen enkele instructie uit Rome ontvangen. ITALIAANSCH GARNIZOEN IN WAL-WAL WORDT VERSTERKT. Dinsdagmiddag werden duizend soldaten naar Wal-Wal gedirigeerd, Het vertrekuur was zorgvuldig geheim gehouden. Dit deta chement komt het reeds daar aanwezige legerkorps van 10.000 man versterken. Mor gen of overmorgen zullen nog 4000 man met dezelfde bestemming vertrekken. (Hbl.). CONCESSIE WORDT GEANNULEERD. Het ministerie van buitenlandsche zaken der V. S. heeft bekend gemaakt, dat de Ethiopische concessie zal worden geannu leerd. TOCH EEN ITALIAANSCHE INVAL? Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat vol gens berichten afkomstig uit Diredaoea vluchtelingen, behoorende tot den stam der Danakils, blijven toestroomen in de omgeving van deze stad, waar, naar men formeel ver klaart, de Italianen de grens hebben over schreden. PERSPECTIEF BLIJFT SOMBER. Italië's houding niet gewijzigd. Naar Reuter uit Genève verneemt blijven de vooruitzichten voor een oplossing van het conflict met ItaliëAbessinië somber. Zoo als men weet heeft Aloisi een onderhoud ge had met La val. Voor zoover bekend is in de houding van Italië geenerlei wijziging ge komen. Nog weinig met zekerheid be kend over de agenda. De Volkenboudsraad houdt hedennamiddag zijn gewone Septemberzitting, die zich onder andere ook met het Italiaansch-Abessinische geschil zal hebben bezig te houden, openen Eerst zal overeenkomstig de gewoonte een bijeenkomst achter gesloten deuren worden gehouden voor de vaststelling van de agenda, terwijl de Raad daarna in openbare vergade ring zal overgaan. Voor de openbare bijeenkomst is er ditmaal 'uiteraard bijzonder groote belangstelling. Het Volkenbondssecretariaat heeft gister- avond de v -loopige agenda voor hedenmid dag bekend gemaakt en daarbij vermeld, dat hedenmiddag in de openbare bijeenkomst het Italiaansch-Abessinische geschil zal worden behandeld. Het is echter volstrekt nog niet zeker, dat inderdaad reeds heden een open bare bespreking van dit vraagstuk zal aan vangen. De Raad heeft toch in de vertrouwe- besprei-'- Hje aa de openba- bij eenkomst plegen vooraf te gaan, reeds her haaldelijk de agenda voor de openbare ver gadering gewijzigd en tot uitstel van een punt dier agenda besloten. Naar de corr. ver neemt, zouden hedenmorgen in vertrouwelijke bespreking bijeenkomen Laval, Eden en Aloisi, die allen reeds hier te Genève zijn aangeko men. Het is mogelijk, dat de arbitrale uitspraak over het incident van Wal-Wal van de onder leiding van Politis staande arbitrage-com missie (die ingesteld is op grond van het Italiaansch-Abessinische verdrag van 1928) reeds hedenmorgen te Genève zijn aangeko men en dat Politis zelf in de openbare verga dering rapport zal uitbrengen. Het is echter ook mogelijk, dat de raad in het openbaar alleen een korte mededeeling van Eden of van Laval of misschien van beiden zal aanhooren over het mislukken van de Parijsche driemo- gendheden-conferentie. Op het oogenblik staat hierover echter nog niets vast. V Eden aan het confereeren. Na zijn aankomst te Genève had de Itali aansche vertegenwoordiger baron Aloisi een onderhoud met Laval. Na te hebben gedineerd met den secretaris generaal van den Volkenbond, Avol, en eenige besprekingen te hebben gevoerd, vertrok Eden naar Aix-les-Bains, waar hij Baldwin verslag ::ou uitbrengen over zijn jongste be sprekingen met Laval. In den nacht van Dins dag op Woensdag zou hij weder te Genève terugkeeren. Eden dineerde bij Baldwin. Naar thans vaststaat, zullen de vertegen woordigers van Frdnkrijk en Engeland aan den Volkenbondsraad afzonderlijke rapporten indienen met betrekking tot de drie mogend- hedenconferentie te Parijs. In welingelichte kringen te Rome acht men de mogelijkheid niet buitengesloten, dat de Volkenbond onder zekere voorwaarden zou kunnen besluiten tot het zenden van een com missie van onderzoek naar Abessinië, zoooals indertijd de commissie-Lytton Mandsjoerije bereisde. Italië zou tegen zulk een besluit geen bezwaar hebben, zoolang er maar niet de voorwaarde aan gehecht wordt, dat met het begin van het gewapend optreden ge wacht moet worden tot de commissie rapport heeft uitgebracht. Volgens de „Times" wil men nog deze maand een conferentie be leggen. De Weensche correspondent van de „Times" meldt, dat de Fransche en Italiaansche regee ringen haar goedkeuring hebben gehecht aan de belangrijkste punten van het Donaupact. Volgens genoemden correspondent behelst het pact o.a. de volgende vijf punten: 1. waarborgen voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk; 2. de verplichting voor de onderteekenaars, zich niet te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van de andere onderteeke naars; 3. principieele non-agressie; 4. het raadplegen van de andere onder teekenaars in geval van nood, in stede van de vroegere sancties; 5. het bijeenroepen van een Donau-confe- rentie vóór eind September. De Parijsche correspondent van de „Times" bevestigt het bericht van zijn collega te Weenen en deelt mede, dat de voorstellen een week geleden zijn voorgelegd aan Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Polen en de leden van de Kleine Entente. (A.N.I4.) DE IMAM ABDICEERT. De kroonprins wordt regent. Na een conferentie met de voornaamste gezaghebbers in Jemen heeft de Imam van Jemen afstand gedaan van den troon. De kroonprins heeft het regentschap aanvaard. Men kondigt aan, dat het leger van Jemen spoedig zal worden gereorganiseerd en dat een vloot zal worden samengesteld, welke Hodeida als basis zal hebben. LF.GEROEFENINGEN BIJ RE'MS. De grootste van na den oorlog. In de omgeving van Reims zijn thans de groote manoeuvres begonnen, die tot het ein der week zullen duren. In welingelichte kn - gen zegt men, dat deze leger-oefemngen de grootste zijn, die na den oorlog in Frankrijk gehouden zijn. Vier divisies op oorlogssterkte, aangevuld met reservisten, zullen elkaar be strijden. De strijdkrachten zijn meerendeels ge motoriseerd. Niet in ongenade. Op gezag van Reuter hebben wij onlangs gemeld, dat Jurgen Ohlsen, de held uit de nazifilm Hitler-jongen Qpex in ongenade was gevallen en buiten de Hitlerjeugd was ge sloten, omdat hij met ..een Jood had getennist. De Völkische Beohachter spreekt, dat thans tegen en verzekert dat Ohlen „stamleider" van het Duitsghe Jungsvolk in deHitlerjeugd is en blijft. Zoodat nu de vraag blijft: heeft hij nu ja of neen met een jood getennist? Met het doel, „het intellectueele en artistie ke leven van Duitschland te zuiveren", heeft de commissaris van het propaganda-ministe- rie, Hinkel, besloten het beroep van antiquair in schilderijen en kunstvoorwerpen voor Joden te verbieden. Alle Joden; die deel uitmaken van de ver schillende afdeelingen van dé Rijkscultuur kamer, zullen daaruit worden verdreven. Het beroep van boekhandelaar zal eveneens onder dit nieuwe voorschrift vallen. KONING LEOPOLD REED BIJ KÜSSNACHT NIET SNEL. Verklaring van den chauffeur van den volgauto. De chauffeur van den auto, welke den wa gen van den Koning ven België volgde, en die getuige was van het ongeval, verklaarde, dat het absoluut onjuist was, dat de Koning met te groote snelheid zou hebben gereden. Hij verklaarde, dat de snelheid niet grooter was geweest dan 50 a 60 kilometer. De leider van de N.S.B. met het vliegtuig Kwak op Schiphol aan gekomen. Om 5.56 uur gisteravond landde het Douglas- vliegtuig Kwak, bestuurder Tepas, op Schip hol, komende van Batavia, met aan boord ir. A. Mussert, den leider van de N.S.B. in Nederland. Op 17 Juli van dit jaar verliet de heer Mussert Schiphol aan boord van de Sperwer. Op en nabij Schiphol hadden zich naar schatting 3 4000 menschen opgesteld, velen voorzien van nationale vlaggen. Op tiet lan dingsterrein zelf, waar een sterke politie macht aanwezig was, had men geen publiek toegelaten. Onder luid gejuich landde het toestel. Langs den geheelen weg stonden menschen opgesteld. Hoe dichter men bij Amsterdam kwam, des te voller werd het langs den weg. Aan het begin van den Overtoom had een groote demonstratie plaats, waarbij de auto omsingeld werd door juichende menschen, en dit werd herhaald midden op den Overtoom; daar was het gedrang zoo groot, dat het politiecordon verbroken werd en het publiek het verkeer in de war stuurde. Waarschijnlijk om te voorkomen, dat tegen- demonstraties werden gehouden, voegde zich op de Stadhouderskade een overval-auto van de Amsterdamsche politie bij het hoofd van den stoet. Incidenten deden zich nergens voor. ROTTERDAM VEER S.D. WETHOUDERS. Te Rotterdam zijn gisteren als wethouders gekozen de heeren De Zeeuw (s.d.), Brauti- gam (s.d.), Ratté (s.d.) en Dijk (s.d.). WETHOUDERS TE AMSTERDAM. Drie sociaal-democraten gekozen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag tot wethouders gekozen: Mr. G. C. J. D. Kropman (r.-k., aftr.). Jac. Rustige (c.h., aftr.). G. Baas Kzn. (a.r., aftr.). S. R. de Miranda (S.D.A.P.). E. Boekman (S.D.A.P.). F. van Meurs (S.D.A.P.). HEEREN PLESMAN EN GU1LONARD NAAR AMERIKA. Naar de Tel. verneemt, zullen de heeren A. Plesman en P. Guilonard, resp. directeur en onder-directeur der K.L.M., deze maand een studiereis naar de Vereenigde Staten ondernemen. Hierbij zullen de Amerikaansche vliegtechniek en het vliegwezen worden be studeerd. Tevens zal een bezoek worden ge bracht aan de Douglasfabrieken te Santa Monica in Californië. Het vertrek naar New- York is bepaald op 14 September a s. STAKING TE TILBURG IS NOG VERDER UITGEBREID. Verzoek aan de vakbonden om de steunkassen open te zetten. De dag van gisteren is te Tilburg in rustige werkloosheid voorbij gegaan. Het aantal stakers is eer toe dan afgenomen, omdat in den na- mid lag ook nog het personeel der firma Gebr. Diepen, dat tot nu toe regelmatig had gewerkt, het werk plotseling neerlegde. Zulks geschiedde ook later bij de firma's Van Dooren en Dams en Pieter van Dooren. De ochtendbijeenkomst dér stakers, die over- talrijk was bezet, werd gevolgd in den na middag door den massa-vergadering op de wielerbaan. Er werd besloten om tot de arbeidersorganisaties „St. Lambertus" en „De Eendracht" het verzoek te richten om thans de stakingskassen open te zetten tot het ver leenen van geldelijken steun. Tevens is aan het bestuur der werkgeversorganisatie een brief gezonden om aan de stakingsleiding een mondeling onderhoud toe te staan. in me NEDERLA NDSCHE BANk Kleine toeneming van voorraad. *°ud. In de afgeloopen week is de voorraai het buitenland der Nederlandsche S°U<1 Bjt 2.1 millioen toegenomen. De lf!at»k landsche credietverleening is jn verban'ï*"1611" den ultimo belangrijk gestegen. De b' m<!t landsche wisselportefeuille steeg van millioen tot 45,9 millioen en de beleen' 4°'7 op effecten van 13b,1 millioen tot millioen. De goudaekking der direct onc 6i'8 bare verplichtingen bedraagt thans 68 a"*" (v. w. 70,9 HET PROGRAMMA VAN ONZE K.N.V.B.-ERS. Hier volgt het restant van het programma van onze K.N.V.B.-elftallen: 15 September. TexelBKC, Andijk—Scha- gen, Nieuwe NiedorpAlkmaar. 22 September. Schagen—Texel, Strandvo gelsAndijk, AlkmaarDTS, BKCNieuwe Niedorp. 29 September. Schagen—BKC, Texel—, Strandvogels, DTSNieuwe Niedorp. 6 October. Strandvogels—Schagen, Alk. maarAndijk, BKCDTS. 13 October. StrandvogelsBKC, Texel— Alkmaar, AndijkNieuwe Niedorp. 27 October. AlkmaarSchagen, Nieuwe NiedorpTexel, DTSAndijk. 10 November. StrandvogelsAlkmaar. SchagenNieuwe Niedorp, TexelDTS. 24 November. Nieuwe NiedorpStrandvo» gels, DTSSchagen, AndijkBKC. 1 December. BKCAlkmaar, Strandvogels DTS, TexelAndijk. Reserve 2e klasse A. 15 September. Blauw Wit 3WFC 2, KFQ 2—DWS 2, HRC 2—DWV 2, AIcmaria Vic- trix 2West-Frisia 2. 22 September. DWS 2Blauw Wit 3, DWV 2De Volewijckers 2, West-Frisia 2— HRC 2, WFC 2AIcmaria Victrix 2. 29 September. DWS 2—WFC 2, KFC 2— DWV 2, De Volewijcers 2West-Frisia 2, HRC 2AIcmaria Victirx 2. 6 October. DWV 2Blauw Wit 3, West- Frisia 2KFC 2, AIcmaria Victrix 2—Da Volewijckers 2, WFC 2—HRC 2. IJ October. DWS 2—DWV 2 Blauw Wit 3—West-Frisi 2, KFC 2AIcmaria Victrix 2, De Volewijckers 2—WFC 2. 27 October. West-Frisia 2—DWS 2, AIc maria Victrix 2—Blauw Wit 3, HRC 2— KFC 2, WFC 2De Volewijckers 2. 10 November. DWV 2—WFC 2, DWS 2— AIcmaria Victrix 2, Blauw Wit 3HRC 2, KFC 2De olewijnkers 2. 24 Novembeir. West-Frisia 2DWV 2, HRC 2DWS 1, D'e Volewijckers 2Blauw Wit 3, KFC 2—WFC 2. 1 December. WFC 2—West-Frisia 2, DWV 2AIcmaria Victrix 2, DWS 2De Volewijc kers 2, Blauw Wit 3—KFC 2. Reserve 3e klasse A. 15 September. KW 2Hollandia 2, HRC 8 Helder 2, WFC 8 Purmersteijn 2. 22 September, .ullan ,a 2De Kennemers 2, Helder 2—KW 2, ZFC 3—HRC 3, AIc maria Victrix 3—WFC a 29 September. Hollandia 2Al. maria Vic trix 3, De Kennen ers 2- Helder 2, KW 2— ZFC 3, HRC 3—Pu - erst^ v 2. 6 October. Heide zHollandia 2, ZFC 3— De Kennem rs 2, Purmersteijn 2KW WFC 3—HRC 3. 13 October. Helder 2AIcmaria Victrix 3, Hollandia 2ZFC 3, De Kennemers 2Pur mersteijn 2, KW 2WFC 3. 27 October. ZFC 3Helder 2, Purmersteijn 2Hollandia 2, WFC 3De Kennemers 2, AIcmaria Victrix 3HRC 3. 10 November. ZFC 3AIcmaria Victrix 3, Helder 2Purmersteijn 2, Hollandia 2WFC 3, KW 2—HRC 3. 24 November. Purmersteijn 2ZFC 8, WFC 3—Helder 2, HRC 3—De Kennemers 2, KW 2AIcmaria Victrix 3. 1 December. AIcmaria Victrix 3Purmer steijn 2, ZFC 3WFC 3, Hollandia 2—HRC 3, De Kennemers 2KW 2. DAMES-WERELDRECORD. Helen Stephans loopt 100 yards tó 10.4 seconde. De jonge Amerikaansche sprintster mej. Helen Stephans liep tijuens wedstrijden te Toronto de 100 yards in 10.4 sec. Dit is cctt nieuw wereldrecord (oud-record Stella Wa'sh, Polen, 10.8 sec.). Zij liep de 220 yards in 23.2 sec., hetgeen ook een wereldprestatie is. Geen record eche ter, omdat deze afstand niet officieel is. SIR MALCOLM CAMPBELL VERBETER* ZIJN WERELDRECORD. Op denzclfden dag hebben te Saltlake City enkele coureurs eenige belangrijke w^rc records verbeterd. In zijn „Blue-Bird" reikte de Brit Sir Malcolm Campbell een middelde uursnelheid van 299.875 mijl <l,a 482.499 km), waardoor hij het reeds °P naam staande record aanzienlijk verbeter De tijd voor de mijl in Zuid-Westelijke ting gereden bedroeg 12.18 sec.; dit uurgemiddelde van 295.566 mijl 4 km). In Noord-Oostelnke richting bereik c er de m9 bedroeg toen 11.83 sec., wat een uurg een grootere snelheid: zijn tijd over bedroeg toen 11.83 sec., wat een uu'gr delde van 304.311 mijl t= 489.634 km) teekent. te In zijn pogen de 300 mijl 482 1 overschrijden, is de coureur dus nog 1,1 slaagd. De beide Amerikaansche aut tom°24,fS Jenkins en Gulotta, hebben heden m fce. een afstand afgelegd van 5231.309 km, teekent een uurgemiddelde van 217 to]sC)i- waardoor zij het op naam van den man John Cobb staande record vér hebben.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2