Stadsnieuws Jicd Jfccfi set Wm gaan (M iS Fa. C. KIESEWETTER; toon de hoogh, DROGE BERGPLAATSEN VOOR INBOEDELS RhythmischeDalcroze lessen, SoSczang Declamatie. Piano- en Orgelonderwijs, Koorzang en Operette klasse, A. MEEHOS tweede blad Kindermiddag Heldersche Courant, HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 OCTOBER 1935. U proeft het direc MAAS' mosterd per BVIIuziekschooI De Toonkunst TOON DE HOOGH. Nogmaals Zomerpostzegels. De „Emily Mary even voordat zij weer in haar element kwam. Tiet r® k xviïi de wereld kon»". REPARATHE - INRICHTING KRUGERSTR. 124 DEN HELDER Visscherij. Uit het politse-rapport. onder garantie. Q Telefoon 24© Spoorgracht l Licht op voor alle voertuigen. 8 Oei piusdag Woensdag i 18.52 uur i8.50 uur Bulletins van de „Heldersche Courant' over den oorlog In Abessinië. r Op verscMHende punten in de stad- ju verband wet de groote belangstelling' voor dei» strijd in Abessinié zullen wij, van peilen af, op verschillende punten in de stad bulletins ophangen met de laatste oorlogs berichten. 's Morgens om" 11 uur behalve op dagen dat de krant verschijnt, en 's middags' óm ts uur, zullen voor de amen van de volgende Jfthen, de bulletins van.dp Heldersche'Courant tc lezen zijn: H Blom, Sigarenzaak, Bijkstraai li. j ji. Jongkees, kruidenier, Paardenstraat 20 (9. Spigt, A ssuranflekantoor, MlddeA- weg 171. (WixraUf ..Helder",Reigerstraal, hoek Kuyghweg. j. is. 'A. van' Hees, feakkèriyj. 'Oranjesti1.'18. 1 u. va» Willigen, Sigarenzaak,'Zuidstr 82. r Spruit» Boekhandel, Kanaalweg lis, (j, Zwart,, Kapper, Brakkeveidweg 160. leesbibliotheek Bergman, Van Galen- straat 80» .Wed» F» Koning, Corn. Ditostraat 82. Het spreekt vanzelf, dat alleen de belang rijke berichtèfa gebüllitinèérd worden. Berich ten die na 5 uur ontvangen worden, zullen op óns aanplakbord in de Koningstraat 'worden gepüwiceèrd.' De repetitie voöi morgenmiddag heeft plaats |n de bovenzaal van „Centraal"': Kanaalweg'. Dus meisjes om 4 uui present vóór het ge bouw, schuin tegenover de Postbrug. AANKOMST INDISCHE MAE,, De speciale boottrein met passagiers en post, ih aansluiting op het motorschip „Mar- piix van St Aldegonde" zal Dinsdagmorgen 8 Octobei om 30 20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 9 .Octobei' om {U9 uur Amsterdam' (C.S.j. BLOEMFJESMIBDAG CRISIS-COMITÉ. De Zaterdagmiddag gehouden bloempjesdag ten bate van het Crisis-comité heeft opge bracht de som van '-f 453 83. Het Comité be tuigt zijn haitelijken dank aan allen, die op «enigerlei wijze tot het welslagen hebben meegewerkt, in 't bizonder ook aan dé velé collectanten en collectrices en aan den heer P. van Twist, directeur van het Tivoli-thfeater die voor ieder dezer 300 dames en heeren twee' Vrr|kaartjes voor zijn theater beschikbaar' stelde Een woord van specialen dank en bui de is hiervoor 'zeker wel op zijn plaats, DJ SCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 3—8 October 1935, - Nieuwe zaken: Den Heidér: P. Vermeiden, Middenstraat 58, aannemer. Wijzigingen; Dén Heidei Fa. Bemh Meijer, Spoorstraat 26—28, winkel in manufacturen. Opheffing filiaal. Véilingsver. „Den Helder en Omstreken", Van Speijkstraat 2. Bestuurswijziging." Opheffingen: J. W. Amelsbeek Co Loodsgra'cht 25, kleermakerij. ONS KRUISWOORDRAADSEL. In het kruiswoordraadsel van j.1. Zaterdag kjjn een tweetal fouten geslopen. In het woord 27 horizontaal moet de laatste letter in een „m" veranderd worden De afkorting „geheel de uwe" komt niet op .Verticaal 45, maar verticaal 46 te staan. muziekschool „de: toonkunst." Directeur Toon de Hoog'h. De niéuwe 'cursussen in piano- en orgelspel, «oiozang en Rhythmische Dalcroze koorzang operette klasse zijn wederom begonnen. De Rhythmische Dalcroze lessen worden geleid door mejuffrouw Geene, die haar op leiding ontving te Amsterdam aan dé Dal-, erozeschool van mevrouw Sluis— Slikker. Zoowel kinderen van beiderlei kunne, als- Mede volwassenen, kunnen deze lessen volgen. De operette-zangklasse, voor jongens en Meisjes zal binnenkort een operette op- Voeren, terwijl een- cantate „De Zëe" van Menlernans zal worden gezongen, Deze can tate, d)e hier ter plaatse voor het eei;st wordt ■Uitgevoerd, is een bij uitstek geschikt zang stuk voor de Heldersche jeugd. Voor verdere inlichtingen leze men de ad vertentie voorkomefide in het: blad'van heden. wijzigen gen van het motor- en rijwielreglement.. Onder verwijzing naai' de in de „Heldersche Courant" van 3 Octobei' j.1. opgenomen voor- haamste nieuwe bepalingen brengt de Com- Mlssariu van Politie te Den Helder ter ken-' van belanghebbenden, dat in afwachting Van een mogelijke plaatselijke regeling be ende de verlichting van stilstaande bak- weff ketsen en rij- en. voertuigen, op dit punt biet tegen de bestuurders dezer voertuigen 281 Worden opgetreden bij stilstaan binnen om afstand van 4 Meter van eëh brandén- ,le straatlantaarn of indien deze voertuigen andere wijze behoorlijk verlicht zijn, tot Uiterlijk ii UUj- ^es namiddags. Tot uiterlijk 14 Octobei' a.s. zal bij over- 'ocling dei- nietiwe voorschriften nog waar schuwend worden opgetreden. Daarna zal echter aan de naleving dezer voorschriften "Oeng de hand worden gehouden en tegen de overtreders proces-verbaal worden opge maakt, zoodat aan belanghebbende ernstig u overweging wordt gegeven, in overeen- "temming mét deze bepalingen de noodige Voorzieningen te treffen. De Commissaris van Politie voornoemd, A. J, van der Hoeven, marine sanatoriumfonds. Een mooie kunstavond. Bij het binnentreden van „Casino" Za terdagavond klonk ons muziek tegemoet af komstig van een geluidsinstallatie, door den heer Duzee daar tot aanvulling van de pau zen aangebracht. Het was muziek, zooals later bleek, van gramofoonplaten, zoo fraai en zoo zuiver, met zulk een klaar en kleurrijk ge luid, als men ze zelden hoort, En toen wij even later op onze plaats gezeten, het pro gramma raadpleegden, bleek, dat als ope- ningsnummei voor het eigenlijke program ma het eigen orkest van de Operette- vei eeniging „Harmonie", onder leiding van den heei Jac Bos, een drietal nummers ten beste zou geven. Als beroeps-vitter (want daarvoor ben je dan toch tenslotte gekomen, pjejtw^ar?) w.ord je dan wel even benauwd om 't hart: hoe zal dat orkest het er af' bren gen Zal het niet te zeer afsteken bij die glansrijke gi amofoonmuziek uit den luidspre ker TOv overmaat van ramp kwam ons de heer Bos nog vertellen, dat hij verschillende zijner orkestleden miste, die door hun werk niet aanwezig konden zijn. En dan is het een prettige taak om te ver teilen dat al die angsten en benauwdheden overbodig waren,dat dit orkestje over het algemeen (er waren wel kleine vlekjes) een groote zuiverheid ontwikkelde en een Schwung, - waardoor het niet al te zeer bij het gramöfoonplaten-nummer afstak. Na tuurlijk wat kiank-timbre betreft kan zoo'n dilettantëhorkesv niet tegen een ideaal samengesteld orkest, dat-speciaal voor'gra mofoonplaten' speelt, op, maar dat het 'ge heel hetwelk wij te hooren kregen, zuiver was envooral rhytmisch; waardóór büitéii- gewoon aantrekkelijke muziek wérd voort gebracht, wij kunnen het met groote vol doening 'vermeiden.,' Na ëen pittigen marsch werd de zeer bekoorlijke muziek van Adam u(t diens opera „de Neurenberger pop" tén gehoore gebracht, die de -rhythmische béva)}igheid hiervan en. den melpdlschen rijkdom goed tot hun recht deed komen. Ook van Verdi's niet minder bekoorlijke' en mis schien nog - populairder muziek kregen- wé eén goede vertolking (fantasie Trayiata). Daarna kwam de" heer Willems, een der leden van bedoeld orkest met een zeer goede stem, die eeh drietal liederen zong op Ita- liaanschen tekst. Hij' 'heeft, sinds 'wij bij eén vroegere gelegenheid óver hem schreven, ijverig gestudeerd; zijn Italiaansche uit spraak liet nu weinig te wenschen over, en daar hij zich niet forceert tot overdreven effecten, was zijn zang boeiend en genotvol om naar. te--luisteren. De heer W. Boon 'be geleidde hem op den vleugel. Hij zong van Verdi, Massenet en Donaudy en het klaterend applaus-, dat. omhoog klonk, was waarlijk meer dan een simpele dankbetuiging, maar hield ook in de erkenning van de zijde van het publiek De heer C. F. Bandel en mejuffrouw W, de Groot vergastten ons vervolgens op een concertstuk voor twee cello's, waardoor we Weder een Indruk kregen van de fraaiheid van dit instrument, dat zich voor dergelijk Werk zoo hij uitsték leent. Terecht, oogstte óók, dit fraaie nummer veel applaus Tot slot voor de pauze kwam de-piston-virtuoos Anton Bruul met een polka virtuosa Pe ingewijden weten welk een mpeilijk. bespeel- bpir ipstrumenj. een pistop isi .en-.die zullen dan cok het werk van, den heer Bruul kun- nkn w.aardeerep. Ook bier was de, heer Boon, begeleider.,, - Hiermede, was. het. eerste deel van het. programma afgeloopenten volle mag hierop de naam „.kunst-programma" worden toege past, want over 't algemeen genomen stond, wat ons hier geboden werd, op hoog peil. Dit wii natuurlijk niet zeggen, dat het tweede ge deelte niét op hoog peil stond; wij kregen toen een blij spelletje, soiónummers voor dé harmónika, voordrachten en solo's voor de saxophoon, terwijl het wederom het orkest was, dat den avond sloot. Nog lang bleef men daarna in een gezellig bal bijeen. Op waardige wijze is door het M S.F. het winterseizoen ingezet. De zaal was goed bezet. Wij moeten, alvorens afscheid van den lezer té nemén, nog iets vermelden over een nieuwe installatie, die door de, „Casino"- directie is aangebracht op haar reclame projectie. Tot nu toe werden de beelden, die in de pauze gegeven werden, „zwijgend" ge projecteerd, maar van heden af bestaat hier de mogelijkheid voor h ii adverteerders om tegelijk met het beeld ook de sprekende re clame te projecteeren, die de yeie, yooitjjefj lelijke eigenschappen der aldus geannonceer de zaken in bloemrijke taakaankondigt,. Het is.een origineele en. pakkende reptarne,. die zefer goed tot in. de achterste deelèh. van, Casipo kan wordengehoord, e» die, zeker< hijar.uitwerking.Riet zal missen. DE „EMILYMARY" VLOTGEBRACHT. Het Engelsche jacht „Emily Mary", kapi tein Scott, dat in den avond van 17 Septem ber j.1. nabij Petten is gestrand, is Zondag avond half 30 doof de sleepboot „Utreéht" 'van het Bureau- -Wijsmuller vlotgesleept. Na dat glijsleden onder het jacht waren ge bracht, zijn Zondagmiddag lange tglies uit gebracht en een werpanker, waarop werd ge- Directeur: Einediploma Koninklijk Conservatorium; Stationsstraat 5, voor kinderen en volwassenen. Leerares: Mejuffrouw Bernardina nam Geene, Amsterdam. Leeraar: Dick Weiman, Amsterdam. elementaii en hoogei. Aangifte leerlingen uitsluitend aam de Muziekschool Stationsstraat 5.. De verkoop der Zomerzegel» eindigt deze week Nog is het doel niet bereikt, nog zijn niet voldoende zegels verkocht De zomerzegel bleek lang niet de belangstelling te hebben, die de Kinderzegel ondervindt, hoewel het tweeledig doel minstens even noodzakelijk be reikt moet worden. Wie zou het niet betreuren als de acht groote orkesten in ons land, bijna ieder dooi de radio bekend, door geldgebrek moesten verdwijnen, wie vindt steun aan dóoven, doofstommen, blinden, invalieden, enz niet dringend noodg? Plaatsgenooten, gooi nog. vódr. Zater- dag a.s. een briefje in de bus van het woonhuis Koningstraat 87 met najtm, adres en ten bestelling, postzegels van 1% voor- 3 cent, van 5 voor 8 cent, van :6 voor. 10 cent en van 32% voor 36 cent. 1 Ook. de kleinste bestelling wordt thuis bezorgd. Gok willen wij onze lezers nog opwekken liefst jongelui om in de buurt waar zij wonen te trachten series postzegels te ver- koopen of bestellingen op te nemen. Opgave vóór of op Woensdag a.s. Koningstraat 87, waar ook de postzegels verkrijgbaar zijn. 15 JAREN „NOVA SENTO". Zondag is in onze stad ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der Heldersche Espe rantisten Vereeniging „Nova Sento" een bij- .eènkomst gehouden van „Da Norda Stelo" (De noorder ster), een propaganda-club van esperantisten uit noordelijk Noord-Holland, Des morgens kwamen de Esperantisten voor, de Huishoudelijke vergadering 'bijeen, Deze vergadering .vond plaats in het Militair- Tehuis, Spoorstraat, De opkomst was zeer goed, zóó goed, dat er niemand meer bij kon in de toch zeer ruime bovenzaal. Nadat de vergadering was beëindigd werd een gezamelijke wandeling gemaakt o.a langs den dijk en het Reddingsmonument.. De heer Tj. Dito had voor deze gelegenheid een extra- carillon-bespeling aangeboden, waarin hij éen aantal Bsperantoiiederen opgenomen had. Dat dit zeer -doof de deelnemers geaprecieerd werd behoeft geen betoog'. Teruggekeerd in het Militair tehuis werd allereerst een gezamenlijke luncht gebruikt, waarna een aanvang werd gemaakt met de eigenlijke feest-vergadering ter herdenking van het 15-jarig bestaan van „Nova Sento". Deze feestelijke vergadering bood voor de Esperantisten vele aantrekkelijkheden. O.a, noemen wij uit het programma een tweetal gezellige samenspraakjes, declamatie van Mej. v. Schagen,,die op zeer goede wijze en kele treffende en geestige gedichten voor droeg, alsmede gefluit van de „Groene Nach tegaal" uit Kolhorn. Dit was een jeugdige dame, die met de mond op bijzonder mooie wijze enkele bekende wijzen floot, oa. Santa Lucia en een lied uit Die Lustige Witwe. Deze aardige attractie werd met hartelijk applaus beloond. Roland Dupuls zong enkele Esperantoliederen. Het hoofdpunt van deze middagvergadering was evenwel een rede, welke gehouden' 'werd door den beroemden uitvindei van de Cseh-methode voor Espe- ranto-onderwrjs Andreo Cseh. Reeds enkele jaren geleden was de heer Cseh in Den 'Helder geweest, doch slechts op doorreis naar Texel, dat, zooals men weet, een bloeiende Esperantisten-vereeniging huis vest, Hij had toen o.a kennis gemaakt met den heer Govers én hem beloofd dat hij bij helt 15-jarig bestaan in Den Hélder aanwezig zou zijn. En nu het zoover' was kwam hij zijn belofte inlossen. Verder vertelde Pastor Cseh over eiïkele dingen, welke hem in verschillen de Holiandsche steden waren opgevallen in verband natuurlijk met Esperanto O.a. weid de, hij uit over een Vraag, wanneer Esperanto oveiwonnen had", welke hem door een der medewerkers van een Haagsche Courant ge- 1 i - hiéüwd. Hierdoor weid het jacht zoover in zeje gebracht, dat het Zondagavond met suc ces dooi' de sleepboot vlot kon worden ge- i sleept. In onze ha,Ven aangekomen. Een later bericht meldt, dat de „Emily Mary" Maandagmorgen te omstreeks 32 uur alhier is aangekomen. vraagt! was. Verder deed hij zrjn hartelijke gelukwenschen aan de jubileerende vereeni ging. Hij zinspeelde op het feit, dat 15 jaar !gel«dèn een „nova sento" (nieuw gevoel) in :Dgn Helder kwam en dat als gevolg daarvan '.,Nova Sento" kwam! Pastoor Cseh sprak in vloeiend Esperanto zrjn rede uit. Het was inderdaad zooals Voor- zi^tei Heres zeide, alsof het zijn moedeitaal wast De talrijke Espeiantisten konden van deze mooie rede volop genieten. De schoon heden, welke naast de idealistische grondslag in het Esperanto schuilen, kwamen zeer goed tot hun recht De jubileerende vereeniging had verschil lende gelukwenschen en enkele geschenken in ontvangst te nemen, o a. werd van het Cseh- instituut een tafelstandaard ontvangen, be staande uit het Esperanto-insigne op een groen-zrjden driehoekige wimpel. Ook werd eeh keurige ledenlijst ontvangen. Deze goéd geslaagde Esperanto-dag telde een record-aantal deelnemers voor dit district en is naai alle wenschen geslaagd. FILM MIDDAG VAN DE HORA. Een HORA-film en „Alasfea- i 1 avonturen." Zaterdagmiddag is door de Ambtenaren- organisatie „HORA" een 'filmmiddag ge houden in- het Riaito-theater, j Alvorens met. het film-menu een aanvang véerd gemaakt, sprak de voorzitter der plaatselijke af deeling, de heer Trap, een kort inleidend woord, i HORA beschikt niet alleen over een prach tig rustoord in Ede, waar zoowel Rijks- Ge- meeste- als Provinciale ambtenaren gebruik van kunnen maken, doch het verricht ook éjen groot stuk werk, in het beschikbaar stel len van erediet aan haar leden, welke dit door onvoorziene omstandigheden van noode hebben Vooral nu ie het een moeilijke tijd en HORA heeft hét recht op aller steun. Met een aanmoediging, HORA groot te njiaken, besluit de heer Trap Nadat dan enkele journaals gedraaid zijn, zien wij de HORA-film, een product nog uit de „stomme" periode, (1928) die ter gelegen heid 'van het 20-jarig bestaan dei' Organisatie Vervaardigd werd en een beeld wil geven van het heilzame werk, dat het Rusthuis verricht. Het was geen propagandafilm, als zij hier- ih niet slaagde, Mén ziet een ambtenaar-, voor wien geen levensblijheid meer blijkt te be staan, doch die na een verblijf te Ede zich huiswaarts spoedt,voor honderd procent ver anderd I Natuurlijk, stond niet alleen deze film op hét program. „Alaska-avonturen", een expeditiefilm, kregen wij eveneens nog. Een tweetal Ame rikanen, Jack Robertson en Arthui Young, trokken eenige jaren geleden naar Noord- Amerika, teneinde het gebied van de Yukon, in zijn meest barre gedaante, te filmen. Zij slaagden er bovendien iri het ontdooien van hétijs op deze rivier in beeld te brengen, iéts wat een buitengewone prestatie genoemd mag worden. Daarnaast ziet men tal van avonturen, en krijgt men een idéé, welk een zwaar bestaan de bewoner van dit eens zoo ver maai de goud-dorado voert I Een goede documentaire film, welke 't over- grootc deel der aanwezigen zeker op prijs gesteld zal hebben. Wat belieft u, is dat geen pakkend onder werp voor een revue? Het is, in één zin ge zegd,' de inhoud van Frits Schakels' nieuwe revue „Hoe bestaat 't waarmee men Zon dag a.s.,, 13 Octobei, in Casino hoopt op te treden. Op een origineel gegeven en zeker niet minder met origineele middelen heeft Frits Schakels een revue gebouwd. In den tocht van de bekende onderzeeboot K XVIH, vond hjj attractieve elementen te over, die zouden kunnen pakken en die gemetamorphoseerd ei toegespitst met humor en ernst gemakke lijk een draad konden vormen voor het koste lijke reisverhaal van een tocht om de halve wereld, dien wij in den geest meebeleven. Er zljt een prachtig tempo in dit werk. Plet en semble laat ons geen oogenblik los Humor ep geestigheid vonken van alle kanten, onop houdelijk, en wanneer wij een oogenblik wor den losgelaten is het om een volgend oogen blik in een feest van den gezonden lach te vallen Reeds de eerste scène, waarin de K XVHI 'inj het brandpunt der handeling staat, ge- trjigt van een goede verzorging der décor s en geeft weer blijk van de origineele gedach ten, die Schakels in z'n revue verwerkt, Alles groepeert zich aanvankelijk om dezen onder zeeër en op een aantrekkelijke wijze vertel len de spelers door zang en spel, dat wij van avond met deze boot naar het land van den laph gaan varen Wanneer Frits Schakels als verstekeling tevoorschijn komt, zit er dade lijk de stemming in. „THE' CÖLLEGIANS" IN „CASINO". Nauwelijks is het winterseizoen aangevan gen of de „Casino"-directie brengt voor de talrijke Heldersche dansliefhebbers een eerste klas 'band, n.1. de 30 man sterke Belgische sejnie-profband „The Collegians", welke hier Zóndag J.1, voor de eerste maal optrad. Wat bij dit uitstekende ensemble zoo zeer opvalt is het goede samenspel, vooral van de 3 saxophonisten. Het repertoire is „bij" en 'bevat vele bijzondere arrangementen. Als dansband is dit orkest uitstekend, doch ook voor de lief hebbers van goede jazz-muziek viel veel- te genieten, vooral de 3 nummers voor het a s. Jazz-concours te Brussel, waar aan vele bekende Europeesche bands zullen deelnemen, waren zoowel in uitvoering als arrangement schitterend. Al met al een en semble, dat ongetwijfeld een zeer goeden indnik heeft achtergelaten en een uitstekende opening voor hét 'winterseizoen, NIEUWE ZAAK. 3n de van Galenstraat 50 heeft de heer 'G. Teesink gistermiddag eén kapperszaak ge opend, een inrichting zoowel voor dames als voor heeren. Bij een bezoek dat wij Maandag morgen aan de inrichting brachten, konden wb ohs van de keurige, moderne uitrusting van een en ander overtuigen. De nieuwste machines, zooals een Wella apparaat, e.d., zijn hier neer gezet, en sierlijk is het meubi lair, dat ten gerieve der klanten is aange bracht. Zooals wij reeds zeiden, bestaat de zaak int één dames- en heeren-afdeeling, en zeker zal hier, in dit gedeelte der van Galen- straat, een dergelijke goed toegeruste zaak wel in een behoefte voorzien. Eeri groot aan tal bloemstukken getuigen van de goede wenschen van kennissen en familieleden, voor den bloei dér jónge zaak. ELECTRISCHE APPARATEN ANKERS WIKKELEN - RADIO BRANDJE BIJ DE FIRMA VROOM DREESMAN. Maandagmorgen is bij werkzaamheden aan het dak van het pand der firma Vroom Dreesman, de vlam van het vuur, waarop men een pot teer aan het koken was, in deze substantie geslagen. D»t gebeurde in de steeg naast den winkel in de Keizerstraat Hooge vlammen laaiden direct op, verge zeld van een enorme rookafscheiding. Aan vankelijk trachtten de werklieden het vuur te blusschen met zand doch dit hielp niet veel. Eerst met een tweetal apparaten van de lila Minimax slaagde men erin de vlammen spoedig te bedwingen. Schade werd niet geleden. STREKENDE STEENEN. De opgravingen in Oud-Babyionië, Palestina em Egypte getoetst aan de Heilige Schrift. Over bovengenoemd onderwerp hoopt a.s. Vrijdag de heer R. Meinema voor de Christe lijke Marine ver eeniging (C'.M.V.af deeling „Den Helder" een lezing te houden. Het be stuur dezer afdeeling meende echter goed te doen een leder die voor dit onderwerp be langstelling heeft, gelegenheid te geven deze lezing te beluisteren, door vrijen toegang te verleenen. Deze vergadering zal plaats hebben in het Chr, Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg des avonds 8.35 uur. Men zie de advertentie in bet blad van a.s. Donderdag, TOON EELV ÊREENIGEN G „EXOELS1OR". A.s. Zaterdag „In de mist". De tooneelvereeniging „Excelsior" geeft Zater dagavond tegen lagen toegangsprijs een uit voering in „Casino" en wel Henry Darnley's „In de mist?. „Het Vaderland" schrift hierover: „De malle situatie's deden herhaaldelijk lachsalvo's bij het publiek opgaan". Het „Utrechtsch Nieuwsblad"; „Welke ver schrikkelijke gevolgen een echte Londensche mist kan hebben is hier in een onbetaalbare klucht uitgewerkt. Hét is eeh stuk om plezier van te beleven". Vermelden wij tenslotte nog, dat het kap- werk verzorgd wordt dooi' de fa. Gerritsen uit Amsterdam. Zie voorts de advertentie in dit nummer; OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand September werd de leeszaal bezocht dooi' 1417 mannen en 78 vrouwen, totaal 1495 personen. Uitgeleend werden 2040 romans, 912 stu dieboeken en 1443 kinderboeken, totaal 4395 banden. Aangeschaft werden de volgende werken: Buchner, Molekulen- en atomen; Buck De Moeder; Duhamël, Confessions de minuit; Duhamel, Scènes de 'Ja vie future; Duveinpis, Gisèle; Duvernois, Morte la béte; Ebermayer, Werktuig in Gods hand; Hoving, Levensher inneringen van een vrijdenker; Istrati, La maï- son Thüringer; De Jongh, Kinderrecht is kin derbescherming; Kohl Larsen, De poolvlucht van de „Graf Zeppelin"; Kuypers, Onze litte ratuur in beeld; Labertori, Kerstmis; de Pil- iecyn, Hans van Malmedy; van Móle, Fride- ricus; Norel-Straatsma, Een kindeke gebo ren; du Ferron, Het land van herkomst; von Scheffer, Die Kultur der Griechen; Stevens, Wij gaan naar Betblehem; Wren, Vader Gre- gory. Ten geschenke mtvangeh: Krishnamurti, Tjespraken. dl. 3 en 4.; Mac- kenzie, De hel in Rusland. Gids van de Gel- dersche achterhoek. Verslag van de Bredero- herdenking 1935. Verslag betreffende de sche penwet. Verslag 1934 van het Prov. waterlei dingsbedrijf Noord-Holland. Verslag 1934 van den Hoofdingenieur der mijnen. Verslag 1934 van de Kamer van Koophandel enz, van Gro ningen. De Visscherij Centrale heeft nu ook den uit voer- van z.ggekuipte of geschoonde mosselen geregeld en aan drie districten den uitvoer procentsgewijs toegewezen Het afzetgebied, zoo zegt de Nw. Rott. Crt,, verruimt zich ai meer en meer, omdat men zich thans meer werpt op den mosselhandel, daar de oesterhandeï thans zoo'n slechten tijd doormaakt Vooral het beter aanboren van de zandban ken op groote diepten, mogelijk geworden door de sterke motorkracht der thans ge bruikte vaartuigen is mede oorzaak, dat de mosselstand zoo uitgebreid is. Ten opzichte van Frankrijk, waar, zooals geschreven wórdt, nog veel meer mosselen te plaatsen zouden zijn, ligt de Waddenzee niet gunstig, maar als eerst het terrein eens diep verkend wordt, zou er dan geen mogelijkheid zijn met gelijke prijsstelling de Waddenzee mosselen in Frankrijk aan den man te bren gen. Ten opzichte van Frankrijk, waar, zooals geschreven wordt, nog veel meer mosselen te plaatsen zouden zijn, ligt de Waddenzee niet gunstig, maar als eerst het terrein eens diep verkend wordt, zou er dan geen mogelijkheid zijn met gelijke prijsstelling de Waddenzee mossel in Frankrijk aan den man te brengen. De „Berlingske Tidende" meldt, dat op grond van de te Kopenhagen gehouden Neder- landsch-Deensche handelsbesprekingen invoer vergunningen zullen worden verstrekt voor den invoer van Nederl. bloembollen tot een waarde van één millioen Kr. Tegelijkertijd heeft Nederland zich volgens het blad ver plicht voor een half millioen Kr. Deensche visch en voor een half millioen Deensch rundvleesch af te hemen, aldus het „Handelsblad". De Visscherij Centrale zal weer een deel pekel- en steurbairng uit de markt nemen, waardoor er dus haring geruimd woidt, het geen op den prijs van invloed zal blijken te zijn. Hopen we nu maar, dat deze geruimde haring door de firma Frans Vrolijk te Sche- veningen later- weer naar Rusland kan worden overgeheveld, zooals dat de laatste jaren het geval is geweest. Naa.r wé vernemen, begint; de uitvoer van haring naav Amerika weer 'toe te nemen' en 5 Octobei. Het was een heel rare krant, die ik openvouwde... Direct trof mij de afwezigheid van dikke, vette opsehrdiften. Al maar héél bescheiden tamme kopjes, die een net ais de ander. Ze leken op elkaar als lammetjes in de wei. Er tusschen in stond bier en daar een prentje; van een zachzinnig natuurtafereeltje; van een auto met een schepnet, dat onvoorzichtige wandelaars zachtjes kan opnemen en het leven redden; van een man, die een hond uit het water had'gered. Ik begon te iezen Er was een rubriek Nederland: „Gisteren is in Groningen op het Stadhuis een banket aangericht, ter eere van den laatsten werklooze die aan arbeid was gehol pen. Thans bezit Groningen, evenals Rotter dam, Den Haag/ Maastricht, Breda, Den Hel der, Utrecht Enschede en Tilburg geen werkloozen meer. Binnenkort zullen tientallen andere gemeenten volgen. De laatste werk looze was de eeregast en werd hartelijk toe gesproken." Ik las verder: ,,Te Rotterdam hebben alle politieke par tijen zich nu definitief aaneengesloten tot den eenheidsbond's Lands Weivaart". Er is een college van B. en W. gevormd,; bestaande uit leden die eertijds allen een an« dere politieke gezindheid aanhingen en elkan der op handslag hebben beloofd, dat partij politiek uit de gemeente was gebannen. Am sterdam schijnt binnenkort dit voorbeeld te zullen volgen." Er was ook gemengd nieuws: „De Bond van autohouders heeft het vierde Ziekenhuis geopend waarin slachtoffers van aanrijdingen op kosten van den bond worden verpleegd." Onder Buitenland stonden de volgende be richten: „De heeren Bitier, Brüning, Severing en Thalmann werden gisteren bij hun aankomst aan de Gare du Nord uitbundig toegejuicht. Zij werden verwelkomd door den Duitschen gezant te Parijs, Von Papen, die vergezeld was van zijn attaché's Berthold Salomon en Emi'1 Ludwïg. Van de Frans ehe regeering wa ren ter begroeting' aanwezig de ministers La- val, Blum en Aridré Tardieu. De heer Hitier hield *n vloeiend Franseh een rede, waarin hij zijn bewondering uitsprak voor de schitteren de hoedanigheden van het Fransehe volk. De heer Blum, mirister van buitenlandsche Za ken, antwoordde, dat hij nooit getwijfeld had aan de ware gezindheid van het Duitsche volk. Frankrijk en Duitsclnand, zei hij, heb ben de wereld den vrede en de ontwapening gebracht en wee dengeen, die ooit weer wa pens mocht willen aanmaken! Hij zou zijn markt in deze beide landen voorgoed gesloten vinden." „De Negus van Abessynië heeft gisteren een kort bezoek, aan Rome gebracht, om den koning dank te zeggen voor de hartelijke ont vangst, die het Abessyniseh Legioen in Italië is te beurt gevallen," „Te Washington is gisteren de Inkomsten belasting afgeschaft, De inkomens der iaatste jaren hebben zoodanige kapitalen gevormd, dat met een bescheiden vermogensbelasting kan worden volstaan om 's lands uitgaven te dekken."' Ik sloeg de krant hard dicht en werd wakker. Terwijl ik mijn oogen uitwreef, vroeg ik mij af, wat de oorzaak van mijn gemijmer kon zijn geweest. En toen herinnerde ik rnij een vraag, mij dien middag door een vriend gesteld: „Zou iemand het nog beleven, dat de wereld tot rust komt?" Maar het was een bovenaardsche droom geweest... 8 en 9 October. A.V.R.O.-avonden. Casino8 uur. men hoopt daar ten slotte een ruim débouché te kunnen vinden. Ook „De Telegraaf" heeft zich bezig ge houden met de oestercultuur in de Waddenzee, die misschien met de planting van Fransehe oesters waarvoor steun der overheid wordt in geroepen, weer is op te voeren. In dit verband vermelden wé ook, dat Duitschland thans voor invoer van Holiand sche oesters, het invoerrecht weer heeft terug gebracht tot RM 65 per 300 kg bruto, TAPTOE STAFMUZIEK KON. MARINE. Hedenavond 8 uur zal, evenals vorige jaren, door de Koninklijke Marinekapel voor het Paleis de traditioneele taptoe worden gegeven. Ter herdenking van Alkmaar's Ontzet zullen bij deze gelegenheid eenige toepasse lijke stukken ten gehoore worden gebracht. De taptoe zal worden besloten met een rondgang door de stad, Bcleediging. Door een inwoner dezer gemeente werd een klacht ingediend terzake van beleediging. Proces-verbaal wordt hiervan opgemaakt. Gearresteerd. Een persoon, die in het Algemeen Politie blad stond gesignaleerd, werd aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. In „verzekerde" bewaring. Hedenmorgen wercl een tweetal personen, die in het Alg. Politieblad gesignaleerd ston den, naar het Huis van Bewaring tc Alkmaar overgebracht.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9