De oorlog tusschen Italië en Abessinië» Radio-programma Zondag lis, na hevigen strijd, Adoea in I van de Italianen gevallen. handen BINNENLAND De Volkenbondsraad veroordeelt Italië. l Nederland en het conflict in Oost>Afrika. De oorlog in Abessinië. Zon Aspirientje helpt toch m^r: Reizigerstarieven Ned. Spoorwegen. Het nieuwe PEN- gebouw te Bloemendaal. Sanctie-imaatregelen zullen zoo spoedig mogelijk worden toegepast. Gerlogoebi in het Zutdecï door de Italianen bezet. Bevinden er zich Abes- sijnen achter het Italiaansche front? Overwinningsroes van Italiaansche zijde. I Een boodschap van I Mussolini aan Hoare* HELDERSClfe COURANT VA& IMNSDAG 8 ÓCTOBER 1935.'. en witte oogappels ons aanstaren. Toen volgde een geweldig lawaai, vanuit het gebouw werd op ons gevuurd, zoodat de glassplinters ons om de hoofden vlogen. Gelukkig zijn de in- boorlingen slechte schutters, daar zij bij het overhalen van den trekker de oogen sluiten. Maar nu begonnen ook de Basoetos op den rotswand te vuren. Wij zaten in een val, waarop men bij deze verraderlijke menschen steeds bedacht moet zijn..." De strijd op Afrikaanschen bodem zal altijd min of nieer een gevaarlijke blijven, daar zorgt het terrein wel voor, dat in dit opzicht de inboorlingen zeer tegemoet komt. Alleen zoo was het mogelijk, dat de Herero-opstand zoo l^ng duurde, dat de Rif-Kabylen alleen met behulp van groote legers bedwongen kon den worden en dat het kleine groepje Boeren jarenlang het hoofd kon bieden aan het Bnt- sche leger. En hetzelfde zal in Abessinië het geval zijn. Op alle hoogvlakten verrijzen on telbare rotsmassa's met kale, loodrechté wan den, nauwelijks toegankelijk, arm aan water De beeken en rivieren kronkelen zich in diepe beddingen en hebben steile oevers. Zij verdee- len het land in talrijke „eilandjes" en maken daardoor een communicatie tusschèn de aan vallende troepen vaak onmogelijk. De verde diger daarentegen kan uit talrijke hinder lagen den vijand groote schade toebrengen. Uit de historie blijkt, dat bij dergelijke guerilla's steeds onmenschelijke wreedheden geschieden. Hiervoor kunnen wij weer voor beelden in overvloed uit den Marokkaanschen oorlog putten. Bij de Rif-Kabylen was, wat hun vijanden betrof, steeds degene die in het gevecht viel er het best aan toe. Wee hem. die levend in handeh viel. Zij kwelden en mar telden hun tegenstanders als ware duivels. Wat de wreedheid der Abessiniërs betee- keiit, hebben de Italianen veertig jaar geleden kunnen' ondervinden. Een Italiaansch bataillon stiet bij Amba Aladsji in December 1895 op troepen van Menelik, het bataillon werd in.de pan gehakt en de gevangenen werden gemar teld Slechts enkelen ontsnapten en konden van de gebeurtenissen vertellen, die er zich afgespeeld hadden. Hetzelfde geschiedde in den slag bij Adoeia. Nadat de Italianen op de vlucht gejaagd wa ren begonnen de Abessiniërs, die hun vader land verdedigden, den vluchtenden op koel bloedige wijze af te maken. Daarbij moeten de mannen van Sjoa zulke wreedheden heb ben begaan, dat de historie weigert deze weer te geven. Men moet niet vergeten, dat bij een aanval der blanken bij de inboorlingen niet alleen de natuurlijke wreedheid weer boven komt. maar ook de rassenhaat fji uit barst. Men heeft wel beweerd, dat de gedecentra liseerde organisatie van 't Abessinische leger een nadeel beteekent. Dit is echter niet juist. De Abessiniërs zullen juist alles- in het werk stellen de Italianen tot kleine schermutselin gen te verleiden, waardoor het zoo goed ge organiseerde Italiaansche leger uit elkaar ge rukt wordt en in 't hierboven beschreven berg land alle mogelijke moeite zal hebben zich staande te houden tegen deze inlanders, die weten wat vechten is en die door een groote vaderlandsliefde bezield worden. Men kan zich, dan ook niet van den indruk, losmaken, dat het Italiaansche leger na aan- vankelijke overwinningen zich verliezen zal in een groote reeks schermutselingen en daarbij evenzeer ten onder zal gaan als het Napoleon tische leger in Rusland, dat immers ook te lijden had onder de vreeselijke klimatologische omstandigheden en de verrassende aanvallen van verschillende horden. Maar ook de kosten, die een dergelijke oorlog met zich meebrengt, kan tot een stop zetten van den veroveringsoorlog dwingen. Spanje is hieraan bijna ten gronde gegaan bij zijn Marokkaansche oorlogen", Duischland heeft ongelooflijke bedragen moeten uittrek ken voor de onderdrukking van den Herero- opstand en Engeland nog heel wat meer voor de onderwerping der Boeren en voor de expe ditie tegen Theodorus in 1868. Het gevecht bij Magdala duurde slechts één dag. Maar de voorbereidingen, het aanwerven der troe pen, het transport der troepen, het aanleggen der wegen en de marschen namen een heel jaar in beslag. Twintigduizend man bracht Engeland in het veld. De kosten bedroegen niet minder dan driehonderd millioen gulden. Hoeveel millioenen zal Italië moeten besteden, dat vierhonderdduizend man op de been ge bracht heeft? Zaterdag is een bijzondere mi nisterraad gehouden. In verband met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond bestaat de mogelijkheid, dat ons land geroepen zal worden mede te werken bjj de toepassing van oeconomische en financieele sancties, welke een gevolg zijn van het conflict in Oost-Af ri ka. De Nederlandsche regeering heeft hier in aanleiding gevonden dit vraagstuk nader onder de oogen te zien en is daartoe Zaterdagmiddag in een bjjzonderen minis terraad bijeengekomen. Een oproep tot het Nederlandsche volk van het Nederlandsche Roode Kruis om hulp te verleenen, zoo mogeljjk door het zenden van een eigen ambulance. Het Nederlandsche Roode Kruis zijner roe ping getrouw, doet een beroep op het Neder landsche volk om hulp te verleeen in Abes sinië, liefst door het zenden van een eigen ambulance. De kosten daarvan voor drie maanden worden geschat op ten minste 150.000, Het Nederlandsche Roode Kruis rekent dan ook op de naastenliefde en offer vaardigheid van een ieder. Het hoofdbestuur houdt zich overtuigd, dat ondanks dert druk der tijden, velen! zëer vélen eene feijdrage willen-schenken óiu' den nood en het ltjdert ■Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de on overtroffen bestrijder van ver koudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisj« van 20 tabl. 70 CU. en oran,ezakles van 2 tabl. 6 10 CU. der gewónde en zieke Strijders in Noord* Afrika althans eenigermate te lenigen. Een ieder geve wat zijne hand vindt om te geven. Bijdragen kunnen gestort worden op de postrekening No. 22120 van het Nederland sche Roode Kruis of op zijne rekening bij de Bank-Associatie te 's-Gravenhage; de Nederlandsche Handelsmaatschappij te 's-Gravenhage; de Rotterdamsche Bankvereeniging, Kan toor Bezuidenhout te 's-Gravenhage. de Twentsche Bank te 's-Gravenhage, onder het motto „Abessinië. HET ADRES VAN DE PSYCHIATERS. De Koninging betuigt Haar instemming. De Koningin heeft aan den voorzitter van de commissie inzake oorlogsprophylaxe van de Nederlandsche maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst het volgende telegram gezonden: U dankend voor de toezending van het adres, dat u met uw vakgenooten uit andere landen tot de staatslieden, aan wie de vol keren hun lot hebben toévertrouwd, gericht heeft, geef ik u de verzekering, dat dit tot nadenken stemmend stuk mijn volle aandacht en belangstelling heeft en dat ik met uw bij uitstek practisch en reëel standpunt van harte instem. Ik vertrouw dat het zijn invloed niet zal missen op de geestesgesteldheid van volken en staatslieden. God geve dat de onderscheiden volkeren, gedrongen door scherper en juister inzicht in het vreeselijke van den krijg, zich in hun waarachtig belang bereid toonen tot vreedzame samenwerking voor het welzijn der menschheid in het algemeen. Voor de staten, in het bijzonder voor die, welke lid zijn van den Volkenbond, ligt hier een grootsche taak. WILHELMINA. Terugbetaling op biljetten indien de reis wordt afgebroken. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, zullen de Ned. Spoorwegen ten gerieve der reizigers, de volgende bepalingen toepassen: Indien vaststaat, dat van een gewone enkele reiskaart, geldig tusschen twee in Nederland gelegen stations, slechts gebruik gemaakt is vbor een gedeelte van de reis, echter uitslui tend op den dag der geldigheid, het station, Waarop de reis geëindigd is, aan den reiziger, mits deze het station nog niet verlaten heeft, restitutie geven van het bedrag, dat gevonden wordt door den op de kaart aangegeven prijs te verminderen met den prijs van het station af, waarop de reis werd aangevangen. Indien de houder van een gewone retour- kaart de heenreis onderweg eindigt of op het station van bestemming de terugreis niet wenscht af te leggen, kan hem, op den dag der geldigheid van de kaart, terugbetaald wor den het verschil tusschen den prijs der retour- kaart en den prijs voor de afgelegde reis. De houders van een gewone retourkaart den BoschAmsterdam eindigt bijvoorbeeld de heenreis te Utrecht of wenscht de terugreis niet af te leggen. In dit geval wordt terugbe taald de prijs der retourkaart, verminderd met den enkelen-reisprijs den Bosch—Utrecht of den BoschAmsterdam. Officieele opening door den Com missaris der Koningin in Noord- Holland. Zaterdagmiddag is onder groote belang stelling, het nieuwe gebouw Voor de tech nische en administratieve diensten van het Provinciaal Electriciteits Net te Bloemen daal, in tegenwoordigheid van vele genoodig- den geopend. Aanwezig was de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, en mevrouw Röell. De heer J. van Oldenborgh, directeur van het P. E. N., hield een rede, waarin hij in gedachten terugging in de geschiedenis van het gebouw, welke verband houdt met de ontwikkeling van het P.E.N. zelve. Rede jhr. mr. dr. A Röell. Jhr. mr. dr. A. Röell heeft gewezen op de beteekenls van deze gebeurtenis voor de pro vincie. In anderhalf jaar tijds heeft zich alles, ad ministratief gesproken, afgespeeld. In Juli 1932 stonden de Staten 150.000 toe als eersten termijn voor de stichting van een nieuw hoofdkantoorgebouw te Bloemendaal (onderbouw); in November van hetzelfde jaar 740.000 voor den afbouw van dit hoofdkantoor; in November 1933 125.000 voor de inrichting daarvan, alsmede 85.000 voor het opstellen daarin van een automa tische hoofdcentrale voor het diensttelefoon- net c.a., en voor het aanbrengen van een personenzak-, brand- en bewakerscontröle- inrichting. Tenslotte zijn de aangevraagde gelden tot een gezamenlijk bedrag van 1.100.000 zon der bezwaar en zonder hoofdelijke stemming gevoteerd. Spr. wenschte den directeur ook namens het provinciaal bestuur geluk, niet alleen met de verwezenlijking van zijn streven, maar bovenal met het onverzwakte ver trouwen in zijn beleid, waarvan dit groote t'n ondanks de betrachte „uiterste zuinig heid" grootsche gebouw opnieuw een wel sprekend getuigenis aflegt. Daarna sprak nog mr. W. Snellen, secre taris der directie van het P. E. N. namens het gezamenlijke personeel. Daarna was er gelegenheid, voor de ge- noodtgdeni het gebouw te bezichtigen. •■'.l Y~ti <M 1 Het Italiaansch communiqué. Het Italiaansche ministerie van pers en propaganda heeft Zondagavond het volgende communiqué gepubliceerd: Den zesden October, bij het aanbreken van den dag, hebben de troepen van het tweede territoriale legercorps den op- marsch hervat, en te 10 u. 30 zijn zij Adoea binnengerukt. De stedelijke autoriteiten, de geestelijk-* heid en een gedeelte der bevolking hebben zich bij het commandement gemeld om uiting te geven aan hun onderwerping. Een poging tot verzet van Dobra Sinna 1. werd onderdrukt. Langs de niéuwë linie is reeds ëèn ver binding tusschen de verschillende leger- corpsen tot stand gebracht. Het bericht, dat de Italianen Adeea waren binnengerukt, werd om 8 uur Zondagavond per radio aan de bevolking bekend gemaakt. Hoewel de Duce Zondagochtend zelf in een interview, dat hij een buitenlandsch journalist had toegestaan, het feit had medegedeeld, ver klaarde het ministerie voortdurend officieel niets te weten, tot het oogenblik waarop het communiqué werd gepubliceerd, ondanks de verzoeken om bevestiging, die herhaaldelijk gedaan werden van de zijde der talrijke pers vertegenwoordigers, die zich op het oogenblik te Rome bevinden. De bevolking van Rome daarentegen, die 's Zondags geen kranten leest behalve de och tendbladen, wist tot Zondagavond nog niets van het nieuws, dat pas gisterenmiddag door de Italiaansche bladen zou worden gepubli ceerd. De inneming van Adoea, die Zondagmorgen om half elf plaats vond, en die direct daarop aan den Italiaanschen régeeringschef bekend was, werd niet vermeld in het officieele com muniqué, dat Zondagmiddag om 1 uur is uit gegeven. De strijd om Adoea. Havas geeft hiervan de volgende verkla ring: Weliswaar zijn de eerste Italiaansche af- deelingen om half elf Adoea binnengerqktt ipaar de definitieve bezetting van de stad schijnt pas geruimen tijd later te zijn ge schied. De manschappen van het tweede legercorps, ie den nacht in het gezicht van de'stad had- len doorgebracht, terwijl de genie het terrein n orde maakte, hebben een heftigen tegen- lanval van de Abessiniërs moeten doorstaan, velke zij moesten terugdringen, alvorens zij Adoea en masse konden binnendringen. Mussolini stelt den Koning in kennis. I Zoodra Mussolini de inneming van Adoea éernam, heeft hij den Koning, die te San Rossore vertoefde, telefonisch hiervan in ken- ijiis gesteld, en het volgende telegram aan generaal De Bono gezonden: „De herovering van Adoea heeft de ziel der Italianen met trots vervuld. Aan u en aan j ,ile troepen betuig ik mijn lof en dankbaar heid van de natie". Gerlogoebi door de Italianen bezet. Van het Somalifront wordt gemeld, dat de ikoord-Oostelijke aideelingen na een korten trijd Gerlogoebi hebben veroverd. Hoe de kwamen. Italianen Adoea binnen De Paris Soir publiceerde Zondagavond uit Asmara het volgende telegram betreffende de meming van Adoea: Naar Reuter meldt, had Ras Syoem de be- ettirig van Enguela Zondagochtend reeds te ^.ddis Abeba gemeld, met die van Wageta. Er ouden aan beide zijden talrijke dooden geval len zijn, o. a. vier Italiaansche officieren. De taktiek der Abessiniërs is, het veld voor cje oprukkende Italianen te ruimen, om hen aar een terrein te lokken, dat voor tegen ^tand en een tegenaanval gunstig is. Bij het bombardement van Adoea zouden 40 vrouwen en 32 kinderen gedood zijn. Bij het treffen tusscheii Aksoem en Adoea doiiden 45 Abessiniërs en 21 Italianen zijn ge- c ood en 85 Italianen' krijgsgevangen zijn ge laakt. Zevenduizend Danakils beletten de beide ijtaliaansché vleugels zich bij elkander te vjoégen. i Addis Abeba erkent den val van Adoea. t i Gisterenmiddag om half twee is te l Addi^ Ajteba een officieele mededeeling i verschenen, waarin de val van Adoea wordterkend, evenals dié van Adrigat, welke er reeds Zaterdag aan vooraf was gegaan. WOENSDAG 9 OCTOBER. Hilversum I, 1875 m, NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. N. Kruyswijk. 11.00 Zang doo. T. Schook (sopraan). Aan den vleugel: C. WallerAndré de la Porte 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.003.45 Orgelspel L, Blaauw. 4.Ou Trio Beute Zepparoni-Berghout. 5.00 Kinderuur. 6,00 Landbouwhalfuur. 6.31 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8,05 NCRV-orkest o.l. P. v. d. Hurk, 9.00 Voor jonge menschen. 9.30 Vervolg concert m.m.v. Elsa Nolthenius (piano). (Om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301 m. V ARA-uitzending. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: H. Wig- gelaar (viool), D. Wins (piano), Prof. R. Casimir (lezing), S. Sipos (cymball) en C. Steyn (orgel) en VARA-Maandrevue. 12.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 12.30 Gramofoonpl. 12.45 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis, B. v. Dongen (zang). 1-301.45 Gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 E. Walis en zijn orkest. 6.00 RVU. Dr. J. Presser: Rondom Abessinië. 7.00 Gevar. concert. 7.30 Interview van Capablanca. 7.50 Gramofoonpl. 7.57 Herh. SOS-ber. 8.00 Nieuwsber. A.N.P. 8.05 Residentie-orkest o.l.v. L. Ruygrok, m.m.v. Julie de Stuers (zang), 9.00 VARA-Varia. 9.05 „De analphabeet", spel van F. v. Vliet. M.m.v. het VARA-Tooneel. 9.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, m.m.v. Maartje Offers (alt), R. Bourlier (bariton) en Th. v. d. Pas (pianobegel.). 10.30 Fragm, „De kunst op zijn kop", revue uit Krasnapolsky te A'dam. 11.10 „De stem", spel van Revek. M.rnv.. het VARA-Tooneel. 11.30 Gramofoonpl. en orgelspel J. Jong. m.m.v. i DONDERDAG 10 OCTOBER. i 1 Hilversum I, 1875 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2100—11.30 NCRV. 81009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. P. Neideck. 10.45 Gramofoonpl. AJ..3012.00 Godsd. halfuur. 110.15 Orkestconcert en gramofoonpl, 2tOÖ Handwerkcursus, 3 00 Vrouwenhalfuur. 3 30—3,45 .Gramofoonpl. ;4(00 Bijbellezing door Ds. J. H. Kuiper m.m.v. bariton en orgel. 15)00 Handenarbeid voor de jeugd. ,5:30 Gramofoonpl. 5.45 Viool-reqital W, Brederode, Aan den vleugel: J. Hoog. 6.45 Causerie J. Schipper, [7.15 Reportage. ,7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8,00 Berichten. 8.05 Chr. Zangvereen. „Osanna in Excelsis" o.l.v. J. Th. Westerdaal. Begeleiding: H. Nieland. 9.00 Causerie Mr. J. M. de Geus. 9.30 Orgelconcert J. Zwart. (Om 10.00 Be richten). 10.3011.30 Gramofoonpl. Hilversum H, 301 m. AVRO-uitzending. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Voordracht Pine Beider, 11,20 Gramofoonplaten. 12.15 The Continental Five, 1.00 Ferdi Kaufmann en zijn orkest. I.45 Gramofoonplaten. 2.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, 3.003.45 Knipcursus. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten 4.45 Radio-tooneel voor de kinderen. 5.80 Ferdi Kaufmann en zijn orkest. ,6.30 Sportpraatje H. Hollander. ,7.00 Gramofoonplaten. v7.15 Causerie door D. Hamburger. ,,7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Berichten. ,8.10 Gramofoonplaten. 8.20 Concertgebouw-orkest o.l.v. Bruno Wal- ter m.m.v. A. Rubinstein (piano). 9 30 „Ik ben van de week in/bij... geweest" door G. Czopp. 9.40 Omroeporkest o.l.v. A. y. Raalte Ninon Vallin (sopraan), •11.00 Berichten. II.10 Gramofoonplaten 11.1512.00 Uit „La Gaité", A'dam: Holker and his Collegians. m.m.v. Jack Een deel van de bezettiug van Adoea zou door de Italiaansche linie heengcglipt zü"- De speciale correspondent van de News Chronicle te Addis Abeba deelt mede, dat een deel van het leger van Ras Syoem tusschen de Italiaansche strijdkrachten ten Noordwesten van Adoea is doorgeglipt en de rivier de Mareb is overgetrokken, om een inval te doen in Eritrea. 150.000 man is thans uit het Zuiden onder weg naar Adoea. EEN ITALIAANSCH MONUMENT TE ADOEA. j Voor de gesneuvelden van 1896, De troepen b tachten het per vracht auto mee. De speciale correspondent van Havas te Asmara deelt mee, dat de Italiaansche troe pen, die Adoea binenrukten, een vrachtauto met zich medevoerden, waarop een monument van .steen ter herinnering aan de soldaten, <11 in 1896 zijn gesneuveld. Dit monument werd direct de stad opgericht. De Daily Mirror verneemt zelfs van zyn correspondent te Eritrea, dat Mussolini binnenkort naar Adoea zou komen om daar het monument te ont hullen. DE ITALIAANSCHE OPMARSCH IS j MOEILIJK. Aldus Reuter's correspondent. Naar de correspondent van Reuter, die met de Italiaansche troepen meetrekt, meldt, zijn de Italianen aangemoedigd door de jongste successen. Het optrekken der troepen heeft echter niet zonder moeilijkheden plaats en de enorme moeilijkheden, die nog moeten worden overwonnen, moeten volgens de Italiaansche Officieren niet onderschat wordén. Van geografisch oogpurit uit hadden slechts drie colonnes langs verschillende wegen naar hetzelfde dóe! móeten optrëkken. De samen- xyerkirig was van het begin af onzeker, van- wege het geaefcidenteerde tefre'in, waardoor élechts enkele wegen loopèn. Het land biedt deri Abessiniërs alle mogelijkheden om zich te verschuilen. De strategische beteekenls van Adoea's val gering? Generaal-majoor Temperley, de militaire medewerker van de Daily Telegraph, schrijft ten aanzien van den val van Adoea, dat het in verband met de moeilijkheden van voedsel voorziening voor de Italianen vermoedelijk niet mogelijk zal zijn nogmaals een zoo groot aan tal strijdkrachten in een district samen te trekken. Indien het moreel van de Abessiniërs standhoudt, bestaan er vele sterke stellingen, welke zij kunnen handhaven. Van strategisch oogpunt beschouwd kan de slag van niet veel beteekenis zijn geweest, tenzij het gebruik van moderne hulpmiddelen den weerstand van de Abessiniërs volkomen Weeft vernietigd. VAN HET ZUIDELIJK FRONT. Italiaansche activiteit. Volgens berichen van het Zuidelijk front, té Addis Abeba ontvangen en door het A.N.P. Weergegeven, ontwikkelen de Italiaansche troepen daar een groote activiteit. De lijn Dolo Jet is bezet door Italiaansche af deelingen, die door vliegtuigen worden gesteund. De rechtervleugel der Abessijnsche strijd krachten ligt aan de rivier Ganale, de linker vleugel strekt zich uit over de Oostelijke berg kammen. Men verwacht, dat binnen veertien dagen een groote veldslag zal worden geleverd langs een bergrug ten Zuiden van Dzjidsjiga(Jijiga), dat ten Oosten van Harrar ligt. Er zijn aan wijzingen, dat meer dan 250.000 man aan dezen stryd zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling der Abessijnsche aanvoerders, tegen Woensdag een legermacht van meer dan 150 duizend man aan dit front bijeen te brengen, terwijl de Italiaansche troepen in dezen sector op honderdduizend man worden geschat. De laatste drie dagen zyn de Abessijnen wat te ruggetrokken en hebben zij de plaatsen bjj de grens van Britsch Somaliland ontruimd. De Abessynsche verliezen. Naar Reuter uit Asmara meldt, worden de verliezen van de Abessiniërs bij de gevechten voor Adoea door het Italiaansche hoofdkwar tier geschat op 600 dooden en gewonden en talrijke gevangenen. De Abessiniërs hebben gisteren weerstand geboden bij Dobra Sinna. maar werden terug gedrongen. Zaterdag heeft er een hevig ge vecht plaats gehad tusschen Adispeda en Mequam, maar de tegenstand van dé Abessi niërs werd gebroken. De Nobel-prys voor den vrede voor Haile Selassie? In de Zweedsche pers wordt voorgesteld dat keizer Haile Selassie van Abessinië in aan- erking zal komen voor den Nobel-vredes- I ujs wegens zijn bemoeiingen ten behoeve moreele Z '>la"en mcrken °P' dat het zeer groert zou Rome vlagt en illumineert, Ter gelegenheid van den ral van Adoea was Rome, naar Reuter meldt, Zondagavond feeg, telyk verlicht en bevlagd. Een groot aantal inwoners van Rome, die den Zondag te Ostia aan de zee of te Marino by het wijnfeest hadden doorgebracht, ver. namen bij hun terugkeer in de stad het nieuws. Alle voertuigen en autobussen dragen op schriften als „Adoea is ons" of den zin uit het 14e officieele communiqué, waarin deze val wordt medegedeeld. Groepen Jongelieden en studenten, die de karakteristieke muts dragen, trekken door dé straten met vlaggen en borden, waarop de inneming der stad vermeld staat. Van de or kesten en de café's eischen zij het spelen vati de volksliederen. Een stoet met fakkels en vlaggen begaf zich naar het gedenkteeken ter eere van de gevallenen van Dogali, opgericht voor de in den vorigen strijd in Abessinië gesneuvelde soldaten. Een andere groep gaf blijk van haar enthousiasme op het Farnese Plein. Een vrachtauto vol fascisten en versierd met vlaggen en waarop kartons met carica- turen van den Negus werden meegevoerd, trok in alle richtingen door de stad. Op een gegeven oogenblik vereenigden zich alle demonstranten op het Piazzza Venizia en juichten den Duce toe om zich vervolgens weder naar de verschillende stadswijken te be- geven. Rome, 7 October, De gevechten rond Adoea, De „Piccolo" geeft de volgende bijzónder heden betreffende de gevechten rond Adoea: de colonnes van het tweede legercorps rukten door geaccentueerd terrein, dat bedekt is niet struikgewas, op, zonder tegenstand te ont moeten. De Abessynen trokken zich terug. Van georganiseerd tegenstand bieden was slechts sprake in een kleine vallei, waar 7000 mannen waren geconcentreerd. Het gevecht was hevig, maar kort. De Italianen maakten 28 krijgsgevangenen, waaronder een opper hoofd. De infanterie van het 84ste regiment ging tot den aanval over. gesteund door tanks. De bewoners kwamen tenslotte de Ita lianen tegemoet, met witte vlaggen zwaaiend, tien teeken van onderwerping. Voor den val van Adoea, i De speciale - verslaggever van de Piccolo geeft de volgende bijzonderhèden van de ope raties rond Adoea: De divisie Gavinana rukte door het geac cidenteerde terrein, dat bedekt was met' struikgewas op, zonder tegenstand te ont moeten. De Abessiniërs trokken zich terug, van tijd tot tijd een salvo afvurend. Van georganiseerden tegenstand was slechts sprake in een kleine vallei, waar 7000 krijgers waren geconcentreerd. De Italiaansche bat terijen openden het vuur, het gevecht was hevig doch kort. De Italianen maakten 28 krijgsgevangenen, onder wie een hoofdman. Zaterdagmiddag om 4 uur waren de voor posten tot op 3 km van Adoea genaderd. De infanteristen van het 84e regiment gingen tot den aanval over, daarbij gesteund door tanks. De bewoners kwamen daarop den Italianen tegemoet, met witte vlaggen zwaaiende, ten teeken van onderwerping. Een poging om Engeland te bc - wegen zjjn voorzorgsmaatregelen in de Middellandsche Zee te staken. Reuter meldt uit Londen: Mussolini heeft door bemiddeling van Grandi, den Italiaanschen gezant te Londen, een hartelyke boodschap aan Hoare doen toe* komen, waarin hij zei, dat onderhandelingen om normale betrekkingen aan te knoopen te Rome welkom zouden zijn. Mussolini gaf zyn wensch te kennen het conflict te localiseeren en te voorkomen, dat de koloniale oorlog zich ontwikkelde tot een algemeenen oorlog. Hy gaf te kennen, dat de zaak van den vrede gediend zou zijn en de duur van 1 de vijandelijkheden bekort zou worden, als de huidige spanning in de Middel* landsche Zee plaats maakte voor °P~ I rechte samenwerking in het belang van een vaste regeling. Alle betrokken partijen zouden tot dit doe kunnen bijdragen door gelijktijdig en naa dezelfde mate de voorzorgsmaatregelen 'n trekken, welke ondernomen zyn om een 6 vaar onder het oog te zien, dat niet besto h„bben De krijgsverrichtingen in Afrika niet de deur gesloten voor vriendschappe besprekingen met Frankrijk en Bngelan<i te komen tot een vergelijk, dat Italië s te vaardige eischen voldoet en leiden zal een vreedzame regeling. Lav»b v#n na"1' Eenzelfde mededeeling De Times meldt, dat een verklaring ellS denzelfden inhoud als die, welke ^atl Mussolini aan Hoare is overhandigd. Laval ig gezonden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2