Tekstboekjes? f BUITENLAND BINNENLAND Drukkerij De Boei I-UIO-PAGiNA HLLÜLKbCHE COURANT Rome gaat Jeenen voor de expeditie naar O. ^Afrika. '1 - De Britsche oorlogsvloot geconcentreerd op de Middellandsche Zee. Het geval Jacob. Ballon „Torun" geland. Voorzitter der Tweede Kamer. Bezuinigingsdebat in de 1 weede Kamer. De belasting op pleizier-reizen naar het buitenland. Een uitleveringskwestie. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Burgerlijke Stand De Drentsche deelneemsters en deelnemers aan den Volkszang avond in het Kurhaus te Scheveningen, hij aankomst in de residentie Rente 5%, koers van uitgifte 95%. In de gisteren gehouden zitting van den Italiaanschen ministerraad zijn belangrijke financieele voorstellen aangenomen, waarvan het voornaamste is de uitgifte van een lee ning „ter dekking van de kosten voor de ver dediging der Oost-Afrikaansche koloniën". De regeering is gemachtigd een 5 bin- nenlandsche leening uit te geven, welke vrij gesteld is van alle bestaande en toekom stige belastingen en ter inschrijving wordt aangeboden tegen 95 lire voor elke obligatie van 100 lire nominaal. Nieuwe belastingverhoogingen. "Op den te Bolzano gehouden ministerraad was reeds besloten een belasting, van tien procent in te voeren op de dividenden, die aan aandeelhouders worden betaald, en de belasting op benzine en minerale olie te ver- hoogen. Thans heeft de ministerraad boven dien eenige wijzigingen in de omzetbelasting goedgkeurd, welke vooral de groote trans acties treffen, veranderingen aangebracht in de inkomstenbelasting en een geringe belas ting op autovervoer ingesteld, opdat er meer goederen met de spoorwegen worden ver voerd. p li Reeds 144 schepen aanwezig? Koortsachtig werkt men aan de versterking van Gibraltar. j De Middellandsche Zee is thans wan neer men afziet van de onlangs op de j reede van Spithead gehouden groote vlootparade ter gelegenheid van koning -j George's zilveren regeeringsjubileum het toóneel van de grootste vlootconcen- j tratip, waartoe Groot-Brittannië na den j wereldoorlog ooit lis overgegaan. Het opvallende' hierbij is, dat ook het grootste gedeelte? der Home Fleet zich, zonder vooraf gaande aankom liging daar heen heeft begeven, hoewel zij aanvan- klink manoeuvres bij Schotland zou I houden. j Jfiet mimici dar. .144 Britsche oorïogssche- sm - i I j» mi pen, waaronder talrijke tot de z.g. „Home Fleet" behoorende eenheden zijn volgens het te Caïro verschijnende blad „Ahram" reeds in de Middellandsche Zee aanwezig. Hiervan liggen er 28 te Alexandrië, 20 aan de Palestijnsche kust, 6 te Suez, 20 te Aden en 70 te Gibraltar. BE HAVEN VAN «GIBRALTAR. Koortsachtig wordt er, in Gibraltar gewerkt aan het in taat van verdedi ging brengen der sterke vesting. De de fensieraad der stad houdt langdurige zit tingen, de haven ligt vol oorlogsschepen en watervliegtuigen; de- versperringen aan den Zuidelijken en Noordelijken toe gang zijn voltooid. Een Italiaansch duik bootflottielje zou heden een bezoek aan Gibraltar brengen. Jacob uitgeleverd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Ber lijn, dat nopens het geval-Jacob de Duitsche en Zwitsersche regeeringen een vergelijk heb ben getroffen. Jacob is aan de Zwitsersche autoriteiten uitgeleverd. Hij is direct in hech tenis genomen. De bondsraad heeft besloten hem zoo spoedig mogelijk uit het land te zetten. Beide opvarenden gezond; ze nemen de vierde plaats in, Na een prachtige ballonvaart is de „Torun", met van Tijen en Ten Bosch, Dinsdagmorgen om negen uur behouden geland in een moeras bij het dorp Schlina. Dit dorp is gelegen in de nabijheid van de stad Bologoje, een spoorweg knooppunt halverwege tusschen Leningrad en Moskou. Het is de eerste maal geweest, dat Neder landers deel hebben genomen aan de Gordon Bennett-race en al hebben de heeren Van Tijen en Ten Bosch de coupe niet veroverd, zij hebben de Nederlandsehe kleuren in dezen wedstrijd op kranige wijze hoog gehouden. Op het oógenblik is «ie rangorde der ballons als volgt: 1. „Warszawa II" (Polen) 1500 km. 2. „Belgica" (België Demuyter) 1400 km. 3. „Kosciusko" (Pölen) 1330 km. 4. „Torun" (Nederland) 970 km. 5. „Maurice Mallett" (Frankrijk) 760 km. 6. ,{Lorraine" (Frankrijk) 700 km. 7. „Bruxelles" (België) 660 km. 8. „Alfred Hildebrandt" (Duitschland) 600 km. 9. ,.U. S, Navy" (Amerika) 600 km. 10. ..Zürich III" (Zwitserland) 580 km. 11. „Deutschland" 560 km. De Nederlandsehe ballonvaar ueie maken derhalve op deze lust lam geen slecht figuur. .Ihr, Ruys de Beerenbrouck weder benoemd. Bij K. B. is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, lid van die Kamer. Dinsdag a.s. hervatting. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Tweede Kamer Dinsdag a.s. de met zooveel spanning verbeide ontmoeting' met het kabinet-Colrjn hebben, de eerste na de kabinetscrisis van Juli. In de vergadering van morgen n.1. zal, bij de regeling der werkzaamheden, de voor zitter voorstellen de beraadslaging over het bezuinigingsontwerp te hervatten in een op Dinsdag 24 September te één uur te houden openbare vergadering. Het bezoek van de Koningin aan Amsterdam. H. M. zal ook de Kweekschool voor de Zeevaart bezoeken. De Koningin is voornemens om tijdens Hare aanwezigheid in Amsterdam een bezoek te brengen aan de Kweekschool voor de Zee vaart naar aanleiding van de viering van het 150-jarig bestaan in October. Ter kennis wordt gebracht, dat H.M., zoo als bekend is, nog geen audiëntie verleent en dat dus ook tijdens Hare aanwezigheid te Amsterdam niemand in persoonlijk gehoor kan worden ontvangen, zoodat ook geen aan vragen in dien geest moeten worden inge diend. De vorm van de heffing nog niet vastgesteld. In Duitschland zou dezen zomer door Nederlanders 40 millioen gulden zijn besteed. In België 69 millioen. Voor zoover wij zijn gewaar geworden, schrijft de N. R. Crt., is de vorm, waarin de, in de millioenennota aangekondigde belasting op pleizierreizen naar het buitenland zal wor den geheven, nog niet vastgesteld. Het be drag, dat de regeering uit de nieuwe belas ting meent te kunnen halen, twee millioen, is niet hoog en wijst er mede op. dat de be lasting als zuiver fiscale maatregel is be doeld en niet als een prohibitieve maat- icgeJ tegen het reizen naai het buitenland zooals de H.O.R.E.C.A.F. dezer dagen in een persconferentie heeft bepleit. Het bedrag, dat in den loop van dezen zomer door Nederlan ders, in het buitenland is besteed, wordt op een honderd millioen geschat, waarvan een veertig millicenen in Duitschland en een 60 millioen in België. Het voornemen zou zijn de inning van de nieuwe belasting door hét doen plakken van zegels te doen geschieden. Het Tweede Kamerlid Schalke heeft den minister van- justitie de volgende vragen ge steld: Is dtn minister bekend, dat op Vrijdag September j.i. te Landermarke (Gr.) een uit het naburige concentratiekamp bij Neu-Sus- trum (Duitschland) ontvluchte gevangene, werd aangehouden, die verklaarde Smit te heeten en een politieke vluchteling bleek te zijn? 2. Is den minister verder beitenu, dat deze politieke vluchtelii g na an droge kleeren te zijn voorzien, door ue marechaussee van Ter Apel naar de kazerne aldaar is gebracht? 3. Waarom is deze persoon, hoewel hij zich als politieke vluchteling bekend heeft ge maakt, weder aan de Duitsche autoriteiten uitgeleverd 4. Js deze uitlevering met toestemming van den minister geschied en zoo neen, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen, tegen den persoon of de personen, voor deze uitlevering verantwoordelijk SAMENWERKING TUSSCHEN DE DEPARTEMENTEN VAN LANDBOUW, VISSCHERIJ EN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. De benoeming van mr. dr. A. A. van Blijjn tot secretaris-generaal van beide departementen. Zooals vrij dezer dagen hebben gemeld, is mr. dr. A. A. van Rhijn tot secretaris-gene raal van de departementen van landbouw en visscherij en «-handel, nijverheid en scheep vaart benoemd. Naar de Nw. Rott. Crt. uit ingewonnen inlichtingen is gebleken is deze regeling ge troffen om de noodige samenwerking bij den ambtelijken arbeid van deze departementen, die telkens op eikaars terrein komen, te be vorderen. Bij zooveel samenhang van handel, nijver heid en scheepvaart eenerzijds en landbouw en visscherij anderszijds is het gevaar niet gering, dat de ambtenaren van beide depar tementen ieder te veel hun eigen weg gaan of wel dat een bureaucratische corresponden tie tusschen de departementen groeit met betrekking tot punten, die zeer spoedig een beslissing eischen. Door de zaken, die aan de ministers van de beide departementen ter be slissing worden voorgelegd, vóóraf over één secretai is-generaal te laten loopen, vertrouwt men bij de voorbereiding' de noodige eenheid van behandeling te kunnen bereiken. Zitting an Dinsdag 17 September. Uitspraken van 18 September. Jacob H., Den Helder, misdrijf art. 244 Wetb. van Strafr., 6 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. Willem Br,, arbeider Egm. a. d. Hoef, dief stal van een tamme eend, 3 maanden gev. Pietje Cornelia S„ Anna Paulowna, diefstal gepl. te St. M.-ATtensvlotbrug, 25 boete of 15 dagen he-vtcnis. (Eisch was 3 maanden gevangemsstrai James L„ reiziger, Bloemendaal, door schuld toebrengen van ernstig lichamelijk letsel, eisch j 300 boete of 60 dagen; uit spraak i 100 boete of 50 dagen hechtenis. Drie motorrijders bewusteloos op den rijweg. Op St Maartensavond, 11 Nov. jX om streeks half 7 reed de 50-jarige slager Mein- dert de Vries uit IJmuiden, met zijn zoon op de duo van zijn motor, komende van de rich ting Den Helder op den Helderschen weg nabij de tramkruising ter hoogte van dc Koedijker vlotbrug achter een autobus en daarvoor een melkauto. Hij wilde deze wa gens passeeren, vermoedelijk zonder tijdig te hebben opgemerkt, dat van den anderen kant, uit de richting Alkmaar, eveneens een motorrijder, zekere heer A. Dekker uit Ber gen naderde, zoodat door ueze verkeerssnrj- ding een hevige botsing ont. tond tusschen beide motoren met het gevolg, Jat alle drie personen met geweld teger den rij.veg wer den geslingerd »n bewusteloos bleven liggen. De wielrijder P. J. Te ore, die aan de andere zijde van het Kanaal eed en het ongeval van begin tot het einde had kunnen waarnemen, waarschuwde den br v wachter C. v. d. Ho ven, die daarop de nood.ge maatregelen nam tot vervoer var de slachtoffers naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Door Dr. van Dam werd aldaar geconsta teerd, dat de slager een hersenschudding en een beenfractuur ad bekomen en Dekker eveneens een hersenschudding, alsmede een kaakverwonding als gevolg van zijn gebro ken kunstgebit. De slageidie in IJmuiden was gedomici lieerd, werd na eenige Jagen naar die ge meente overgebracht, waar hij 18 weken in het ziekenhuis vertoefde en misschien wel blijvend invalide zal zijn. Deze strompe.ende ongeluksvogel stond nu heden ten dage ook nog terecht ter zake het door schuld .oebrengen /an ernstig letsei. Het eigenaardige van deze zaak was wel dat geen va< de d ie bij het ongeval betrok ken personen zich in het minst iets van de aanrijdipg konden herinneren. Door den hee» Dekker, wiens kin door een liuteeken was ontsierd, werd een schadever goeding gevorderd van 307,85, doch op ad vies van den president beperkte hij zich tot 150, het maximum, waarvan de rechtbank kan kennis nemen. Overigens een bedrag, waarvan hij vermoedelijk ook wel niet veel zal vangen, aangezien de slager c'.oor dit on geval geneel aan lager wal is geraakt en met zijn gezin, vrouw en 4 kinderen, door Maat* schappelijk Hulpbetoon met 14 wekelijks wordt ondersteund. De officier, het gebeurde nog eens m extenso memoreerend en daaruit afleidend, dat de verdachte wel eegelijk de schuld droeg van het ongeval, fat hem zelf nog de ern stigste gevolgen had gebracht, schreef deze botsin6 toe an d" ellendige haast, die de motorrijders steeds schijnt te bezielen en die zoo dikwijls de ernstigste gevolgen na zich kan sleepen. Gevorderd werd f 200 ooere sums. 60 dagen. Mr. var Leeuwen, verdediger "ar ver dachte, bracht naar voren, dat geen der 3 slachtoffers zich iets kon herinneren en dus de mogelijkheid bleef bestaan, dui er andere factoren waren, die de schuld korcen zijn van de aanrijding. Voorts sprak de verdedi- gér zijn twijfel uit, of de wielrijder aan de overzijde van he», kanaal het ongeval wel zoo in details had kunnen gadeslaan. Tenslotte vermeende pleieter, dat de ongelukkige ver dachte reeds zwaa. genoeg was gestraft en liet het oordeel over aan de rechtbank. A.s. Dinsdag uitspraa.v I - De grooie veertig meter hooge springschans te Garmisch Partenkirchen, welke gereed is voor de Olympi sche winterspelen De Italiaansche torpedojager Le Nonlanari is in de Grieksche wateren aangekomen, waartegen door de Grieksche regeering is geprotesteerd. De oorlogsbodem in de haven nabij Anavysos De Amerikaansche ballon .U.S. Navy even na den start te Warschau voor den Gordon-Bennett wedstrijd van Den Helder van 17 en 18 September. ONDERTROUWD: J. Vries en E v. d. Berg; B. A. Veldhuijssen en M. A. Dudink; L. C. v. d. Vaas en W. G. Greuter; A. Braaf en E. D. Haringa; IJ. Wijbrands en E. M. Himmels- bach; D. Gerling en A. Jongman; P. Veeman Hammer; en G. H. Hammer; J. A. ,de Haan en K. B. Jullens; J. Kiljcuw en G. Krijnen; K. van Hulst en E. E. Makelaar; J. F. Polet en A. C. in 't Veld. BEVALLEN: E. LogtOtterspoor, z.; E. Lagerveld—Spoelstra, d.; G. Drogt—Krijns, E. Spaans—van Straeten, d.; H. L. Diele- manCarletur, d.R. J. van Heuvel— Agaart, z. OVERLEDEN; R. Salm, geb. Provily, 26 jr.; J. Nieuwenhuis, 2 dagen; G. Vlam— Gauw, 77 jr. Meeningverschil tusschen twee ruig harige viervoeters op de landbouw- en veetentoonstelling van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Alkmaar Haven van Nieuwediep 18 Sept. 1935. Aangekomen van Harll.igën en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Riik". Aangekomen van Harlingen voor Goole het Ned. m.s. „Brimenghom".

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 12