Miiyw Raadsels VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP 'T JUTTERTJE ZATERDAG 12 OCTOBER 1935 PAG. 7 Nieuwe Raadsels. i Niet alleen de grote mensen, maar ook de kinderen willen graag weten, wat er al zo in 't Binnen- en Buiten land voorvalt. Het lezen van de grote-mensen- courant zal voor jullie te moeilijk zijn en omdat wij het noodig en van veel belang achten, dat jullie zo lang zamerhand op de hoogte wordt ge bracht van de voornaamste feiten uit het Binnen- en Buitenland, zullen we hier in t vervolg in 't kort het nieuws van de afgeloopen week vermelden. UIT HET BINNENLAND Schaakwedst rijd Dr. EuweAljechin. Weten jullie, dat op het oogenblik de beste schaker uit ons land, Dr. Euwe, een wedstrijd om het wereldkampioenschap speelt tegen den wereldkampioen Aljechin. De stand is thans (Vrijdagmorgen) 21 in het voordeel van Aljechin. Er worden 30 partijen gespeeld en wie daarin 6 punten meer gehaald heeft dan zijn tegenstander is wereldkampioe'n schaken. Hoe moet een fietser oversteken. In Den Haag is een wielrijder veroor deeld, omdat hij bij het oversteken, hoewel hij wel de hand had uitgestoken, om de richting aan te geven, niet eerst had ge keken, of de weg wel vrij was. Daarvoor moest een auto plotseling uitwijken, waar door de automobilist weer een anderen fietser aanreed, die daarbij nog al ernstig werd gewond. Denkt er dus aan', dat alleen de hand uitsteken, om de richting aan te geven niet voldoende is. Men moet ook uitkijken, of de weg wel vrij ia. ISIS. Van Alkmaar begint de victorie. Dinsdag, 8 October, is te Alkmaar de lu.deriking gevierd van Alkmaars ontzet. Een Nederlandse ambulance naar Abessinië. Er zal vermoedelijk een Ned. ambulance (dit is een veldhospitaal) naar Abessinië gezonden worden, om de gewonde soldaten te verzorgen en te verplegen. Hiervoor heeft men 25 personen nodig, terwijl er een bedrag van 150.000 mee gemoeid is, voor 3 maanden. Men kan dan een hospitaal inrichten, waarin 100 personen kunnen opgenomen worden. H. M. de Koningin en H. K. Prinses Juliana hebben hiervoor ieder 1000 be schikbaar gesteld. meer boos, toen ze alles gehoord had. In tegendeel, ze was erg blij, dat Izza zo'n goede daad verricht had. Ze knikte hem vriendelijk toe, en liet hem toen in de rijen dansende elfen zijn plaats opzoeken. En terwijl Izza met een blij hart mee danste, vertelde de koningin aan de oudere elfen, die niet meededen, van Izza's goede daad! I UIT HET BUITENLAND De oorlog tussen Italië en Abessinië. Dat er op het ogenblik een oorlog is tus sen Italië en Abessinië hebben jullie zeker al wel gehoord. Italië heeft Abessinië aan gevallen, omdat hei eerste land uitbreiding van grondgebied wil nebben. Italië zelf kan voor al de Italianen niet genoeg opbrengen. Italië werd hun te klein en daarom trach ten ze nu de Abessiniërs een deel van hun grondgebied te ontnemen, dat tevens rijk is aan delr off< -etroleum). Hebben jullie ook al op de atlas opge zocht, waar die beide landen liggen? Italië, de laars van Europa, kenden jullie wel. En Abessinië ligt in het noordoosten van Afrika. Opzoeken hoor! Zoek dan meteen Adoea op, een plaats in 't Noorden van Abessinië. Deze plaats is n.1. Zondag door de Italianen ingenomen na een hardnekkige verdediging van de Abessiniërs. De Italianen rukken nu lang zaam het land verder in. Later hebben ze nog Adrigat en Aksoem in bezit genomen. De Volkenbond. De Volkenbond zouden we een vereni ging kunnen noemen, waarbij verschillende, bijna alle landen aangesloten zijn. De be doeling van den Volkenbond is hoofdza kelijk, dat, wanneer twee landen oneenig- heid met elkaar hebben, deze niet maar zo direct gaan vechten, maar bij de Vol kenbond hun grieven brengen. Daar wordt er dan over gesproken en dan tracht men de beide partijen door wat te geven en wat te nemen weer bij elkaar te orengen zoo dat de vrede dan toch bewaard blijft. Wil een van de partijen echter niet naar de Volkenbond luisteren en gaat. die toch vechten, dan krijgt dat land al de andere landen tegen zich. Nu moet je daaruit niet begrijpen, dat die andere landen ook direct vechten gaan. Gelukkig niet, vechten is het laatste, wat je doen kunt. Neen, nu kunnen die landen verschillende maatregelen nemen, waar door het vechtende land eigenlijk gedwon gen kan worden de oorlog te staken. Door b.v. geen levensmiddelen naar het oorlog voerende land meer te zenden. Wanneer dan de voorraad uit eigen land uitgeput is, moet de oorlog wel gestaakt worden. Nu heeft Italië de regelen van de Vol kenbond overtreden en zullen al de andere landen maatregelen, s a n c t i es noemt men dat met een vreemd woord, kunnen nemen, om Italië het oorlogvoeren toch zoo lastig mogelijk te maken, waardoor dan misschien spoedig een einde aan de oorlog moet komen. De Volkenbond heeft Woensdag verga derd over de te nemen sancties. Oostenrijk en Hongarije hebben te kennen gegeven, dat zij niet van plan zijn maatregelen tegen Italië te nemen. God alleen bezit het recht om te doo- den. Wat recht heeft de mensch aan dit groote onbekende te roeren. Vietor Hugo. „Vader, wat is een kalif?" „Domme jongen, wat een varag! Dat is natuurlijk iemand uit Californië!" GEDACHTEN LEZEN. Je zegt tegen iemand: Jan, Piet of Klaas, denk aan een getal, maar zeg het niet! Klaar? Mooi zo. Ik zal zeggen welk getal dat is! Kim je niet, zegt een brutaal mensen kind. Kan ik dat niet? Zul je zien. Nu dan., tel er in gedachten een bij. Neem het getal dat je nu verkregen hebt, dubbel tel er weer eentje bij en dan het getal dat je het eerst ingedachten genomen hebt, er ook weer bij. En noem dan eens het eind cijfer, vriendje! Jij de gedachtenlezer trekt in stilte van het eindgetal 3 eraf, en dan is het derde gedeelte van de rest gelijk aan het geheime getal, waaraan de ander het eerst gedacht heeft. En als je dat getal nu noemt, is iedereen er van overtuigd, dat je een volleerde gedachtenlezer bent! Nu zal ik e -og even uitleggen, hoe het precies in elkaar zit: „emand heeft bijvoor beeld in stilte het getal 4 genomen. Tel er een bij, dan krijg je 5. Neem het verkregen getal dubbel, da's dur 10. Tel er een bij, wordt het 11 en dan het geheime getal, dus 4 erbij, wordt 15. Dit getal wordt hardop gezegd. Nu trek je er 3 af, wordt het getal 12. Neem er het derde deel van is dus 4. Dit kunstje gaat bij alle getallen op! SCHADUW BEELD. Nu gaan we eens een schaduwbeeld ma ken. Een Hansworst bijvoorbeeld? Goed! Je houdt je rechterhand op, met de bui tenkant naai buiten. Dus heel gewoon. Dan houd je ook je linkerhand op, maar legt die dwars 'egen je rechterhand aan. De vingers van je rechterhand steken nu dus recht naar boven, en de vingers van je linkerhand zouden recht vooruit steken, wanneer je ze niet om je rechterhand ge bogen had. De omgebogen vingers van je linkerhand nu, vormen het profiel van onze hansworst. De wijsvinger van je lin kerhand moet wat meer uitsteken dan de andere vingers, want dat moet de neus verbeelden zie je. Ook de kin (de pink van je linkerhand) steekt naar voren. Probeer het nu maar eens tegen een lichte muur, dan zul je het gauw beet hebben. Je zult dan ien. dat je opgesto ken rechterhanc n de hoed van mijnheer de Hansworst. De duimen vormen de brede rand daarvan. „Maar als je weet dat iets verkeerd is, lieveling, waarom doe je het dan?" „Om te zien of ik gelijk heb, mannie." Zoo'n domme kip. Het volgende is een grapje uit een Ne- derlandsche school: De kinderen in de klas hebben verstan dige, slimme dieren moeten noemen: vos, hond, rat. Als het domste dier noemt Pietje een kip. Een kip? vraagt de onderwijzer, hoe weet je dat zoo precies? Omdat, antwoordt Pietje, een kip de meeste eieren legt in de maanden, dat de prijs juist het laagst is... .(Indische Courant;. Peter, derde klas H.B.S. komt thuis. „Vader, herinner je je nog, hoe je in de derde klas bent blijven zitten." Vader bromt, verlegen: „Jawel". Peter, opgewekt:" Toch eigenaardig hè, hoe alles in de wereld zich herhaalt!" De oplossingen der vorige raadsels zijn: I. Hengst, meloen, varken, doffer, kroost, staart. Herfst. II. Duikerklok. III. Vingerhoed. Goede oplossingen ontvangen van: Joop v. B., Fransje v. E., André G, Nettie H., Jantje Laan, Aster, Marie K., Sjaantje K., Annie K., Jan B., Piet T., Nellie K., Wim v. W., Arie de G., Fia v. B„ Jannie de V., Nellie N., Jac. P. N„ Sientje N.; Annie en Pietje Sch., Riena Sch., Jeanne G. Piet K„ Marie B., Annie V., Henk T., Froukje Z., Bram S., IJsbrand S., Maart je S., Rie de K., Jansje, Netty L., Annie T., Johanna K. i. Welke meisjesnaam kun je door de eerste letter weg te laten, in een jongens naam veranderen? II. Mijn eerste vind je in meel; mijn tweede ziet een zeeman graag, wanneer hij lang alleen maar zee heeft gezien, mijn geheel is een soort hert. III. De onderstaande rijen puntjes moeten jullie met letters opvullen, die dan woor-» den moeten vormen, waarvan de betekenis ook hieronder staat. Wanneer jullie het goed doen, zullen de eerste letters van bo ven naar beneden gelezen, de naam van een stad in Gelderland vormen. een grappig dier! wordt in de keuken gebruikt. is een getal boven de tien. klein schaapje. kaal, droog. je ziet er mee. je hoort er mee. als je een jongen bent, draag je die niet. wanneer je in het water valt, ben je dit. 213. Toen ze voorbij een bakker kwa aien kreeg Peter ineens erge honger. „Ik kan je gemakkelijk een broodje bezorgen," zei Flip. Hij vond het iets heel gewoons, dat alles wat je zag en kon pakken, ook 3e eigendom was. Dat was in het bis im- mers ook zo. ,215. Hij ging op de klok kijken hoe laat het was. Zó vroeg was het toch niet meer dat hij nu toch nog zó kon staan droomen. Hij telde tweemaal het rjjije krentenbollen, maar allebei keren kwam hij er twee te kort. 216. Intussen nau Flip zijn buit aan Peter gegeven en deze had haastig de broodjes weggestopt. Ze kwamen voorbij een slagerswinkel waar dikke worsten hingen, die er heel verleidelijk uitzagen. „Toe, Flip, haal nu ook nog zo'n worst voor me," bedelde Peter. 214. Hij liep ue winkel binnen en haalde van de toonbank een paar warme krentenbollen. De bakker kon Flip niet zien maar wel zag hij tot zijn grote ver bazing dat er plotseling twee krenten broodjes aan den wandel gingen, en door de deur verdwenen. De dikke bakker wreef zjjn oogen uit.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 19