Stadsnieuws k Mccfi 6/tot Jicd zei. *$00% gaan m hml DROGE BERGPLAATSEN VOOR INBOEDELS Fa. C. KIESEWETTER TOON DE HOOGH, RhythmischeDalcroze lessen, Solozang - Declamatie. Piano- en Orgelonderwijs, Koorzang en Operette klasse, A. Bulletins van de „Heldersche Courant" over den oorlog In Abessinië. U proeft h*. direct: HAAS' mosterd perfect! Muziekschool De Toonkunst TOON DE HOOGH. Nogmaals Zomerpostzegels. REPARATIE - INRICHTING ELECTRISCHE APPARATEN ANKERS WIKKELEN RADIO KRUGERSTR. 124 DEN HELDER Visscherij. Uit het politierapport. onder garantie. P Telefoon 249 Spoorgracht .In* tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 OCTOBER 1935. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 8 Oct. •Woensdag .9 i> i a 18.52 uur t 18.50 uur Op verschillende punten in de stad. In verband met de groote belangstelling voor den strijd in Abessinië zullen wij, van lieden af, op verschillende punten in de stad pulletins ophangen met de laatste oorlogs berichten. 's Morgens om 11 uur, behalve op dagen flat de krant verschijnt, en middags om 0 uui zullen voor de ramen van de volgende zaken, de bulletins van de Heldersche Courant te lezen zijn: K Blom, Sigaren/aak, Dijkstraat 14 R Jongkees, kruidenier, Paardenstraat 20 8. Spigt, Assurantiekantoor, JVtidden- i weg 171. 1 Coöperatie „Helder", Reigerstraat, hoek Rnyghweg. I A. van Hees, bakkerij. Oranjestr 18. H van Willigen, Sigarenzaak, Zuldstr. 82. y Spruit, Boekhandel, Kanaalweg 175. C. Zwart, Kapper, Brakkeveldweg 166. J leesbibliotheek Bergman, Van Galen- I straat 80. Wed. P. Koning, Corn. Ditostraat 82. Het spreekt vanzelf, dat alleen de belang rijke berichten gebullitineerd worden. Berich ten die na 5 uur ontvangen worden, zullen op ons aanplakbord in de Koningstraat worden gepubliceerd. Kindermiddag Heldersche Courant. De repetitie voor morgenmiddag heeft plaats In de bovenzaal van „Centraal", Kanaalweg. Dus meisjes om 4 uur present voor het ge bouw, schuin tegenover de Postbrug AANKOMST INDISCHE MAII. De speciale boottrein met passagiers en post, in aansluiting op het motorschip „Mar- nix van St, Aldegonde", zal Dinsdagmorgen 8 October om 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 9 October om 919 uur Amsterdam (CS). BLOEMPJES MIDDAG CRISIS-COMITÉ De Zaterdagmiddag gehouden bloempjesdag ten bate van het Crisis-comité heeft opge bracht de som van 453.83 Het Comité be tuigt zijn hartelijken dank aan allen, die op eenigerlei wijze tot het welslagen hebben meegewerkt, in 't bizonder ook aan de vele collectanten en collectrices en aan den heer P. van Twist, directeur van het Tivoli-theater die voor ieder dezer 100 dames en heeren twee vrijkaartjes voor zijn theater beschikbaar stelde. Een woord van specialen dank en hui- de is hiervoor zeker wel op zijn plaats. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 1—8 October 1935. Nieuwe zaken: Den Helder: P. Vermeulen, Middenstraat 68, aannemer. Wijzigingen Den Helder: Fa. Bernh. Meijer, Spoorstraat 2628, winkel in manufacturen. Opheffing filiaal. Veilingsver. „Den Helder en Omstreken", Van Speijkstraat 2. Bestuurswijziging. Opheffingen J. W. Amelsbeek Co., Loodsgracht 25, kleermakerij. ONS KRUISWOORDRAADSEL. In het kruiswoordraadsel van j.1. Zaterdag Zijn een tweetal fouten geslopen. In het woord 27 horizontaal moet de laatste letter in een „m" veranderd worden. De afkorting „geheel de uwe" komt niet op Verticaal 45, maar verticaal 40 te staan. MUZIEKSCHOOL „DE TOONKUNST." Directeur Toon de Hoogh. De nieuwe cursusseri in piano- en orgelspel, solozang en Rhythmische Dalcroze, koorzang en operette klasse zijn wederom begonnen. De Rhythmische Dalcrozé lessen worden geleid .door mejuffrouw Geene, die haar op leiding ontving te Amsterdam aan de Dal- crozeschool van mevrouw SluisSlikker. Zoowel kinderen van beiderlei kunne, als- toiede volwassenen, kunnen deze lessen volgen. Dé öperette-zangkïasse, vóór jongens en meisjes zal binnenkort eenoperette op voeren, terwijl een cantate „De Zee" van Metilonians zal worden gezongen. Deze can tate, die hier ter plaatse voor het eerst wordt uitgevoerd, is een bij uitstek geschikt zang stuk voor de Heldersche jeugd. Vo°' verdere inlichtingen leze men de ad- Vertentievoorkomende in het blad van héden. WIJZIGINGEN VAN HET MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT. Onder verwijzing naar de in de „Heldersche ourant van 3 October j.1. opgenomen voor- mj meuwc bePalingén, brengt de Com- nis vin nT P°Utie te Den Helder ter ken- van I elanShebbenden, dat in afwachting pIaatselijke regeling be fietin 1 iTChUng Van ««Maande bak fietsen en nj- en voertuigen, op dit punt met tegen de bestuurders dezer voertuigen zal gorden opgetreden bij stnstaan binnen een afstand van 4 Meter van een branden de straatlantaarn of indien deze voertuigen op andere wijze behoorlijk verlicht zijn tot uiterlijk 11 uur des namiddags. Tot uiterlijk 14 October a.s. zal bij over treding der nieuwe voorschriften nog waar schuwend worden opgetreden. Daarna zal echter aan de naleving dezer voorschriften streng de hand worden gehouden en tegen de overtreders proces-verbaal worden opge- m.iakt, zoodat aan belanghebbende ernstig stciiVU wordt gegeven, in overeen- 111 met déze bepalingen dé noodige voorzieningen te treffen. - De Commissaris van Politie voornoemd, A. J. van der Hoeven, MARINE SANATORIUMFONDS. Een mooie kunstavond. Bij het binnentreden ^an .Casino" Za terdagavond klonk ons muziek tegemoet, af komstig van een geluidsinstallatie, door den heer Duzee daar tot aanvulling van de pau zen aangebracht. Het was muziek, zooals later bleek, van gramofoonplaten, zoo fraai en zoo zuiver, met zulk een klaar en kleurrijk ge luid, als men ze zelden hoort En toen wij even later op onze plaats gezeten, het pro gramma raadpleegden, bleek, dat als ope ningsnummer voor het eigenlijke program ma, het eigen orkest van de Operette- vereeniging „Harmonie", onder leiding van den heer Jac. Bos, een drietal nummers ten beste zou geven. Als beróeps-vitter (want daarvoor ben je dan toch tenslotte gekomen, nietwaar?) word je dan wel even benauwd om 't hart: hoe zal dat orkest het er af bren gen? Zal het niet te zeer afsteken bij die glansrijke gramofoonmuziek uit den luidspre ker? Tot overmaat van ramp kwam ons de heer Bos nog vertéllen, dat hij verschillende zijner orkestleden miste, die door hun werk niet aanwezig konden zijn. En dan is het een prettige taak om te ver tellen dat al die angsten en benauwdheden overbodig waren, dat dit orkestje over het algemeen (er waren wel kleine vlekjes) een groote zuiverheid ontwikkelde en een Schwung, waardoor het niet al te zeer bij het gramofoonplaten-nummer afstak Na tuurlijk, wat klank-timbre betreft kan zoo'n dilettantenorkest niet tegen een ideaal samengesteld orkest, dat speciaal voor gra mofoonplaten speelt, op, maar dat het ge heel hetwelk wij te hooren kregen, zuiver was en vooral rhytmisch, waardoor buiten gewoon aantrekkelijke muziek' werd voort gebracht, wij kunnen het met groote vol doening vermelden Na een pittigen marsch werd de zeer bekoorlijke muziek van Adam uit diens opera „de Neurenberger pop" ten, gehoore gebracht die de rhythmische bevalligheid hiervan en den melodischen rijkdom goed tot hun recht dééd komen Ook van Verdi's niet minder bekoorlijke en mis schien nog populairder muziek kregen we een goede vertolking (fantasie Traviata). Daarna kwam de heer Willems, een der leden van bedoeld- orkest met een zeer goede stem, die een drietal liederen zong op Ita- liaanschen tekst. Hij heeft, sinds wij bij een vroegere gelegenheid over hem schreven, ijverig gestudeerd; zijn ïtaliaansche uit spraak liet nu weinig te wenschen over, en daar hij zich niet forceert tot overdreven effecten, was zijn zang boeiend en genotvol om naar te luisteren. De heer W. Boon be geleidde hem op den vleugel. Hij zong van Verdi, Massenet en Donaudy en het klaterend applaus, dat omhoog klonk, was waarlijk meer dan een simpele dankbetuiging, maar hield ook in de erkenning van de zijde van het publiek. De heer C F Bandel en mejuffrouw W de Groot vergastten óns vervolgens op een concertstuk voor twee cello's, waardoor we weder een indruk kregen van de fraaiheid van dit instrument, dat zich voor dergelijk werk zoo bij uitstek leent Terecht oogstte ook dit fraaie nummer veel applaus. Tot slot voor de pauze kwam de piston-virtuoos Anton Bruul met een polka virtuosa. De ingewijden weten welk een moeilijk bespeel baar instrument een piston is en die zullen dgn ook het werk van den heer Bruul kun nen waardeeren. Ook hier was de heer Boon begeleider, Hiermede was het eerste deel van het programma afgeloopen, ten volle mag hierop de naam „kunst-programma" worden toege past, want over 't algemeen genomen stond, wat ons hier geboden werd, op hoog peil. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het tweede ge deelte riiet op hoog peil stondwij kregen toen een blijspelletje, solonummers voor de harmonika, voordrachten en solo's voor de saxophoon, terwijl het wederom het orkest was, dat den avond sloot. Nog lang bleef men daarna in een gezellig bal bijeen. Op waardige wijze is door het M.S.F. het winterseizoen ingezet. De zaal was goed bezet. Wij moeten, alvorens afscheid van den lezer te nemen, nog iets vermelden over een nieuwe installatie, die door de „Casino"- directie is aangebracht op haar reclame- projectie. Tot nu toe werden de beelden, die In de pauze gegeven werden, „zwijgend" ge projecteerd, maar van heden af bestaat hier de mogelijkheid voor h.h. adverteerders om tegelijk met het beeld ook de sprekende re clame te projecteeren, die de vele voortref felijke eigenschappen der aldus geannonceer de zaken in bloemrijke taak aankondigt Hét is een origineele en pakkende reclame, die zeer goed tot in de achterste deelen van Crisino kan worden gehoord, en die zeker haar uitwerking niet zal missen, DE „EMILY MARY" VLOTGEBRACHT. Het Engelsche jacht „Emily Mary", kapi tein Scott, dat in den avond van 17 Septem ber j.1. nabij Bétten is gestrand, is' Zondag- avond half 10 door de sleepboot „Utrecht" van het Bureau Wijsmüller vlotgesleept. Na dat glijsleden onder het jacht waren ge bracht, zijn Zondagmiddag lange talies uit gebracht en een werpanker, waarop werd ge- Directeur: Einediploma Koninklijk Conservatorium, Stationsstraat 5. voor kinderen en volwassenen. Leerares: Mejuffrouw Bernardina van Geene, Amsterdam. Leeraar: Dick Weiman, Amsterdam. elementair en hooger. Aangifte leerlingen uitsluitend aan de Muziekschool Stationsstraat 5. De verkoop der Zomerzegels eindigt deze week. Nog is het doel niet bereikt, nog zijn niet voldoende zegels verkocht. De zomerzegel bleek lang niet de belangstelling te hebben, die de Kinderzegel ondervindt, hoewel het tweeledig doel minstens even noodzakelijk be reikt moet worden. Wie zou het niet betreuren als de acht groote orkesten in ons land, bijna i ieder door de radio, bekend, door geldgebrek moesten verdwijnen, wie, vindt steun aan dooven, doofstommen, blinden, invalieden, enz. t niet dringend noodg? Plaatsgenooten, gooi nog vóór Zater dag a.s. een briefje in de bus van het woonhuis koningstraat 87 met naam, adres en een bestelling postzegels van 1% voor 3 cent, van 5 voor 8 cent, van 6 voor 10 cent en van 12% voor 16 cent. Ook de kleinste bestelling wordt thuis bezorgd. Ock willen wij onze lezers nog opwekken liefst jongelui om in de buurt waar zij wonen te trachten series postzegels te ver- koopen of bestellingen op te nemen. Opgave vóór of op Woensdag a.s. Koningstraat 87, waar ook de postzegels verkrijgbaar zijn. 15 JAREN „NOVA SENTO". Zondag is in onze stad ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der Helderschè Espe rantisten Vereeniging „Nova Sento" een bij eenkomst gehouden van „La Norda Stelo" (De noorder ster), een propaganda-club yan esperantisten uit noordelijk Noord-Holland. Des morgens kwamen de Esperantisten voor de Huishoudelijke vergadering bijeen. Deze vergadering vond plaats in het Militair Tehuis, Spoorstraat. De opkomst was zeer goed, zóó goed, dat er niemand meer bij kon in de toch zeer ruime bovenzaal. Nadat de vergadering was beëindigd werd een gezamelijke wandeling gemaakt o.a. langs den dijk en het Reddingsmonument. De heer Tj, Dito had voor deze gelegenheid een extra carillon-bespeling aangeboden, waarin hij een aantal Esperantoliederen opgenomen had. Dat dit zeer door de deelnemers geaprecieerd werd behoeft geen betoog. Teruggekeerd in het Militair tehuis werd allereerst een gezamenlijke luncht gebruikt, waarna een aanvang werd gemaakt met de eigenlijke feest-vergadering ter herdenking van het 15-jarig bestaan van „Nova Sento". Deze feestelijke vergadering bood voor de Esperantisten vele aantrekkelijkheden. O.a. noemen wij uit het programma een tweetal gezellige samenspraakjes, declamatie van Mej. v. Schagen, die op zeer goede wijze en kele treffende en geestige gedichten voor droeg, alsmede gefluit van de „Groene Nach tegaal" uit Kolhorn. Dit was een jeugdige dame, die met de mond op bijzonder mooie wijze enkele bekende wijzen floot, oa. Santa Lucia en een lied uit Die Lustige Witwe. Deze aardige attractié werd met hartelijk applaus beloond. Roland Dupuis zong enkele Esperantoliederen. Het hoofdpunt van deze middagvergadering was evenwel een rede, welke gehouden werd door den beroemden uitvinder van de Cseh-methode voor Espe- ranto-onderwijs Andreo Cseh. Reeds enkele jaren geleden was de heer Cseh iri Den Helder geweest, doch slechts op doorreis naar Texel, dat, zooals men weet, een bloeiende Esperantisteh-vereeniging huis vest. Hij had toen o.a. kennis gemaakt met den heer Govers'eri hem beloofd dat hij bij het 15-jarig bestaan in Den Hélder aanwezig zou zijn. En nu het zoover was kwam hij zijn belofte inlossen. Verder vertelde Pastor Cseh over enkele dingen; welke hem in verschillen de Hollandsche steden waren opgevallen in verband natuurlijk met' Esperanto. O.a. weid de hij uit over een vraag, „wanneer Esperanto overwonnen had", welke hem door een der medewerkers van een Haagsche Courant ge hieuwd. Hierdoor werd het jacht zoover In zee gebracht, dat het Zondagavond met suc ces door de sleepboot vlot kon worden ge sleept. In onze haven aangekomen. Een later bericht meldt, dat de „Emily Mary" Maandagmorgen te omstreeks 12 uur alhier is aangekomen. De „Emily Mary", even voordat zij weer in haar element kwam. vraagd was. Verder deed hij zijn hartelijke gelukwenschen aap de jubileerende vereeni ging. Hij zinspeelde op het feit, dat 15 jaar geleden een „nova sento" (nieuw gevoel) in Den Helder kwam en dat als gevolg daarvan „Nova Sento" kwam! Pastoor Cseh sprak in vloeiend Esperanto zijn rede uit. Het was inderdaad, zooals Voor zitter Heres zeide, alsof het zijn moedertaal waé. De talrijke Esperantisten konden van deze mooie rede volop genieten. De schoon heden, welke naast de idealistische grondslag in het Esperanto schuilen, kwamen zeer goed tot hun recht. De jubileerende vereeniging had verschil lende gelukwenschen en enkele geschenken in ontvangst te nemen, o.a. werd van het Cseh- instituut een tafelstandaard ontvangen, be staande uit het Esperanto-insigne op een groen-zijden driehoekige wimpel. Ook werd een keurige ledenlijst ontvangen. Deze goed geslaagde Esperanto-dag telde een record-aantal deelnemers voor dit district ón is naar alle wenschen geslaagd. FILMMIDDAG VAN DE HORA. Een HORA-film en „Alaska- avonturen." Zaterdagmiddag is door de Ambtenaren- organisatie „HORA" een filmmiddag ge houden in het Rialto-theater. Alvorens met het film-menu een aanvang Werd gemaakt, sprak de voorzitter der plaatselijke afdeeling, de heer Trap, een kort inleidend woord. HORA beschikt niet alleen over een prach tig rustoord in Ede, waar zoowel Rijks- Ge- iheeijte- als Provinciale ambtenaren gebruik van kunnen maken, doch het verricht ook Oen groot stuk werk, in het beschikbaar stel- lén van crediet aan haar leden, welke dit door onvoorziene omstandigheden van noode hebben. Vooral nu is het een moeilijke tijd én HORA heeft het recht op aller steun. Met een aanmoediging, HORA groot te maken, besluit de heer Trap Nadat dari enkele journaals gedraaid zijn, Zien wij de HORA-film, een product nog uit de „stomme" periode, (1928) die ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan der Organisatie Vervkardigd werd en een beeld wil geven van het heilzame werk, dat het Rusthuis verricht, i Het was geen propagandafilm, als zij hier in niet slaagde. Men ziet een ambtenaar voor wién geen levensblijheid meer blijkt te be staan, doch die na een verblijf te Ede zich huiswaarts spoedt, voor honderd procent ver anderd. Natuurlijk stond niet alleen deze film op het program. „Alaska-avonturen", een expeditiefilm, kregen wij eveneens nog. Een tweetal Ame rikanen, Jack Robertson en Arthur Young, trokken eenige jaren geleden naar Noord- Amerika, teneinde het gebied van de Yukon, in zijn meest barre gedaante, te filmen. Zij staagden er bovendien in het ontdooien van het ijs op deze rivier in beeld te brengen, iets wat een buitengewone prestatie genoemd rriag worden. Daarnaast ziet men tal van avonturen, en krijgt men een idéé, welk een zwaar bestaan de bewöner van dit eens zoo vermaarde goud-dorado voert. Een goede documentaire film, welke 't over- groote deel der aanwezigen zeker op prijs gesteld zal hebben. „JVIET DE K XVin DE WERELD ROND". Wat belieft u, is dat geen pakkend onder werp voor een revue Het is, in één zin ge zegd, de inhoud van Frits Schakels' nieuwe revue „Hoe bestaat 't?" waarmee men Zon dag a.s., 13 October, in Casino hoopt op te treden. Op een origineel gegeven en zeker niet minder met origineele middelen heeft Frits Schakels een revue gebouwd. In den tocht van de bekende onderzeeboot K XVIII, vond hij attractieve elementen te over, die zouden kunnen pakken en die gemetamorphoseerd en toegespitst met humor en ernst gemakke lijk een draad konden vormen voor het koste lijke reisverhaal van een tocht om de halve wereld, dien wij in den geest meebeleven. Er zit een prachtig tempo in dit werk. Het en semble laat óns geen oogenblik los. Humor en geestigheid vonken van alle kanten, onop houdelijk, en wanneer wij een oogenblik wor den losgelaten is het om een volgend oogen blik in een feest van den gezonden lach te vallen. Reeds de eerste scène, waarin de K XVIII in het brandpunt der handeling staat, ge tuigt van een goede verzorging der décors en geeft weer blijk van de origineele gedach ten, die Schakels in z'n revue verwerkt. Alles groepeert zich aanvankelijk om dezen onder zeeër en op een aantrekkelijke wijze vertel len de spelers door zang en spel, dat wij van- avond met deze boot naar het land van den lsjch gaan varen. Wanneer Frits Schakels als verstekeling te voorschijn komt, zit er dade lijk de stemming in. „THE COLLEGIANS" IN „CASINO". Nauwelijks is het winterseizoen aangevan gen of de „Casino"-directie brengt voor de talrijke Heldersche dansliefhebbers een eerste kjas band, n.1. de 10 man sterke Belgische sëmie-profband „The Collegians", welke hier Zondag j.1. voor de eerste maal optrad. Wat bij dit uitstekende ensemble zoo zeer opvalt is het goede samenspel, vooral van de 3 saxophonisten. Het repertoire is „bij" en bevat' vete bijzondere arrangementen. Als dansband is dit orkest jitstekend, doch ook voor de liefhebbers van goede jazz-muziek viel veel te genieten, vooral de 3 nummers voor het a.s. Jazz-concours te Brussel, waar aan vete bekende Europeesche bands zulten deelnemen, waren zoowel in uitvoering als arrangement schitterend. Al met al een en semble, dat ongetwijfeld een zeer goeden indruk heeft achtergelaten en een uitstekende opening voor het winterseizoen. NIEUWE ZAAK. In de van Galenstraat 50 heeft de heer G. Teesink gistermiddag een kapperszaak ge opend, een inrichting zoowel voor dames als voor heeren. Bij een bezoek dat wij Maandag morgen aan de inrichting brachten, konden wij ohs van de keurige, moderne uitrusting van een en ander overtuigen. De nieuwste machines, zooals een Wella apparaat, e.d., zijn hier neer gezet, en sierlijk is het meubi lair, dat ten gerieve der klanten is aange bracht. Zooals wij reeds zeiden, bestaat de zaak uit een dames- en heeren-afdeeling, en zeker zal hier, in dit gedeelte der van Galen- straat, een dergelijke goed toegeruste zaak wel in een behoefte voorzien. Een groot aan tal bloemstukken getuigen van de goede wenschen van kennissen en familieleden, voor den bloei der jonge zaak. BRANDJE BIJ DE FIRMA VROOM D REESMAN. Maandagmorgen is bij werkzaamheden aan het dak van het pand der firma Vroom Dreesman, de vlam van het vuur, waarop men een pot teer aan het koken was, in deze substantie geslagen. Dit gebeurde in de steeg naast den winkel in de Keizerstraat. Hooge vlammen laaiden direct op, verge zeld van eeri enorme rookafscheiding. Aan- vankelijk trachtten de werklieden het vuur te blusschen met zand, doch dit hielp niet veel. Eerst met een tweetal apparaten van de Iffa Minimax slaagde men erin de vlammen spoedig te bedwingen. Schade werd niet geleden. SPREKENDE STEENEN. De opgravingen in Oud-Babylonië, Palestina en Egypte getoetst aan de Heilige Schrift. Over bovengenoemd onderwerp hoopt a.s. Vrijdag de heer R. Meinema voor de Christe lijke Marinevereeniging (C.M.V.) afdeeling „Den Helder" een lezing te houden. Het be stuur dezer afdeeling meende echter goed te doen een ieder die voor dit onderwerp be langstelling heeft, gelegenheid te geven deze lezing te beluisteren, door vrijen toegang te verleenen. Deze vergadering zal plaats hebben in het Chr. Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg des avonds 8.15 uur. Men zie de advertentie in het blad van a.s. Donderdag. TOONEELVEREENIGING „EXCELSIOR". A.s. Zaterdag „In de mist". De tooneelvereenïging „Excelsior" geeft Zater dagavond tegen lagen toegangsprijs een uit voering in „Casino" en wel Henry Darnley's „In de mist". „Het Vaderland" schrijft hierover: „De malle situatie's deden herhaaldelijk lachsalvo's bij het publiek opgaan". Het „Utrechtsch Nieuwsblad": „Welke ver schrikkelijke gevolgen een echte Londensche mist kan hebben is hier in een onbetaalbare klucht uitgewerkt. Het is een stuk om plezier van te beleven". Vermelden wij tenslotte nog, dat het kap- werk verzorgd wordt door de fa. Gerritsen uit Amsterdam. Zie voorts de advertentie in dit nummer. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand September werd de leeszaal bezocht door 1417 mannen en 78 vrouwen, totaal 1495 personen. Uitgeleend werden 2040 romans, 912 stu dieboeken en 1443 kinderboeken, totaal 4395 banden. Aangeschaft werden de volgende werken: Buehner, Molekulen en atomen; Buck, De Moeder; Duhamel, Confessions de minuit; Duhamel, Scènes de la vie future; Duvernois, Gisèle; Duvernois, Morte la béte; Ebermayer, Werktuig in Gods hand; Hoving, Levensher inneringen van een vrijdenker; Istrati, La mai- son Thüringer; De Jongh, Kinderrecht is kin derbescherming; Kohl Larsen, De poolvlucht van de „Graf Zeppelin"; Kuypers, Onze litte- rafuur in beeld; Laberton, Kerstmis; de Pil- lecyn, Hans van Malmedy; van Mole, Fride- ricus; Norel-Straatsma, Een kindeke gebo ren; du Ferron, Het land van herkomst; von Scheffer, Die Kultur der Griechen; Stevens, Wij gaan naar Bethlehem; Wren, Vader Gre- gory. Ten geschenke intvangen: Krishnamurti, Toespraken, dl. 3 en 4.; Mae- kenzie, De hel in Rusland. Gids van de Gel- dersche achterhoek. Verslag van de Bredero- herdenking 1935. Verslag' betreffende de sche penwet. Verslag 1934 van het Prov. waterlei dingsbedrijf Noord-Holland. Verslag 1934 van den Hoofdingenieur der mijnen. Verslag 1934 van de Kamer van Koophandel enz. van Gro ningen. De Visscherij Centrale heeft nu ook den uit voer van z.g. gekuipte of geschoonde mosselen geregeld en aan drie districten den uitvoer procentsgewijs toegewezen. Het afzetgebied, zoo zegt de Nw. Rott. Crt., verruimt zich al meer en meer, omdat men zich thans meer werpt op den mosselhandel, daar de oesterhandel thans zoo'n slechten tijd doormaakt. Vooral het beter aanboren van de zandban ken op groote diepten, mogelijk geworden door de sterke motorkracht der thans ge bruikte vaartuigen is mede oorzaak, dat de mosselstand zoo uitgebreid is. Ten opzichte van Frankrijk, waar, zooals geschreven wordt, nog veel meer mosselen te plaatsen zouden zijn, ligt de Waddenzee niet gunstig, maar als eerst het terrein eens diep verkend wordt, zou er dan geen mogelijkheid zijn met gelijke prijsstelling de Waddenzee mosselen in Frankrijk aan den man te bren gen. Ten opzichte van Frankrijk, waar, zooals geschreven wordt, nog veel meer mosselen te plaatsen zouden zijn, ligt de Waddenzee niet gunstig, maar als eerst het terrein eens diep verkend wordt, zou er dan geen mogelijkheid zijn met gelijke prijsstelling de Waddenzee mossel in Frankrijk aan den man te brengen. De „Berlingske Tidende" meldt, dat op grond van de te Kopenhagen gehouden Neder- landsch-Deensche handelsbesprekingen invoer vergunningen zullen worden verstrekt voor den invoer van Nederl. bloembollen tot een waarde van één millioen Kr. Tegelijkertijd heeft Nederland zich volgens het blad ver plicht voor een half millioen Kr. Deensche visch c'n voor een half millioen Deensch rundvleesch af te nemen, aldus het „Handelsblad". De Visscherij Centrale zal weer een deel pekel- en steurharing uit de markt nemen, waardoor er dus haring geruimd wordt, het geen op den prijs van invloed zal blijken te zijn. Hopen we nu maar, dat deze geruimde haring door de firma Frans Vrolijk te Sche- veningen later weer naar Rusland kan worden overgeheveld, zooals dat de laatste jaren het geval is geweest. Naar we vernemen. begirtt:de> uitvoer van haring naar i A«ierik»<!weér toe j te nemew en 5 October. Het was een heel rare krant die ik openvouwde... Direct trof mij de afwezigheid van dikke, vette opschrdiften. Al maar héél bescheiden, tamme kopjes, die een net als de ander. Ze leken op elkaar als lammetjes in de wei. Er tusschen in stond hier en daar een prentje; van een zachzinnig natuurtafereeltje; van een auto met een schepnet, dat onvoorzichtige wandelaars zachtjes kan opnemen en het leven redden; van een man, die e n hond uit het water had gered. Ik begon te lezen. Er was een rubriek Nederland: „Gisteren is in Groningen op het Stadhuis een banket aangericht, ter eere van den laatsten werklooze, die aan arbeid was gehol pen. Thans bezit Groningen, evenals Rotter dam, Den Haag, Maastricht, Breda, Den Hel der, Utrecht, Enschede en Tilburg geen werkloozen meer. Binnenkort zulten tientallen andere gemeenten volgen. De laatste werk looze was de eeregast en werd hartelijk toe gesproken," Ik las verder: „Te Rotterdam hebben alle politieke par tijen zich nu definitief aaneengesloten tot den eenheidsbond's Lands Welvaart". Er is een college van B. en W.gevormd, bestaande uit leden die eertijds alten een an dere politieke gezindheid aanhingen en elkan der op handslag hebben beloofd, dat partij politiek uit de gemeente was gebannen. Am sterdam schijnt binnenkort dit voorbeeld te zulten volgen." Er was ook gemengd nieuws: „De Bond van autohouders heeft het vierde Ziekenhuis geopend, waarin slachtoffers van aanrijdingen op kosten van den bond worden verpleegd." Onder. Buitenland stonden de volgende be richten „De heeren Hitler, Brüning, Severing en Thalmann werden gisteren bij hun aankomst aan de Gare du Nord uitbundig toegejuicht. Zij werden verwelkomd door den Duitschen gezant te Parijs, Von Papen, die vergezeld was van zijn attaché's Berthold Salomon en Emil Ludwig. Van de Frans ehe regeering wa ren ter begroeting aanwezig de ministers La- val, Blum en André Tardieu. De heer Hitler hield jn vloeiend Fransch een rede, waarin hij zijn bewondering uitsprak voor de schitteren de hoedanigheden van het Fransehe volk. De heer Blum, minister van buitenlandsche Za ken, antwoordde, dat hij nooit getwijfeld had aan de ware gezindheid van het Duitsche volk. Frankrijk en Duitschiand, zei hij, heb ben de wereld den vrede en de ontwapening gébracht en wee dengeen, die ooit weer wa pens mocht willen aanmaken.' Hij zou zijn markt in deze beide landen voorgoed gesloten vinden." „De Negus van Abessynië heeft gisteren een kort bezoek aan Rome gebracht, om den koning dank te zeggen voor de hartelijke ont vangst, die het Abessynisch Legioen in Italië is te beurt gevallen." „Te Washington is gisteren de Inkomsten belasting afgeschaft. De inkomens der laatste jaren hebben zoodanige kapitalen gevormd, dat met een bescheiden vermogensbelasting kan worden volstaan om 's lands uitgaven te dekken." Ik sloeg de krant® hard dicht en werd wakker. Terwijl ik mijn oogen uitwreef, vroeg ik mij af, wat de oorzaak van mijn gemijmer kon zijn geweest. En tóen herinnerde ik mij een vraag, mij dien middag door een vriend gesteld: „Zou iemand het nog beleven, dat de wereld tot rust komt?" Maar het was een bovenaardsehe droom geweest. 8 en 9 October. A.V.R.O.-avonden, Casino8 uur. men hoopt daar ten slotte een ruim débouché te kunnen vinden. Ook „De Telegraaf" heeft zich bezig ge houden met de oestercultuur in de Waddenzee, die misschien met de planting van Fransehe oesters waarvoor steun der overheid wordt in geroepen, weer is op te voeren. In dit verband vermelden wé ook, dat Duitschiand thans voor invoer van Holland sche oesters, het invoerrecht weer heeft terug gebracht tot RM. 65 per 100 kg bruto. TAPTOE STAFMUZIEK KON. MARINE. Hedenavond 8 uur zal, evenals vorige jaren, door de Koninklijke Marinekapel voor het Paleis de traditioneele taptoe worden gegeven. Ter herdenking van Alkmaar's Ontzet zulten bij deze gelegenheid eenige toepasse lijke stukken ten gehoore worden gebracht., De taptoe zal worden besloten met een rondgang door de stad. Beleediging. Door een inwoner dezer gemeente werd een klacht ingediend terzake van beleediging. Proces-verbaal wordt hiervan opgemaakt. Gearresteerd. Een persoon, die in het Algemeen Politie blad stond gesignaleerd, werd aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. In „verzekerde" bewaring. Hedenmorgen werd een tweetal personen, die in het Alg. Politieblad gesignaleerd ston den, naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. L-< v ;»v i ?T< ,Vfc ii)*'J*ï7 rM fïJ8l «Hl Jei ssvf uon ïTi(Q isb

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5