Wieringen. Texel. gemengd nieuws binnenland buitenland De oorlog in Abessinië Sport Jiotfbal Binnenland. Twee visschersbooten overvaren. De „eerlijke' vinder. Het s.s. Rotterdam vlot gekomen Overval met poging tot berooving Door een tram overreden en gedood. Twee menschen verdronken. Valsche bankbilje ten. Nog een honderd misdrijven opgehelderd in Oss. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië, Ernstig vliegongeluk bij Cheyenne. Een verkeersvliegtuig vliegt tegen heuvel, 12 dooden. De luchtkarteering van Nieuw^Cuinea. Vliegtuig te Berlijn verongelukt. HRLDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 OCTOBER 1935 Japansche belangstelling voor Nederlandsch- Indië. Opzienbarend artikel van de ,,Nitsji-Nitsji Uitverkoopen en opruimen. Conftict in de schoen-industrie. De nieuwe Statendam. De Italianen in ons land en de oorlog in Abessinië. De scheepvaart op het IJselmeer. De radioprijsvraag van het nationale crisiscomité. '•'""'i.ïï -.««levert. r m? e. S °o. v.n r1?rrntr.Sw»rt« ve«. De witte spatborden. Een verklaring van den Negus. Hoare's antwoord aan Muss0|- Zuid-Afrika en de oorlo '8 Geen indirecte sanctiemethode. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. De 24-jarige zoon van de fam. Jaspers, Mekkenstuinweg te H'hoef, had j.1. Zondag in Rotterdam het ongeluk, daar hij met zijn motorrijwiel niet meer kon uitwijken, pardoes tegen de electr. tram te rijden, met het onge lukkige gevolg, dat hij met zware hersen schudding werd opgenomen en enkele oogen- blikkcn daarna overleed. De deelneming met het diep getroffen gezin is algemeen. MARKTOVERZÏCHT. Ook de woiveeprijs maakt de geringe prijs stijging, die hier en daar valt waar te nemen, mee. O. Schapen en lammeren waren heden aan de markt ongeveer een gulden per stuk duurder dan vorige week. 't Bleek evenwel, uit den geringen aanvoer dat de prijsstijging voor Texel te laat komt, omdat alhier het overtollig vee reeds is afgezet. Voor O. Scha pen betaalde men gem. 11.per stuk, voor lammeren gem. 8. Verder werden een viertal koeien aange voerd; de prijzen liepen van 80100. N. kalveren brachten ruim 10.per stuk op; fok- en vette kalveren van 1535. Rammen gingen voor de prijzen vanaf 15; de duurste voor 25. De biggen zijn, onder invloed van de stij gende varkensprijzen, hoog in prijs; gem. 14 p. stuk. Voor varkens op de boerderijen wordt 24 25 ct. per pond betaald. Aan de eierenveiling liepen de kippeneieren nog ongeveer een kwartje p. 100 stuks op; de middenprijs (eieren v, 60 kg.) bedroeg pl. m. 4.50 p. 100 stuks. De wolprijs vordt nog niet door de prijs stijging beïnvloed; nog steeds is de hoogste prijs die geboden wordt 55 ct. per kg. Door een Nederlandsch vracht schip en een Duitschen treller. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben er voor de Noord-Noorsche kust twee aanvaringen plaats gehad, waarbij in 't eene geval vermoedelijk acht h tien visschers zijn omgekomen, terwijl er in 't andere geval al leen materieele schade is. Bij Finsnes, bezuiden Tromsa, is een motor- kotter van Svolvaer, met achttien man aan boord, door een Nederlandsch vrachtschip, dat ,,Alhard" zou heeten, overvaren en binnen enkele minuten gezonken. De bemanning van het Nederlandsche vaartuig slaagde er al spoedig in alle opvarenden van den kotter te redden en heeft hen naar Harstad gebracht, waar de zeeverklaring gehouden zou worden. Wellicht is die uitgesteld moeten worden, daar even tevoren de Duitsche treiler „Bayern uit Cuxhafen, was binnengeloopen met de tijding, dat men in den nacht diep in de Vestfjord, op de hoogte van Lodingen, een visschersboot, die geen lichten voerde, overvaren had. De boot is onmiddellijk gezonken en hoewel men met behulp van verscheidene andere visschers booten nog enkele uren nasporingen heeft ver richt, is geen der schipbreukelingen gevonden. Een aanhouding in Den Haag. Omstreeks 12 uur werd Zaterdag door een bewoonster van de Laan van Meerdervoort in Den Haag aangifte gedaan, dat zij op ge noemde laan had verloren een damestasch, in houdende drie briljanten ringen, een bedrag aan geld en een spaarbankboekje tot een totale waarde van 2000. Voorts verklaarde zij, dat dé tasch zou ge vonden zijn door een onbekenden man, die, of schoon hij zag, dat zij de tasch verloor, deze niet aan haar ter hand stelde, doch wegfietste, 's Nachts om half twee heeft de politie be doelden man in de Kettingstraat aangehouden terwijl hij in staat van dronkenschap ver keerde. Hij bleek te zijn de 41-jarige behanger G. O. te Den Haag woonachtig. De tasch bleek met het grootste deel van den inhoud nog in zijn bezit te zijn; de man bekende van het geld, dat zich er in bevond, 12 gulden te hebben verbruikt. Hij is in bewaring gesteld. De kapitein van het s.s. Rotterdam, dat bij Jamaica op een rif is geloopen, heeft radio- telegrafisch medegedeeld, dat het schip Zater dagmiddag 4 uur, plaatselijke tijd, is vlot ge komen. Het schip is nabij de strandingsplaats (Morant Cays) voor anker gegaan. Zondag zou een duikeronderzoek worden gehouden. In den winkel van de gez. Van Rooy aan den Stratumschedijk te Eindhoven vervoegde zich Vrijdagmiddag een man, die plotseling een revolver op een der dames richtte en uit riep: Vijftien gulden, en gauw, of ik schiet! De juffrouw, hevig ontdaan, weigerde aan dit verzoek te voldoen. Toevallig kwam juist haar zuster binnen, op wie de man eveneens de revolver richtte. Hij herhaalde de vraag, waarop zij zeide het achter te zulle# halen! Zij waarschuwde intusschen de buren, die de politie telefoneerden. De indringer bemerkte dit, stak zjjn wapen weg en verdween op de fiets. De politie stelde een uitgebreide achtervolging in, doch kon den man niet achterhalen. Op den sraatweg te Hillegersberg heeft Zaterdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad Het 16-jarige meisje J. Stok, gewoond hebbend in de Breitnerstraat te Rotterdam reed omstreeks 6 uur per fiets in de richting van Rotterdam. Toen zij aan de andere zijde van den weg een vriendin zag, stak zij plotse ling den weg over. Een achter haar in snelle vaart naderende motorwagen van lijn 14. be stuurd door J. Th. B.. wonende te Rotterdam, remde nog uit alle macht, maar kon de aan rijding niet voorkomen. Het meisje werd ge grepen en kwam onder de tram. In zeer ern- stigen toestand is zij naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam gebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmidda'g één uur is de 38-jarige ge huwde arbeider W. v. Dijk, te Rhenen. die per rjjwiel van zijn werk kwam. gevallen. Hij werd door een hem tegemoet komenden auto van de firma Truen uit Venlo overreden. De man was op slag dood. In het kanaal bjj Ommen. Zaterdag fietste het zoontje van den heer K. uit Lemelerveld langs het kanaal Zwolle Almelo te Ommen. Hij raakte op een gegeven oogenblik de macht over het stuur kwi)t, waardoor hij te water reed. De timmermansknecht Blekkenhorst, die het kind zag drijven, haastte zich met een derde in een bootje naar de plaats van het ongeluk, doch toen hij den drenkeling wilde grijpen, sloeg het bootje om, zoodat de beide inzitten den eveneens te water raakten. Er waren op dat oogenblik geen andere menschen in de nabijheid, zoodat geen hulp van den kant kon worden geboden. De tweede inzittende van het bootje wist zich nog te redden, hoewel hij niet kon zwem men, doch Blekkenhorst en de kleine wiel rijder zijn verdronken. Arrestaties te IJmuiden. De recherche van IJmuiden is erin geslaagd de hand te leggen op vier personen, van wie drie, zekere B. H„ A. G. en L. M„ afkomstig zijn uit Amsterdam. De vierde, die zich later bij het illustere gezelschap voegde, is een ze kere A. H. De vier mannen gaven voor, in staat te zijn valsch bankpapier te kunnen vervaardigen en stelden zich natuurhjk zeer in het geheim in verbinding met personen, van wie zij vermoe den, dat deze belangstelling voor hun bedrijf hadden. Onder voorspiegeling van enorme winsten trachtten zij groote sommen gelds in handen te krijgen, waarvoor zij dan hun ge heim afstonden. De bedragen, die zij vroegen, liepen soms in de duizenden. Hun bankbiljet ten industrie berustte echter op een han digheid. Bij de demonstratie, die met behulp van allerlei poespas geschiedde, werd een echt bankbiljet te voorschijn gehaald, en getoond, dat moest doorgaan voor een product van hun industrie. Zoodra de recherche van IJmuiden had ver nomen, dat de bende genoemde plaats als operatieterrein had gekozen, ontplooide zij al haar speurderstalent. Vrijdagmiddag, toen de oplichtersbende we derom voor eenige belangstellenden een demonstratie gaf, werden zij op heeterdaad betrapt. De vier mannen zijn gearresteerd en de ingrediënten, die zij bij hun demonstraties gebruikten, werden in beslag genomen. Het is de gemeentepolitie van Oss gelukt, tal van misdrijven, waaronder zeer ernstige, in de laatste jaren in Oost Noord-Brabant gepleegd, op te helderen. Het betreft een honderd misdrijven. Verscheidene arrestaties zullen volgen. Vermoedelijk zal hiermede het ttlisdadigersgilde van Oss de genadeslag wor den toegebracht. De „Lijster" (terugreis) vertrok 7 Oct. van Athene en arriveerde denzelfden dag op Schiphol. De „Nachtegaal" (terugreis) vertrok 7 Oct. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De „Kwak" (heenreis), vertrok 7 Oct. van Caïro en arriveerde denzelfden dag te Bushir. In den Amerlkaanschen staat Wyoming is gisteren een vliegtuig dat 's morgens vroeg te Oakland tegenover San Francisco was opgestegen met bestemming New York, in de morgenmist 10 kilometer ten westen van Cheyenne tegen den top van een heuvel aan gevlogen waardoor de schroef afknapte. De machine is toen nog tegen een anderen heuvel terecht gekomen en te pletter gevallen. Toen er 3 uren over tijd nog geen bericht op de eerste pleisterplaats in Wyoming was inge komen zijn 3 vliegtuigen op kondschap gegaan waarvan het eerste reeds spoedig de plek van de ramp ontdekte. Na daling kon de vlieger constateeren dat alle 12 inzittenden 9 pas sagiers, de bestuurder, zijn assistent en de marconist waren omgekomen. De Haviltands vertrekken vandaag naar Nieuw-Guinea, Aneta meldt uit Bandoeng: Heden vertrekken de De Havilland-toestellen naar Nieuw-Guinea. Zij zullen de route kiezen via Laboeanhadji naar Timor-Koepang, dat 9 October wordt bereikt. Vervolgens vliegen z(j den volgenden dag naar Boela, terwijl men of 12 October Babo hoopt te bereikeu. Twee dooden en vjjf zwaar gewonden. Zondagmiddag is te Berlijn—Neuköln een ernstig vliegtuigongeluk gebeurd. Het parti culiere vliegtuig van den heer Klutke deed, bestuurd door den eigenaar, een rondvlucht boven Berlijn. Behalve de bestuurder zaten er zes passagiers in. Door nog niet opgehel derde oorzaak is het vliegtuig gevallen en neergekomen op een huis in Pflügerstrasse De bestuurder en een passagier zijn om het leven gekomen, de vijf andere passagiers zijn zwaar gewond. Het groote Japansche dagblad „Nitsji- Nitsji" publiceert een opzienbarend artikel, waarin het de aandacht vestigt op de nood zakelijkheid van activeering der Japansche belangen in de Zuidzee-eilanden. Het blad schrijft, dat de Japansche admiraliteit reeds sedert langen tijd de economische ontsluiting van Nederlandsch-Indië, zoowel als van de overige Zuidzee-eilanden niet alleen als een belangrijk middel tot bevordering van het Japansche economische leven, doch vooral als een belangrijke versterking van het nationale verdedigingsstelsel beschouwt en daar dan ook op censequente wijze naar streeft. Volgens de „Nitsji-Nitsji" staan de be voegde marine-instanties op het standpunt, dat het in het belang der Japansche veiligheid noodzakelijk is, naar het Zuiden op te drin gen en de Amerikaansche bewapeningsmaat regelen, die ten doel hebben de hegemonie in den Stillen Oceaan te veroveren, op dezelfde wijze te beantwoorden. Voor Japan zullen het echter niet uitsluitend militair-strategische kwesties, doch ook tal van andere overwegin gen zijn, die den doorslag zullen geven. Voor de Japansche industrie is het onont beerlijk, over eigen grondstoffenbronnen te beschikken. In Nederlandsch-Indië vindt Japan rijst, olie, katoen, ijzererts, wol, rub ber en andere grondstoffen in groote hoeveel heid. De bewoners van Britsch-Indië, China en Nederlandsch-Indië zijn de natuurlijke afne mers van Japan. De Japansche scheepvaart heeft zich buitengewoon ontwikkeld en niets staat een verdere industrieele uitbreiding in den weg. Japan bezit als zeevarende natie een vol doende reserve ervaren marine-vaklieden. Het vraagstuk van de bescherming der Japansche scheepvaart, die in het Zuiden van den Stillen Oceaan wordt onderhouden door 370.000 v'is- schersschepen. dient eindelijk opgelost te wor den. Deze visschersvloot vormt in geval van oorlog het front der Japansche nationale ver dediging in den Stillen Oceaan. Aangezien de geweldige natuurschatten van Borneo en Nederlandsch Nieuw-Guinea door de Nederlanders zelf nauwelijks geëxploiteerd worden, moet men zoo snel mogelijk Japan sche emigranten naar deze gebieden zenden en daartoe diplomatieke besprekingen met de Nederlandsche regeering openen. Al deze maatregelen hebben echter tot voorwaarde, dat er een machtige Japansche oorlogsvloot aanwezig is. De admiraliteit zal binnenkort een brochure uitgeven, die getiteld zal zijn: „Let op Nederlandsch-Indië in het belang der nationale verdediging". Het Japan sche volk moet zoo spoedig mogelijk worden ingelicht omtrent de groote beteekenis van deze kwestie. DE LANDKOLONIE VAN HET LEGER DES HEILS TE LUNTEREN. Het veertig-jarig bestaan der instelling. „Een klein boerderijtje „Groot-Batelaar" genaamd, stond aan den Postweg van Ede naar Walderveen. Het was zeer armoedig en het grootste gedeelte der omliggende gronden was nog heide en lag braak." Dit is het begin van de geschiedenis van de oudste reclasseerings-inrichting in ons land, de „Landkolonie" van het Leger des Heils, thans veertig jaar geleden op deze plek gesticht. Het kleine boerderijtje heeft plaats gemaakt voor 'n groot boerenbedrijf, waar zoowel landbouw als veeteelt worden be oefend en dat een oppervlakte beslaat van niet minder dan 77 H.A, De feestelijke herdenking van het jubileum wordt op Woensdag 9 October -a.s. gevierd. De even geestdriftige, als onvermoeibare directeur der instelling. Brigadier F. Stel, die thans reeds 35 jaar met de leiding van het bedrijf belast is en dus ook jubileert, heeft dezer dagen een uitvoerige uiteenzetting van het werk op de „Landkolonie" gegeven en ons tevens in de gelegenheid gesteld de nederzetting in oogenschouw te nemen. De rundveestapel bestaat thans uit ruim 50 melkkoeien en een aantal stuks jong vee, in totaal telt zij 100 stuks. Voorts bezit de kolonie een achttal paarden, een groot aantal varkens, benevens een 800 tot 1000-tal kip pen. Deze onderdeelen van het bedrijf worden nog geleidelijk uitgebreid. Het voortbrengings- vermogen van den bodem is groot genoeg om een rundveestapel van 100 stuks op peil te houden. Verder staan er op het terrein ver schillende werkplaatsen, een kleermakerij en voorts een groote warmoezierderij, die vol doende groente oplevert voor de geheele kolonie-bevolking. Het spreekt vanzelf, dat de crisis niet na gelaten heeft haar invloed te doen gelden op dit eens zoo welvarende bedrijf. De melk- verkoop, in de beste jaren 15 18.000 gulden opleverende, is nu gereduceerd tot 5.000, terwijl de veestapel .in den tijd van één jaar 14.000 in waarde is gedaald en de vaste goederen in twee jaar tijd één ton in waarde zijn achteruitgegaan. Desondanks kan de arbeid worden voort gezet met een slechts geringe subsidie van het Centrale Maatschappelijke Fonds. Vooral in dezen tijd is het geen uitzonde ring, dat patiënten uit de betere standen worden verpleegd. Het grootste gedeelte van al deze menschen heeft men tot dusverre met uitstekend gevolg kunnen helpen. In dit ver band uitte de heer Stel den wensch, dat de kolonie in staat zal worden gesteld een af zonderlijk paviljoen te bouwen voor deze laatste groep personen. De heer Stel, somde eenige markante genezingsgevallen op, waar uit blijkt, dat er steeds hoop voor allen is, hoewel men voor teleurstellingen niet be spaard blijft. Een lang gekoesterde wensch gaat thans in vervulling. De kolonie krijgt namelijk als jubileumsgeschenk electrische verlichting. Het belooft as Woensdag een groote feestdag te worden. De herdenking zal o.m. worden bijgewoond door den minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, die ook het woord zal voeren. Wettelijke regeling gaat 15 Oct. a.s. in. Naar het „Hbl." verneemt, zal de wet telijke regeling betreffende het uitver koopen en opruimen in het winkelbedrijf 15 October a.s. in werking treden. Ultimatum aan drie fabrieken. In de schoenindustrie dreigt een aantal con flicten uit hoofde van geschil tusschen de werknemersorganisatie en enkele werkgevers over het sluiten van een collectief arbeidscon tract, dat bereids door 60 leden van de Neder landsche federatie van schoenfabrikanten is onderteekend. Aan een drietal fabrieken is nu een ultimatum gesteld tegen 12 October. Komt geen vergelijk tot stand, dan zal de arbeid in die bedrijven Maandag 14 October worden ge staakt. Het betreft de Tilpa pantoffelfabriek in de Korenbloemstraat te Tilburg, met een perso neel van ca. 30 personen, allen georganiseerd in den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond St. Willebrordus, verder de firma Victor Larsen, Oisterwijk, met een ongeveer gelijk aantal werklieden en de N.V. Wellen Co., Nij megen, waar 120 man in dienst zijn. Bij de beide laatste fabrieken zijn ook de moderne en christelijke vakbond betrokken. Overleg tusschen deskundigen van het departement van minister Gelis- sen, de Benas en de werven. Aangaande het verloop van de onderhande lingen over den bouw van het nieuwe schip voor de HollandAmerika-lijn (type Staten dam) vernemen wij, dat Zaterdag j.1. opnieuw besprekingen hebben plaats gehad met den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij is besloten, dat er zoo spoedig moge lijk overleg tusschen de deskundigen van het departement van dezen minister, de Benas en de werven zal worden gepleegd. Algemeen wordt gehoopt, dat dit overleg tot het resultaat zal leiden, dat de bouw van dit schip aan de Nederlandsche werven zal wor den opgedragen. Vragen van den heer Schalker over een vergadering op het Italiaansche consulaat te Amsterdam. De heer Schalker heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op Woensdagavond 2 October op het Italiaansche consulaat te Am sterdam „de Italiaansche fascisten in Am sterdam zijn bijeengeroepen; dat aldaar ston den, achter een groene tafel, het bestuur van de fascistische partij, afd. Amsterdam, ter zijde een paar kinderen in de houding: „Ita liaansche jeugdafdeeling" en dat verder de leden der kolonie aanwezig waren? 2. Is indien het bovenstaande den minis ter bekend is of bij onderzoek juist blijkt de minister niet van meening, dat uit een en ander geconcludeerd moet worden, dat een aantal vreemdelingen van Italiaansche natio naliteit, zich hier in Nederland met politie- ken arbeid bezig houden, daarvoor zelfs een eigen politieke organisatie hebben, met plaat selijke afdeelingen, wat naar de mededeelin- gen van den minister, eertijds in de Kamer gedaan, door de regeering niet geoorloofd wordt geacht? 3. Welke maatregelen denkt de regeering te nemen, om aan deze naar haar oordeel ongeoorloofde handelingen van hier te lande verblijvende vreemdelingen een einde te maken? Bjj stormweer is het op het IJsselmeer zeker even gevaarlijk als het op de Zuiderzee was. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": De laatste stormen hebben geleerd, dat de scheepvaart op het IJsselmeer al weinig min der gevaarlijk is dan op de voormalige Zui derzee. Men hoort meermalen visschers en schippers klagen over den z.g. korteren golf slag, waarmee men thans op het IJsselmeer rekening dient te houden wil men geen onaan gename ervaringen deelachtig worden. De veerdienst tusschen Stavoren en Enkhuizen geschiedt somwijlen ook nog temidden van toornende elementen, en de passagier op het IJsselmeer heeft ook nu nog geregeld last van „zeeziekte". Inderdaad waant men zich bij ruw weder op dit traject op een woelige zee! De boot deint als op een echte zee, ter wijl de brekers komen aanrollen en het zee beeld-bij-storm compleet maken, Hoe schitte rend deze overtocht over het IJsselmeer ook is, men moet toch altijd rekening houden met de mogelijkheid van zeeziekte. De korte golfslag van het meer schijnt voor kleinere schepen tijdens onguur weer gevaar lijk te kunnen worden. De kapitein van de onlangs vergane vrachtboot „Groningen VI" heeft verklaard, dat hij van dezen golfslag buitengewone moeilijkheden heeft ondervon den. Doordat de golfslag korter is geworden, duiken de schepen sneller weg. Met name is dit het geval in het gebied tusschen Lemmer en Urk; dat gedeelte heeft bij stormweder een woest aanzien en de schippers mijden deze „val bij Urk" dan ook maar liever! Onder de visschers van Stavoren heerschte sedert den laatsten storm een soort van angststemming. Het binnenkomen der vis schersvloot was daar met groote moeilijkheden gepaard gegaan. Heel de bevolking liep uit om te zien naar de binnenkomst der schepen. Verscheidene visschers hadden, verklaarden zij na aankomst, het op het IJsselmeer zoo te kwaad gehad, dat zij vreesden de veilige haven niet te zullen bereiken. Natuurlijk wer pen velen de schuld op den afsluitduk! Des alniettemin zat de schrik er zoo in, dat de Stavorensche visschers ongeveer een week lang thuis zijn gebleven; toen de elementen waren uitgewoed, zijn ze weer „naar zee" ge gaan, zooals de visschers ook nu nog blijven zeggen. En waarlijk, dit IJsselmeer doet op sommige dagen niet onder voor zjjn grooten stamvader, de Zuiderzee. Onnoodig te zeggen, dat pleizierbooten zich in den herfst maar liever niet op het IJssel meer moeten wagen. Zaterdagochtend waren er op het secreta riaat van het Nationaal Crisiscomité te •s-Gravenhage, ongeveer 43.000 antwoorden binnengekomen op de door het comité in samenwerking met de groote radio-omroep- vereenigingen georganiseerde radioprijsvraag Dit is een flink aantal, maar... het is niet genoeg en in vergelijking met de vorige valt het vooreerst eigenlijk radiopity". vragen valt het v nogal tegen vorige jaar heeft "'oair"1^ financieele behoeften van het comité sedert verleden jaar eer toe- dan af genomen zgm «ojMjt gestuurd0hebben, de opwekking worden ge richt alsnog mee te doen... ook al zijn zij niet zeker van hun oplossing. Zelfs behoe men in het geheel geen oplossing in te sturen om het comité te helpen Men kan volstaan met een blanco briefkaart, alleen voorzien van het adres van het comité te 's-Gravenhage en het woord radiopnjsvraag. benevens (hier komt het op aan) een flink bedrag aan postzegels. Er zqn nog andere wegen om het comité een gave te doen ge worden, maar dit is wel de eenvoudigste en snelste. EEN NIEUWE PRIJSVRAAG VAN HET COMITÉ VOOR DE ZOMERPOSTZEGELS. Het Comité voor de Zomerpostzegels heeft besloten een nieuwe prijsvraag uit te schrijven. Het geeft gelegenheid om te raden naar de totale extra opbrengst van de gedurende de geheele periode van verkoop en over het ge heele land verkochte zomerpostzegels Men moet dus schatten de overwaarde en niet de totale bruto-waarde. Het is de proef op de som voor het Comité, hoe hoog men de offer vaardigheid van het Nederlandsche volk aan slaat, met andere woorden hoever de geneigd heid van het Nederlandsche publiek in dezen eersten wedren gaat, die beoogt om door een klein offer cultureele en sociale waarden te behouden. Zal blijken dat men van ons kan zeggen: „Daaraan herkent men den Neder lander, dat hij liever vrijwillig geeft dan ge dwongen" Voor hem of haar, die het dichtst of op een na het dichtst bij het werkelijke bedrag is, wordt een fraaie prijs beschikbaar gesteld, te weten een abonnement op de winteruitvoerin- gen van een der acht orkesten of een foto toestel. Inzendingen per briefkaart met één zomerpostzegel van 6 cent aan het adres van het Comité, Tesselschadestraat 9, Amsterdam. Het Centraal Bureau voor den Rijwielhandel verzoekt uitstel. Het Centraal Bureau voor den Rijwielhan del te Amsterdam heeft telegrafisch aan den minister van waterstaat verzocht het tijdstip van inwerking stelling der nieuwe bepalin gen, waarbij de aanwezigheid van witte ach terspatborden, op rijwielen is voorgeschreven. (Dit is zooals gemeld, Maandag 7 October. Red.) een of twee weken op te schorten. De korte termijn, waarop deze bepalingen worden ingevoerd, heeft n.1. tot gevolg ge had. dat de goede materialen, noodig oni in omloop zijnde fietsen in overeenstemming te brengen met de nieuwe voorschriften, nog niet in voldoende mate verkrijgbaar zijn. Het publiek heeft zijn toevlucht genomen tot minder afdoende werkwijzen. Men laat op straat zijn fiets een kwast witte verf geven, een werkwijze, waarbij het rijwiel erg ont sierd wordt, terwijl de aldus „helder wit" ge maakte spatborden zeer spoedig niet meer aan het voorschrift zullen beantwoorden. Het Centraal Bureau dat de nieuwe voorschriften betreurt, meent nog erop te mogen wijzen, dat het thans dwingend voor geschreven witte spatbord blijkens een rap port, uitgebracht door de permanente ver lichtingscommissie, niet aan redelijke eischen voldoet. Een rood achterlicht is af doende, evenals een goede roode reflector. Van de ontsiering van de ruim 3 millioen in Nederland in gebruik zijnde rijwielen, is der halve slechts een zeer geringe verhooging der veiligheid te verwachten. Het Italiaansche ziekenhuis te Addis- Abeba mag niet door de Abessjjnscho regeering gebruikt worden. Een van de modernste hospitalen in Addis Abeba kan niet worden gebruikt door de internationale wetten. Het is een It&liaansch ziekenhuis, dat door het Italiaansche perso neel is verlaten. De Italiaansche geneesheer-directeur heeft, alvorens naar Dzjiboeti te vertrekken, een Duitsch geneesheer verzocht, zorg te dragen voor het gebouw, doch aangezien de oorlog niet is verklaard, kan de Abessjjnsche regee ring het gebouw overeenkomstig dc inter nationale wetten niet gebruiken. In Abessijnsche kringen wekt dit verbitte ring nu de Italianen steeds verder in Abes sinië oprukken. DE ITALIAANSCHE OORLOGSSCHEPEN IN DE ROODE ZEE. Een macht van geringe beteekenis. De Times bericht uit Port Said dat de Ita lianen thans 25 oorlogsschepen in de Roode Zee hebben, den kruiser Taranto. vier duik- booten en verder torpedobootjagers en kleine re hulpschepen Na ontvangst van het bericht van de com missie van dertien heeft de Negus aldus meldt Reuter uit Addis Abeba, de volgende verkla ring gepubliceerd. De commissie van dertien heeft de regeering van Abessinië getoond, dat de Volkenbond be reidIs de Abessqnsche regeering te helpen. Wij verklaren derhalve opnieuw, dat we volledig vertrouwen hebben in den Volken bond. Deze alleen ia in staat den onrechtvaar dige^ aanval op Abessinië te doen staken. we zijn gedwongen ons land te verdedigen maar houden vast aan den vrede. Al onze hoop is derhalve op den Volkenbond gevestigd waarmede wij onder alle omstandigheden ovïï eenkomstlg het pact zul.cn samenwerkt Engeland handhaaft zjjn niaatre Ten aanzien van het antwoord, clat^6*" Samuel Hoare heeft gegeven op de boodsdf* van Mussolini schrijft de Daily Telegraph het Britsche ministerie van buitenland' het Britsche ministerie van buitenlantw; zaken, de uiteenzetting van -Mussolini d waarde schat, doch niet heeft toegegevc.n r het huidige oogenblik juist gekozen Zou' om een ruilhandel tot ftand te brengen in,!?" /lamiiitarisatie van de Middellandse!». v 9 om een iui»»*"».-' -"'cngen in7„, demihtarisatie van de Middellandsche Zee De kostbare voorzorgsmaatregelen Van Engeland moeten onder de huidige om standigheden gehandhaafd blijven. Uit Kaapstad wordt aan een der L -*- monden ache bladen gemeld, dat heel Zuid-Afrika het verloop van den oorlog in Abessinië met groo, te opmerkzaamheid volgt. Vooral de Kaffee en de andere kleurlingen beginnen ziCh zaak aan te trekken. De League of Nations Union, gevestigd te Kaapstad, heeft een telegram gezonden aan generaal Hertzog, den eersten minister, waar. in er op wordt gewezen, dht Italië zich als aanvaller heeft ontpopt en zijn toevlucht heeft genomen tot een oorlog, zulks met schending van de Volkenbonds-overeenkomst. Daarom dient de Zuid-Afrikaansclie regeering ZOo meent de League of Nations Union te over- wegen om de uitvoerpremie op vleesch buiten kracht te verklaren voor alle contacten voor vleeschleveranties aan het Italiaansche leger Ook dient, volgens de Union, te worden over! wogen alle handels- en financieele betrekkin- gen met Italië af te breken. Nadrukkelijke ontkenning inzako een verhooging van de rechten in het Suezkannal. Wederom heeft de Suezkanaal Mij. zich ge noodzaakt gezien met spoed een ontkenning te geven van de geruchten, die alweer hun oorsprong in de Londensche City hadden ge vonden. Het betrof ditmaal het bericht, dat bij wijze van sanctie tegen Italië de Mij. haar kanaalrechten zou verhoogen voor militair vervoer, zoowel van manschappen al8 van materiaal, en dat van Italië contante betaling geëischt zou worden, in plaats van het ere- diet, dat sedert 15 September door de Suez- kanaal Mij. zou verleend zijn. De Suezkanaal Mij. komt met kracht tegen al deze bewerin gen op. Zulk een maatregel is nooit onder da oogen gezien. Zij zou trouwens in strijd zijn met de acte van concessie. Deze acte verbiedt dergelijke discriminaties. Gisteravond is het najaarskegelconcour» van den Kegelbond Hollands Noordpunt, het welk deze maal op de vier banen van café „De Pool" plaats heeft, officieel geopend. De vice-voorzitter, de heer W. A. Kverarda, bracht in zijn openingswoord dank aan de prijzencommissie, dc technische commissie en den baanhouder, den heer Thijssen, welke laatste gezorgd had, dat de vier banen in uitstekenden staat verkeeren. De belangstel ling van de egelaars was alleszins bevredi gend en aan de diverse wedstrijden werd met groote animo deelgenomen. Vooral de korps wedstrijd bracht heel wat spanning, terwijl ook de verrassingswedstrijd, die voor 't eerst op het programma voorkomt, een succes bleek te zjjn. De voorloopige uitslagen luiden: Korps wedstrijd 1. Duim in 't Gat li 253; 2. E.V.A. II 241; 3. Ons Genoegen II 225; 4. Onder Ons II 224. Hoogste werper: H. van Pelt 61. Verrassing wedstrijd 1. J. N. C. Hablous 90; 2. J. W. Biersteker 336; 3. J. Lammers 387; 4. G. de Beurs 266; 5. K. J. C. Hoppe 170 Parenwedstrjjd 1. Echtpaar Helder 4i; 2. mej. Thijssen en S. Koorn 38. V r jjchaan - tv odsi rijdeu Seniores; 1. J. W. Biersteker 42; 2. F. Kroon 39; 3. J. Kuiper 37; 4. J. Lammers 36—30; 5. E. D. K. Meijer 36—27. Juniores: 1. J. D. Brandt 45; 2. A. Leemans 41—34 2 X3. F. de Kloe 41—32; 4. J. Helder 3835; 5. D. J. Heijkoop 3830. Hamb. Telling: 1. J. W. Biersteker 94; 2. J. N. C'. Hablous 8281;. 3. L. Jacobs 82—71. OKV 2—KVT 1 1—2. Zondag is KVT er in z 'slaagd met 21 winnen van OKV 2! De score had .ïooger kun nen zjjn, als het pechduiveltje zich niet hal laten hooren. K's tweede aanval is ruim een uur in actie geweest, maar vermocht niet te scoren. 20 minuten voor de rust stond K al met 20 voor, doch, ofschoon zij steeds in het offensief was, vielen geen doelpunten meer in haar voordeel uit. K. speelde met 2 invallers voor aanvoerder Maas (dien we bij HRC—Beverwijk zagett „vlaggen") en T. Jolen. ELTO SPEELT GELIJK IN ZAANDAM. Om even 12 uur stelde Elto zich in de vol" gende opstelling op: I Aanval: Dame3: R. Kunst, T. Wagemaker. Heeren: H. Gieze, J. Hemelrjjk. Middenvak: Dames: G. Pauw, T. Rudolp"» Heeren: H. Nieuwland, F. Nieuwland. Verdediging Dames: J. Joffer, E. Thürkow. Heeren: N. Spiekman, E. Jansen. De eerste 25 min. waren voor Steeds weer trokken de Zaandammers ten val en gaven de onzen handen vol werk. wekte dan ook geen verwondering dat in periode ZKV met haar uiterst snelle aan een 2—0 voorsprong nam. Bjj de vakvei w ling komt onze aanval er wat beter in en is 't die met een pracht schot den achter, verkleint, 2—1. Kort hierop is het ruste"'t|# Na de rust zjjn de bordjes verhangen, nu Elto dat domineert en ZKV m° e0, zeilen bjjzetten om doelpunten te voor Het is wederom Henk, die met een vc den stand op geljjken voet brengt. mooie aanval weet Nan Elto de 'e' r9ng geven. Binnen de 3 min. is deze voorn weer teniet. strjjd Naarmate het einde nadert wordt a spannender. Het spel staat op hoog Pe"'con,t)i' onze aanval geeft aardige staaltje-'* naties pel te zien. Wanneer weer zoo n eeti aanval opgezet wordt is het To die ^0ch fraai schot E. weer de leiding ae ia»ts5? mogen de onze niet winnen, want u alme69 minuten wordt nog geiyk gemaakt, beide partjjen tevreden mogen zija»

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6