Anna Paulowna. Wieringen. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN T MNSDAG 8 OCTOBER 1935 't Zand. Breezand. Land- T u inbouwnieuws Een nieuw urgentie^ programma voor den landbouw. 3! 8 s GEMENGD NIEUWS Binnenland. Twee visschersbooten overvaren. De „eerlijke" vinder. Hét s.s. Rotterdam vlot gekomen Overval niet poging tot berooving Door een tram overreden en gedood. Twee menschen verdronken. Valsche bankbiljetten. Nog een honderd misdrijven opgehelderd in Oss. E.8PERANTO-CURSUS. Zaterdagavond werd in de bovenzaal van den heer Schriêken een Esperanto-proefles gegeven door den heer Schut uit Callantsoog waarvoor groote belangstelling bestond, er waren n.l. circa een 35-tal personen. Medewerking verleenden dames en heeren- Itdcn van de Esperanto-club te Callantso )g, welke eenige liederen in de wereld-hulptaal ten beste gaven. Na een uitvoerige Inleiding door den heer Schut werd door deze de zgn. proefles gegeven. Deze was hoofdzakelijk ge baseerd op de Cseh-methode, waarbij men zeer zeker in den kortst mogelijken tijd plm. 16 lessen het Esperanto aardig kan spreken. Na afloop vernamen we, dat velen zich réetis opgaven voor een dezen winter bij den heer Schrieken te houden cursus, onder lei ding van genoemden heer Schut. NUTSAVOND. Werden in het vorige seizoen de uitvoerin gen van verschillende vereenigingen in Bree zand vaak' slecht bezocht, zooals 't Nut Vrien denkring Zondagavond het trof hebben we het toch nog niet meegemaakt. Ver over den tijd van aanvang was nog slechts een enkele be zoeker aanwezig. Men opperde dan ook al het plan om maar te sluiten en het op een anderen keer over te doen. Het Polder-Trio, dat den avond zou vullen en alles daarvoor in gereed heid had gebracht, wilde echter beslist door gaan en stak dan ook, toen eindelijk toch een paar belangstellenden binnen waren, van wal. Hoe ontmoedigend het spelen voor een vrij wel leege zaal ook is, het trio, bestaande uit mej. Rezel en de heeren C. Swarts en C. Weijers, liet zich niet terneer drukken en smaakte het genoegen de aanwezigen toch te kunnen amuseeren met hun één-actertjes. Vooral het eerste „De gruweldaden van Fie- berman viel in den smaak, niet het minst door de wijze waarop Fieberman (de heer Swarts) kans zag op steeds weer nieuwe foutieve manier met een ligstoel om te springen, dien. hij uit wilde zetten. Ook de andere stukjes „De vindingrijke echtgenoot" en „Hannes- bij den fotograaf" werden met aandacht en plei- zier gevolgd, zoodat aan het einde de heer J. Schouten sloot met de opmerking, dat het niettegenstaande de ongezellige leegte in de zaal, toch nog een genoeglijke avond was ge worden. f INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONT WIKKELING. In de zaal van den heer Kossen was Zater dag een kunstavond, die tot doel had de aan wezigen op te wekken een af deeling te vor men van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling. De heer Raven sprak namens partij- en vakbewegingsafdeelingen een welkomst woord en gaf een korte uiteenzetting, waar om men den avond georganiseerd had en na dat „De Stem des Volks" een drietal liederen had gezongen verklaarde de heer P. Polder man, hoofdbestuurder van het Instituut, de beteekenis en het doel daarvan nog nader. Spr. vervolgde z"n inleiding met op te som men met welke middelen men een en ander hoopte te bereiken. Er worden lezingen en cursussen gehouden, onderwijs aan volwas senen gegeven, schrifturen verspreid en naast deze ernstige zaken ook op meer prettige wijze, door tooneel, zang, muziek, excursies, kampeeren en reizen getracht opvoedend en ontwikkelend werk te verrichten. Mevrouw Portegies droeg werk van Margo Vos, Frangios Pauwels, Mart. Beversluis en een komisch stuk van Nono voor en ook de zangvereeniging liet nog eenige nummers hooren. Aan het slot van den avond kon de heer Raven meedeelen, dat de afd. opgericht was, daar zich 32 leden hadden opgegeven. Hij hoopte, dat zij in het belang van de beweging werkzaam zou zijn en sloot met dank aan allen, die medewerking op dezen avond ver leenden. DE WINKELWEEK DER MIDDENSTANDS- VEREENIGNG. Willen wij eerlijk zijn dan moeten wij be kennen, dat wij van deze week, gezien de plaatselijke economische toestanden, weinig verwachting hebben gekoesterd. Doch het bestuur der Middenstandsver- eeniging was itiet van die meening en deed zijn uiterste best om haar doel te bereiken en gelukkig mogen wij constateeren, dat de winkelweek hans reeds een groot succes is gebleken. Als wij zien hoe de winkeliers hun best doen om nun étalage's een keurig aan zien te geven; daarbij de moeil(jke factor van velen, welker étalag's zich minder goed leenen voor wedstrijden, maar dat zij deson danks hebben getracht „to make the best of it"; dan kunnen wij niets anders zeggen, dat wij de energie onzer middenstand bewonde- ten om in dezen onzekeren tijd paraat te zijn. Om alle étalag's b.v. stuk voor stuk te be schouwen zou een heel blad vullen. Vele éta lage's waren zeer origineel. En hier mag dan wei genoemd worden de fa. Engel die gezegd heeft den spreuk van den Duitschen ex-kei zer „Unsere Zukunft liegt auf deni Wasser". En waar de vi-sscherij voor Wieringen zoo be- langrijk is zagen wij de waarheid daarvan in. Een moderne kolossale fuik hing in de lengte van de Nieuwstraat; des avonds van binnen verlicht, dus een zeer leuk idee, waarhij nog komt de even smaakvolle étalake's. De slagers, groentenzaken, meubelwinkels, enzenz. hebben zich elk op hun terrein uit stekend geweerd en blijk gegeven de smaak van het publiek te kunnen peilen. Dan maken wy nog een uitzondering voor ons eenige plaatselijk fotografisch atelier van den heer Trager, dat geheel gemetamorphoseerd is in een zaak die er wezen mag. Thans de diverse uitslagen. Zaterdag;. Ie prijs f 20.F. Koopmans, H hoef 9913 2e 10.P. Smit, H.hoef 9622 3e 5.Oldersma, W klief 96X1 2 50 P- Kraak. H.hoef 9522 oe 2.50 Jb. de Wit. H.hoef 9511 Ce ,t 2.50 S. Voorthuizen d. Oever 9262 Zondag; le prijs P. Bakker, den Oever 9991 2e Jac. Bakker, den Oever 3e H. van Os. den Oever 4e S. Bakker, den Oever 5e C. Bais. den Oever 6e Berkhout.H.hoef 9981 9961 9931 9914 9911 De heer P. Bakker maakt dus een goede kans voor den grooten prijs. Evenals op Texel bestaat er veel belangstel ling voor dit spel en het gevolg is dat men koopt. En koopen is juist de bedoeling Thans de étalage wedstrijden. De jury had hier een uiterst moeilijke taak. (Mevr. en burg. Kolff, mevr. en notaris Obreen en den heer O. J. Bosker). Afd. Kruidenierswaren, le prijs Gebr. Hegeman, den Oever. 2e R. Kat, Westerland. 3e J. Kat, den Oever. Afd. Zuivelproducten. A. Russelman (Hollebalg) le pr. Sloothaak (H.hoef2e pr. Afd. Brood, Koek en Banket. 1 Fa Nan Koorn (met buitengew. lof van de jury. 2. S. Koorn. den Oever. 3. Cornelissen, den Oever. Afd. Diverse Eenlingen. (Allen 2e prijs). C. Bay3, manden handwerk Jac. de Vries, dameshoeden. Th. Rasch, lederenwerk. Ab. Lont, bloemen en planten. Trager, foto-artikelen. Jac. Gorter, filiaal Jamin. Afd. Radio en Electra. 1. W. D. van Trueren te den Oevei 2. J. J. Bosker te H.hoef. 3. P. D. .Spaander te den Oever. Afd. Schrijfbehoeften. 1. His Wilms. 2. C. J. Bosker. Afd. Vleeschwaren. 1. Jan Poppen (die zich uitstekend weet te handhaven met zijn eerste prijzen). 2. Ph. Deijs, den Oever. 3. Gerrit Poppen, H.hoef. 4. Rustenburg, H.hoef. 5. W. Kaan. den Oever. 6. R. Blaauboer, H.hoef. 7. D. Rotgans, de I-ïaukes. Allen met lof van de jury. Afd. Rookartikelen. 1. Jc. de Haan 2. Jac. Bakker. Afd. Fruit en Groenten. 1. D. Doves, H.hoef. 2a. J. Doesburg, H.hoef. 2b. Wed. Vrhone, H.hoef. 3. Ab. Lont, H.hoef. 4. C. Stins, den Oever. Afd. Galanterie». 1. D. Minnes. 2. M. Metselaar. Afd. Meubelen. 1. D. Minnes. 2. H. G. Rump. Afd. Schoeisel. 1. W. v. d. Kreeke. 2. Th. Rasch. Afd. Goud en Zilver. 1. H. C. Rump. met buitegew. lof van jury. 2. W. v. d. Kreke. Afd. Parfumerieën, 1. J. Gieles, den Oever. 2. J. Timmerman. H.hoef. Afd. Modeartikelen. 1. Th. Kort, H.hoef. 2a. M. Lont. H hoef 2b. G. de Haande Jong, H.hoef. 3. Joh. Klare. Hhoef. Huish. Arikelen. la. Joost de Kreijger, den Oever, lb, P. Kreijger. H.hoef. 2. Nic. Luyt, de Haukes. 3a. J. D. Kooy, Westerland. 3b. C. Metselaar. H.hoef. Afd. Visscherij-artikelen. 1. D. Engel (met lof van de jury). 2. C. Bays. Hippolytushoef ER INGELOOPEN. Bij een door de belastingambtenaren en den brigradier der rijks veld wacht gehouden con- tröle inzake de Motor- en Rijwielwet, werden opnieuw een 9-tal overtredingen geconsta teerd en verbaal opgemaakt. DAT MAG NIET. Door den brigadier der rijksveldwacht werd tegen J. P. de J. terzake van woest rijden per rijwiel op een zeer drukken winkelavond in de Hoofdstraat te Hippolytushoef proces verbaal opgemaakt. EEN AANBESTEDING. Maandogmorgen 7 October 1935 werd door de heeren Petera en Baanders architecten te Den Helder, namens hun principaal, den heer Jb. Koorn Dz, alhier in het café „Centraal" van den heer S. Kaan te Hippolytushoef pu bliek aanbesteed het bouwen van een woon huis met autogarage aan den Gemeenelands- weg te Zandburen. Ingekomen waren biljet ten van de volgende heeren: 1. J. Hoep, Breezand. 5780; Gebr. Boer- sen, Wieringen, 5490; J. C. de Vries, id„ 5420; J. D. Kooij, id., 5410; J. C. Klein, id., f 5346; P. S. de Vries, id., 5333; Jac. Smit, id., 5252; P. Broers, Breezand, 5130; Dekker en Lont, Wieringen, 5090; P. Pz. de Haan, id. 4200. Gunning aangehouden EEN MOOI RESULTAAT. De muziekvereeniging „Harmonie" maakte j.l. Zondagmorgen een rondgang door Hip- polyshoef en omgeving. De vroolijke tonen brachten al spoedig heel wat menschen op de been. „Harmonie" was toegestaan tot stij ving van haar kas, een collecte te houden, waartoe jongedames zich bereid verklaarden. Het succes dezer collecte was schitterend en bracht in totaal 115 op Gezien dit mooie resultaat, gaat „Harmo nie" volgenden Zondag naar De Haukes en Westerland met hetzelfde doel en hopen ook daar succes te hebben. VOORTZETTING DER FEESTWEEK. VAN DEN MIDDENSTAND. Maandagmiddag om 12 uur had de start plaats bij café Halfweeg van den reclame optocht, welke georganiseerd was door de Middenstandsvereeniging Wieringen. Uit den aard der zaak bracht dit veel men schen op het ongewone uur op de been. Een vijftiental deelnemers waren aanwezig. Allereerst twee ruiters in carnavalskleeding, voorstellende de Wier. Courant. Daarachter volgt de heer Bruut met z'n beide dochters in een sneeuwwit wagentje, voorstellende de vertegenwoordigers der N.V. Natuurijs uit IJmuiden. No. 3 stelde het café Halfweeg voor. Op een groote wagen was een compleet buffet (met gratis bier), een strijkje en zelfs een dansend paar. De „Rebellen-Club", be staande uit Wieringer schoonen, stelde voor de Stad" en „Panorama". Vooral de koetsiers waren goed geslaagd. Dan volgt Dirk Smit op een versierde D.K.W.-motor, op den voet ge volgd door de origineele Teun Takes-reclame. Teun vóór en nA de verbouwing. Achter deze race-auto rijdt de wagen van D Minnes, met bloemen versierd en de Ned. viag dragende, als teeken van Ned, Fabri kaat. De fa. Nanning Kaan heeft haar reclame gemaakt op het gebied van oliën en vetten. De Korenschoof spreekt als boekdeelen: twee wit-gebuisde bakkers met broodwagens. De keurige auto van Lutjewinkel maakt een goeden indruk. De Radio-Centrale had een complete installatie met wisselstroommotor incluis, op een wagen geplaatst en vroolijk schalde de muziek over de stoet, afgewisseld door heftige perroratiea van den heer Janne3 Bosker. De fa. H. G. Rump bracht haar goud en zilverwerk naar voren en last but not least de o.i. meest geslaagde figuur. Cinema De Haan had een wagen stijlvol versierd. Een keurig geschminkte dameJeannette Mac Donald en Piet Klein alias luitenant Maurice Chevalier; een tafreel uit Weenen, voor komende in de film van as. Zondag „Die lustige Witwe". Onder zeer groote belangstelling trok deze stoet van Hippo naar Westerland ,om via De Hauke3 naar Den Oever terug te keeren. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. De 24-jarige zoon van de fam. Jaspers, Mekkenstuinweg te H'hoef, had j.l. Zondag in Rotterdam het ongeluk, daar hij met zijn motorrijwiel niet meer kon uitwijken, paidoas tegen de electr. tram te rijden, met het onge lukkige gevolg, dat hij met zware hersen schudding werd opgenomen en enkele oogeri- blikken- daarna overleed. De deelneming met het diep getroffen gezin is algemeen. Burgeriijke Stand van 5 tot en met 7 October 1935. GEBOREN: Greta Duvera, dochter van Hendi ikus Jacobus Reij en Dieuwertje Theo- dora Anna Smit; Gerrit je Cornelia, dochter van Cornelis Pieter Schaatsenberg en Grietje Roorda; Sara Geertruida, dochter van Bouke Duizendstra en Hendrika Geertruida van Ba len; Jacob, zoon van Jacob Gieles en Aagje Graaf. POLITIK GEVONDEN: 1 taschje met 2 kerkboekjes. MARKT OVERZICHT. Ook de wolveeprijs maakt de geringe prijs stijging. die hier en daar valt waar te nemen, mee. O. Schapen en lammeren waren heden aan de markt ongeveer een gulden per stuk duurder dan vorige week. 't Bleek evenwel, uit den geringen aanvoer dat de prijsstijging voor Texel te laat komt, omdat alhier het overtollig vee reeds is afgezet. Voor O. Scha pen betaalde men gem. 11.per stuk, voor lammeren gem. 8. Verder werden een viertal koeien aange voerd; de prijzen liepen van f 80100. N. kalveren brachten ruim 10.per stuk op; fok- en vette kalveren van 1535. Rammen gingen voor de prijzen vanaf 15; de duurste voor 25. De biggen zijn, onder invloed van de stij gende varkensprijzen, hoog in prijs; gem. f 14 p. stuk. Voor varkens op de boerderijen wordt 24 A 25 ct. per pond betaald. Aan de eierenveiling liepen de kippeneieren nog ongeveer een kwartje p. 100 stuks op; de middenprijs (eieren v. 60 kg.) bedroeg pl. m. 4.50 p. 100 stuks. De wolprijs vordt nog niet door de prijs stijging beïnvloed; nog steed3 is de hoogste prijs die geboden wordt 55 ct. per kg. e n De drie Centrale landbouworganisaties en de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond zijn tot overeenstemming gekomen, betreffende de volgende richtsnoeren voor de te volgen regee- ringspolitiek met betrekking tot den land bouw: 1. De toestand van den Ned landbouw wordt tengevolge van het feit, dat de in uit zicht gestelde prijzen niet voor alle producten zijn bereikt, terwijl daarnaast het kostenpeil in Nederland zich niet bij deze productenprij- zen heeft aangepast, onbevredigend geacht. Inzonderheid de veehouderij is door het bij voortduur verliesgevend zijn van het bedrijf, in een zoo benarde positie ge komen, dat instandhouding nauwelijks meer mogelijk is. Het is daarom gewenscht, dat ten behoeve van de veehouderij ten spoedigste maatregelen worden getroffen, welke er toe kunnen leiden, dat deze belangrijke tak van bedrijf weer loonend wordt. Dit kan naar het oordeel van C. L. O. en F. N. Z. worden bereikt door: a het volgen van een prys-pohtiek betref fende boter, margarine, vetten en oliën, zoo dat de boter, die in den zomer geforceerd moet worden geëxporteerd, in het binnenland tegen lageren prijs wordt opgenomen. Om dit moge lijk te maken, is noodig, dat het margarine contingent wordt verlaagd en de heffing op margarine, spijsvetten en oliën voldoende en blijvend wordt verhoogd, teneinde ongemoti veerde winsten m de betreffende bedrijven te voorkomen en de positie van het Landbouw- crisisfonds te verbeteren. b. Met een heffing op consumptiemeik en op technische spijsvetten en -oliën zoodanig het Landbouwcrisisfonds te stijven, dat een voldoende bijslag op de melk kan worden ge geven; c. het zoogenaamd wintermeiken te bevor deren door in den winter meer bijslag per kg melk te geven dan in den zomer, waardoor de veehouderijbedrijven zich geleidelijk kunnen aanpassen en wordt bevorderd dat de totale melkproductie gelijkmatiger over het gehecle jaar wordt verdeeld; d. een regeling te treffen, waardoor de melkbeperking op alle veehouderybedrijven even gelijkmatig kan worden toegepast, e. het bevorderen van het gebruik van ondermelk als veevoeder, hetzij in verschen of geconserveerden vorm. teneinde de positie van den kaasproducent te verbeteren; f. het winnen van eiwitrijk voeder (ook gras); g. het spoedig uit de markt nemen van een voldoende aantal stuks vee, teneinde te voor komen dat de veeprijzen totaal ineenstorten. II. Naast het loonend maken van het vee- houdersbedryf worde gestreefd naar een con- stand loonend prijspeil voor akkerbouwproduc ten. III. De nood van 4en kleinen boerenstand is zoo hoog gestegen, dat onmiddellijke voor ziening vereischt is. Op een heden door den minister van landbouw aan de voorzitters der centrale landbouworganisaties te verleenen audiën tie, stellen deze zich voor bovenstaande richtsnoeren nader toe te lichten. MINERALEN VOOR MELKVEE. Aangezien tegenwoordig het platteland in tensief wordt bewerkt met allerlei mengvoe ders en niineraalmengsels vaak van onbe kende samenstelling, althans wat betreft de procentische samenstelling, achten wij het gewenscht om de practijk vooral een en an der mee te deelen omtrent het vraagstuk van de mineralen voor melkvee. Dat het probleem der mineralen voeding nog lang nie is opgelost, is gebleken uit een publikatie van Dr. Brouwer. Directeur der Phys. Afd. van het R.L. Proefstation te Hoorn gepubliceerd in het Landbouwkundig Tijdschrift van Mei en Juni 1934. Eenige brokstukken uit het z.g.n. „Besluit." aan het eind van deze publicatie laten wij hieronder volgen, opdat men zich eenig denk beeld kan vormen van de huidige zienswijze in kringen van werkelijk deskundigen. Naar het schijnt, kunnen geringe kalk- en phosphorverliezen gedurende de eerste helft der lactatieperiode als physiologisch natuur lijk worden beschouwd. In de tweede helft der lactatie en vooral tijdens het droogstaan treedt gemakkelijk herstel in. Bij jarenlang durende practische voederproeven met kalk en phosphorarme ransoenen bleek, dat van een kalk- en phosphor toegift meestal wei nig of geen verbetering werd gezien, wat be treft de melkopbrengst, den groei, het weer standsvermogen of de voortplanting e.a. Slechts bij zeer productieve koeien en bij zeer mineraalarnie rantsoenen mag men een opvallend resultaat verwachten. Sommige Amerikaansche onderzoekers staan thans, in tegenstelling met vroeger, zelfs op het stand punt, dat onder practische verhoudingen het kalkgebrek niet dikwijls zoo sterk is, dat het tot duidelijke abnormale verschijnselen by melkvee voert, in tegenstelling met hetgeen bij kippen en varkens het geval is. Ook phos- phorgebrek zou niet dikwijls voorkomen en dan nog meer plaatselijk, veelal zelf3 tijdelijk, in streken waar het gras van nature phos- phorarm is. Voor de desbetreffende streken is dit phosphor echter van eminent econo misch belang. Ondanks dit alles kan bij melkrijke koeien of bij mineraalarnie rant soenen, alsmede in die gevallen, waarin de kalk/phosphorzuur verhouding onjuist is, een toegift van kalk en (of) phosphor zeer zeker op haar plaats zijn. Voor melkkoeien kan tevens het gebruik van liksteen van nut zijn. Ook kan men 1 zout door het kracht voeder mengen. Bevat het voedsel of het drinkwater aanmerkelijke hoeveelheden van dit zout, dan is extra toevoeging natuurlijk overbodig. In welke gevallen andere minera len, zooals koper en andere doelmatig zijn, moet nog worden nagegaan. Van de toevoe ging van zeer kleine hoeveelheden colloidaal ijzer zagen wij bij een eerste proef met melk vee te Hoorn geen gunstig gevolg. Ten aan zien van koper zijn onlangs door Prof. Sjollema nieuwe gezichtspunten geopend, het schijnt n.m.1. dat daar waar de ontginnings ziekte optreedt te weinig koper in de voeder middelen voorkomt. Omtrent het voorkomen van deze ontginningsziekte in N.H. is ons niets bekend. Dat aankoop van mineraalmengsels van onbekende samenstelling niet aanbevelings waardig is, behoeft op deze plaats niet te worden uiteengezet; Amerikaansche proeven hebben doen zien, dat dergelijke mineralen- mengsels zelfs schadelijk kunnen zijn, ook wanneer fraaie attesten kunnen worden over gelegd. Hier geldt dus niet altijd de bekende spreuk „baat het niet, het schaadt ook niet". Het Noordholl. Veevoerder Bureau Landbouwhuis Alkmaar. VARKENSPRMZEN. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de betaling van na 6 Oc tober a.s. aan haar te leveren varkens tot wederopzegging zal geschieden op basis van onderstaande prijzen. tol tol X ha X tuO X os X co ia t- m co CO c- •n 00 Kwaliteit Beneden 50 kg -*-> O +-» O LO O 4-» O 4J 4-» O 4-> t-- co 4J O -M CO t- s C Cd IA naar 54 57 59 57 55 IB HA kwaliteit 52 55 57 55 53 IC IIB iha mix, 43 50 53 55 53 51 IIC IIIB cent 48 51 53 51 49 IIIC 46 49 51 49 47 C C 44 47 49 47 45 Prijs per kg geslacht gewicht in centen. Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d. i. het warm gewicht verminderd met 2 Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per kg wanneer de varkens als nood- of spoed gevallen zijn aangeboden, met 5 cent per kg wanneer het spek der varkens na slachting zacht blijkt te zijn en wanneer het varken na slachting strepen, vlekken of onderhuidsche bloeduitstortingen vertoont, waarvan de aan wezigheid reeds by de afname door den kring zaakvoerder is geconstateerd. Varkens welke voor het risico van den leverancier zijn afgenomen, worden alleen dan tegen bovenstaande prijzen uitbetaald, wan neer deze zich na de slachting in goede con ditie bevinden. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelijke waarde na slachting ver goed. Zeugen, beeren, of binnenbeeren mogen niet geleverd worden. Blijkt een varken na slachting een binnenbeer te zijn. dan vindt de betaling plaats op basis van 60 der ge noemde prijzen, tenzij zulks by de levering reeds is vastgesteld, in weik geval nimmer nieer dan de werkelijke waarde na slachting wordt vergoed. Deze Prijzen gelden bestemd zyn om leven afname wor- Hie. voor zal de Prya telkens by afna. den medegedeeld. DË HEFFING VAN VARKENS- SLACHTING. In verband met de dalende tendenz welke ten aanzien van de varkensprijzen viel waar te nemen, is de heffing, welke by slachting voo. varkens betaald moet worden reeds ge ruimen tijd geleden van 9 tot 6 cent per g. geslacht gewicht verlangd. Doel van dezen maatregel was, om door het vergrooten van binnenlandsche consump tie een verdere prijsinzinking te voorkomen^ Thans kan met voldoening geconstateerd worden, dat het aanbod van varkens e vraag niet meer overtreft. Dientengevolge heeft m de laatste paar maanden een niet onbelangrijke stijging der varkensprijzen plaats gehad. Het gevaar bestaat bij deze steeds slygcn- de tendenz. dat de varkenshouders, hopende op een doorgaan van deze stijging het aan bod zuilen verminderen, waardoor natuurlijk deze sterke stijging door een evenredige da ling moet worden gevolgd Een der middelen om deze groote groote prijsschommelingen te voorkomen ligt in de heffing. Evenals indertijd de heffing werd verlaagd moet nu dit middel omgekeerd wor den aangewend. Een regelmatige afzet en productie niet vermijding van sterke prijsfluctuaties is .n het belang van allen, die bij de productie en afzet van varkens en varkensvleesch betrok ken zijn, terwijl het cosumentenbelang ook allerminst is gediend met sterke prijsschom melingen. Met het oog hierop is met ingang van gisteren, Maandag 7 October, de hef fing van varkensvleesch wederom van 6 op 9 cent per kg geslacht gewicht gebracht Mocht blijken dat dit middel onvoldoende uitwerking heeft dan zullen andere middelen om dit doel te liereiken worden overwogen. Te Rotterdam en Oen Haag «ijn vandaag geen varkens geslacht. Zoowel te Rotterdam als ui Den Haag zijn, tengevolge van de actie van de samenwerken de organisaties der slagers, inderdaad gisteren geen varkens geslacht. Protest van den Ned. Slagershond. Aan den minister van landbouw en vi3scherij is het volgende telegram verzonden: Het bestuur van den Ned. Slagershond heeft met groote ontsteltenis kennis genomen van de verhooging van de varkenscrisisheffing. De stijging der varkensprijzen met 10 cent per kg in twee maanden, de schaarschte aan en de duurte van spek, maken een verlaging der be staande heffing noodzakelijk, zal dit volks- voedsel nog voor de massa bereikbaar' zijn. Door de heffing te verhoogen, worden heel het slagersbedrijf en de consument en de boer ernstig getroffen. De noodtoestand in het sla gersbedrijf wordt onhoudbaar. Wij verzoeken Uwe Excellentie met klem: schort den maat regel op en verlaag de heffing. Wil ons in audiëntie ontvangen om ons standpunt te ver klaren. Voor het bestuur van den Ned. Slagershond, E. Weimar, voorzitter. Th. Cuiper, secretaris. HET NOORDHOLL. VEEVOEDËRBUUEAU. De atalperiode staat weer voor de deur en wij rneenen er goed aan te doen de veehouders eens te wijzen op de gelegenheid uie er be staat tot het verkrijgen var gratis inlichtin gen (advies) omtrent de wijze van voeren. Reeds een 10-tal jaren bestaat in Noord-Hol land een Veevoederbureau eene commissie samengesteld uit vertegenwoordigers van en kele Noordholl. landbouworganisaties te we ten, Holl. Mij. van Landbouw, Holt. Noorder kwartier, Bond van Melkveehouders, Ver. Oudleerlingen R.L.W.S. te Schagen. Deze commissie heeft ten doel kortweg uitgedrukt „d bevordering eener doelmatige veevoe ding". Secretaris, uus belast met de uitvoe ring van het dagelijksche werk, is de Rijks- veeteeltco.isulent te Alkmaar. Deze commissie nu verschaft gratis mon deling (zoo noodig ter plaatse) en schriftelijk advies. Zij die schriftelijk advies vragen die nen in de aanvrage om advies zooveel moge lijk inlichtingen te verschaffen omtrent de hoeveelheid en kwaliteit der bedrijfsvoeder- middelen (hooi. kuilgras, enz.), eventueel reeds aangekocht voer, levend gewicht, leef tijd, productie en conditie van het vee. Wat de mondelinge adviezen betreft kun nen wij mededeelen, dat óf de secretaris Ir. L. de Vries óf de assisent van de V B., de heer J. Bakker te.Heiloo wekelijks te spreken is op de navolgende marktdagen. Donderdags. Schagen, 10—12 v.m café de Beurs bij Boontjes. Vrijdags en Zaterdags Alkmaar, 9—12 uur. Landbouwhuis. Het Noordholl. Veev. Bureau, Landbouwhuis Alkmaar. Door een Nederlandsen vracht schip en een Duitschen treiter, in den'nacht van Woensdag op Donderdag hebben er voor de Noord-Noorsche kust twee aanvaringen plaats gehad, waarbij in 't eene geval vermoedelijk acht A tien visschers zijn omgekomen, terwijl er in 't andere geval al leen materieele schade is Bij Finsnes, bezuiden Troms», is een motor- kotter van Svolvaer, met achttien man aan boord, door een Nederlandsch vrachtschip, dat „Alhard" zou heeten, overvaren en binnen enkele minuten gezonken. De bemanning van het Nederlandsche vaartuig slaagde er al spoedig in alle opvarenden van den kotter te redden en heeft hen naar Harstad gebracht waar de zecverklaring gehouden zou worden' e 13 die uitgesteld moeten worden, daar even tevoren de Du.tsche treiter „Bayeni uit Luxhafen, was binnengeloopen met de tijding, dat men in den nacht diep in de Vestfjord. op de hoogte van ladingen, een visscheraboot. t ie geen lichten voerde, overvaren had De r/rraKldC"'ik gezonken en hoewel men net behulp va,i verscheidene andere visschers- boolen nog enkele uren nasporingen heeft ver licht, is geen der sch.pbreukelingen gevonden. Een aanhouding i„ U**6. Omstreeks 12 uur werd Zaterdag do- bewoonster van de Laan van Meerdervod f** Den Haag aangifte gedaan, dat z(j 0D 'a noemde laan had verloren een damcstasch houdende drie briljanten ringen, een bed"1* aan geld en een spaarbankboekje tot een iJ*8 waarde van f 2000. °Ula Voorts verklaarde zy, dat de tasch z0u vonden zyn door een onbekenden nian, die of" schoon hij zag, dat zij de tasch verloor, ye, niet aan haar ter hand stelde, doch wegfiet^. 's Nachts om half twee heeft de politie be' doelden man in de Kettingstraat aangeh0Ur|en~ terwijl hy in staat van dronkenschap vetT keerde. Hij bleek te zijn de 41-jarige behanger G. o te Den Haag woonachtig. De tasch bleek niet het grootste deel van den inhoud nog in bezit te zijn; de man bekende van het geii dat zich er in bevond, 12 gulden te hebben verbruikt. Hij is in bewaring gesteld. De kapitein van het s.s. Rotterdam, dat bil Jamaica op een rif is geloopen, heeft radio, telegrafisch medegedeeld, dat het schip Zater- dagmiddag 4 uur, plaatselijke tijd, is vlot ge. komen. Het schip is naby de strandmgsplaata (Morant Cays) voor anker gegaan. Zondag zou een duikeronderzoek worden gehouden. In den winket van de gez. Van Rooy aan den Stratumschedijk te Eindhoven vervoegde zich Vrijdagmiddag een man, die plotseling een revolver op een der dames richtte en uit- riep: Vijftien gulden, en gauw, of ik schiet! De juffrouw, hevig ontdaan, weigerde aan dit verzoek te voldoen. Toevallig kwam juist haar zuster binnen, op wie de man eveneens de revolver richtte. Hij herhaalde de vraag, waarop zij zeide het achter te zulle halen. Zij waarschuwde intusschen de buren, die de politie telefoneerden. De indringer bemerkte dit, stak zyn wapen weg en verdween op de fiets. De politie stelde een uitgebreide achtervolging in, doch kon den man niet achterhalen. Op den sraatweg te Hillegersberg heeft Zaterdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. Het 16-jarige meisje J. Stok. gewoond, hebbend in de Breitneratraat te Rotterdam, reed omstreeks 6 uur per fiets in de richting van Rotterdam. Toen zij aan de andere zijde van den weg een vriendin zag. stak zij plotse ling den weg over. Een achter haar in snelle vaart naderende motorwagen van lijn 14, be stuurd door J. Th. B., wonende te Rotterdam, remde nog uit alle macht, maar kon de aan rijding niet voorkomen. Het meisje werd ge grepen en kwam onder de tram. In zeer era- stigen toestand is zij naar het ziekenhuis aaa den Bergweg te Rotterdam gebracht, waat zij by aankomst reeds bleek te zijn overleden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag één uur is de 38-jarige ge huwde arbeider W. v. Dijk, te Rhenen, die per rywiel van zijn werk kwam, gevallen. Hy werd door een hem tegemoet komenden auto van de firma Truen uit Venlo overreden. Da man was op slag dood. In liet kanaal bij Ommen. Zaterdag fietste het zoontje van den heer K. uit Lemelcrveld langs het kanaal Zwolle— Almelo te Ommen. Hij raakte op een gegevea oogenblik de macht over het stuur kwijt, waardoor hij te water reed. De timmermansknecht Blekken horst, die het kind zag drijven, haastte zich met een derde in een bootje naar de plaats van het ongeluk, doch toen hij den drenkeling wilde grijpen, sloeg het bootje om, zoodat de beide inzitten den eveneens te water raakten. Er waren op dat oogenblik geen ander® menschen in de nabijheid, zoodat geen hulp van den kant kon worden geboden. De tweede inzittende van het bootje wist zich nog te redden, hoewel hy niet kon zwem men, doch Blekkenhorat en de kleine wiel rijder zijn verdronken. Arrestaties te Mmiuden. De recherche van IJmuiden is erin geslaagd de hand te leggen op vier peraonen, van wi® drie, zekere B. H., A. G. en L. M., afkomstig zijn uit Amsterdam. De vierde, die zich later bij het illustere gezelschap voegde, is een ze kere A. H. De vier mannen gaven voor, in staat te zyn vatsch bankpapier te kunnen vervaardigen e« stelden zich natuurlijk zeer ui het geheim i® verbinding met personen, van wie zij vermoe den, dat deze belangstelling voor hun bedrijf hadden. Onder voorspiegeling van enorm® winsten trachtten zy groote sommen gelds i* handen te krijgen, waarvoor zy dan hun ge heim afstonden. De bedragen, die zü vroegen* liepen soms in de duizenden. Hun bankbilje ten industrie berustte echter op een digheid. Bij de demonstratie, die met behulp v** allerlei poespas geschiedde, werd een bankbiljet te voorschijn gehaald, en getoon^ dat moest doorgaan voor een product v hun industrie. Zoodra de recherche van IJmuiden had ve nomen, dat de bende genoemde plaats operatieterrein had gekozen, ontplooide al haar speurderstaient. Vrijdagmiddag, toen de opliclitersbende derom voor eenige belangstellenden demonstratie gaf, werden zy op heet" betrapt. De vier mannen zijn Scftrresttf1l^tie» de ingrediënten, die zij by hui» demons t gebruikten, werden in beslag genomen. AAqg #elukt> Het ia de gemeentepolitie van <- cJ.oSnge, tal van misdrijven. waaronder zeei .a(,ant in de laatste jaren in Oost Noot gepleegd, op te helderei Het ,.rC.stati0® honderd misdrijven. Vei ..oheidene ecje I*® zullen volgen. Vermoedelijk zal hu h misdadigersgilde van Oss de genBr> den toegebracht.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10