Marine-brieven uit Indië T JUTTE RT JE ZATERDAG n OCTOBER Ï935 PAG. 5 s zpn, hebben zich voor het compromis ver Ook de minister vond, dat de ders zich zeer ^nDOverdnjv,ng ^"vzom^érT wèl uit de tijd-zóne stappen, ^2t is dan ook niet consequent. Dan kan hrj immers evengoed den M.-E. tijd aan- - vaarden! Door den stabielen tijd bereikt men alom aanpassing. Voor de boeren is dat ook van belang. En wat de kinderen be treft: er zijn ook nu tal van kinderen, die 's winters in 't donker van huis gaan; daar staat tegenover, dat zij 's middags bij daglicht naar huis kunnen, op een tijd dus, dat zij meer aan moreele gevaren bloot staan, dan 's.morgens. Z-. Exc. zeide voorts, dat het kantoorleven zich even eens gemakkelijk zal kunnen aanpassen. Ten slotte pleitte de minister krachtig voor hét bereiken van een verzoening, op dat „een zieke plek in ons Staatkundig (even" kan worden uitgesneden. Zonder replieken ging men tot stem ming over. Men was niet te vermurwen! Met 32—8 stemmen- leed de bewindsman de nederlaag, eën ongedacht-groote oppo sitie. Vóór bleken te zijn de heeren Nivard- (R.-K.), Briët ...(A.-R.), Anema (A.-R.), Diepenhorst (A.-R.). Van Lansehot, Jans sen de Limpq~s, Fleskens (R.-K.) en Kolff ÏC;-H.). De Socialisten waren dus una niem tegen. pe zooveelste acte van het zomertijd- drama was "liermeé geëindigd en men kan vermot-delijk wel een aardige poosje wachten aer het gordijn weer opgaat! De eerste vergadering van het college j,l. Woensdag bewees, dat de dei ning, veroorzaakt door de gespannen ver houdingen in het Zuidelijk deel van Europa, 'ook ons land bereikte. Aan de orde kwam immers het ontwerp om moge lijk te maken, dat verboden op uitvoer zouden worden gelegd. Een en ander ten bate van mogelijk door den Volkenbond uit te vaardigen sancties tegen Italië. Het debat deed felle woorden tegen ,.eên veroveringsoorlog", die even lafhartig als moorddadig is" en „de meest-cynische schending van het Volkenbondspact in houdt'" zeggen. En geenszins werd ver meden dën naam te noemen van den Ver- dragschenner: Italië. Het .spreekt vanzelf, dat deze woorden Siiët klonken van de Regeeringsiafel". Onze f- .datjdsovertïeid kan zich de Hixe Van dergë- jij kg argwmen teering.. Dewelke-daarem-niet moet zich wel bepalen bij een streng-zake- lijke ragumenteering. Dewelke daarom niet minder „effectvol" behoeft te wezen! De Kamer heeft met buitengewonen spoed het wetje afgedaan. Voor jhr. De Graeff, die te Genève is, trad dr. Colijn als verdediger op, hoewel hij zich kon be palen bij enkele mededeelingen. Voorloapig zijn de gevraagde bevoegdheden voldoende, doch zouden meer noodig worden, dan worden ijlings reeds klaarliggende ont- werpen ingediend. Evenwel kan (en wil) Nederland te Genève geen leidende rol spelen, al zal het zijn verplichtingen trouw nakomen-(.Geroep^—zeer -juist!-) Zeker, erkende de premier, de sancties kunnen voor ons land nadeel beteekenen, doch ter wille van de collectieve veilig heid, waarmee Nederlands onzijdigheid ten nauwste gemoeid is, zijn offers onver mijdelijk. Nederland, dat den naam heeft zijn internationale verplichtingen trouw na te komen, zal ook onder de huidige om standigheden doen wat plicht is, al valt niet steeds voor honderd procent te voor zien, welke consequenties te wachten zijn. Deze sobere, doch krachtige taal geeft precies aan, wat Europa van het kleine Nederland mag verwachten. Natuurlijk ging de Kamer grif accoord met de regeling en behoefde er dus niet gestemd te worden. Toén kwam aan de orde: De begrooting van het Landbouwcrisisfonds. Schrik niet, het budget is bij de Tweede Kamer inge diend in December 1934. En nu het jaar, waarvoor zij dient, driekwart om is, ging men er nog eens kalmpjes over praten. De crisis van Juli j.1. heeft daaraan vanzelf sprekend schuld, maar toch... Dat praten beteekende eigenlijk een reeks beschouwingen over -momenteel heerschende toestanden in het land- en tuinbouwbedrijf, want anders had -het debat weinig zin meer. En leidde tot het eerste contact tusschen de Volksvertegen woordiging en den heer Deckers in zijn nieuwe 'hoedanigheid als minister van Landbouw. Deze kennismaking" zal vermoedelijk eeri z'ëer aangename' geweest zijn, want de minister toonde zich een krachtig verde diger van de boerenbelangen. De wijze, waarop hij de afgevaardigden te woord stqnd wasallercharnrantst, en hrj wist ieder zoowat tevreden te stellenl Niet -alleen door hoffelijkheid, doch zeker nog meer door toezeggingen, Om niet in onnoodige herhalingen te kreden zal ik volstaan met het weergeven- van de ministrieele rede, in den laten na middag gehouden, met verwijzing naar de leden, 'die aanleiding hebben gegeven tot het verschafte antwoord. Z.Exc. was dan baar voor de welwillende woorden, welke men hem had toegevoerd in verband met zijn optreden als land bouwminister. .De bewindsman beaamde het woord van den heer Gelderman (V.B.) dat er geen tegenstelling mag bestaan tusschen stad en platteland. Z.Exc. ging voorts in op hetgeen de afgevaardigde had gezegd over het „dualisme" in de hui dige regeerinspolitiek. Dat is het gevolg van het dualisme onzer momenteele eco nomische samenstelling. De landbouw moet nu eenmaal blijven bestaan, hoewel van winst maken-geen sprake is bij de hulp verleening. Dit was vooral gericht tegen den heer Rugge (S.D.), die geklaagd had over het bevoordeelen van de eigenge- erfde boeren tén koste van den consument. De Regeering steunt hu eenmaal be drijven, en geen personen. Vooral de groote bedrijven houden de werkgelegenheid in het land. De heer Gelderman klaagde over de gestie met de botef e"n vroeg, of een en ander niet beter aangepakt had kun nen worden? Best mogelijk! erkende mr. Deckers ronduit, doch men kan van te voren nooit precies berekenen hoe een regeling werken zal. De minister ver klaarde stellig niet alles voor zijn rekening te willen nemen wat in het verleden op landbouwgebied gebeurd is. Doch thans is hoofdzaak, dat de land- en tuinbouwbe drijven zich aanpassen aan de veranderde omstandigheden- De crisispolitiek moet dat stimuleeren en de landbouworganisa ties kunnen in deze veel ten goede be reiken. De heefen Van Rappard (V.B.), Ruiter (R.K.) en Gelderman hadden betwijfeld, of de steunverleening wel gehandhaafd kan blijven. De minister wist het ook niet en verklaarde, dat ook de Regeering zich af vraagt in hoeverre het systeem kan blij ven, zeker, als de crisis nog jaren duurt. De heer Ruiter wilde de controle bij de boerenorganisaties brengen, doch mr. Dec kers voelde daar niet veel voor. En de bewindsman ging even in op hetgeen ruchtbaar is geworden omtrent de vis- schende en hengelende contröle-ambte- naren. Z.Exc. is nog een rapport wach tende, doch hij verzekerde, dat men het geval niet al te tragisch moet opvatten. De': zaak is, .dat naar het betreffende plaatsje teveel controleurs ..gezonden zijn, —waardooF-de -heeren-maar bitter-weinig- te doen hebben.. De heer Ruiter had voorts gesproken «ver een mogelijke teeltbeperking in den tuinbouw, doch Z.Exc. durft nog niet door tasten. Er zal nog ovèrlegd moeten wor den. Mede de heeren Kolff (C.H.) Fles kens en Van Rappard hadden gepleit voor zooveel mogelijk vrijheid in het boerenbe drijf, dat thans in een keurslijf van bepa- zal daartegen zooveel mogelijk optreden, zal daartegene zooveel mogelijk optreden. En wat den nood in de veehouderij be treft, de heer Ruiter kreeg te hooren, dat zijn denkbeeld om de zuivelproductie in - den winter-wat-op te voeren en die in den zomer te beperken overwogen zal worden. Ook had de heer Ruiter klachten over de wijze, waarop de Regeerings-commissaris- sen met de boerenorganisaties overleg plegen. Z.Exc. begreep hier niet veel van, want de vertegenwoordigers van de drie groote organisaties hebben verklaard, dat daaraan niets ontbrak. Ten overvloede heeft de minister aangedrongen op het rijkelijk schenken van adviezen. De heer Ruiter zou gaarne zien, datde Varkencentrale „opdoekte", behoudens dan enkele maatregelen. Mr. Deckers bleek voor dat denkbeeld veel te gevoelen en als de practische mogelijkheid wordt aange toond, dat zal het instituut geen dag meer in leven blijven. De vraag-Ruiter om een deskundige commissie ter bestudeering van de plan nen van „Maatschappij en Landbouw" en de centrale landbouworganisaties werd niet afgewimpeld. De minster zal de mo gelijkheid nagaan. De heer Rugge, die pleitte voor de land arbeiders, kreeg te hooren, dat de boer zijn sociale plichten tegenover zijn arbei- drs heeft te vervullen. Een eenigszins redelijk bestaan moet ook nu nog worden verzekerd. In deze wordt door arbitrage naar rechtvaardige beslissingen gestreefd. Ir. Otten (V.D.) deed het plan aan de hand om de margarine-productie te be perken ten bate van de roomboter. Be doelde industrie geeft slechts aan 1500 werk, aldus was zijn gedachtengang, maar er zijn heel Wat meer veehouders. De mi nister was het daarmee niet geheel eens en wees eröp, dat de margarine-fabrieken tot de beste-afnemers van de boter be- hooren. Voor de belangen der kleine boeren werd gepleit door de heeren Van Rappard, Rui ter. Otten en Fleskens (R.K.) De bewinds man bleek daarvoor allerminst ongevoelig en verklaarde te overwegen, in hoeverre steun kan worden gegeven aan den kleinen boer persoonlijk. „Er zal evenwel heel wat moeten gebeuren, eer ik daartoe overga", aldus Z.Exc. Hoewel de minister grif toe gaf, dat het lot van den kleinen boer hard is. Hun levensomstandigheden moeten redelijk gemaakt worden!, zoo riep mr. Deckers uit, evenzeer als die van de groote boeren. Want ook in landbouwtechnisch opzicht is de instandhouding der kleine boeren noodig. De groote crises hebben be wezen, dat juist de kleine boeren het best tegen de moeilijkheden opgewassen zijn. Daarom ook is het wijs, den kleinen boer in stand te houden en er moeten dus midde len gevonden worden om daartoe te komen. De beperking van den melksteun welke onherroepelijk op 29 Dec. a.s. in gaat zal in verminderde mate voor de kleine boeren gelden. Ten slotte verklaarde de bewindsman met kracht, dat de zaak van deze onontbeerlijke categorie onzer medeburgers zijn volle aandacht heeft. Want: „De zwaksten hebben allereerst aanspraak op steun!" Er resten nog enkele aanteekeningen uit het debat. Zoo wat betreft de huidige moeilijkheden inzake de varkensteelt.. De minister zei ervan, dat zonder maatregelen van de Regeering de prijs van de varkens die van het vleesch zou hebben gevolgd, en dat moest worden vermeden. Ten aan zien van deze kwestie wacht de bewinds man nog op adviezen. De heer Kolff had nog geklaagd over het feit, dat de tuin bouw geen afzonderlijke crisis-organisatie meer heeft en is ingedeeld bij de alge- meene werkende organisatie. Ook deze zaak heeft 's ministers aandacht. Ten slotte had de heer Fleskens de tarwe-knoeierijen in Brabant ter sprake gebracht en de minister erkende, dat er verkeerde dingen gebeurd zijn. De oerfout zat, volgens Z.Exc., in het door de leiding van de coöp.-handelsvereeniging aanvaar den van te veel verantwoordelijkheid voor de handelingen dergenen, die bij alle af- deelingen werkzaam zijn. Een desbetreffend rapport is binnen en de instelling van een commissie van onderzoek is te wachten. Zooals men ziet, had het debat over de Landbouw-crisisfond-begrooting een veel zijdig karakter en eigenlijk moet worden gezegd, dat het ter sprake-gebrachte niet altijd thuis hoorde in een college als de Senaat, dat in den regel meer de 'algeinéene Soerabaja, 8 September 1935. Beste Klaas, Vandaag is het Zondag, we liggen op het M.E. in de stralende morgenzon 80 a 90 graden natuurlijk. - Ih het basin doet de vuilnisprauw met 3 koelies en 2 blanken, wanhopige pogingen om den overkant te halen, wat voorloopig nog niet lukt, maar de Zondagochtendstemming verhoogt en benedenwinds zittende de Zondagslucht iéts penetrants gééft. Je ziet dus man, een echte stemming om aan. een brief te beginnen. Het eskader is weer binnen. Al oefenende vanuit Priok naar Soerabaja in een week tijd. We krijgen nu een stilligweek, waarin o.m. munitie ge laden moet worden en dan gaan we weer op den.rit voor de G.S.O. (gevechtsschiet oefeningen. Zijn er nog lezers in Nieuwa- diep die dat niet weten?) De mynenleg- gers gaan morgen al reeds schieten. De Serdang en de mijnenvegers sleepen de twee secties van de nieuwe gevechtsschijf. De eskadercommandarit met staf zal oók deze G.S.O. van de mijnenleggers mee maken. Nu ik moet zeggen, dat die scheepjes aardig schieten en het resultaat wordt dan ook als willig object gebruikt om de ,,artileristen" mee op stang te jagen. Nietwaar je kent dat? „Een jong luitenant ter zee, niet van de „Gelderland" geassisteerd door een bottelier en een chef kok en toch maar raak schieten!" Als kanonnier kan ik me er nu onder het schrijven alweer over opsarren. Hr. Hs. „Sumatra" is nu bijna gereed. Wij, van de „Java", loopen er zoo nu en dan al eens rond te neuzen, want nu is er nog ge legenheid om van de „bazen" van het M.E. nog eens wat gedaan te krijgen. De winnaar van het voetbaltournooi om den „El Commercio"-beker is al reeds uitgemaakt, alhoewel er nog heel wat wedstrijden té verspelen vallen. Zie maar, het elftal van de M.L.D. staat onbedreigd bovenaan. Nu de „Java" staat ook niet. gek. De stand is thans: M.L.D. 9 ,8 1 17 Java 9 6 1 2 13 M.K.O. 8 6 2 12 Dienst Conservatie 8 6 2 12 M.K.G. 9 6 3 12 Groep Jagers 9 3 6 6 Ö.Z.D. 8 2- 5. 5 Flores 9 2 7.' 4 Gouden Leeuw T 1 6 1 Soemba - 6 -i- 6 lijnen van zeker beleid onder de loupe pleegt te nemen. Maar de gelegenheid om met den nieuwen bewindsman even van gedachten 'te wisselen was inderdaad te schoon. Ennogmaals gezegd zeker de Kamer zal van dat contact geen spijt ge voelen, want een gewilliger, toeschiete lijker bewindsman zal zij zelden in haar midden hebben gehad! Ook de begrooting kwam er zonder stemming. Parlementariër. „Ik hoor, dat je getrouwd bent." „Ja, met een weduwe." „Ben je gelukkig met haar?" „Gaat wel, zelfs de kleeren van d*ï eerste man passen me." SPLINTERTJES. Het zwijgen is het wapen van den wijze. Die een weldaad bewijst,, zwijge ervan. Seneca. Al voeren aan .den voet des bergs ver schillende wegen omhoog, als de top be reikt is, zien allen dezelfde maan. Japansch spreekwoord. Roover (op het tooneèl): „Psstt! Zijn we alleen?" Stem uit het publiek: „Nou, zoo onge veer!" Op het oogenblik vertoeft hier in de Indische wateren een kleine Italiaansche kruiser, de „Quarto". Het schip komt van Shanghai af, vanwaar het terug geroepen is vroeg nu aan het Indische gouvernement om te Priok of Makassar te mogen bun keren. "Vandaag is het schip .te Makassar. Trouwens wij gaan met het eskader ook gauw weer naar Celebes.Ik meen als ik het oefenprogramma tenminste goed in mijn hoofd heb over 14 dagen. Verder komen we in het najaar voorzoóver je hier in Indië dan over najaar kunt spre ken nog op Bali en Lombok. Daar kun nen we dan nog wat „Japanneesche bul len" koopen alvorens thuis te varen. Naar ik hoorde zal het landmacht garnizoen hier in den loop van het jaar ook weer belangrijk uitgebreid worden, onwel dé'lüchtdoelartillerie-als de kust- artillerie zullen er 2 compagnieën bij krij gen. Het wordt een echte garnizoensplaats straks dat Soerabaja, alhoewel de „han del" toch wel steeds haar stempel op het leven hier in de Krokodillenstad zal blijven drukken. Tegenover de Simpangsocieteit, naast de oüwe „cercle artistique" dus, is een stuk grond vrijgemaakt en daar staat nu een nieuwe benzinepomp. Het uitzicht van het „platje" is daardoor veel vooruit gegaan. Trouwens ik moet zeggen als ik zoo Vrijdag- en Zaterdagavond daar over Simpang loop dan kun je toch wel merken, dat er weer meer naar" de „soos" gegaan wordt. Het zit er dan aardig vol, alhoewel het toch lang niet is wat je er een tien jaar geleden zag. Veel menschen gaan na tuurlijk ook bij „Hellendoorn" zitten, waar het in den vooravond beneden altijd stamp vol is. Terugkomende uit Priok vond ik hier Tutty Frutty gesloten. Maar ik weet niet of het zoo blijft. Een feit is het dat Hellendoorn een gróót déél van het uit gaand publiek tot zich trekt. Het tjjdstip van mailsluiten is ook ver anderd. Nu we- de nieuwe regeling hebben van de Knilm, dagelijks vice versa naar Priok, .kunnen we Woensdag- en Zaterdag morgen de brieven hier nog op het vlieg tuig brengen en dan gaan ze denzelfden dag nog met het Holland-vliegtuig van Ba tavia vandaan, De heer Beelaerds is hier weer als havenmeester op Darmo terug. Saluut knaap, voor deze week is het weer genoeg. HENK. -V

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 17