JfocA Modi Stadsnieuws Nu is het tijd! De hevige storm van Dinsdag. ABONNEMENTSGELDEN vóór 1 Cctober GEMENGD NIEUWS fc*. TWËEDÈ RL AD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935. 1 nteeken bi 1 jet Weekabonnementen slechts 12 cent! De storm van Dinsdag Visscherij. Uit Oss Het ongeluk te Maastricht. Eenige persoonlijke ongelukken te Rotterdam en Amsterdam. In de boomgaarden in de Betuwe en West-Noord-Brabant is groote schade aangericht. Motorschip bij Domburg op het strand geworpen. en *P®aï voor VIJF wasschert 16 ct Aan onze postabonné's noen wij hes verdoek de abonnementsgelden voor bet vierde kwar taal ten bedrage van 2, per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met f 0.15 verhooging. Wegens een reorganisatie in onze admini stratie verzoeken wij onze postabonné's om voortaan steeds vóór den lsten de» maand van een nieuw kwartaal (en niet zooals vroeger vóór den 15den) liet abonnements geld te willen zenden. Wij vertrouwen, dat onze postabonné's hunne medewerking zullen willen verleenen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 19 Sept Vrijdag 20 19.36 uur. 19.34 uur. VERGADERING HELDERS BELANG. Blijkens in dit blad voorkomende adver tentie, houdt de V.V.V. Helders Belang a.s. Maandagavond om 8.15 uur een algemeene ledenvergadering in de bovenzaal van het Kegelhuis a.d. Prins Hendriklaan. De leden worden uitgenoodigd, zooveel mogelijk deze "vergadering bij te wonen, het plaatselijk belang vraagt medewerking van allen. Moge daaxvan uiting gegeven worden op deze jaarvergadéring, waarin de leden ge legenheid hebben hun wenschen naai' voren te brengen. Nadere convocatie wordt niet gezonden. CARILLON-BESPELING FERD. TIMMERMANS. De natuur werkte niet bepaald mee om het carillon-concert, op Dinsdagavond gegeven door den Rotterdamschen Beiaardier, den heer Ferdinand Timmermans, te gaan be luisteren. De Beiaardier echter zit, omsloten, ver van het aardsche geruisch en de opstandige natuur ten spijt, bespeelt hij zijn carillon. „In der Be- schrankung zeigt sieh der Meister!" Voor oningewijden duidt dit hierop, dat het Hel dersche klokkenspel één octaaf kleiner is, dan een groot-klokkenspel, zooals in Rotterdam en Amsterdam te vinden is en nog andere oude steden. Voor den heer Timmermans was: dit geen beletsel, hij haalde er uit wat er in zat en 't moet ons van 't hart, wij zijn zeer onder den indruk gekomen van zijn betoove- rend spel. Onze verwachtingen waren hoog gespannen, maar de golven van tonen, die over en door ■ons heen gingen, nebben de stoutste ver wach tingen overtroffen. Het is niet de bedoeling om het geheele programma van dezen klokkenavond onder de loup te nemen. Wij zuilen ons bepalen tot algemeene beschouwing. Wanneer we in de lijn van den avond-zelve blijven, dan zouden we kunnen zeggen, het regende tonen, zoo nu en dan stroomden ze op ons af, als windvlagen gingen de akkoord en melodie-klanken over ons heen en zij golf den voort over de stad. Dan weer subtiele ge luiden, die de aandacht vroegen en waarop de natuur zich schijnbaar instelde, want de regen hield op, de wind was even van de haan. In alle nuances vonden we één element, n.1. dat der Rhythmiek. Het was den ge- heelen avond één rhythmiseh bewegen. On- omstootelijk hield de rhythmiek stand, tel kens weer onderbroken door een bewust en beheerscht rallentando, waarin echter ook de accentuatie tot in de uiterste consequentie was doorgevoerd. Bravo! Dat is een muzikaal getuigen van den om U te abonneeren op de Heldersche Cou rant! Hink niet langer op twee gedachten. Volg het voorbeeld van de tientallen die zich reeds opgaven en daardoor meedoen aan onze „Winter-puzzle", met haar groote geldprijzen en aan den aardigen étalage-wedstrijd, even eens met haar geldprijzen. U kunt Uw abonne mentsprijs meer dan honderdvoudig terug verdienen! U kunt immers niet buiten Uw plaatselijk nieuwsblad, aat U met alles in onze stad op de hoogte houdt en dat U het binnen- en buitenlandsch nieuws overzichte lijk en volledig brengt. Vandaag of morgen komt onze colporteur Uw antwoord halen. Laat het bevestigend zijn, wij verzekert- U dat de Heldersche Courant u niet teleurste't. Ónze strikte neu traliteit waarborgt U objectieve berichtge ving, ook van de dingen waar U interesse voor hebt. Beslis vandaag en denk er om dat de col porteur Uw bewijzen van deelname aan onze wedstrijden afstempelt. eersten rang. De grond daarvan is wijsheid, krachtig gestuwd, leidende tot een ongekende schoonheid. Wij weten dat dit concert door velen is beluisterd hun gang door weer en wind, door storm en bliksem is ten volle be loond geworden. Wij roepen dezen solist-klokkenist een tot wederhooren toe. OPENBARE VELiKOOITNG. Notaris J. W. J. Schreuder heeft gisteren avond 7Mi uur in „Musis Sacrum" publiek verkocht Het koffiehuis, met het recht van voort durende erfpacht op den grond, aan den Brak- keveldweg. no. 160, groot 2 aren 13 centiaren. Kooper de heer j Govers q.q. voor 5035. Het huis en erf aan de Spoorgracht no. 3, groot 88 centiaren. Kooper de heer C. Tay'lor q.q. voor 2810. Het huis en erf aan de Steengraeht no. 4, groot 69 centiaren. Kooper de heer J. van Halen voor f 2700. Het huis en erf aan de Steengracht no. 23, groot 88 centiaren. Kooper de heer P. Kalis q.q. voor 2400. Het huis en erf aan de Janzenstraat no. 9, groot 72 centiaren. Kooper de heer J. van Halen voor 1530. Het huis en erf aan de Janzenstraat no. 11, groot 73 centiaren. Kooper de heer G. Lagrange voor 1900. Het huis en erf aan de Jan in 't Veltstraat no. 91, groot 72 centiaren. Kooper de heer J. van- Halen voor 1494. Het huis en erf aan de Hoogdwarsstraat no. 3, groot 1 are 16 centiaren. Kooper de heer A. Lastdrager q.q. voor 1970. Het huis en erf aan den Kanaalweg no. 33, groot 72 centiaren Kooper de heer A. Smit q.q. voor 1850. Het huis en erf aan de Van Hogendorpstraat no. 64, groot 61 centiaren. Kooper de heer C, J. Bosch q.q. voor 1990. Het woon- en winkelhuis en erf aan de Lan ge straat no. 48, groot 82 centiaren. Kooper de heer J. Visser voor 2480. Het huis en erf aan de Breestraat no. 17, groot. 90 centiaren Kooper de heer J. Koning, voor 2120. Het huis en erf aan de Dijkstraat no. 34, groot 1 are 27 centiaren. Kooper de heer A. v. <3. Wal, vóór 2Ö56. Het huis en erf aan de Hoogstraat no. 57, groot 58 centiaren. Kooper de heer J. W. Londen q.q. voor 1021. Het huis in tweeën bewoond en erf aan de Breestraat nos. 46 en 48, groot 94 centiaren, en het huis en erf aan de Breedwarsstraat no. 17, groot 66 centiaren Kooper de heer P. Vermeulen q.q. voor 766. Het huis en erf aan de Sluisdijkstraat no. 46, groot 96 centiaren, en het huis en erf aan de Sluisdijkstraat no. 48, groot 96 centiaren. Kooper de heer J. A. Steenman q.q. voor 4726. Het huis en erf aan de Breewaterstraat no. 46, groot 1 are 25 centiaren. Kooper de heer C. J. Bosch q.q. voor 2015. Het huis en erf aan de Breestraat no. 35, groot 93 centiaren. Kooper de heer K. C. van Drjk q.q. voor 620. Het woon- en winkelhuis en erf aan den Kanaalweg no. 110, groot 1 are 86 centiaren. Uit de hand verkocht. Het huis met het recht van voortdurende erfpacht op den grond aan de Laan no. 78, groot 1 are 33 centiaren. Kooper de heer J. E. G. Luiten, voor 2420. „ANIMATO" 35 ACCORDEONS IN „CASINO". Zaterdag geeft het groote accordeonorkest „Animato" uit Amsterdam een buitengewone concert-avond in Casino. Voor Den Helder is „Animato" geen onbekende. Het groote suc ces der vorige malen heeft thans dit orkest bestaande uit 35 accordeonisten weer opnieuw naar Den Helder gebracht. Tal van prijzen op verschillende concoursen mocht dit ensemble reeds behalen. Den Helder heeft de primeur van hun tweemaandelijksche tournee door Nederland. The Accordeon Harmonistst welbekend door de diverse radio-uitzendingen treden eveneens op. Verder staan op het programma verschiliende humoristische nummers door Animato's Jeugdquintet. Voor prijzen, enz., verwijzen we naar de advertentie. Het bewijs van deelname aan de winterpuzzle. In het nummer van vandaag hebben we ingesloten he* bewijs van deelname aan onze winter-puzzle. In de vakjes die men op dit bewijs vindt moeten achtereenvolgens de letters geplakt worden van den te vormen slagzin. Reeds Zaterdag wordt de eerste let ter in een der advertentie-pagina's geplaatst. Men beware di'< bewijs dus goed en plakke de letter direct op. WELKE KRANT MOET IK LEZEN? Nu de zomer xiïcer voorbij is, En de Winter'komt in 't land, Heeft men toch, dat spreekt vanzelf, Veel meer aandacht voor de kran.. Welke krant wil men graag lezen? Dat is zeker van belang, 't Antwoord geven hierop duurt toch, Wis en zeker niet zoo lang. Want er is toch maar één huisvriend, Die men allen gaarne i. ag, Varend onder een bij uitstek Strikt en strikt neutrale vlag. Welke krant zou dat nu wezen, Die verschijnt in dezen trant? 't Antwoord hierop is niet moeilijk, 't Is de „Heldersche Courant". Alex Stribolski. On dergeteekende,1 adres -- pi aatsnaam abonneert zich met ingang van 1 October op de Heldersche Courant, f I 50 per kwartaal verzoefa tot dien datum toezending van de nog f 0.12 week verschijnende nummers gratis- (Handteekening) Doorslaan wat niet f erlangd wordt. Wijwijzen er nadrukkelijk op. dat de Pril8 voor week-abonnementen slechts 12. cent be- draagt. Ie In geen geval, mag door loopers van depót houders meer dan dat bedrag worden aan genomen. Indien toch een hooger bedrag wordt gevraagd, verzoeken wij beleefd ons dit onmiddellijk ter kennis te brengen of aan onze colporteurs mede te deelen. Voor het noodweer, dat Dinsdag boven onze stad (en ook boven een groot deel van ons land) woedde, is de benaming - „storm" eigenlijk te zwak: zooals wij reeds in de Held. Courant uiteenzetten, werden wind- stooten opgeteekend, die onder het begrip „orkaan" vielen. Hoéwei in den loop van den dag langzamerhand de wind minder werd, kenmerkte de storm van gisteren zich door zijn langen duur. Het is wel een bizonderheid als gedurende 7 8 uur windkrachten worden genoteerd van 8, 9 en 10, en dat er dah ook heel wat onheilen zijn gebeurd, waarvoor de storm aansprakelijk moet worden gestejd, valt licht te begrijpen. Ernstige ongelukken ïadden gelukkigniet plaats. Een broodbezorger op de Hoofdgracht is er misschien nog net minst goed afgeko men; hj reed daar met zijn fiets, en blijkbaar heeft de wind hem plotseling beetgekregep, waardoor hij van richting veranderde en door een juist passeerenden auto werd aangereden. Met een bloedende wond tan het gezicht werd hij ter observatie naar 't ziekenhuis vervoer»!. Een autobus van de H.A.B.O. kreeg op de Binnenhaven den schoorsteen van een woon huis, die bij het passeeren juist was afge knapt, op het dak, Natuurlijk werd dit be schadigd, .maar persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Op den Rijksweg is een woonwagen omgewaaid, waarvan het óak werd vernield. Overigens waren het vooral de hoornen op verschillende plaatsen in de stad, en de heesters in onze plantsoenen, die natuurlijk zwaar van den feilen wind te lijden haddpp. Eenige consumptietenten, die nabij de'Donkere, Duinen nog op het strand stonden, zijn finaal verdwenen; ook de daar staande Roode K'uis- tent. Het aantal min of meer zwaar beschadigde; hoornen en heesters is legio, en het zijn slechts enkele gevallen, die wij kunnen ver melden. Op de Bassingracht en in de Molen straat zijn hoornen omgewaaid; in de Jódep- steeg woei het dak van een gelukkig on bewoond huis. Van het Storthuis der Ge meente-reiniging zijn een negental ruiten in gewaaid. De jonge hoornen van onze grachten en singelbeplantingen hebben hier en daar,' zwaar geleden. Nieuwe boompalen, die tot; steun er bij geplaatst waren, knapten als rietjes af; op het pleintje achter het gebouw der groentenveiling zagen wij dat van twee daar staande boompjes het bovenstuk finaalj was afgeknapt en eeneind verder op den grond "lag. Groote takken zijn afgebroken, kortom, onze beplanting hebben groote schade geleden. Hedenmorgen vroeg waren le mannen van den dienst der plantsoenen al aan het werk om zooveel mogelijk te her stellen wat de storm verwoestte. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. b Jongeman met huisje en jal op genomen. Op het sportterrein bij de nieuwe IJs- hier heeft huisgehouden, demonstreert wel overduidelijk het volgende ongeval. Op het sporttretrrein hij de nieuwe Ijs baan achter de linie bevond zich, ter controle van de aldaar dagelijks zand halende wa gens, een gebouwtje, hetwelk geconstrueerd was uit het bovendeel van een autobus. In dit gebouwtje was werkzaam de heer J. Trap. Op een gegeven moment kreeg! de zeer sterke wind, welke zich spiraalsgewijze om het hokje bewoog, hier vat op, met als ge volg, dat zoowel dit als de er zich in, bevin dende jonge man weggeslingerd werden. Men krijgt een idee van de windkracht, als men weet, dat eerst circa 25 meter verdér het hokje neerkwam. Inmiddels waren, na genoeg alle voorwerpen er uitgeslingerd ^n eveneens T. Hij bleek een vrij ernstige snijwond, over den schedel te hebben en moest in het hos pitaal verbonden worden. Het visscherij-overzicht van de N.R.Crt. maakt met eenigen spijt er melding van, da,t de visschers van den Zuid hun vangst te Sche- veningen afstaan inplaats van te Rotterdam. Maar, zoo luidt het, visschers van Texel brachten hun vangst te Rotterdam en maak ten daarmee behoorlijke besommingen. Het laat zich aanzien, dat deze soort van handel voor groote uitbreiding vatbaar wordt, want de resultaten zijn tot nu toe winstgevend. Er kwamen 180 met levende scholletjes op deze wijze aan den afslag. Ook nu weer klinkt in de beschouwing dopr het geluid van de teleurstelling, wat betreft de contingentëering van invoer van buiten- landsche viseh. Volgehouden wordt nu weef, dat onze visscherij deze kwaliteit niet kan leveren. Vorige week bleek echter, dat de treilers daartoe wel in staat waren. En ten laatste halen we nog deze zinsneden aan: „De kustvisschers, die ter markt kwri- men, maakten goede besommingen: van 170 tot 350 per vaartuig, terwijl zij nog een' tïéri- tal guldens voor de zeer kleine schol, de puf, opstreken." Elk weldenkend mensch schudt meewarig het hoofd, wanneer hij het overscheppen van de puf ziet. Millioenen vischjes, hoofdzakelijk schol, maar ook tongetjes, tarbotjes en griet jes, zijn er onder, het zand uit de zee wordt voor wat of niets verhandeld. Wanneer men dan nog de klaagliederen van de visschers moet aanhooren, dat de viseh vangst zoo schraal is, dan zou een wijzen op dit onverant woordelijk gedoe het eenige goede antWóórd zijn. Uit de Troonrede moet worden aangehaald, dat op het gebied van de visscherij hulp gé- boden blijft. Maatregelen tegen noodlottige prijsdaling zullen hier moeten samengaan met de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbetering van het produc tieapparaat. Dit hebben we met groote instemming ge lezen, want er blijkt uit, dat met grooten ernelt het visscherij-vraagstuk wordt aangevat, Binnenland Weer eenige overvallen opgehelderd. Gisterenochtend hebben de beide beruchte Ossche misdadigers A. H., bijgenaamd de Dikke Toon de Soep, en L. V., bijgenaamd Bijs de Sijp. die in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch vertoeven, voor inspecteur van Kempen, uit Oss nieuwe onthullingen ge daan betreffende door hen gepleegde mis drijven. Door hun verklaringen is thans weer licht gebracht in eenige tot nu toe onopgehelder de overvallen. Zij noemden tevens den naam van een medeplichtige, zekere J. A. v. d. A., uit Oss, bijgenaamd de Stier, die nog steeds den dans was ontsprongen. Gisterenochtend is deze man gearresteerd en naar het politie bureau te Oss overgebracht. Na aan een streng verhoor te zijn onderworpen, legde hij tenslotte een volledige bekentenis af. De Soep en de Sijp bekenden, dat zij in den nacht van 30 op 31 Mei 1932 een bruta len overval met berooving hebben gepleegd in het dorpje Lith in samenwerking met ge noemden v. d. H. en zekeren K. van G., uit Oss. Deze K. v. G. behoort tot de beruchte Ossche misdadigers en heeft reeds een groot deel van zijn leven in de gevangenis doorge bracht. Op het oogenblik ondergaat hij een gevangenisstraf van drie jaar wegens in braak. De verwondingen van sommige slacht offers blijken van ernstiger aard te zijn. Omtrent de instorting van het scheepsdek langs de Maas op Maandagmiddag is door de justitie een onaerzoek ingesteld, waarbij is Hemen vast te staan, dat de schipper het scheepsdek niet hao verhuurd, en zelfs her bas ldelijk heeft gepoogd de menschen van zijn schip te doen verwijderen. De verwendingen, die de slachtoffers op liepen zijn. achfejaf van ernstiger aard ge bleken, dan aanvankelijk werd verondersteld. De geneeskundige dienst, welke onmiddel lijk tiulp verleenoe, behandelde in totaal 12 gewonden. Daarbij werd in drie gevallen een zeer ernstige gecompliceerde beenbreuk ge constateerd en een bekkenfraetuur. Voorts had een man een paar ribben gebroken en een Kind een lichte schedelfractuur opgeloopen. Een van de gewonde vrouwen liep een bekken- fractuur en een beenbreuk op. BOOTWERKER VERDRONKEN. Toen drie bootwerkers van de Groninger Lemmer Stoomboot Mij. Dinsdagmorgen vroeg een in de binerhaven te Lemmer lig gende vrachtboo wilden verhalen is de 33-j. O. Klijnstra uit Lemmer met een der beenen in een touw verward geraakt. Hij werd door dat de boot afdreef, in de Binnenhaven ge trokken en ofschoon er direct pogingen tot redding werden gedaan, kon men hem niet meer tijdig bereiken, zoodat hij is verdron ken. K. laat een vrouw en een kind na. Te Rotterdam. De groote scheepvaart is door den storm geheel stil komen te liggen; de vliegdiensten gingen slechts gedeeltelijk door, in Rotter dam is op verschillende plaatsen nogal wat stormschade veroorzaakt en zijn eenige onge lukken gebeurd, gelukkig niet van ernstigen aard. Bij informatie bij het filiaal van het Kon. Meteorologisch Instituut te R'dam vernam de Nw. Rott. Crt., dat gisteravond op de Noord zee een zware storm is opgestoken. De wind nam steeds in hevigheid toe en Dinsdag ochtend seinde het lichtschip Noord Hinder dat windkracht 12 was geconstateerd, het geen wil zeggen: orkaankracht. Deze kracht wordt slechts zelden waargenomen. Op alle plaatsen langs de Noordzee werd windkracht 10 tot 11 geconstateerd. Zeer zware stooten zijn geregistreerd, waarbij stooten van 85 kg per M2. Het filiaal heeft dan ook aan de scheepvaart geadviseerd om niet uit te varen. In de Rotterdamsche havens op de rivier heeft men nog betrekkelijk weinig last ge had van den storm, hetgeen te danken is aan de zuidelijke richting. Vannacht werden reeds dadelijk overal maatregelen genomen, om te voorkomen, dat schepen zouden losslaan. Alleen in de Waalhaven zijn eenigen schepen losgeslagen; deze kon men echter weer spoedig vastleggen, de schepen hebben geen schade bekomen. De eerste twee schepen, die lossloegen waren de P.L.M. 24 en de Temple Lane. Later zijn nog drie even op drift geraakt, de Jolanthe, de Atti en de Abbesbury. De loodsdienst is Dinsdagmorgen om half zes stopgezet. Sinds tien uur Dinsdagmorgen zijn geen schepen meer in de haven aange komen en slechts een enkel schip heeft het gewaagd om uit te varen. Afvaarten uit de Rotterdamsche haven zijn uitgesteld. Ongelukken. Op de werkverschaffing aan de Lange Kade te Rotterdam waren Dinsdagmorgen eenige arbeiders bezig een schutting te plaat sen. De wind woei de schutting omver en de 26-jarige L. Lokerman werd er door ge troffen; met vermoedelijk inwendige kneu zingen is hij in het ziekenhuis aan den Cool- singel opgenomen. Op de Hooge Boezem te R'dam werd de 9-jarige jongen C. de Waal getroffen door een jaloezie, die van een 2de etage omlaag kwam. Met een hoofdwonde is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Om half acht Dinsdagochtend fietste de 26-jarige man L. H. Schmidt, wonende in de Prinsenstraat, op de Schiekade O.Z. Met fiets en al werd hij door een windvlaag meege nomen en kwam in het water terecht. De man is in het St. Franciscusgasthuis be handeld. Een voorbijganger te Amsterdam door omvallenden boom getroffen en gewond. De zware storm heeft Dinsdagmorgen te Am sterdam nogal wat schade, en ook een per soonlijk ongeluk veroorzaakt. Bijna onop houdelijk werd de brandweer gealarmeerd voor losgewaaide schoorsteenpijpen, antenne- pallen en stukken dakzink, hier en daar zijn dakpannen naar beneden gekomen. Op den hoek van de Prinsegracht is verder een boom omgewaaid en terechtgekomen op een voorbijganger, een 28-jarigen man, die niet dan met eenige moeite bevrijd kon wor den. Hij had vrij ernstig letsel opgeloopen: Inwendige kneuzingen en een beenbreuk, en is door den geneeskundige dienst naar een der gasthuizen gebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Tenten van de vee- en zuivel-ten- toonstelling te Leiden ernstig be schadigd. Het slechte weer van de laatste dagen had reeds gisteren de vijf tenten ter grootte van ruim 3000 vierk. M., waarin de vee- en zuivel- tentoonstelling zou worden ondergebracht, geteisterd. Dinsdagmorgen zijn drie van deze tenten omgewaaid, twee andere zijn ernstig beschadigd. Schade in de Betuwsche boom gaarden. Maandagnacht is ook in de Over-Betuwe een stormachtige wind opgestoken, die ge durende den dag bleef aanhouden. Er wordt daardoor veel schade aan het harde fruit toe gebracht, doordat veel vruchten zijn afge waaid. Dit is des te meer te betreuren, omdat het fruit zich de laatste weken nog prachtig had ontwikkeld en de kwalitiet zeer was toe genomen. Het opmerkelijke verschijnsel doet zich voor dat bespoten en goed gemeste boomgaarden den winddruk het best weer staan. Schade aan de landbouwtentoon stelling te Groningen. De hevige wind heeft te Groningen veel schade aangericht aan daken, schoorsteenen en schuttingen. Vele boomen op de singels en in de plantsoenen werden ontworteld. Al spoedig liep in de stad het gerucht, dat de geheele landbouwtentoonstelling was om- vergewaaid. De brandweer was reeds gealar meerd. Zoo erg was het gelukkig niet. Van een van de open stands is het dak gedeelte lijk losgerukt en neergesmakt. Van ,de fraaie poort in het breede front zijn twee van de vier vlaggenstandaards met de vlaggen afge knapt. De poort zelf helt een weinig voor over, zoodat de brandweer bezig is met het stutten er van. Van den 38 M. hoogen lichttoren, die ter gelegenheid van de tentoonstelling Noorder licht op de Groote Markt te Groningen is op gebouwd, zijn eenige raclameletters afge waaid. De politie heeft daarom de stalletjes in den omtrek het was juist marktdag laten verwijderen. De toren zelf loopt geen gevaar. In de Butjesstraat te Groningen is een tuinmuur omgewaaid. De 35-jarige mevrouw A.B.-V. uit de Riouwstraat, die er langs liep werd getroffen. Zij kreeg een lichte hersen schudding en een schaafwond. Per auto is zij naar haar woning vervoerd. In West-Brabant. Tentoonstelling te Teteringen ern stig beschadigd. De storm heeft in de Baronie van Breda groote schade aangericht, vooral op het ter rein van de door den R.K. Jongen Boerenstand in den kring Breda te Teteringen georgani seerde land-, tuinbouw- en hiushoudtentoon- stelling is een ware ravage aangericht. De drie groote 40 m. lange en 12 m. breede tenten, waarin de verschillende stands waren ondergebracht konden de kracht van den storm niet weerstaan. Nadat reeds in den nanacht het tentzeil op sommige plaatsen v/as stukgewaaid, gingen Dinsdagmorgen om 10 uur bij een hevigen windstoot vrijwel tege lijkertijd de drie tenten de lucht in. De fraaie fruit- en groentenstands van verschillende tuinbouwvereenigingen uit de Baronie mee- sleepend. In een minimum van tijd waren de drie tenten aan flarden. Er bleef van de zoo fraaie expositie niets meer over. Voor den Jongen Boerenstand beteekent dit niet minder dan een ramp, aangezien de eerste drie dagen door het slechte weer het bezoek ver beneden de verwachtingen was gebleven. Juist hoopte men in verband met een provincialen fokveedag, welke Dinsdag te Teteringen werd gehouden, het verlies eenigs- zins te kunnen inhalen. Bovendien was niets tegen stormschade verzekerd. De kapitein verdronken. De geweldige Zuidwesterstorm is oorzaak geworden dat de 28-jarige schipper-eigenaar van het motorschip Calba uit Groningen aan den Westkapelschen dijk het leven heeft ver loren. De heer Bakker was met het 310 ton metende schip onderweg van Londen naar Antwerpen. Aan boord bevonden zich behalve de kapitein de stuurman S. Bolt, de matrozen J. C. Bonninga en K. Brant, en de'kok K. Boender. Het schip dat ongeladen was, was zeer moeilijk te hanteeren en het gelukte de bemanning niet het in den goeden koers, n.1. de Wielingen langs de Belgische kust te hou den. Het schip dreef af in de richting van de Walchersche kust en voor Westkapelle kon den de opvarenden het schip niet meer hou den, zoodat zij besloten het te verlaten. In een der scheepsbooten hebben de mannen langen tijd tegen de golven gevochten. Een der vier riemen brak en ging verloren. De positie van de boot, die steeds (lichter den dijknaderde, werd alras zoo precair, dat Bonninga, die een 'i l «li* l 'bIKV: C-OvR ii'ilOSiibéi' 17 September. Er wordt vaak klaagd, dat de jeugd geen kans krijgt. Mt als men Shirley Templé op de film heeft f zien, en als die andere baby-actrices acteurs, die toch eigenlijk alleen maar e millioen-of-zoo-iets per jaar in hun spaarp krijgen omdat zij kinderen zijn, meet m toch toegeven, dat die klacht niet altijd g grond is. Want Shirley Temple en die andere snót jes staan heelemaal niet alleen. Zoo lezen v van een beroemde Spaanséhe danseres, o zeven jaar oud is, „drie talen spreekt en b gonnèn is te dansen op 2-jarigen leeftijd". Dat kleintje heeft dan toch haar weg do> de wereld al vroeg gevonden. Vermoedeli heeft zij, zoodra zij leerde spreken, zich haar wieg opgericht en in een hartstochtelijl toespraak de ouwe sokken van 10 en 12 ja; gehekeld, die de beste baantjes bezet hielde en de genieën van 2 en 3 verhinderden ca: rière te maken. Zij zal zich dan ook wel o: getwijfeld op 14-jarigen leeftijd terugtrekke om de jongere generatie net zoo'n mooie ka> te geven als zij gehad heeft. Zoo'n pasgeboren rijkaard heeft toch w veel op ons, normale stuntelaars en stoetha pels, voor. Het moet een merkwaardig gevo zijn, je fortuin te hebben gemaakt vóórdat voor het eerst naar school gaat en dan heele leven nog vóór je te hebben om te g nieten van de vruchten van je succesrjjl babyschap. Voör zoo iémand moet de verle ding groot zijn, om alle onregelmatige werl woorden, worteltrekkingen, treinverbinding» en zinsontledingen, mitsgaders degenen, die de zegeningen daarvan willen bijbrengen, nas een onvriendelijk oord te wenschen; want c dooddoener waarmee w ij ons laten paaiei dat je al die onsympathieke dingen moet wi ten om je in de maatschappij een bestaan t veroveren, heeft op zulke wonderkinderen, d: de school gaan bezoeken als ze hun loopbaa al achter zich hebben, geen vat. Een school „leidt vóór de practijk op" e zoo'n kleine geluksvogel bekreunt zich rik om de practijk. Héér practijk zal liggen in S Moritz, Longchamps, Sicilië en de Folj'^ Bergère. Ze zou misschien alleen nog belangsteliin hebben voor een school die niet „voor c practijk opleidt". Zooals de Nedevlandsche. Nu moet u niet op uw achterste beene gaan staan en in chauvinistische zelfverhei fing uitroepen, dat het Nederlandsche ondei wijs het beste van de wereld is. Want al i dat duizendmaal zoo, voor de practijk leic het niet op, sedert het een spelling ondei wijst, die hoe verdienstelijk zij missehie óp zichzelve mag zijn in de practijk nie wordt gelust. Niemand heeft dat op zoo hu moristische wijze gezegd als de Haagsch wethouder van Onderwijs. Die heeft door ee bekend docent een boekje van 14 pagina's lf ten samenstellen, waaruit zij, die op school i de spelling-Marchant zijn onderwezend: goeie, ouwe en verguisde spelling-De Vries e Te Winkel kunnen leeren. Eventjes! Want het is gebleken, dat de Marehant kinderen aoms geen baantje kunnen vinde wegens hun chronisch en penibel tekort aa e's en o's Shirley Temple, en jij, Spaansche dansere; en jullie allemaal, kindertjes, die leven kur. voor je pleizier, de Hollandsche scholen vei wachten jullie. Hier wordt het je prettig e makkelijk gemaakt. Je hoeft je niet te ver moeien met de eischen van de practijk. Daa zijn wij boven verheven! \eve**- Handelsond. „Emka" Apeldoorn zwemvest aan had, overboord sprong ei zwemmende den dijk wist te bereiken. Di boot sloeg even daarna om; de 4 andere man nen konden zich aan de kiel vasthouden ei dreven toen met de omgeslagen boot naa; den dijk toe, waar deze tegen de paalhoofde; stuk sloeg. De kapitein verdween onmiddellijl in de diepte, doch de drie andere mannen kon den door Westkapelsche dijkwerkers, die oj den dijk het gebeurde op zee hadden gade geslagen, aan wal worden getrokken en naa het dorp worden overgebracht, waar bleel dat een van hen, de kok Boenders, vrij ern stige wonden aan het lichaam had gekregen doch de drie anderen Kwamen er vrijwel me den schrik af. De echtgenoote en het 6-jari; dochtertje van den kapitein, die als regel dei tocht medemaken, waren in Engeland achter gebleven, omdat het dochtertje een blinde darm-ontsteking had' en zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Het schip zelf dreef, nadat de bemannin; nog een sleepanker had uitgeworpen, onbe heerd op zee rond in de richting van Dom burg, waar het ter hoogte van het dorp 0} het strand werd geworpen. Van den wal a hoorde men de machines nog werken en d scheepsbel, die door den wind heen en wee bewogen werd, luidde. De kapitein van ee> ander schip, eveneens uit Groningen) die t Vlissingen was, is naar het schip toegegaa en heeft zich met een ladder aan boord kun nen begeven en de machines stop kunne zetten. Het leek hem dat het schip weini; schade heeft opgeloopen. Het is nu aan d kust vastgelegd met ankers en kettingei* e: zal met laag water wel geheel vrij komeBU Duizenden kilo's; onrijp ooft afgewaali Uit Maas en Waal, uit .de Over-Betuwe e uit het Rijk van Nijmegen zijn, in aansluitin op het hierboven gemelde, tal van berichte ontvangen over .de schade; aangericht hpfë boomgaarden, waar vele boomen zijn, omg< waaid of van hun kruip beroofd. Duizelt kilo's fruit zijn onrijp afgewaaid, hetgeen VfX de fruitkiyeekera tamelijk veei schade. teekent. i.n»< iq -v n ir.qi-; <tsvt/hfoO'vseW j i' gsb inae

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9