Wieringen. Schagen, Texel. Anna Paulowna. Holl Mij. van Landbouw. Nu is het tijd 6 Engelsch zeiljacht bij Pet ten gestrand. Duitsch stoomschip gestrand. Door een vallenden boomtak getroffen en gedood. Laffe overval op oude vrouw. De T exelsche winkelweek Een windhoos over Texc De hofstede „Sir Robert Peel" afgebrand. VMj; vernemen, dat het Engelsche zeil- 'acht „Emile Mary", aan boord waarvan ;ich de kapitein-eigenaar, kapitein van iet Engelsche leger te Moneruesse met nog ;en tweeden persoon bevond, gisteravond om streeks half acht bij Paal 17 is gestrand. Men had al een trip van drie weken op het water achter den rug, doch de laatste vijf lagen leverden niets anders dan storm op. Toen de „Emilie Mary' gisteren onder de Nederlandsche kust voer, werden van het 20 Britsche ton groote scheepje de zeilen weg geslagen, waardoor het aan de genade van wind en golven was overgeleverd. De opvarenden heschen toen de noodvlag, hetgeen in IJmuiden werd waargenomen. De motorreddingvlet „Neeltje Jacoba" mahkte zich gereed om ter assistentie uit te varen, toen het bericht binnenkwam, dat het scheepje de noodlag had gestreken. De reddingboot bleef toen binnen. Wind en golven zwiepten echter de „Emilie Mary hoog op het strand, waar de Pettener jongens Jan en Willem Vriesman er in slaagcen een lijnverbinding van het schip met een paaltje op het strand tot stand te brengen, waar langs de opvarenden zich in veiligheid brach ten. Deze werden ondergebracht in hotel Vriesman, waar zij zich weldra ter ruste be gaven. De 14 opvarenden van boord gehaald. Gisteravond is op het Borkumer Rif het 571 ton metende Duitsche stoomschip „Bra- mow" gestrand. Onmiddellijk trok de red dingboot „Insulinde", welke te Oostmahorn gestationneerd is, ter assistentie uit, welke erin mocht slagen de in nood verkeerende 14 opvarenden van boord te halen en in veilig heid te brengen. Het gestrande schip is afkomsüg uit War- nemünde; het werd in 1906 gebouwd. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Het schip als verloren beschouwd. „.Lloyd's meldt: Het met graan geladen Duitsche stoom schip „Bramow", dat op het Borkumer- rif is gestrand, wordt als totaal verloren beschouwd. De loodsdienst Nieuwe Water weg hervat. De loodsdienst voorgaats van den Nieuwen Waterweg, die Dinsdagochtend om 5 uur we gens het slechte weer was gestaakt, is gis terenochtend om 6 u. 40 m. hervat. Oude man door vallenden boom gedood. De storm, welke Dinsdagmiddag te Rotter dam woedde, heeft een slachtoffer geëischt. Een zware beuk in den tuin van het rusthuis der Ned. Herv. Gemeente knapte af en sloeg door een ruit van het rusthuis. Een der ver pleegden, de 65-jarige Eilander, die onder den boom bezig was met het pooten tfan plantjes, werd onder de zware takken bedolven en zoo ernstig gewond, dat hij eenige uren later overleed. Uit Urk: Gisterenmorgen is de postboot, welke om 7 uur 15 van Urk naar Enkhuizen vertrekt, na een gevaarlijke reis van 3 uur te Enk huizen aangekomen. De boot is wegens het stormachtige weer niet vertrokken. Bij de werkverschaffing van den dienst der plantsoenen aan de Marlotlaan in Den Haag, is Dinsdagmiddag een doodelijk onge luk gebeurd. De 44-jarige werklooze stucadoor N. J. C., uit de Lidewijdestraat, was daar bezig met het omhakken van een boom. Daarbij moest een boomtop worden uitgehakt. Hg kwam naar beneden, N. J. C. zag het aan komen en liep weg, maar struikelde, zoodat hij der boomtop op het lichaam kreeg, met het noodlottige gevolg, dat hij werd gedood. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft zijn lijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar het zal worden ge schouwd. Een man, aan wien zjj onderdak had verleend, sloeg haar bewus teloos. Een laffe overval op een 62-jarige vrouw is Dinsdagavond gepleegd in het hofje aan de Kruiskade te Rotterdam. De vrouw had on derdak verleend aan een echtpaar, waarvan de man als muzikant langs de huizen trekt. Tegen middernacht heeft deze man de oude vrouw, die al te bed lag met een kolenschop bewusteloos geslagen. Hij is toen met zijn vrouw gevlucht met medeneming van 140 aan zilvergeld. De gitaar hebben zij in de haast vergeten. Buren hebben de politie ge waarschuwd. De vrouw is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij ter observatie is opgenomen. Het politie-onderzoek naar de daders van den overval, die Maandagavond gepleegd is op een 62-jarige vrouw in een hofje bij de Kruis kade te Rotterdam, heeft tot resultaat gehad, dat van dezen overval verdacht worden de man H. t. P. en de vrouw M. v. N. Beiden zijn zwervende. Hun opsporing is door de radio Verzocht. De berechting van de misdadigers uit Oss. Begint vermoedelijk op Maandag 14 Octobcr. De berechting van de Ossche misdadigers zal, naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, niet aanvangen op Donderdag 10 October, maar "moedelijk op Maandag 14 October voor de ■»nk te 's-Hertogenbosch, RFT OF.RSCHB COURANT VAN De afdeelingsvergadering van de H.M.v. L. in Veerburg gehouden, werd bij afwezigheid van den heer C. Rezelman, geleid door den heer K. Brugman. Van de mededeelingen vermelden we alleen die, gedaan door den heer Raap, dat de afle vering van het slakkenmeel wat stropt, daar er vervalsching van deze, uit Frankrijk ko mende, meststof is geconstateerd. Een ingekomen schrijven was aanleiding, dat de secr. aanbood te onderzoeken, of het mogelijk j clie, onder zekerheid van levering van goede kwaliteit, gezamelijk in te koopen. Notulen, overige mededeelingen en ingeko men stukken gaan we verder maar stilzwij gend voorbij, evenals de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. De voor die vergadering ingezonden motie van de afd. Al phen aan den Rijn wilde men, hoe noodig het lot van den veeboer ook verbetering behoeft, in de gegeven redactie, die tweespalt tusschen vee- en bouwboer zou brengen, niet steunen. De afgevaardigde, de heer K. Brugman, kreeg opdracht te trachten de motie in een anderen vorm te krijgen. Voorschriften tarweïevering. Door den heer J. C. Rus, deskundige der G.T.O., werd hierna een inleiding gehouden over „Voorschriften voor de tarweïevering". Spr. zette uiteen, boe in verband met de nieuwe regelingen van levering de taxatie een andere beteekenis heeft gekregen, waardoor deze meer bindend is geworden. In de ge taxeerde klasse kan practisch geen verande ring meer gebracht worden, wanneer de leve ring plaats heelt ('t is nog slechts mogelijk in zeer bijzondere gevallen). De telers móeten dus zorgen, dat de partijen goed zijn ge mengd, zoodat deze precies met het monster overeenkomen Verder gaf spr. een overzicht van de nieuwe prijsschaal, gebaseerd op een gemiddelden prijs van 10, waaruit blijkt, dat de Septemberprijs is bepaald op 9.55 voor B-kwaliteit met maandelijksche prijs- verhooging tot A-kwaliteit van 50 cent en verlaging tot C ook van 50 cent, met daar- tusschen nog de klassen van plus en min, die telkens 16 of 17 cents hooger en lr.ger zijn. Van dezen prijs moet voorloopig 1.50 of 1 per 100 kg worden ingehouden. Zeker is echter wel, dat dit '"ter wordt nabetaald. Op deze regeling mo ;t van het Regeeringsbureau nog goedkeuring wordei verkregen, deelde spr. mede en zoo ook op de schooningsrege- ling, waarbij aan telers-zelfschooners boven de prijsschaal een bedrag van -5 cent per 100 kg wordt vergoed, terwijl aan hen, die de tarwe naar een door de G.T.O.-erkende op slagplaats vervoeren om te laten schoonen deze 15 cent niet wordt vergoed, doch de schooningskosten door de G.T.O. zelf aan den opslaghouder worden betaald. Deze telers krijgen dus geen 15 cents maar behoeven ook geen schooningskosten te betalen. De regeling der zaaitarwe ondergaat wei nig verandering. Voor verkoop bestemde par tijen moeten, onder inlevering van monster, worden „vrijgevraagd" bij den districts secretaris. aaizaadverkoopers moeten een daarvoor bestemde lijst van verkoopers bij houden, of ook voor elke partij een afleve- ringsbewijs aan-ragen. Voor door de N.A.K. goedgekeurde partijen is geen vergunning noodig. De prijs van zaaizaad is geheel vrij; verkoopers dienen er rekening mede te hou den, dat op deze tarwe geen nabetalingen zullen volgen. Eenige vragen worden door den inleider naar genoegen beantwoord, terwijl de heer N. Raap de telers nog eens attent maakte op goede naleving der administratieve voor schriften, waarbij hij er speciaal op aandrong, bij het opgeven van den naam tevens het or ganisatienummer te vermelden om naams verwarring .e voorkomen. Met dank aan den heer Rus voor zijn uit eenzetting sloot voorzitter daarop de ver gadering. VERKOOPING. In Veerburg had Woensdag, ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange te Alkmaar, de verkooping bij opbod plaats van: a. de boerenplaats „Kanaan" met schuur, erf, arbeiderswoning en weiland, gelegen aan den Boermansweg en groot 17.14.60 ha. Een en ander bij den heer Th. v. d. Kroon in huur, werd in 10 perceelen geveild en kwam in totaal voor 13.340.65 in bod te staan. b. Het huis met erf, groot 16 a 10 ca, aan den Boermansweg, in huur bij den heer P. Rozenbroek. Hoogste bod 1500. c. Een woonhuis met bollenschuur, erf en bloembollenland aan den Boermansweg, groot 9.62.50 ha, in huur bij den heer C. M. Rozen broek e.a. De veiling in 5 perceelen bracht het geheel op een bod van 7226.08. a, b, en c, een aaneensluitend geheel vor mend van 26.93.20 ha kwam dus voor een totaal van 22.066.73 in bod te staan. VAN DEN MOLENOMLOOP GEWAAID. Sneuvelden er door den storm natuurlijk heel wat dakpannen en verscheidene ruiten, groot was de materieele schade, die in den polder aangericht werd, niet. Behalve het ge noemde kon ook een enkele boom den strijd tegen den krachtigen wind niet volhouden, ont wortelde of moest een deel van z'n kroon of vruchten missen. We hoorden ook nog van een omgewaaiden antennepaal, die een broeikas vernielde, maar daar bleef het toch bij. De heeren J. Dekker en J. Leyen echter onder vonden aan den lijve hoe geweldig de kracht van den wind was. Toen zij op den omloop waren van den molen, die aan de Molenvaart staat, ep een windbord afnamen, sloeg een stormvlaag hen met het bord achterover en vielen zij van de stelling. De smak tegen een hek bezorgde den heer L. een paar bloedende hoofdwonden, de heer D. liep na den val eenigszins stijf maar kwam er verder goed af. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornelis Johannes Marie, z. v. G. A. Preijde en A. C. Komen; Anna, d. v. L. J. Riebot en D. Glasbergen; Alida Eliza- beth Maria, d. v. A. W. Blom en C. M. Moerel; Catharina, d. v. A. Veldman en J. M. Schilder; Elisabeth Veronica, d. v. C. P. Kuys en A. M. M. Visser; Anna Maria Elisabeth, d. v. T. C. Teeuw en E. M. Ha mers; Janny Cornelia, d. v. H. C. Voort- huijyen en A. Koens. ONDERTROUWD: J. P. van den Bosch en G. van Helden. GETROUWD: P. R. Roodenburg en G. Klein. OVERLEDEN: E. van der Horst, oud 44 jaar; Joh. Niewenhuis, oud 2 dagen. In de vergrote huishoudelijke afdeling der firma VAN WILLIGEN zijno a. de Kachels en Haarden onder gebracht Voor deze feestelijke gebeurtenis is een EXTRA COLLECTIE samenge steld Het neusje van de zalm op Haarden-en Kachelgebied vindt U hier geëtaleerd De nieuwe modellen van FRISIA, JAARSMA en andere voor aanstaande fabrikanten van Haarden staan broederlijk in onder linge concurrentie naast elkaar Ook hun Haardkachels en vooral niet te vergeten de beroemde Tiger Kachels wedijveren in kwaliteit en prachtmodellen Nog nimmer is zoo n pracht sortering in Den Helder getoond Zeer zeker zal niemand een Haard of Kachel kopen vóór de nieuwe afdeling bij bezichtigd te hebben LOOP DER BEVOLKING. INGEKOMEN: Mej. G. van Zoonen, van Callantsoog; A. PoolZwierink, van Win terswijk; D. Boer, van Papendrecht, J. Pool, van Zijpe; C. Blaauboer, van Zijpe. VERTROKKEN: J. Polet naar Den Helder; mej. C. v. d. Berg naar Edam; Joh. U. Rozenbroek en gezin naar Velsen; Joh. J. Buschman en gezin naar Den Helder; mej. A.. C. de Wit naar Callantsoog. POLITIE. Verloren: Nikkelen armband met zil veren horloge; strandparasol in foudraal; rijwielplaatje in étui. Gevonden: Kinderportemonnaie; koste loos rijwielplaatje; een horloge. Aan komen loopen: zwarte hond, lang harig. ALGEM. VERGADERING VRIJZ.-BEM. BOND. Woensdagavond vergaderde genoemde bond in Hotel Kaan. De voorzitter, de heer O. J. Bosker, heet de weinige aanwezigen welkom en zegt dank voor de trouwe stemming door de kiezers bij de afgeloopen Raadsverkiezing. Het resultaat was gunstig, te meer wanneer wij naar andere gemeenten zien, welke vaak één of meer V.-D. zetels verloren. Den heer Van 't Hof wordt in het bijzonder dank gezegd voor zijn verschillende bemoeiin gen bij deze verkiezingen verleend. De secretaris, Jan Lont, leest de uitge breide notulen voor, welke onveranderd en onder dankzegging worden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing worden de hee ren Jb. Dekker en J. Bays met algemeene stemmen herkozen. Dan komt de a.s. Herfstvergadering ter sprake, welke te Arnhem zal worden gehou den op 24 en 25 November. De afdeeling Leeuwarden verzocht om in plaats van mr. Slingenberg (thans minister), te benoemen, den heer Ritmeester. Daar mevr. GrasKrjjnen niet beschik baar is, wordt door de afd. Den Helder aan bevolen mevr. Steenmeijerv. d. Rijst, voor zitster van de V.-D. Vrouwenbond (afd. Den Helder). Als afgevaardigde voor deze vergadering wordt door het bestuur Ds. Meihuijzen voor gesteld. Daar de rondvraag niets oplevert volgt hierna sluiting. TOEWIJZING KORPSEN. De ingeschreven jongelieden voor de lich ting 1936, bestemd tot gewoon dienstplichtige, zijn aan de volgende korpsen toegewezen. Zeemacht, garnizoen Den Helder: Jb. ten Bokkel, J. Koster en N. Metselaar. Inlijving in het tijdvak 22 Febr.-3 Maart '36. Ie Bat. Regt. Genietroepen, garnizoen Utrecht: J. P. Hegeman, tijdvak van inlijving 1625 Juni 1936. Ie Schoolcompagnie Regt. Genietroepen, Den Helder: J. Klaver, J. Koster en A. v. d. Kreeke, tijd vak van inlijving 110 Mei 1936. T. A. Ippel, P. C. Lont en W. Pathuis, tgd- vak van inlijving 1625 October 1936. Regiment Jagers, 's-Gravenhage: J. v. Roo en J. v. Zweeden, tijdvak van in lijving 1—10 October 1936. 21e Regiment Infanterie, Amersfoort: D. Klink en C. Kooij, tijdvak van inlijving 1—10 Oct. 1936. Regt. Wielrijders, Den Bosch. H. Kuiper, tijdvak van inlijving 110 Octo ber 1936. Regt. Motor-artillerie: J. P. Schoorl, tijdvak van inlijving 110 Mei 1936. om U te abonneeren op de Heldersche Courant. U deelt in alle voorrechten van de abonné's. U doet mee aan de Winter-puzzle met zijn geldprijzen van 11. 250fl. 100.— en fl. 50.— en tal van andere fraaie prijzen. U doet mee aan den Etalage-wedstrijd met in totaal aan geldprijzen fl. 75.— en tal van practische cadeaux. U ontvangt een gratis bewijs van toegang tot een onzer Kindermiddagen. Abonneert LI nu en vul het inteeken- biljet op pagina 5 van dit nummer in of geef U op aan een onzer colporteurs. VAil. VOND OP KOMST. Nhar wij vernemen, zal men ook te Wierin gen het 10-jarig bestaan van de VARA niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Men hoopt dezen feestavond te houden op 19 October in Cinema De Haan. Niet alleen de radio-zanger Albert de Booy zal zijn medewerking verleenen, doch buiten alle verwachtingen zal net bekende Jazz-ge- zelschap „The Ramblers", onder leiding van Theo Uden Masman .evens naar Wieringen komen. Wij weten nog niet wat het repertoir van deze band bevat, zeker echter, dat jazz liefhebbers hun hart kunnen ophalen. Zooals bekend maakt deze band reeds ge- ruimen tijd deel uit van de vaste verzorgers van dansmuziek in „Hamdorff' te Laren. ALGEM. VERGADERING HOLL. MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Afd. Wieringen. Dinsdagavond had in de zaal S. Kaan de eerste vergadering van bovengenoemde af- deeling plaats. De opkomst was niet groot. Te ongeveer 8 uur opent de voorzitter, de heer O. J. Bosker, en heet leden, pers en jon gere gasten van harte welkom. Spr. vestigt de aandacht op de nuttige cursussen, welke vanwege de Maatschappij iederen winter ge houden worden en waarbij gedoceerd wordt door eerste rangs deskundigen. Notulen na voorlezing goedgekeurd. Ingekomen stukken. Hoofdzakelijk wordt besproken de beschrijvingsbrief van de alg. vergadering van het H.B., welke 18 Sept. te Alkmaar (dus gisteren) werd gehouden. O.a. wordt de voorgestelde contributiewijziging be sproken, welke in hoofdzaak hierop neer komt, dat deze zal bedragen (indien aangeno men) voor gebruikers van land (gepacht of eigendom) ter grootte van 15 bunder 3. 610 bunder 4.1130 bunder 5. 3150 bunder 6.boven 50 bunder 7.50. De heer C. Mulder wordt afgevaardigd naar deze vergadering met opdracht, om vóór de motié-Alfen a. d. Rijn te stemmen. Wanneer later in de rondvraag ter sprake komt de uitkeeringen van de z.g. „Zuivelpot", stelt de voorzitter voor ook deze vraag door ge machtigde in Alkmaar te laten stellen. Verder wordt verzocht door de „Ver. voor Vee-arbitrage" hier een lezing te mogen hou den. Goedgevonden. Lezing Dr. Hoedemaker. Onderwerp: „Besmettelijke veeziekten en voorbehoedende entingen". Op interessante wijze vertelt de heer H. over de oorzaken der besmettelijke ziekten bij het vee. Populair-wetenschappelijk worden door hem de diverse ziekte-verwekkers uiteen gezet. Uit zijn lezing halen wij het volgende aan: De besmettelijke ziekten zijn meestal het gevolg van een smetstof, welke overgaat van het eene dier op het andere. Deze stoffen zijn meestal slechts microscopisch waarneembaar. Hij wil zich hier beperken tot de „bacteriën en filtreerbare smet-stoffen". Er zijn industrieën, welke juist op de wer king van bacterieën berusten (b.v. de> azijn- industrie). Zoo zijn er dus nuttige en onnut tige bacterieën. Heel veel soorten zijn aan wezig. De eene soort vertoont zich weer in dividueel, de andere weer in groepsverband. Om te komen op de smetstof van het zoo be ruchte mond- en klauwzeer wordt verteld, dat deze stof niet filtreerbaar is. Zelfs niet mi croscopisch te aanschouwen. Een dier, dat dusdanig besmet wordt, heeft vaak kans ziek te worden. De afscheiding van giftige stoffen der bacterieën zijn dan de oorzaken dezer ziekte. Spr. vertelt in dit verband de nuttige funcaiè der roode en witte bloedvaten. Dr. H. noemt het paard als een mooi voor beeld bij het zelf-vormen van tegengiften. Men maakt in de wetenschap dan ook zeer veel van het paard gebruik om serum te kweeken. Door de dieren te enten, kan men vaak veel ziekten voorkomen. Dr. Frenkel te Rotterdam is er thans in ge slaagd de filtreerbare smetstof van mond- en klauwzeer te kweeken (Iet wel: niet het serum dat afdoende is). Onder applaus beëindigt spr. zijn rede. Rondvraag. De heer C. Mulder wil iets meer weten over groenvoer-gewassen. De heer S. Veerdig over de rassen der gewassen. Zij prefereeren Ir. Lienesch om daarover een lezing te houden. Zal verzocht worden. Dr. Hoedemaker acht een lezing over Vee-arbi trage betrekkelijk overbodig, waar hier zeer sporadisch geschillen bij koop bestaan. De voorzitter deelt echter mede, dat vóór den tjjd van Dr. H. wel meerdere gevallen zich voordeden en het dus geen kwaad kan een dergelijke lezing te houden. Nog eenige vragen over en weer worden naar genoegen- van spr. afgehandeld. Na dankzegging aan Dr. H. voor zijn lezing, sluit voorz. de vergadering. POLITIE. Verloren: een belastingplaatje in étui en een portemonnaie. Gevonden: een huissleutel. Inlichtingen bij den gemeentebode. DE IEPZIEKTE. Evenals andere jaren werd ook dit jaar weer in deze gemeente een onderzoek inge steld naar iepenboomen, die besmet zijn met de beruchte iepziekte. Het vorig jaar had dit onderzoek tot gevolg, dat enkele mooie hoo rnen, o.a. vele op het Kerkplein, moesten worden gekapt. Thans echtpr schijnt een enorm groot aan tal boomen door de iepziekte te zijn aange tast, welke alle zullen moeten worden weg geruimd. Alleen in Hippolytushoef zijn 50 aangetaste boomen, op het Kerkplein, bij het gemeente huis en het raadhuis, verder in de Koning straat, Elft, Elftstraat, Belt, Pompsteeg, Mekkenstuinweg, Slingerweg enz. Buiten Hippolytushoef wist men alleen op Stroe één aangetaste boom te vinden, terwijl voorts aan den Polderweg niet minder dan 130 jonge boomen ten doode zijn opgeschreven. 'Hierdoor zal de gemeente, toch al niet zeer boomrijk, straks weer eenige kale plekken rijker zijn. Laat ons hopen, dat door deze systematische bestrijding der iepziekte het verlies beperkt blijft en dat de ontstane leege plekken weer met nieuwe boomen worden beplant. Den Oever V1SSCHERSSCHEEPJE TE PLETTER GESLAGEN. Dinsdagmiddag is tijdens den hevigen zuid westerstorm het visschersaakje, W.R. 104, eigendom van den heer H. Koster op deri Noorderdam bij de vissche.shaw n te pletter geslagen. Het scheepje lag in zee ten anker op geringen afstand van de kust, ongeveer achter het dijksmagazijn aan den Noorddijk en was onbemand. Tengevolge van het slechte weer I» M .nkerkettlhe geOTota» S schip «en .„eelh.l eolven In een minimum van tgd dreef Wint nt OP een noordelijken W».- dam aan, waar het pleit spoedig besta»t was. Daar. zooals reeds gemeld, h^chip onBe mand was, vielen gelukkig geen persoonlijke ongelukken te betreuren. INTERN. SCHEE»'V AARTCONGRES NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. De deelnemers aan het Internationale scheepvaertcongres, vormende een gezel schap van circa 100 personen, hebben Dins dag de Zuiderzeewerken bezocht. Vanaf Leeuwaren werd in den voormiddag een be zoek aan den afsluitdijk in een 3-tal auto bussen en enkele volgauto's gebracht. De weersomstanaigheden hadden echter niet slechter kunnen zijn en zelfs de autobussen hadden moeite in den voortdurenden stort regen en den ongekend hevigen Zuidwester rijdende op den afsluitdijk staande te blijven. Men moes- zich dan ook ertoe beperken het bezienswaardige vanuit de bussen te aan schouwen. In den namiddag werd de Wie- ringermeerpolder bezichtigd, alwaar in Hotel Smit te Middenmeer de koffiemaaltijd werd gebruikt. SNELHEIDSMETINGEN OP BETONWEGEN, Gedurende de laatste dagen worden op ver schillende tijdstippen op de betonwegen over den afsluitdijk, door Wieringen en op dien vanaf v. Ewijcksluis naar het Noord-Hol- landsch Kanaal snelheidsmetingen door den Rijkswegendienst te 's Gravenhage verricht. De metingen worden verricht op gedeelten van den weg, welke door een tweetal witte, dwars over den weg getrokken strepen zijn afgebakend. De onderzoekingen hebben ten doel na te gaan op welke wegen het snelst wordt gereden, alsmede op welk soort wegen het slipge-'ai r het grootst moet worden geacht. MEISJE IN BRAND. Mej. W., in dienst bij Mevr. B. te Schagen, had Dinsdag het ongeluk by het passeeren van eeu petroleumvergasser in brand te ge raken. De dunne kleeren stonden in een oog wenk in brand. Het meisje vloog gillend de gang in en riep om water. Door haar harde loopen wakkerden de vlammen nog meer aan. Mevr. B. te hulp snellend wist de vlammen met een emmer water te dooven. Mej. W. had aan de linkerzijde van het lichaam ernstige brandwonden bekomen, terwijl ook haar haar gedeeltelijk was verschroeid. Zij is onder dokters behandeling gesteld. D e n B u r g. Reeds worden de eerste maatregelen ge troffen voor de versiering tijdens de a.s. win kelweek. Groenplaats en Park worden verlicht en versierd; de T.E.M. zal er zorg voor dra gen, dat de kerktoren der N. H. Kerk te Den Burg wordt verlicht. Maandagmiddag 12 uur zal de winkelweek geopend worden in Hotel „De Lindeboom", waarna de étalages voor het publiek ter be zichtiging zullen zijn. De beoordeeling der étalages zal dienzelfden midag geschieden. Alleen die van fruitwinkels en slagerijen en die op de andere dorpen, zullen Dinsdags beoordeeld worden. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld: 1 gou den medaille, 12 verg. zilveren medailles, 12 zilveren medailles en 13 bronzen medailles. Maandagavond zal een concert worden ge geven in het Park door Texelsch Fanfare corps. Dinsdagmiddag en Dinsdagavond groot bloemen-corso en allegorische optocht; des avonds met fakkelicht. Woensdag kinder spelen en des avonds lampion-optocht. Bij de ringrijderij met paard en kar, die Donderdag middag gehouden wordt, zullen geldprijzen beschikbaar worden gesteld, terwijl tevens voor het fraaiste geheel een verguld zilveren medaille zal worden toegekend. Donderdagavond worden op de Groeneplaats volksspelen gehouden. De vliegerwedstrijd wordt Vrijdagmiddag gehouden; de vliegers zullen worden beoor deeld naar den hoogsten stand, den mooisten stand en naar het origineelste idee. Vrijdag avond gymnastiekuitvoering op de Groene plaats. Zaterdagmiddag zullen de schoolkinderen défileeren voor Burgemeester Oort, ter ge legenheid van diens afscheid. Zaterdagavond zal de Ned. Kon. Marine kapel een concert geven in het Park. Zon dagmiddag heeft, zooals we reeds meldden, een zangersfeest plaats in het Park van vier Tex. Zangvereenigingen. In het programma der laatste twee dagen kan misschien nog wel eenige wijzigingen komen, voor het geval, dat de Kon. Marine- kapal Zaterdagavond niet kan concerteeren. Voor bloemencorso, optocht, ringrijderij, vliegerwedstrijd, volks- en kinderspelen zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Een uit gebreid programma is in de feestgids afge drukt; hierin zijn ook de beschikbaar gestelde prijzen vermeld. Het is raadzaam hiervqn een aan te schaffen. De jury, ter beoordeeling der étalage-wed strijden is als volgt samengesteld: De dames Mevr. Mulder—van Gelder, Mevr. Lap—Dijt, Mevr. Ten Hooivan Meurs en Mevr. Ties- sen -Schuitemaker en de heeren J. C. Visser, A. Boekman en Postuma. IN BOTSING MET EEN MELK KAR. Op *t Schilderseinde te Den Burg kwam Dinsdagmorgen de motorrijder E. met vrij groote vaart in botsing met de melkkar van „De Eendracht met gevolg, dat het mooie, zeer modern ingerichte wagentje, ernstig werd beschadigd en een gedeelte van den in houd verloren ging. Van het motorrijwiel werd het voorwiel beschadigd. De heer E., die zich aan de verkeerde zijde van den weg bevond, nam de schuld van het ongeval op zich. UITSLAG VERLOTING VERDO-NIGRO. De prijzen van de „Verdo-Nigro"-verloting zjjn gevallen op de volgende loten: 11, 25, 52, 64, 85, 117, 153, 193, 213, 373 458, 499, 550, 563, 590, 591, 598, 613 617 625 668, 675, 724, 733, 742, 831, 841, 853, 907 1044' 1049, 1065, 1097, 1100, 1114, 1201, 1223 1238 1253, 1263, 1275, 1392, 1407, 1476, 1507, 1592^ lo95, 1616, 1679, 1727, 1735, 1775, 1776, 1837, 1845. 1869, 1875, 1983, 1994 Prijzen afhalen bij De Graaf's Lunchroom te Den Burg. Dinsdagmorgen is over het Noorden v den polder een windhoos gegaan, die vrij ac zienlijke schade heeft aangericht. In het wr huis van de boerderij „Klein Zeeland" w een raam van de keuken geheel ingedrukt de tafel stonden de kopjes, bordjes, enz. het ontbijt; deze werden alle met kracht r buiten geworpen, zoodat niet veel heel b' een paar boomen bij het huis werden or' teld en een klamp zaad, gereed voor dor werd uit elkaar gegooid. B(j den heer Dijker werden van een s de pannen op elkaar geschoven; van schuur van de hoeve „Lucrosa" werd aan der zijden het rieten dak vernield. In den der „De Eendracht" werd nabij de woning den heer Bruinzeel een kapberg omgewoi In het Noorden waaiden verder tal van 1 penhokken om. De storm richtte ook op andere plaatsen Texel schade aan. Te Den Burg passeerde in de vroege me genuren waarschijnlijk ook een hoos, die voor in de richting Schildereinde ernstig heeft hui:, gehouden; o.a. werd daar het dak van eei groot varkenshok afgerukt en in een tuin neergesmakt. Bij mej. De Waard werden daardoor enkele ruiten vernield; ook werd daar een hooischelf en kiphokken van den heer Th. Zijm omgeworpen, waarbij kippen werden gedood. Het kleedlokaaltje van de voetbalclub „Tex. Boys" werd over een tuinwal heenge- slingerd en op een ander weiland netjes weer neergezet. Aan den Koogerweg moest de be kende poort van het Clubhuis „Pelikaan" het loodje te leggen. Te De Koog waaide de groote schoorsteen van het pension „Lidia" af. Op de boerderij van den heer Vlaming te Nieuwe- schild, woei een groot gat in het rietendak. Ook een schuur 'van den heer Keijser, op 't Hooge bij Oosterend, beliep veel storm schade; de halve kap is er o.a. afgestreken. AUTORIT OUDEN VAN DAGEN. A.s. Zondag zal een autorit gemaakt wor den over Texel door ouden van dagen. WQ twijfelen niet, of op dien tocht zal door de oude lui weer volop genoten worden. Het Tex. Fanfarecorps zal deze tocht met muziek begeleiden. DOLFIJN GEVONDEN. Woensdag is op het Texelsche strand een dolfijn aangespoeld. Toen men het dier vond, leefde het nog. Men heeft het per vrachtauto naar Den Burg vervoerd, waar 't voorloopig achter de O. L. School is neergelegd. Het voornemen bestaat, om het geraamte later in het Tex. Museum te plaatsen. De lengte van het dier is 2 meter. De Waal. GEVOLGEN VAN DEN STORM. De storm van Dinsdag heeft hier nogal veel schade aangericht. Eenige kippenhuizen, die op den vrijen wind stonden, zijn gesneuveld, terwijl aan sommige schapenboeten, rieten daken en -hooischelven de sporen van den storm duidelijk zijn waar te nemen. De boomendijk ligt bezaaid met bladeren en takken. Zelfs zijn boomen in de tuinen ge vallen. "Hier en daar vond men dakpannen op straat en ook zijn enkele ruiten ingedrukt. Oosterend. VEERTIGJARIG JUBILEUM „PHIADELFIA EN MARIA-MARTHA". Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der C. J. V. „Philadelfia" en de C. M. V. „Maria-Martha", werd Zondagavond door den stichter der beide vereenigingen, de heer B. van Zweden, een herdenkingsrede gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Oosterend. Nadat Ds. Kok de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend, heette spr. den heer van Zweden welkom. De heer van Zweden schetste den toestand, zoo hij dien te Oosterend vond, en wees op het vele goede, dat als gevolg van beide vereeni gingen is tot stand gekomen. Na afloop der rede werd de heer van Zweden door tal van aanwezigen op hartelijke wijze gelukgewenscht. E1 e r 1 an <L Gistermorgen omstreeks tien uur is brand ontstaan in de keuken van de kapitale boer derij „Sir Robert Peel" in Eierland. Bij het broodbakken geraakten enkele kranten in brand, die men op een bakoventje had ge legd. Het gevolg was, dat een houten schot doorbrandde, waarachter zich een hooivak be vond. In enkele minuten tijd stond nu geheel de boerderij met de daarin gebouwde schuur, die geheel gevuld was met graan, in brand. Zoo goed als niets kon men toen meer naar buiten brengen, zoodat geheel de oogst, waar van alleen slechts enkele ha rogge was afge leverd, verloren ging. In een uur tijd lag de gcheele hofstede plat; van den inboedel kon den alleen enkele stoelen worden gered. De motorspuiten van Den Burg en Oosterend kwamen te laat, alleen de spuit van Den Burg is nog in dienst gesteld voor nablusschen. De hofstede werd bewoond door den heer M. Witte en is eigendom van Jonkheer Michiels- Verduynen. Vermoedelijk is alles verzekerd. TOESLAG HOFSTEDE „RIO GRANDE". De hofstede „Rio Grande" in Eierland, groot ruim 55 ha, ingezet op 9350.bracht bij toeslag, Dinsdag door Notaris Mulder gehou den, 10.810.op. Kooper was de heer Wil" land-v. Waveren te Aerdenhout. HET BLOEMBOLLENSANEERINGSrLAtf. Een waarschuwing- Naar wij vernemen zal door de rcgceri^ er streng de hand aan worden gehouden, overeenkomstig de bepalingen van het '>,c^or. bollensaneeringsplan 1935 onder geen v° waarde een teeltvergunning of exportvergu^ ning wordt verleend aan hen, die hun plichtingen tegenover de regeering uit 0 van het vroegere Bloembollensanen in;-* niet volledig zijn nagekomen. Degenen 'llCron(i bloembollen thans gaan telen en in Aan brengen, moeten cr op bedacht zijn, cl" a[Cn, neer zij hun vroegere heffingen niet zy er zich aan bloot stellen, dat t.z-t 'oVer. rooien van deze bloembollen zal wor e gegaan.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10