Bij Adoea zouden 2500 Italianen gedood zijn. GAker's Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. Hevige gevechten op alle fronten Genève neemt de eerste sanctie-besluiten De sanctiecommissie maakt spoed. De Italiaansche opmarsch voor ern stige moeilijkheden De positie der Italianen precair. tweede blad heldersche courant van zaterdag 12 october 1935. De sancties worden voorbereid. Een interview met den Negus. Abessinië bereidt zich voor op een langdurigen oorlog. Hebben de Italianen iets te verbergen? De gevechten bij Adoea en Adrigat. Een hevig gevecht bij Adoea. JYu stecAts /prijs is verloxLC/d UJe werking is verfwogdf Een bloedbad te Adoea? De oorlog in Abessinië De coordinatie'commissie uitgebreid tot een conferentie van alle Vol kenbondsstaten. De corr. van de N. R. Crt. te Genève meldde aan zijn blad: De zestiende Volkenbondsvergadering heeft Donderdagmiddag een heele reeks gedele geerden aangehoord, die er prijs op stelden nog een woord van toelichting te spreken in verband met hun stilzwijgende toestemming met de vaststelling door de veertien raads leden van de schending van het Volkenbonds verdrag door Italië. Venezuela en Uruguay over prac- tische moeilijkheden bij de toepas sing van artikel 16. De gedelegeerden van Venezuela en Uru guay gaven echter te kennen, dat zjj in de coördinatie-commissie op tactische moeilijk heden ten aanzien van de toepassing van artikel 16 van het verdrag zullen moeten wij zen. In de eerste plaats de moeilijkheden, voortvloeiend uit de bijzondere geografische ligging van bepaalde staten, en ten tweede de moeilijkheid met betrekking tot het ver bod van persoonlijke betrekkingen tusschen de bewoners der Volkenbondsstaten en die van Italië. Vooral tusschen landen als Uru guay, waar veel Italianen wonen, moet deze moeilijkheid ernstig onder de oogen gezien worden. De gedelegeerde van Abessinië aan het woord. De laatste redevoering over dit onderwerp werd gehouden door den gedelegeerde van Abessinië, Tecle Hawariate, die begon met de mededeeling van zijn groote verontwaar diging die hem overvallen had bij hét aan- hooren van de aanvallen, die Aloisi Donder dagochtend tegen Abessinië had gericht. Hij wilde het peil van dit hoogstaande debat niet verlagen door hartstochtelijke uitlatingen tegen den Italiaanschen gedelegeerde en wilde daarom volstaan met de verzekering, dat de Negus de woorden van haat en roofzucht, die de Italiaansche gedelegeerde den Abessijn- schen keizer Donderdagochtend in den mond had gelegd, nimmer gesproken had. De gedelegeerde van Abessinië betoogde eveneens, dat Abessinië thans gerechtigheid van den Volkenbond verwacht, en vertrouwt, dat na de vrijwel eenstemmige uitspraak van de Volkenbondsvergadering en van den Raad over de schuld van Italië ieder Volkenbonds lid zijn plicht zal vervullen. Hawariate deed een dringend beroep op de Volkenbondsstaten, om aan de ellende een einde te maken. Daarvoor zal echter noodig zijn een onmiddelliike met groote energie doorgevoerde actie. Tenslotte verzekerde hij, dat Abessinië, dat op het oogenblik een oorlog voert ter wettige verdediging, ten allen tijde bereid zal zjjn, indien de Volkenbond dit voor stelt, de vijandelijkheden te staken en een eervollen vrede te sluiten. Intusschen zal Abessinië nimmer een vrede kunnen aan vaarden, die een premie voor den aan valler In zou houden. Eenstemmigheid inzake den uitvoer van wapenen, munitie en oorlogst materiaal. De vanochtend door de Sanctiecom missie, officieel de Coördinatiecommissie, benoemde onder-commissie van Zeventien, heeft vandaag haar eerste bjjeenkomst gehouden onder voorzitterschap van de Vasconcellos, president van de Coördina tiecommissie, die als zeventiende lid in de reeds benoemde commissie van zestien heeft zitting genomen. Het eerste onderwerp van bespreking Was de quaestie van den wapenuitvoer naar de oorlogvoerende staten. Het resultaat van de beraadslagingen was oe eenstemmige aanneming door de Commis- Sle van Zeventien van de Engelsch-Fransche lesolutie in den volgenden vorm: ..Ten einde de regeeringen van de Vol kenbondsstaten de uitvoering van hun verplichtingen krachtens artikel zestien van het Volkenbondsverdrag te verge makkelijken, acht de commissie het ge- vvenscht, dat de volgende maatregelen 2ullen worden genomen: He regeeringen van de Volkenbonds staten, die op het oogenblik maatregelen toe- Pussen om den uitvoer, wederuitvoer of door roer van wapenen, munitie en oorlogsmate- ual naar Abessinië te verbieden of te be- erken, zullen deze maatregelen onmiddellijk '«trekken; stat °e 'e£eerin&en van (ie Volkenbonds- kit\en Zullen onmiddeUyk den uitvoer weder- 0er en doorvoer van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal, in de bijgevoegde lijst opge somd, met bestemming naar Italië en zijn be zittingen verbieden (de bijgevoegde lijst geeft dezelfde opsomming als die van de onlangs door president Roosevelt opgestelde lijst van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal); 3. De regeeringen van de Volkenbondssta ten zullen de noodige maatregelen nemen om te verhoeden, dat wapenen, munitie en oor logsmateriaal, in de bijgevoegde lijst opge somd, die naar een ander land als Italië wor den uitgevoerd, direct of indirect weer uitge voerd zullen worden naar Italië of de Ita liaansche bezittingen; 4. De maatregelen in de paragrafen twee en drie genoemd, hebben eveneens betrekking op loopende contracten; 5. Iedere regeering wordt uitgenoo- digd om binnen den kortst mogelijken termijn aan de commissie door tusschen- komst van den secretaris-generaal van den Volkenbond de maatregelen te doen weten, die zij gencmen hebben in over eenstemming met de bovengoemde be palingen. Economische sancties. Ten slotte heeft de Commissie van Zeven tien besloten, morgenmiddag zelf nogmaals bijeen te komen voor een eerste bespreking over economische sancties, waarbij in dit sta dium der zaak in het bijzonder schijnt ge dacht te worden aan een verbod van uitvoer van bepaalde grondstoffen, zooals kolen en benzine, naar Italië en aan een verbod van het aandoen van Italiaansche havens. Het schijnt voorloopig nog niet in de be doeling van de Commissie van Zeventien te liggen, een aanbeveling tot de regeering te richten om, zooals in de resolutie van de Vol kenbondsvergadering van 1921 was voorzien, de hoofden der gezantschappen uit Rome te rug te roepen. De coördinatie-commissie heeft gisteren avond nog een voltallige bijeenkomst gehou den ter bespreking van het voorstel der onder-commissie van Zeventien. De commissie heeft dit voorstel na een zeer korte discus sie aangenomen, waarvan alleen het gevolg was de aanvulling van de bijgevoegde lijst van onder de resolutie vallende wapenen, munitie en oorlogsmateriaal met „buskruit en ontplofbare stoffen." Daarna werd het voorstel eenstemmig aan genomen met stémonthouding alleen van Hongarije. De Oostenrijksche regeering was wel in de commissie vertegenwoordigd, doch heeft in tegenstelling tot Hongarije, haar stem aan de resolutie gegeven. Hjj zal er niet in toestemmen het thans door de Italianen bezette ge bied af te staan. De bekende Amerikaansche journalist Knic kerbocker heeft voor de Jour een vraaggesprek met den Negus gehad. Deze zeide o.m.: De Volkenbond heeft door Italië te veroor- deelen een historische daad verricht. H(j be wijst daarmede een instrument te zijn in staat de internationale moraliteit te handhaven. Het gewicht van de openbare meening van de geheele wereld ik ben er nX zeker van dat de Amerikanen voor de Abessjjnsche zaak sympathie gevoelen moet, nu zij zich zoo plechtig uitgesproken heeft van grooten in vloed zijn. De Bond heeft een zedelijke basis voor de actie gelegd, alles hangt voortaan af van de manier waarop deze actie haar beslag krijgt. In elk geval moet zjj doel treffen, want de schuld van Italië is in iederen vorm uitge sproken. Op een vraag van den journalist of aan het optreden van Italië thans een einde kan wor den gemaakt, antwoordde de Negus: De Volkenbond heeft alles in de hand; hij kan den aanval stuiten als hij wil en op dit oogenblik schijnt hjj zijn wil getoond te hebben. Knickerbocker vroeg daarop, of de Negus bereid zou zijn op den grondslag van den huidigen toestand met Mussolini te onder handelen met dien verstande, dat Italië zich er mee vergenoegt het gebied dat het zoo.even bezet heeft, te behouden. Een stellig neen was het antwoord. Het vertrek van den Italiaanschen gezant. Graaf Vinei heeft een audiëntie bjj den Negus verzocht voor zijn vertrek. Men gelooft in Addis Abeba niet, dat de Keizer aan dit verzoek gevolg zal geven. Naar Reuter uit Addis-Abeba meldt, heeft het naderendvertrek van den Italiaanschen gezant te Addis-Abeba hier alle hoop op de mogelijkheid van een schikking verloren doen gaan. In politieke kringen is men van opvatting, dat deze breuk der diplomatieke betrekkingen een nieuwe moeilijke phase in het geschil aan kondigt. Men is hier van meening, dat men zich op een oorlog, die wellicht verscheidene jaren kan duren, moet voorbereiden. Het naderend vertrek van het gezantschap doet verder de vrees voor luchtbombardemen ten toenemen. Bevatten de berichten over de serties van de Ascari's waarheid? De News Chronicle vroeg zich gisterenoch tend af, of de Italianen iets te verbergen had deen, daar men sinds Maandag niets meer had gehoord van de onafhankelijke buitenland- sche correspondenten bij het Italiaansche leger In Eritrea. Voordien zonden zij eiken dag lange telegrammen. Thans komt het eenige nieuws van het front uit Italiaansche bronnen. Het Engelsche blad schrijft dit toe aan de werking van de Italiaansche censuur. Het ver moedt, dat de berichten over het overloopen van Ascari's naar den vijand juist is, en dat de censuur de berichten hierover niet wenscht door te laten. Het feit, dat Rome zelf in zijn berichten toegeeft, dat de Abessiniërs sterke posities bezet houden op de rechterflank van het Ita liaansche leger, die dit voortdurend bedreigen, wijst er bovendien op, dat niet alles op het Noordelijk front de laatste dagen geheel naar wensch is gegaan. Verscheidene Abessijnsche legeraan voerders gesneuveld. Naar het Italiaansche hoofdkwartier Donderdag heeft bekend gemaakt, heeft tusschen het 23ste bataljon van de afdee- ling Maravigna en de Abessijnsche troe pen bij Amba Sebat, in de buurt van Adoea, een bloedig gevecht plaats gevon den, waarbij aan Italiaansche zijde slechts eenige inheemsche soldaten gewond wer den. Aan vijandelijke zijde vielen o.a. de leider van de mitrailleurafdeeling van Ras Seyoem en het hoofd van het landschap Adoero. Ook bij Adoea is een bekend Abes- sjjnsch stamhoofd gewond. Een correspondent van het D.N.B. zendt het volgende telegram uit Asmara: De linkervleugel van het Italiaansche legér onder generaal Santini, is Dinsdag 15 kilo meter Zuid-Oostelijk van Adigrat opgerukt, en heeft daar den berg Edagamus bezet. De legerafdeeling Maravigna heeft verschillende hoogten en passen Noordoostelijk en Oostelijk van Adoea bezet. De troepen van Ras Seyoem hebben zich in het dal van Maraft Schoaitoe, 10 kilometer Noordoostelijk van Adoea, terug getrokken en verschanst, zoodat in de eerste plaats een zuiveringsactie noodig is, voordat de opmarsch naar het Zuiden kan worden voortgezet. Ongeregelde Abessijnsche troepen zijn waargenomen Noordwestelijk van Aksoem en verontrusten de streek van de grensrivier de Setit. Bijzonder veel beteekenis hecht men aan het innemen van den Edagamus, die op ongeveer 16 kilometer van Adrigat gelegen Is, waardoor deze plaats een natuurlijke verschansing is van groote strategische beteekenis. De bezetting vond plaats in den nacht. Volgens de Italiaansche oorlogscorrespon denten werkt men in koortachtige haast om de verbinding met het achterland te perfection- neeren. Uit Addis Abeba meldt Reuter: De moeilijkheid snel betrouwbare berichten van het front te verkrijgen heeft den laatsten tijd aanleiding gegeven tot oncontroleerbare geruchten. De berichten worden door koeriers overgebracht aangezien geen betrouwbare tele graaf- of telefoonlijn naar het front schijnt te bestaan. Ook is het moeilijk de berichten uit Addis Abeba naar het buitenland te zenden. De Italiaansche gezant te Addis Abeba, graaf Vinei, heeft den Negus verzocht hem voor zijn vertrek te willen ontvangen. Ook heeft Vinei den minister van buiten- landsche zaken verzocht hem te willen ont vangen. De coördinatiecommissie vangt met spoed haar werk aan. Van Abessijnsche zijde meldt men, dat er bij Adoea hevig gevochten wordt. De Abessiniërs zouden een waar bloedbad hebben aangericht. In het Zuiden rukken de Italianen op. Maarschalk Badoglio, de chef van den Italiaanschen generalen staf en de onder staatssecretaris van koloniën zijn naar het front in Oost-Afrika vertrokken. Men maakt daaruit op, dat Italië geen moeilijk heden in Europa verwacht. Albanië heeft in de Assemblée verklaard, aan sancties tegen Italië niet te kunnen deelnemen. Benesj richt een oproep aan Italië en Abessinië om zoo spoedig mogelijk de be middeling van den Volkenbondsraad in te roepen. Engeland verbiedt doorzending van een radiorede van Aloisi naar Amerika. In de Abessjjnsche hoofdstad worden de geruchten steeds luider over een veld slag aan het Noordelijk front. De Italianen zouden in Wolkait, Tigré en Agama trachten met artillerievuur en luchtaan vallen de Abessijnsche stellingen „storm- rjjp" te maken. Het zwaartepunt van den veldslag zou liggen in het gebied rondom Aksoem. Ook ten Zuiden van Adigrat zou een verhoogde oorlogsactiviteit merk baar zjjn. Een bevestiging van deze be richten kon nog niet verkregen worden, aangezien de telefoonlijn AdoeaAddis Abeba vernield is. Het bericht omtrent hevige gevechten rondom en in Adoea, waarbij de Abessijn sche troepen 2500 Italianen zouden ge dood hebben, werd aan Reuter verstrekt door iemand, die in nauw contact staat met het keizerlijk paleis. Een woordvoer der van de regeering verklaarde ook, dat hij reden had aan te nemen, dat het be richt juist was. De Italiaansche opmarsch ondervindt thans aan het geheele Noordfront ver traging, ten deele wegens het gebrek aan concentratie van sterke afdeelingen Abes- concentratie van sterkea fdeelingen Abes- sijnen op de lijn MeginaRasdascian AmbaAladi. De sterkte van deze troe pen wordt geschat op precies 40.000 man. Men verwacht, dat zich hevige gevechten zullen ontwikkelen, die bovendien zeer moeilijk zullen zjjn wegens het bergach tige terrein. Van de Noordwestgrens komen voorts be richten, volgens welke daar krachtige Abes sijnsche troepenbewegingen plaats hebben, wëlke voornamelijk geconcentreerd worden bij de rivier Setit. De Italiaansche troepen tra den hier vooreerst zeer voorzichtig op, aan gezien zij in verband met de nabijheid van de grens van den Soedan politieke verwikkelin gen willen voorkomen. Overigens schijnt de opmarsch op het geheele Noordelijke front niet krachtig te zullen kunnen worden voort gezet, alvorens de achterhoede versterkingen en -voorzieningen geheel gereed zijn, waarbij vooral het wachten is op artillerieversterking. Van het Somalifront komen berichten over Italiaansche troepenbewegingen, die ten doel hebben in Noordwestelijke richting op te ruk ken en het contact met de troepen van Santini tot stand te brengen. Ofschoon geen Abes sijnsche vliegtuigen boven Asmara verschenen zijn, hebben de autoriteiten toch veiligheids halve bevel gegeven, dat de stad des nachts in het duister gehuld moet zijn. De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extractefi uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nög doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDUSIROOP werkt thans 2x zoo Snel als voorheen! Een ongeëvenaarde werking tegeni hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 ct F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik 20.000 Abessijnsche vrijwilligers. Voor Addis Abeba legeren thans weer 20.000 vrijwilligers uit afgelegen gebieden, die met vrouwen en kinderen herwaarts getogen zijn en die zich thans aan den keizer als een gesloten vrijwilligerscorps aanbieden. De vertegenwoordiger van Abessinië te Genève, Tecle Hawiarate, een van de be kwaamste Ethiopische generaals, die eind examen heeft gedaan aan de militaire acade mie van Petersburg, is thans op zijn herhaald verzoek naar zijn land teruggeroepen om een commando op zich te nemen. Ten slotte zouden, volgens een bericht uit Abessijnsche bron uit Diredawa, de Abessi niërs Wal-Wal en War Dair hebben bezet. Na twee dagen is gisteren weer een offi cieel Italiaansch leger-bericht uitgegeven, waarin voor het eerst verliescijfers worden genoemd. Het bericht zegt o.m.: Gisteren hebben inlandsche infanterie en cavalerie tochten ondernomen in het vijan delijke gebied en een aantal vijandelijke troe- penafdeelingen verspreid. Tegen zonsondergang naderde Ras Selassie Guksa, de commandant van Oost-Tigré, onze voorposten en stelde zich met zijn afdeelin gen, eenige duizenden mannen, onder het bevel van generaal Santini. Kort daarop is ook Ras Kassa met zijn mannen naar onze zijde overgeloopen. De verliescijfers, die door eenige buiten- landsche bladen worden gepubliceerd, zijn leugenachtig. Voor zoover over het uitge strekte front kon worden vastgesteld, be dragen de verliezen: 30 dooden, onder wie 25 inlanders, 70 gewonden, onder wie 50 inlan ders, 33 inlanders worden vermist. De be richten over dooden en gewonden zijn onmid dellijk aan de familieleden bekend gemaakt. Verder verloren de Italianen een kanon, een mitrailleur, 134 geweren en 30 houders munitie. 2500 mensehen afgemaakt? Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, gaat daar het gerucht, dat de troepen van Ras Syoem Donderdagavond om 8 uur een tegen aanval op Adoea hebben gedaan, de stad heb ben ingesloten en de verdedigers, ten getale van ongeveer 2500 hebben afgemaakt, waarbij zij duizenden geweren, mitrailleurs, licht veldgeschut en een groote hoeveelheid muni tie hebben buit gemaakt. Ook de aanvallers leden zware verliezen. Men verwacht weldra een Italiaanschen tegenaanval. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, ziet Adoea er uit als een slagerswinkel. De stad is volkomen leeg, geen der beide partyen wenscht haar te bezetten wegens haar kwetsbaarheid voor artillerievuur. Een bevestiging? Reuter verneemt van het Abessijnsche ge zantschap te Londen het volgende: Wjj hebben uit een bron, die wy als be trouwbaar beschouwen, het bericht ontvangen van een hevig gevecht bjj Adoea, waarbij 2000 Italianen zouden zjjn gewond. EEN ITALIAANSCHE ONTKENNING! In officieele Italiaansche kringen wordt ontkend, dat Adoea door de Abessiniërs zou zijn heroverd. DE INHEEMSCHE SOLDATEN DESER- TEEREN BIJ HONDERDTALLEN. BEZORGDHEID OVER TOEKOMSTIG OPTREDEN DER ABESSIJNSCHE LEIDERS. VAN HET ZUIDELIJK FRONT GEEN NIEUWS. (Van onzen specialen correspondent W. F. DEEDES). Addis Abeba, Vrijdagavond. Ik voorspelde gisteren, dat het zwaartepunt der gevechten in het Noorden zou liggen. Het nieuws van vandaag bevestigt dit. Het Itali aansche leger vecht wanhopig in het Noorden om zjjn positie terug te winnen en het is de laatste dagen duideljjk geworden, dat de Ita liaansche generaals niet op snelle successen behoeven te rekenen. De Abessijnsche troepen zijn sterk en vol hardend. Behalve hun natuurlijke bekwaam heid om zich in een moeiljjke landstreek voort te bewegen, hebben zij leiders met groote strategische capaciteiten. De Italianen probeeren op het oogenblik niet alleen hun verworven posities op Abes- sjjnsch grondgebied te handhaven, maar vech ten eveneens om hun gezag in Eritrea, waar Abessijnsche troepen steeds verder optrekken zonder veel tegenstand te ontmoeten. In de hoofdstad heerscht hierover een alge meen zwijgen. Om de een of andere reden blijven de mi nisters ontkennen, dat zjj eenig belangrijk nieuws uit het Noorden hebben ontvangen. Dit is natuurlijk onaannemelijk. Ondanks dit officieele stilzwjjgen kan ik uit goede bron mededeelen, dat de Italiaansche positie zeer precair is. Het lot van Adigrat, dat naar men zegt na een moedigen aanval van Ras Seyoem heroverd was, is op het oogenblik onbekend. Ik verneem, dat de beslissing afhangt van het gevecht, dat de laatste 48 uur in den om trek woedt tusschen de Abessijnsche troepen en een troep blanke soldaten, die haastig van uit Eritrea te hulp gekomen zijn. Zij moeten de plaatsen innemen van de inheemsche sol daten, die uit het Italiaansche leger bjj hon derdtallen zjjn gedeserteerd. Men hoopt daardoor verdere desertie tegen té gaan, daar deze een van de ernstigste pro blemen der Italiaansche legeraanvoerders zjjn geworden. De vele berichten die te Addis Abeba over deze deserties aankomen, onder schatten vermoedeljjk nog den omvang hier-, van. Gedurende de laatste dagen zjjn de inheem sche troepen overal van het Italiaansche leger afgebrokkeld. Men gelooft, dat duizenden In heemsche militairen over de grens van Eritrea naar Abessinië zjjn gevlucht met groote hoe veelheden Italiaansche wapenen, voedsel en munitie. Men beweert, dat de Italianen op het oogen blik alleen zeker zjjn van hun blanke troepen. De inheemsche troepen, waaraan zjj zekere waarde hechtten, zjjn nauweljjks meer van be teekenis voor hen. Uit gesprekken met verantwoordelijke per sonen te Addis Abeba merk ik den laatsten tijd, dat, hoewel men volledig in successen in het Noorden gelooft, men eenigszins bezorgd is over het toekomstig optreden der leiders. Ras Seyoem en de schoonzoon van den kei zer riskeeren misschien te veel door overmatig zelfvertrouwen en hun te sterk onafhankeljjk- heidsgevoel. Velen gelooven zelfs, dat zjj hun tegenaan val reeds te ver hebben doorgevoerd. Ieder oogenblik kan het grootste deel van het Italiaansche leger tegen hen oprukken en zelfs een Abessjjnsch leger van 15000 of 17000 man zal het daartegen moeten afleggen. Het blijkt duideljjk, dat de verbinding tus schen de Abessijnsche regeering en de legers in het Noorden uiterst zwak is. Dit is onbe grijpelijk en wekt natuurlijk onrust. Officieel wordt herhaaldelijk verklaard, dat men geen nieuws uit het Noorden heeft ont vangen en niet weet welke de positie is. Men schijnt de propagandistische waarde van be richten over Abessjjnsche successen niet te voelen. De Italianen daarentegen buiten het ge ringste succes oneindig uit. Het officieele bul letin van vandaag was bjjvoorbeeld zeer on volledig. Het zeide alleen maar, dat een Italiaansche vliegmachine in Issa was neergeschoten en dat twee piloten en een hond waren gedood. Uit het Zuiden ontbreekt alle nieuws. (Copyright Morningpoat-A.N.P.). De Voïkenbondsvergadering heeft Don derdag besloten na o.a. verklaringen van de Italiaansche en Abessjjnsche gedele geerden te hebben aangehoord een coör dinatiecommissie voor de sancties in het leven te roepen, die niet zal zjjn een com missie uit de Volkenbondsvergadering of uit den Raad, doch een conferentie tus schen verschillende Volkenbondastatcn. Iederen staat zal een vertegenwoordiger in de commissie hebben. Alle berichten wjjzen er op, dat de Ita liaansche opmarsch in het Noorden ern stig belemmerd wordt. Door luchtaanvallen en artillerievuur tracht men de wel ver schanste Abessjjnsche stellingen rijp voor bestorming te maken. Intusschen wachten de Italianen op achterhoedeversterkingen. Gisteren is weer een officieel Italiaansch legerbericht gepubliceerd, volgens hetwelk eenige Abessjjnsche aanvoerders met hun manschappen zouden zjjn overgeloopen. Het bericht bevat ook de eerste officieele opgave van de Italiaansche verliezen, n.i. 30 dooden, waarvan 25 inlanders en 70 gewonden, waarvan 50 inlanders. 33 In landers worden vermist. De coördinatiecommissie heeft gisteren eenstemmig, mrnet onthouding van Hon garije, het voorstel van de commissie van zeventien inzake het verbod van wapen levering aan Italië, aangenomen. De ljjst van de verboden wapenen is geljjk aan die welke Roosevelt heeft opgesteld voor bet wapenembargo. Een nieuwe ondercommissie, die een studie zal maken van het verbieden van credietverleening aan Italië. Het schijnt voorloopig niet in de bedoe ling te liggen de hoofden van gezant schappen in Italië terug te roepen. Het Engelsche parlement is tegen 22 dezer bjjeengeroepen om de kwestie der sancties te behandelen. Het bericht omtrent de bezetting van den berg Edagamus wordt bevestigd. Ook verder schijnen de Italianen ver schillende hoogten én passen tusschen Adoea en Adigrat bezet te hebben. Onder de Abessijnsche gesneuvelden moeten eenige bekende aanvoerders zijn. Het tempo, waarmede de sanctie-con ferentie haar werkzaamheden vervolgt, doet vermoeden, dat de volgende week reeds de „lichte" economische en finan- cieele sancties van kracht zullen worden, terwijl ingeval Italië weigert den oorlog in Oost-Afrika stop te zetjen, nog vóór het einde dezer maand tot het instellen der „zware" economische sancties beslo ten zal kunnen worden. In de kringen van het Bondssecreta- riaat acht men de mogelijkheid niet uit gesloten, dat, wanneer het mocht bljjken, dat al deze maatregelen nog niet vol doende helpen, de kwestie van het instel len eener blokkade aan de kusten van Eritrea en Somaliland binnenkort ter sprake zal kunnen komen. EEN VELDSLAG TEN ZUIDEN VAN ADOEA. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, is er een ware veldslag begonnen ten zui den van Adoea. Reuter ontving dit be richt uit onzijdige diplomatieke kringen. De legers van Ras Syoem en Ras Kassa nemen aan dezen slag deel, welke tot dusver nog geen van beide partijen winst zou hebben gebracht. Men zegt, dat de Abessjjnen bljjken afleggen van heldhaf- tigen weerstand. RAS SYOEM GEÏSOLEERD. Ras Syoem, zoo zegt men, zou geheel zijn afgesneden van het gros van zjjn leger, dat bjj de tien duizend man telt, welke gelegerd zjjn in het dal van Maryam Sousula. Ondanks den schitterenden weerstand kon den zij dit gebied, dat een belangrijk strate gisch punt vormt, niet behouden. De Italiaansche vliegdienst heeft een con centratie van Abessjjnsche troepen ten Noord- Westen van Aksoem waargenomen, die de Italiaansche voorhoede zouden moeten lastig vallen. DE OPMARSCH VAN HET ZUIDELIJK LEGER DER ITALIANEN. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, is het Italiaansche Zuideljjke leger Donderdag be gonnen door het gebied van Ogaden naar het Noorden, in de buurt van Britsch Somaliland, zjj het op zekeren afstand, op te trekken. Sedert eenige dagen hebben Italiaansche bombardementsvliegtuigen het terrein verkend en bommen geworpen op Abessjjnsche troe penconcentraties. De Italiaansche troepen zijn, naar verder wordt gemeld, nog steeds bezig met de con solidatie hunner stellingen. Het gerucht gaat, dat de Abessiniërs uit Addis Abeba instructies hebben ontvangen de heilige stad Aksoem te ontruimen, ten einde een bombardement van de oude monumenten te voorkomen. Volgens een officieel Abessijnsch commu niqué hebben Italiaansche vliegtuigen bommen geworpen op Goharai, Teffara en Katama Ge- lamo, terwjjl boven andere steden vliegtuigen pamfletten hebben uitgeworpen. Voorts is het bericht ontvangen, dat Addis Abeba in staat van verdediging wordt ge bracht. Meer dan 100.000 man zullen in de hoofdstad worden geconcentreerd. Zij zullen uitstekend uitgerust worden. De Negus zou zijn geheele vermogen beschikbaar hebben gesteld om de hoofdstad tegen buitenlandschO indringers te verdedigen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5