TIVOLI 900 GRATIS Mode&utó if Vrouwen en de oorlog. De Volkenbondsraad veroordeelt Italië KNIPPUZZLE circulatie Laatste berichten. Adverteeren doet Verkoope» Te koop aangeboden HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 OCTOBER 1935. De spanning te Addis Abeba. Frankrijk's antwoord aan Engeland openbaar gemaakt De negus blijft te Addis Abeba. De houding van de Romeinsche bevolking. Hoe de vijandelijkheden begonnen. BUISMAN'S G.S. I! Haarden Onze bezoekers zeggen, dat de de beste Hollandsche film ïs, welke zij tot nu toe zagen. HEDEN, WOENSDAG EN DONDERDAG I laatste vertooningen. in wollen en zijden stoffen SERIE 2 SERIE 3 SERIE 4 3.95 4.95 5.95 6 95 Koningstraat 80-90 Per 5 K.G. fO.25 Drukkerij HELDERSCHE COURANT. Een beroep van den Abessijnschen gezant te Londen Tegen den gruwel van den oorlog Een Amerikaansch embargo. De zwarte amazones van Abessinië - (Door den specialen A.N.P.-correspondent Walter Collina.) (Nadruk verboden.) Addis Abeba, October. „Indien, ondanks onzé gebeden, de oorlog uitbreekt, zullen wij, vrouwen, weten op welke wijze wij onze pijnlijke en edele taak hebben te vervullen van het verzorgen der gewonden en het zoo veel mogelijk verzachten van de vreeselijke gevolgen van den oorlog." Deze woorden, gesproken door de Keize rin van Abessinië in haar per radio uitgezon den oproep aan alle vrouwen ter wereld, heb ben alle moeders en vrouwen en zusters van dit land geïnspireerd. De legers van Mussolini zullen bemerken, dat zij niet alleen stuiten op tegenstand der mannen, doch op dien van alle vrouwen van Ethiopië. De vrouwen van Abessinië staan koelbloe dig tegenover de vreeselijke gevaren, die haar bedreigen. Zij schikken zich kalm in het noodlot, dat over haar dreigt te komen. Zij schijnen zich er geheel bij neer te (eggen, dat de mannen hun leven opofferen ter ver dediging van het vaderland. Meer nog: zij dringen er bij hun echtgenooten, haar broe ders en haar zonen op aan zich naar de vuurlinie te haasten. Vele vrouwen geven zich zelfs vrijwillig op een persoonlijk deel te nemen aan den strijd tegen de invallers. De nicht van den machtigen bevelhebber Ras Tessama heeft zich zelf aan het hoofd geplaatst van een regiment amazones, die thans gereed staan, elk oogenblik naar het terrein van den strijd te vertrekken. Zij dra gen een bijzonder uniform en zijn gewapend met revolvers. Een prinses aan het hoofd der troepen. Dan is er prinses Stefede, de tweede vrouw van het opperhoofd Ras Seyoum. Hij heeft het opperbevel over 150.000 tot 200.000 strij ders in het gebied van Tigre. De prinses helpt haar echtgenoot zooveel mogelijk bij het gereed maken van zijn leger voor den strijd en zij heeft te kennen gege ven, dat zij mee ten strijde zal trekken. Wanneer haar echtgenoot er niet is, neemt zij het commando over de troepen, die haar zeer vereeren, op zich. De prinses is een mooie vrouw en haar lichte gelaatskleur doet bijna aan een Euro- peesche schoone denken. Vele vrouwen en zusters in het geheele land zijn voornemens met de verschillende „particuliere" legers mede te trekken. Te Diredawa hebben vijftienhonderd vrou wen dienst genomen om als een vrouwen bataljon naar het front te gaan. Het Roode Kruiswerk. Wellicht meer in den geest van den oproep der Keizerin is de groote krachtsinspanning van de vrouwen^ die het Roode Kruiswerk voorbereiden. Verpleegsters worden met zorg opgeleid. Hospitalen worden ingericht. De direoteur van de Binnenlandsche Missie in Soedan (Ethiopische af deeling ),*dr. T. A. Lambie, is op een persoonlijke uitnoodiging van den Keizer uit New York vertrokken en op weg naar Addis Abeba. Bij zijn aankomst zal hij de leiding op zich nemen van alle hospitaal diensten. Hier in Addis Abeba zorgt de Ethiopische Vrouwenvereeniging, waarvan tal van prin sessen lid zijn, voor verband- en geneesmid delen. Een andere patriottische organisatie, be staande uit vijftienhonderd Abessijnsche vrouwen, onder leiding van prinses Weizero Choahreghed, heeft de Keizerin aangeboden voor rekening van de leden te zorgen voor de voeding van 7500 soldaten. Deze vrouwen hebben groote hoeveelheden brood in poedervorm, gerookt vleesch en ge conserveerde groenten bijeengebracht, een voorraad, die voldoende zou zijn voor de voe ding dezer soldaten gedurende eenige maan den. Ëen primitief leger. Dergelijke „rantsoenen" zullen ongetwijfeld welkom zijn in het primitieve Abessijnsche leger. De toestanden toch bij de groote troep zijn zeker moeilijk. Er is een absoluut gebrek aan organisatie. In één opzicht biedt deze toestand een voor deel. Het beteekent, dat de soldaten over het geheele rijk met grooten spoed gemobiliseerd kunnen worden. Er worden geen kleeren of uniformen verstrekt, waardoor het vertrek der troepen zou worden opgehouden. Er is geen gehechtheid aan de regelen der bureau cratie, zooals in de meeste Europeesche legers. Maar het groote euvel is het gebrek aan ammunitie. Er kunnen gemakkelijk meer dan een millioen man worden gemobiliseerd maar voorloopig zullen niet meer dan 750.000 soldaten het veld in worden gestuurd. En de voornaamste reden hiervan is, dat het onmo gelijk is wapens te vinden voor een millioen manschappen. Ook vreugdebetoogingen te Genua. De val van Adoea was aanleiding tot uitin gen van groote geestdrift en vreugde. Men io in optocht door de stad en juichte het legei toe. De huizen én openbare gebouwen werden verlicht. De geestdrift te Asmara. De speciale vertegenwoordiger van Havas deelt mede: Het nieuws van den val van Adoea veroor zaakte onder de soldaten, die nog te Asmara gelegerd zijn en die zich gereed maken naar het front te vertrekken, en ook onder de bur gerbevolking zeer groot enthousiasme. Overal weerklonken de nationale liederen en men trok in optocht door de stad. Het gezantschap te Londen illumineert ook. Zondagavond waren alle vensters van het Italiaansche gezantschap te Londen verlicht ter gelegenheid van den val van Adoea. Een Italiaansche klacht. In een telegram aan Avenol beklaagt de Italiaansche onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken Suvich zich erover, dat de Abessijnsche autoriteiten de vlag van het In ternationale Roode Kruis laten waaien van rouwen, die in het geheel niet het karakter van ziekenhuizen hebben. Dit misbruik zou te Harrar geconstateerd zijn. Nadat de Italiaansche consul bij de Abes sijnsche autoriteiten geprotesteerd had, had den dezen de Roode Kruisvlag van de betrok ken gebouwen verwijderd. Aloisi verzoekt vergeefs om uitstel der beslissing. De Volkenbond heeft gistermiddag een machtsvertoon ontplooid, zooals Genève dit nog nooit heeft meegemaakt. In een historische zitting, die vier uur duurde, heeft de Raad het rapport der Commissie van Dertien, zoowel als het rapport van de Commissie van Zes met algemeenheid van stemmen aangenomen. Het dringend verzoek van baron Aloisi, om de stem ming tot morgen uit te stellen, opdat hij nog met Rome ruggespraak kon houden, werd door den Raad zonder meer ge weigerd. Het resultaat dezer resolute houding van den Raad is, dat alle leden van den Volkenbond hedenavond nog verwittigd zullen worden van het feit, dat Italië, in strijd met de verplichtingen, in het Vol kenbondspact neergelegd, tot den oorlog in Oost-Afrika is overgegaan, en dat dé procedure van art. 16. betreffende de eco nomische, financieeie en militaire sancties thans definitief is ingeleid. De kwestie zal Woensdag a.s. voor de Assemblée aanhangig worden gemaakt. Deze zal een commissie uit de Raadsleden en nabuur- staten van Italië samenstellen, belast met het uitbrengen van aanbevelingen aan den Raad omtrent de wijze, waarop zekere sancties zoo spoedig mogelijk tegen Italië in werking kunnen worden gesteld. De ster-corr. van de N.R.Crt. schrijft nog: Nu moet de Assemblée Woensdag bijeen komen en den leden daarvan zal worden ge vraagd deel te nemen aan die machtige boycot. Reeds hebben Engeland, Frankrijk, Rusland, Polen, Roemenië als vertegenwoor diger der Kleine Entente, Spanje, Turkije, Denemarken als vertegenwoordiger van de kleinere landen van Noord-Europa, Portugal, Australië, Argentinië, Chili en Ecuador zich verbonden het uitgesproken vonnis te helpen voltrekken. Nog zijn de niet-leden van den Volkenbond niet gevraagd, maar ook met hen zal gespro ken worden. De schepen der zeevarend* staten zullen bijna alle Italiaansche havens moeten mijden, Wanneer Engeland, dat daartoe de neiging schijnt te vertoonen, tot een blokkade zou overgaan, dan kan bezwaarlijk een vreemd schip Italië nog aandoen. Zoo ziet op het oogenblik het verschiet voor Italië er uit. Het was Aloisi aan te zien hoe zeer hij de beteekenis van het oogen blik voelde. Doet Mussolini dat ook? Aloisi was niet meer een man, die tot opdracht had trotsch en zelfs uitdagend op te; treden en zaal de verlaten zoo vaak de dis cussies hem niet vermochten te behagen. Geen woord van dreigement met uittreding uit den Volkenbond hebben wij uit zijn mond vernomen. Zijn vragen om respijt in de beslo ten vergadering heeft allen, die er bij tegen woordig waren, getroffen om de menschelijke beklemming die er uit sprak. Maar de En- gelschen betoogden terecht, dat de feiten van uiterste duidelijkheid waren. Morgen reeds moet er worden beraad slaagd over den aard der sancties. De Engelschen beschikken over het gevaar lijk wapen, dat de Volkenbond hun ter beschikking kon stellen over de een parige aanvaarding door den Raad van de verplichtingen volgens artikel 16. Men zal zich niet kunnen ontveinzen, dat Europa voor een uitermate gevaar lijke situatie staat. Waartoe zal Musso lini, in het nauw gedreven, nog zijn toe vlucht nemen? Tegelijk geeft de toestand, zooals hij er vanavond uitziet, hoop op een nieuwe toe komst. Wat nu besloten is is ter wereld nooit besloten. Een machtige bond van staten heeft zich bereid getoond ernstige gevaren onder het oog te zien, ten einde de menschheid van den oorlog te bevrijden. Het besluit zal mach tigen indruk maken. Waar er reden toe is zal men het ter harte nemen. Toenemende vrees voor luchtaanvallen. De stemming der bevolking van Addis Abeba tegen de Italianen wordt steeds ver bitterder, mede tengevolge van de officieele mededeelingen over de wreedheden der Ita liaansche jagers, die boven het gebied van Tigré kruisen, doelloos schieten op de vluch tende bevolking, die, doordat de mannen zich aan het front bevinden, voornamelijk uit vrouwen en kinderen bestaat. In verband daarmede doen wederom de geruchten de rbnde, dat de Italianen, die zich nog in de hoofdstad bevinden, als gijzelaars zullen wor den vastgehouden. Niettemin is de bewegingsvrijheid van het gezantschapspersoneel iets vergroot. De leden van het gezantschap mogen dit verlaten, doch ieder slechts onder begeleiding van twee man der keizerlijke garde, zoodat de indruk van een halve gevangenschap blijft bestaan. De Italianen in Amerika. De Italiaansche ambassade te Washington heeft bekend gemaakt, dat 1.700.000 Italianen die verblijf houden in Amerika, zich hebben aangemeld voor vrijwillig dienst nemen in het leger van Oost-Afrika. De Fransche regeering heeft gister het ant woord op de vraag, die de Engelsche minister Sir Samuel Hoare op 24 September mondeling tot den Franschen ambassadeur te Londen heeft gericht, gepubliceerd. Onder voorberoud van eenige opmerkingen en onder voorwaarde van wederkeerigheid is de Fransche regeering bereid tot de volgende verbintenissen: le. Indien een van beide mogendheden meent militaire maatregelen te land, ter zee en in de lucht te moeten nemen, om in staat te zijn zoo noodig haar verplichtingen krach tens het Handvest of krachtens de verdragen van Locarno na te komen, zal zy daaromtrent met de andere mogendheid raad plegen; 2e. De overeenkomst die uit deze raadple ging voortvloeit en de maatregelen die een van beide mogendheden op grond daarvan neemt, zullen niet kunnen gelden als een uitdaging welke een derden staat zou kunnen rechtvaar digen tot niet-nakoming van zijn internationale verplichtingen; 3e. Indien een van beide mogendheden volgens zulke maatregelen, genomen na on derlinge raadpleging en overeenstemming wordt aangevallen, zal de andere mogendheid haar bijstand verleenen. Ik zou aldus eindigt de brief erkente lijk zijn als U, E. mij in staat zou kunnen stelt len, mijn regeering te kunnen verzekeren, dat de Engelsche regeering met deze punten in stemt. Tot hjj te gelegener tijd het opper bevel zal aanvaarden. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, ant woordde de negus aan hen, die hem aan spoorden de stad te verlaten, dat hij in het keizerlijk paleis zal blijven en dat hij ter gelegener tijd het oppercommando van het leger op zich zal nemen. De negus toont veel koelbloedigheid, hij vol brengt zijn gewone bezigheden en werkt 20 uur per dag. De stad is kalm, doch na een bepaald uur 's avonds is er geen beweging meer te zien in de straten, waar de politie patrouilleert. Terneergeslagen en apathisch, zegt de correspondent van de News Chronicle. De correspondent van de News Chronicle meldt: Rome is een stad van geruchten. Berichten van Italiaansche verliezen zijn op ieders lip pen. Arm en rijk beschikt over zijn geld, be vreesd voor de toekomst. Niet in staat om baar geld naar het bui tenland te zenden, beleggen zij het in goud, diamanten, landerijen en onroerende goede ren. De prijs van diamanten vloog de hoogte in, daar er geen edelsteënen in Italië mogen worden ingevoerd. Een juwelier vertelde, dat hij zulke schitterende zaken niet meer ge daan had, sedert den tijd van voor den oorlog. Er wordt op krankzinnige wijze goud ge kocht. De Italianen, gelijk alle Latijnen, voelen zich veilig met goud. Landerijen en onroerende goederen doen opgeld. De man op straat weet niet goed weg met de berichten uit Oost-Afrika in de door de regeering gecontroleerde pers. Na alle be schikbare kranten gulzig te hebben verslon den, is hij niets wijzer omtrent hetgeen er gebeurt. Officieele kringen bewaren het stilzwijgen en verwijzen slechts naar het gloeiende com muniqué van het ministerie van pers ërt pro paganda, dat behelst dat de weerstand te gen den Italiaanschen opmarsch zwak is ge weest en dat de Abessiniërs met witte vlag gen de aankomst van de Italiaansche troepen afwachten. De voornaamste hoop van de terneerge slagen en apathische menigte is, dat als de Italiaansche strijdkrachten Adoea en Harrar eenmaal bezet hebben, de Duce halt zal ge bieden en vredesvoorwaarden stellen. In generaal de Bono's hoofd kwartier. Een correspondent van de Daily Telegraph meldt uit Eritrea: Gistermorgen om 5 uur heb ik vartaf dèrt observatiepost van generaal de Bono en zijn staf, het begin van den inval waargenomen. Toen de zon opkwam, verzamelden generaal de Bono en zijn officieren zich om een groote tafel in de open lucht en begonnen de kaar ten te bestudeeren van het land, waar hun troepen binnentrokken. Het contrast was groot. Hier was alles kalm en werd met overleg gewerkt. Het kostte eenige moeite om te realiseeren, dat wij het begin van een inval aanschouwden, die de wereld in beroering zou brengen. Voor het ochtendgloren konden we vanuit onzen observatiepost nog eenige lichtjes zien bran den in de vallei. Toen het lichter werd, kon den wij langzaam stofwolken over het berg plateau onder ons. zien voorbewegen. Het v/aren de Italiaansche troepen. Een uur later kwam het eerste vliegtuig uit noordelijke richting. Het vloog zeer Koog. Daarna kwamen er meerdere, verkennings vliegtuigen, naar men mij vertelde. Lang behoefden wij niet te wachten op liet uitbreken der vijandelijkheden. Reeds om 8 u. drongen de eerste bombardementsgeluiden tot ons door Ze waren afkomstig van de bommen waarmee Adigrat werd gebombardeerd. Veertig minuten later kwam een nieuwe serie geluiden tot ons, die dit keer luider waren. Het was het bombardement van Adoea. GRAAF CIANO BIJ HET BOMBARDE MENT VAN ADOEA GEWOND? Zaterdagavond laat meldde Havas nog uit Rome, dat graaf Ciano, de schoonzoon Van Mussolini, tijdens het bombardement van Adoea door verscheidene kogels getroffen zou z()n. l(t0 Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd: W. H. W. KERLEM en A. M. 0E 30EIJ. Den Helder, 8 Oct. 1935. Zondag 6 October 1935 overleed te Batavia, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, ADRIAAN CORNELIS VAN WELL GROENEVELD, in den ouderdom van 59 jaar. Uit aller naam:; C. A. J.v.W ell Groeneveld. Den Helder, 7 Oqt. 1935. Singel 90. Mede namens wederzijdsche Familie onzen hartelljken dank aan allen, zoowel binnen als buiten de gemeente, voor de zeer vele blijken van belang stelling,bij ons huwelijk onder vonden. c. van hulst. e. e. van Hulst- Makelaar. J. A. DE HAAN en E. K. B. DE HAAN—Jollens zeggen, ook namens weder zijdsche Familie, hartelijk dank voor do vele blyken van be langstelling, bij hun huwelijk ondervonden. duurt de termijn van inzending voor de oplossingen der Heden overleed na een langdurige ziekte, onze innig geliefde Vrouw, Zuster en Behuwdzuster, Mejuffrouw CHRISTINA ANNA RAPPOLDT geb. FILARSKI, in den ouderdom van 51 jaar. Den Helder, 7 Oct, 1935. Breestraat 49. Wederzijdsche familie: S. A. RAPPOLDT. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Woqps- dag 9 October, n.m. luur van uit sterfhuis, op de Algemeene Begraafplaats te Huisduinen. aangekondigd in de Radiobla- dén van 14 September j.l. Ge hebt dus nog de gelegen heid mee te doen Er is veel mee te verdienen f 600.-prijzen. Het is algemeen bekend, met BUISMAN's G.S. zet men lek kerder koffie. Probeer het eens als U hef nog niet weet. Het zal een zeer aangename ver rassing blijken. Vraag Uw win kelier een busje met de echte Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer PIETER K0RFF, betuigen wij onzen Itarfelijken dank. Namens de Familie, N. KORFF— Kuiper. Den Helder, 7 Oct. 1935. worden de spaarbankboekjes verstrekt. Minste bedrag dat ingelegd kan worden 25 ct. Elk bedrag, ook boven f 1200, is steeds direct rentegevend. NUTSSPAARBANK Opgericht 1843. en 2 brandzönes, d.w.z. dat, terwijl de onderste kolenlaag brandt, de bovenste niet vlamt, dus niet vergast. Dus zeer zurnig in het gebruik. Fraaie modellen. Lage aanschaHings- kosten. 87 nuttige warmte, meer dan welke andere haard N.V. Haardenfabriek „Oe Schelde" v.h. Gecrs Zn., Bergen op Zoom Verkrijgbaar bij: Firma P. C. ROOZEKRANS, KONINGSTRAAT 117 KRIBBEBIJTER Door bijzondere omstandigheden kwamen wij heden in het bezit van plus minus jKPONNtN Deze Japonnen zullen in 4 series alleen contant in den verkoop worden gebracht en moeten wegens plaats gebrek voor zeer lage prijzen worden verkocht [SERIE 1 kOSt ss 19 ii Wij vestigen er nog de aandacht op, dat in alle series ook Japonnen 48, 50, 52 en 54 zijn, zoodat corpulente dames ook hiervan kunnen profiteeren. Oude Couranten Op de vox populi der geheele wereld. Het A.N.P. meldt uit Londen: De diplomatieke vertegenwoordiger van Abessinië in Londen heeft Zaterdagavond een oproep van den volenden inhoud gepubliceerd: „Wij vestigen de aandacht van het recht vaardige en eerlijke volk van Groot-Brittan- nië en van alle naties der wereld op den plotselingen en wilden inval op Abessijnsch gebied door de meedoogenlooze Ialiaansche troepen, die hun „fier" werk van afslachten door bombardeeren van vreedzame dorpen en door vermoorden van onschuldige vrouwen en kinderen begonnen zijn, met name met het Roode-Kruis-hospitaal in Adoea. We verspreiden dit nieuws niet met het doel eenig volk te dringen tot intervenieeren te onzen behoeve met militair geweld. Wy zouden liever zelf de verschrikkingen en ellen de van de wilde moderne oorlogvoering on dervinden dan zien, dat een ander vreedzaam volk daarbij betrokken werd. Maar wat wij verlangen, is het onpartijdige oordeel van iederen eerlijken en rechtvaar digen man en vrouw ter wereld over dezen openlijken aanval door een gewapende „groote" mogendheid tegen een practisch on gewapend en onschuldig „zwart" volk. Laat het eensgezinde oordeel van de geheele wereld met volle kracht naar voren komen. Laat de „vox populi" de schuld van den wraak- zuchtigen en kwaadwilligen aanvaller bewij zen. Abessinië, dat daardoor zal weten, dat zijn zaak rechtvaardig is, en dat het de sym pathie heeft van de geheele wereld, zal dap per stand houden en zijn haard en huis ver dedigen, zelfs met zijn primitieve wapenen, vertrouwende op de goedgunstigheid en de genade van den Almachtige en op de gebe den van hen, die het goedgezind zyn. Wij be tuigen onzen hartgrondigen dank aan Groot- Britannië voor zijn vastberaden steun van den Volkenbond. Wy bidden God dat htj de dap pere Abessijnsche soldaten helpen zal ons ge liefde Vaderland te verdedigen." EEN ITALIAANSCH PROTEST TEGEN DEN OORLOG. Van Italianen te Buenos Aires. Zondag is te Buenos Aires een betooging gehouden tegen den Abessijnschen oorlog. Deze betooging was georganiseerd door de „Commissie van Italianen tegen den Oorlog". Een uitspraak van den aartsbisschop van Canterbury. In een toespraak te Westwickham in Kent heeft de aartsbisschop van Canterbury ge zegd: „Ik ben er zeker van, dkt gij van dezelfde gevoelens zult zijn als ik, wanneer ik zeg, dat het ons wee om het hart wordt bij de ge dachte aan de slachting onder de bevolking van Abessinië en als wy eraan denken hoe zy wordt weggemaaid door een groote zorg vuldig voorbereide machinale slachting. Het is onze hoop, dat de naties der wereld te Genève een poging zullen doen om Italië tegen te houden en de wet van rede en recht vaardigheid zullen handhaven, die Italië heeft beloofd te erkennen en te gehoorzamen." De uitvoer van oorlogsmateriaal naar Italië en Abessinië verboden. Reuter meldt uit Washington: President Roosevelt heeft erkend, dat tusschen Italië en Abessinië de „staat van oorlog" bestaat. Het gevolg hiervan is, dat krachtens de neutraliteitswet de uit voer van wapens en munitie, waaronder begrepen vliegtuigen, naar de beide oor logvoerende staten voortaan automatisch verboden zal zyn. Op grond van de uitvoercijfers kan ge zegd worden, dat Abessinië van het embargo geen hinder zal ondervinden. Italië zal evenwel een belangrijke bron voor het betrekken van vliegtuigonder- deelen en motoren moeten ontberen. WERELDUITVOER VAN WAPENEN GESTEGEN MET 20 PCT. In een Zaterdag gepubliceerd rapport van het Rijks-Instituut voor handelsstatistiek te Berlijn, wordt gezegd, dat de werelduitvoer van wapenen, gestimuleerd door het Ita- i liaansch-Abessijnsch conflict, In waarde tot meer dan 120 millioen dollar of 20 pet. ge-1 stegen la boven 1034, HERNIEUWDE AANVAL DER ITALIANEN. Addis Abeba, 8 Oct. Reuter. Volgens een bericht van het Zuidelijk front zyn de Italiaansche troepen in Ogadan tus schen Dolo en Yet weer tot een aanval over- gegaan, gesteund doqr vliegtuigen. De Abes- synische troepen bevonden zich op de linker flank der Italianen aan de rivier Ganala Borjo en de Oostelijk daarvan gelegen heu vels. Volgens den correspondent van de Cor- riere della Sera te Asmara zou de Negus plotseling naar het Noord-oosten zyn ver- trokken. Er zouden zich in haast twee afdee- lingen van verscheidene duizenden man ge- vormd hebben. VEROVERD GEBIED. Addis Abeba, 8 Oct. Aktoem is gevallen en de drie gebieden Aktoem, Adigrat en Adoea zijn thans in han den der Italianen. Een droevige uittocht, Addis Abeba 8 Oct. 1935. Vele vreemdelingen moesten teleurgesteld van het spoorwegstation huiswaarts keeren, omdat de trein, waarmede zij hoopten het land te verlaten, geheel bezet was. Het station bood een treurige aanblik van tien tallen menschen, die hun zaak en beroep, waarvoor zij hun levenlang hadden gewerkt, in de steek moesten laten en dus met onder gang worden bedreigd. Byeenroeping van het Eng. Parlement. De politieke medewerker van de Daily Telegraph schryft, dat naar men verwacht het Eng. Parlement vóór den aanvankelijk vastgestelden datum, 29 October, zal worden bijeen geroepen. Volgens de meening van welingelichte' kringen worden een regeeringsverklaring en een debat in het Parlemeht als noodZakeUjk beschouwd, zoodra de Volkenbondsvergade-1 ring een beslissing heeft genomen t.a.v. de Sanctiemaatrégèlen. 6 t> büfl rel' I8d «llpwttfe

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3