mm spierwit mh lendenpijn KL00STERBALSEM Jiocd ijwt Jicd %ot. Het geschil tusschen Italië en Abessinië. BINNENLAND LUCHTVAART BUITENLAND tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935. 5 De Koningin en de Prinses naar de manoeuvres. Alg. Ver. v. bloembollen cultuur. Het witte achterspatbord voor rijwielen. Verhccging van den steun aan den tuinbouw. Protest tegen Joden- vervolging in Duitschland. De staking in de Tilburgsche textielindustrie. Nederlandsche Spoorwegen. Een voor de luchtcarteering van Nienw-Guinea bestemd vliegtuig vermist. Om den Gordon-Bennett- beker. De Postvluchten van en naar Indië. EN DACHT TE BEZWIJKEN De voorstellen der commissie van vijf. Hedenochtend beslissing te Rome? Een oorlogscrisis? Gistermiddag uit Den Haag ver trokken. De Koningin is gistermiddag met den trein van 3.10 waarin het koninklijk salonrijtuig medereed van Den Haag naai- Het Loo ver trokken, teneinde gedurende eenige dagen de legeroefeningen in Gelderland bij te wonen. H. M. was vergezeld van Prinses Juliana. J. R SNOECK HENKEMANS. Noemt ontslag als lid van de Tweede Kamer wanneer de behande ling van het bezuinigingsontwerp is beëindigd. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, is de heer J. R. Snoeck Henkemans, wethouder van 's-Gravenhage, voornemens, wanneer de Tweede Kamer de behandeling van het bezui- nigingsontwerp zal hebben beëindigd, als lid van de Tweede Kamer ontslag te nemen. De heer Krelage treedt na 24 jaren af als voorzitter. Tn de December vergadering van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur komt aan de orde de periodieke verkiezing van een voorzitter. Naar het Handelsblad verneemt, zal de heer E. H. Krelage wiens vijfjarige periode dan afloopt, zich niet weer beschikbaar stellen. Hij heeft ongeveer 24 jaar het voorzitter schap bekleed en meent, dat .thans een jon gere kracht de leiding moet overnemen. Volgens de statuten der Alg. Ver. moeten de afdeelingen in November den naam van een eventueelen candidaat opgeven, zoodat op het oogenblik nog niet vaststaat, wie de opvolger van den heer Krelage zal zijn. Verplichtend gesteld. Bij Kon. besluit ia vastgesteld een nadere wijziging van het motor- en rijwielreglement, waaraan het volgende wordt ontleend: Bepaald is, dat een rijwiel, waarmede over een weg of een rijwielpad wordt gereden, voorzien moet zijn van een achterspatbord, of, indien het rijwiel twee achterwielen heeft, van achterspatborden, waarvan, voor het achterop rijdend verkeer goed zichtbaar, het gedeelte over een lengte van ten minste 30 cm, geme ten van het achterondereinde, geheel helder wit is gekleurd of geheel van een helder witte bedekking is voorzien, met dien verstande, dat de witte strook, mits niet smaller dan het spatbord, ook als verlengstuk aan het achter ondereinde daarvan mag worden aangebracht, en dat, indien een reflector wordt gevoerd, deze op het witte gedeelte van het achter spatbord of op het witte verlengstuk, en niet hooger dan 60 cm boven het wegdek moet zijn aangebracht. Bepalingen voor bakfietsen. Voorts is bepaald, dat met voor goederen vervoer ingerichte rijwielen op meer dan twee wielen niet mag worden gereden op rijwiel paden of op wegen, voor zoover die niet open staan voor het verkeer met rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. Verder moeten deze rijwielen voorzien zijn van ten minste één rem, waarmede het ieder oogenbiiK tot stilstand kan worden gebracht. Ook moeten deze op meer dan twee vielen voor goederenvervoer ingerichte fietsen voor zien zijn van twee lantaarns, die voorwaarts een helder licht uitstralen en die geplaatst zijn vooraan aan de uiterste linker- en rech terzijde van den bak of opbouw van een lan taarn, die achterwaarts een rood licht uit straalt. Datum van invoering nog niet bekend. Met ingang van welken datum bovenstaan de maatregelen zullen worden ingevoerd, is nog niet bekend. Dit zal, naar verwacht mag worden, geschieden bij niinisterieele beschik king. Men zal deze dus eerstdaags wel tege moet kunnen zien. DE SLAPTE IN DE MIJNEN. Weer 130 arbeiders ontslagen. Op de Oranje Nassaumijnen te Heerlen en omstreken zgn thans weer in totaal 130 mijn werkers ontslagen, waarvan op de Oranje- Nassaumijn 54, op de Oranje Nassaumijn II 60 en op de beide overige Oranje Nassau mijnen de rest. KREUNDE VAN PIJN. Stjjfheid en spierpijn nu verdwenen. „Jarenlang heb ik geleden. Vaak heb ik ge kermd van pijn in mijn spieren en ik was soms zoo stijf, dat ik mij niet bukken kon. Ook had ik veel last van constipatie. Slapen kon ik meermalen niet van pijn en eetlust of opgeruimdheid bestonden voor mij niet. Ik heb nu een vol jaar Uw Kruschen Salts ge bruikt en heb nergens meer last van. Omdat ik nu volkomen ervan overtuigd ben, dat Kruschen Salts het eenige goede middel is, geef ik U uit dankbaarheid het recht dit schrijven te publiceeren. Omdat ik weet wat lijden is, raad ik een ieder dringend aan ook Kruschen Salts te gaan gebruiken." Mej. D. d. H. te O. Stijfheid en rheumatische aandoeningen ontstaan door onvoldoende werkende afvoer- organen. Dit verklaart waarom de rheuina- lieklijder zoo dikwijls, bewust of onbewust, last heeft van constipatie. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking; de afvalstoffen en over tollig urinezuur worden uit het lichaam ver wijderd, pjjnen en stijfheid verdwijnen. De "dagelijksche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor constipatie, rheumatiek en U Arisch en „fit" houden. Stralende gezondheid Voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en j 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. -t op, dat op het etiket op de flesch zoowol S-'8 op de buitenverpakking, de naam Rown- lee Handels Maatschappij voorkomt. Met 6 millioen, zoodat de voor 1935 vast te stellen richtprijzen voor 100 pot. uitgekeerd kunnen worden. De zeer ernstige omstandigheden, waarin de tuinbouw, in het bijzonder door de export- moeilgkheden is geraakt, hebben er toe ge leid, dat de minister van landbouw en vis- scherrj het steunbedrag, dat voor 1935 uit het Landbouwcrisisfonds voor den tuinbouw be schikbaar zal worden gesteld, met 6 millioen gulden heeft verhoogd, zoodat thans in totaal voor den tuinbouw voor het jaar 1935 een bedrag van 12 millioen gulden beschikbaar is gesteld. Door deze verhooging van het steun bedrag is de mogelijkheid geopend, de voor 1935 vast te stellen richtprijzen voor de producten en in de perioden, waarvoor deze zullen gelden, voor 100 pet. uit te keeren. Het ligt in de bedoeling reeds dezer dagen tot een belangrijke voorschot-uitkeering over te gaan voor producten, waarvan de oogst en de geldelijke ontvangst practisch kan worden overzien. Een massale vergadering te Amsterdam, Het comité voor bijzonder Joodsche belan gen had tegen Donderdagavond een groote openbare vergadering in de Apollo hal te Amsterdam belegd, om te protesteeren tegen de ontrechting van de Joden in Duitschland. De oproep tot deze betooging had, blijkens duizenden en nog eens duizenden, die opge komen waren om er aan deel te nemen en blijk te geven van hun gevoelens van veront waardiging over hetgeen den joden door het Hitler-regiem in Duitschland wordt aange daan, een geweldigen weerklank gevonden. De zesduizend plaatsen in de groote hal wa ren tot de laatste toe bezet, en misschien nog veel meer duizenden bleven zich gedurende de heele vergadering buiten verdringen. De heer A. Asscher stelde in het licht, dat de Joden steeds trouwe burgers geweest zijn van het land, dat thans meent op grond van de waan-idee van ras-suprematie hun be staansmogelijkheid te mogen vernietigen. Zij hebben de wetenschap en de kunst van dat land gediend, zij hebben hun bloed ervoor ge offerd in den wereldoorlog. Op de Joden is in Duitschland het stempel van den paria gedrukt. Daartegen moeten wij met kracht protesteeren, ook tegen de tel kens weer herhaalde onwaarheid, dat bolsje wistisch en Joodsch een is. De Duitsche regeerders zullen ontwaren, dat men een oud en eerbiedwaardig ras als dat der Joden niet kan vernietigen. De eeuwen door heeft het zich tegen alle vervolging ge handhaafd, het zal dit ook ditmaal doen, als het blijft bouwen op den almachtigen God. Opperrabgn Saarloufe. Namens het opperrabbinaat van de groote synagoge heeft wnd. opperrabbijn Saarlouis het woord gevoerd. Hg wees erop, dat de grootste corypheeën der wetenschap den al- ouden laster tegen het Jodendom steeds op nieuw hebben weerlegd, maar die laster bleek onuitroeibaar. Hij is het gevolg van een massa-psychose en een massa-vergiftiging. Tegen dien laster, die slechts kan voortko men uit de laagste instincten van haat, gaat hier opnieuw een striemend protest uit. Wij richten ons, zoo zeide spr., tot het geweten van de menschheid om bescherming tegen het grenzenlooze onrecht, aan zooveel weerloozen aangedaan. Prof. dr. A. H. de Hartog. Volgende spreker was prof. dr. A. H. de Hartog, die zijn sympathie met Israël wilde uitspreken, uit naam van de menschheid en het recht. In de geschiedenis, zeide spr., is Israël aan de menschheid ten zegen geweest. Niet van het Walhalla, welks goden bier dron ken uit menschenschedels, evenmin van den Olympus en zijn onderling kijvende goden, maar van den berg Sinaï is de bliksemslag Gods ingeslagen. Spr. eindigde met een: Heil Israël. (Langdurige en stormachtige toejui chingen). Rede van kapelaan H. Drost. Kapelaan H. Drost deed de stem der katho lieken hooren. Hij richtte zich tot zijn gehoor met de woorden: Broeders en zusters van Israël, wat een storm van toejuichingen deed opgaan. Het onrecht aan Israël, zoo zeide hij verder, is een onrecht, den menschen aange daan. En als het tegen onrecht gaat, zeggen wij met den grooten Christen apostel: Ik ben Griek met de Grieken, en ik ben Jood met de Joden. Als Hitier en Goering een krans neerleggen bij het graf van den Duitschen onbekenden soldaat, zoo eindigde spr., hebben zij er dan nooit aan gedacht, dat in dat graf een Jood kan liggen? De voorzitter deed daarna voorlezing van eenige ingekomen telegrammen van instem ming met deze grootsche protestbetooging, o. m. van de afdeeling Amsterdam van den Vrijheidsbond en van het bestuur van de fede ratie Amsterdam der S.D.A.P. Redle mr. dr. L. E. Visser. Mr. dr. L. E. Visser, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, was de vol gende spreker. Hij protesteerde vooral tegen de nieuwe wet,, in Neurenberg afgekondigd, welke huwelijken tusschen joden en met-joden verbiedt. Het recht is door onrecht ontheiligd, omdat onrecht recht is geworden. Voor dit huwelijksverbod is geen enkele rechtvaardig heid te vinden. Met zuiverheid van bloed heeit het niets te maken. Het verbod voor Joden om vrouwelijke dienstboden te hebben bene den zekeren leeftijd is treurig en belachelijk, maar niet voor de Joden. Deze wetten zijn gemaakt om het ras te smaden. Rede Ds. J. J. Buskes. Ds J. J- Buskes, een der redenaars die daarna optrad, deed een felle aanklacht hooren tegen Julius Streicher en zijn Sturmeri door wicn en waarin het anU-semaUsme en J het Derde Rijk vleesch en bloed zijn geworden. Het beroep van de machthebbers in het Derde Rijk op het evangelie is een leugen en een vervalsching van het evangelie. De God uit wiens naam een Goering en een Streicher de Joden achtervolgen, is een heidensche af god, die met God van het oude en het nieuwe verbond niets te maken heeft, de bijbel kent geen bloed en geen ras die zuiver gehouden moeten worden. Volgens den bijbel zijn alle menschen van een ras en een bloed. Millioenen Christenen over de heele wereld protesteeren in naam van Christus tegen de ontrechting van het Joodsche volk in het derde rijk. Ds. A. R. de Jong bracht in naam van de eenheid van het men- schelrjk geslacht van Jood en van niet-Jood een groet aan het volk van de progroms en het volk van de profeten. Laatste spreker was Prof. dr. D. Cohen. Deze zeide, dat de wetten van Neurenberg, bedoeld als smaad voor de Joden, in de ge schiedenis een smaad zullen blijven voor wie ze uitvaardigen. Wij hebben, zoo zeide spr., eigenlijk weinig begrip van den vollen omvang van wat de Joden in Duitschland, vooral in de kleine steden en dorpen, thans te lijden hebben, nie tvan de andere bewoners, met wie zij in vriendschap leven, maar van de horden van Duitschen bloede, die deze dorpen en kleine steden binnenvallen, de S.A. en de Hitlerjugend. Voor dit onrecht en deze bar- baarsche vervolgingen, zoo besluit spr., vra gen wij uw rouw en tegelijkertijd uw geloof, dat menschelijkheidsgedachte en rechtvaar digheid overwinnen zullen. Motie. Aan het slot van de betooging werd een motie aangenomen, waarin met diepe veront waardiging wordt geprotesteerd tegen de voortschrijdende ontrechting van de Joden door de nationaal-socialistische regeering in Duitschland, die een smaad is voor de wetten der menschelijkheid en een beroep wordt ge daan op het geweten der volken, om niet te rusten alvorens dit onrecht hersteld is. Onderhandelingen met een nieuwen bemiddelaar. De corr. van de N.R.Crt. te Tilburg meldt: Naar de stakingsleiding gisteren meedeel de, Is na een aantal vergaderingen met de stakers afgezien van verdere onderhandelin gen met het Eerste Kamerlid De Jong, om te komen tot oplossing van het conflict. Bereids is echter verbinding gekregen met een an deren bemiddelaar, van wien men echter den naam nog niet meende te kunnen noemen. Met dezen zullen vandaag de eerste bespre kingen worden gevoerd. Puzzle-wedstri d zomerpostzegels. x De trekking van den eersten en tweeden prgs. Ten overstaan van notaris Ludwig te Am sterdam heeft gisteren de trekking plaats ge had voor de toekenning van den eersten en tweeden prijs voor oplossing van de puzzle ten bate van de zomerpostzegels. De eerste prijs, een 5-persoons Ford-auto, is getrokken door den heer L. C. van Dijk, Markt te Zelhem. De tweede prijs een Philips-radiotoestel, werd toegekend aan den heer J. Maass te Nijmegen. EEN OPTIMISTISCH GELUID. Van de zijde van het Verbond van Neder- landsche Werkgevers schrijft men: Nadat de bekende fabriek van Talens te te Apeldoorn het vorige jaar reeds tot een belangrijke uitbreiding was overgegaan om in de toenemende behoefte aan ruimte voor de fabricage van inktlinten, «arbon en dupli- cator-stencils te voorzien, heeft deze firma thans opnieuw een aanbesteding gehouden voor een verdere vergrooting van haar fabriek met ongeveer 600 m2. shed-bouw. Pensionneering van personeel, dat den 55-jarigen leeftijd heeft bereikt. De directie der Ned. Spoorwegen heeft aan den personeelsraad, medegedeeld, dat zij met het oog op overcompleet van personeel bij den dienst van tractie en materieel heeft be sloten, met ingang van 27 October a.s. te pensionneeren 14 kolendragers, 3 stokers locomotievenloods, 67 machinisten, 2 machi nisten bij de Tramwegen, 2 leerlingen machi nist en 4 wagenbestuurders, in totaal 92 man, die alsdan 55 jaar of ouder zijn. Het ligt verder in het voornemen, ook aan bij vorengenoemden dienst werkzaam zijnde personen, die geleidelijk door het bereiken van den 55-jarigen leeftijd voor vervroegd ouderdomspensioen in aanmerking kunnen komen, de dienstbetrekking op te zeggen. RIJKSBEGROOTING VOOR 1936. Begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Aan de memorie van toelichting tot het Vide hoofdstuk der Rijksbegrooting (Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen) voor 1936 wordt ontleend, dat het geraamd beloop voor 1936 bedraagt 150.678.415 en dat voor 1935 is toegestaan 148.132.800, zoodat het ge raamd beloop voor 1936 meeer bedraagt 2.545.615. Voor het departement wordt voor 1936 uit getrokken 581.715 en werd voor 1935 toege staan 572.759. Voor het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs werd voor 1935 toegestaan j 12.621.805 en is voor 1936 uitgetrokken 12.199.824. Voor het nijverheidsonderwijs werd 13.207.888 voor 1935 toegestaan en is 12.989.145 voor 1936 uitgetrokken. Voor het lager onderwijs wordt voor 1936 uitge trokken 99.033.966 en is voor 1935 toege staan 95.556.416. Voor de afdeeling overige uitgaven betreffende het onderwijs werd 400.718 voor 1935 toegestaan en is 399.413 voor 1936 uitgetrokken. Voor de afdeeling Kunsten en Wetenschappen zijn deze bedra gen respectievelijk 2.753.161 en 2.684.282; en voor de afdeeling pensioensuitgaven 12.525.000 en 12.500.000. Toeneming wachtgelden b\j het L.O. Bij het lager onderwijs wordt aangeteekend, dat een stijging van de rijksvergoeding voor de openbare scholen, ad 1.220.558, voort vloeit uit de toeneming met 2.164.000 van wat voor. wachtgeld noodig zal zjjn. De rijks vergoeding voor bijzondere scholen is 2.487.697 hooger geraamd, waarin 1.446.000 voor wachtgeld begrepen is. DE STEUN VOOR DEN LANDBOUW: De zeer ernstige omstandigheden, waarin de tuinbouw, in het bijzonder door de export moeilijkheden is geraakt, hebben ertoe ge leid, dat de Minister van Landbouw en Vis- scherij het steunbedrag, dat voor 1935 uit het landbouwcrisisfonds voor den tuinbouw be schikbaar zal worden gesteld, met 6 millioen gulden heeft verhoogd, zoodat thans in totaal voor den tuinbouw voor het jaar 1935 een bedrag van 12 millioen gulden beschikbaar is gesteld. Door deze verhooging van het steunbedrag is de mogelijkheid geopend, de voor 1935 vast te stellen richtprijzen voor de producten en in de perioden, waarvoor deze zullen gelden, voor 100 uit te keeren. Het ligt in de bedoeling reeds dezer dagen tot een belangrijke voorschot-uitkeering over te gaan voor producten, waarvan de oogst en de geldelijke opbrengst practisch kan worden overzien. Tusschen Ahyab en Rangoon. Een Reuter-telegram uit Londen meldt: Een van de drie nieuwe De Havilland 89 Dragon Rapide vliegtuigen, die op 11 Sep tember van Schiphol zijn gestart voor een vlucht naar Nederlandsch Nieuw-Guinea om daar bij de carteeringswerkzaamheden dienst te doen, wordt vermist. Het toestel is het laatst gezien ten noorden van Bassein, ongeveer 100 mijl ten Westen van Rangoon. Men vreest, dat het een noodlanding heeft moeten maken. Reeds is men begonnen naar het vermiste vliegtuig te zoeken. De bemanning van het toestel. De bemanning van het toestel bestaat uit den Engelschen gezagvoerder kapitein E. Ful- ford, den Nederlandschen tweeden piloot, lui tenant-vlieger J. Vonk, en den Engelschen werktuigkundige S. J. Cope. Het zoeken gisteren gestaakt wegens slecht weer. In een telegram laat op den middag door de K.N.I.L.M. ontvangen telegram deelde ka pitein Koppen mede, dat het zoeken naar het vermiste De Haviland Dragon rapide- vliegtuig wegens het slechte weer moest wor den gestaakt. Zoodra het weer beter werd, zouden de po gingen worden hervat. Polen winnaar. In den loop van Woensdagavond en Woens dagnacht zijn ook de landingsberichten van de laatste deelnemers binnengekomen. De berichten zijn nog niet alle door de Aero Club bevestigd, mogen echter wel als juist wor den aangenomen. De Duitsche ballon Erich Deku, die de ernstigste concurrent van de Poolsche ballons bleek te zijn, is ten Zuidoosten van Moskou geland en de Poolsche ballon Polonia II na bij Stalingrad. Volgens de natuurlijk nog officieuse bere keningen der Poolsche bladen, die reeds de Poolsche overwinning en de definitieve ver overing van den Gordon Bennett-beker beju belen, daar dit de derde Poolsche overwin ning is, is de vermoedelijke uitslag als volgt: 1. Warschau II (Polen) met ca. 1560 K.M. 2. Polonia II (Polen) met ca. 1500 K.M. 3. Erich Deku (Duitschl.) met ca. 1450 K.M. 4. Belgica (België) met ca. 1440 K.M. De Nederlandsche deelnemers. Omtrent de landing van de Nederlandsche deelnemers, ir. M. ten Bosch en de heer J. E. van Tijen wordt nader meegedeeld, dat de Torun te Bologoje, gelegen aan den spoorweg LeningradMoskou, ongeveer halverwege deze beide steden, is gedaald. De afstand WarschauBologoje bedraagt hemelsbreed 970 K.M, De Lijster vertrok 20 Sept. van Bagdad en landde denzelfden dag te Jodhpoer. Dank zij KLOOSTERBALSEM is zij weer gezond en vroolijk „Telkens als hel op kwam, kreeg ik een gevoel of ik met nijptangen werd Jteknepen en ook of groote spelden n mijn lichaam prikten. Mijn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en ik werd oud voor mijn lijd en onge rust over de toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem, die ook voor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer ik mij met Klooster- balsem inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde. Nu ben ik weer gezond en vroolijk." 8. L te A. AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brnnd-en sny wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rhenmatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62% ct. en 1.04 Naar Reuter meldt, bevindt Aloisi zich nog steeds te Genève. Men heeft daar algemeen den indruk, dat hij, als hg naar Rome gaat, niet meer zal terugkeeren. Zijn vertrek zou met een breuk in de betrekkingen van Italië met den Volkenbond gelijk staan. De eenige straal van hoop te Genève is gegrond op het feit, dat de voorstellen van de commissie van vgf geen onmid dellijk afdoende weigering in Rome heb ben ondervonden. Naar Reuter Donderdag uit Genève meldde is de commissie van vijf Donderdag tot (heden) Zaterdag uiteengegaan in de hoop dat zg dan wellicht de beslissing van Italië zal weten. Zal Mussolini's antwoordt nog weken uitblijven Naar de Geneefsche correspondent van de Intransigeant verzekert, zal Mussolini heden aankondigen, dat zijn antwoord nog twee of drie weken zal uitblijven. Intussehen wil hij dan Engeland en Frankrijk polsen over onder deden van de voorstellen. Zelfs onder druk van sancties wil men slechts koloniale actie blijven voeren. De Italiaansche ministerraad komt hedenochtend om 10 uur bijeen, zeer waarschijnlijk om te heslissen over het antwoord, dat gegeven zal worden op de voorstellen der commissie van vijf en over het tijdstip der algemeene faseisti- sche mobilisatie. De bevolking wacht, aldus Havas, kalm en met steeds toenemende belangstelling af, hoe het ant-voord zal luiden en velen gelooven, dat heden ook tot de mobilisatie zal worden be sloten. Italië, aldus meent men, aanvaardt de verantwoordelijkheid voor zijn optreden in Oost-Afrika, doch acht zich niet verantwoor delijk voor hetgeen mocht voortvloeien uit een uitbreiding van het Italiaansch-Abessini- sche conflict. De Negus acht de voorstellen aannemelijk. Reuter meldde gisteravond uit Addis Abeba: De voorstellen der commissie van vijf wor den nog steeds aan een diepgaand onderzoek onderworpen. Over het algemeen genomen beschouwt men ze hier als aannemelgk. De regeering staat echter op het standpunt, dat zij overeenkomstig haar vroegere beloften omtrent oeconomische concessies, waarbij aan alle landen gelijke rechten werden verleend, niet in staat zal zijn, Italië bijzondere con cessie te verleenen, aangezien deze eventueel tot geschillen met de andere belanghebbende mogendheden zouden kunnen leiden. BERTHOLD JACOB VRIJGELATEN. Berthold Jacob, die om half vier gistermid dag is vrijgelaten, is per automobiel in de richting van Straatsburg vertrokken. Hel vermiste Havilland vliegtuig der Nieuw Guinea-expeditie. Inzet v.l.n.r.t capt Tulllord, gezagvoerder; luitenant J. Vonk, tweede bestuurder en de werk- tuigkundige S. J. Cope 21 September. „Een groep van zeventien royalistische afgevaardigden drong de zittingszaal van het kabinet binnen, ter wijl het ministerie vergaderde en eischte, dat de Premier zou verklaren, dat hij Royalist was. De minister-president beloofde, dat hjj dit doen zou." Gebeurtenissen als deze, uit Griekenland gerapporteerd, geven aan het politieke leven dat romantische Wild-West-tintje, dat wij in ons West-Europeesche leven zoo noode mis sen. De Grieken weten tenminste, wat een menschi toekomt, die een heelen dag hard gewerkt heeft en 's avonds in de krant waar voor z'n drachmen wil vinden. Heusch, lezer, wij zouden ons voor u ver heugen, als we u nu en dan ook zulke pikante dingen konden vertellen. „Een groep belastingbetalers drong giste ren gemaskerd de kamer van den minister van Financiën binnen en eischte, dat hij ver klaren zou, dat de begrooting sluitend was te maken zonder eenige belasting. De minis ter beloofde onmiddellijk dit te doen." „Een gezelschap Franschen verscheen ge heel onaangediend bij den Engelschen mi nister van Buitenlandsehe Zaken, Sir Samuel Hoare, die net met Sir Anthony Eden zat te confereeren, en eischte, 'dat hij zich 'n vriend van Mussolini zou noemen. Sir Sa muel haastte zich, dit verzoek in te willigen." „Een aantal Abessyniërs drong vanochtend het werkkabinet van den Duce binnen en eischte van hem, dat hij zijn troepen uit Afrika zou terugtrekken. De Duce verzekerde, dat niets hem liever was." „Een gezelschap devaluisten forceerde gisteren de deur van dr. Colijn's Kamer en verlangde van hem de verklaring dat h(j tegenstander van den gouden standaard was. De minister-president beloofde, dat hij dit doen zou." „Een groep soe.-dem. verscheen onverwacht voor dr. Göbbels en eischte, dat hij zichzelf marxist zou noemen. Dr. Göbbels ant woordde, dat hg er allang over gedacht had en graag aan de uitnoodiging voldeed." „Een aantal buitenlandsehe schuldeischera drong het departement van dr. Schacht bin nen en eischte terugbetaling van Duitsch- lands buitenlandsehe schulden. Dr. Schacht gireerde zonder na te denken het bedrag in hun aanwezigheid." „Een aantal Vlamingen heeft het Belgische ministerie van Onderwijs bezet en den Waal- schen minister gedwongen, Nederlandsch te spreken. De minister zei: Oui, jawel, messi eurs, meneeren." „Eenige Wit-Russen drongen de Gouden Zaal van het Kremlin binnen, waai- de Volks commissarissen in vergadering bijeen waren, en eischten van Stalin, dat hij de Sovjets zou opheffen. Stalin zegde dit toe en verzekerde, dat hij niets anders van plan was geweest. „Een groep pacifisten stond vanochtend plotseling in het bureau van generaal Göring en verlangde met een vuistslag op tafel, dat hij de luchtmacht zou afschaffen. De heer Göring verklaarde zich hiertoe gaarne bereid, schafte de luchtmacht af en noodigde de heeren uit tot een gezellig diner." Nee, in Griekenland gaan de zaken blijk baar eenvoudiger. Hier bij ons hebben de dingen zoo ontzettend veel voeten in de aarde Donderdag scheen het plotseling tot de men schen overal ter wereld door te dringen, dat hetgeen zij thans in het Oostelijk gedeelte der Middellandsche Zee zien gebeuren een ware „oorlogscrisis" is, schrijft de New York Herald Tribune, en het blad voegt hieraan toe: „Zij werden er zich plotseling van bewust, dat de Britsche marine feitelijk is gemobili seerd, en de oude roep: „mobilisatie beteekent oorlog" deed op onheilspellende wijze de ver vaagde herinnering aan 1914 herleven". De New York Daily News vraagt of Mus solini soms het slachtoffer geworden is van de noodlottige betoovering van het afschuwe lijk gelaat van den oorlog, en het blad waar schuwt hem, dat steeds wanneer Engeland zich aan het hoofd van een bondgenootschap heeft geplaatst, niemand, die Engeland tegen stand geboden heeft, er goed afgekomen is. Het blad besluit met de bede: „Moge God hem, die een oorlog begint, verdoemen". Aankoop van schepen. Naar uit Londen wordt vernomen heeft Italië in de laatste dagen opnieuw vier schepen gekocht, nJ. de Engelsche schepen Anchoria en de City of Karthum voor resp. 8500 en 11.500 p. st. Voorts heeft de Messageries Mari- times de Astrolago en de Recherche aan Italië verkocht. De prijs, die voor deze schepen be taald is, is niet bekend. Intussehen valt waar te nemen, dat de prijs voor schepen, voor sloop weer daalt, nadat deze onder invloed van de Italiaansche aankoopen was verbeterd. Italiaansche persstemmen. De Tribuna behandelt de kans op sancties en zegt: Zoo opzettelijk langzaam als Enge- lands houding geweest is tegenover de ge rechtvaardigde Italiaansche verlangens, zoo overhaast is nu zijn imperialistische militaire actie in de Middellandsche Zee, waarmee het met nadruk den Volkenbond tot ingrijpen wil manen. De voorstellen van de commissie van vgf zijn niets anders dan een voorwendsel van Engeland om de militaire maatregelen, waar toe de admiraliteit en het departement van koloniën besloten hebben, sancties te kunnen noemen. De Volkenbond dient echter te beseffen, dat de Middellandsche Zee over het lot van Euro(>a beschikt. Engeland moet thans begrijpen, dat geen enkele, hoe opzettelijk ook ondernomen taak, het kan vrijspreken van de schuld, dat het zijn positie als bewaker van de Middel landsche Zee slechts uitoefent als houder van een wereldmonopolie, dat zich met geweld keert tegen elk land dat ook zijn aandeel wenscht.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5