Radio-programma GEMENGD NIEUWS De versterking van de Britsche vloot. Wet tot beveiliging van de Evangelische kerk. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. WRIGLEYs KAUWGOM De overval met berooving aan de Kruiskade te Rotterdam, Mislukte inbraak. Café de Hommel te Schiebroek afgebrand Kolemdampvergiftiging te Dordrecht. Auto door een motortrein vernield. De zaak tegen de Voor' burgsche politiebeambten. Oplichting- ia dett HELDHRSCHE COURANT VAN^ DINSDAG i OCTOBHR 1935- Men zegt unaniem „HAAS' mosterd subliem!' „Wanneer om der wille van den vrede risico moet worden aanvaard, dan moet dit door allen geschieden. Zoolang de Volkenbond zijn bestaan rechtvaardigt door zijn eigen voorbeeld, zullen de Britsche regeering en het Britsche volk zich met al zijn beginselen ver eenzelvigen." De indruk te Farys. In gezaghebbende kringen te Parijs heeft het Britsche antwoord een buitengewoon goed onthaal gevonden. Men beschouwt het als een plechtige en onvoorwaardelijke bevestiging der politiek van samenwerking, welke Groot- Brittannië met betrekking tot den Volkenbond in de toekomst wil volgen. De indruk té Londen. Ook te Londen legt men er den nadruk op, dat het Britsche antwoord voor de openbare meening een nieuwe en plechtige veroordee ling inhoudt van elke eventueele poging, den statu3 quo met geweld te veranderen. Het verschil dat gemaakt wordt tusschen positieve aanvalsdaden en negatieve daden duidt op den wil, de straf aan te passen aan den graad van schuld. Men hoopt, dat door het antwoord de kloof is overbrugd tusschen de soepelheid, die de Britsche politiek kenmerkt en den wensch naar veiligheid, die uit Franknjks aardrijkskundige ligging voortspruit. Een Engelsche wedervraag aan Frankryk. De Daily Telegraph publiceert een bericht van zijn Geneefschen correspondent, volgens hetwelk de Britsche regeering stappen zou hebben gedaan bij de Fransche regeering, teneinde te vernemen, in hoeverre Frankrijk bereid zou zijn Engeland te steunen, bij de toepassing van de in het Volkenbondspact vastgelegde verplichtingen, ingeval van een conflict in de Middellandsche Zee. De Volkenbondsvergadering blijft aan. Gelijk reeds was aangekondigd, heeft de Volkenbondsvergadering Zaterdagochtend be sloten de huidige zitting vandaag niet te slui ten, doch slechts te verdagen, zoodat zij elk gewenscht oogenblik, wanneer zulks wegens den loop van zaken in het Italiaansch-Abes- sijnsche geschil noodig is, onverwijld bijeen kan worden geroepen. Een vreemdelingenlegioen voor Abessinië. Naar Reuter uit Ankara meldt, maakt het werven van recruten voor een vreemdelingen legioen voor Abessinië daar goede vorderin gen. Reeds hebben ruim 100 oud-officieren, vliegers en electriciens dienst genomen en zich verbonden bij het Abessijnsche gezant schap als vrijwilliger voor het leger van kei zer Hailé Selassié. Zij behooren tot alle mo gelijke nationaliteiten, hoewel een groot aan tal gevormd wordt door Russische emigran ten. Tot dusverre heeft de regeering te Ankara nog geen moeilijkheden gemaakt. De Abes sijnsche legatie heeft echter duidelijk te ken nen gegeven, dat zy met alle waardeering Voor de aanbiedingen, alleen vrijwilligers zal aanstellen, wanneer een gunstig rapport over hun persoon ontvangen is. Engeland en Egypte. Volgens de Egyptische bladen heeft de Brit sche hooge commissaris tijdens zijn verblijf in Londen het sluiten van een Engelsch-Egypti- sche overeenkomst voorgesteld. De Britsche ministerraad zou het voorstel echter van de hand hebben gewezen, omdat een dergelijke maatregel op het oogenblik aan andere vol ken eveneens reden tot het stellen van eischen zou kunnen geven, hetgeen niet ge wenscht is. De hooge commissaris keert Maandag a.s. naar Egypte terug. De sluiting van het Suez-kanaal. De Daily Herald meldt, dat de Engelsche leden van den raad van beheer van de Suez- kanaal-maatschappy zich aan het einde der week naar Parijs zulen begeven, waar een vergadering is bijeengeroepen, om de kwes tie van sluiting van het Suez-kanaal, als even tueele sanctiemaatregel tegen Italië te bestu- deeren. De Britsche regeering, die 44 pet. der aan- deelen bezit, zal twee vertegenwoordigers Zenden HET LEGER VAN DEN NEGUS. Men verwacht, dat de negus bij afkondiging van de mobilisatie 750.000 man in het veld zal kunnen brengen, daarvan zijn er echter ver moedelijk niet meer dan 200.000 met geweren Uitgerust. De Daily Telegraph meldt, dat het vloot- bouwprogramma voor 1936 voorziet in den bouw van 19 verschillende eenheden, waarvoor de kiel gelegd moet worden voor Februari. Met den bouw dezer schepen, die aan 60 duizend arbeiders werk zal geven, zal een be drag van 10 millioen pond sterling gemoeid zijn. Op het programma staat de bouw van twee kruisers, een flottilleleider, acht torpedo- bootjagers, twee duikbooten, een depotschip, Vier patrouillevaartuigen en een adviesjacht. De kruisers en torpedobootjagers zullen Volgens het blad grooter en krachtiger zijn dan hun voorgangers, en de tonnage en be wapening grooter dan die van de gelijksoor tige buitenlandsche schepen. Volgens de Daily Telegraph zal de slag kruiser „Renown" gemoderniseerd worden, hetgeen een bedrag van 800.000 pond zal kos ten, terwijl 100.000 pond ten koste gelegd zal Worden aan de moderniseering van den krui ser „Suffolk". President Roosevelt en de Amerikaansche vloot. President Roosevelt, die zich op het oogen- blik op reis bevindt naar de kust van den Stillen Oceaan, heeft laten meedeelen, dat hrj Zich nog steeds door de vlootbeperkingsver. dragen, gebonden acht. Alleen een vernieuwing of prijsgeving van deze verdragen kan de Amerikaansche poli tiek wijzigen en dan nog alleen, wanneer ant «ere landen de door deze. verdragen getrok- Rrenzen zouden overschrijden. ■<i Men begrijpt te Washington, zeer:,goed, dat éen besluit van Engeland om de vloot te ver sterken, hoofdzakelijk is ingegeven door den toestand in de Middellands Jhe Zee, en der halve geenszins als een uitdaging aan de Vereenigde Staten moet worden beschouwd. De verklaring van Roosevelt wordt als een vriendschappelijk bedoelde uitnoodiging aan Engeland opgevat, in de vlootkwestie voor zichtig en bezadigd te werk te gaan. Kerrl krijgt verordenende bevoegdheid. Het rijkswettenblad no. 104 van Sept. be vat een wet van 24 dezer tot beveiliging van de Evangelische kerk, waarbij ter inlei ding o.a. wrodt gezegd, dat de rijksregee- ringmet diepe l&zordheid heeft moeten zien, dat de onderlinge strijd van kerkelijke groe pen een toestand heeft geschapen, welke de eenheid van de kerkgemeente verscheurt, en de vrijheid van geloof en geweten van enkelingen aantast, de gemeenschap schaadt en het bestaan van de Evangelische kerk in gevaar brengt. Van den wil doordrongen een geordende kerk zoo spoedig mogelijk de regeling harer zaken zelf over te laten, heeft de regeering, haar plicht als trustee getrouw en erken nende, dat deze taak aan geen van de twis tende groepen kan worden overgelaten be sloten tot verzekering van het bestaan van de Duitsche Evangelische kerk en tot het scheppen van een orde, welke de kerk in staat zal stellen in volle vrijheid en kalmte haar geloofs- en bekenteniskwesties zelf te regelen, besloten tot de volgende wet van een enkel artikel. „De Rijksminister voor de kerkelijke za ken krijgt tot herstel van geordende toe standen in de Duitsche Evangelische kerk en in de Evangelische Landskerken vol macht verordeningen met bindende recht* kracht uit te vaardigen. „Deze verordeningen worden ln het staats blad afgekondigd." De wet is geteekend door Hitier en Kerll.. Bezoek aan de S.O.S.-tentoonstel- ling la het Stedelijk Museum. Ook Zaterdagochtend was het weer ongun stig voor het koninklijk bezoek aan Amster dam. Om 10 uur reed de Koningin uit, in gezel schap van Prinses Juliana, om een bezoek te brengen aan de S.O.S.-tentoonstelling van kunstwerken in het Stedelijk Museum. Op een rit daarheen werd even stil gehouden op het Leidscheplein, waar voor het gebouw van Hirsch, aan Hare Majesteit een speldje werd aangeboden van de Zonnestraal-collecte (bestrijding der t.b.c.) die Zaterdag te Am sterdam gehouden werd. De Koningin schonk hiervoor een gift. Op de S.O.S.-tentoonstelling heeft de Konin gin de volgende kunstwerken aangekocht: Pointsettia's, een stilleven in olieverf van mej. A. C. van den Berg; De Munt te Amster dam, olieverfschilderij van Herman H. Ch. Dekker, en van den zelfden schilder een aquarel, voorstellende een interieur van de Nieuwe Kerk te Amsterdam; een Amster- damsch Stadsgezicht (ets) van A. Hemelman, en een teekening van Dirk Kruyzinga, Haven van Enkhuizen. Prinses Juliana heeft een stuk van Otto Hanrath, Tulpen, aangekocht. Zaterdagmiddag, te half drie ontving de Koningin den heer N. H. Wolf, hoofdredacteur van het weekblad De Kunst, dat het vorig jaar zijn 25-jarig bestaan vierde en den Am- sterdamschen beeldhouwer Gerrit van der Veen, voor de aanbieding van den door laatst genoemde vervaardigd portret van Prinses Juliana, namens dat weekblad. Deze aanbieding is vertraagd door de sterf gevallen in de Koninklijke familie. De heer Van der Veen maakte eerst een voorloopig klei-ontwerp naar foto's. Gedurende haar be zoek aan de tentoonstelling van Italiaansche kunst in het Stedelijk Museum stelde de Prin ses den beeldhouwer in staat dit ontwerp na der bij te werken en ten slotte stelde de Prin ses hem in staat zijn kunstwerk op het Huis ten Bosch te voltooien, waar een der kamers tot een beeldhouwers-atelier werd geïmprovi seerd en waar H.K.H. gedurende enkele uren voor den kunstenaar poseerde. De buste werd door de metaalgieterij Holland te Amsterdam in brons gegoten. Te 2.45 uur volgde hierop de ontvangst van de heeren mr. J. H. P. V. Haitsma Mu iier, voorzitter en D. C. van Eibergen Sant- hagens Jr., secretaris van het Nationaal Jon geren Verbond, af deeling Amsterdam, dat het Zaterdagmiddag te houden huldigingsdefilé op den Dam heeft georganiseerd. De hulde op den Dam. Tegen den middag klaarde de lucht geheel op. Het werd een mooie najaarsdag met gulle zon. Reeds tegen twee uur begon het opmar- cheeren van de duizenden deelnemers: jeugd organisaties, scholen, vereenigingen van vol wassenen enz., naar den halverwege ontruimr den Dam. Even voor drieën gingen de balcondeureii open, en verscheen de Koningin met de Prin ses, gevolgd door burgemeester De Vlugt. Hare Majesteit was als altijd geheel in het wit; de Prinses droeg een bruinen mantel, met oranje-gelen hoed. Beiden hadden den fraaien ruiker in de hand, die haar zoo even namens het Nationaal Jongeren Verbond was aangeboden. Een golf van geestdrift ver hief zich oogenblikkeljjk en verspreidde zich snel over den ganschen Dam. Men juichte, men wuifde met vaantjes, zakdoeken en pro gramma s. Overal, ook in de vensters der om liggende gebouwen, zag men de handen gaan, en de Vorstin en de Prinses groetten, blijk baar getroffen, vriendelijk glimlachend, terug. De volgestampte Dam. met al dat geest driftig beweeg van veel kleuren, moet op dat oogenblik, uit het Paleis gezien, een zeldzaam schouwspel opgeleverd hebben Leve de Koningin! werd geroepen, en telkens weer verhief zich de geestdrift. Het publiek was onvermoeid, en eveneens de Landsvrouwe en Haar Dochter. Het groote contact was er! Ten volle! VERFRISCHT DE MOND NA HET ROOKEN Dankbetuiging van de Koningin. De Koningin heeft aan den heer J. H. P. V. Haitsma Muiier, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van het Nationaal Jongeren Ver bond, dat het huldebetoon der Oranjegezinde burgerij op den Dam had georganiseerd, het volgende telegram doen toekomen: Diep getroffen door de spontane, geest driftige en hartelijke zanghulde en be groeting, Mij en Myne Dochter hedenmid dag op den Dam gebracht, herhaal Ik u Onzen warmen en hartgrondigen dank en verzoek Ik U dien ook aan alle vereeni gingen, groepen en personen, welke zoo eendrachtig met U hebben samengewerkt, wel te willen overbrengen. Na afloop van het défilé heeft H. M. de Koningin nog, béhalvé den heer Haitsma Mu iier den beiaardier van het Paleis, den heer Jj; Vincent en den dirigent, den heer W. van Laar, b(j zich doen ontbieden en hun dank gebracht voor hun medewerking bij den masj- sazang verleend. Kerkdienst, De Koningin en Prinses Juliana hebben Zondagmorgen den Kerkdienst bijgewoond irt de Oude Kerk. Voor den aanvang van den dienst deed dé voorganger, ds. J. P. v. Bruggen, mededee* ling van H.M.'s voornemen om in dit kerk* gebouw ter kerke te komen en van den wensch der Koningin om aan hare aanwezig heid geen aandacht te schenken. Even. hierna kwamen de Koningin en dé Prinses, vergezeld van den burgemeester dr. W. de Vlugt, de dames en heeren van haat- gevolg en den hoofdcommissaris van politiev den heer H. J. Versteeg per auto bij de Oudé Kerk aan. Hierna ving de dienst, welke het gewone verloop had, aan. Ds. v. Bruggen hield een predicatie over Ps. 119 50: „Dat is mijn troost in mijn ellende, want uwe toezegging heeft mij levend gemaakt". Rytoer en bezoek aan de Rembrandtf tentoonstelling. Liet Zondag in de ochtenduren het weder zich gunstig aanzien, met een bijna zomersche warmte en een helderen zonneschijn, door het prachtige geel en roestbruin van het geboom te, tegen den middag werd het al donkerder, en te kwart voor twee, juist toen de Konin gin en de Prinses het Paleis op den Dam ver gieten en in de rijtuigen plaats namen voor rlen rit naar het Rijksmuseum, stroomde de regen in stralen neer over de hoofden der zeer groote menschenmenigte, die zich hier verzameld had om van het uitrijden getuige te zjjn. Maar het publiek lietezich evenmin door den regen verjagen als de Koningin en de Prinses zich ertegen wenschten te verschui len onder de kap yan de k-la-daumont, met vier paarden bespannen, calèche. Evenals alle rijtuigen in den stoet, was ook de Koninklijke calèche met de kap omhoog voorgereden; de Koningin gaf echter order haar neer te laten, en nu gingen ook de kappen van de andere rijtuigen omlaag. Koningin en Prinses staken elk een witte parapluie op; de dames der hof houding zochten beschutting in haar regen mantels, de heeren omhulden hun gala-unifor men met hun capes, en hét druipend publiek juichte eens extra-hartelijk, en blijkbaar waar- deerend dat de vorstinnen harerzijds door wat regen zich er niet van lieten weerhouden, de blijken van aanhankelijkheid duidelijk te be antwoorden. Oorverdoovend was het gejuich, dat uit de duizenden op den Dam opging. Even na de aankomst van den Koninklijken Stoet aan het Rijksmuseum ontlastte zich boven de stad een zwaar, zij het ook kort onweer. Het werd een ware zondvloed. Toch bleven er zeker 200 k 300 menschen wachten tot het vertrek, dat was gedurende ruim een uur. m Men begaf zich onmiddellijk naar de Rem- brandt-tentoonstelling, waar zeer langdurig vertoefd werd. De Koningin, die door jhr. Roëll werd rondgeleid, terwijl de heer van Schendel de Prinses begeleidde, toonde vooral veel belangstelling voor de teekeningen, en dan in het bijzonder voor de landschaps- teekeningen. Hierin kwam uit de liefhebberij van de Koningin zelve, die, immers met veel talent de teekeningen hanteert en dan gaarne dit onderwerp behandelt. Wat de schilderijen betreft, schonk zij bijzondere aandacht aan de techniek, den technischen kant der kunst. En geruimen tijd stond zij stil bij de Emmaüs gangers uit het Louvre, zooals men weet een der hoogtepunten van Rembrandt's vertolking der Heilige Geschiedenis. Toen de Vorstin en Haar dochter het Rijks museum verlieten, was het nog altijd slecht weer. De regen bleef stroomen, maar de Koningin liet de kap die was opgezet, weer neerhalen, en niet langs een verkorten weg, zooals velen verwacht hadden, maar langs de lange aangekondigde route keerde de Konink lijke stoet naar het Paleis terug. Prinses Juliana bezoekt een kinder bewaarplaats. Prinses Juliana reed gisterenmorgen alleen uit. om een bezoek te brengen aan de kinder bewaarplaats van de Amsterdamsche Ver- eeniging tot instandhouding van kinder bewaarplaatsen, Van Ostadestraat 89. Bij haar vertrek stelde zij aan de directrice een bedrag ter hand, om daarvan de kleintjes te tracteeren. De prinses was slechts vergezeld door een hofdame, jkvr. De Brauw, en haar particulie ren secretaris, baron Baud. In de bewaarschool was alles in zijn gewone doen gelaten. De kinderen waren niet vooraf gewaarschuwd, welk hoog bezoek er zou komen. Eerst bezocht de Prinses de grootere kinderen; met enkelen dezer onderhield zij zich vriendelijk. Daarna begaf zij zich naar de babies en de kleuters, bij wie zij geruimen tijd bleef. Een van de kleuters bood H.K.H. bloemen aan. De Prinses liet zich uitvoerig inlichten over het doel van deze bewaarplaat sen, waar kinderen verzorgd worden van moe ders, die uit werken gaan. WOENSDAG 2 OCTOBER 1935, Hilversum I, 1875 m. N CR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.I.v. Ds. J. A. Schep. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble van der Horst 1.15 Gramofoonplaten. 1.30 Orgelspel R. Parker. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Zang door A. de Zeeuw-Slierend recht. A. d. vleugel: R. v. Hessen. 5.00 Kinderuur. 6.00 LandboUwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 .Reportage. 7.30 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Arnhemsche Orkestververeeniging o.I.v. J. Spaanderman m.m.v. het Trio Helmann- Van Wezel-Renesse. 9.00 Causerie P. L. Gerritse. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Berichten. 10.1511.30 Gramofoonmuzlek. Hilversum II, 301 m. V AR A-uitzending. 8.00 Orgelspel Joh. Jong. 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedr.VARA- tooneel o.I.v. W. v. Cappellen, N. de Klijn (viool), R Schoute (piano) en Gramofoon platen. 12.00 De Zonnekloppers o.I.v. C. Steyn, 12.45 Gramofoonplaten. I.00—1.45 Orvitropia o.I.v. J. v. d. Horst 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Orgelspel C. Steyn, 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 E. Walis en zyn orkest. 6.30 RVU. Dr. J. Presser: Rondom Abessinië 7.00 E. Busch zingt. 7.15 Interview met Dr. Aljechin. 7.45 Sandor Sipos (cymbaal) en I. Rosstcan (piano). 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Nieuwsberichten. VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest o.I.v. H. de Groot m.m.v, M. Chemiawsky (cello), 9.00 Joodsch uurtje. 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 Nieuwe Gids-herdenking (declamatie). II.00 De Flierefluiters o.I.v. Eddy Walis, Mi m.v. B. v. Dongen (zang). 11.3012.00 Gramofoonplaten. DONDERDAG 3 OCTOBER 1935. Hilversum I, 1875 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.I.v. Ds. L. Kraan, 10.45 Gramofoonplaten. 11.00 H. Mis. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Orgelconcert G. Snijders. 4.00 Bijbellezing Ds. G. C. Schellenberg m.m. v. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 A'damsch Salonorkest o.I.v. Kiekens. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Berichten. 8.05 Radio-avond van de Drie Geref. Jeugd bonden in de Keizersgrachtkerk te A'dam. M.m.v. sprekers en solisten. 10.05 Berichten. 10.1012.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum H, 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Herdenking van Leiden's Ontzet. Koor o.I.v. L. J. Mens en het muziekgezelschap „Orpheus". 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Omroeporkest o.I.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg Omroeporkest. 11.00 Voordracht A. Crok. 11.15 Vervolg omroeporkest. 11.45 Vervolg voordracht. 12.00 Eigen opnamen. 12.30 F. Kaufmann en zyn orkest. 1.30 Renova-kwintet (gr.-pl.). 2.15 Voordracht W. v. d. Hoog. 2.453.45 Omroeporkest o.I.v. N. Treep. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Hoorspel voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest o.I.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje T. Hollander. 7.00 Pianorecital J. Hijman. T.30 „Stem en Persoonlijkheid" (11). Inleider Dr. J. v. Essen. 8.00 Berichten. 8.10 Gramofoonplaten. 8.15 Conrertgebouw-Tkest o.I.v. Bruno Wal- ter. 9.30 Ferdy Kaufmann en z(jn orkest, 9.50 Causerie Frec1 Fry. 10.05 Ferdy Kaufmann en zijn orkest. 't 10.30 Disco-nieuws. 11 00 Berichten. Gramofoonpl. 111512.00 AVRO-Dectbcls o.I.v, Eddy Meenk (opnamen). IX, i™*» a. I'"'"** H.K.H. Pnn.0. aè^ope~n d, SSSSITL Ta/a" PP - SÏÏS. .al. ™.a aoor een duizenden kinderen en ouderen, die zich daar mei tallooze vaandels en banieren hadden op gesteld. Voor de auto strooiden de kinderen bloemen op den weg, waarover de auto zeer langzaan, voortreed. Hei was van de jeugd een indrukwekkend aamiankelykheidsbetoon aar onze Kroonprinses .ie, door deze harte lijke en spontane hulde zichtbaar getroffen, glimlachend naar allen kan' daarvoor dank-e. Dc Koningin terug op het Loo. Gistermiddag om 3 u. 29 is de Koningin pet- trein te Apeldoorn aan het hoofdstation aan gekomen. Bij het station hadden zich als steeds bij aankomst van de Koningin of de Prinses vele belangstellenden verzameld, die H. M. eer biedig begroetten. H. M. is vandaar in een open auto naar het Loo gereden. C. VAN DEK VOORT VAN ZIJP. t In den leeftijd van bijna 64 jaar is gister- middag te Utrecht overleden de heer C. van der Voort van Zijp, burgemeester van Maar tensdijk. Eenige jaren is hy ook in de Tweede Kamer als fractieleider van de anti-rev. party opge treden. Ook is hij voorzitter geweest van de vlootcommissie. In den eersten tijd van de nationaal-socia listische beweging in Nederland heeft hij aan deze organisatie zijn krachten gegeven; op de eerste openbare algemeene vergadering dier beweging was hy de meest gevierde spreker. De begrafenis van het stoffelijk overschot is bepaald op a.s. Woensdag te half 2 op de begraafplaats aan de Boschdrift te Hilversum. ZOMERPOSTZEGELS. Het Comité voor de Zomerpostzegels deelt ons mede, dat den dag vóór het einde van de verkoopperiode, zooveel mogelijk dus op 11 October, een algemeene postzegeldag in heel het land zal worden georganiseerd, een algeheele „uitverkoop" of „opruiming van restanten". Wie daarbij wil helpen door straatverkoop, verkoop langs de huizen of anderszins melde zich aan by het Zomer- postzegel Comité in zyn woonplaats of by het algemeen Comité, gevestigd te Amster dam, Tesselschadestr. 9. Voor hem of haar die dien dag het grootste bedrag aan Zomer postzegels verkoopt, in verhouding tot de bevolking der gemeente, wordt een fraaie premie beschikbaar gesteld, resp. een eerste of tweede prijs. Binnenland. De aangehoudenen door het slachtoffer herkend. Zooals Zaterdag is gemeld, zijn in Den Bosch een man en een vrouw aangehouden, verdacht van een overval op een oude vrouw, die een woning op het hofje aan de Kruis- Kade te Rotterdam bewoont. Zaterdagmor gen is het tweetal met het slachtoffer, dat nog in het ziekenhuis vertoeft en met eenige andere getuigen geconfronteerd. Allen hebben hen pertinent herkend als het twee tal, dat op den bewusten avond bij de oude vrouw onderdak had gekregen. Het zyn de 20-jarige man H. V. en zijn achttien-jarige echtgenoote J. V.-G. Bij den overval is 140 gulden gestolen. Er is echter thans op het tweetal geen geld bevonden. De aangehou denen ontkennen nog, maar de politie heeft alle aanleiding hen in arrest te houden. Het gearresteerde echtpaar legt een bekentenis af. De overval is thans geheel opgehelderd. De man en de vrouw, die dezer dagen te 's-Her- togenbosch zijn aangehouden, hebben bekend den overval te hebben gepleegd. Het tweetal deelde de politie mee, dat zy by de vrouw onderdak hadden gekregen voor den nacht. Voor het naar bed gaan, zou, aldus beweren zy, de oude vrouw gesproken hebben over haar spaarduitjes en hun briefjes van f 25 hebben laten zien. Het zien van het geld had bij het jeugdige echtpaar, dat er zeer arm aan toe was, de begeerte gewekt om het zich toe te eigenen. Eerst probeerde de man het geld, toen de oude vrouw naar bed was, stil letjes weg te nemen, maar dit lukte niet. Toen nam de man een kolenschop en sloeg de vrouw daarmee, om haar bewusteloos te maken. Het slachtoffer begon evenwel bij den eersten slag zoo luid om hulp te roepen, dat het tweetal overhaast de vlucht moest nemen. De man is hierbij uit een raam gesprongen. Tien dagen hebben zy nadien hun zwervend leven kunnen voortzetten. Zy vertoefden des nachts in kosthuizen en meden logementen, waar zij spoedig zouden worden opgemerkt. Het geroofde geld is in die tien dagen geheel opgemaakt. Worsteling met oen huisgenoot. De familie G„ wonende aan de Voormeulen- laan te Bussum, was Zaterdagavond omstreeks acht uur uitgegaan. De inwonende vader, die thuis was gebleven, hoorde tegen negen uur gerommel aan het raam van de achterkamer. Hij ging door de keukendeur naar den tuin en zag een man bezig met het uitsnijden van een ruit. Hij greep hem beet, toen de man trachtte te ontvluchten; de 65-jarige kon het echter niet tegen den veel jongere volhouden en de inbreker wist te ontsnappen. Tijdens de worsteling had de heer G. het gezicht van den man, dat door een straatlantaarn beschenen werd, goed opgenomen en hy kon de politie een signalement verschaffen. Dit bleek voor te komen in het foto-archief en zoo meldde de politie zich Zondagochtend by B„ een 30- jange Hilversummer, die sinds korten tijd te Bussum woont. Zijn vrouw vertelde, dat hij op bezoek was by haar ouders te Naarden hL *rresteerde hem daar en bracht he£ paarJ SUm tCr confrontatie met den heer G. Deze en een buurvouw, die de wor- ontkenthHd herkenden hem. De man ontkent, doch daar de beitel en de vijl. die bij huiszoeking zyn gevondeneigendom van L. bljjken te zijn en uit diens schuur zijn stelden 18 h.U m verzckerde bewaring ge steld. De man is recidivist. Zondagmorgen even voor 6 uur heeft felle brand gewoed in café „De Hommel" 0611 legen aan den Kielweg 106 te Schiebroek' f6" pand, dat aan de voorzijde café is, hetweiiï begrensd wordt door een feestzaal, is tot a grond toe afgebrand. De eigenaar van het gebouw, de cafého der A. Knijf en zijn vrouw, die op den z0i<£ boven het café sliepen, hebben het behoud van hun leven te danken aan hun 4-jarig zoontie dat wakker werd en hevig begon te hoesten! Toen K. uit zijn bed stapte om zich naar zij,, zoontje in het aangrenzende kamertje te be geven, bemerkte hij, dat de slaapkamer voor een groot gedeelte reeds met rook gevuld was en tevens hoorde hij, hoe beneden in het café het vuur knetterde. Hij maakte zijn vrouw, die nog rustig lag te slapen, wakker, waarop zy met het kind in haar armen de houten zolder trap af snelde. De vlammen kwamen hun reeds tegemoet, maar toch wist Knijf, gevolgd door zijn vrouw, door de vlammen heen, de keuken te bereiken, waar de deur geopend kon wor den, zoodat zy even later in nachtgewaad in den tuin stonden. Het gebouw brandde tot den grond toe af Het dak en later ook de muren stortten ln en' slechts eenige meters zwartgeblakerde muur- resten bleven overeind staan. Al het tuinmeubilair, dat op den zolder was opgeslagen, is verbrand, alsmede een flink be drag aan bankpapier, dat de caféhouder voor. handen had als opbrengst van verkochte ben- zine. De heer Knijf was tegen brandschade ver zekerd. Een echtpaar bewusteloos te bed aangetroffen; de centrale verwar, ming was niet in orde. In de benedenverdieping van het pand Be- gijnhof 50 te Dordrecht, bewoond door den heer F. Eggink, heeft zich Vrijdagnacht een ern- stig geval van kolendampvergiftiging voorge daan, dat, indien slechts even later was inge grepen, ongetwijfeld aan twee menschen het leven zou hebben gekost. Toen een van de buren van den heer Eggink Zaterdagochtend op zyn herhaald kloppen ea bellen geen antwoord kreeg, is hy in gezel schap van den bovenbuurman, die wist, dat de heer Eggink en zijn echtgenoote Vrijdagavond waren thuisgekomen, op onderzoek getogen. Via een plat, dat zich achter de woning van een van de buren bevindt, konden zy door een lichtkoker in de slaapkamer van den heer Eg- gink kijken, waar zij hem met zijn vrouw zagen liggen. Daar het niet gelukte de slapenden te wekken, is men het huis binnengedrongen door het stukslaan van een ruit van de slaapkamer, In die kamer ontdekten zij, dat de beide slacht offers bewusteloos te bed lagen. Er hing een zware damp en in den loop van den nacht moeten de menschen reeds last van benauwd heden gehad hebben, omdat op het nachtkastje een flesch Eau de Cologne en eenige door drenkte zakdoeken lagen. Men heeft, na de deuren en ramen wijd open te hebben gezet, de politie en den geneeskundigen dienst ge waarschuwd. Deze waren direct ter plaatse en vervoerden den heer Eggink en zijn echtge noote naar het ziekenhuis, waar eerstgenoem de inmiddels bijgekomen is. Aanvankelijk dacht men aan een geval van gasvergiftiging, maar spoedig bleek, dat de centrale verwarming da schuldige was. Dat de vergiftiging van ernsti- gen aard is geweest, blijkt wel uit het feit. dat alle vogels, die in een volière in de gang ston den, door den damp zijn gedood. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gisterenochtend is onder Veenwouden de 15-jarige dochter van den heer Zwart te Veen- woudsterwal by het oversteken van den weg door een auto uit Dokkum overreden en ge dood. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is te Herveld, gemeente Walburg, de 80-jarige A. M. door een vracht auto van den expediteur J. C. F. te Zutfen ea bestuurd door den chauffeur G. v. L., range- reden. De oude man werd zeer ernstig ge wond naar het St. Canisiusziekenhuis te Nij megen vervoerd, waar hij Zondagmorgen aan de gevolgen is overleden. De zes inzittenden bicven ongedeerd! Zondagmiddag kwart voor drie U op den onbewaakten overweg tusschen Heerde e" Wapenveld een auto, waarin zich een gezel schap van zzes personen uit Brummen be vond, door een motortrein, komende van Apel doorn, aangereden. De auto werd opzjj gegrepen en totaal ver nield. Het mag een wonder heeten, dat de inzt tenden, behoudens enkele lichte kwetsuren, ongedeerd bleven. Het ongeval schijnt aan onoplettendhei van den autobestuurder te wijten te zijn. Voorwaardelijke veroordeeling Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren^^ hooger beroep de beide Voorburgsche p beambten, t.w. den hoofdagent J. B- brigadier N. L., die terzake van mishan van een lossen werkman, na slultings y enkele andere personen door hen uit e te Voorburg verwijderd, tot drie maan vangenisstraf waren veroordeeld, ee^ eeIt waardelyke veroordeeling opgelegd proeftijd van een jaar. De politie te Delft heeft Kcarre8t^cvrend® 27-jarigen analist, v. d. B., die v®01 n en een wasfabriekje te willen bcg ^.jiéiden® daarvoor een compagnon zocht, v<9 ^jug personen heeft opgelicht tot ccn (fl eed van 500. Onder de slachtoffer® werklooze, wien zijn laatste Va® spaarduitjes afhandig zijn g0"^ (lo0r v' het geld ls niets meer over. D' l0|jtie, d- B een oude bekende van de gemaakt.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2