Stadsnieuws Onze Letter-puzzle JJ a Itöaaï §aan m Een laatste woord ABONNEMENTSGELDEN vóór 1 October VERLOVINGSRINGEN Predikbeurten bHRDK blad Inteeken biljet J.VANDEWgTTE REEDS VANAF F 6.00 Keizerstraat 103 Berichtendienst voor de Heldersche Courant uit Abessinië Visscherij. HHLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935. aan hen die zich nog n'et opgaven als ■abonné op de Heldersche Courant. Van daag ontvangt U voor hèt laatst dé Heldersche Courant.U hebt sinds 10 September met den inhoud van onze krant kennis kunnen maken en wij zyn er van overtuigd dat die kennismaking U niet tegengevallen is. U vindt dit mis schien een weinig aanmatigend gezegd, doch wy spreken uit ervaring. Wie een maal de Heldersche Courant leest, be geert geen ander blad, omdat de Heldersche Courant hem geeft wat hij wenscht. Een buitenlandsch-overzicht waarmee hy op de hoogte blyft van het gebeuren over de grenzen. Goede, over zichtelijke rubrieken binnenland en ge mengd nieuws. Deskundig geschreven artikelen en overzichten van aetueele gebeurtenissen. Lectuur voor de dames zoowel ais vdor de kinderen. En natuur lijk... het stadsnieuws volledig. Als u dus nog niet beslist hebt, doe het dan vandaag nog? U ontvangt dan de Heldersche Courant tot 1 Oetobér gratis, u doet mee aan onze winter-puzzle, met haar hoofdprijs van 250 gulden, u ont- vangt een bewijs van deelname aan onzen étalage-wedstryd, die volgende maand gehouden wordt en u ontvangt voor een uwer kinderen, of voor een kennisje, een gratis bewys van toegang, voor een der kindermiddagen die onze krant in de volgende maanden organi seert. Bezorg onderstaand inteekenbiljet nog vóór Dinsdag op ons kantoor, liefst hedenmiddag Ondèrge teekende, adres: 1 plaatsnaam1 abonneert zich met ingang van 1 October op de Heldersche Courant, fl 50 per kwartaal.*) f 1.65 per kwartaal f0.12 per weeiT*)' VOOr den °m,rek f 0.I3 per^ÏTT VerZOekt tot dien datum toezending van de nog verschijnende nummers gratis. (Handteekening) Doorslaan wat niet verlangd wordt, Aan onze postabonné's doen wy het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwar taal ten bedrage van 2, per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met f 0.15 verhooging. Wegens een reorganisatie in onze admini stratie verzoeken wij onze postabonné's om voortaan steeds vóór den lsten der maand van een nieuw kwartaal (en niet zooals vroeger vóór den 15den) het abonnements geld te willen zenden. Wij vertrouwen, dat onze postabonné's hunne medewerking zullen willen verieenen, DE ADMINISTRATIE. Op' en ondergang van Zon en lijd van hoog water (Texel) Zomertijd. Zon Hoogwater Sept. op: ond.: sm. nam. Z 22 6.46 19.00 3.15 16.15 M 23 6.47 18.57 4.35 17.35 D 24 6.49 18.55 5.45 18.40 W 25 6.51 18.53 6.35 19.25 D 26 6.52 18.50 7.10 20.00 V 27 6.54 18.48 7.40 20.25 Z 28 6.56 18.45 8.15 20.50 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag 21 Sep. i i 19.32 Zondag 22 19.30 Maandag 23 tii» 19.27 Op het laatst gehouden examen slaagde te Den Haag voor 3e stuurman Groote Stoomvaart de heer H, H. Verbfugge. Bij het laatst gehouden examen slaagdèn te 's-Gravenhage' voor het machinisten examen diploma B de heeren A, Harreboomee en A. Monster. AANBESTEDING. Door het gemeentebestuur is het glas- en schilderwerk voor de B.L.O.-school opge dragen aan de firma J. Kraak en Zn. APOTHEKEN, Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 23 Sept. tot 30 Sept. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen dooi W. H. Kingma, Kanaalweg. DE MELKPRIJZEN WORDEN VERHOOGD! Wij vestigen de aandacht op de in dit num mer voorkomende advertentie van de Helder sche Crisis-Melkcommissie, waarin zij mede deelt, dat de prijs van consumptie-melk op 10 cent per liter gebracht wordt. ABONNEMENTSVOORSTELLINGEN IN CASINO. Wij vestigen npg even de aandacht op de goedkoope abonnementsvoorstellingen in Ca sino. Het aantal inschrijvingen is zooals trouwens ieder jaar reeds groot, doch blijkt toch, dat een aantal abonné's nog uit- stedig zijn en geen gelegenheid hadden zich op te geven. Op verzoek is daarom de ter mijn tot inteekening nog opengesteld tot uiterlijk Donderdag a.s. Degenen, die nog geen inteekencirculaire mochten ontvangen, kunnen deze bekomen aan Casino. Wij kunnen deze voorstellingen ten zeerste aanbevelen, waar 't hier steeds de moois.e stukken van de vooraanstaande gezelschap pen betreft. We raden de tooneelliefhebbers aan, zich vooral tijdig te laten inschrijven als abonné. WINTERCONCERTEN STAFMUZIEKCORPS. Het comité i oor de Marineconcerten ver zoekt Ons plaatsing van het volgende: Nu de winter met zijn lange avonden weer voor de déur staat, vragen wij de aandacht van onze burgerij voor de 6 symphonieconcer- ten, die de Stafmuziek der Kon. Marine in het a.s. seizoen zal geven. Voor de getrouwen (en dat zijn er gélukkig velen) behoeven we hierna niet uiteen te zetten, welk genot op muzikaal gebied deze concerten ons schen ken. Zij weten, dat de musici, onder leiding van hun bekwamen dirigent, kapelmeester L. Leistikow, met volle ambitie deze concerten verzorgen. Zij weten ook, dat er bij het korps solisten zijn, die genoemd mogen worden, die door volkomen beheersching van hun instru ment „de zaal" stormenderhand veroveren. Neen," onze oproep geldt hen, die nóg geen abonnement bezitten, dat voor den bespotte lijk lagen prijs van 3.— recht geeft op een plaats op hét balcon voor 6 concerten! Wij overdrijven niet, ais wij zeggen, dat in geen enkele plaats in ons land, een orkest als dat van de Stafmuziek, voor een dergelijk bedrag is te hooren. Wanneer Trien dan nog in aanmerking neemt, dat solisten van naam, zooals Hélène Cals, Louis' Zimmerman e.a. met zeer veel genoegen met dit orkest zijn opgetreden, dan moet het wonderlijk genoemd worden, dat het balcon van Casino niet geheel door abonné's is bezet. Ook in dezen winter stellen wij ons voor solisten te engageeren. Daar de toegangsprijs tot het balcon voor één enkel concert 1,bedraagt, is het on getwijfeld in elk opzicht aan te bevelen een abonnement a 3,te nemen. Wij wekken de liefhebbers van goede sym- phoniemuziek dan ook op, zich zoo spoedig mogelijk als abonné aan te melden bij den voorzitter van het Comité, den heer J. Del- gorge, Hoofdgracht, of bij den "Secr.-Penn., den heer M C. v. Ballegooyen, Singel 24. Voor hen, die dit niet mochten weten, zij nog vermeld, dat de concerten steeds op een Woensdagavond worden gegeven en om half negen aanvangen. DE MARINE-KAPEL IN DOKKUM. Wij lezen in het Dokkumer Nieuwsblad: De regelingscommissie voor de Hendo-Win- keiweken had voor Zaterdag de Kon. Marine kapel, onder leiding van kapelmeester L. P. H. Leistikow, uitgenoodigd voor het geven van een middag- en avondconcert. Daarmee had zij een gelukkige keuze gedaan, want de Kapel heeft twee uitvoeringen gegeven, die op hoog peil stonden. Reeds direct kreeg nr.en den ir.druk te doen te hebben me' een goed gedisciplineerd en gecultiveerd muziek-en- semble, dat op rustige wijze musiceert, De zuiverheid, zoowel van het hout- als van het koperwerk, viel ten zeerste te roemen, terwijl een beschaafde toon werd ontwikkeld. De ver houding der verschillende groepen was zuiver afgewogen tegen elkaar en het samenspel liet zoowel dynamisch als rhythmisch niets te wenschen over. Waar verschillende leden van het ensemble de gelegenheid kregen om op den voorgrond te treden, daar gaven ze het bewijs, hun instrumenten volkomen te beheer- schen. In het bijzonder moet hier genoemd worden de solo voor piccolo, die technisch en aesthetisch aan hooge eischen voldeed, zoodat den uitvoerder een extra applaus ten deel viel. De leiding was bij den heer Leistikow in beproefde handen. Op rustige, maar suggestieve wijze gaf hij zijn intenties te kennen, die nauwkeurig door de musici werden uitgevoerd. Zoo werden deze concerten een uiting van schoonheid, waarbij de echte muziekliefhebbers veel konden ge nieten. De belangstelling had grooter kunnen zijn; gezien het weer was die echter goed te noemen. Massief Gouden Graveeren gratis Direct klaar Heden staat de eerste letter van-d< puzzle tusschen de advertenties De puzzle, onze groote puzzle, waaraan een hoofdprijs van f 250. een tweedi prijs van f 100.een derde prijs vaij f 50.— en verder vele waardevolle pryzed verbonden zijn, is begonnen! In bet nummer van heden staat op een kleiij plekje tuSschen de advertenties de eerst^ letter van den slagzin, en die ohtstaal als men alle benoodigde letters achter elkaar op de bekende kaart geplakt zal hebben. Zoekt de letter en plakt haaf onmiddellijk op! Ter voorkoming van vergissingen drukken we het type vai^ een letter af, zooals bet voor de puzzld gebruikt wordt. Het lettertype is: Allen, oude en nieuwe abonnt 's goed succes! PRIJSUITREIKING TUINWEDSTRI<?DïflN.j Zooals bekend, organiseert de Stichting tof Beheer en Exploitatie van Woningen alliiej} op gezette tijden z.g.n. tuinwedstrijdem i Men gaat hierbij van het principe ujt, dat zoowel de Stichting als de bewoners der per-j ceelen er belang; bij hebben, dat ook het uit wendige der woningen er goed verzorgd uit ziet en teneinde dit te stimu'eeren houdt men; genoemde wedstrijden, welke zich steeds wj .een geanimeerde deelneming mogen yerhem gen. Gisteravond nu zijn in café „Centraal" prijzen uitgereikt, welke in dén laatst gehou den „tuin-kamp" gewonnen waren. Tal van belangstellenden en winnaars waren present. Op eenige tafels prijkten de tropheeën: zoo waren er artistieke vazen, schemerlampen, waterstellen, aquarellen, enz. enz. Keus te over! De voorzitter der Stichting, de heer F. var Dalen, sprak een kort welkomstwoord, waarin hij het nut naar voren brengt van deze wed strijden en woorden va.n dank spreekt voon het belangelooze werk der commissie. Dezé commissie bestond uit de heeren P. vart Dalen, J. B. F. Meijer en P. B. Plasmeijer» Als extra deskundige was hieraan nog toe-! gevoegd de tuinbouwkundige J. Groen. De heer Plasmeijer deelt méde, dat er 70 deelnemers geweest zijn, waarvan er 58 eer} prijs behaalden. Beoordeeld werden de aan leg, de beplanting en het onderhoud, Geenj vakwerk werd vereischt. De vier groepen waarin men geplaatst kon worden betroffen: A. kleine voortuinen, B. groote idem, C. zij-1 tuinen en D. achtertuinen. Een tweetal deelnemers wordt in het bijzon der hulde voor hun prestaties gebracht. Dat) zijn de heeren G. Lastdrager en L. Huysman! En dan wordt overgegaan tot het kardi-j nale punt, de prijsverdeeling. Nu, men zal we) hegrijpen, dat dit niet mee viel. Men trok: steeds een nummer en in. die volgorde mocht men kiezen. Dus stonden velen te aarzelen! en weer andéren hadden reeds lang tevoren hun keus bepaald. Er heerschte een montere stemming waaraan zelfs het uit- en aan gaande licht geen afbreuk kon doen., De heer van Dalen sprak tenslotte nog enkele woorden van afscheid, waarna 58 adspirant-.tuinkunstenaars" bepakt en be zakt huiswaarts togen. Hiecpnder laten wij den uitslag volgen: Groep A: Ie., prijs: G. J. v. Stenio, P. ter Burg, Jj Walboom, J. Orynus; 2e prijs: K. v. d; Maas] W. Cronenburg, H. Ornée, G. v. Krimpen; 3é prijs: J. Hollander, J. v. Prooyen, H, Ruurs, J. Henhink, P. v. Reems; 4e prijs: D. Verhage,; C. Krijnen, E. Heyblok, P. J. Vrijvogel, K. Dekker. Groep B: le prijs: G. Lastdrager, met aant., L. Huis man, met aant., E. Schipper; 2e prijs: D.j Swart, A. H. Noors; 3e prijs: Mej. J. Tim merman, C. J. Guijken, J. v. d. Luit, J. v. dj Kalwey, W. Goudswaard! W. 't Mannetje; 4e prijs: C. J. de Graaf. Groep C: le prijs: G. Lastdrager; 4e» prijs: P. Ritico, J. v. Willigen, J. Zeeman. Groep D: j le prijs; A. v, Drimmelen, G. Lastdrager,' P. Schipper, G. v. Stenis, J, Walboom, S. v. Zweden, A. Kalwey, G. v. Krimpen, D. Swart 2e plrys: A. y. d, Schans, H. krabbendam,. H. Lueker, P. N. v. Reems; 3e prijs: J. vj Willigen, J. Hollander, B. Zondervan, C. Krij-j nen, P. Beekma; 4e prijs: Timmerman, Jj Burgmeyer, P. Smolenaars, B. Kooy, W, Kraak. WONINGBOUW OUDE HELDER. Nieuwe woningen aan dew Koningsweg. Men zal zich herinneren, dat wij voor eenigé maanden melding hebben gemaakt van de eerste steenlegging voor een complex goed koop e woningen, door den heer Th. C. Lug- tenburg aan den Koningsweg geplaatst. Hier door werd een smaakvolle afsluiting verkre gen van den Ouden Helder; de aloude Koningsweg, tot voor kort niet meer dan een paadje, is nu gepromoveerd tot een moderne straat met een flink trottoir en er is hier, door deze huisjes, een aardige buurt ontstaan» Wij deelden toen tevens mede; dat de bedoel ling was voorloopig een veertigtal van der-( gelijke woningen te bouwen; de eerste steen legging betrof de twee eerste blokken van totaal 22 stuks. Men zal begrijpen, dat het hier een expern ment betreft, waarop de kwalificatie „ge-j durfd" van toepassing is. Immers, deze woningen worden voor minium-pryzen be schikbaar gesteld, en zelfs een niet-deskunT dige op dit terrein zal begrijpen, dat zoo'rj complex spoedig en vlot van de hand moet gaan, wil het rendabel worden voor den onder) nemer. Het viel ons dezer dagen op, dat in-j derdaad deze huizen reeds alle bewoond zijnj en dat de heer Lugtenburg reeds weer met een nieuw complex is begonnen. Beter bewijs', dat aan huizen in dit goedkoope genre inder daad behoefte bestaat, konden wij 'niet krijgen. „Volkshuisvesting" heeft, achter deii Ruyghweg haar volkswoningen gebouwcf maar blijkbaar kunnen deze nog niet aan dé bestaande behoefte voldoen. Wat de heef Lugtenburg, in samenwerking met het archi tectenbureau Baanders Peeters, hiei thans „_v v,6alul neerzet, zyn woninkjes, alle vrij van erfpacht!, I en lezingen t en voor slechts 25000 verkrijgbaar. Geen wonder, dat zij grif weggaan Het is de bedoeling thans nog een 11-tal van dit soort woningen te bouwen Eén ervan wordt een winkelhuis Wij zullen latei, wel eens gelegenheid lebben hier nader op terug te komen, voorloopig wachten wij met belang stelling het verdere experiment op het gebied •van volkswoningbouw af. KUNSTHANDEL OOSTENDORP. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid in zijn woning, van Galenstraat 53, een expo sitie te zien van een stadgenoot, den kunst schilder J. H. Oostendorp, iemand, die als zoodanig zijn sporen en reputatie reeds lang verdiend heeft. Wat in dit werk allereerst opvalt, is de Veelzijdigheid, zoowel in tech, Jiiek als in cóloriet'en genre. De héér Oosten dorp heeft zich in geen enkel genre gespe cialiseerd; hij maakt olieverf-stillevens zoo goed als aquarel-landschappen of pastels, doet niet aan moderne experimenten, doch tracht het beeld weer te geven zooals het is. Merkwaardig is, dat de simpelste dingen soms bronnen zijn van ongekende schoon heden. Men zie bijvoorbeeld dat stukje Stroo- weg, direct voorbij Klop (daar waar de weg ombuigt). Wie onzer zou daarin een object zien voor een aquarel? De heer Oostendorp heeft er een stemmig stukje van gemaakt. De Donkere Duinen geeft hij weer, er een klein olieverfschilderij van in herfsttij vervaardigd, maar ook als pastel heeft hij de Donkere Duinen weergegeven. Wie zich de moeite geeft ze te gaan bezichtigen, zal het met ons eens zijn, dat dit mooi en knap werk is. Prachtige stemmingsstukjes zijn er uit Indië; de geheimzinnige stemmingsvolle sfeer is uitstekend getroffen. Men vindt er stukjes van verschillenden aard; met volle, door geen wolk bedekte maan, waarbij vooral het don- kere kleurengamma voor het landschap zelfj voor zoover het niet door het maanlicht wordt beschenen, prachtig uitkomt. Er is ei: ook een met een bewolkte maan en het is wel frappant het verschil te zien in uitvoe ring en tint. Daarentegen is in een schilden, van het Zwanewater weer. uitstekend dé blijde; lichte sfeer van onzen Hollandschén zomer1 -V- weergegeven. Ook een duinlandschap bi; Schoorl is bizonder mooi van tint. Het is ondoenlijk alles te noemen wat hier geëxposeerd is; er is letterlijk elk genre van techniek; olieverf, aquarel, pastel, rood-aarde, sepia, enz. Het is voorts het streven van den heer Oostendorp om voor ieder 'werk een pas sende omlijsting te vinden, dat wil zeggen, een lijst, die door haar kleur zich bij het coloriet van het doek zelf aanpast, daarin" als 't ware zich op'ost. 't Is het best, dat de lezer zelf een kijkje gaat nemen in de van Galenstraat; hij zal dan wel zien, dat wij niet overdrijven en dat wé hier werkelijk met knap werk te doen 'hebben. En de prijzen zijn niet hoog te rioemén. De tentoonstelling is geopend van 21 Sept. tot 7 October, tot des avonds 10 uur (ook des Zaterdags). Zondags tot 7.30 uur. RIALTO-THEATER. Het journaal van deze week, zoowel het binnenlandsche als het internationale is interessant en boeiend. Van het' binnenland zijn er veel wedstrijden verfilmd, een wieler wedstrijd in Rotterdam, een typische wedstrijd van paarden in Groningen. Hier is de Martini-: toren op het fraaie marktplein niet vergeten., Verder een damessterrit in Den Haag, folklore te Beesd aan de Maas, motorrijden te Alk maar, alles zeer interessant. Ook Abessynië is vertegenwoordigd, waarbij we een kijkje krijgen van een receptie bij den negus en met dit interessante volk persoonlijk kennis maken. Ook van de reis van Hare Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid naar Engeland krijgen we een paar opnamen te zien. Twee groote nummers volgen, béide met Engelsche versie en Nederlandsche opschrif ten, In „Zwanenzang" krijgen we de ietwat trieste geschiedenis van de carrière eener zangeres; triest, omdat in deze geschiedenis zoo sterk de broosheid en kortstondigheid van zoo'n loopbaan uitkomt. Wel interessant is hier de opname in de Weensche Opera, waar de zangeres in kwestie wordt voorgesteld aan den ouden Keizer Frans Jozef, van wien een verwonderlijk goede imitatie is gemaakt. De Aartshertog blijkt een reeds goede bekende van de zangeres te zijn, maar nu zij zijn iden titeit kent, is de kwestie van een huwelijk tegelijk van de baan. Dan komt de oorlog en daarna is het spoedig met haar carrière af- geloopen: andere sterren rijzen op en „Irela" dat is haar tooneelnaam moet verdwij nen uit het openbare leven. De tragiek van een en ander is wel goed weergegeven. In deze film kan men voorts van gelede zang genieten. Het tweede nummer is. typisch Engelsch; „De Helderziende" heet het en het verhaalt van een variété-artist, die inderdaad op som mige oogenblikken de gave bezit der helder ziendheid en dan allerlei voorspellingen doet, die ook uitkomen. Zegen of geluk brengt hem die gave echter niet, zooals de film duidelijk doet uitkomen. In „Zwanenzang" wordt het oog. bekoord door de schilderachtige costumes uit het be gin van deze eeuw. BOTSING. Donderdagmiddag is op den hoek Ruygh wegVan der Duyn van Maasdamstraat een ongeval gebeurd, dat wonderlijk goed is af- geloopen. Een vrachtwagen van de firma Kaan, een luxe auto en een fietser kwam bijna tegelij kertijd op dit punt en naar men ons mede deelde door een fout van den fietser kwam deze onder den vrachtauto terecht. Hij zelf werd echter niet noemenswaard verwond, terwijl zijn fiets geheel vernield werd De andere auto speelde verder geen rol brj dit ongeval, zoodat dit nogal goed afliep. Momenteel bereidt het bestuur reeds een grooten propaganda-avond voor. Nadere bijzonderheden zullen hierover bin nenkort bekend worden gemaakt «i t i HET GROOTE ACCORDEON-ORKEST IN CAS-NO. Hedenavond treedt bovengenoemd' ensem ble, bestaande uit 35 accordéonnisten, op ih Casino. Reeds 4 jaar achtereen, nj. tweemaal in Den Haag, éénmaal in Leiden en éénmaal in Nijmegen, won dit uitst .kende orkest een eersten prijs op diverse concoursen. Wij kunnen dan ook een prachtigen avond tegemoet zien; o.a. brengen de door de radio bekende „Accordeon-Harmonists" speciale nummers, welke zeer zeker een groot succes zullen oogsten. „HELDERSCHE HOT CLUB". Men schrijft ons: Evenals het vorig jaar, zal de „Heldersche Hot Club" ook in dit seizoen voortgaan met het organiseeren van soirée's, dansavonden Het is ons een genoegen enzen lezers te kunnen mededeelen, dat wy door een over eenkomst met hèt bekende Reuter- bureau in staat zijn uit het land van kei zer Haile Selassié, dat op het oogen- blik zoozeer in het middelpunt aller be langstelling staat, geregelde wèkelijksehe brieven tc kunnen geven. Het is Mr. Collina, Reuters correspondent te Addis Abeba, die deze correspondentie zal ver zorgen; op het oogenblik heeft hij zijn kwartier in de hoofdstad van Abessynië opgeslagen; mocht het tot een oorlog komen, dan zal hij den strijd aan de zijde van Abessynië meemaken. Mr. Collins was Reuters' hoofd-corres- pondent i- Istanbul. Hij is een broer van Sir Geoffrey Collins, lid van het Engel sche kabinet, staatssecretaris van Schot land. Hij is 39 jaar oud, opgevoed aan de universiteit te Uppingham, gedurende den oorlog in dienst geweest bij de Górdon Highlanders en beloond met het Militaire Kruis Daarna was hij 10 jaar buiten- landsch correspondent van de „Times", 5 jaren in Sofia en 5 jaren in Konstan- tïnopel. Thans is hij chièf-correspondent (voornaamste correspondent) in het Oos ten. Reuter acht hem hoog als een van de meest belovende correspondenten van haar staf, hy noemt hem een scherp op merker en begaafd journalist, die zijn werk verricht met energie, bekwaam heid en ervaring. Wij vertrouwen, dat de heer Collins in staat zal zijn een goeden specialen Abessynischeri diénst te geven, zoodat de lezers van de Heldersche Courant uit de beste bron hun voorlich ting Zullen ontvangen. In Engeland gaat men zich al meer toe leggen op de levertraan-industrie. Vroeger werd de levertraan, die in Engeland wordt gebruikt, uit Noorwegen betrokken, maar nu wenscht men zooveel mogelijk in eigen bel hof te te voorzien. Daartoe is, volgens de N. Visscherij Crt. opgericht de British Cod Liver Oil Producers Ltd., met een nominaal kapitaal van 50.000. De aandeëlen bevinden zich in handen van de eigenaren van trawlers. De laatste jaren is het verbruik van lever traan in Engeland belangrijk toegenomen. Iii Huil is onlangs een groote fabriek gebouwd; waafbij een speciaal laboratorium ië irigei richt voor het nemen van proeven. In de fa briek te Huil zal de olie, die in de trawlers reeds op zee wordt bereid, worden geraffi neerd en ïri flesschen gedaan. De verschil lende gebruiksaanwendingen van levertraan zijn veel grooter geworden en ook de vraag is belangrijk gestegen. De vraag doet zich voor of hier te lande in die richting ook niet iets is te beréiken. Volgens den naam van de maatschappij zou de levertraan uit de kabeljauw worden getrokken. Voor de kabeljouw-visscherij, die zeer ze ker ook door onze trawlers intensief zou kun nen worden beoefend, zou er dan wat meer perspectief kunnen ontstaan. We bezitten nu reeds wat perspectief, om dat te IJmuiden thans kabeljauw gefilleerd, in gedroogden en gezouten toestand wordt verwerkt en in den handel wordt gebracht en naar het zich laat aanzien wel aftrek zal vinden. Komt daar misschien nog bij de levertraanproductie uit kabeljauw dan ont staat er waarschijnlijk een drang zich spe ciaal op de kabeljouwvisscherij te gaan toe leggen. Dit kan gestimuleerd worden door over heidsbemoeiing, die voor mogelijke industrie objecten een open oog heeft. Wel is men wat huiverig hier te lande om nieuwe industrieën op te richten 'met de be doeling in eigen behoeften te gaan voorzien; waardoor dus buitenlandsche invoer ten deele wordt uitgeschakeld en er kans is van grpo- ter verstoring in evenwicht van de handels balans, maar dat zijn dingen, die nader on der de oogen kunen worden gezien. Al te scrupuleus kunnen ook wij helaas niet meer zijn, omdat er een belangrijk visch- bedrijf in gröoten nood verkeert. En het oude spreekwoord, dat het hemd nader is dan de rok, heeft zijn kracht allerminst verloren. Al het mogelijke dient te worden beproefd om de visscherij in stand te houden. Dat is van vérstrekkende beteekenis voor onze volkskracht. En in dit geval voor onze geaardheid van de zee te beploegen. Déze ge aardheid laat zich niet gemakkelijk weg cijferen en telkens weer zal er drang- zijn om die geaardheid uit te leven. De overheid dient deze geaardheid te steu nen en dus veel moeite te doen om- dé vis scherij te helpen. Nu de haringteelt in de IJsiandsche wateren zoo'n geduchten tegenvaller is, zoodat, men zelfs op basis van force majeure leverings contracten van haring heeft moeten annu- leeren en anderzijds om wel aan het contract te kunnen voldoen, zich tot ons land heeft moeten wenden, verdient het aandacht het geen Dr. Tesch voorspelt omtrent de haring- vangsten in het Kanaal. In het orgaan van het Intern Bur. voor dé Zeevisscherijen schrijft Dr. Tesch o.a. In de eerste helft van October kan een overvloedige vangst van jonge visch wordeq verwacht. Van midden October tot half November z8l het slap zijn, daarna een ruime vangst 'van oudere jaarsoorten tot Kerstmis of zelfs later, voornamelijk evénwel omstreeks de volle maan van 10 December. Geadviseerd wordt de vangst niet te vroeg te staken en zeker die op versche haring tot begin Januari toe te blijven uitoefenen. I j We hopen, dat de haringvloot daarmedf haar voordeel zal Runnen doen. Volgens het HariÖélsbJad te het derde' schip ,-,uov uw, iujila jeu I Zondag 22 September Ned. Herv. Gem. (N'w. Kerk. WesTstraatV 's Morgens 10.30 uur, Ds.- H. J. Witkop van Schagerbrug. Ned. Herv. Gem, WesterkerK, Westplein) Geen dienst. Gcref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meijnen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk), 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaai ,'s Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens }0 uur 's middags 5 uur Leesdienst. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 u., de heer W. J. F. Meiners Luth. Cand. te Amsterdam. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Begin Zondagsschool 11.30. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uui Ds. G. J. Waardenburg, van Haarlen, Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers; Vrijdagavond 8 de héér J. Sevensmt Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Vjsrlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Slüisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen Bed. H. Doop. Zaterdag 21 September. Accordeon-concert, Casino, 8 uiir. Floralia-tentoonstelliny, Café \Prins Hen drik", Julianadorp, 7 uur. Zondag 22 Septebmer. Populaire Söirée, Musis Sacrum. Accordeon-concert, Casino, 8 uur. Floralia-tentoonstelling, Café .Fr rus Hen drikJulianadorp, 25 uur, t10 uur. Maandag 23 September.. Heldersche Damclub, Casino, 8 uur. Woensdag 25 September. Modeshow, Casino, 2 uur. van de Mij. „Marchaten" thans van eer. radio-installatie voorzien, n.1. de Emma IJm. 177. Steeds meer treilers worden hiermede uitgerust. De rijksadviescommissie wees ir. haar rapport op het euvel van de weinig moderne inrichting der IJmuider trawlvloot o.a. door het ontbreken van radio. Thans zou ze dus dit oordeel hebben te herzien. In den regel zijn de kosten van aanschaf fing het bezwaar, maar ten slotte moet men „bij" blijven, wil men een bedrijf niet zien achteruitgaan. Daarom moet voor alle bedrijven ook op ruimer afschrijving worden gerekend. Daarop wees ook laatst de heer Plesman in eer, redevoering over de voortschrijding van 'de luchttechniek. Naar aanleiding van de zinsnede in de Troonrede over de visscherij houdt „De Tele graaf" een beschouwing over het productie- en distributie-apparaat van dezen bedrijfs tak. Bepleit Wordt een zoodanige outillage van de trawlvloot, dat kan worden voldaan aan dén telkens' uitgesproken wensch van den kleinhandel, dat voldoende rondvisch en heil bot door nationale schepen kan worden aan gevoerd. Verder wordt óok gepleit voor uitgebreide: aanbouw van motorkotters, omdat deze nog wel rendabele resultaten weten te bereiker en uitgebreider gebied dan de motorbotter; kunnen bestrijken. Zeer 'vermoedelijk is by deze beschouwing gedacht aan de woorden namens Wethoudei de Boer gesproken bij de opening van d( Remavi, waarin deze aangelegenheid nadruk kelijk werd aangestipt.' Dan nog wordt gepleit voor omzetting vai treilbedrijf in snurrevaad, omdat ook daarvar het resultaat beter is en bovendien dez( vischmethode leidt tot sparen van jong» visch. In verband daarmee wordt de credietver- strekking aangeroerd, omdat het bedrijf zei' thans geen uitgaven tot omzetting in dier geest toelaat. De overheid zou zich dit dui moeten aantrekken en dan op basis van af lossing en rentebetaling. Hetgeen vooral op het congres van der Bond van den Kleinhandel in visch doof, der heer Stevenson is gezegd, omtrent het koel technisch opslaan van visch bij overvloedig1 vangst vindt in deze beschouwing eveheCn verdediging. Wat de distributie betreft, wordt ook he pogen van dezen Bond om tot uitbreidin; van vischwinkels, etc. te geraken, gunstig be oordeeld, waarbij de in. de Troonrede v^sti gingseisch wordt aangehaald. v.< Maar daarbij diént groothandel en dd tut sohenvorm tusschen,, groot- en kloinfeajfiuk niet te worden, uitgescjrkeld. .,vc Het, kan qns slechts, verheugen, „dnfci, o grpote pers. zich ookj in ruimere ,ruate..^n( het visscherij-yrjaagstuk gaat, bezig hpnpler In dit geval vooraf omdat het in overeer stemming is met hetgeen in ons blad te dit zake menigmaal is voorgesteld en zoow( door wethondér dé' Böèr als «en1 heer St» venson herhaaldelijk is betoogd, jq,,»> 0, -)0 <(o JrtowsoJ ,v rrorl 'oiti >V ."BüIilüsVl .idjJxwtYéiJUoq

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 21