AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN POPULAIR BIJVOEGSEL VAN DE HELDERSCHE COURANT De Abessynische vorsten en hun keizer. r* ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 Kan de Negus de verschillende - stammen tot «en gemeenschap' pelifke actie bewegen? door BARON E. v. UNGERN—STERNBERG. De koning der koningen, keizer Haile Selassiet I van Abessinië, is tenminste op papier de onbeperkte, heer en mees ter in zijn land, waaraan hij reeds sinds jaren een meer modernen staatsvorm tracht te geven. Hij heeft zijn mededinger naar den troon van Salomo gedwongen- hem als koning der koningen te- erkennen en wanneer er geen oorlog dreigde, zou niets zijn positie in gevaar kunnen brengen.- Op zijn heerschappij echter rust de vloek wan den grooten Meneiik, die zijn kleinzoon Ligg °Jasoe als troonopvolger had aange wezen en een ieder met de eeuwige ver doemenis" bedreigde, die Ligg Jasoe den troon zou willen bestrijden. Na de onder werping van koning Michael van den stam der Wellen, die geheel Mohamme- daansch is, meende Meneiik wijs te han delen door den onderworpen tegenstan der zijn jongste dochter Regga tot vrouw te geven. Uit dit huwelijk werd Ligg Jasoe (de kleine Jezus) geboren, die op wensch van den grootvader Christelijk opgevoed en tot koning der koningen voorbestemd werd. Maar Ligg Jasoe bleef in zijn hart Mohammedaan, waarbij nog eenige ka rakterfouten en daden kwamen, die hem van het volk vervreemden. En zoo viel het den neef van keizerin Zaoeditoe, de ge malin van Meneiik, den energieken en flinken Ras Tafari, den huidigèn keizer, niet moeilijk, Ligg Jasoe als troonopvol ger af te zetten en hem in Sjea onder streng toezicht "Van den Ras van" Kassa ""gevangen "te ""houden. Ras Tafari huwde inet de zuster van den gevangen Ligg Jasoe, prinses Menen, uit welk huwélijk meerdere kinderen geboren zijn. fari, verbannen en naar haar stam terug gestuurd. Hij gaï haar. een escorte van Askari's en een groote- menigte slaven mede op weg, die haar vermogen, 100.000 zilveren Theresiadaalders moesten be schermen. Het geld gebruikte keizerin Fatoemata om samenzweringen ten gunste van Ligg Jasoe te financieren en ten haar tenslotte niets meer overbleef, trok zij zich in een klein havenplaatsje aan de Roode Zee, Tadjoerad; in de nabijheid van Dzjiboeti, op Fransch gebied terug, waar zij met haar zoon op het oogenblik een eenzaam leven leidt..De Fransche regee ring toont voor de ex-keizerin een zekere belangstelling en schenkt haar jaarlijks een bescheiden sommetje voor haar levens onderhoud. Kort geleden vond op kosten van de Fransche regeering het huwelijk van den 18-jarigen troonpretendent Mene iik in Tadjoerad plaats. Memelik, die slechts de koranschool - bezocht heeft, toont in den omgang een ongekende trots, hij groet niemand en spreekt ook met de Fransche bezetting zeer uit de hoogte. De gouverneur van Dzjiboeti verzocht hem eens, zij het dan ook in. schijn een post te gaan bekleeden, daar hij hem dan maan delijks een som zou kunnen uitkeeren. Trots antwoordde 'de prins hem, dat de zoon van sen keizerin sléchts den post van keizer kan bejtleeden en keerden hem den rug toe. Daar Frankrijk echter veel waarde aan de welwillendheid- van Meneiik schijnt te hechten,, werd ook hem, evenals aan zijn moeder, een jaargeld toegewezen, dat hij in Tadjoerad verteert. Hoewel de jonge Meneiik als' Mohammedaan,zelfs in het geval, dat te Addis Abeba ten gevolge van nederlagen een omwenteling zou plaats vinden, niet zonder meer kans heeft den troon van Salomo te bestijgen, zijn er toch in den laatsten tijd verschillende geheim zinnige personen te Tadjoerad aange komen, die getracht hebben hem van het Fransche gebied weg te lokken, zij het nu, om hem aan de zijde van zijn vader ge vangen te zetten, of misschien ook, om in naam van zijn vader een opstand te ont ketenen, want' van dergelijke avonturen zijn zekere Abe^synsche vorsten nooit af- kegrig geweest. 'Bovendien mag men ftiet vergeten, dat in Abessinië op rond vijf millioen Christelijke geloovigen iets meer Drie karakteristieke koppen uit Abessinië. Een lastdrager uit Diré-Daoea, een oude krijger en een priester. De familieverhoudingen van keizer Haile Selassie zouden geen bijzondere belang stelling verdienen, indien zij niet onder zekere omstandigheden politieke waarde zouden hebben, want al is de aanhang van Ligg Jasoe ook onderdrukt, toch bestaat deze nog en- zou, indien de geluksster van den keizer zou verbleeken, weer met ver meerderde kracht te voorschijn kunnen treden, temeer daar deze beweging van buitenaf ondersteund schijnt te worden. Het is ook op hei oogënblik nog niet ge heel opgehelderd, hoe Ras Olich, die eenige jaren geleden ten gunste van den onttroonden Ligg Jasoe in opstand kwam, zich de Europeescne vliegtuigen en wa pens kon verschaffen, en al evenmin heeft men vergeten, dat eens Frankrijk de troe pen van Meneiik tegen Italië bewapend heeft èn dat Engeland indertijd wel aan de Franschen echter niet aan de Italianen het transport van wapens door Egypte oestond. He gevangen Ligg Jasoe heeft een vrouw en een erfgenaam, die troonpreten dent is, den thans 18-jarigen Meneiik. Fa toemata Aboebakar, ex-keizerin van Abes sinië, is een naar Afrikaansche smaak zeer schoone vrouw van ongeveer 33 jaar. Na de omwenteling in Addis Abeba we fel 2Ü door haar zwager, den regent Ras Ta- dan drie millioen Mohammedanen leven, die het bestijgen van den troon door een Mohammedaanschen prins met vreugde zouden begroeten. Italië .heeftreeds eenige weken geleden, nog vóórdat het" conflict met Abessinië zijn-huidige scherpte had>bereikt, in Addis Abeba een nota overhandigd, waarin ge protesteerd werdtegen de uitoefening van de souvereiniteit van keizer Haile Selassie over hét sultanaat Djimrha. Daar deze souvereiniteit de-facto .reeds langer dan veertig jaren bestaat, -kan - deze nota slechts hetgevolg zijn van den wensch van sultan Abba Djiffar -van dè Djimma- Galla zelf, .die Zijn vèrloren vrijheid met Italiaansche hulp hoopt teiug te krijgen. Het sultanaat Djimma-Galla ligt ongeveer 200 kilometer ten zuiden van Addis Abeba, is half zoo groot als Frankrijk, en bezit een cultureel goéd ontwikkeld staatswezen. De vraag is nu,, of het bij het uitbreken van den oorlog aan keizer Haile Selassie zal gelukken lom alle stammen in een geestdriftig front tegen Italië te vereeni gen dan wel, of de innerlijke tegenstel lingen van zijn rijk in geval van de eer ste nederlaag tot de ineenstorting van het Abessynsche leger zullen leiden. Enge land en Franrijk nemen aan de grenzen van Abessinië 'waardevolle machts-posities in en moeten ook bij de thans voor de deur staande gebeurtenissen op hun hoede zijn. Keizer Haile Selassie heeft den ernst van de situatie begrepen. Hg heeft zijn parti culiere vermogen bij Lloyds voor 400.000 pond sterling tegen oorlogsrisico ver zekerd en vele van zijn schatten bij Parijsche banken gedeponeerd. EEN BLINDE ALS PILOOT. Het zeldzaamste vliegeniers examen ter wereld. y Te Parijs werd den doör den oorlog blind geworden ingenieur Eolbin een vlie geniersexamen afgenomen,, hetwelk schit terend verloopen isv De blinde piloot draagt bij den start met zijn vliegtuig' een koptelefoon, waar door hij de draadlooze bevelen vanaf het vliegveld opvangt en: uitvoert. De blinde piloot is een zeer gevoelig mensch en daar bij betracht hg de. grootste voorzichtig heid. Het examen verliep" Vlot; niemand had durven hopen, dat :deze blinde- inge nieur het er zóó goed af zou brengen. Het is den ingenieur evenwel ..niet, geoorloofd een luchtreis alleen te maken. Minstens één vakman moet hem bij een vliegtocht vergezellen. li-'. OVERBLIJFSELEN VAN ONBEKENDE DIEREN IN AFRIKA GEVONDEN. Vanuit Nairobi (Afr.) wordt gemeld: Belangrijke ontdekkingen heeft de Oost- Af rikaansche archeologische expeditie, welke onlangs haar zevenjarige, reisheeft beëindigd, gedaan. Dr. Leaky, de leider dezer expeditie, vond in Óldowey talrijke soorten van nog onbekende dieren o.a. een bgna onbeschadigden schedel van een hoorn schaap en het skelet van een reusachtigen buffel. Op de plek, waar de geraamter der dieren werden gevonden, moeten reed eeuwen geleden menschen hebben geleeft daar men sporen vond, welke er op wij zen, dat hier ook een primitief menschen ras heeft gewoond. „Als ik niét vroeg thuiskom, weeklaas en jammert mijn vrouw en trekt zich a> haren uit." „Mijn vrouw is niet tevreden alleen nrei haar eigen haren uit te trekken." HET VERWENDE KIND, Is, zooals ik reeds eerder .opmerkte, het leven van het verwende kind builen het ouderlijk huis vaak zeer moeilijk, dok in he+ gezin zelf ondervindt het telkens weer de gevolgen der verkeerde opvoe.dings- mthode zijner ouders. Immers naarmate het grooter wordt, beginnen de ouders in te zien, dat 't nu tcoh-langzamerhand eens zijn fouten moet gaan afleeren. En zoo zacht en lief als men vroeger te werk ging, zoo streng moet men dan dé kwalen aanpakken. In het begin heeft men ge lachen en zelfs wel vreugde-beleefd van de verkeerde karaktertrekjes van het kind. Men redeneerde dan: „Och, dat- gaat wel wel weer over." Maar later -blèek helaas, dat het geenszins overging, doch veeleer toenam. j'* Dan moet, zooals ik reéds; zeide: hard handiger opgetreden worden. Gevolg: Het kind zoekt nieuwe hulpmid delen om zijn positie :te. handhaven.. Het wendt ziekte voor, overgevèriy éhz:, enz. Sommige ouders probeeren het wel niet altijd op hardhandige wijze goed te krij gen, maar gaan bijv. wat minder aandacht aan het kind oesteden. "Ook hiertegen brengt de kleine zijri strijdmiddelen in het geweer. Het tracht langS allérlei we gen de belangstelling der:ouders' op te wekken. Soms door zich geheel af te zon-"" deren en in eenzelvigheid térug te', trek ken. Of door allerlei eten te weigeren, enz. Er zijn talrijke gevaHen-bekend van* den moeilijken' levensstrijd, welke deze kinde ren in het: leven te voeren hebben. Gelukkig het kind, dat in dien tijd. een begrijpend mensch ontmoet, die hét op vertrouwelijke wijze weer tót de levenswer kelijkheid Weet terug te brengen.; De school kan hier veel aan doen, mits de ouders haar terzijde staan. In de klas moer ten dergelijke kind ere,, zich doorloopend aanpassen aan de anderen. -Men kan ze nu eenmaal geen uitzonderingspositie toe staan. Met de medewerking van verstandige ouders zal het den leerkrach ten mogelijk zijn, het karakte van net kind te corrigeeren en het voor te berei den op den tocht door het leven. Maar be ter nog, dan al deze middelen is het on- volgen van dezen raad door de oudersVer went uw kind niet. Geeft het bezighé'ïti. Wekt in zijn hartje reeds jong het sociAiv gevoel, d.w.z. naastenliefde en aanpas singsvermogen ten opzichte van anderen. Leert het waardeering hebben voor lié leven van anderen. En zoekt voor u zel den juisten weg, welke loopt tusschen dêt twee uitersten: aan de eene zijde ov%£ dreven liefde en aan de andere zijde'-"', groote gestrengheid tegenover het kindA Men loopt bij de opvoeding telkens -ge vaar, nu eens overdreven veel toe te geve en dan weer overdreven weinig te verdra gen. Nergens sterker dan hier luidt 7 eisch: „Bewandelt den juisten middé- weg." - Beantwoorde vraag. Van verschillende lezers(essen) ontvii ik het verzoek eens enkele eenvoudi boekjes te, willen noemen over opvoe kundige vraagstukken. Met' het oog op h<. naderen van de lange winteravonden, a, meest geschikte tijd om Zich eens rusti: met een boek oezig te houden, meen i), goed te doen thans deze vraag te beant woorden. Alleen valt het mij moeilijk uit de enorme hoeveelheid litteratuur een keuze te doen. Ik heb êchtèr gemeend, dat het de bedoeling*is alleen die werken te noemen, welke ieder ouder gemakkelijk a met genoegen zal lezen. En zoo kom ik tot de aanbeveling van onderstaanck werkjes van den bekenden, helaas te vroeg ontslapen kindervriend en. paedagoog, Jan Ligtharc. Ik raad ieder aan deze ongekend mooie werkjes te lezen. Men zal hierin, zonde: verwijzing naar allerlei vaktermen, oi waarlgk liefdevolle wijze belangrijke pro blemen uit de kinderopvoeding behandel,., vinden. Ik zou bijna zeggen, schaft u, in dien u eenigszins kan, de werkjes aan. Dc prijs der mooi uitgevoerde werkjes be draagt slechts 1 gld. 50. - D.e titels zijn: Jeugdherinneringen; Ver spreide Opstellen I en II. Uitg. Wolters, Groningen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13