GEMENGD NIEUWS J HELDHRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935. De Koningin uit St. Fillans vertrokken' Koningin-moeder herdenkingsfonds. Opdracht tot den bouw van 4 mijnvegers. Duurder brood in veel plaatsen te wachten. Saneering cigaretten-industrie. Rood beheer in gemeenten. Handel en industrie in Nederland. De staking te Tilburg. Vierduizend arbeiders staken thans te Tilburg. Antwoord van de Stakingsleiding aan prof. Aalberse Eerste Kamer. HET BEZOEK VAN EX-KONING ALKONS. Ex-koning Alfons van Spanje heeft Donder dagmorgen in gezelschap van zijn secretaris, den hertog van Luna, een bezoek aan het Rijksmuseum gebracht, waar de hoofd-direc- teur, dr. F. Schmidt Degener, den hoogen be zoeker rondleidde. Na het bezoek aan de Rembrandt-tentoon- stelling heeft de ex-koning ook een aantal andere afdeelingen van het museum in oogen- schouw genomen. Twee meesterwerken van Rembrandt, de Nachtwacht en de Staal meesters, bezichtigde hij geruimen tijd. Ook voor de afdeeling van Nederland's ge schiedenis ter zee legde de vorstelijke bezoe ker groote belangstelling aan den dag. EX-KONING ALFONSO TE WIERINGEN. Te kwart voor 5 arriveerde, in gezelschap van den eerstaanwezend ingenieur bij de Zui derzeewerken ingenieur J. F. R. van de Wall, de ex-koning van Spanje Donderdagmiddag te Den Oever, waar in het directiegebouw de thee werd geserveerd. Een bezoek werd ger bracht aan het monument op den afsluitdijk, zoo ook aan het voormalig kroonprinselijk tehuis te Oosterland, waarna de terugreis naar Amsterdam werd aanvaard. EX-KONING ALKONS. Op zijn doorreis naai' Brussel heeft de graaf van Toledo, d. w. z. ex-koning Alfonso van Spanje, gistermiddag nog korten tijd in Den Haag vertoefd (hij had er twee jaar geleden o. a. het Mauritshuis bezocht) en met zijn secretaris in het restaurant Central geluncht. H. M; gaat nóg een autotocht door Engeland maken. De Koningin is gisteren met gevolg uit St. Fillans, waar zij eenige weken van haar zo- mervacantie heeft doorgebracht, per auto naar Edinburgh vertrokken. Gisteravond zou H. M. per trein via Aberdeen en Peterberough naar het Zuiden vertrekken. Van Cambridge uit zal de Koningin in een autotocht door dit gedeelte van Engeland maken en zich dan naar S..ssex begevén, waar Zij ten huize van den graaf en de gravin van Althoné prinses Juliana zal ontmoeten, die daar sedert eenige dagen als gast vertoeft. Reuter ireldt nog uit Londen: De Koningin zal vanmorgén te 8.46 te Royston aankomen en zich per auto naar het Banyers Hotel begeven, alwaar de lunch zal worden gebruikt. Na een korte rust zal H. M. zich naar Saffron Walden begeven om een bezoek te brengen aan een oude gouvernante. Namens het Nationaal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds wordt plaatsing gevraagd van het volgende: De actie van ons fonds, alom in den lande ingezet, heeft reeds tastbare resultaten opge leverd. Zooals men weet, is het doel der actie van ideëelen aard; zij is bedoeld als een natio nale uiting van dankbaarheid voor het levens werk der Koningin-Moeder in ons midden. Het te stichten fonds zal uit zijn renten steun verleenen voor de verpleging van on- en min vermogende tuberculoselijders en aldus ge heel handelen in den geest van wijlen de Ko ningin Moeder, die op dit gebied zooveel heeft verricht. Met goedvinden der Koningin en met mede werking der regeering hebben zieh gevormd een Nationaal Comité van aanbeveling en een Nationaal Comité van uitvoering. Het uitvoerend comité heeft reeds veel krachtigen steun uit honderden gemeenten des lands, waar zich plaatselijke comité's vormden, ontvangen. Zelfs uit kleine gemeen ten kwamen soms verrassend groote bedra gen. Ook Nederlanders in het buitenland lie ten zich niet onbetuigd; zoo brachten een aantal in China werkzaam zijnde Nederlan ders zelfs een bedrag van 900 bijeen. Intusschen zijn er nog altijd verscheidene gemeenten (waaronder een aantal grootere), waar nog geen plaatselijk comité is gevormd. Het uitvoerend comité veroorlooft zich daar om nogmaals in het openbaar tot vorming van dergelijke plaatselijke eommissiën en het hou den van plaatselijke inzamelingen op te wekken. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MGR. AENGENENT. Na de schier eindelooze defilé's van duizen den jonge en oudere geloovigen langs de baai- van mgr. J. D. J. Aengenent in het bisschop pelijk paleis, is op de Nieuwe Gracht te Haar lem de rust weergekeerd, welke de oude stad eigen is. Tegen kwart voor vijf kon geen rouwbezoek meer worden toegelaten, daar het stoffelijk overschot naar de kathedraal aan de Leidsche Vaart zou worden overgebracht. Aan de overzijde van de gracht en verder langs de geheele route naar de kerk stonden breede rijen belangstellenden, die den zoo ver eerden bisschop nog een laatsten groet wilden brengen. Omstreeks halfzes werd de overleden bis schop de kathedraal binnengedragen. Nadat de vele geestelijken in hun witte kleed ij in de banken ter weerszijden van het altaar hadden plaatsgenomen, droeg mgr. Taskin de plech tige metten voor de zielerust van den ont slapen kerkvorst op met assistentie van pater J. P. Reynenberg O.F.M., pastoor van dë parochiekerk het Heilig Hart en den weleer waarden heer A. T. L. Hendriks, benevens van mgr. Aengenent's kapelaan aan de St. Bavo kathedraal. VERKEERSREGELS MOETEN NAGELEEFD WORDEN. De minister van Binnenlandsche Zaken hoeft aan de Commissarissen der Koningin verzocht te willen bevorderen, dat de plaat selijke politie meer aandacht besteedt aan het handhaven van dë verkeersregelen. Te vens wordt daarbij aangedrongen op hét ge ven van verkeersonderwijs op verschillende plaatsen voor gemeenteveldwachters en rijks veldwachters ten plattelande. Naar het den minister voorkomt, dringt het middel van de politiecursussen zieh hier welhaast vanzelf naar voren. WERKVERSCHAFFING OP DE PROVINCIALE LANDGOEDEREN. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met belangrijke werken op de provinciale landgoederen bij Castricum in Noord-Holland, welke alle in werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. Deze werken zullen bestaan in den aanleg van groote zandwegen, het ont MÜLLER SVtodelslagerij v. Galenstraat 64 Tel. 723 Versch gebraden kalfsgehakt .5 ct. per ons I Heerlijke Metworstet. per ons 8 Rosbief 20 „I Breede Leverworst8 Knlfsrollade 20 Bloedworst8 j, I Fijn Pekelvleesch 14 Alles eerste soort Heerlijke Ham sluiten van uitgestrekte-duinterreinen, en het bebosschen van een groote uitgestrekheid duingrond. De duur van deze werken wordt op ongeveer 2 jaar geschat. Ged. Staten heb ber er volledige overeenstemming over ver kregen met de regeering. COLPORTAGERELLETJES TE AMSTERDAM. Na afloop van colportage in de Marnix- straat bij de Willemstraat en Westerstraat te Amsterdam is het gisteravond tot incidenten gekomen, toen tegenstanders zich trachtten te dringen in de rijen van propagandisten van de N.S.B. Ongeveer 10 uur vormden zich groepen met spreekkoren in de Jordaan. Een overval auto en motorfietsen met politie rukten uit. Men trof in deze straten de demonstreerende communisten aan. Er werd met steenen naar de politie gegooid. In. deMadelievenstraat werden eenige charges uitgevoerd en een paar schoten in de lucht gelost. Evenzoo geschied de in de Tuinstraat. Met lampen werden de daken beschenen om de steenengooiers te ontdekken. Twee voor P. Smit Jr. te Rotterdam en twee voor de \A/erf Gusto te Schiedam. Men deelt aan de N.R.C, mede Het departement van defensie heeft den bouw opgedragen van vier mijnvegers en wel van twee stuks aan de Machinefabriek Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam en van twee stuks aan de Werf Gusto te Schiedam. De machine- en ketelinstallaties zullen ver vaardigd worden in de fabrieken van J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk en van de Machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo. De aanleg van het electrisch gedeelte ge schiedt door de firma Rietschoten en Houwens en de firma A. de Hoop te Rotterdam. Gevolg van de verhooging der monopolierechten. Uit enkele plaatsen bereikten ons reeds be richten omtrent broodprijsverhooging. De dageljjksche besturen der vijf Nederl. bakkersorganisaties hebben gisterenmiddag te 's-Gravenhage vergaderd, teneinde onder de oogen te zien den toestand in de brood bakkerij, ontstaan ten gevolge van de ver hooging der monopolierechten. De prijs van de voornaamste grondstof van het brood, de tarwebloem, is sinds eenigen tijd voortdurend stijgende, zoodat een ver hooging van f 1.50 per 100 kg kan worden geconstateerd. De jongste verzwaring van de monopolierechten veroorzaakte een derde van die stijging. Ook andere grondstoffen, zooals melk en vetten, vertoonen een prijsstijging, hoofdzakelijk ten gevolge van de steunmaat regelen. Tot nu toe heeft het bakkersbedrijf ge tracht een broodprijsverhooging te voorkomen; des te meer werd in de vergadering de thans afgekomen maatregel betreurd. Men kwam tot de conclusie, dat thans in vele plaatsen een broodprijsverhooging on vermijdelijk zal zijn. Plannen naderen hun verwezenlijking. Omtrent de saneeringsplannen in de ciga retten-industrie zooals men de pogingen der fabrikanten, om te komen tot een allen bevredigende regeling der productie, wel zon der overdrijving mag noemen kunnen wij thans nog nader melden, dat het stadium van onderhandeling nog niet geëindigd is, al mag een verwezenlijking der plannen ver moedelijk thans binnen korten termijn tege moet worden gezien. Het streven is hierbij gericht op een betere regeling voor de geheele industrie, die niet alleen ten goede zal komen aan groot-, midden- en kleinbedrijven, maar ook aan gros siers en winkeliers. In de bedoeling ligt thans, binnenkort ook besprekingen te openen met de grossier in den lande en met de winkeliers, en hun voorstellen te doen, waarbij allen zullen zijn gebaat. VERDEELING DER FUNCTIES BIJ GED. STATEN. Het College van Ged. Staten van Noord- Holland is door de benoeming van den heer Kooiman weer voltallig. De verdeeling der functies is nu eenigszins anders geworden dan ze eerst was. De afdeeling financiën, die aan mr. Slin- genberg was toevertrouwd, is nu gekomen aan den heer E. Polak. De afdeeling waterstaat blijft onder leiding van mr. Bomans; de heer Kooiman zal zich met de afdeeling algemeene zaken belasten, de heer Michels neemt de afdeeling op zich, vroeger door den heer Gerhard beheerd. De heeren Bruch en Witteman blijven belast, onderscheidenlijk met bedrijven en zieken huizen. Geef het een eerljjke kans. Het Handelsblad schrijft Tengevolge van de jongste raadsverkiezin gen zijn door heel Nederland vele gemeen ten onder het bestuur gekomen van colleges, wier kleur in het politiek spectrum meer naar rood is verschoven. Dit staat niet los van de crisis. Wanneer er armoede heerscht in een land, veel werk loosheid en er zijn besturen in den staat en in de gemeenten, die trachten de tering naar de nering te zetten, dan doen zjj ondank baar werk. Zij, die hun loon verlaagd zagen of hun werkloosheidsuitkeering, geven al licht de schuld niet aan de wereldcrisis en ook niet aan de menschen die vóór die crisis vergeten hebben een pot te maken voor ma gere jaren zij voelen de slagen die hun troffen als een leed hun persoonlijk aange daan, door de overheid, die nu eenmaal geen rijkdommen uit den grond kan stampen. Zij hooren de roode leiders praten van wel vaart, van kapitalisme, dat nog ergens groote reserves heeft en er maar op los leeft, hun wordt ook beloofd, zoowel door rooden als fascisten, dat de werkloosheid verdwijnen zal met een ander bewind. En zij gaan stemmen op den meestbelovende! De nu gekozen rooden hebben het heel moeilijk, als het lieden zijn, die het wel mee- nen met hun stad en hun land. Voor enkele weken konden zij nog schetterenen tegen een zuinig bewind maar nu staan zij zelve voor de keus hun gemeenten niet verder in de financieele klei te rijden, of deze gemeen ten naar voorbeeld van Beerta, te brengen onder direct Rijksbestuur. In beide gevallen zal het hun niet mogelijk zijn de stembus beloften omtrent welvaart na te komen. Eén voordeel hebben zij boven hun meer conser vatieve voorgangers: zij vinden, indien men de communisten uitzondert, geen geweldig onredelijke oppositie tegenover zich, geen oppositie, die zooals zij zelf deden b.v. werk verruimingplannen heftig zal saboteeren op grond van looneischen. Hoe ongaarne wij ze hebben zien komen, de roode wethouders zitten er nu eenmaal en dus moet men ze overal een eerlijke kans geven; men moet afwachten of zij sterk ge noeg staan tegenover hun gemeentewerk lieden en de vak-organisaties en niet te bang zijn voor communisten, om naar een sluiten de begrooting te blijven streven. En het blad eindigt: Zij hebben nu de taak te toonen, dat zij met hun idealen geschikt zijn te regeeren ook in donkere dagen zij kunnen op die ma nier bewijzen, dat een land democratische staatsinstellingen kan bezitten, zonder ge ruïneerd en bandelaos te worden. In de Scandinavische landen beproeven hun partij- genooten dat ln de laatste jaren, zij het ook met matig succes. Wy hebben niet veel hoop op zulk een be wind; maar een eerlijke kans willen wij het geven. RICHTLIJNEN VOOR ORDENING. Gisteren is te Amersfoort de jaarvergade ring gehouden van de Christelijke Werk gevers Vereeniging. Mr. P. Borst uit Am sterdam hield een referaat over „Het orde- ningsvraagstuk' Spreker beval als richtlijn aan: de bestrij ding van het algemeen schadende uitwassen der vrije concurrentie, mede als een vorm van efficiency, ter voorkoming van verspilling door noodelooze concurrentie. In aanmerking zouden dan o.a. komen. 1. De vestigingseischen, bij voorkeur niet leidende tot bedrijfssluiting, doch zich beper kend tot het stellen van eischen voor een behoorlijk patroonschap. 2. De prijzenpolitiek, door het voorschrij ven van uniforme boekhouding en kostprijs berekening, ter bestrijding van prijsknoeierij, waarbij iedere ongezonde prijs, die wordt verkregen ten koste van leveranciers, arbei ders, onbetaalde overheidslasten etc. wordt verboden. 3. De unificatie van de levensvoorwaar den, waarbij speciale bedrijfsmisbruiken kun nen worden bestreden. Wij zjjn te duur! Voor het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, dat gisteren te Enschede ver gaderde, hield de voorzitter, de heer H. P. Gelderman C.Mzn., een rede, waarin hij een overzicht gaf van, en zjjn standpunt uiteen zette over de moeilijkheden op economisch gebied. In den internationalen handel, aldus spre ker, is nog weinig verbetering te bespeuren. Zulks kan men ook moeilijk verwachten, nu de contingenteeringsmaatregelen in de meeste landen nog toegenomen zijn en verschillende staten voor het betalingsverkeer een clea- ringsysteem (tegenover andere landen) in werking hebben gesteld. Werkloosheid. Hoe slecht ook de toestand in ons land is, springt in het oog, als men de toeneming van de werkloosheids-cijfers bekijkt. Was het aantal werkloozen, dat op het einde van de maand ingeschreven was bij de organen van de openbare arbeidsbemiddeling, in 1932 ge middeld 271.000, in 1933 bedroeg dit aantal 323.000 en in 1934 gemiddeld 333.000. Eind Januari 1935 bedroeg dit aantal rond 432.000, wat eind Juni gedaald is tot 333.000, tegen eind Juni 1934 292.000, of een toeneming van 41.000. Men mag echter bij de beoordeeling van deze cijfers niet uit het oog verliezen, dat door de sterke geboorte-toeneming van vroe gere jaren thans aan het werkloozenleger- van jaar tot jaar duizenden arbeiders meer worden toegevoegd dan daaraan door ouder dom worden onttrokken. In verband hiermede zijn er velen, die het uitvoeren van openbare werken propageeren, anderen meenen, dat het niet zoo gemakke lijk is eenigszins rendabele objecten op dit gebied in ons land te vinden. Financiering van dergelijke plannen is in verband met ons staatscrediet uitermate be zwaarlijk. Onze begrooting vertoont nog een deficit van tientallen millioenen; onze be lastingen kunnen niet verder opgevoerd wor den en door leeningen wordt nu getracht het financieele schip drijvende te houden. Op den duur is deze toestand natuurljjk onhoud baar. Afgezien van alle mogelijke plannen van zgn. constructieve welvaartspolitiek, waarvan de resultaten niet alleen onzeker zijn, maar bovendien in elk geval in de ver dere toekomst liggen, zullen drastische on- middelijke in te voeren bezuinigingen onver mijdelijk zjjn. In dit verband is het dan ook onverant woordelijk, dat het bezuinigingsontwerp, dat in dit opzicht lang niet ver genoeg ging, tot na het zomerreces uitgesteld is moeten wor den. Voor zakenmenschen is dit uitstel niet bijzonder begrijpeljjk, maar wel duidelijk is, dat tenslotte het bedrijfsleven het gelag moet betalen in den vorm van duur geld op lan gen termijn in hooge wisselkoersen van vreemde valuta. Daardoor ondersteunt men het bedrjjfsleven toch allerminst. Naast bezuiniging zal de Regeering, die via het Werkfonds reeds veel gedaan beeft, moeten trachten op het gebied van publieke werken verdei te gaan met vermijding van de bezwaren, die daaraan verbonden zjjn. Het stemt tot voldoening, dat, nu de 60 millioen van het Werkfpnds bjjkans op zjjn, de Regeering binnenkort een nieuw crediet denkt aan te vragen. Spr. behandelt hierna het vraagstuk der Industrialisatie. Bevordering van industrialisatie is inder- daad ter bestrijding van de werkloosheid een afdoend middel. Pogingen daartoe kun nen derhalve slechts worden toegejuicht. An ders wordt het echter, wanneer de overheid als zoodanig zich op dit gebied gaat bewe gen. De overheid toch zal zich er onder alle omstandigheden voor moeten hoeden zelfs den schijn van protectie of van corruptie op zich te laden. En in dit opzicht loopt men kwade kansen. Hoe kan het mogeljjk zjjn enkele uit zonderingen daargelaten dat de overheid in een tijd, dat ondernemingen, die geduren de tientallen jaren hun bestaansmogelijkheid bewezen hebben, een kwijnend bestaan lijden, op eenigszins belangrijke schaal nieuwe be drijven zou oprichten met inderdaad rendee- rend perspectief? Niet enkele ondernemingen lijden een kwijnend bestaan, neen, bijna het geheele Nederlandsche bedrijfsleven gaat slecht, teert zjjn reserves zelfs in vele geval len op. Wjj zjjn te duur, betoogde spr. Er zou nog heel wat meer hier te lande gemaakt en geëxporteerd kunnen worden, als wjj maar niet te duur waren. Te duur in vergeljjking met het buitenland. Want het levensniveau in ons land is nog steeds veel hooger dan in de ons omringen de landen. Zeer zeker is er reeds in sommige bedrijven goed aangepast, maar in vele, met name in de Overheidsbedrijven, is nog wei nig gebeurd. Op zoo'n dure basis kan geen industrie bloeien, laat staan "dat men daarop nieuwe industrieën zou kunnen vestigen. Daarom kan het niet genoeg herhaald worden: Zoo lang de Regeering er niet in slaagt, de aan passing verder door te voeren en daarmede een betere, d.w.z. lagere basis van arbeids- mogelijkheid in ons land te scheppen, ls geen algemeene opleving te verwachten. Alleen door de tering naar de nering te zetten zal ons land er weer bovenop kun nen komen. Tot nu toe heeft onze Regeering steeds een defensieve politiek op economisch ge bied gevolgd. Men heeft de aanpassing bevor derd maar ook geremd. Om calamiteiten te voorkomen steunde men land- en tuinbouw en voerde contingenteeringen in voor menigen industrietak .Dit remde de aanpassing na tuurlijk, maar de Regeering moest dit doen, om de volkomen ineenstorting van genoemde bedrijfstakken te voorkomen. Gaat de regeering thans van koers veran deren? Gaat zij zich thans blind staren op onze zoo beperkte binnenlandsche markt met slechts 8.000.000 menschen Wjj worden thans gedrongen in een richting van grootere zelf voorziening, zoowel op agrarisch als op in dustrieel gebied. Zeker moeten wjj trachten zoo veel mogeljjk van den binnenlandschen afzet mee te krijgen, maar dit afzetgebied voor de toekomst als voldoende voor onze agrarische en industrieele productie voor te stellen, zooals sommigen thans doen, is struisvogelpolitiek. Laat de regeering in dit opzicht duidelijke taal spreken, daar in den laatsten tijd verschillende Regeeringsuitlatin- gen op dit gebied elkaar tegenspreken. Het bedrijfsleven moet weten, wat het op dit ge bied te wachten staat. Ons inziens is het beste middel tot bevor dering van industrialisatie gelegen in verla ging van kosten en lasten op elk gebied. Bij dit alles moet het parool zijn: Maakt het den energieken Nederlander, die wil en kan aan pakken, gemakkeljjk! Helpt hem de werkloos heid bestrijden en tracht niet met de eene hand terug te nemen, wat gij met de andere geeft. Steunt het bedrjjfsleven ln zjjn soms wanhopig pogen tot verlaging der productie kosten; weert daarbij misplaatste en rem mende invloeden van kortzichtigen, die niet anders dan het beperkte eigen- of groeps belang zien; maakt ruim baan voor het per soonlijk initiatief en schept aldus nieuwe werkgelegenheid en nieuwe bestaansmogelijk heid. Dan inderdaad is alleen daarvan blij vende uitkomst te verwachten. Donderdagmorgen hebben weer 130 perso nen, in dienst van de kamgarenstoffenfabriek „Kastofa", aan de Groeseindstraat, geweigerd aan het werk te gaan. Wanneer men zoo hier en daar rondhoort, dan valt het op, dat het getal van hen, die nog aan het werk waren in de bij het conflict betrokken bedrijven, eiken ochtend en middag kleiner wordt. Tot heden gaat echter alles zijn gang in disciplinaire rust. Politie en sta kers hebben nog geen kwaad woord met elkaar behoeven te wisselen. Wat de naaste toekomst echter brengen zal? Niet iedereen in deze stad is daar volkomen gerust op. Er begint stilaan een ietwat benauwde sfeer te hangen. Het aantal stakers loopt nu naar de 3700. De geheele Textielindustrie stop gezet. Bij de firma Janssens de Horion, die nog geen last van het conflict had ondervonden, en die een personeel heeft van ongeveer 200 man, staakten Vrijdagmorgen een 25-tal man nen. Verwacht wordt, dat er nog meer zullen volgen. De firma De Rooy van Djjk, die al eens aan een onderbreking toe was, en later weer kon gaan draaien, werd opnieuw met een staking verrast en wel van het geheele personeel. Op andere fabrieken, waar nog en kele ploegen haar werkplicht vervulden, wordt dat aantal ook steeds geringer. Het gaat allengs onder de leuze: „Ik wil niet voor onderkruiper spelen." Practisch is de toestand nu zoo, dat er nog slechts drie schoorstee- nen in Tilburg's textielstad rooken, uitgezon derd dan een viertal niet georganiseerde be drijven. Door slapte is echter ook hier de perso neelsbezetting niet sterk. Waar deze fabrie ken echter slechts aan ongeveer 150 personen werk geven, is dit voor de geheele beweging van betrekkeljjk geringe beteekenis. Het to taal getal heeft nu de 4000 overschreden. Rijksbemiddelaar vraagt inlichtingen. Van prof. Aalberse ontving de stakingslei- ding een telegram, waarin de rjjksbemldde- laar antwoord verzoekt - alvorens eenige bemiddeling te kunnen in overweging ne- men op de beide vragen: 1. Heeft de sta kingsleiding aan den burgemeester van Til burg beloofd, dat wanneer dc stakers loon zouden kunnen beuren, zjj zich daarbij ook verplichtten om te gaan werken? en 2. is het waar, dat de stakingsleiding later heeft ge adviseerd deze belofte niet na te komen Het stakingscomité heeft Vrijdagmiddag aan prof. Aalberse per brief het volgende ant woord gegeven op de vragen, welke hij tele grafisch had gesteld: „1. Dat nooit of te nimmer aan den burge meester is toegezegd dat, als 60 van het loon zou worden uitbetaald, de stakers zich zouden verbinden Dinsdag 3 September de fabrieken weder in te gaan; „2e. Dat het advies van het stakingscomité is geweest 'de 60 van het loon in ontvangst te nemen, waardoor geen enkele verplichting voor de stakers ontstond, omdat zij recht had den op dat loon, en op Dinsdag niet de fabriek in te gaan." De staking heeft zich ook dien middag nog weer met een kleine 100 personen uitgebreid. In een bijeenkomst van de stakers op de wielerbaan heeft de leider medegedeeld, dat van leden der R.-K. spoorwegorganisatie „St. Raphael" bericht was ontvangen, dat zjj bij wijze van protest besloten hebben aan hun eigen organisatie geen contributie meer te betalen, .maar de contributie wekelijks in dc stakingskas te storten. Voorts liet spr. uit- komen.dat de stakers wel bereid zjjn in orga- nisatieverband over de loonsverlaging te pra ten en de fabriek hl te gaan, indien eerst de verlaging wordt ingetrokken. Na deze mededeeling heeft de heer Spijkers dank gebracht aan een aantal middenstanders die reeds iets voor de staking beschikbaar stelden. Spr. spoorde de arbeiders aan nu en in de toekomst te koopen bij den middenstand en niet bij de warenhuizen, waar men nog niets van gehoord heeft. Na een mededeeling, dat door het Neder- landsch Arbeiders Secretariaat, het N.A.S., een bedrag van 1000 was beschikbaar ge steld,, stond spr. even stil bij een door het hoofdbestuur van „St. Lambertus" uitgegeven manifest (waarin wordt gezegd, dat de sta king een communistische actie is, en dat de kassen dicht blijven) en betoogde, dat alleen „St. Lambertus" verantwoordelijk is voor den gang van zaken, omdat de leden geen gele genheid hebben gekregen over de loonsverla ging te spreken. Spr. herhaalde nogmaals den eisch van het openen der weerstandskassen. Voorts werd medegedeeld, dat het comité van plan is nogmaals een conferentie aan te vragen met verschillende autoriteiten. Spr. had een onderhoud met den commissaris van politie. "Deze adviseerde eerst aan het werk te gaan en dan te zien wat er met het bestuur van „St. Lambertus" overeengekomen ken worden. Maar spr. heeft gezegd, dat men eerst gaat werken als de verlaging zal zjjn Ingetrokken. Tenslotte spoorde spr. de stakers aan, de arbeiders die de fabrieken nog ingaan, niet uit te jouwen. Als de menschen door pressie uit de fabriek gehaald moeten worden, kan men ze beter laten werken. Het staken moet spontaan geschieden. Brief van het stakingscomité aan den rijksbcmiddelaar en diens antwoord. De rjjksbemiddelaar in het vierde district, prof. mr. P. J. Aalberse, heeft een brief ont vangen van het leidinggevend comité in de Tliburgsche textiel-staking, in welke brief den rijksbemiddelaar wordt verzocht alles in het werk te stel'en, opdat onderhandelingen plaats vinden tusschen de fabrikanten, de fabrikan- tenvereeniging en het stakingscomité. De rjjksbemiddelaar heeft het comité in ant woord op dezen brief het volgende telegram doen toekomen: Alvorens uw verzoek in overweging te nemen, verzoek ik antwoord op twee vragen: le. Is waar, dat door stakingscomité aan bur gemeester is toegezegd, dat, indien patroons 60 pet. van het loon zouden uitbetalen, aan stakers zou Worden geadviseerd zich schrifte lijk te verbinden, Dinsdag 3 September arbeid te hervatten, en dat vervolgens aan burge meester is toegezegd dat in dat geval kan stakers zou worden geadviseerd ook werkelijk arbeid te hervatten. 2e. Is waar dat kort daarna aan stakers is geadviseerd zich schrif telijk te verbinden arbeid te hervatten, maar dit in werkelijkheid na te laten? HET LEGER DES HEILS. (Stichter: William Booth). Nationale aanvrage. Naar wij vernemen, zal het Leger des Heils dit jaar zijn Nationale Aanvrage houden in SeptOct. a.s. Ofschoon het Leger des Heils zich op geestelijk en maatschappelijk gebied in go- stadigen bloei mag'verheugen, en de sym pathie voor zjjn arbeid steeds toeneemt ook in ons land, zjjn er toch nog velen, die on bekend zijn met de nooden, aan dien arbeid verbonden. De Nationale Aanvrage is de groote col lecte, die gehouden wordt tot instandhouding van de vele takken van arbeid; daaronder moet niet slechts verstaan worden dc ver zorging in de vele Maatschappelijke Tehuizen van de duizenden mannen, vrouwen en kin deren van alle gezindten; dezen moeten n.1. gevoed en gekleed worden. Het is algemeen bekend, dat het Leger des Heils zjjn deuren wjjd wil openzetten en aan hulpbehoevenden de hand wil reiken. Aangezien echter de zorgen grooter worden, de nooden vermeer deren, de inkomsten dalen en aan de Stich ting zwaardere eischen worden gesteld, wordt een beroep gedaan op de practische hulp van het Nederlandsche volk. Ten einde misverstand en teleurstelling te voorkomen, gelieve men er zich van te ver gewissen, dat de collectant door het Leger des Heils (Stichter: William Booth) is ge machtigd en men dce dat ook, al heeft de kleeding van den collectant soms eenige over eenkomst met de bekende uniform van het Leger des Heils. Al de collectanten hebben volmachten op naam, geteekend door Kom- mandant B. Vlas, Prins Hendrikkade 4951, Amsterdam, (C) Postgironummer 30328, Rentelooze voorstellen ten behoeven zeescheepvaart. Memorie van antwoord. Het pensioen der Kon. Holl, Lloyd Geen devaluatie Verschenen is de Memorie van Ant aan de Eerste Kamer nopens het ontwo, n°0rt wet tot wijziging en verhooging van het hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 't oi, jaar 1935. (Rentelooze voorschotten tenT" hoeve van de zeescheepvaart). e" Minister Gelissen erkent, dat hetgeen Rjjkswege ten behoeve van de scheepvaart schicdt, zeer weinig is, vergeleken met wJ 1 lTj ge- het algemeen het buitenland op gebied"v subsidies te zien geeft. De Regcering wenscht bjj het verleenen va steun echter niet verder te gaan dan strm. noodzakcljjk is; daarbjj komt voorts, <iat het slechte voorbeeld, dat het buitenland i* vele opzichten heeft gegeven, niet wenscht n* te volgen. Hierin ligt ook ten deele de ver klaring van het feit, dat het ontwerp van \y t eerst thans wordt ingediend en dat het fa karakter in vele opzichten nog afwijkt vat hetgeen elders geschiedt. In verband met den uitgesproken twijfel of ten onzent wel voldoende hulp wordt ge boden aan het kwijnende scheepvaartbedrijf moge de minister het voorloopig karakter vat den thans voorgestelden steun in herinnering brengen. Aan de vernieuwing van de vloot zal eerlang ernstige aandacht moeten wordet geschonken. De Regeering gaat noodgedwongen tot stcunverleening aan de scheepvaart over; is van oordeel, dat anders het voor ons' fce' drijfsleven zoo onontbeerljjke scheepvaartbe drijf niet in stand kan worden gehouden. De minister kan de leden, die de overtui- ging hebben, dat devaluatie de eenige moge lijkheid biedt om de Nederlandsche scheep vaart weder in staat te stellen met het bui tenland te concurreeren, niet volgen. Immers het is niet alleen de valuta-concur- rentie, waarmede de Nederlandsche scheep vaart heeft te kampen, doch zjj ondervindt daarenboven de ernstige gevolgen van de wanverhouding tusschen aanbod van en vraag naar loodruimte op de internationale vrach- tenmarkt, zoomede van de door verschillende landen toegepaste subsidie-politiek. Trouwens, heeft de devaluatie van het niet belet, dat ook de Engelsche scheepvaart financieel moest worden gesteund. De vraag, of meer in grijpende maatregelen dan de thans voorgestelde noodig zullen zijn, zal nader onder het oog worden gezien. Inderdaad zal de ontworpen regeling, indien zjj ten ritvoer wordt gelegd, slechts kunnen strekken tot dekking van geleden verliezen; verder gaande bedoelingen hebben niet voor gezeten bij de indiening van dit wetsontwerp De Kon. Holl. IJoyd. Wet het gebeurde met den Koninklijken Hollandschen Lloyd betreft, kan het vo'gcnde worden medegedeeld. De assurantiepenningen, voor den Konink- ljjken Hollandschen Lloyd ter beschikking ge komen, zouden, wanneer zij in het bedrijf, in den toestand, waarin het destijds verkeerde, waren gestort, allerminst zekerheid hebben gegeven, dat dit daardoor gezond zou worden. De oorzaken van de uitputting der N.V. zou den niet zijn weggenomen en die gelden had den slechts gediend voor het dekken van ver dere verliezen, welke onvermijdelijk waren zonder een algeheele reorganisatie van het bedrijf. De opvatting, alsof de regeering zich eet Pensioenfonds van den Koninklijken Holland schen Lloyd toegeëigend zou hebben, moet volkomen onjuist geacht worden. Een derge lijk fonds bestond zelfs niet. Den rechtstreeks belanghebbenden bjj de pensioenen was het bekend, dat er geen af zonderlijk rechtspersoonlijkheid bezittend fonds was. Een vroeger bestaand spaarfonds werd, ir 1923 reeds, geliquideerd en allen betrokkenen werd het gestorte bedrag plus de rente uitge keerd. Dg minister van Sociale Zaken zal aan de belangrijke aangelegenheid betreffende de voorzieningen, welke gewenscht zjjn ter ver zekering van de instandhouding van pen- tioenfondscn, ongetwijfeld meer dan slechts vluchtige aandacht wijden. De besprekingen in verband met den bouw van een tweede „Statendam" zijn in voller gang. Mocht tot aanbouw van een tweede schip vann het type „Statendam" in Nederland wor den besloten dan zal bij eventueele samen werking tusschen een aantal werven alleen een zoodanige uitvoering van het werk ir aanmerking komen als technisch verant woord is. Binnenland. GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING TE UDEN. Gisterenmiddag is op den provincialen weg te Uden een verkeersongeluk gebeurd, waar bij iwce Nijmegenaars zwaar werden gewond. De heeren Jansen en Rap, vertegenwoordigers van „Luctor et Emergo" te Nijmegen, reden daar met een auto. Plotseling sprong een voorband, waardoor de bestuurder (le macht over het stuur verloor en de wagen tegen dc leuning van de brug over de Leigraaf botste De auto werd vernield, doch bleef tegen d( brugleuning hangen. De twee inzittenden werden uit den wagen op den weg geslinger' en bleven bewusteloos liggen. Onmiddelljj achter de auto reed een andere wagen, be stuurd door den burgemeester van Oss, den heer Ploegmakers. Deze kon niet stoppen, zoodat zjjn wagen op de wrakstu van de eerste auto reed. De wagen van heer Ploegmakers werd zwaar gehavcn De twee gewonde Nijmegenaars were n 11 het St. Jansziekenhuis te Uden verv"C' vcr. bleken een zware hersenschudding eIV. ^er scheidene kneuzingen te hebben, terwiil heer Rap bovendien nog een schoudei 1ra werd geconstateerd. Hun toestand zonder gevaar,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6