Ingezonden 't Zand. Anna Pauiowna, Wieringen. Wieringerwaard. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG i OCTOBER Raadsvergadering te Texel. 469e STAATSLOTERIJ BRUTALE ROOFOVERVAL. De daders geknipt Zaterdagmiddag hebben een tweetal jonge mannen alhier een brutale overval gepleegd Op hun rijwiel gezeten hebben zy aan de bejaarde mej. Bakker, die loopende huis waarts ging. juist buiten het dorp haar handtaschje ontrukt. Op het gegil der vrouw kwamen direct een paar boeren, welke ter plaatse aan het werk waren, toegesneld Deze hielden daarop een voorbijkomenden auto aan, waarna men de twee die fiet ste wat ze konden, achterna ging. Te Stolper- vlotbrug kon men beide onverlaten staande houden,, waarna rijksveldwachter Overhand werd gewaarschuwd, die beiden inrekende. Na een verhoor en na onderzoek van hun koffer met pantoffels beiden ventten n.1. met dit artikel bleek alras dat de politie een goede vangst had gedaan. Op hen wer den n.1. een achttal huissleutels bevonden, waarvan later bleek, dat een tweetal aan een paar inwoners hier ter plaatse toebehoorde. De anderen zullen echter ook hoogstwaar schijnlijk wet hier en daar zijn mee gepikt. Met welk doel deze sleutels zyn ont vreemd lijkt ons. gezien het avontuur met het handtaschje, niet twijfelachtig. Verder bleek het tweetal nog in het bezit van een glassnijder te zijn. Na een langdurig ver hoor bekenden zij tevens de inbraak bij den heer de Graaf te Oudesluis te hebben ge pleegd, terwijl voorts nog wordt onderzocht in hoeverre beiden aan de inbraak te St. Maartensbrug debet zijn. Beide mannen, resp. 22 en 25 jaar oud, en afkomstig van Den Helder, zyn ingeslo ten, één in de cel alhier en één te Schager- brug. Gisteren zijn zij naar Alkmaar op transport gesteld en aldaar voor den Off. van Justitie geleld. UITVOERING „DE TANGO". Met een goed geslaagde uitvoering heeft in de zaal van den heer W. Kossen „De Tango Zondagavond het seizoen geopend. De volle zaal stemde den voorzitter van de Mondorgelclub, den heer T. de Vries, zeer tevreden, wat hij in z'n openingswoord dan ook tot uiting bracht. Hij hoopte, dat velen zich zouden opgeven als donateur. Het groote aantal bezoekers was zeker voor een belangrijk deel te danken aan de mede werking, die Daan Pool en Tommy Bouman verleenden. ,,De Tango" had met haar optreden veel succes; de bekende, populaire nummertjes sloegen in, vooral de aardige vertolking van den koekoek-wals en het goed gespeelde De- licato van D. van Teeseiing. Daan en Tommy brachten eerst een viertal zangnummertjes en daarna de non-stop-revue: „Hallo Hutspot!" Een en ander werd ingeleid met een praatje, waarmee Daan z'n publiek altijd zoo weet in te palmen. Ook de aanklee ding was weer zooals we dat gewend zijn; alle aandacht was besteed aan costumes, décor en verlichting. Een aardig idee, al was de proef niet goed geslaagd, was het afdraaien van een eigen gramofoonopname van de mu zikale verrichtingen van twee leden van „De Tango", de heeren De Vries en J. Daalder. Zeer terecht betrok Daan Pool in een slot woord de begeleidende musici, de heeren Van Stipriaan en Rijkers, in de waardeering, die hij en Tommy van het publiek mochten ont vangen. VOORLICHTINGSCURSUS VOOR ARBEIDERSVROUWEN. Uitgaande van de gedachte, dat in dezen tijd meer dan ooit noodig is het geringe inko men zoo goed en nuttig mogelijk te besteden, zijn in verschillende plaatsen van ons land cursussen in het leven geroepen om de vrou wen daarbij raad te geven. Het staat toch vast, dat voor hetzelfde geld een veel voed zamer, voor de gezondheid beteren maaltijd samengesteld kan worden, dan vaak geschiedt. Ook bij het verstellen en vermaken van klee- ren zullen vele vrouwen gaarne nuttige voor lichting willen ontvangen. In gemeenten als de onze, waar dergelijk huisonderwijs niet ge geven wordt, kunnen cursussen als bovenge noemd in die behoefte voorzien. Na een ver gadering, waarop vertegenwoordigd waren de afdeelingen van de Holl. Mij. van Landbouw, den Modernen-, Christelijken- en R.-K. Land- arbeidersbond, de Soc.-Dem. Vrouwenclub, de Ver. van Plattelandsvrouwen, de Ver. voor Huisvrouwen, den Ned. Tuindersbond en Het Witte Kruis, is besloten ook hier een cursus te organiseeren en is uit die afgevaardigden een werkcommissie gevormd, bestaande uit de dam A Borst—Liefhebber (voorz.), Keij- zerde Jong, KomenKroon, Waiboer Rezelman en de heer N. Raap (secr.). Er hebben zich al 34 deelneemsters opge geven voor den cursus, die a.s. Donderdag in de zaal van den heer Kossen een aanvang neemt. Uit de lijst van deelneemsters blijkt echter, dat het doel van den cursus nog niet ten volle tot ieder is doorgedrongen. Er ont breken toch op de lijst nog vele namen van vrouwen, waarvoor deze geheel kostelooze cursus juist bestemd is. Bij meerdere deelname zal het wellicht mo gelijk zijn (ook in een ander deel van de ge meente) een tweeden cursus te houden. Leidster zal zijn de landbouwhuishoudkun- dige Mej. J. Wynia van Schagen, die daarvoor een vergoeding ontvangt uit de gelden, die beschikbaar zijn gesteld uit een Rijksfonds, dat bestemd is voor het voorkomen van ziekten. Daar van de deelneemsters absoluut geen vergoeding gevraagd mag worden voor het volgen van den cursus, zullen bijkomende on- osten als zaalhuur enz. bestreden worden uit subsidies. De Moderne Landarbeidersbond en Het Witte Kruis stelden daarvoor reeds een bedrag beschikbaar en de andere vereenigin- gen zullen zeker niet nalaten dit goede voor beeld te volgen. GEMEENTERAAD. Vergadering op Woensdag te 4 uur Agenda: 1. Voordracht betreffende het getal te hef fen opcenten op de hoofdsom der personeels belasting. Hippolytushoef EEN WINKELWEEK. Men deelt ons mede. dat van 410 Oct. a.s. over ons geheele schiereiland een win kelweek zal worden georganiseerd, door onze Middenstandsvereeniging. waaraan een re clameoptocht en bloemencorso zal worden verbonden. Voor een en ander worden geld prijzen beschikbaar gesteld. EEN FANCY-FAIR VOOR DE MUZ. VER. „HARMONIE". Op 5, 6 en 7 October a.s. wordt ten bate van voornoemde vereeniging in de concert zaal „Concordia" van den heer S. Halfweeg te Hippolytushoef, een fancy-fair gehouden, welke naar wy verwachten een druk bezoek te beurt zal vallen. BOND VAN BOERINNEN EN ANDERE PL ATTELA NDSV ROUWEN. Naar wy vernemen zal voor bovengenoem de afd. onze veearts Dr. L. Hoedemaker op Dinsdag 29 October a.s. een lezing houden in cinema De Haan over het onderwerp: Besmettelijke ziekte bij onze huisdieren en gevaar hiervan voor den mensch. POLDERVERGADERING. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden op Zaterdagmiddag onder leiding van Dijkgraaf Haringhuizen. In een schrijven aan het Polderbestuur van Anna Pauiowna is gewezen op het voorkomen van ondiepten in den uitwate ringsboezem en hen opgedragen die verbete ringen aan te brengen die noodig waren voor 't varen. De grootste ondiepten zullen worden weggenomen. Medegedeeld werd dat een onderzoek is ingesteld naar de bekende Iepziekte. De aangetaste boomen zullen worden gerooid. De discussies hierover werden geruimen tyd voortgezet. Ingekomen van Ged. Staten het Kon. Be sluit waarbij de heer C. Schenk Az. werd benoemd tot Heemraad. De heer Schenk dankte voor de daarbij tot hem gesproken woorden. Verder deelde de Dijkgraaf mede dat de heeren C. J. Blaauboer en K. Schagen waren herbenoemd als Hoofdingeland en dat in de vacature Schenk bij enkele candidaatstelling is benoemd de heer A. Rot. Na onderzoek der geloofsbrieven werd besloten tot toelating. Bespreking voorwaarden verpachting van dijken en wegen. Het Dag. Bestuur heeft enkele veranderingen in de voorwaarden ge bracht. Men denkt hiermede tegemoet te komen aan bepaalde wenschen. O.a. is er verandering gekomen in de situatie van de vervallen tramlijn. Het westelijk gedeelte wordt gevoegd bij het per ceel dat bjj den heer Geerligs in gebruik is en het oostelijk bij het perceel van Ruiten burg. De vergadering gaat accoord met de voor gestelde wijzigingen. Verder bracht de Dijk graaf in bespreking: Verlaging van de over wegen in de buurt en het maken van een rij brug daar waar nu de spoorbrug is. De bedoeling is om den weg 70 c.m. te verlagen en in aansluiting daarop ook de brug zooveel te verlagen. De brug heeft met een waterstand van 2.65 een doorvaart hoogte van 1.50. De bruggen in de buurt hebben een doorvaarthoogte van 1.90 en 1.75. Het werk wordt uitgevoerd, als behoorende tot de op de Provinciale wegenlijst voort komende wegen. Tenslotte zei de Voorzitter dat er nog een moeilijk geval is. Men wil n.1. in verband met automatiseering met de telefoon in de buurt alle palen vervangen door een kabel. Er moet een oplossing worden gevonden. Langs de huizen zal moeilijk gaan, zoodat het wei langs het water zal moeten ge beuren. Rondvraag. De heer Kater bracht nog eens in herinne ring het plaatsen van een wegwijzer aan het eind van de Tweewegen. De heer K. Schagen vestigde de aandacht op den Notweg. Verbetering en verharding wordt toegezegd. Afscheid Heemraad Blaauboer. Voor dat tot sluiting werd overgegaan zei de Dijkgraaf naar voren te willen bren gen dat Heemraad Blaauboer voor de laatste maal tegenwoordig is. De heer Blaauboer werd in 1909 Hoofdingeland en in 1912 be noemd tot Heemraad. Gememoreerd werden vele belangrijke zaken als verhooging dijken door de over strooming, gemaal, nieuwe bruggen, onder houd wegen enz. enz. De samenwerking was steeds uitstekend. Hij gaat heen niet omdat hy geen belang stelling voor den Polder heeft, doch om plaats te maken voor zijn jongeren broer. De heer Blaauboer dankte voor de waar- deerende woorden. Hierna sluiting. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER. Nadat Zaterdagmorgen Burgemeester Oort afscheid had genomen van het Gemeentebe stuur (zié raadsverslag), had in den namiddag ten raadhuize een afscheidsreceptie plaats, die een zeer druk bezoek ten deel viel. Vooral veel bestuursleden van Corporaties waren aanwezig; de heer Oort heeft namelijk t(j- dens zijn verblijf alhier zitting gehad in de besturen van tal van vereenigingen. Om streeks vyf uur had een défilé van de school kinderen plaats. Voorafgegaan door „Texels Fanfare", defileerde vrijwel de geheele school jeugd voor den scheidenden Burgemeester en diens echtgenoote. Burgem. Oort sprak daarbij een kort woord van dank tot de leden van het corps en richtte ook enkele woorden van dank tot de jeugd en haar leiders. Zondagmorgen verliet Z.Ed.Achtbare onze gemeente; vele ingezetenen trokken nog naar de haven om het echtpaar Oort een laatst vaarwel toe te wuiven. BURGERLIJKE STAND. Van 28 t.m. 30 Sept. GEBORENCornelis Anton. z. v. F. L. de Grave en G. P. van Heerwaarde. OVERLEDEN: Melle van Sikkeleras, 60 J., weduwn. v. Frouwtje Duinker. de texelsche winkel- en feestweek. Een verregend concert. De Texelsche Middenstandsweek is achter den rug en hoewel vrijwel het geheele pro gramma is afgewerkt, heeft men zeer veel tegenwerking van het bijzonder ongunstige weer ondervonden. Moesten reeds Woensdag de Kinderspelen worden uitgesteld door den aanhoudenden regen, Zondag was weder de regen een leelijke spelbreker: toen n.1. het concert in het Park (waaraan niet minder dan vier zangvereenigingen hare medewer king zouden verleenen: Gemengd Koor, Den Burg; Nieuw Leven. Oosterend; De Stem des Volks, Oosterend, en Crescendo. Eierland), een aanvang had genomen en terwijl reeds honderden zich daarheen hadden begeven (Gemengd Koor. Den Burg, had haar pro gramma al afgewerkt), en terwijl Nieuw Le ven haar eerste nummer gaf, brak plotseling een onweersbui los, die vergezeld ging van zulk een hevige en langdurige regenbui, dat men genoodzaakt was ijlings het Park te ver laten. Men besloot toen het concert voort te zetten in de zaal van den heer Eelman in de Zwaanstraat. Wel heeft men nog een zeer groot deel van het programma kunnen afwer ken. doch er kwam hiervan een gedeelte min der goed tot zjjn recht, daar reeds verschil lende zangers van andere dorpen naar huis waren gegaan. De ruime danssalon liep geheel vol; men schat het aantal aanwezigen op on geveer 1000. Steeds heviger begon tijdens het concert de regen te vallen en toen men zich na afloop huiswaarts wilde begeven, was de bui zóó hevig, dat zelfs velen uit Den Burg zich per taxi thuis lieten brengen. Het Zaterdagmiddagprogramma heeft een beter verloop gehad; voor dien dag stonden nog enkele wedstrijden op het programma; op de Groeneplaats werd n.1. mastklimmen ge houden; hierbij zijn prijzen gewonnen door: 1. T. Bakker, 2. W. Dijt, 3. A. Huizinga. Daarna volgde Tobbesteken: le prijs J. Bruin, 2e prijs F. Buisman, 3e prijs C. Wonder. 's Avonds had een concert van „Texels Fanfarecorps" in het Park plaats, dat slechts een matig bezoek ten deel viel. DE HOOFDPRIJZEN VAN HET BALLERO-SPEL. De hoofdprijzen van het Ballero-spel, dat gedurende de winkelweek op Texel is gehou den, zijn als volgt gevallen: le prijs, 1.50.door H. Broekman, te Tienhoven. 2de prijs, 75.door W. Brücher. 3de prijs, 25.door mevr. Kikkertde Wijn. MARKTOVERZICHT. De wolveehandel had een stug verloop, on danks de vrij goede prijzen; voor oude schapen betaalde men 911; voor betere 12—14. Lammeren brachten gemiddeld 6.per stuk cp. De rundvee aanvoer is nog onbeteekenend, slechts twee koeien stonden aan de lijn, die 100 en 120 opbrachten. N. kalveren brachten gem. 7.50 per stuk op, graskalveren 1520, vette 30. De kwaliteit der aangevoerde rammen gaat thans geleidelijk achteruit; de prijzen varieer den van f 1015. Biggen werden ook Maandag niet verhan deld, de prijzen voor slachtvankens op de boer derij stijgt snel; betaald wordt 24 tot 24Vi ct. per pond. Ook aan de eierenveiling viel een sterke prijsstijging te constateeren; de kippeneieren waren bijna een cent per stuk duurder dan vorige week; betaald werd een middenprijs van f 4.10 per 100 stuks (eieren van 60 kg gemengd). op Zaterdag 8 September 1935. Bij de opening' der vergadering merkt de Voorziter op, dat dit de laatste vergadering van den Raad is, die door hem zal worden geleid. Mededeeling door den heer J. Cz. Kogervan de aanneming zijner benoeming tot wethouder. B. en W. hebben voor het Voorzitterschap tijdens afwezigheid of vacature aangewezen den heer Vlaming en als diens plaatsver vanger wethouder Koger. Een besluit van Gedeputeerde Staten inzake de kosten van politie, onderwijs en armen zorg. Personeelc belasting. Adres van de afdeeling Texel Horecaf in zake de huurwaarde van café's. De Voorzitter wyst er op, dat het op 7 September j.L ingekomen adres te laat is ingediend, aangezien volgens de wettelijke voorschriften vóór September een besluit als gevraagd zou moeten zijn genomen. De heer P a r 1 e v 11 e t meent, dat het mogelijk is hen op een andere manier tege moet te komen, mits daaromtrent vóór 15 Oct. besloten wordt. Laten B. en W. vóór dien datum met voorstellen komen. Aanbieding gem. begrooting. Aangeboden wordt de begrooting voor 1936 en in handen gesteld van een commissie, be staande uit de heeren Leber, Bruin, Parle- vliet en de Waard. Insgelijks die van het Burgerlijk Armbe stuur. Hier bestaat de commissie uit de heeren Epe, de Lugt en Henkes. Rondvraag. By de hierop volgende rondvraag ver langt geen der leden het woord. Afscheid Burgemeester Oort. De Voorzitter spreekt hierop een af scheidsrede uit, waaraan het volgende is ont leend: Spr. weer er op, dat hy op 1 September vóór 10 jaar zijn intrede deed als burge meester. Thans 10 jaar later de foto nog eens be kijkend. op dien dag genomen, valt het op, hoe weinigen nog in den Raad over zijn, hoe velen door overlijden of uittreding wegvielen, slechts de heeren Vlaming, Epe en S. Keijzer hebben nu nog zitting in den Raad. Mijn oorspronkelijk plan om 4 jaar burge meester te blijven, strandde; die termijn werd ruim overschreden, omdat ik hier in vele opzichten aangename samenwerking vond, maar nog meer, omdat Ik meende voor Texel iets te kunnen zijn. Het is spr. een teleur stelling, dat er nog zooveel ongedaan bleef, waarvan ik nu de uitvoering of voltooiing aan myn opvolger moet overlaten. In de eerste plaats de waterleiding. De plannen zijn vele geweest, doch nog steeds is Texel niet getreden uit de kleine rij van ge meenten, waar een waterleiding ontbreekt. Verder een nieuw, of liever een beter, practisch ingericht gemeentehuis. Eenheid inzake V.V.V. Het is en blijft een treurig feit dat gebrek aan eensgezindheid, het op den voorgrond schuiven van eigen ge voeligheden, oorzaak kan zyn, dat veel wat in vele jaren moeizaam opgebouwd is, dreigt af te brokkelen. Als hoofd der gemeente beleef ik het niet, dat het vliegveld, als zoodanig in gebruik zal worden genomen. Dat spijt my, doch het te beleven, of eventueel bij de opening tegen woordig te zyn, dat hoop ik wel. Het Nationaal Crisiscomité strykt de vlag, houdt in 1936 op te bestaan, het plaatselijke Comité, dat in stilte veel gedaan heeft wordt wellicht ook opgelost. Hoe dit zij myn wensch blijft, dat er in de toekomst naast de werkverschaffing o.a. voor kleeding iets gedaan wordt. De vervul ling dezer wenschen voor de toekomst, laat ik gaarne aan mijn opvolger over, zegt spr. Ik heb het goed gehad in de jaren van mijn burgemeesterschap en dat dank ik aan steun en medewerking van vele zyden ondervonden. Driemaal zag ik een nieuwen Raad optre den, driemaal nieuwe raadsleden voqr het front treden. Er zijn meerdere malen moeilijk heden in de vergadering geweest en de vlam men van hartstocht laaiden soms hoog op, doch den boventoon behielden zy zelden of nooit. Het is hier tevens de plaats dank te brengen aan de gemeenteambtenaren, die mij ik zou haast durven zeggen zonder uitzondering volledig geboden hebben wat ik verlangde n.1. goede vruchtdragenden arbeid en aange name wyze van samenwerking. Het bestuur eener gemeente in engeren zin, is opgedragen aan het College van B. en W., en op dat College rust de verplichting om te zorgen, dat alles naar behooren loopt. Verwonderen zal het U alleen daarom niet, dat ik de 3 wethouders, die gedurende die 10 jaar die functie hebben bekleed, wil her denken. Zij hebben my trouw terzijde gestaan bij de taak, die gradueel zwaarder geworden is. Botsingen zijn er geweest, doch niet van dien aard, dat de belangen der gemeente er onder leden. Ook verschil van opinie kan ge' zond en vruchtdragend zijn. Ook hen dankt spr., evenals den gemeente-secretaris, den heer Jonker. Er heeft tusschen ons steeds een vorm van vertrouwelykheid bestaan, die mij goed deed en aangenaam was. Ik heb wij gegeven, zoo als ik was, gij deed hetzelfde. Gij hebt in deze 10 jaar van mijn bestuur veel en hard ge werkt en de gemeente en ook T.E.M. en V.V.V. hebben daarvan de vruchten in ruime mate geplukt. Mr. Jonker ik dank U voor de goede eenvoudige en ongekunstelde wijze, waarop gij Uw taak gedurende deze 10 jaren hebt opgevat. Rest my tenslotte mijzelf in blyvende ge negenheid van U alien aan te bevelen; mijn pad versmalt zich, mijn taak althans een veelomvattende als de mijne hier, is afge daan. Uw pad leden van den Raad is nog breed, een inspannende arbeid ligt nog voor U. „Arbeid adelt" moge gij dit waar maken in het belaag dezer gemeente. Met den wensch, dat het de gemeente goed moge gaan, eindigt spr. De heer Vlaming (wethouder) herinnerde aan het eerste optreden van den Burge meester. Wat al vragen rezen toendertijd in ons op. Immers de nieuw benoemde Burgemeester was een zoon van den zoo zeer bekenden Professor Oort, een man van zeer groote vermaardheid. Zou iemand uit dergelijken stand nu wel de rechte man voor Texel zijn? Zou nu zoo iemand zich wel kunnen aanpassen aan de geaardheid der Texelsche bevolking? En zou zoo iemand, zelf oud officier van het Indische leger, wel iets goeds voor Texel kunnen bereiken? U ziet dus vragen te over. En ook misschien niet zonder reden, en zeer zeker niet zonder be- teekenis. By Uw installatie als Burgemeester van Texel werden we echter aanvankelijk reeds gerustgesteld. Immers, niemand minder dan Uw eigen vader, Professor Oort, verklaarde ons in een schitterende toespraak dat hoewel Z.E. ons niet kende, hij toch geloofde, dat de zaken op Texel onder Uwe leiding een vlot verloop zouden hebben, want, zeide de Professor, mijn zoon. Uw Burgemeester, ken ik wel en dat is my voldoende. Waar men van anderen zoo dikwyls hoort: „De menschen zijn daar zus. of de menschen zyn daar zoo" en dan in den regel niet in den gunstigsten zin, heb ik zoo iets van mijn zoon nog nooit gehoord. En ik heb daarom de overtuiging, dat voor zoover dit aan Uw Burgemeester zal liggen de zaken een vlot verloop zullen hebben en de goede ver standhouding van blijvenden aard zal zijn." En als wij daar nu nog aan toevoegen, dat U zelf bij Uw installatierede er den nadruk op hebt gelegd naar Texel te zijn gekomen met den vasten wil om voor en in het belang van Texel iets te beteekenen, dan ligt het voor de hand, dat wij alleen tot de overtui ging kwamen een man als Hoofd der ge meente Texel te hebben ontvangen, die be zield was met den wil zijn gaven en krachten in dienst te stellen van ons geliefd eiland en zich te wijden aan de belangen van Texels ingezetenen. Spr. memoreert dat hetgeen tot stand kwam op het gebied van het electriciteitsbe- drijf. Wat al plannen zyn er gemaakt en wat al besprekingen zijn er gehouden. Bergen van moeilijkheden en bezwaren waren er te over winnen. Maar toen het eenmaal voor U vast stond, welke kant het in deze uit moest, hebt ook gij alles getrotseerd om het bedryf tot stand te brengen en de gelden machtig te worden, die voor de uitvoering daarvan noo dig waren. En alras- bleek het, dat U goed hadt gezien; want immers de noodzakelijke uitbreiding is er het bewijs voor, dat hier een dergeiyk bedrijf noodig is. Ook de scholenbouw is in deze periode be langrijk geweest. En al zijn ook op dit gebied Uw wenschen bij lange na niet vervuld, toch mag m.i. met zekeren trots gewezen worden op den bouw van een nieuw schoolgebouw voor een ge deelte van onze Katholieke jeugd. De bouw van de Bijzondere school te Oos terend. Een gebouw met drie lokalen, dat ook is ingericht naar de eischen des tijds, in tegenstelling met het verlaten schoolgebouw, dat bijkans aan geen enkelen redelijk te stel len eisch voldeed. De uitbreiding van de 'byzondere school te Den Burg, welke door intijds genomen goede voorzorgsmaatregelen, uitvoerbaar was Deze schoolgebouwen zjjn toch immers alle ln overleg met en onder toezicht van het Gemeentebestuur gebouwd of uitgebreid en onder de beste harmonie tot stand geko Voorts hebben we de nieuwe lagere school te Oudeschild. Hier werd al sinds lang om gevraagd, maar het ontbrak aan een ge schikt terrein. Thans is deze daar en ze is een sieraad voor de omgeving. Ook kunnen we gewagen van de verbou wing van de openbare school te Den Burg. Dit zyn allemaal gebouwen, waar het een lust kan zijn om er te leeren en te werken. Maar niet alleen het schoolwezen had Uw aandacht. Ook Uw actie voor vreemdelin genverkeer mag met recht worden genoemd. En al zyn andere heeren misschien meer bevoegd dan ondergeteekende om hier het een en ander van te zeggen, toch weet ook ik wel, dat het steeds Uw streven is geweest het vreemdelingenverkeer zooveel mogelijk te bevorderen en geen middel ongebruikt te laten, wat daartoe strekken kon. Denken we in dit verband ook maar even aan ons „Texels Museum", waar U ook de voorzit tershamer is toevertrouwd. Steeds hebben we kunnen merken, dat Uw hart voor deze instelling warm klopte. Noemen we voorts het tot bloei brengen van het dorp de Koog en het aanleggen van verschillende rijwielpaden. Niet alleen het vreemdelingenverkeer, maar nog veel meer heeft het directe voordeel van onze burgery Uw belangstelling genoten. Daarom is het spook van de werkloosheid, dat ook op Texel rondwaart, voor U oor zaak van groote zorg geweest. Het heeft U en ook ons aangezet tot het zoeken van ver schillende werkobjecten. En in dit verband mag zeker worden genoemd, zooals U dat ook reeds hebt gedaan: Het aanleggen van een vliegveld. Spr. releveert voorts het voorzitterschap van het Departement tot Nut van 't Alge meen en het stichten van Nutswoningen, het voorzitterschap van „Mooi Texel", van de „Jeugdherberg", van de Commissie van Noordzeebadplaatsen, van het Nationaal Crisis-comité hier ter plaatse en van de Bij zondere Vrijwillige Landstorm. Allemaal functies, welke veel tyd vorder den Dat 's Burgemeesters wenschen voor Texel hiermede nog niet alle in vervulling zyn ge gaan, ligt niet aan U. Hier spelen de tijds omstandigheden een zeer voorname rol. Ook Texel gaat gebukt onder zeer zware finan- cieele zorgen. De binnenvisschery in al haar onderdeelen is bijkans te loor gegaan. De veehouderij en de bollenteelt leveren geen baten meer op, maar bezorgen groote tekorten. En het wordt alzoo steeds moeilijker ook onze ge in eentelkye begrooting sluitende te maken. Ten slotte wendt spr. zich tot mevr. Oort met eenige hartelijke woorden en spr. dankt beiden voor het vele wat zij voor Texel heb ben gedaan en zijn geweest. Persoonlyk dankt spr. den Voorzitter voor de loyale en vriendschappelijke wijze, waarop hij steeds met spr. als wethouder is omgegaan. De heer Epe spreekt namens den Raad: Wanneer het eens met de beraadslagingen hokte, was het de Burgemeester, die de scherpe kantjes wist af te veilen. De heer Leber wenscht niet enkel na mens de R.-K. raadsfractie maar tevens als een der langst zitting hebbende raadsleden een eenvoudig woord van hart tot hart te spreken. Spreker las onlangs in een waar- deerend artikel over ons mooie eiland, dat het waard was er voor te werken en zijn vruchtbaarheid in stand te houden. Spreker meent, dat Burgemeester Oort onder Gods zegen deze gedachte tot richtsnoer heeft ge nomen. De heer Henkes, sprekende namens de fractie van de S.D.A.P., zegt, zich te ver heugen over hetgeen onder het burgemees terschap van den heer Oort is tot stand ge komen. Spr. dankt den Voorzitter voor zijn neu trale leiding der vergaderingen en wenscht hem alles goeds toe. Nog voeren het woord de heeren Koger, De Waard namens de chr. hist. fractie, Dros en Parlevliet. Daarna, met toe stemming van den Raad. de oud-wethouder R. P. K e y s e r Cz., de oud-raadsleden M. W. de Graaf en H. W. L a p, die zich refereeren aan het gesprokene door den heer Vlaming. Ook de medewerking van mevrouw Oort wordt dankbaar herdacht. Tenslotte spreekt de Burgemeester een woord van dank voor het gesprokene. Politie. Gevonden :1 portemonnaie, 1 vulpotlood. LIJK AANGESPOELD. Zondag is te De Cocksdorp aangebracht het lyk van een omstreeks 30-jarigen man, dat op de punt van het Vliehors was aange spoeld. Het signalement luidt als volgt: Lengte 1.80 m, blond, kort geknipt haar, zwaar gebouwd, gaaf gebit, gezond uiterlijk, op de rechterarm getatoueerd een Duitsche vlag. Het lyk was enkel gekleed in een flanel. Vermoedelyk heeft het slachtoffer dus getracht zwemmende den wal te berei ken en is de ongelukkige afkomstig van het schip, dat bij den jongsten storm in de Eierlandsche gronden met man en muis zou zijn vergaan. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) BLIJFT DAT ZOO? Geachte Redactie. In de raadsvergadering van 1.1. 3 Januari 1935 werd door mij de vraag gesteld, of de menschen die bij „Maatschappelijk Hulpbe toon" hun gave ontvangen, daarvoor in regen en wind moeten staan. De wethouder van sociale aangelegenheden, gaf my daarop een antwoord, waarby zelfs de Regeering te pas kwam en waaruit ik opmaakte dat er tegen het najaar in voorzien zou worden. Wij hebben dat najaar en evenzoo kan men wekelyks waarnemen, dat de menschen nog in regen en wind staan te verkleumen. Ik heb geen lust om die vraag nog eens te herhalen, omreden dat men maar al te vaak met vragen te stellen, met een dooddoener tevreden wordt gesteld. Vandaar dat ik er nu eens de publieke opinie op wensch te ves tigen, in vertrouwen, dat de overheid haar sociale zorgen wat meer eer aan doet. Als zy het noodzakelijk acht. om voor den tocht, (Niet officieel) 5de klasse. 9de Ijjst Trekking van Maandag 30 September isrie Hooge Pryzen f 100.000.— 12501 f 1000.— 2438 2448 4180 9996 f 400.— 8907 9896 14501 f 2003103 f 100.— 142 4416 5629 5963 8569 8831 m7I 15639 19103 19132 20179 20650 Prijzen van 7# 81 97 117 134 162 356 395 410 1009 574 576 584 612 710 780 970 1135 1139 1182 i202 1224 1253 1355 1404 1429 1522 1552 1761 1795 1918 2053 2064 2101 2289 2379 2547 2649 2698 2753 2809 2957 3066 3125 3214 3215 3266 3521 3537 3538 3591 3593 3681 3719 3846 3858 3869 3913 4082 4113 4175 4262 4306 4453 4458 4490 4763 4891 5360 5435 5700 5716 5775 5815 5973 6085 6092 6100 6417 6616 «703 6842 6871 7246 7286 7327 7431 7521 7583 7668 7705 7818 7834 7848 7874 7929 7986 7987 8083 8171 8224 8273 8317 8470 8497 8677 8711 8955 9083 9162 9284 9311 9374 9512 9630 9631 9768 9894 9903 9909 10003 10066 10127 10161 10254 10325 10340 10366 10493 10553 10608 10634 10643 10646 10651 10661 10713 10756 10797 10986 11179 11267 11300 11325 11406 11422 11450 11468 11470 11561 11586 11592 11630 11718 11874 .1938 11977 12003 12288 12289 12333 12375 12457 12845 12966 12986 13013 13026 13080 13088 13216 13254 13290 13453 13685 13716 13781 13876 13937 14095 14126 14203 14243 14281 14420 14445 14679 14803 14850 14865 14939 14989 15016 15085 15126 15272 15359 15429 15449 15536 15562 15734 16099 16117 16224 16305 16402 16593 16696 16819 16971 17200 17264 17297 17318 17537 17541 17667 17782 17817 17871 17890 18013 18053 18080 18123 18285 18311 18319 18358 18684 18801 18882 19057 19075 19084 19145 19156 19387 19529 19626 19678 19714 19874 20237 20297 20309 20318 20361 20414 20541 20607 20626 20748 20958 Nieten 17 64 129 152 233 252 270 278 283 346 400 455 598 617 631 655 865 698 708 768 778 793 818 823 925 939 971 984 994 1018 1091 1101 1103 1115 1118 1136 1148 1178 1214 1344 1379 1399 1405 1408 1420 1421 1438 1152 1462 1465 1512 1537 1557 1609 1643 1051 1669 1752 1784 1785 1786 1797 1821 1858 1880 1938 1966 2038 2066 2129 2132 2151 2155 2165 2236 2255 2262 2334 2402 2469 2524 2560 2654 2729 2736 2751 2899 291J 2916 2938 2947 3000 3038 3063 3141 3143 3182 3255 3336 3338 3359 3387 3388 3415 3448 3466 3485 3502 3598 3613 3639 364» 3679 3682 3710 3787 3802 3821 3822 3325 3839 3840 3868 3920 4042 4090 4105 4120 4167 4182 4198 4232 4254 4270 4310 4326 4348 4366 4400 4430 4460 4471 4474 4502 4530 4546 4561 4582 4644 4676 4727 4734 4770 4771 4775 4790 4791 4793 4800 4942 4944 4946 4972 5057 5065 5067 5069 5074 5102 5268 5270 5286 5336 5353 5355 5391 5409 5410 5465 5479 5525 5533 5581 5606 5615 5646 5709 5721 5773 5776 5790 5834 5838 5852 5859 5964 5968 6006 6026 6104 6112 6187 6291 6312 6325 6342 6355 6439 6433 6452 6505 6508 6522 6524 6531 655» 6563 6587 6603 6606 6732 6764 6769 6792 6829 6922 6924 6958 6985 6988 6989 6991 7022 7028 7048 7094 7155 7191 7264 7293 7302 7356 7405 7419 7481 7506 7535 7554 7563 7567 7641 7654 7685 7759 7789 7826 7837 7840 7857 7927 7963 8000 8010 8012 8014 8025 8058 8197 8249 8289 8297 832» 8334 8355 8419 8429 8444 8471 8484 8564 8565 8578 8596 8616 8761 8793 8824 8870 8894 8917 8950 9002 9003 9017 9033 903» 9073 9078 9117 9193 9203 9208 9270 9310 9337 9341 9342 9381 9455 9460 9461 9479 9499 9500 9529 9547 9554 9713 9764 9776 9794 9801 9832 9843 9854 9902 9913 9959 9973 9988 10008 10043 10055 10081 10088 10103 10169 10170 10180 10181 10200 10204 10248 10314 10355 10406 10419 10429 10555 10566 10701 10719 10719 10723 10829 10911 10922 10943 10956 10958 11015 11035 11082 11104 11135 11207 11243 11279 11308 11521 11531 11542 11560 11599 11602 11657 11667 11679 11698 11733 11822 11882 11897 11922 11923 11947 11950 11979 11987 12025 12035 12043 12080 12106 12126 12182 12190 12203 12212 12217 12249 12269 12319 12330 12334 12386 12424 12471 12474 12602 12643 12646 12651 12672 12681 12771 12804 12818 12837 12861 12877 12896 13000 13043 13066 13071 13134 13150 13171 13174 13210 13211 13238 13252 13256 13279 13288 13289 13291 13319 13359 13424 13429 13452 13460 13505 13509 13531 13563 13584 13623 13640 13697 13750 13756 13779 13841 13848 13852 13859 13968 14051 14066 14071 14157 14158 14295 14385 14401 14425 14497 14508 14515 14516 14552 14591 14598 14616 14647 14716 14797 14804 14818 14859 14860 14869 14886 14902 14919 14997 15014 15018 15022 15071 15072 15097 15099 15105 15109 15164 15193 15303 15427 15530 15542 15543 15603 15617 15637 15721 15744 15800 15808 15810 15843 15855 15917 15944 15964 15990 16026 16050 16054 16088 16095 16102 16141 1629J 16310 16344 16380 16404 16436 16461 16462 16*77 16495 16516 16541 16547 16557 16583 16588 1659» 16602 16703 16723 16724 16733 16738 16772 16773 16785 16795 16803 16809 16840 16846 16865 1689# 16921 16945 16956 16975 17019 17021 17048 1707» 17130 17205 17258 17290 17363 17389 17413 17146 17478 17505 17536 17538 17559 17640 17641 F686 17705 17723 17764 17772 17788 17850 17853 17858 17891 17907 17935 17969 17982 17984 18010 18047 18084 18092 18094 18111 1811T 18149 18197 18279 18357 18373 18413 18423 13445 18465 18499 18533 18537 18559 18574 18575 18611 18631 18643 18669 18693 18712 18718 18786 18787 18809 18833 18891 18949 18956 18985 18989 18994 19005 19106 1917T 19254 19269 19279 19284 19331 19354 19360 19391 19406 19478 19493 19502 19599 19603 19641 19643 19686 19723 19803 19812 19833 19886 19894 19895 19898 19930 19952 19984 19989 20003 20005 2011» 20150 20162 20194 20213 20236 20245 20264 20299 20293 20395 20448 20451 20474 20490 20528 20561 20573 20583 20630 20670 20698 20728 20803 20835 20842 20888 20974 dubbele ramen in het Raadhuis te laten aanbrengen, welnu, dan wordt het meer da» tyd, dat zy tegenover de grootste slacht offers van onze samenleving een mildere op vatting aan den dag legt. Vandaar mijn openlijke vraag aan B. en W.Blijf dat z Hoogachtend, 1. J. Schoeffelenberger. Geachte Redactie. Zoudt U mij in uw veelgelezen blad eevig plaatsruimte af willen staan voor onderstaa schryven? Bij voorbaat mijn dank Nu de storm weer voorby is. blijkt, dal tal van kustplaatsen wederom inensche"'!)\y(,r zijn te betreuren. En hoewel op den c (het visschersdoip op Wieringen) mC steeds uitbreidende en zich moderniseer visschersvloot gelukkig geen persoon ongelukken voorvielen, zoo is het tocwee8t. voor deze vloot een spannende dag 8' j Waar men zich hier in deze maanden groote animo toelegt op de palingvele het IJselmeer, behoeft het U niet 1 glflot bazen, dat de geheele Afsluitdyk en Jc^czaai<l gedeelte van den Wieringermcerchj1 zooais is met fuiken. En wanneer men c'ar'' zjet ook dez week, de vloot uit ziet va^rgjden- men, dat zij zich naar alle kanten v<1 zo0glï Plotseling steekt daar een storm °P' r0o Woensdag j.1. en tracht de v,oot Zgn gauw mogelijk naar binnen te begev< Deze Woensdag Is dit, hoewel e ^e,uict/ van kapotte en weggewaaide zei e e? maar het had ook anders kunnen

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10