Stadsnieuws Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Schagen, Texel. Gemeenteraad Den Helder Visscherij. Congres van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haring- bedrijf, gehouden te Den Haag op 2 Sept. 1935. De Wethouders voor de nieuwe 4'jarige periode benoemd. Het college van B. en W. ondergaat geen wijziging. Gisterenavond heeft de Gemeenteraad van Den Helder voor het eerst in de nieuwe sa menstelling vergaderd. Het belangrijkste punt van de agenda vormde wel de benoeming van de wethouders voor de nieuwe periode van 4 jaar. Wij meenden in dit nummer reeds de gevoerde discussies ten aanz! van dit punt te moeten opnemen, alsmede den uitslag van de gehouden stemmingen. Hieruit zal blijken, dat het College van B. en W. geen wijziging heeft ondergaan. In de courant van morgen zullen we de rest van het verslag opnemen. Wethoudersverkiezingen. Allereerst was aan het woord de heer Schoeffelenberger. De heer Sch. oefende critiek uit op de de mocratie van de S.D.A.P. en was niet tevre den over deze partij in den Raad. Hij sprak over dictatuur in kwadraat. De heer Schoef felenberger noemde de wijze van wethouders verkiezing afkeurenswaardig en protesteerde, hiertegen. Rede van den heer Biersteker. Voor tot stemming wordt overgegaan, wil len wij, Dr. Feenstra Kuiper en ik, verklaren, hoe wij over de stemming voor wethouders denken. Het is geen geheim, dat tusschen de S.-D., de V.-D. en de R.-K., het zaakje al is beklonken. Door z.g. onderling overleg, heeft men de wethouderszetels verdeeld. Het is ons bekend geworden, dat de A.-R., C.-H. en C.-D. door de S.D.A.P. nog de eer is aangedaan om over die verdeeling te worden gehoord. Ons heeft men daarover niet eens gemoeid, men beschouwt ons raadslidmaat schap blijkbaar van minderwaardig gehalte; wij tellen voor de heeren eenvoudig niet mee. We zijn niet bonafide. Alleen kregen we gis teren de mededeeling van den Voorz. der S.-D. Fractie, dat het den heeren heeft behaagd, de volgorde der verkiezing van de wethouders als volgt samen te stellen: 1. Van der Vaart, 2. De Boer, 3. Smits. Van de bespreking met de Christelijke fractie is uitgelekt, dat ook zij eigenlijk met de verdeeling der wet houderszetels niets te maken hadden, want al maakten zij met 4 leden eerder aanspraak op een wethouderszetel dan de R.-K., de S.-D. verlangden, dat alleen door hen (S.-D.) uit de Christ. fractie iemand zou worden aange wezen, naar hun inzicht voldoende demo cratisch zou zijn. De conclusie is: de heeren Eijlders of Van der Veer zouden in de oogen der S.D. niet in aanmerking komen. Dat de Chr. fractie toen reeds terstond heeft bedankt voor verdere onderhandelingen, is vanzelf sprekend. De "uhhandel kon dus nu beperkt blijven tot de S.D., de V.D. en de R.K. Dat hierbij de wil der S.D. den toon aan geeft, is wel duidelijk; de V.D. zitten nu een maal in het schuitje en moeten dus wel vol gen, terwijl de R.K. als derde in het verbond, tot alles bereid zijn, als hun wethouderszetel maar wordt gered. Dat het gevolg nu zal zijn, dat de samenstelling van het College zal blijven als tot heden, staat al vast. Toch mogen we niet nalaten erop te wijzen, dat dit wel velen zal verbazen, omdat algemeen be kend is, dat de samenstelling lang niet is naar den zin der 3 partijen, met name dat ook ■onder de S.D. en de V.D. de heer Smits niet de gewilde man is. Bij gebrek aan beter, mag hij bij de gratie van de S.D. en V.D. toch maar weer wethouder worden. Wij spreken dit nu .naar eens openlijk uit, anderen doen dit nog steeds maar -geheimzinnig. Het is vooral, dat we dit nu openbaren om te laten Uitkomen, op welke wijze er eigenlijk met de hoogste belangen der gemeente, het aanwij zen van wethouders, wordt gesold. Vroeger koos men als wethouders, de eerste en de beste der burgers uit de gemeente, van wien men kon verwachten, dat zij de belangen der gemeente het best zouden behartigen. Thans is niet primair, de vraag naar de beste bur gers, thans beslist de vraag, wie van de ver tegenwoordigers der partijen, die in aantal het sterkst zijn, daarvoor in aanmerking komen. In verschillende gemeenten ziet men het gebeuren, dat personen, die reeds jaren lang op flinke en waardige wijze het wet houdersambt bekleedden, plaats moesten ma ken voor personen, waarvan niets anders be kend is, dan te zijn „vooraanstaand partijman". Om een enkel voorbeeld te noemen: in Utrecht zal de V.D. Mr. De Boer, die jarenlang als wethouder heeft gefungeerd, niet herkozen worden, omdat zijn partij in aantal zetels is achteruitgegaan en zoodoende door andere partijen is overvleugeld. Hoe geschikt, en hoe zeer om zijn capaciteiten eigenlijk de aange wezen man voor wethouder, hij moet plaats maken voor een anderen Partijman. Dit eene voorbeeld zegt genoeg. Dat het overal de Vrrjz. zijn, die het loodje leggen, moest aan V.D. en Vrijheidsbond toch wel iets leeren. Het is het tegenwoordige stelsel van partij- dwang, dat wij niet in het belang der gemeen ten achten. Dit wil men aanmerken als een van de zegeningen van het z.g. democratisch inzicht. Opmerkelijk is wel, dat dit stelsel in- ingang heeft gevonden, nadat men van het wet houdersambt een uit financieel oogpunt be- geerenswaardige baan heeft gemaakt. In Am sterdam, met een bezoldiging van 8000. (thans is men wel zoo goed geweest met het oog op de tijdsomstandigheden, dit te bren gen op 7300.en het daaraan verbonden pensioen, is het heusch geen wonder, dat er een jacht ontstaat om 't wethoudersbaantje machtig te worden. Het is dan ook een alles zins begeerlijke baan; er zijn heel wat men- schen, die het met minder moeten doen. Ook van het wethoudersambt bjj ons kan hetzelfde gezegd worden, met een bezoldiging van 2500 vermeerderd nog met een ruim afstap- persgeld en het toekomstige pensioen. Zoo goed als elders is ook bij ons de liefhebberij om wethouder te worden niet gering. Dat ook bij ons het stelsel van de meerderheidspartijen woult toegepast, wekt geen verwondering. Zoooals ik reeds heb gezegd, wij vinden dit stelsel niet in het belang van de gemeente. Maar zelfs bij de toepassing van dit stelsel, ziet men bij ons zonderlinge dingen gebeuren. In de eerste plaats is daar het feit, dat men een fractie met 4 vertegenwoordigers, op welke 2820 stemmen zijn uitgebracht, zelfs Zonder den heer Bot, hadden zij 2063 stem men, op zij zet voor een fractie van 3 leden, die slechts 1737 stemmen hebben bekomen. Maar bovendien, de thans gecoaliseerde fracties der S.D.A.P., V.D. en R.K., die thans 3 wethouderszetels hebben verdeeld, doen dit, met toepassing van de spreuk: Macht gaat boven recht. Immers, die 3 partijen vertegen woordigen slechts 43 der kiezers. Dat die 3 partijen 13 zetels in den Raad bezetten, danken zy slechts aan de zonderlinge wijze van verdeeling, volgens de gewijzigde Kies wet, want zij behaalden te zamen niet meer dan 52.8 der geldige stemmen. Toch hadden deze partijzich wel eens mogen afvragen, of de stembusuitslag hen niet tot wat meer bescheidenheid had behooren te stemmen. Die stembusuitslag leert ons, dat zy tezamen 7.2 der geldige stemmen hebben verloren, waarvan alleen de S.D. reeds 6.55 die van 32.4 in 1931 tot 25.85 der geldige stem men zjjn teruggevallen. Hieruit spreekt dus allerminst een goedkeuring door de kiezers van het algemeen beleid, zooals dit tot heden is gevoerd. Wij zien in den uitslag der ver kiezing een uitgesproken afkeuring van dit beleid. Wy zullen dus van de verdeeling door de 3 partijen ons niets aantrekken, en by de stemming naar ons inzicht handelen en d. i., dat wy stemmen op den heer W. de Boer, omdat wij in hem zien den man, die als wet houder op zyn plaats is, los natuurlijk van zijn politiek standpunt en ook van zijn samen gaan met anderen, omdat wij erkennen, dat moeilijk anders kan worden gedaan, hoewel dit ook door hem niet in het belang van de gemeente wordt gewenscht. De heer Uithol merkte op, dat van te voren reeds was uitgemaakt, wie de function- narissen zouden worden en wenschte aan de stemming niet deel te nemen. De heer Bot zeide, dat hij geen uitnoodi- ging had gekregen voor de te voren gehouden vergadering en had daaruit de conclusie ge trokken, dat de Chr.-Democratische partij blijkbaar niet in aanmerking kwam. Hij wilde niet deelnemen aan de stemming. De heer Bot was het met den heer Bier steker eens betreffende wethouder De Boer en noemde dezer den man op de rechte plaats. Vervolgens nam de heer Van der Vaart het woord en wenschte naar aanleiding van de verklaringen van de verschillende sprekers eenige op- en aanmerkingen te maken. Allereerst betreffende de uitnoodiging aan den heer Bot. Wij hadden den heer Bot graag bij onze vergadering gehad, en hebben dan ook een uitnoodiging gestuurd naar de recht- sche groep (de uitnoodiging was doorge stuurd, aldus de heer Eijlders). Vervolgens wilde spreker den heer Uithol de illusie ontnemen, dat met het schrijven van den brief de gedachte voorgezeten had om steun van het Nationaal Herstel te krijgen; er was geen sprake van hengelen naar dien steun. Vervolgens antwoordt de heer van der Vaart op de verklaringen van den heer Bier steker. Er worden door den heer B. opmer kingen gemaakt, die men niet van hem ver wacht zou hebben. Ten eerste worden door den heer Biersteker bemerkingen gemaakt betreffende de gehouden vergadering. „Wij hebben" zegt spreker „alle politieke partijen uitgenoodigd, die een bepaalde richtlijn heb ben". Ten tweede wenschte de heer v. d. Vaart enkele woorden te zeggen betreffende „De Koehandel". Hiervan was geen sprake ge weest. De Vrijz. Dem. en de R.K. bleveft ge heel onafhankelijk van elkaar. Wat de heer Biersteker laakte in den tegen- woordigen toestand, was vroeger al niet veel beter en spreker herinnerde aan den tijd van wijlen den heer Bok. Wat de heer Biersteker gezegd heeft be treffende het terugloopen der Soc.-Dem., daarin heeft hij gelijk. Ook wij hebben dit met leedwezen waargenomen, doch toch is onze fractie nog met 6 zetels in den raad gekomen. „Wij zullen probeeren om de ge meente te doen besturen zooals wij dit wen- schen, n.1. democratisch". Spreker heeft verder geen behoefte aan uitvoerig debat. Vervolgens is het woord aan den heer Van Loo. Deze richt zich eerst tegen den heer Schoeffelenberger betreffende zijn woorden „Dictatuur in kwadraat" en wijst den heer Sch. er op, dat deze vrij is zyn stem uit te brengen. De heer Sch.: Laat dat maar aan mij over. Hierna sprak de heer Van Loo nog een paar woorden over de wethouders-salarissen, waarna de heer Van Loo het woord richtte tot den heer Uithol en hem zeide, dat, wan neer hij toch niet wilde meewerken, hij beter direct zijn ontslag kon nemen. De Voorzitter stelt dan voor tot stemming over te gaan. De heer Uithol verlaat hierop tijdelijk de vergadering. Nog neemt de heer W. de Boer het woord. Deze zegt, dat er mis schien wel een andere wijze van verkiezing mogelijk zou zijn, doch betwijfelt of dat beter zou zijn geweest. De heer De Boer heeft van het begin tot het einde deelgenomen en wijst er op, dat wanneer er sprake was geweest van „koehandel zooals de heer Biersteker zegt, hij zich van stonde af aan teruggetrokken zou hebben. De heer Biersteker laadt op zichzelf een odium en teekent zich in deze gemeente. „Aan de 4 jaren, die ik heb meegewerkt in onze gemeente", zegt spreker, „heb ik de meest prettige herinneringen". De heer Eylders Dat is niet waar! De heer De Boer handhaaft zijn meening pertinent. Daarop neemt de heer Biersteker nog maals het woord en verklaart, dat hij zijn be weringen handhaaft, waarna de Voorzitter de discussie sluit. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Het stembureau bestond uit den Voorzitter en de heeren Boogaards en Eylders. De uitslag luidde: P. S. v. d. Vaart (S.D.A.P.) 16 stemmen, 4 blanco. W. de Boer (V.D.) 19 stemmen, 1 blanco. P. A. Smits (R.K.) 13 stemmen, 4 blanco. Eylders (A.R.) 3 stemmen. Gekozen zijn dan de heeren v. d. V"t, de Boer en Smits. RIALTO-THEATER. ASTRID'S UITVAART REEDS GISTER AVOND GEDRAAID. Een topprestatie van Polygoon. Dinsdagavond was het de directie van het Rialto-theater reeds mogelijk de film-repor tage te draaien van de plechtigheid by Koningin Astrid's uitvaart, een prestatie van Polygoon's specialen reportagedienst, welke ongetwijfeld als een record gesignaleerd mag worden. Wy vernamen, dat dit slechts uitvoerbaar geweest was, dank zy een uiterst accurate samenwerking der diverse instanties. En zoo ziet men dan deze ceremoniën slechts enkele uren, nadat zoo vele persoon lijk de jonge, populaire vorstin ten grave geleidden. Klokken beieren en het is den operateurs gelukt ook filmisch een idee te geven van België's smart, welke niet slechts een frase is. Men ziet de tienduizenden een laatste hulde brengen... men ziet Leopold den triesten stoet volgen... men ziet het omfloerste Brussel... Ongetwijfeld zullen velen de gelegenheid benutten van deze merkwaardig snelle repor tage kennis te nemen. Volgens Het Handelsblad neemt het ge bruik van natuurijs te IJmuiden zoozeer toe, dat de N.V. Natuurjjs-verkoopbureau vergun ning heeft gevraagd in de Middenhavenstraat haar ijsopslagplaats te mogen uitbreiden met een blokijszagerij. Het liet zich aanzien, dat het gebruik van dit natuurijs, nadat het was gebleken, dat het in geen enkel opzicht onderdeed voor het kunstijs, zou toenemen. Geregeld komt er dan ook in de haven van IJmuiden een houten Noorsche boot met dit uitgezaagd blokijs. Hetgeen onze aandacht al meerdere malen had, n.1. om visch zoodanig aan den con sument te leveren, dat deze geen zorg had voor het schoonmaken, etc. en in welken vorm in Amerika de visch reeds lang ver krijgbaar werd gesteld, is thans ook hier te lande ingevoerd. De heer W. P. Mets te IJmuiden brengt onder den naam „Drovi" n.1. kabeljauw, ge vangen door Nederlandsche visschers en be werkt door Nederlandsche arbeiders, geheel ontdaan van kop, vinnen, staart, graat en vel, dus geheel gefileerd, in den handel. Het artikel wordt verstrekt in carton en kan kan, na een half uur weeking, gekookt of gestoofd opgediend worden. Wij kunnen dit toejuichen omdat, bij uit breiding van deze industrie, daardoor een mogelijkheid ontstaat, dat er, althans voor kabeljauw een meer stabiele markt kan ont staan. Maar het is best mogelijk, dat ook andere vischsoorten zich voor een dergelijke behan deling zullen leenen. Reeds lang is er in reeders- en handels kringen op aangedrongen, dat men ook hier te lande zou komen tot vischconserveering en filetteering juist om, niet slechts tegemoet te komen aan enkele bezwaren van visch- consumentendoch ook te bereiken, dat er een stabiele marktprijs voor visch zou wor den verkregen. Juist dezer dagen spraken we, zij het kort, over deze aangelegenheid met den heer secre taris der Visscherij-Centrale over dit conser- veeringsvraagstuk en hoewel men zich be wust is van de groote moeilijkheden, die ook dit vraagstuk aankleven, vooral ten opzichte van onze handelsbalans, wat betreft onzen invoer van vischconserven, scheen men toch voor dit punt de noodige aandacht te heb ben. Nieuwe wegen voor vischafzet dienen nu te worden betreden en nu, door een particu lier de eerste schrede gezet is, lijkt het ons niet denkbeeldig, dat in deze richting verder zal worden gewerkt. Het artikel zelf zal hebben te bewijzen of het de verlangens der consumenten kan bevredigen, maar we wenschen dit pogen van harte succes toe. Het blyft met den vischomzet aan den afslag nog steeds in dalende lijn gaan. In de maand Augustus 125.000 minder dan het vorige jaar. In de eerste maanden van dit jaar was de omzet 3.536.499 tegen die in het vorige jaar 4.034.006. Dit blijft dus nog een teleurstellend iets. De Denen komen weer met hun vangst aan den LJmuider afslag. Augustus was hun contingent uitgeput, maar nu Scpt. is aan gebroken, leveren ze weer. Uit verschillende plaatsen waren vertegen woordigers opgekomen, doch ook was er van andere zijden belangstelling w.o. we in de eerste plaats mogen noemen den heer de Hoo vertegenwoordiger der Visscherij-Centrale. Bovendien waren er de Burgemeesters der gemeenten Arnemuiden en Katwijk, wethou der De Boer van onze gemeente, de heer Stevenson als voorzitter van den bond van Visscherijvereenigingen, de heer v. d. Veer, als bestuurslid van den Bond van Transportar beiders te IJmuiden, de heer de Leeuw, hoofd bestuurslid van den Kon. Ned. Middenstands band. De voorzitter wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van koningin Astrid en be tuigde namens de vergadering innige deel neming met het zoo zwaar getroffen Belgische Volk. De vergadering hoorde deze betuiging staande aan. De voorzitter liet in zijn openingsrede blij ken de groote moeilijkheden in het visschery- bedryf en de grondtoon was om samenwer king te zoeken tusschen productie en distribu tie, opdat deze den zoo belangrijken tak van het visscherijbedrijf in zijn geheel zou ten goede komen. Het jaarverslag van den secretaris was een onderstreeping van dit betoog en met groote waardeering werd er gewag van gemaakt, dat de organisatie in haar eenjarig bestaan reeds had bereikt, dat ze de belangstelling van de autoriteiten voor haar doel had weten te wek ken en dat de Visscherij Centrale haar Voorz. als vertegenwoordiger van den Kleinvisch- handel had opgenomen. De ongeregelde aanvoer van visch werd ge noemd als een der groote oorzaken van een niet goed werkend distributie-systeem en meerdere aandacht moest daaraan geschon ken worden. Zeer was men gesteld op den aanvoer door Hollandsche vaartuigen, maar mocht blyken, dat deze niet aan de vraag zouden kunnen voldoen, dan bepleitte men buitenlandschen vischaanvoer. In sterke mate werd ook bepleit een mil dere heffing op bakolie, omdat men deze hef fing mede beschouwt als een beletsel voor vischgebruik. 14 af deelingen waren in den Bond georga niseerd (w.o. ook Den Helder) en men was doende met groote steden om zich te doen aansluiten, terwijl men hoopt den geheelen Ne derlandsche Kleinhandel in den Bond ver- eenigd te krijgen. pet verwaarloozen van het binnenland wat i betreft de vischindustrie wordt beschouwd als een der medeoorzaken, dat het vischbedryf thans zoo in den put zit. Zyn groote voldoening sprak men uit met de instelling van het Dep. van Landbouw en Visschery en dat daar aan het hoofd zou ko- men te staan Z.E. Deckers, die bij de opening van de Remavi blyk heeft gegeven de nooden van de visschery te verstaan, waardoor ge rechte hoop is gewettigd, dat de belangen van de visscherij in goede handen zijn gelegd. De heer de Han, Secr. van de Visschery Centrale hierna het woord verkrijgende, zei o.m.: De problemen zijn zoovele en zóó groot van omvang, dat diepgaande studie van elk ge steld probleem noodig is, ook omdat rekening dient gehouden te worden (wat den export betreft) met de handelsbalans van de ver schillende landen. Hoe groot de afzet de laatste jaren is ver minderd, toonde de heer de Hoo met cyfers aan, en inderdaad waren dit sombere cyfers. De heer de Hoo ziet ook als groote taak voor den Bond het afzetgebied in het bin nenland te vergrooten. De V.-C. zal altijd open oor hebben voor klachten en wenschen van den Bond en zal gaarne diens adviezen in overweging nemen. De heer Stevenson hield ook hier een warm pleidooi voor de kustvisschers, die thans nog lang niet kunnen komen aan een weekloon. Spr. noemde verdiensten van 4 5 per week. Scherp hekelde spreker de weinige activi teit, die er thans vaak van den handel uit gaat en dat men te weinig tracht nieuwe afzetmogelijkheid te scheppen. De detailprijzen, die soms werden gevraagd van de consumenten, zijn vaak zóó exhorbitant hoog, dat den gebruiker de lust vergaat om geregelde consument te worden. Geregelde aanvoer, zegt spr., is niet altijd mogelijk, maar wel moet door de V.C. moge lijk worden gemaakt, dat by grooten aanvoer de overtollige visch kan worden opgeslagen en koeltechnisch bewaard, zoodat de klein handel geregeld beschikking kan krijgen over negotie. De visch dient ook meer hygiënisch en goed verzorgd te worden. Wethouder De Boer, die 4 jaar ge leden in contact kwam met de visschery, had zich ten doel gesteld dezen bedrijfstak op te heffen, doch tot dusverre is hem dat, ondanks allerlei moeite die daarvoor is gedaan, nog niet mogen gelukken. De moeilijkheden zijn, door de economische omstandigheden, van zoo grooten omvang, dat het schier ondoenlijk is, iets te bereiken. Toch ziet ook hy perspectief voor de visscherij, mits producent en distributie samen gaan werken en daarom begroette hy met vreugde de ontwikkeling van den Bond van Kleinhandelaren, omdat hy daarin zag een betere distributie in ons land, die den afzet zou kunnen vergrooten. De heer v. d. Hoop, Burg. van Katwijk, hield een pleidooi voor een goed geordend venters-apparaat, waardoor de bona-fide ven ters niet getroffen zouden worden door ge meentelijke bepalingen, die tengevolge hadden, dat venters van buiten die gemeenten, die jarenlang van familie op familie die gemeen ten van visch hadden voorzien, thans uitge sloten zouden worden. De heer v. d. Veer, secretaris van den Transportarbeidersbcöd te IJmuiden, roerde ook deze venterskwestie aan en meende ook, dat de binnenlandsche distributie nog uiter mate kan worden uitgebreid. Wat betreft de koeltechniek, meende deze, in tegenstelling met den heer de Hoo, dat deze wel zóó gevorderd is, dat de visch, be handeld op doelmatige wijze, wel degelijk als consumptie-artikel door den Hollandschen consument zal worden aajivaard, mits men den consument ook bijbrengt op welke wijze deze visch moet worden bereid. Men geve uitvoercertificaat aan vaartui gen, die zorgen voor rondvisch, waardoor wordt verkregen, dat aan de vraag naar uit- eenloopende vischsoorten kan worden voldaan. De heer de Hoo wijst op de vele moeilijk heden, vooral wat betreft den export, omdat de Regeering heeft te zorgen voor een zeker evenwicht in de buitenlandsche handelsbalans. Na de pauze kwam eerst punt 9 in behan deling op verzoek van weth. de Boer en den heer Stevenson, omdat deze aan tijd gebonden waren. Het betrof het punt om te protesteeren en stelling te nemen tegen de wijze, waarop de groothandel aan particulieren per pondspakje visch verzendt. De heer Ellinkhuizen van den kleinhandel te IJmuiden, eischte voor den groothandel het recht op vrijelijk zijn relatie uit te breiden, zooals ook de kleinhandel voor zich het recht eischt op het terrein van den groothandel. Weth. de Boer sprak, na andere discussie, die dreigde op zijwegen te gaan, een bezadigd woord, waarin, in het belang van het bedrijf, sterk werd aangedrongen om te komen tot overleg tusschen de verschillende bedrijfsgroe pen. Mr. de Lievert, ondervoorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, komt ter verga dering en wordt door den voorzitter verwel komd. De heer Stevenson uit zyn ontstemming, dat in de Nw. Visscherij Courant is geschreven, dat men Den Helder als belangrijke aanvoer- haven van visch tracht uit te schakelen en achtte het gewenscht, dat men bij het voorstel tot oprichting van een informatiebureau te IJmuiden, daarvan maakt te IJmuiden en andere aanvoerhavens. De voorzitter stelt in verband daarmee voor dit punt in dien geest te wijzigen, hetgeen wordt aangenomen. De heer de Haan uit IJmuiden, acht inten siever propaganda noodzakelijk en geeft enkele richtlijnen aan, hetgeen van velerlei zijden instemming oogst. Veel discussie wordt daarover gevoerd en tenslotte is men het eens met het voorstel van den heer Stevenson om niet afgescheiden, doch gezamenlijk op te treden voor een inten sieve propaganda, die wel veel geld zal kosten, maar waarvoor de visschery-Centrale wel geld beschikbaar zal stellen. Verschillende spr. pleiten in diezelfde rich ting. Het voorstel om de heffing op bakolie te doen vervallen lokt veel discussie uit en wordt ten slotte aan het hoofdbestuur opgedragen, bij de Regeering aan te dringen deze heffing terug te nemen. Gezegd wordt nog, dat men hoopt, dat de Visschery-Centrale erkenningskaarten aan bona-fide venters zal uitgeven, waarnaar zal worden gestreefd. De afd. Utrecht komt op tegen het ver krijgbaar zijn van zoodjes visch door particu lieren aan den vischafslag. Spr. wil den Bond er voor spannen om te trachten dit ongedaan te maken. Andere spr. meenen, dat dit ligt van do afd. Utrecht om dit met het ge meentebestuur van Utrecht te regelen Het Hoofdbestuur van den Bond echter zijn taak deze kwestie te trachten op te lossen, niet alleen voor Utrecht, maar oo voor andere gemeenten waar dezel c e standen heerschen. Kan men dit by de ge meentebesturen niet ongedaan maken, dan zullen andere overheidslichamen worden ge suggereerd dezen misstand uit den weg te ruimen. Het punt, contact te zoeken met den groot handel, om te komen tot een betere distributie van visch over het geheele land. De heer Polderman belicht de distributie van haring. Wat betreft deze distributie is de V.C. op den verkeerden weg. Spr. valt b.v. de uitvaartregeling van de haringloggers aan. De distributie van haring aan werkloozen enz. kon geen goedkeuring vinden bij spr. Hij meent, dat, in overleg met den Kleinhandel, deze overtollige haring wel te plaatsen zou zijn geweest. Breeder overleg met alle groepen acht hy noodig. Eerst, zegt spr., het apparaat van distribu tie door den kleinhandel goed uitstippelen, daarna, dat van den groothandel en eerst daarna de kwestie van de uitvaart der schepen. De heer Valkenier betreurt nog het niet tot stand komen van de fusie tusschen de Ned. Ver. van Vischhandelaren en den Bond van kleinhandelaren. Als lid van de V.C. is geheimhouding opgelegd. Spr. bepleit opheffing van geheim houding te vragen. De heer Ellinkhuizen is daartegen, want in bepaalde gevallen, zal geheimhouding noo dig zyn. Spr. verzoekt den heer Polderman een schema samen te stellen om te komen tot een goede oplossing in het haringbedrijf, want daarvoor zal hij nu wel richtlijnen voor oogen hebben, hetgeen door den Voorz. wordt on dersteund. Aangenomen wordt, dat men in contact zal treden met groothandel en reederijen. De heer Keuris van de Centr. Commissie Zuiderzeewerken, dankt voor de uitnoodiging. Er is gesproken over de gesteunde menschen, die zich ook op het vischventen werpen, maar onze commissie heeft zich slechts te bemoeien met de Zuiderzee gedupeerden. Het, ook voor de visschersvloot van Den Helder zoo belangrijke punt: Zoodanige maat regelen zullen moeten worden getroffen, dat, indien de Nederlandsche reederijen niet vol doende kunnen aanvoeren, meerdere buiten landsche vischaanvoer zal kunnen plaats heb ben, ontlokte geen discussie. Men zag dezen aanvoer het liefst tot stand gebracht door den vaderlandschen aanvoer, maar mocht deze er niet in kunnen slagen, dan wordt krachtig aangedrongen op buitenlandschen aanvoer. Ons standpunt, dit zy aangemerkt, kent men en is, dat onze vaderlandsche visscherij zeer zeker in staat is aan de vraag naar visch te voldoen. Het blijkt telkens, dat de handel meent, dat dit niet het geval is. Er is een oJ. verkeerd inzicht in deze en het lijkt ons de taak van de visschersvereenigingen en de reederijen, dat in overleg getreden wordt met den groot- en kleinhandel om te trachten, het zoover te voe ren, dat men kan voldoen aan de wenschen van dien handel. 's Morgens kwam een bespreking voor, ge voerd door den heer v. d. Veer, die suggereer de, dat een bepaald deel van de vischersvloot rondvisch aanbracht en een ander deel plat- visch en in die richting komt het ons voor, dat een oplossing zou zijn te vinden. Men vergete niet, dat, vooral uit Rotter dam en Amsterdam, haast geregeld nu eens wordt geklaagd over te weinig platvisch en dan weer van rondvisch. Er gaat dus iets fout. En om die fout op te lossen, lijkt ons in de eerste plaats overleg gewenscht tuschen producent en distribuant. Door het niet voeren van discussie over dit punt op het congres mag toch worden afge leid, dat het congres overtuigd is, dat de aan voer niet aan de vraag van het publiek vol doet. Het klinkt raadselachtig, maar dit hiaat dient te worden opgelost. Het punt tot fusionneering met den Cen- tralen Bestuurdersbond van vischhandelorga- nisaties in Nederland brengt veel discussie. Persoonlijke verschillen schijnen het be letsel te vormen en eenige minder prettige bespreking was daarvan het gevolg. Deze gang van zaken wordt door anderen belreurd en men spreekt zijn leedwezen uit, dat men misschien nu niet tot fusie zal komen, terwijl men elkaar toch zoo noodig heeft. Door den heer Valkenier wordt gepleit in principe te besluiten tot fusie. Een besluit wordt echter niet genomen. Verder werd overgegaan tot verkiezing van een Hoofdbestuur. WETHOUDERS TE ANNA PAULOWNA. Gekozen werden tot wethouders van de ge meente Anna Paulowna de heeren Keuris en H. op 't Veld. Tot predikant by de Ger. Kerken van Slootdorp en Middenmeer is beroepen candi- daat Chr. v. d. Vliet, thans hulppredikant, aldaar. WETHOUDERS TE WIERINGEN. Gisteren zijn tot wethouders gekozen de heeren O. J. Bosker (die in de plaats treedt van den niet herkozen heer Kaan) en J. Thyssen. WETHOUDERS TE WIERINGERWAARD. Gekozen werden de heeren Kolster en Sybrands. De laatste verbangt den heer Sleu tel, die zich niet herkiesbaar had gesteld. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Dinsdag 3 Sap ember. Afwezig de heer v. Nuland (R.K.) wegens ziekte en de heer v. Erp (N.S.B De Voorzitter, de beer J. Cornelissen, leest een betrekke.ijk wetsartikel voor, waarna de leden de belofte of eed afleggen. Benoeming Wetboy In de eerste stemming verkrijgt de hee Schoorl Pz. (Plaatsclyk belang) 7 en de h J' De Vries 2 stemmen. De heer Schoorl neemt d benoeming aan B(j de tweede stemm.ng verkrygt de h B. Orsel (S.D.A.P.) 7 stemmen, .erwiji a stemmen blanco werden uitgebracht. Ook -j heer Orsel neemt de benoeming aan, behoi^ dens goedkeuring door de Directie van Nederl. Spoorwegen. Voorzitter wenscht beide heeren van harte geluk met hun benoeming. Voorzitter spreekt woorden van dank tot den heer De /nes (oud-wethouder) voor do zeer aangename wyze van samenwerken tydens diens wethouderschap en voor de zeer voortreffelijke wijze waarop de heer De Vries zijn taak als loco-burgemeester heeft ver vuld. Benoeming GomnUssiën. In do Rietboschcommissie worden benoemd de heeren J. de Veer (Plaatselijk belang) ea de heer F. Bakker (S.D.A.P.). In de Eierveilingcommissie de heeren Jb. de Vries (Plaatselijk belang) en de heer s! Stam (R.K.). Als afgevaardigde der gemeente in de com- missie van uitvoering Vleeschkeuringsdienst wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. Schoorl Pz. (wethouder). Tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer Mr. Dr. J. A. E. Buiskool. Wethouder Schoorl spreekt, nu hij voor beide functies is benoemd, de hoop uit, dat het hem gegeven is steeds denzelfden goeden toon te vinden die ook zyn voorganger, de heer De Vries, steeds heeft getoond. Ook de heer Orsel (S.D.A.P.) hoopt het vertrouwen van den Raad waardig te zijn. Sluiting. POLS GEBROKEN. De heer J. L. Overtoom, tydeiijk alhier, had het ongeluk by het aanslaan van rijn auto zijn pols te breken. GEMEENTERAAD. Zoo groot was de belangstelling voor de wethoudersverkiezing, dat de burgemeesters kamer, die als publieke tribune in de raad zaal dienst doet, byna niet al de nieuwsgie rigen kon bevatten. Precies op tyd opende Burgemeester Oort de vergadering. De Raad leverde een vreemd aanzien op: de beide wet houderszetels waren opzij geschoven, gereed om plaats te maken voor de nieuwe func- tionnarissen en bijna geen der oude leden nam zijn vroegere plaats in. De Raad heeft ditmaal wel een groote verandering onder gaan en bij de wethoudersverkiezing zou zich later nog een wijziging voltrekken. Allereerst was de beëediging van de raads leden aan de orde, een viertal wenschte de belofte, een 9-tal den eed af te leggen. Daarna volgde de wethoudersverkiezing. Allereerst kregen wij daarbij de verklaringen van den heer Henkes namens de S.D.A.P., van den heer Leber namens de R.K. fractie en van den heer Parlevliet namens de groep Gem. Belangen, dat zij bij eventueele benoe ming een wethouderszetel zouden bezetten. Uit de toelichting vun den heer Parlevliet bleek wel. dat 't hem bekend was, dat de drie rechtsche groepen en de heer Epe (V.D.) na de vele conferenties, die zijn gehouden, ten slotte tot een overeenkomst zijn gekomen, waarbij twee rechtsche raadsleden de wet houderszetels zouden bezetten. Hij deelde daarom mede, dat zijn fractie, hoewel tegen hun zin, zou stemmen op de S.D.A.P., opdat ten volle aan het licht zou komen, dat ift deze gemeente, ondanks haar linksche raads- meerderheid, twee rechtsche wethouders zit ting in 't bestuur zouden hebben. En het zeer goed mogelijk is, dat ook nog een rechtsche burgemeester benoemd wordt. De eerste stemming had een normaal ver loop: gekozen werd met 7 stemmen de heer Vlaming. De tweede stemming bracht echter een verrassing, de heer Kager (R.K.) ver wierf, zooals nu verwacht werd, geen 7 stemmen, maar 6; één stem werd nog uit gebracht op den heer Vlaming. De groote verrassing bracht echter het tweetal blanco stemmen, dat uit de bus kwam. De heer Parlevliet wierp na afloop de fractie van de S.D.A.P. voor de voeten, dat uit deze stemming bleek, dat het de raads fractie van de S.D.A.P. geen ernst was ge weest met hun verklaring, dat ze in dezen tyd een wethouderszetel wilde aanvaarden. De voorzitter noemde deze opmerking van den heer Parlevliet misplaatst, omdat de stemming geheim was, doch de heer Henkes verklaarde, dat de heer Parlevliet juist had opgemerkt, dat de blanco stemmen van twee leden van de S.D.A.P. waren. Hij en de heer de Bruin hadden per abuis blanco gestemd, omdat ze van meening waren, dat hun stem men nu geen invloed meer hadden. Dit was echter geenszins het geval; waren de stem men op den heer Henkes uitgebracht, een herstemming had dan moeten plaats hebben, waarvan de uitslag nog groot verschil had kunnen opleveren. De heer Vlaming aanvaardde dan ook al leen zyn benoeming, de heer Kager wenschte die nog even in beraad te houden. Uit het geen men ons echter later mededeelde, i* vermoedelijk één der stemmen van de fractie van den heer Kager zelf per abuis nogmaals op den heer Vlaming uitgebracht, zoodat wel mag verwacht worden, dat ook de hecV Kager zal aannemen. Verder leverde deze raadszitting weinig byzonders meer op. Voorlezing werd nog ge" daan van een schrijven, waarin aan Burgein. Oort tegen 1 Oct. as. eervol ontslag werd verleend. By de rondvraag werd nog even gB' sproken over verbetering van den weg naar het Vliegkamp. Uit mededeelingen van den voorzitter bleek echter, dat, als men dezen weg afdoende wil verbeteren, daaraan zeef groote kosten zyn verbonden, en deze gaan thans de flnancieele draagkracht van de Ge meente te boven. TEXELSCHE WINKELWEEK. In ons vorig bericht werd verzuimd mede te deelen, dat ook de heer Joh. Parlevliet ee verfguld zilveren medaille beschikbaar stelde. Voorts werden toezegging ontvangen van. K. Mantje, Hotel Texel, Hotel „De Oranje boom", L. Eelman en de Graaf's LunchrooBk ieder voor een zilveren medaille. Wie stelt nog een medaille beschikbaar".

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 4