Buitenlandsch Overzicht. ■■■PALMOLIVE Taptoe a Nu is het tijd ...kan een FOügCfS rijwiel i SOO waard zijn! en W I L L I A R I s NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 7650 EERSTE BLAD DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935 63ste JAARGANG De spanning van het oogenblik; wat brengt de dag van morgen Mussolini onverbeterlijk; bittere uitlatingen. De wanhoopstaak van de commissie van vijf Wat brengt de dag van van morgen? Mussolini verbitterd. om U te abonneeren op de Heldersche Courant De Raadscom missie van vijf De commissie van vijf. Bezorgdheid van Roosevelt over den internationalen toestand. waarom II Palmolive zeep verkiest! een Hoofdprijs van f 500.- méér dan zeep een schoonheidsmiddel! Het verblijf van koning Leopold in Zuid-Beieren. FEUILLETON MARINEROMAN i JK i COURANT Abonnement per 3 maanden bi) vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 et; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Er blijft een druk kende atmosfeer te Ge- nève. Men weet van daag niet wat de dag van morgen aan verras singen zal brengen, ten gevolge waarvan de geruchten toenemen. Ge ruchten die, vermoedelijk toch ook wel een grond van waarheid bevaten. Zoo vinden we er een in de Nw. Rott. Crt., die de moeite van het kennisnemen meer dan waard is. Het heette eerst dat de koning van Italië zeer tegen het Abessijnsche avontuur van den duce gekant zou zijn. Er zijn inderdaad rede nen om dit aan te nemen. In ieder geval heb ben een groote menigte Italianen het gevoel dat het zoo is en de populariteit van den koning is overeenkomstig gestegen. Daarvan heeten reeds uitingen in Italië zichtbaar te worden. Nu gaan de geruchten reeds zoo ver, dat men den koning het plan toeschrijft Mussolini als staatsgevaarlijk in hechtenis te laten nemen. Niemand zou zich over eenige verrassing in deze aangelegenheid, van wel ken aard die ook zijn mocht, verbazen. Dat echter niemand buiten den koning en eenige van zijn allervertrouwdste raadgevers van een dergelijk plan zou weten, is natuurlijk volstrekt ondenkbaar. Het is dus niet moeilijk de waarde van dergelijke geruchten te beoor- deelen. Zij hebben slechts één beteekenis: dat zij kenmerkend zijn voor de politieke atmos feer, zoo schrijft het blad. Over den huidigen toestand vraagt het blad o.m. en wij onderschrijven die vraag ten volle: Kan de negus zijn troepen, die tegenover de Italianen gegroepeerd liggen, en die zon der eenig begrip van de eischen der interna tionale politiek moeten toezien hoe de Itali anen zich met overstelpende middelen op den strijd voorbereiden, steeds door in toom hou den? Zij zullen het hun vorst reeds kwalijk nemen dat hij die concentratie niet in de kiem heeft doen smoren. De spanning ter plaatse kan niet al te lang meer duren. Dat is de angstige spanning van het oogen blik. De Italianen erkennen zelf dat men van het eene oogenblik op het andere niet weet wat men van hem (Mussolini) te wachten heeft. Dit wijst op de mogelijkheid van iedere ver rassing, behalve dan van blijde verrassing, omdat het lugubere der consequenties van zijn stemmingen tot nu toe niets te wen- schen heeft overgelaten. Gelijktijdig groeit ook de vastberadenheid in Engeland, en in Frankrijk heeft men hoop, dat Engeland ten slotte met formeele sancties genoegen zal nemen. Men rekende op een vrij gemakkelijke oplossing. Mussolini zou een veldtocht be ginnen, Engeland zou weinig drastische sanc ties voorstellen, die iedereen aanvaarden kon en na weinig weken, als hij eenig militair succes had behaald, zou Mussolini willen onderhandelen enz. Wat nu gebeurt, past niet in dit schema, en Pertinax wijst in de Echo de Paris reeds op het échec van de politieke berekening van Laval, die al die vele maanden lang zou heb ben vertrouwd op den gang van zaken. Italië noch Engeland vervult Lavai's verwachtingen. Mussolini verandert intusschen nog geens zins van standpunt en toont zich nog steeds diep verontwaardigd over die mogendheden die hem moeilijkheden in den weg leggen, in het bizonder is hij verbol gen, zooals men weet, op Engeland. Een correspondent van de Matin heeft een gesprek met Mussolini gevoerd en daarin heeft hij zich bitter uitgelaten. Uit dit be langrijke interview nemen wij het volgende over: „Wij zullen een kaarsrechten weg bewan delen, zoo zeide de Duce, en nooit zullen wij een daad van vijandelijkheid begaan tegen over een Europeesche natie, maar indien men zich vijandig gaat gedragen tegen ons, be- teekent dat de oorlog. Italië wel den oorlog, niet, maar is er niet bang voor. Wil men, in- plaats van de verliezen die een koloniale politie-operatie zal kosten, gelijk beurt om beurt Engeland en Frankrijk gedaan hebben, millioenen dooden? Zij, die dit onheil ontke tend zullen hebben, zullen er voor de geschie denis verantwoordelijk voor zijn. Ik begrijp de menschen niet, die een heele stad in brand willen steken omdat er één huis in vlammen opgaat. Wat er ook in Afrika gebeure, zelfs in heel Afrika, is het logisch daarom Europa en de beschaving in vuur en vlam te zetten. De Italianen hebben rondborstig gezegd wat zij met die politie-operatie voor hebben. In de eerste plaats onze veiligheid en de moge lijkheid van uitbreiding voor een vruchtbaar volk, dat, na op zijn vaak dorren grond alles wat daarvoor in aanmerking komt, bebouwd te hebben, niet van honger wil omkomen. Aan den anderen kant kunnen wij in Eritrea en Somaliland niet zonder voorzorgen leven. In die vreemde gebieden gaan de geweren van zelf af, naar de bekentenis van de commissie van Wal-Wal, die enkele internationale aan sprakelijkheid heeft kunnen vaststellen. Er staan daar 400.000 gewapende Ethiopiërs en 250.000 Italianen, die ook geweren hebben. Italië is bereid met vreugde meer dan een millioen man te laten mobiliseeren, op één teeken van mij zult u getuige zijn van de ge weldigste bekoring van een vastberaden volk: Op één dag 10 millioen man mobiliseeren, en let wel, dat ik buiten die alarmoefening, de vakvereenigingen van de arbeiders houd, van wie de minuten kostbaar zijn, omdat zij voor de landsverdediging werken. Het is eenvoudig een mobilisatie van politieke krachten, die van onze partij. Tien millioen menschen, dat is al niet kwaad: als het noodig zal zijn, zal men nog iets anders beleven en wel als men b.v. tegen ons militaire sancties wil nemen". „Zal Frankrijk", ging de Duce voort, „welks voor Italië vriendschappelijk gezinde en sterk Europeesch zijnde bedoelingen ik waardeer, sancties tegen ons willen toepas sen? Dat is alles wat wij Frankrijk, dat, ik begrijp het, in een delicate positie verkeert, vragen. Maar laten de anderen dan beseffen dat het toepassen van sancties het gevaar meebrengt van een geheele vernieuwing der kaart van Europa. Men zou eens zien, wat een offers het kostte indien Italië gedreven wordt bij de groep landen, welke een andere en mis schien billijker verdeeling van gebied eischen". „De oorlog tegen Abessinië is dus onver mijdelijk?" vroeg de correspondent te Rome van de Morningpost tijdens een interview aan Mussolini. „Dat hangt niet van Italië af", antwoordde de Duce, „maar van Abessinië en den Volken bond". Mussolini keek den correspondent recht en lang in de oogen, toen deze vroeg, of Italië een mandaat over Abessinië zou aanvaarden, maar gaf hierop geen antwoord. Hij zette vervolgens uiteen, hoe hij op 29 Januari en begin Mei van dit jaar vergeefs had getracht met Groot-Britannië onderhan delingen aan te knoopen in verband met de Ethiopische quaestie. De Italiaansche toebereidselen in Oost- Afrika kosten het land reeds twee milliard lire. Tegenover de 200.000 Italiaansche soldaten staan nu 400 000 kleurlingen. Portugal, België en Nederland, aldus de Duce, hebben winstgevende koloniën. Zoolang Italië geen koloniën heeft, zal het en moet het in een toestand van agitatie verkeeren. Mussolini sprak ten slotte de hoop uit, dat de wolken, die thans de Engelsch-Italiaansche vriendschap verduisteren, spoedig zullen ver dwijnen. U deelt in alle voorrechten van de abonné s. U doet mee aan de Winter- puzzle met zijn geldprijzen van fl. 250.- fl. 100.- en fl. 50.- en tal van andere fraaie prijzen. U doet mee aan den étalage-wedstrijd met in totaal aan geldprijzen fl. 75.- en tal van practische cadeaux. U ontvangt een gratis bewijs van toegang tot een onzer Kindermiddagen. Abonneert U nu en vul het inteekenbiljet op pagina 5 van dit nummer in of geef U op aan een onzer colporteurs. Wanhopig wordt in tusschen de taak van de Commissie van Vijf, die vandaag of morgen met haar voorstellen voor den dag zal komen, doch bijna zeker weet, dat Mussolini ze voor kennisgeving zal aannemen of ze zal afwijzen. Toch heeft men waarschijnlijk belangrijke voorstellen. De Daily Telegraph meent te weten, dat het rapport van de commissie van vijf te Genève, onder verwijzing naar de „onbe kwaamheid van Abessinië om zijn bij verdrag vastgestelde verplichtingen na te komen" en naar de dringende noodzaak om het land te hervormen", zal voorstellen buitenlandsche adviseurs te benoemen, n.1. een adviseur te Addis Abeba en plaatselijke adviseurs over het geheele land. Verder zou Abessinië de provincies Ogaden en Danakil aan Italië moeten af staan en daarvoor schadeloos gesteld worden met gebiedsdeelen in Somaliland door Frankrijk en Engeland. De Italiaan sche troepen zouden worden terugge trokken. Volgens een bericht uit Genève van de Times, is de Britsche delegatie van meening, dat de voorstellen van de subcommissie zullen blijven binnen het kader van de Volken bondsbeginselen. Men koestert echter weinig hoop, dat de Italiaansche regeering de voorstellen zal aan vaarden, zelfs niet als basis van bespreking. Ook Havas meldt uit Rome, dat de kans op aanvaarding van de voorstellen der commissie van vijf door Italië zeer miniem te achten is, daar zij ongetwijfeld zullen behooren tot de categorie van com promissen, waarmee de jongste minister raad korte metten gemaakt heeft. Het Vaticaan schijnt thans langs vriend- schappelijken weg zijn invloed te willen aan wenden om Italië tot een meer verzoenende houding te brengen. De toestand blijft dus dreigend en zelfs Laval, de Fransche minister van buitenland sche zaken, die graag de lichtpunten blijft zien, heeft zich tegenover persvertegenwoor digers te Genève zeer pessimistisch uitge laten, nadat hij een onderhoud had gehad met den Abessijnschen gedelegeerde alsmede met Eden (Engeland) en Aloisi (Italië). Wat brengt de dag van morgen ons De commissie keurt de voorstellen goed. D.N.B. meldt uit Genève: De voorstellen tot oplossing van het Ita- liaansch-Abessijnsche conflict zijn vanmorgen door de commissie van vijf goedgekeurd. Vanmiddag zal Madariaga de voorstellen officieel aan de beide vertegenwoordigers overbrengen. De antwoorden van Italië en Abessinië worden nog deze week verwacht. De Raad zal dan een nieuwe bijeenkomst uit schrijven. Er loopen allerlei geruchten over den inhoud der voorstellen, maar een officieele mededeeling is nergens te verkrijgen. Abessinië zou in financieel en oeconomisch opzicht onder toezicht van den Volkenbond, een leening krijgen zoodat het onder een soort internationale contróle zou komen. De eerste adviseur van de Abessijnsche regee ring zou dan tevens commissaris van den Volkenbond worden. Een internationale poli tiemacht zou voort worden ingericht. De com missaris en de politieleiders zullen geen Engelschen, Italianen of Franschen mogen zijn .Binnen het kader van dit collectie man daat zouden dan de oeconomische behoeften van Italië op royale wijze worden behartigd. In het Zuiden en Oosten zou Abessinië dan Ogaden en Danakil aan Italië afstaan tegen vergoeding van Zeila door Engeland en Dji bouti door Frankrijk. Deze laatste beschik king wordt echter pas besproken na aan neming van de andere voorstellen. DE ENGELSCHE VLOOTBEWEG1NGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Volgens een mededeeling van den Griek- schen minister van binnenl. zaken worden in eenige havens aan de Grieksche westkust En- gelsche oorlogsschepen verwacht en wel zul len reeds op 20 Sept. op Korfoe, Archostoleon en Navarino resp. het eerste, derde en vierde Engelsche jager flottilje aankomen. De tor- pedobootjagers zullen waarschijnlijk worden begeleid door andere Engelsche oorlogssche pen. Op Gibraltar zijn gisteren vijf torpedoboot- jagers en een mijnenlegger aangekomen. President Roosevelt maakt zich ernstig be zorgd over den internationalen toestand, en voert tijdens zijn huidig verblijf te Hyde Park in den staat New York, in hoofdzaak bespre kingen, die hiermede verband houden. Thans heeft hij Norman Davis ontvangen, van wien hij vele bijzonderheden wenschte te vernemen voornamelijk omtrent de vraag, of de pogin gen van den Volkenbond in staat zouden zijn, een oorlog tusschen Italië en Abessinië te ver- In den grooten Palmolive-wedstrijd moet dagelijks een Fongers- rijwiel ter waarde van 39.50 (of in contanten f 35.-) worden gewonnen. Bovendien worden 50 waardevolle extra prijzen per dag toegekend. Koop 3 stukken Palmolive zeep en schrijf ons op gewoon briefpapier of op een speciaal inschrijf-formulier met niet meer dan 30 woorden Deze wedstrijd heeft tot doe! nieuwe verbrui kers voor Palmolive zeep te winnen - de schoonheidszeep die bereid wordt uit olijf- en palmoliën. Deze oliën zijn de beste natuurlijke cosmetische middelen. De drie stukken zeep die U gebruikt om aan den wedstrijd mee te doen zullen er aanmer kelijk toe bijdragen dat Uw teint haar natuur lijke schoonheid behoudt. Bovendien kan Uw inzending één van de dage lijks beschikbaar gestelde Fongers rijwielen of extra prijzen winnen en ééns per maand ls dit niet de moeite waard? Dagelijks 51 winnaars. Stel dus niet uit - koop nu Uw 3 stukken Palmolive en beantwoord boven staande vraag. Zend zoo dikwijls in als U wenscht, doch voeg bij ieder antwoord 3 zwarte banden van de Palmolive zeep verpakking. mijden. Op verzoek van den president blijven verscheidenen van zijn adviseurs inzake de buitenlandsche politiek, waaronder in de eerste plaats de secretaris van staat Huil, in de om geving van Hyde Park, teneinde te allen tijde overleg met den president te kunnen plegen. Bjj zijn grootmoeder. Het is op een kasteel nabij de Tegernsee, m Zuid-Beieren, waar zijn grootmoeder, de her togin-douairière Maria-Josephe van Beieren verblijft, dat koning Leopold, samen met de koninigin-moeder Elisabeth, eenige dagen is gaan doorbrengen. Hij zal waarschijnlijk Za terdag of Maandag a.s. te Brussel terug zijn. Na den terugkeer van koning Leopold en koningin Elisaheth zal de koninklijke familie Stuivenberg verlaten om haar intrek te ne men in het kasteel Laeken. ITALIAANSCHE OUD-STRIJDERS BERAADSLAGEN. De commissie van de besturen der oud- strijdersorganisaties hebben in een bijeen komst beraadslaagd over deelneming van bataljons van de vereenigingen wan oud strijders, die een vrijwilligersdivisie zwart* hemden „Tiber" zouden vormen, aan de expe ditie in Oost-Afrika. Meer dan 19.000 leden der organisaties van oud-strijders hebben zich vrijwillig voor dienstneming aangemeld. ^°°r 7) Hij had een aangename manier van ver tellen en Jo luisterde graag naar zijn rustige stem met het Limburgsche accent, dat zijn toon ietwat zangerig deed klinken. Maar ook kreeg ze nu een beter inzicht in verscheidene dingen en 'ulrts ze haar theore tische kennis aan met datgene wat zij op Zoo'n duidelijke manier uit de praktijk hoorde. De avonden vlogen veel te snel om naar haar zin en spijtig keek ze naar de klok als het weer tijd was om huiswaarts te gaan. Als was het vanzelfsprekend, zoo bracht Wim haar dan tot aan de deur van haar wo ning, waar zij dan afscheid nam in het blijde vooruitzicht, dat er nog vele van die heerlijke avonden zouden komen. Maar op één zoo'n avond was dan gekomen wat zij allang geweten had dat komen zou. Toch, toen zij dien avond voor den regen schuilden in de portiek van haar vaders winkel, waar juist het licht van een straat lantaarn inviel: toen hij haar hand had geno men en haar diep in de oogen keek, was zij toch erg zenuwachtig geweest. „Jo", zei hij recht op zijn doel afgaand: „ik wou eens heel ernstig met je praten; je be grijpt wel waar het om gaat. Mag ik spre ken Zij knikte slechts, want ze kon niet ant woorden. „Kijk me eens goed aan, Jo?" vroeg hij. Heel even sloeg ze de oogen op, terwijl ze hevig bloosde. „Jo, liefste, wil je mijn vrouw worden?" Zij sloeg haar oogen neer en een klein, zenuwachtig snikje welde op uit haar keel. Hij legde een arm om haar schouders en terwijl hij haar hoofd optilde, keek hij in oogen, die vol tranen stonden, maar waarin hjj het antwoord las. Toen vroeg hij niet verder meer, maar hij trok haar aan zijn borst en drukte een lange kus op haar bevende lippen. „Dank je, lieveling," zei hij haar weer kus send. Een poos stonden ze in innige omhel zing, zich niet storend aan den regen die in het portiek waaide. Zeer veel hadden ze te bespreken samen, nu zij elkander gelukkig gevonden hadden, maar eindelijk zei hij toch: „Kom schat, het is hoog tijd voor je om naar bed te gaan, anders sta je morgen voor de klas te knikkebollen. En mag ik dan morgen avond met je ouders komen spreken?" „Neen, o neen Wim, dat kan niet," zei ze haar armen om zijn hals leggend. „Ik moet daar eerst met moeder over praten. Neem me niet kwalijk jongen, maar het is alleen omdat ik van vader zooveel tegenstand ver wacht. 't Is beter dat ik er eerst met moe der over spreek. Dan komen we morgenavond bij Frank samen en als we die het nieuws hebben verteld, kunnen we er met hen ook over spreken, want jongen, mijn vader zal er niets van willen hooren.,, „Ik neem jou niets kwalijk, kindje. Maar je vader is toch wel voor rede vatbaar? Hij mag toch het geluk van zijn kind zoo maar niet opofferen voor een gril van hem. Zulke dingen gaan jou persoonlijk aan niet waar, en je bent toch verstandig genoeg om in zoo'n aangelegenheid zelf te beslissen. Als ik eens kalm met hem praat zal het zoo'n vaart niet loopen denk ik!" „Och neen Wim, je kent vader immers niet. Maar ik vrees dat er een geweldige storm los breekt boven mijn hoofd, als hij het hoort." „Nu, goed dan meisje, tot morgenavond dan, bij Frank. Maar nu moet je naar bed." Weer trok hij haar aan zijn borst en tus schen zijn kussen door sprak hij bemoedi gende woorden. „Nu kindje, niet te zwaar erover piekeren hoor. Alles komt terecht. „Nog een kus en d5n vlug naar kooi." „Slaap zacht, liefste." „Wel te rusten, schat." Den volgenden avond had Jo een poos zit ten werken op haar kamer. Nu maakte ze haar kapsel wat in orde voor den spiegel en neuriede een vroolijk wijsje. De uren voor de klas hadden dien dag vreeselijk lang geduurd en toen de school uitging was zij dan ook een van de eersten die het hek uitging naar huis. Zij wist dat haar vader dien avond naar een vergadering moest en ze wilde van deze zeer gunstige gelegenheid gebruik maken om haar moeder deelgenoot van haar geluk te maken. Ze wilde zich nu nog zooveel mogelijk vermeien in haar jong geluk voordat de storm die on vermijdelijk booven haar hoofd zou losbreken zooals ze wist, zou komen. Toen ze klaar was ging ze naar beneden waar haar moeder zat. „Al bijna half acht!?" riep ze uit. „Wel mamaatje, ik zou om acht uur bij Frank zijn, dus heb ik nog net een half uurtje voor mijn eigen moedertje. Kom eens bij me op de divan zitten, schat, dan zal ik u als eerste het groote nieuws vertellen. Luister dus goed naar uw kleinste meisje. Sinds een paar maanden heb ik bij Frank iemand van de marine leeren kennen. Zoo terloops heb ik er u weieens iets van ge zegd, geloof ik. Welnu, daar heb ik me gisterenavond mee verloofd. Neen moedertje, schrik maar niet! 't Is een echt aardige man hoor, zoo ernstig en bedaard. Een goede schoonzoon voor u. O, ik wist het allang hoor zoo dom ben ik niet, dat ik wel begreep waar hij heen wilde. Als ik 's avonds bij Frank vandaan ging dan bracht hg me altijd thuis. En gisterenavond heeft hij me gevraagd of ik zijn vrouw wilde worden. En wat denkt u dat ik gezegd heb, mama?" De oude vrouw keek in de bruine oogen van haar dochter, die guitig lachten en zeide: „Daar behoef ik niet naar te gissen kind, want ik zie in je oogen wat je gezegd hebt." „Mis geraden schat, want ik heb niets ge zegd. Maar hij zag ook in mijn oogen dat ik toestemde en toen heeft hij me gekust. O, moedertje, het is toch zoo'n lieve man. Hij vroeg of hij vanavond mocht komen om met u en vader te spreken, maar ik heb ge zegd dat ik er eerst met u over wilde praten omdat ik bang ben dat vader er niets van zal willen hooren. O mama, hij is zoo'n schat en ik ben zoo gelukkig. Alleen de ruzie die we nog met vader zullen hebben werpt een scha duw op mijn geluk. Maar ik laat hem niet los hoor moeder, er mag dan van komen wat wil! En wat denkt u er van, moeder? Zal ik hem dan morgenavond laten komen en wilt u mij dan helpen?" „Ik zal je graag helpen kind, maar ik ken hem in het geheel niet. Wat is hij eigenlijk en hoe heet hij?" „Hij heet Willem Woud, moeder en hij is onder-officier. Zijn ouders hebben vroeger naast de ouders van Frank gewoond. Frank kent hem heel goed want die heeft ook nog met hem op hetzelfde schip gediend en toen veel steun aan hem gehad. Maar weet u wat we doen, mama! Ga voor een uurtje mee naar Frank dan kunt u hem zien en spreken. Vader komt toch niet voor tien uur terug van die verga dering. Wacht maar, dan zal ik uw mantel halen en u lekker inpakken tegen de koude. U kunt dan morgen met kennis van zaken spre ken al kent u hem dan nog maar een dag. Maar dit zeg ik u op den voorgrond moeder: Ik wil hem hebben en niemand anders". „Nu, stil maar kind, we zullen eerst eens zien en er daarna nogeens ernstig over praten." De kachel snorde gezellig in de huiskamer, waar de oude heer Vonk zat met de krant voor zich. Een tevreden trek gleed over zijn gezicht, want hij had zoojuist de beursbe richten gelezen en aangezien de koers van zijn effecten zich in een stijgende lijn bewoog, was hij in een aangename stemming. Zijn vrouw zat aan den anderen kant van de kachel en keek nu en dan van haar hand werkje naar haar echtgenoot als deze tevre den humde. Jo zat aan de tafel met een boek voor zich en deed of ze las, maar het laatste half uur had ze geen blad meer omgeslagen. Den vorigen avond bij Frank hadden ze besloten dat zij eerst met haar vader zou spreken en als deze het goedvond zou ze Wim gaan halen. Zij had een geweldigen hekel aan scènes en zat nu te peinzen hoe ze erover zou be ginnen tegen hem. Haar moeder knikte haar bemoedigend toe en toen opeeng vastbesloten het boek dichtslaand, vroeg ze: „Vader, mag ik u even storen?" „Zeker kind, antwoordde hij opgeruimd, wat heb je op je geweten?" Even aarzelde ze nog, maar zich dwin gend om kalm te zijn, zeide ze: „Iemand heeft aanzoek om mijn hand ge* daan en die wou u persoonlijk spreken van avond." Hij veerde op uit zijn stoel en de krant naast zich neerleggend, vroeg hij, terwijl zijn gelaat een groote nieuwsgierigheid verried! Aha, zoo... enne... wie is het en wat voor een betrekking heeft hij „Hij is onder-officier bij de marine, vader en hij heet Willem Woud." De beide vrouwen keken gespannen naar zijn gelaat dat reeds begon te betrekken en wachtten op wat hij te zeggen had. „Onder-officier zeg je. En wat heb jij ge zegd?' „Ik heb hem mijn jawoord gegeven, vader. Ik ken hem sedert eenige maanden. Hij is een goed vriend van Frank daar heb ik hem trouwens ook leeren kennen De oude heer wachtte even, blijkbaar om zich op te winden en dan met de noodige kracht los te barsten. Toch klonk zijn stem nog betrekkelijk kalm toen hij op snijdenden toon begon: „Zoo, zoo, een ondei-officier, en jij hebt al ja gezegd! De beste partijen heb je afge wezen, zelfs mijnheer Baaks heb je geweigerd en een onderofficier zou je nemen!? Jij hebt wel „ja" gezegd, maar ik zeg „neen". Ben je vergeten wat ik verleden jaar nog gezegd heb? Ik wil niet dat mijn dochter zich verslingert aan zoo iemand. Je kunt hem nemen, maar dan ga je hier oogenblikkelijk de deur uit en zal ik jou niet meer als mijn dochter erkennen!" „Maar hoor eens man," kwam zijn vrouw Jo te hulp, „het is een nette man en er vaTï niets van hem te zeggen. Ik heb hem gister* avond zelf gesproken bij Frank." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1