Millioenen-nota van Minister Oud. Radio-programma Nu is het tijd NASSI GORENG De rede van Hitier tot troepen. Sombere perspectieven over den finantieelen toestand. Eerste Kamer. KONIJN 'S AUTOMATIO Tweede Kamer. rtELPERSCHfe COURANT VAN tjófaPElRDAG 19 SEPTEMBER 1935 1 om U te abonneeren op de Heldersche Courant. U deelt in alle voorrechten van de abonné's. U doet mee aan de winter-puzzle met zijn geldprijzen van fl. 250.fl. 100.— en fl. 50.en tal van andere fraaie prijzen. U doet mee aan den Etalage-wedstrijd met in totaal aan geldprijzen fl. 75. en tal van practische cadeaux. U ontvangt een gratis bewijs van toegang tot een onzer Kindermiddagen. Abonneert U nu en vul het inteeken- biljet op pagina 5 van dit nummer in of geef U op aan een onzer colporteurs. Verheerlijking van het leger. Bij de demonstraties van de troepen van leger- en luchtmacht, Maanuag op de Zeppe- linweide té Leipzig gehouden als apotheose van het partijcongres, neeft Hitier een toe spraak tot de soldaten gehouden. Volgens het DNB heeft de leider gezegd: De Duitscher was eeds een goed soldaat. De militaire dienst was voor ons volk geen gedwongen dienst, doch in alle tijden van onze geschiedenis een eeredienst. Des te pijnlijker en verdrukkender was het daarom voor den Duitschen èer-lïévenden en ratsoénlijken man geen 'soïdaat temogen "jjn En indien Zulks was tó'égestaan dén nog oiider önwaardigé en vernederende voorwaarden. Voortaan kan wéér iéder Duitsche jonge man, voor'zcóver hij doorde riatie Waardig wordt'beschouwd,'in uw gelederen oprukken. En gij 'zult thans weer dienst doen met wape nen, welk thans in de wereld algemeen zijn. Deze dienst eischt van ieder uwer ook offers doch wat bettekenen al deze offers tegenover dé offers, die 20 jaren geleden van millioenen van ons en onze kamerader zijn geëischt. Wanneer gij persoonlijk offers moet brengen aan gehoorzaamheid, plichtsvervulling, vol- hardin- e.d. vergeet uan niet, mijne soldaten, aldus Hitier, dat het geheele Duitsche volk ook voor grocte offers brengt. Het is voor het Duitsche volk zwaar, datgene cp te bou wen, wat hier en op tal van andere plaatsen in Duitschland thans staat. Ons volk moet zware offers brengen en orengt ze ook gaarne, omdat het zijn zonen niet slecht gewapend wil weten en ornaat het Duit chland voortaan niet weerloos zo- willen zien. Het leger was in den oorlog niet alleen e groote verdediger van de natie, doch in vredestijd was het de heerlijke school van ons vclk. Het heeft van ons allen mannen gemaakt en een blik op ons leger heeft ons steeds het geloof aan de toe komst van ons volk doen behouden. Gij zijt mannen geworden aldus besloot Hitier, en wij willen, dat de geheele Duitsche jeugd deze heerlijke laatste ..chool doorloopt en zulke mandenzal opleveren als gij zijt. Wij' willen een krachtig geslar1 l opvoeden, dat sterk is, getrouw, gehoorzaam en fatsoenlijk, zoodat wij ons in de geschiedenis niet voor ons volk behoeven te schamen, ENGELSCHE VROUWEN EN KINDEREN VERLATEN MALTA. Honderden Engelsche vrouwen en kinde ren, hoofdzakelijk verwanten van op Malta dienstdoende soldaten en zeelieden, vertrek ken naar Engeland. DE VOORZORGSMAATREGELEN VAN EGYPTE. De bladen te Cairo houden zich uitvoerig bezig met de voorzorgsmaatregelen van Egypte. Het Engelsch hoofdkwartier zou nauwkeurige inlichtingen inwinnen over de wegen door het woestijngebied met het oog op den aanleg van telegraaf- en telefoonver bindingen, terwijl de Egyptische autoriteiten reeds de daar aanwezige strijdkrachten ver deeld en versterkt zouden hebben. De Egyptische autoriteiten volgen nauw keurig de troepenbewegingn aan de andere zijde der grens, terwijl de Italianen op ver schillende plaatsen reeds draadversperringen hebben opgericht. Een gedeelte van de te Alexandrië gesta- tionneerde Engelsche vloot heeft bevel gekre gen naar Port Said en de Roode Zee te ver trekken. Enkele schepen blijven te Suez en Ismaillia, terwijl andere naar Port Soedan gaan. De Kanaal-zone wordt streng bewaakt, en het is den bewoners verboden op bepaalde plaatsen aan het kanaal te komen. De Engelsche autoriteiten hebben Ibn Saoed voorstellen gedaan met betrekking tot de bewaking van de Hedjaz-kust. De nationale Wafd-partij geeft haar stand punt als volgt weer: Ingeval de Italianen de grenzen zouden overschrijden, zou Egypte een verdedigingsoorlog tegen Italië voeren. Anders zou de strengste neutraliteit in acht worden genomen. De leider van de Wafd- partij deelde Dinsdga mede, den 29sten Sep tember een groote politieke rede te zullen houden. De kwestie der sancties. Volgens berichten uit Genève in de dagbla den zijn daar streng vertrouwelijke bespre kingen gehouden over de kwestie van toepas sing van eventueele sancties tegen Italië. De voorstellen hebben echter alleen betrekking gehad op oeconomische sancties. De „Times" schrijft, dat tot dusver slechts enkele oecono mische sancties zijn besproken en dat men bovendien slechts te doen heeft met infor- meele uitwisseling van gedachten tusschen deskundigen over verdedigingsmaatregelen, die in het uiterste geval in bepaalde streken noodzakelijk zouden kunnen worden. Laval is echter waarschijnlijk niet geneigd verder te gaan dan zuiver oeconomische maatregelen. Men gelooft zelfs te weten, dat hjj Italië een belofte in dezen zin heeft gegeven. De prins van Wales zal een ooroperatie ondergaan. Dit zal te Weenen geschieden. De prins van Wales, die Dinsdagmorgen te Weenen aankwam, heeft den oor-specialist, professor Neumann, geconsulteerd. Deze heoft hem 'een oor-Operatie aangeraden, waaraan de prins zich waarschijnlijk Woensdag zal onder werpen. Daarna zal de prins waarschijnlijk Log eenige dagen te Weenen verblijven, 119 millioen moet worden gedekt, voor tweederde door middelen van het reeds ingediende bezuinigingsontwerp. Tal van belastingen moeten worden verhoogdnieuwe ingevoerd. Het in April geraamde tekort is ver overschreden. Aan de Dinsdagmiddag door den minister van Financiën, mr. P. J. Oud, ingediende, Millioenen-nota voor 1936 ontleenen wij het1 volgende: Gewone dienst 1936. Uitgaven f 710.944,662 Inkomsten 601.988.638 .zoodat een nadeelig saldo is geraamd van 108.956.024. In de Memorie van Toelichting bij het ont werp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven (April 1935) werd ten aanzien van het te verwachten tekort op de begrooting van 1936, dat op 75 millioen werd geraamd, reeds medegedeeld, dat een juiste raming van het over 1936 te verwachten tekort uiterst moeilijk was. Telkens weder doen zich in het bijzonder op het terrein van de inter nationale economische verhoudingen gebeur tenissen voor, die van grooten invloed zijn op onze Staatsfinanciën. Ramingen, die op het tijdstip, waarop zij worden gemaakt, vol komen verantwoord zijn, blijken soms reeds na enkele maanden door nieuwe, geheel on verwachte feiten achterhaald te worden. En in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer nopens hetzelfde ontwerp (Juli 1925) liet de regéering zich als volgt uit: ;,Op grond van hare ervaringen op dit punt, sinds de indiening van het bezuinigings ontwerp, is de regeering, vooral na het bin nenkomen der eerste gegevens voor de be grooting 1936, tot de conclusie gekomen,' dat- het in de toelichting op het ontwerp op 75 millioen gestelde tekort op die begrooting aanzienlijk hooger zal blijken. Zooals uit de ingediende begrooting blijkt, is deze voorloopige conclusie juist geweest. Het totale tekort 1935 bedraagt 71.679.085. Het tekort, afgerond op 75 millioen werd in het bezuinigingsontwerp aanvankelijk ook voor 1936 aangenomen, onder voorbehoud. Dit voorbehoud nam in de de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het Bezuinigingsontwerp reeds een meer vaste gedaante aan. Thans staat vast, dat ook na aanneming van het Bezuinigingsontwerp een aanzienlijk nieuw tekort zal moeten worden gedekt. Met dit tekort ad rond 109 millioen, is het einde van de budgetaire moeilijkheden voor het komende jaar nog niet bereikt. Het te dekken tekort stijgt nog tot rond 119 millioen. Verhoogde onderstand aan noodlij dende gemeenten. Ook de kosten voor wachtgelders zijn hooger geworden dan de aanvankelijke raming. De verhooging van Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) betreft in hoofdzaak den post Onder stand aan noodlijdende gemeenten. Het eindcijfer van Hoofdstuk VI (Onder wijs, K. en W.), is ondanks een verlaging van uitgaven door doorwerking van onder scheidene besparingen, ruim 2V2 millioen 'hooger dan dat van het loopende jaar. Dit is vooral een gevolg van de omstandigheid, dat gemeente- en schoolbesturen uit bezuini gingsoverwegingen op groote schaal ontslag hebben verleend aan boventallige onderwij zers, voor wie de salarissen niet door het Rijk werden vergoed, doch wier wachtgelden wel op de Rijksbegrooting drukken. 2.164.000 voor het openbaar en 1.466.000 voor het bijzonder onderwijs). De doorwerking der verschillende bespa ringen heeft op de begrooting een invloed van omstreeks 4 millioen gulden gehad. Tekorten van allerlei aard. Op Hoofdstuk IX (Waterstaat) moest een hoogere bijdrage aan het Verkeersfonds wor den geraamd wegens toeneming van het spoorwegtekort. De hoogere raming van Hoofdstuk XII (Sociale Zaken) heeft in hoofdzaak betrek king op de grootere uitgaven voor bijdragen aan gemeenten ter tegemoetkoming in de exploitatie-tekorten van Woningwetwoningen en die voor bijdragen voor moreelen steun aan jonge werkloozen en voorts op een hoo gere bijdrage uit 's Rijks schatkist aan het Werkloosheidssubsidiefonds. Op Hoofdstuk V is meer uitgetrokken voor kapitaalverstrekking aan het Staatsbedrijf der Post., Tel. en Tel. 3.111.000. Op Hoofdstuk VII A is 6.000.000 meer uitgetrokken voor aflossing van Gevestigde Schuld. De verschillende maatregelen tot verla ging der openbare uitgaven zouden opleve ren een bedrag van 97.000.000. Dit bedrag moet ten gevolge van geduren de het overleg met de Tweede Kamer aan gebrachte wijzigingen worden verminderd met 13.000.000. Büjft 84.000.000. In de plaats van de instelling van het kweekelingeninstituut zal worden gesteld een algemeene herziening der salarisrege ling voor" jeugdige ambtenaren, onderwijzers en werklieden in Overheidsdienst, waardoor een besparing zal worden verkregen van 8.500.000. Verlaagd jeugdsalaris voor ambtena ren. Nieuwe regeling voor subsidieerlng der werkloosheidsuitgaven. Voor jeugdige ambtenaren, onderwijzers en werklieden in Overheidsdienst zal een ver laagd jeugdsalaris worden ingevoerd. Zij ont vangen het volle salaris, aan hun betrekking verbonden, eerst op hun 24ste (resp. 26ste levensjaar. Het in dienst zijnde personeel, beneden 24 jaren, behoudt zijn tegenwoordige salaris, doch ontvangt geen verhoogingen. Het bedrag stijgt daardoor tot 92.500.000. Hiervan is reeds in de begrooting verwerkt wegens maatregelen, die zonder voorafgaan de wetswijziging konden worden genomen 15.900.000. Blijft dus beschikbaar voor dekking van het begrootingstekort 76.900.000. In deze 76.900.000 is begrepen de 10 millioen vermindering van het spoorweg tekort, in het bezuinigingsontwerp als deel van de totale besparing is genoemd. De regeering geeft nog enkele andere be zuinigingen aan. Zoo zouden niet herplaats bare wachtgelders en de onderwijzers, die den leeftijd van 60 jaren hebben bereikt, op nader te bepalen voorwaarden, gepension- neerd kunnen worden. Het aantal wachtgelders zou daardoor met' pl.m. verminderen. De besparing zou- be dragen pl.m. 900.000. De regeering zint op middelen om het totaal der werkloosheidsuitgaven te vermin deren. Zij stelt zich voor een wijziging te; brengen in het systeem der subsidieering. De minister stelt zich voor, voor 1936 een regeling te bevorderen, die zal berusten op zoodanige grondslagen, dat de gemeenten zeiven er mede een financieel belang bij zul len hebben, dat iedere niet onvermijdelijke stijging dezer uitgaven zal worden tegen gegaan. Daarnaast heeft de minister van Sociale Zaken reeds maatregelen genpmen om de contróle van rijkswege op de werkloosheids uitgaven te verscherpen, terwijl deze be windsman voorts nog andere middelen over weegt, om zonder het peil der uitkeeringen aan te tasten tot verlaging van het totaal der werkloosheidsuitgaven te geraken. Nieuwe heffingen. De bijzondere heffingen ten bate van het fonds, waarvan de minister de totstandko ming zou willen bevorderen, zijn de volgende: a. Een heffing van 20 opcenten op de om zetbelasting, wat een bate zal opleveren van, ongeveer 12.000.000. b. Een heffing van 20 opcenten op de rech-|. teh, van successie, van overgang en van* schenking. De opbrengst wordt geraamd op; 6.800.000. c. Een heffing van 20 opcenten op de even-r redige zegelrechten zal opbrengen p.l.m., 1.600.000. d. Een heffing van 20 opcenten op de rech ten en boeten van registratie, met uitzon-; dering van het recht wegens het geplaatste kapitaal van naamlooze vennootschappen; enz., zal opbrengen pl.m. 2.000.000. e. Een heffing van 20 opcenten op de di vidend- en tantièmebelasting zal opbrengen 1.800.000. f. Ten slotte zal de regeering met een voor-i stel tot heffing eener belasting op buiten-j landsche pleizierreizen komen. De vermoedelijke opbrengst, is voor de eerste maal zeer moeilijk te ramen. Voor-i zichtigheidshalve wordt zij niet hooger ge steld dan 2.000.000. De totale opbrengst dezer nieuwe heffin gen beloopt 26.200.000. Komen deze heffingen tot stand, dan zal de bijdrage aan het fonds ten laste van de algemeene middelen kunnen worden vermin derd met 26.200.000. Totaal 118.972.300. Na de volledige doorvoering van alle bo venstaande maatregelen waarbij te allen overvloede de aandacht er op wordt geves-j tigd, dat een niet onbelangrijk bedrag van de aangegeven besparingen eerst geleidelijk, effectief zal worden zal, indien niet op-' nieuw ongunstige factoren intreden, het be- grootingsevenwicht dus ongeveer zijn be-, reikt. TOELICHTING. Aan de toelichting ontleenen wij nog het volgende: Toen het Bezuiginigsontwerp in het voor jaar van dit jaar werd ingediend, heeft men op grond van de toen beschikbare ge gevens en onder alle voorbehoud, een te kort voor 1936 geconstrueerd van ongeveer 75 millioen. Kon in April nog eenige belastingverlaging in uitzicht worden gesteld, in Juli bleek deze mogelijkheid al aan de kim der nieuwe be grooting te verdwijnen, en thans is zij niet alleen geheel verdwenen, maar heeft moeten plaats maken voor het tegendeel: belasting- verhooging. De opbrengst der middelen zal tot ruim 10 millioen door vrijwillige verlaging met nog ruim 25 millioen terugloopen, nadat de raming der middelen in het voor-; jaar reeds met 30 millioen was verlaagd.] Het behoeft geen betoog, dat een dergelijk! terugloopen der middelen niet aanstonds in; gelijke mate door uitgavenvermindering kan' worden opgevangen, te minder nu tegelijker tijd verhooging van uitgaven onvermijdelijk is. Nieuwe onvermijdelijke uitgaven zijn noodig. Nieuwe onvermijdelijke uitgaven zullen moeten worden gedaan. De noodlijdende ge meenten vorderen een hooger bedrag aan onderstand; door het bevolkingsaccrès en het afvloeien van boventallige onderwijzers vraagt de Onderwijsbegrooting, ondanks de doorwerking van tallooze bezuinigingen, weer enkele millioenen meer; de stijging van den rentevoet legt een zwaarderen last op het budget voor de Nationale Schuld; het Spoor wegtekort beweegt zich door de dalende ont vangsten ondanks steeds voortgezette bezui niging op de exploitatiekosten nog steeds ln stijgende lijn; de in het afgeloopen jaar nog weer vermeerderde werkloosheid verplicht tot het geven van een aanmerkelijk hoogere bij drage aan het Werkloosheidssubsidiefonds,; omdat de gemeenten niet in staat zijn de verhooging. der uitgaven, die daarvan het ge volg is, alleen te dragen. Omtrent het dwin gende karakter dezer uitgaven zal wel geen verschil van meening bestaan. De belastingverhoogingen zijn zoo gekozen, dat de vermeerderde drük zeer verdeeld en zoo min mogelijk voelbaar zal zijn. Een nieuwe heffing, die pleizierreizen naar het buiten'and in zekere mate belast, kan zelfs vanuit ander gezichtspunt dan het fiscale, zeer goed worden verdedigd. Wel ontveinst do Regeering zich geenszins, dat belastingver- hooging aanpassing aan een lager levens niveau min of meer bemoeilijkt, doch ln een tijd als de huidige heeft elke maatregel tot vermindering van tekorten zijn speciale be zwaren. Zooals uit het voorafgaande zal zjjn geble ken, bedraagt de voorgestelde belasting f 26 millioen, waartegenover staat 'n verlaging van andere lasten ad 10 millioen, zoodat per saldo een bedrag van 16 millioen door ver- zwaring van lasten zal moeten worden ge* vonden, hetgeen in verband met den omvang van het totaal tekort van 119 millioen, niet buitensporig kan worden genoemd. 'De regeering is er zich zeer wel van be wust, dat over een cenigszins ruimer tijdvak bezien, met de genoemde voorzieningen niet kart worden volstaan. Immers al dadelijk valt 'rekening te houden met de onvermijdelijk heid,'dat in de naaste toekomst verschillende 1 nieuwe uitgaven dekking zullen komen vra- 5 gen.' Voortdurende zware etryd der reege- i; ring. Uit dit alles blijkt wel hoe ontzaglijk zwaar de strijd is, dien de regeering heeft te Voeren tegen telkens weder optredende nieuwe factoren, die het begrootingseven- wicht verstoren. In dezen toestand zal geen afdoende verbetering komen, zoolang het met onze volkswelvaart zal blijven gaan in dalende lijn. De regeering moest, wilde zij er in slagen de volkswelvaart weder te doen toenemen, beginnen met het feit, van de vermindering dier welvaart te aanvaarden en daaruit de onvermijdelijke consequenties te trekken. Nog op verschillende punten gaat de Me morie uitvoerig in. Zoo zal, naast het be staande Werkfonds voor de financiering van openbare werken, alsook voor industrieele projeeten), voor de verleening van industrieele' fereflietén een nieuw instituut, een Maatschap-' pij' Voor Industrie-financiering, in het leven worden geroepen. Door nauwe samenwêr- Van dit nieuwe instituut met hetgeen reeds be-j staat en hetgeen zal worden opgericht ter' bevordering eëner industrieele exploratie ver trouwt de regeering in de toekomst op dit gebied meer te zullen kunnen bereiken dan in het verleden verkregen kon worden. Dit alles zal intusschen alleen kunnen wor den verwezenlijkt, indien het crediet van den Staat ongerept is. Het advies om een „vlotte leeningspolitiek" te voeren is een al te simplistisch advies. Om vlot te kunnen leenen, moet er een wedérpartij zijn, die bereid is het gevraagde 'crediet te verschaffen. Deze keerzijde van de medaille mag de Regeering nimmer uit het oog verliezen. Dit beteekent niet, dat zij het vèrleenen van nieuwe credieten moet stop zetten. Het beteekent wel, dat zij zich bij het verleenen daarvan er terdege rekenschap van moet geven, dat de zaak, waarvoor het cre diet' gegeven wordt, dit waard is en dat te rugbetaling redelijkerwijs is verzekerd. Welvaartspoli tiek. Er worden tegenover de welvaartspolitiek, die de Regeering voert, maar al te dikwijls als meer doeltreffend veelal onderling Strijdige plannen aanbevolen, waarvan de aantrekkelijkheid daardoor wordt veroor zaakt, dat de uitvoerbaarheid niet aan] de praktijk is getoetst. De Regeeilng zou niet] 'Jjhkrne beweren, dat zij alleen de wijsheid be-j zit, doch zij meent wel te mogen zeggen, dat; Ölld plannen, die de pretentie hebben, dat zij in tegenstelling met de politiek, die de Re-, geering voert, den weg wijzen „uit de crisis", ten een°nmale miskennen, van hoe gewel dige beteekenis voor den huidigen toestand de internationale factoren zijn, waarop de Regeering maar een uiterst beperkten in vloed vermag te oefenen. Zoolang niet deze internationale factoren veranderen, zal ons volk zich, of het wil of niet, hebben te schik ken in de onvermijdelijke daling van zijn welvaartspeil. Dit is een onaangename, harde waarheid, die wij hebben te aanvaar den. Men ontkomt niet aan de macht der feiten door te doen, alsof die feiten niet be staan. Tenslotte concentreert zich alles om de be slissende vraag: hoe de totale koopkracht te vermeerderen van het geheele volk, zonder den één een kans te geven die men den ander ontneemt. Dit bereikt men alléén door meer export vart goederen en diensten, zoowel van uit het moederland 'als Van Uit dè Indlën' ën daaróp moet düs de aandacht der Regèeringj 'én 'van" iedereri belanghëbbénde individueel1 tot het uiterste gespannen blijven. Vergadering van Dinsdag 17 September. De Voorzitter houdt een rede, waar aan het volgende is ontleend: Der Koningin mocht het behagen, mij voor den duur van de zitting welke heden aan ving, de leiding van de Eerste Kamer der Staten-Generaal op te dragen. Voor dit bewijs van vertrouwen van de zijde Harer Majesteit en Hoogstderzelver raadslieden ben ik dankbaar. Erkentelijk voor de medewerking en den steun welke ik bereids gedurende zes jaren van de leden van dit hooge college van staat in zeer ruime mate mocht ondervinden, vol sta ik met aan dat gevoel uitdrukking te geven. In de huidige benauwenis der tijden, zoo wel op economisch als op financieel gebied, is het verklaarbaar, dat velen geneigd zijn, al te zeer bij het heden stil te staan, en alleen daaruit de toekomst te deduceeren, te be zien, ja te vreezen. Grijpe de natie toch terug naar het ver leden, bedenkende dat zij daarin wortelt, COIFFEUR POUR DAMES SALON MANSHANDEN Stakman Bossestr. 65-Tel. 514 PERMANENT-WAVE f 2.50 en f 3.50 I VRIJBAG 20 SEPT. 1935. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Sieyn. 8.30 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie F. Nienhuys. 10.'35 Trio Favoriet. 11.00 Vervolg deel? natie. 11.20 Vervolg trio-concert. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.00 M. Prick van Wely: Humor en karakter in de muziek (met gr. pl.)., 3.00 Gramofoonplaten. f5.10 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 4.00 Gramofoonplaten. 5,00 Zenderwisseling. 5.0,5 Voor de kinderen. 5.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 6.15 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 7.00 Mr. v. d. Heide: De ontwikkeling der misdadigheid na den wereldoorlog. 7.20 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 7.05 Nieuwsberichten. S.O.S.-berichten. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Ds. N. Padt: Het boek Job. 8.30 Vioolrecital L. Zimmerman, m.m.v. M. Jannette Walen (piano). 9.00 Dr. M. G. de Boer: Uitwijking van de oude Doopsgezinden naar Nederland. 9.30 Vervolg vioolrecital. 10.00 Ds. W. G. Boon: Palestina. 10.45 Nieuwsberichten. Vrijz. Gods. Persbu reau. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Orgelspel J. Jong, 0*i i Hilversum, 301 M, Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.00—9.25 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gramofoonplaten en Schlagermuziek. 1.20 Orkestconcert. 2.00 Gramofoonplaten. 3.004.0u en 4.15 Schlagermuziek. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Orkestconcert en gramofoonplaten. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonplaten, 7.45 Berichten. 7.50 Opera-uitzending. 10.20 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.3512.00 Populair concert. DAB EN NACHT ZATERDAG 21 SEPT. 1935. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. in de Continubedr.: De Noten krakers o.l.v. D. Wins, E. Walis en zijn or kest, C. Rijken (declamatie). 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 1.00 Gramofoonplaten. I.151.45 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 2.00 Hoe de toonkunst groeide. 2.20 P. Tiggers: Beoefening der huismuziek. 3.00 Gramofoonplaten. 3.30 F. v. Duin: Taïti. 3.50 Gramofoonplaten. 5.00 Zenderwisseling. 5.05 Fantasia o.l.v. E. Walis. 5.40 Literaire lezing C. v. Vessem. 6.00 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 7.00 Bont progiama, m.m.v. de AJC. 8.00 Herh. S.O.S.-Berichten, nieuwsberichten, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten. 8.40 „Paniek in de studie", muzikale comedie van M. S. Sai.tcroos. M.m.v. het VARA-too- neel o.l.v. W. v. Capellen. 8.55 Dubbel-X o.l.v. C. Steyn. 9.10 J. W. Lebon: Wat enkt u van de schei dingslijn? 9.20 C. Steyn (accordeon). 9.30 E. Walis en zijn orkest, 10.00 „Oude kennissen", spel van Nel Bakker. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cap- pellen. 10.15 S. Sipor (cymbaal) en I. Rossican (pia no). 10.30 Uit het Grand-Theatre, A'dam: „Da'a wat anders", m.m.v. solisten en orkest o.l.v. E. Beeckman. II.00 J. Jong (orgel) en N. de Klijn (viool). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 301 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert, I.50 Gramofoonplaten. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Causerie. 3.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonplaten 5.00 Orkesconcert en lezing. 6.20 Weekoverzicht. Gramofoonplaten. 7.15 Lezing. Gramofoonplaten. 7.50 Causerie. 8.00 Berichten. Schlagermuziek, 8.50 Solistenconcert. 9.00 Causerie. Schlagermuziek, 9.45 Voordracht. 10.05 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten, schlagermuziek, II,1512.00 Gramofoonplaten, dieper dan zjj willicht bewust is; een ver leden dat van nog heel wat grootere tegen slagen gewaagt, welke onze voorvaderen vastberaden, in Gods kracht, hebben onder gaan en overwonnen. In Nederland geen kunstmatige uniformi teit, geen ten ondergaan in de collectiviteit eene dwinglandij welke, volkomen in strijd met hooger doelen, geen recht laat weder varen aan het persoonlijk geweten: differen tiatie. Geve in de komende maanden de Eerste Kamer der Staten-Generaal, bolwerk, palla dium van onze constitutioneele Monarchie harer hooge roeping getrouw, ter goede voor lichting van het Nederlandsche volk, te dezen een schoon exempel. De Voorzitter herdacht dan, die ten gevolge van de laatste verkiezingen voor dezen tak van de volksvertegenwoordiging ons college zijn'ontvallen, ni. de HeerenFóck, Kranenburg, Oudegeëst,' Heerkehs, Thrjssén, Visser, \Vibaut. Op onderscheidene wijze, rhéde in verschil lende maté ongetwijfeld] hebben zij den lande hier goede diensten' bewezen. Meer bijzonderlijk denken wij aan den heer Fock, wiens vertrek niet alleen gevolg is van gewijzigd inzicht der kiezers, maar ook van het van deze plaats niet nader te qualificee- ren lastenstelsel. De vergadering wordt te 3.55 ure gesloten. i 1 P>' I Vergadering van Dinsdag 17 September. De Voorzitter zegt het volgende: Nog ligt, nu wij opnieuw te zamen komen, over België diepe rouw. Het koninklijk gezin verloor een lieve Gade en Moeder. Het volk verloor een Koningin, die het met hartelijke liefde eerde. Maar het is niet België alleen, dat rouwt. Vorstelijk eenvoudig,warmte sprei dend verre om zich heen, won Koningin Astrid ook vele harten in den vreemde. Zeker niet het minst in Nederland. Die vele harten rouwen ook. Te beter voelen wij wat België trof. Het weten slechts, dat Gods Almacht de dingen leidt, schenkt troost en. geeft berus ting.. De Minister Van Financiën, mr. P; J. O u d, sloot zich namens de regeering bij deze woor den aan. Ook de regeèring, aldus spr.. deelt ten volle in -het verlies, dat het Belgische Koninklijk Huis en het Belgische volk iri zoo diepen rouw heeft gedompeld'. Beide redevoeringen werden staande aangè- hoord. Aanbieding Rijksbegrooting 1936. De Minister van Financiën, m r. Oud, biedt vervolgens de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936 met de daarbij behoorende millioenennota aan, welke op de tafel van den voorzitter wordt gedeponeerd. Installatie mr. Coops. De geloofsbrieven van het in de vacature- Van Rappard benoemd verklaarde lid mr. J. A. H. Coops (lib.) werden in orde bevon den. Tot toelating wordt besloten. De heer Coops wordt daarna binnen geleid en door den voorzitter beëedigd. Nominatie voor schap. het voorzitter- Aan de orde is daarna het opmaken van da nominatie voor het voorzitterschap der Ka mer. Het bezuinigingsontwerp. De Voorzitter geeft daarna het woord aan den heer Aalberse. De heer Aalberse (r.k.) zegt dat na het communiqué van 3 Augustus sprekers fractie heeft overwogen om aan de Kamer heden voor te stellen de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. Beter echter acht zij het, dat de geschorste behandeling over het wetsontwerp inzake verlaging der openbare uitgaven zoo spoe dig mogelijk wordt hervat. Spr. zal daartoe de regeling van werkzaamheden afwachten, en dan zoo noodig een voorstel hiertoe doen. De heer Albarda (s.d.) zeide voor nemens te zijn geweest, een interpellatie aan te vragen over de kabinetsformatie. Nu ech ter de heer Aalberse een e.v. voorstel tol spoedige behandeling van het bezuinigings ontwerp in uitzicht heeft gesteld, zal spreker heden geen interpellatie aanvragen, doch hj) maakt het voorbehoud dat de behandeling van dat ontwerp dan ook moet geschieden vóór de behandeling van de Rijksbegrooting. De heer De Visser (comm.) kan zich hiermee niet vereenigen en acht aanleiding aanwezig om de Troonrede te beantwoorden met een adres, waarin wordt geprotesteer tegen voortzetting van de aanpassingsp0*'" tiek, welke in de Troonrede is aangekondig tegen de bedoeling van de meerderheid de^ Kamer in. Verder wenscht spr. een interpe latie aan te vragen over de sociaal-oecono^ mische gevolgen van het conflict tusschen Kamer en de vorige regeering-Colijn, en daarmee samenhangende procedure. De heer Sneevliet (rev. soc.) zet u een, dat het ln de gegeven omstandig f beter is om het voorstel, door den v0°'j'oCI)( bij de regeling der werkzaamheden te af te wachten. Visser Over het verzoek van den heer Dc tot het houden van een interpellatie za volgende vergadering worden beslist. gd Te 5.15 wordt de vergadering ver tot Donderdag één uur.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2