250 gulden Stadsnieuws Jtac. dc jBosf Jfocfi Den lezers 250 gulden tweede blad heldersche courant van donderdag 12 september 1935. „Hoera, VVij Bouwen'. groote verrassingen. Zeekrijgsraad Willemsoord. PORTRET-ATELIER EN FOTOHAM DEL GEOPEND Oen lezers Arrondissempnts- rechtbank te Alkmaar Licht op voor alle voertuigen. Ponderdag 12 Sept Vrijdag 13 •li 19.53 uur. 19.51 uur. Ds. E. R. Damsté, vroeger te Huis duinen en Julianadorp, thans te Ransdorp en Schellingwoude heeft het beroep van de Ned. Herv. Gem. van Sluipwijk (bij Gouda) aan genomen. i POLITIK-DIPLOMA. Op het Dinsdag voortgezette examen van den Alg. Nederlandschen Politiebond werd het diploma alsnog behaald door de heeren J. P. van de Nesse en J. Mondeel, beiden leerlingen van den poUtie-vakcursus alhier. ORANJE HARMONIEKAPEL Dir. J. J. W. J. Hertsworm. populair concert te geven op Vrijdag 13 Sept. 8.3010 uur in het Julianapark. 1. De heilige stad St. Adams 2 Marsch Militair F. Menn 3. Ouv. symphonique S. Vlessing 4. Transcription Psalm 42 H. Broekhuizen 5. Suite Ballet 5 deelen F. Popy 6 Twee Oud-Hollandsche liederen a. Beleg van Bergen op Zoom 162b en b. Strijdzang der Geuzen 1570 A. Valerius 7. Ned. Volksliederen potpourri F. Jakma 8. Fant. Tannhaustr R. Wagner 9. Marsch Officer of the Day R. B. Huil No. 5 en 7 op verzoek. Reeds opgenomen in het Adv.blad van gisteren. CONCERT ARBEIDERS-MUZIEKVER. „VOORM AARTS" VAN ZAANDAM. Programma van een concert, aangeboden door de Arbeiders Muziekvereeniging „Voor waarts", directeur W. P. Steijn, van Zaan dam, op Zondag 15 September a.s., des mid dags van 3 tot 5 uur, te geven in de muziek tent in het Julianapark. 1. Rotgardistenmarsch Joh. Boers 2. Per Aspera ad astra. Célèbre Marche E. Urbach arr. G. Corroyer 3. Ouverture Fra Diavolo (Auber) arr. J. Bouchel 4. La Housarde (Wals L. Ganne) arr. P. Helsen 5. Dilbeek-Marche Leon Marchand 6. Fantaisie „Les Clöches de Corneville" de Robert Planquette Fant. Léon Chic. 7. Ouverture Solennelle Sam Vlessing 8 Fina'e. Toelichting. De Arbeiders-Muziekver- eeniglng „Helder's Fanfarecorps" schrijft ons ter toelichting van dit programma het vol gende: Met zeer veel opoffering van onze, en zeer veel medewerking van de Arbeiders Muziek vereeniging „Voorwaarts" te Zaandam, zijn wij tot overeenstemming gekomen dat boven genoemd corps, behoudens toestemming van de politioneele autoriteiten van Den Helder, alhier een concert zal geven in ue stedelijke muziektent in het Julianapark. Wij, het Helders Fafarecorps, bieden dus het Heldersche publiek een concert aan van een buiten onze plaats gevestigde muziek vereeniging. Als deze proef slaagt en als 0.m. de politioneele autoriteiten hun welwil lende medewerking en toestemming willen verleenen, dan zullen wij deze proef met meerdere concerten herhalen in den volgen den zomer. Dat deze proef op een Zondag middag gehouden wordt behoeft voor velen geen teleurstelling te zijn, de muziekvereeni ging „Voorwaarts" uit Zaandam bestaat uit niets dan arbeiders en arbeiders hebben voor hun privé-genoegens steeds den Zondag be schikbaar. Wij hopen dus dat dit concert door vele luisteraars en muziekliefhebbers bezocht zal worden, ook al, omdat „Voor waarts" een zeer bekende Zaansche muziek vereeniging is. CARILLONBESPELING. Op Dinsdag 17 September 1935, des avonds 8—9.30 uur, door den heer Ferd. Timmermans, stadsbeiaardier van Rotterdam en Schiedam. Programma: 1. Praeludium (Allegro) Schepers. 2a. Gangspildeuntje J- J- Viotta. b. Een draaiersjongen R- Ho1- c. Hollandsch liedje S. Abramsz. 3. Andante cantabile Jef Denijn. 4a. Naar Zee Uit b. Lied v. Bergen op Zoom Valerius' c. Danklied )Gedenck-Clanck. 5. Hollandsche feestdag Ferd. Timmermans. (4 boerendansen). De heer Timmermans is in ons land zeer bekend als beiaardier. UITSLAG AANBESTEDING. Dinsdagmorgen half twaalf werd door de Directie van de Rijkswerf alhier openbaar aanbesteed het verrichten van eenige onder houdswerken aan de gebouwen, enz. (perceel no. 9) waarvoor als volgt ingeschreven was: P. Tuin, 't Zand 11.739.—; H. van Pelt, alh. 11.890.—; C. Goes, alh. 11.990,—; A. Bolt, alh. 12.230.—; J. C. Kooyman, Har- iingen 12.677.Fa. Minneboo Walboom 12.780.Fa. Starrenburg, 12.750.Geb. Smit, 12.840.j. P. van Os, 13.000; A. v. d. Wouw. 13.319; G. Groot, 13.425.—; Duinker, 13.500.T. Roomeyer, 14.002. G. v. d. Wal, 14.23C.allen alhier; N. V. Sliedrechtsche Uzer- en beton Mij. Sliedrecht 14.243.Doedins en Schilder, Alkmaar, i 14.687.A. j. Donkersloot, alh. 14.780.-; W. A. Ran, aln. 16.150.Doorens, St. Maartensbrug 16.700. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. Reeds opgenomen in het Adv.blad van gisteren. MODESHOW. Het bekende Modehuis S. Herschel, Koning straat, alhier, kondigt weer een Modeshow aan; deze zal plaats hebben op Vrijdag 20 Sep tember a.s. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand maand Aug. 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingelegd 99.926.86 en terugbe taald 104.836.46. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 4.909.63. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes, be droeg 67. De bekende J. I.-revue oogst groot succes in Den Helder. Een eivolle zaal. Prachtige propaganda. Een prachtige, genotvolle avond, die van de „Jcodsche Invalide"! Deze zin ter inlei ding van het relaas van de gebeurtenissen, zooals die Dinsdagavond in „Casino" plaats hadden, dank zij de propaganda, die de Joód- sche Invalide meende ook in onze stad te moeten maken. Aan een duizend ingezetenen waren uitnoodigingen gestuurd en de ver wachting, dat cr iets goeds geboden zou worden, is zeker de oorzaak geweest, dat aan vrijwel al die invitatie; gevolg werd ge geven. Zoodat het gebeurde, dat des heeren Polaks feestzaal tot den nok gevuld was er moesten stoelen bijge.et worden toen om ruim 8 uur onze loco-burgemeester, de heer W. de Boer (burgemeester Driessen was uitstedig) voor het voetlicht trad om een inleidend woord uit te spreken. De heer de Boer achtte het een buitengewoon voorrecht dezen avond te mogen openen. „Wij zijn door de J. I. bijéén- geroepen en denken daarbij aan den zwakke, die daar neerligt langs den weg en aan dén sterke, die hem helpt en opricht. Door de J. I. wordt het werk verricht van plicht en liefde, iets dat ons doet trillen in hart en gemoed. In het klein is dat werk begonnen, het is gegroeid, en thans worden reeds 200 menschen in eigen gesticht verpleegd en daarbuiten nog een vijftig. Er zijn echter nog talloos velen, die hulp behoeven. En zij zullen die hulp verkrijgen, als allen, zooals ze hier zitten, van vóór tot achter, hun steentje bijdragen, zoodat men de helpende handen vérder kan reiken." Spr. hoopt dan, dat de uitvoering zal slagen en twijfelt daar bij voorbaat niet' aan, want „in ons Den Hel der wonen geen menschen in kleinheid en dufheid. Wij kennen de liefde in elkén vorm en kennen waardeering voor arbeid in dienst van de liefdadigheid. Wij zullen de J. I. wil len helpen; de heer Gans, de bezielende en leidende man, zal kunnen zeggen, dat Den Helder is een plek van helder, warm licht." Nauwelijks was deze goed gestyleerde rede verklonken, of het orkest, dat onder leiding van den heer Bram Rabbie, in den loop van den avond zulke duidelijke bewijzen van be kwaamheid aflegde, zette de melodie „C'est vrai" in, waarna het Wagner-doek spoedig vanéén reet en Jackie Content (Jac. Presser) gelegenheid kreeg zijn vroolijk entrée te maken; de revue was begonnen. Mét de eerste scène van den proloog, „Op het architectenbureau", kwam de juiste stemming er al dadelijk in. Lia Fuldauer, de groote kunstenares van dezen avond, deed j zich bij haar entrée welluidend hooren, Liesje Rabie-de Groot, die in de geheele opvoering zoo'n groot aandeel had, kwam zich als Miss Maquette voorstellen en de leuke Ab. Pezaro en Jules Trompetter deden als architect en i diens assistent kwiek en vroolijk, zoodat hét auditorium er spoedig was en géén kans' meer kréég om te 'wijken. Integendeel, naar mate de opvoering vofdërde en hóe sterker de climax werd, dés te hïeèr 'Werden tooneel en zaal één, vielen alle distanties tyeg en werden allen opgenomen in een roes van vröolijkhsid; dié "zich hier eh daar een uitweg baande in een schaterend gelach of een da verend applaus. Op het tooneel ging alles als op rolletjes, zang en orkest vonden elkaar gewoonlijk in de juiste harmonie, men werkte met animo en verve, en zoo kon het niet anders, of met de vlot geschreven revue als leiddraad moest zich een gebeuren ont wikkelen, dat inderdaad op uitstekend peil stond. Op het peil dan van de lichte kunst. De revue was er echter niet in hoofdzaak om de invité's enkel en alleen maar een hee- len avond te doen lachen. Neen, zij had een sterke tendenz. Men was hier gekomen, zoo als men in alle groote steden van ons land met hetzelfde doel gekomen was, om propa ganda te maken voor de lotenverkoop ten bate van de Joodsche Invalide. En op die propaganda was de geheele revue ingesteld, van bégin tot eind. Vrijwel elke scène kwam au fond op hetzelfde neer: Koopt loten van de J. I. en helpt meebouwen aan het nieuwe gesticht, waarvan het kapitaal reeds voor driekwart bijéén is! De lezer, die niet in Casino geweest is, zou aldus den indruk krijgen, dat wij op z'n zachtst uitgedrukt overdreven hebben, als hij het hierboven over de revue en de stemming gelanceerde her leest. Echter wij gaan verder en willen hier onomwonden den heer Otto Webing, den maker van „Hoera! Wij bouwen!" hulde bren gen voor zijn knap stuk werk. Waar men een zoo eenzijdige tendénz in een revue verwer ken moet, valt het niet mee, de aandacht van het publiek te boeien en te blijven bloeien. Doch Webing is daar niet alleen in geslaagd, méér dan dat. Hij heeft datgene, wat de J. I. de menschen op het hart te drukken had, wèl dikwijls, maar zóó veelzijdig, zoo kleur rijk en geschakeerd doen uitkomen, dat er een smakelijk geheel ontstond, dat alleen daarom circa uur een auditorium van 1000 menschen smakelijk geestelijk voedsel heeft weten te verschaffen. Het gaat naturlijk niet aan de revue, die uit een proloog en 2 bedrijven (22 tafereelen) .bestaat, tot in details te beschrijven. En als wij ons dan bepalen tot het noemen van de meest frappante onderdeelen, dan kunnen wij beginnen met alle artisten, op het tooneel zoowel als in den orkestbak, een pluim op den hoed te steken. Want het waren, op een enkele uitzonde- van de Heldersche Courant wachten :l Een pj?2le waarvan de hoofdprijs is: (Zie het volgend nummer van de Heldersche Courant) ring na, allen dilettanten, die hier optradgn; menschen, die hun dagelijksche beslomme- j ringen op kantoor of elders hebben en (die 's avonds geheel belangeloos hun krachten geven tot heil van den Joodschen zwakke, en oude. Maar niet alleen vanwege hun pp-, offeringsgezindheid, waarin ook maanden en, maanden van repetities verdisconteerd zijn, verdienen zij hulde. Ook van den critischpn kant bekeken moet men respept hebben,, vpop, hetgeen door dilettanten gepresteerd wordt.; En daar waar nog iets op aan te merken zou zijn, daar zwijgt de criticus stil, overtpgen als hij is van een warmte, die van al diói menschen uitging, die zich. zelf geheel uit schakelden om het leven van de minder met, goede gezondheid bedeelde menschen draag lijker te maken. Mogen wij u enkele'scènes, noemen, die ons het meest gefrappeerd hebben? Daar is.de „Dans der J. I.-busjes", uitgevoerd op een vroolijk wijsje: men hoorde de „kwartjes", e.d. typisch op de cadans van de muziek rammelen. En de kostelijke vondst: „Jong en Oud in het Park", waarbij zeer geestig de dialogen van het jonge en oude paar elkkar kruisten. Dan noemen we tableaux, ballet en zang in „Lente-visioen", waar de sphrijver geïnspireerd was door de bekende „Frühlings- stimmen" van Johann Strauss. Het Was het vocalistisch gedeelte, verzorgd door Lia Ful dauer, dat 't fraaie ballet als met parelen be strooide. Na de pauze kreeg de zangeres nog gelegenheid zich van geheel andere zijde te laten bewonderen, n.1. in een bekende Fleder- maus-aria van Johann Strauss, die een stormachtig applaus ontlokte. Wéér noemen wij het ballet, thans zooals het de „Vliegende Hollanders" ver olkte; via deze gracieuse jonkvrouwen komen wij tot mevr. Esther (je de JonghZamtfürt, die voor een goed ge-, intoneerde declamatie zorg droeg, maar 1 vooral succes oop stte in de Kinderscène „Dwingeland in Droomeland". Voorts zorg- den Liesje Rabbiede Groot, Ab. Pezaro, Jules Trompetter, Jac. Presser, Gretha de Groot herhaaldelijk voor de note gaie in di- vese sketches, waarvan de laat.ste, „Het^blij- en treurspel zonder nieten" naast geestig ook dwaas kón zijn. Nog stippen wij even aan de finales van beide bedrijven, de sma ivolle eostumes der f dames, alle ontwerpen p eigen atlelier door Liesje Rabbiede Groot, de requisiéten en hét schilderwerk van Henri van Turen.en, net, k'apwerk van de firma L H, Michels te Am- 1 - ji ff sterdam. Het geheel was handig geènsce-, neerd eri bekwaam gemonteerd +- 'I -.... (iVi.l-.OCJ. In de pauze sprak de heer I. Gans, directeur van de J. I. een kernachtig propagandistisch woord. Hij bracht vooraf aan wethouder de Boer voor diens woorden en voorts aan de leden van het eerecomité en comité, waarvan de meeste leden tot de aanwezigen behoorden, zijn dank. Spr. zeide, dat ae revue slechts een middel was om te propageereri voor de loten van de J. I., er wér geen beroep op offer vaardigheid in de zaal zelve gedaan. Toen ongeveer 10 jaar geleden het Centrale Ge sticht geopend werd, zeide men, dat die aardsche bedelaars nu wél zouden ophouden met vragen. Het vragen hield echter niet op, d.w.z. de aanvragen voor opname in het Ge sticht. Spr. gaat dan na, hoe goed de vér pleegden zich in het gesticht thuis voelen, vertelt van de sfeer, die er heerscht, de heer lijke verpleging: me i spreekt wel van een groote familie. De ruimte werd echter te klein, ér* moest uitgezien worden naar uitbreiding. Men slaagde erin geschikten grond naast het bestaande gebouw te verkrijgen en vorige week is men juist aan den bouw van het nieuwe gesticht begonnen. De Minister van Justitie gaf toestemming tot het organisèe- ren van een 6-tal loterijen, eik van 24,000 lo ten en nu werd het 't Bestuur toch even bang te moede. Zouden deze loterijen slagen? De pers verleende echter de bekende gastvrij heid, in verschillende plaatsen ontstonden comité's en te zamen werkte men aan het beoogde doel. Spr. vraagt de hulp der aan wezigen om 'oten te Verkoopen én stelt voor, dat men een boekje van 10, 18 of 30 stuks in consignatie gaat nemen. Nog vindt spr. ge legenheid om dank te brengen aan alle mede werkers, alsmede aan den heer M. Polak, om tenslotte in een gloedvolle peroratie, waarin hij nog even de heilzame vrijheid in ons land aantipt („in Nederland zal nooit de godde lijke eenheid verbroken worden"), onder krachtig applaus zijn rede te beëindigen. Na de voorstelling. Het applaus na de finale was nog niet ver stomd, of het doek werd „gehaald" en daar stonden alle medewerkenden en vóór hen de heer D. v. Buuren, leeraar van de Joodsche Gemeente, alhier. „Toon mi: den maker van de reVue",zoo zèide hij, en toen deze onmiddel lijk daarop van achter de coulissen verscheen steeg een ware ovatie op, vooral toen de heer v. Buu ren hem een prachtige krans overreik te. Daarmee was een man gehuldigd, die het volkomen verdiende. Maar ook de anderen werden niet vergeten. Bloemen, vele bloemen kwamen er aan te pas. geen enkele dame werd vergeten. Voor de heeren had de heer van Buuren een kort, doch hartelijk dankwoord. En tenslotte riciTte de leeraar zich tot ue zaal en spoorde de aanwezigen óp zijn beurt aan om toch vooral niét zuiriig te zijn iri den lotenver koop. Terwijl het geheele gezelschap het lied uit de finale van den proloog biseerde, verlie ten de dankbare honderden de zaal.... Men heeft ongetwijfeld aan den trar can ons verslag kunnen merken, dat wij dezen J.I.- avond als schitterend geslaagd beschouwen. En dat doen wij ook, o.i. is er zeer doeltref fende propaganda voor de J.I. gemaakt. Ho pen wij, dat de velen bij het naar huis gaan nog even gelet hebben op de zinsnede, die aan den balkonrand was opgehangen. Voor hen, die haar niet zagen, laten we haar nog e.ven volgen „Straks na het spelen der revue, Dan vrienden, is het woord aan U!" En om volledig te zijn, melden wij hier nog even het adres van het secretariaat van de plaatselijke afdeeling der J. I.: De heer M, Mannheim, Koningstraat 41, waar men zich als lid op kan geven. En we willen eindigen met het geven van het algemeene gironum mer oer J. I.: 10260 JOODSCHE PERSCOMMISSIE VOOR BIJZONDERE BERICHTGEVING. In ons nummer van 5 September hebben wij opgenomen de aankondiging van een lijst van Duitsche badplaatsen, waar Joden zijn uitgesloten, welke lijst was samengesteld door de hierboven genoemde commissie. Als adres dezer Perscommissie gaven wij op Sarphatistraat 181, Amsterdam. Nader bericht ons deze Commissie even wel, dat dit haar oude adres was, en dat haar tegenwoordige adres luidt* (na 1 Sep tember) Jan van Eyckstraat 141, Amster dam-Zuid. Wie een dergelijke lijst in zijn bezit wenscht te hebben, moet zich dus tot laatst genoemd adres wenden. j Het was voor een 4-tal delicten tegen de i krijgstucht, dat het college op dezen nazomer middag bijeenkwam. Het eerste betrof den „adspirant" zeemili cien-hul pstoker J. A. K., welke volgens de stukken niet voldaan had aan den wettigen oproep om zjjn militaire plichten te komen vervullen. Nadat verdachte in 1927 met groot verlof vertrokken was, had hij zich, na eerst eeni- gen tijd als stoker ter koopvaardij gevaren te hebben, naar de Nieuwe Wereld begeven (in jcasu Philadelphia) en zich aldaar gevestigd. ;Hij beging de groote fout, zich niet te melden tbij de daartoe aangewezen militaire instantie. ;Het resultaat hiervan was, dat hij geen ge- volg kon geven aan den oproep om de her halingsoefeningen te vervullen. Nu wilde het geval evenwel, dat hij zijn in R'dam wonende en ziekzijnde moeder wilde .opzoeken en passage naar Holland nam. Toen begon de ellende: de Amerikaansche autori teiten bezorgden den niet geregistreerden ^Hollander om te beginnen 4 weken arrest en [in Rotterdam werd hij door de Nederlandsche [Marine geknipt. j De fiscaal wilde aannemen, dat het hier geen geval' van opzet betrof, doch dat doet aan de zaak niets af. Hij was verplicht het ten laste gelegde te weten en te dien einde [vorderde hij een gevangenisstraf van 47 da- 'gen, waarvan het voorarrest in mindering kan [gaan. j Mr. Buiskool geeft toe, dat het hier nalatig heid betreft. Doch daar verd. nu reeds ge- [noeg verdrietelijkheden heeft meegemaakt en [tot op heden zijn zieke moeder nog niet zag, [verzoekt hij uiterste clementie. Uitspraak conform eisch. Als tweede delinquent verscheen dezen ■middag de stoker 2e klasse K. R., beschul digd van: a, opzettelijke ongehoorzaamheid en b.: het bedreigen van een meerdere. Deze affaire, welke in combinatie plaats vond, speelde zich af op den avond van den 22sten Juli en wel in de Keizerstraat. Verd. liep daar en zou een korp. vliegtuigm. zon der groeten gepasseerd zijn. Deze riep hem terug en gebood den in ge breken zijnde alsnog te salueeren. Nu, de stoker bleef met een saffiaantje in z'n mond staan en gaf diverse blijken van spiritualisti sche invloeden,o.a. gezien het feit, dat hij dit zaakje „wel-wilde-uitvechten". Aan 't be vel van den korperaal, zich oogenblikkelijk op het Wachtschip te melden, werd evenmin voldaan, hoewel deze sommatie tot tweemaal toe gegeven zou zijn. De fiscaal brengt het reclasseeringsrapport ,van den heer E. Bos ter sprake, hetwelk niet voor 100% gunstig genoemd mag worden. Ge zien het recalcitrante karakter van verd., die zich zeker niet duurzaam gezelschap (ook al is dit goed gezelschap) zal laten welgeval len, zou hij een onvoorwaardelijke straf willen eischen en wel 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, be nevens ontslag, zonder ontzegging weder bij de militaire macht te dienen. Mr. Mulder gaat slechts gedeeltelijk met de zienswijze van den fiscaal accoord. Dit is dan het eerste gedeelte. Wat het tweede betreft acht verdediger het absoluut niet bewezen, dat verd. het bevel gehoord of begrepen heeft En juist hierom twijfelt hij daaraan, om dat verd. alle punten, op dit ééne na, direct toegegeven heeft, hetgeen toch wel eigenaar dig is. Hoogstwaarschijnlijk zal het bevel wel gegeven, doch niet begrepen zijn. Vervolgens vraagt Mr. Mulder zich af, of ook de jonge korporaal wel met de juiste tact opgetreden is, om tenslotte te verzoeken de 6 weken voorarrest als genoegzaam te beschouwen voor het eerste gedeelte van 't vergrijp en desnoods een voorwaardelijke straf voor dat deel, hetwelk hij niet bewezen acht. De fiscaal geeft te kennen hiervoor weinig te voelen. Het bevel is tot tweemaal toe ge geven en de betreffende korporaal heeft wel degelijk practische ervaring in dergelijke ge vallen. In een voorwaardelijke straf ziet spr. geen heil en persisteert bij zijn eisch. Vonnis conform. Eveneens voor een tweetal delicten in com binatie gepleegd verscheen de matroos le kl. C. M. B., beschuldigd van ten eerste het ver oorzaken van rumoer te middernacht en ten tweede van mishandeling, gepleegd tegenover een ambtenaar. Het geval had zich afgespeeld in het Bel- lamy-park te Vlissingen en wel in den nacht van 15 op 16 Juni j.1. Verd. was volgens zijn zeggen door enkele burgers uitgescholden' voor „belasting-opvreter" en had deze termi nologie in soortgelijken trant beantwoord. Op dit schelden en schreeuwen was een burger aangekomen, (die in werkelijkheid recher cheur was) welke den levenmaker aanraadde zijn gemak te houden. Dit hielp geen zier en daarop pakte de amb tenaar den lastigen kwant in den kraag ten einde hem ten politiebureele te deponeeren. Evenwel, hiertegen werd krachtig gepro testeerd en zoo ontstond een hevige vecht partij. ondanks het feit, dat de man eenige malen zou gezegd hebben, welke functie hij bekleedde. De matroos, die diverse glazen bier ver stouwd moest hebben, had den ander geschopt, geslagen, gekrabd enz. enz. Last not least had hij hem in den rechterduim ge beten, hetgeen ongetwijfeld een kanibalisti- sche mentaliteit is Op een desbetreffende vraag van den presi dent, Mr. de Sitter, antwoordde verd., dat hij niet dronken geweest is, hetgeen geen alge meen geloof ondervindt De fiscaal acht een en ander duidelijk be wezen en eischt voor het eerste 3.of drie dagen en voor het tweede der tenlastelegging 14 dagen hechtenis. Uitspraak 3.en 1 week gevangenis straf. Het vierde en laatste geval dat dien mid dag op de rol stond betrof een diefstal van 50.gepleegd door een zeemilicien-kok op 13 Juli aan boord van Hr. Ms. „Nautilus". Zekere G. was zoo nalatig geweest zijn por- temonnaie niet in het kastje te stoppen, met het gevolg, dat een der mede-schepelingen een greep in genoemd geldzakje deed en er een bankje van 50 pop uitnam. Echter, vol gens zeggen van verd., had hij er geen idee van, dat het een biljet van zóó groote waarde was. Toen de recherche aan boord kwam, had hij het verstopt op de W.C. hetgeen niet belette, dat het misdrijf uitkwam. De fiscaal is van meening, dat het hier geen misdadig persoon betreft, doch iemand, die niet aan een impuls heeft kunnen weerstaan. Hoogstwaarschijnlijk heeft verd. dan ook ge meend met een biljet van 10.te doen te hebben. Hij kan zich vereenigen met het rap port van den heer Bos, dat een voorwaarde lijke straf adviseert en vordert 3 maanden voorwaardelijk, met aftrek van het voor arrest. Vonnis conform eisch. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Aangeschaft werden de navolgende werken: Bakker van GasterenHet tooneel van vroeger en nu; Banning, e.a., De nieuwe maat schappij en de democratie; Bekker, Kook eens iets anders; Berend, Frau Hempels Tochter; van den Bergh, Aarde en wereld in ruimte en tijd; Braunberger, Gymnastiek voor kleuters en jonge kinderen; Broekhuizen, Mossen en varens; de Chateaubriand, Monsieur des Lour- dines; Demaison, Le pacha de Tombouctou; Hana, Onze paddestoelen; Hurst, Langs het leven; Karlson, Gij en de natuur; Le Franc, Hélier fils des bois, van Lohuizen, De sterren hemel door een lekebril; Lotgering-Hillebrand, Ieder zijn meug; Menken, Vitaminen; Morand, Champions du monde; van de Muelen, Jongens bouwt zelf vliegende proefvliegtuigenvan Neyenhoff Oyens, Zweefvliegen; Prévoost, Nouvelles letttres a Franqoise; Tazelaar, Alice Nahon; Brusse, Jonker Johnny; De Duitsche jodenhaat, in woord en beeld; de Haas, Engelsche gedichten en liederen; Kiel- land. De twee broeders; Kruisinga, A hand boek of present-day English, 2 dln.; Mendes da CostaTooneelherinneringen; Orczy, De blinde godin; Schouten, Al te Steine in neuer Fassung; Zeiler, Les mille et une expressions de la langue parlée; Zellei-, Le mot dans la phrase. HERMAN HEIJERMANS' DUIZENDSTE „DE MEID". In vele plaatsen van ons land heeft het „De Boer-van Rijk ensemble" reeds onzen grootsten Nederlandschen tooneelschnjver Herman Heijermans herdacht met de viering van de 1000e vertooning van zijn komedie „De Meid". Zondag 15 September a.s. zal ook in Den Helder, in het Casino-gebouw, een voorstelling van dit werk gegeven worden, met mevrouw Esther de Boervan Rijk in haar zoo be roemde creatie van Annemie, de Meid, even eens door haar meer dan 1000 maal gespeeld, in de hoofd- en titelrol. Dit is de eenige voorstelling, welke van Heijerman's tooneelwerk „De Meid" te Den Helder gegeven wordt. Voor de prijzen en de plaatsbespreking zie men de advertenties en aanplakbiljetten. VERPLAATST WAAR KEIZERSTRAAT 113 WORDT ZATERDAG 14 SEPTEMBER 12 September. Wie had gedacht, dat de haat tussehen de volkeren nog eens aanlei ding zou kunnen geven tot een beetje vvoo- lijkheid? Och, de dingen kunnen zoo miserabel niet zijn, of ze hebben gelukkig ook hun lach wekkende zijde. Meneer Marinetti is een groot man. Hij is om zoo te zeggen de vader van het futurisme en indien men van iemand kan zeg gen, dat hij een groote toekomst achter zicli heeft, dan van dezen Italiaanschen meester. De illustere heer Marinetti nu heeft een middel gevonden om de Italiaansche verach ting voor de Engelschen op zeer markante wijze tot uiting te brengen. „Laten wij ons bevrijden van de Britsche zeden" heeft hij in een vlammende proclamatie aan alle Italianen in de „Gazetto del Popoio" uitgeroepen. Laten wij ophouden met theedrinken! Laten wij geen smoking dragen, daar dit het uniform is van de slavernij der mondaine wereld! Laten wij het snobisme ontvluchten, het golf- spel boycotten! Laten wij geen gladgeschoren gezicht meer vertoonen als masker voor per soonlijkheid, geen kleine pijp als zundgat voor gedachten! Laat ons het puritanisme en de onverschilligheid tegenover de vrouwen afleg gen! Laten wij het bridgespel in den ban doen en niet overdreven conservatief vasthouden aan oude, overleefde tradities, welke de En gelschen en Londen tot fossielen maken!... Zoo fulmineert de futurist Marinetti en de Italianen mogen hem dankbaar zijn, dat hij hun vooralsnog wel wil veroorloven fana tieke imperialisten te blijven in navolging van het perfide Albion, dat hij hun evennr'n verbiedt, jazz te spelen, foxtrotts te dansen, kippered herring en marmelade op toast te eten. Maar nog één stoutigheid van Eden in den Volkenbondsraad, en de ham and eggs worden definitief van alle Italiaansche spijs- lijsten geschrapt, en de helsche Engelsche uit vinding die „voetbal" heet wordt in het open baar verbrand en alle whiskey, die in Ita'ië in voorraad is, wordt tot schrik van de vis- schenwereld in den Tiber leeggegoten onder het prevelen van de Italiaansche versie van het eens beroemde oorlogsgedicht „Gott straf e England"; een gedicht dat de Duit- schers toch wel graag kwijt willen, sedert te onzaliger ure bekend werd, dat de maker 'n „niet-Ariër" is. We zijn dus nu met groote schreden ook op weg naar de gééstelijke autarkie. En als Engeland met tegenmaatregelen wil antwoor den, kan het nog een feest worden. Dan lezen we op 'n goeien dag in de Daily Mail: „Weg met de Italiaansche opera, die met haar over spannen liefdeshistories, haar larmoyant ge gil en haar ongezonde moordaffaires ons ge zegende Engelsche flegma vergifigd. Laten wij de Italiaansche restaurantjes in Soho boycotten, waar ons volk de echt-Engelsche mannelijke grill ontrouw wordt voor worm achtige macaroni, slijmachtig als slakken en glibberig als aal. Laten wij zweren bij whisky en laat ons de pernicieuze mengsels als ver- mouth, die iemand een kwaden dronk bezor gen, aan onbeschaafde Venetiaansche gonde liers overlaten..." Dit zou werkelijk het eenige zijn wat er nog aan ontbrak! i.i, ijl _„j van de Heldersche Courant wachten groote verrassingen. Een puzzle waarvan de hoofdprüs s: (Zie het volgend nummer van de Heldersche Courant) Het is van buiten niet te zien wat er innc jk te koop is. De 23-jarige Pietje Cornelia Sch., lijkt zoo op het oog een keurig net meisje, doch het bleek na haar verschijning als verdachte al zeer spoedig, dat haar gedragingen niet aan dit nette uiterlijk beantwoordden. Althans werden haar verschillende dief stallen tenlaste gelegd, gepleegd op 2 Juni in het danslokaal van den heer Homan te St. Maartensvlotbrug. De portemonnaie zou zij hebben ontvreemd uit de tasch van een danseuse mej. J. Erock- huijzen en kwam deze portemonnaie op aan dringen van de benadeelde uit haar eigen tasch te voorschijn. Ook de 14-jarige S. Lourens uit Schagen had zich gewijd aan de kunst van Terpsichore bij Homan, had de mysterieuze geschiedenis met het taschje, dat onder andere kleeding- stukken verborgen was. Bovendien had dit meisje gezien, dat Pietje in het bezit was van een shawl en dat zij uit een fietstasch buiten een Alpino graaide. De heerW., Zuidscharwoude, bakker en ge- legenheidskellner legde verklaringen af, die de verdenking tegen Pietje bezwaarden, het pleitte vooral tegen haar, dat zij aan den kellner niet toestond in haar taschje te kijken. De in het bezit van Pietje gevonden alpino en grijze shawl waren het eigendom van de elegante juffrouw C. Gelder. De zaak was te ingewikkeld om door den politierechter te worden 1 thandeld, dus daar om had de officier die zi tik aangebracht bij de meerv. strafkamer. Door haar onverstandig» houding had het meisje verschillende goede kansen verspeeld en had zij ook de sympathie van den officier wel voor 100 procent verspeeld. Het gebeurde werd nog eens meer uitvoerig gereleveerd en eindigde de officier met tegen het onverstan dige kind met misdadigen aanleg, gemis aan eerlijkheid en openhartigheid 3 maanden gev. te eischen. De president werkte nog eens op^ haar gemoed, doch vergeefs, het meisje', bleef in de halsstarigheid volharden. Ver moedelijk zal misschien nog een tusschenvon- nis worden gewezen. T 1 'j X Art. 244 wetb. strafr. De 23-jarige Jb. H. te Helder, dié reeds opi^ 27 April terecht stond terzak^ misdr. art..214_ iièg'-'éerik ^es^ècH" compareerde hedën i. tee'dfi

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9