DAGELIJKS een F0NCERS 1 Laatste berichten. en EXTRA 'IVoot §aanm Jlod qiot Jlod zd, Adoea niet heroverd. Kan de Volkenbond het Suezkanaal sluiten Van het Oostelijke front. Geen bommen op buiten- landsche missies en Roode Kruis inrichtingen. Van het Noordelijke front. De gevolgen van het Sanctie-besiuit. Is de Moessali niet in Italiaansche handen9 De eerste sanctiemaatregel Italië haalt grondstoffen vari oude slagvelden. de Sterke opleving van het goede renvervoer in den Donau. Paris Soir bepleit een reorgani satie van den Volkenbond. Bemiddeling van den paus? Voorzorgsmaatregelen in Egypte. De Belgische Congokolonie door Italië bedreigd? Het Engelsche parlement tegen 22 dezer bijeengeroepen. Het huwelijk van den prins van Asturie en de prinses van Bourbon En bovendien ééns per maancj een hoofdprijs van f500.-. u weet natuurlijk dat er sedert eeuwen geen beter cosmetisch middel bestaat dan het mengsel van palm- en olijfolie, waaruit de beroemde Palmolive zeep bereid wordt. Millioenen vrouwen gebruiken Palmolive dagelijks niet alleen als zeep, maar meer nog als schoonheidsmiddel! Stoom vaartberichten Abesssijnen bereiden tegenoffensief voor. HELDERECHE COI RAKT AW'ZAf'BftDAG '12 ÓCTOBER 1935. Aksoem. Naar Reuter uit Rome meldt, is men van opvatting, dat de Italianen Aksoem niet wil len bombardeeren, omdat het een heilige stad is. Zij zouden er de voorkeur aan geven te wachten totdat ze tengevolge van operaties in andere gebieden in hun handen zou vallen. De Italiaansche troepenverscheping duurt voort. Naar Reuter uit Rome meldt, heerscht er op de spoorwegen, die in Napels samenkomen, een groote bedrijvigheid. Honderden wagons met levensmiddelen en oorlogsmateriaal, be stemd om in de behoeften van het Italiaan sche leger in Oost-Afrika te voorzien, komen in steeds sneller tempo in Napels aan. Gisteravond is het transportschip Bianaca- roano, waarop zich Badoglio en Lessona be vinden, met meer dan drieduizend man aan boord naar Oost-Afrika vertrokken. Onder hen bevond zich de futuristische dichter Mari- netti, die als vrijwilliger naar Oost-Afrika gaat met den rang van kapitein. Verder zijn veel Italiaansche journalisten en vreemdelin gen meegegaan. Men verwacht dat de volgende dne dagen vijfduizend man naar Oost-Afrika zullen ver trekken. Aksoem nog in handen der Ethiopiërs. In officieele kringen in Rome wordt categorisch tegengesproken, dat Adoea zou zijn gevallen. Aangezien Aksoem een heilige stad is, hebben de Italianen deze niet gebombar deerd, wordt hier gezegd, Men wacht, tot de stad in Italiaansche handen valt ten gevolge van operaties elders. In officieele kringen te Addis Abeba wordt medegedeeld, dat twee Italiaansche vliegtui gen een vlucht uitvoerden boven het plaatsje Warens, in de noordelijk van Harrar gelegen provincie Issa. Een van de toestellen werd door leden van den Issa-stam met geweer schoten omlaaggeschoten. In het vliegtuig be vonden zich twee personen en een kleine hond, die allen den dood vonden. Dit bericht wordt bevestigd door een spe- cialen correspondent van Havas, die bericht, dat dit op 9 October geschiedde. Nu te Genève tot toepassing van oecono- mische en financieele sancties tegen Italië is besloten, rijst de vraag of wellicht in een later stadium ook de sluiting van het Suez kanaal voor Italiaansche schepen in aan merking zal komen. Men weet. dat de Suez kanaal Mij. zelf niet aan sluiting denkt en van oordeel is dat de< internationale conventie, te Konstantinopel in 1888 gesloten, dit ook ondubbelzinnig uitsluit in de bepaling dat het kanaal „altijd vrij en open zal zijn, zoowel in tijd van oorlog als van vrede, voor ieder handels- en oorlogsschip." Als de Volkenbondsraad de Britsche re geering krachten artikel 20 van het Hand vest (dit artikel verklaart verplichtingen of overeenkomsten die met het Handvestin strijd zijn ongeldig) zou veroorldven het Ka naal te sluiten dan kan de Italiaansche re geering deze opdracht voor het, Permanente Hol van Internationale Justitie in Den Haag wraken, op gfond dat de conventie van 1888 nog van kracht is en dat alleen Egypte, in- plaats van Engeland, de jurisdictie over het Kanaal bezit. 10.000 Italiaansche zieken. Fransche agenten hebben gerapporteerd, dat door het Suezkanaal 10.000 zieken van het Italiaansche leger in Oost-Afrika naar Italië worden vervoerd. Zij zouden lijden aan gele koorts en dysenterie. Volgens een bericht uit Athene zouden een groot aantal zieken, lijdende aan malaria, gele koorts en dysenterie op weg zijn naar de Dodecanesos. Zout in de waterbronnen. Het A. N. P. meldt uit Dzjiboeti: Men zegt hier, dat de Abessijnen zout wer pen in de waterbronnen, naarmate de Italia nen meer oprukken uit de richting van den Moessali (den berg in den Oostelijken front sector bij de grens van Fransch Somaliland). De Italianen zouden reeds hinder van dezen maatregel ondervinden. De Italianen zijn hier 25 mijlen doorgedron gen in de woestijn en zij staan dicht bij Aoessa, het gebied achter Fransch- Somali land. Het A. N. P. meldt uit Rome: Alhier is niets bekend van een verzoek der te Addis Abeba geaccrediteerde mogendheden, de buitenlandsche missies en de ziekenhuizen bij eventueele aanvallen uit de lucht op Addis Abeba te willen sparen. Men noemt het evenwel een natuurlijke zaak, dat de Italiaansche vliegers geen bom men werpen op de gebouwen der diplomaten en de onder de bescherming van het Roode Kruis staande inrichtingen, aangezien de vlie gers in hoofdzaak verkenningsvluchten ma ken en bommen slechts op troepencontingen ten worden geworpen en niet, aldus voegt men hieraan toe, zooals in tendentieuse be richten steeds weer wordt beweerd, op de burgerbevolking. I' De Italianen rukken vooruit ten Zuiden van Adigrat. Naar Reuter uit Rome meldt, bevestigt men daar, dat de Italianen den berg Edaga- mus ten Zuiden van Adigrat hebben bezet. Deze berg moet den karavaanweg van Addis Abeba naar de kust beheerschen. Daar deze kuststreek door Eritrea loopt, is hij voor de Abessijnen thans van weinig belang. Haar men zegt, was de Edagamus het eindpunt van een verwoeden wedloop tus- schen de Italianen en de Abessijnen. Vliegtui gen hadden gemeld, dat een krachtig contin gent van de troepen van Ras Seyoem zich in lf i,nc,h,tln? van den Edagamus begaf. Hier- op werd onniiddèlTijk eèn Colonne van' Italia nen en Aseari'k uitgezonden ofn dit'punU dat wiiAM»; de groots bi Strategische beteekenis [is,, bezet te hebber),,yppf-..#: Abesagpeq, De beklimming van den berg, die des nachts werd ondernomen, kostte den Ita lianen een groote krachtsinspanning, daar zij onder een ijzigen wind een hoogte van bijna 3000 m moesten bestijgen. De on toegankelijkheid van het terrein maakte het onmogelijk tanks te gebruiken. Men is van oordeel, dat het uiterst moeilijk zou zijn geweest den vijand weer te verdrij ven als men hem had toegestaan het eerst den top te bereiken. De komende moeilijkheden voor de Italiaansche troepen. Generaal-majoor Hoppenstedt, de militaire medewerker van het. Hamburger Fremden- biatt, schrijft een artikel over de moeilijk heden, die de Italiaansche troepen in Abes sinië zullen ontmoeten. De Abessijnsche bergen, zoo schrijft hg. zullen zich terdege doen gevoelen als een vijand, die hand aan hand werkt met het klimaat. Hoe dikwijls reeds heeft deze zelfde factor de schranderste en zorgvuldigst uitge werkte plannen niet doen mislukken. Als voorbeeld haalt de generaal de Britsche expeditie aan naar Magdala, dat halverwege Addis Abeba gelegen is, en die in 1868 werd uitgevoerd. Deze troep van 16.000 man, zoo schrijft hij, had 4y2 maand noodig om den korten afstand af te leggen van de kust naar Magdala en moest daarbij gebruik maken van 40.000 lastdieren, en toch, ofschoon slechts weinig tegenstand werd geboden, zou deze krachtige afdeeling tot staan zijn gebracht in de bergen, wanneer zij geen hulp had ont vangen door het verraad van den vorst van Tigre. De Fransche pers twijfelt aan de doel treffendheid der sancties. De Parijsche avondbladen van Donderdag zijn, vooral in verband met de verklaringen van Oostenrijk en Hongarije te Genève van meening, dat de oeconomische en financieele sancties tegen Italië slechts geringe practi- sche waarde zullen hebben, te meer daar men nog niet weet wat de houding van Duitsch- land zal zijn. Paris Soir geeft te kennen, dat Italië misschien wat in zijn bewegingen zal worden belemmerd, maar volstrekt niet ver lamd. Het zal voldoende van voedsel worden voorzien en de eenige grondstoffen, die het mettertijd zal missen en die het zoo noodig met contant geld zou moeten betalen, zijn petroleum en rubber. In de Liberté komt de voormalige minister en huidige senator Lémery scherp tegen de sancties op. „Zij zijn zoo schrijft hij öf niet doeltreffend en dan is het nutteloos ze toe te passen, öf zij zijn streng en doeltref fend en dan is het gevaarlijk en onzinnig ze toe te passen". In beide gevallen dient men zich van deelneming te onthouden en dit geldt vooral voor Frankrijk. Italiaansch vliegtuig gevallen. De opmarsch in Ogaden. Reuter meldt uit Addis Abeba: De Abessijnsche regeering deelt mee, dat bij den berg Atale bij Aksoem een Italiaansch vliegtuig is gevallen. Twee inzittenden kwa men om het leven, twee werden gewond. De Italiaansche infanterie moet oprukken in Ogaden, tusschen Gerlogoebi en Gorahai. Een Britsche firma wijst Italiaan sche bestellingen van de hand. De Britsche firma Ransomes en Napier deelt mede, dat zij een bestelling van het Italiaansche ministerie van koloniën voor groote machines ter waarde van 11.000 pond sterling heeft afgewezen. Verder heeft de firma een onderhandeling met de Italiaansche regeering over een groote bestelling afgebroken. Reuter meldt uit Rome: Van welingelichte Italiaansche zijde wordt vernomen, dat generaal De Bono, de gouver neur van Oost-Afrika, een telegram heeft zonden, waarin hij ontkent, dat Italiaansche troepen den berg Moessali, welke de grens naar Fransch Somaliland vormt, zouden heb ben bezet. Dit bericht is opzettelijk van Abessijnsche zijde verspreid, om een conflict tusschen Italië en Frankrijk uit te lokken. (Wij meenden, dat het bericht juist van Franschen kant bevestigd, zooal niet afkom stig was, schrijft de redactie van de N.R.C.) Het mooiste geschenk voor een Abessiniër. Een speciale correspondent van Havas deelt mede, dat het mooiste geschenk, dat men een Abessiniër kan geven een wapen is; derhalve heerschte groote vreugde in vele bevolkings groepen, toen de Negus aan een aantal klei nere stamhoofden met groote plechtigheid op het paleis wapens had uitgereikt. Hun wapens boven het hoofd zwaaiend be tuigden zij hun dank en verklaarden zij den Negus trouw te blijven. De Negus weet zeer goed de vaderlandsliefde van zijn onderdanen aan te wakkeren door hun de middelen te ge ven te bewijzen, dat zij in staat zijn hun land te verdedigen. Een vrouwelijk generaal. Paris Midi verneemt van een oorlogscor respondent in Abessinië, dat een vrouw zich aan het hoofd van 15.000 soldaten gesteld heeft, die aan het Noordelijke front vechten. Ze heet Waizero Sjamerza, dochter van een bekend stamhoofd en de rijkste vrouw des lands. Zij moet het leger uit eigen middelen bewapend hebben. De Abessijnsche kluizenaars komen te voorschijn. Marcel Griaule, die kenner van Abessinië, schrijft in 1'Oevre, dat kluizenaars uit hun schuilhoeken te voorschijn komen om den heiligen oorlog te prediken. Hun magere leden zijn slechts door smerige dierenvellen gedekt en ze spreken met overspannen stem. Ze wonen in hutten van takken, dichter bij de beesten dan de menschen en nochtans Ut mg en de 45 slagen op de oorlogstrommels iSnel als tot ,de militaire hoofden tot hen •"Wh A j ftwaii pemen ze .pet, .eepi^e,'meubel van hun hut, den van boven gekloofden staf, waarop ze, bedelend om voedsel, steunen of wel ze grabbelen zelf de wortels uit den grond. Ze vervloeken Italië en doen een beroep op de behandeling, die Christus wedervaren is, ter wijl de zonen van het toenmalige Rome toe keken. Engeland weigert een radiorede van baron Aloisi door te zeilden. Naar de Times uit Genève meldt,, heeft, Engeland reeds de eerste „sanctie" tegen Ita lië toegepast. De-directie der posterijen, hegft - namelijk geweigerd, een radio-voordracht van baron Aloisi inzake de behandeling van het Italiaansch-Abessijnsche conflict door den Volkenbond naar Amerika' door te gevgp.. i Deze - voordracht zou gehouden worden, in den vorm van een vraaggesprek met. een Amerikaanschen journalist, en via den offi- cieelen Engelschen zender Rugby Radio naar Amerika worden doorgezonden. Eenige minuten voor het begin zou ken Amerikaanschen verslaggever medegedeleld zijn, dat geen rede van Aloisi of een andefen Italiaanschen spreker over de Britsche fijn kon worden uitgezonden. Opnieuw verdaging, niet sluitjng van de Volkenbondsvergadering. Hij deelde mede, dat de omstandigheden, die 14 dagen geleden het wencshelijk maak ten, dat de Volkenbondsvergadering niet reeds gesloten, doch slechts verdaagd zou worden, ook thans nog van kracht zijn. Hij stelde dus voor in overeenstemming rhet de gevoelens van het bureau, de Volkenbonds- vergadering ook heden nog niet te Sluiter), doch haar slechts te verdagen, en den voorzit ter van de volkenbondsvergadering over jte' laten deze nogmaals te openen, indien zulks noodig zou schijnen. -ju De Volkenbondsvergadering heeft zich ztm- der discussie met dit voorstel van den voorzit ter vereenigd. Het slotwoord van BenCsj, Hierbij sprak Benesj nog een kort slotwoord voor deze periode van de zitting der Zestiende Volkenbondsvergadering uit. Hij wees er jop„ dat de Volkenbondsvergadering thans haar taak vervuld heeft, waarvoor zij in dfze periode geplaatst was. Aloisi verlaat Genève. Laval heeft gisterochtend te Genève nog fen onderhoud gehad met Aloisi, die ook de ver gadering van den Volkenbond bijwoonde, (gis terenmiddag om 1 uur vertrok Aloisi n^ar Rome. Maarschal Badoglio en staats secretaris Lessona naar Oost-Afri - fc. Maarschalk Badoglio, de chef van den genè- ralen staf van het Italiaansche leger, en Ljes- sona, de onderstaatssecretaris van koloniën, hebben zich aan boord van de Biancamano jin-, gescheept naar Oost-Afrika. Het vertrek van den chef van den generajen staf, maarschalk Pietro Badoglio, naar Opst- de pe- ht, ae- Afrika beschouwt men als een bewijs, dat regeering eenerzijds de voortzetting der o raties in Oost-Afrika van het grootste bék acht, en het anderzijds onwaarschijnlijk ac dat Europa door een conflict zou worden dreigd. Het A.N.P. verneemt uit Weenen: In de afgeloopen zes maanden heeft -jl: de Italiaansche regeering zorgvuldig dè ófidg. slagvelden van den wereldoorlog in het Nc or den van Italië doen afzoeken naar niet xot ontploffing gekomen granaten en hrokstük- ken van granaten en ander achtergeble'en oorlogsmateriaal. Ofschoon groote hoeveel heden granaten en kogels gevonden zijn, £ijn deze Italië toch duur te staan gekomen,' akh: gezien er tal van ongelukken bij het zoeken hebben plaats gevonden. Naar schatting zbu- den ongeveer 100 arbeiders door het ontplof fen van oude granaten om het leven zijn gekomen. Publicatie van de berichten bvef dergelijke ongelukken is echter streng ver boden geworden. In verband met den politieken toestand. Naar het D.N.B. uit Weenen meldt, hebben volgens een bericht in een Weensche courb.n]t de huidige politieke spanningen tot een 'be langrijke opleving in de goederentransporten op den Donau geleid. De maatschappij itot stoombootveikeer op den Donau zou het zqo druk hebben ,dat de 232.000 ton laadruimte, waarover de maatschappij beschikt, ni.etj in staat zou zijn alle opdracht uit te voeten. Zelfs de beide groote sleepbooten met 1000 ton laadruimte, die onlangs zijn gereed geko men, zouden geen merkbare verlichting kun-, nen brengen. In het bericht wordt erop ge wezen, dat in het bijzonder door Italië inge kochte goederen worden verscheept; ook van andere staten komen echter opdracht, b.v,. voor het vervoer van graan en van aardolie uit Roemenië. De sterke opleving van het Donau-trans- port is des te merkwaardiger, omdat, zooals bekend, de moeilijke oeconomische toestand dei laatste jaren- der stoombootmaatschappij tot een vergaande reorganisatie heeft ge dwongen. Het aandeelenkapitaal werd toen van 18.9 millioen schilling op 900.000 schillin gen tei uggebracht en later weer verhoogd tot 12 millioen schillingen. i Bovendien zou een Italiaansche groep. bestaande uit verschillende Italiaansche scheepvaart-maatschappijen voor 10 mil- lioen preferente aandeelen in handen heb ben gekregen. i Terwijl vrijwel de geheele Pargsche peiis blijft betoogen, dat de Fransche politiek aan het Volkenbonds-handvest moet vasthouden, ijs de medewerker voor buitenlandsche politiek van Parnis Soir van meening, dat de jóngste gebeurtenissen te Genève hebben aangetoond hoe langzaam en „verlammend" de procedure is. Frankrijk kan, naar het blad verneemt, daarom niet langer in de gevaarlijke positie blijven van een staat, wiens veiligheidsverdra gen alle binnen het kader van den Volkenbond zijn gesloten. De inmenging van den Volken bond is bedenkelijk zoodra snel handelen no<*- dig is. Men moet derhalve de diplomatieke onderhandelingen óf onttrekken aan den yer- lammenden invloed van Genève, öf den Volken bond grondig reorganiseeren. CENSUUR IN ITALIË. Personen, die vrienden of kennissen hebben in Italië, worden er opmerkzaam op gemaakt, dat in de laatste dagen, en dat zal in de toe komst wel zoo blijven, een strenge censuur wordt geoefend op de post en dat verscheidene brieven worden geopend. Voor personen, die Italië wenschen te bezoeken, is het van belang te weten dat men geen Italiaansch geld in het land mag brengen. Bezoekers mogen ten hoogste 200 lire in bankpapier bij zich hebben en voor de rest buitenlandsch geld. Wel kan men zooveel men wil hotelbons koopen en natuurlijk ook spoorwegbiljetten in het buiten land. De bedoeling van dit alles is de bescher ming van de lire en het tegengaan van den handel in lires in het buitenland, waar zij natuurlijk een veel lageren koers notee^en dan die hier officieel geldig is. Het A.N.P. meldt uit de Vaticaansche stad, dat daar in officieele kringen Donderdag de mogelijkheid niet uitgesloten werd geacht, dat Paus Pius VI op verzoek van Mussolini bij den Volkenbond zou intervenieeren in het Itali aansch-Abessijnsche geschil. Een nieuwe Italiaansche torpedoboot. De Italiaansche torpedoboot Perseus, is van stapel geloopen. Een Zweedsche ambulance voor Abessinië. De leiding van het Zweedsche Roode Kruis, heeft zich onder den broeder van den koning, prins Karl, in een oproep gewend tot het land en gelden gevraagd voor het uitrusten van een ambulance voor Abessinië. Zoo mogelijk zal deze ambulance reeds 22 Octóber naar Oost-Afrika gaan. Het Amerikaansche Roode Kruis. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft een oproep gericht tot alle 3709 afdeeling van het Amerikaansche Roode Kruis om bij te dragen voor het Abessijnsche Roode Kruis. Dit is de eerste campagne voor oorlogs doeleinden van het Roode Kruis sedert den grooten oorlog. Mersa Matroe voor de burger- luchtvaart gesloten. De Egyptische burgerlijke luchtvaartauto riteiten hebben, naar Reuter meldt, een order uitgevaardigd, waarbij het aan verkeersvlieg tuigen wordt verboden, te Mersa Matroe te landen. Zij zullen evénwel van het landings terrein Solloem gebruik mogen maken. Militaire revue te Alexandrië. Naar Reuter uit Alexandrië meldt, is giste ren in deze stad in tegenwoordigheid van den Hoogen Commissaris van Engeland, den eer sten minister van Egypte en 70.000 toeschou wers 'eên militaire revue gehouden. DE HOUDING DER VER. STATEN. i Naar Reuter uit Washington meldt, hejeft minister. Cordell Huil met nadruk de waar schuwing.. agn,, £m,erik,aa.nsche ourgers her haald, idat, indien zij handel drijven met ;de oorlogvoerende partijen, zij dit op eigen risico doen. f Op een socialistisch volksvergadering, Dinsdagavond in het Feestpaleis van het stadje Boom, in de provincie Antwerpen, belegd, heeft oud-minister C.. Huysmans, gewezen se cretaris van de Socialistische Internationale en thans burgemeester van Antwerpen een rede gehouden. Spr. wees daarbij op de tegenstelling welke tusschen den toenmaligen en den huidigen Mussolini bestaat en toonde nog aan. in ver band met den Italiaanschen inval in Abes sinië, dat Italië, „indien het Abessinië in zijn macht krijgt, vandaaruit, als militaire basis, met des te meer gemak naar de Belgische Congokolonie zal kunnen grijpen". EEN MANIFEST VAN DE LÉGION NATIONALE. Ten gunste van Italië. Onze corespondent te Brussel meldt ons, dat de fascistische organisatie Légion Natio nale op de muren van de hoofdstad en van verschillende andere steden van het rijk een manifest heeft laten aanplakken waarin de Italiaansche inval in Abessinië volmondig wordt goedgekeurd. Gisteravond waren vele dezer manifesten echter reeds geheel of ge deeltelijk afgerukt. De Engelsche regeering is van meening, dat het openbaar belang eischt, dat het parlement op 22 October bijeenkomt. De lord-kanselier en de voorzitter van het Lagerhuis zullen de twee Huizen derhalve tegen dien datum bijeen roepen. De nieuwe verkiezingen. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, is Don derdag 21 November voorloopig vastgesteld als de datum voor de verkiezingen, waartoe de opportunistische elementen in de conserva tieve partij de regèering hebben gedreven. Men had tot voor korten tijd niet verwacht, dat een man als Baldwin voor den wil van de meer derheid in zijn partij zou buigen. Verschillende grandes van Spanje en an dere hooge Spaansche persoonlijkheden be vinden zich op het oogenblik te Rome om heden de plechtigheid bij te wonen, waarbii in het huwelijk zullen worden verbonden de prins van Asturië, de derde zoon van den ko ning van Spanje en prinses Marie Mercedes de Bourbon. De plechtigheid zal worden gehouden in de Basiliek H. Maria ter Engelen De huwelijksinzegening zal plaats hebben door kardinaal Dalla Costa. aartsbisschop van Florence, die den bruigom tijdens Sn stijdietijd te Florence heeft leerèn kennen ...Donderdagavond werd de eerste receptie ge houden voor de Spqansche gasten, Duizenden IEDEREN DAG EEN NIEUWE WEDSTRIJD, Denk niet: „ik zou wel graag een nieuw rijwi hebben!'' - w.n er een! Of als U geld noodto hebt voor het een of ander, f 35.— in contanten} Hóe'? Al heel eenvoudig. De fabrikanten van Palmolive noodigen U uit in 30 woorden te zeo „<-n waarom U Palmolive zeep verkiest gen Maak gebruik van deze gelegenheid om een prijs te winnen en tegelijkertijd de eigenschappen van deze zeep in de praktijk te leeren kennen. Dagelijks worden er een Fongers rijwiel (waarde f 39.50) of f 35.— in contanten én 50 waardevolle extra prijzen beschikbaar gesteld, én bovendien ééns per maand een hoofdprijs van f 500 LEES DEZE EENVOUDIGE REGELS: Ga naar Uw winkelier en koop 3 stukken Palmolive zeep voor 37'/i ct Van hem ontvangt U alle bizonderheden. 0 Schrijf ons in 30 woorden of minder waarom U Palmolive zeep verkiest.Vermeld ook den naam van Uw winkelier. Wij kijken niet naar literaire waarde - de'beste idee zal winnen. 0 Stuur Uw opgave naar Palmolive, Postbus 671, A'dam-C., onder bijvoeging van 3 zwarte banden van de Palmolive verpakking. Het staat, ieder vrij zoo vaak in te zenden als hij wil. Voor iedere inzending 3 zwarte banden bijvoegen. t Zaterdag 12 October. 1 Tóöneelve'reeiix'gXng „Excelsior",' Casino. 8'u. Zondag 13 October. Revue-voorstelling Frits Schakels, Casino8. u. Donderdag 17 October. Demonstratie Ver. van Huisvrouwen, Mits is Sacrum, 8.15 Zaterdag 19 October. Filmvoorstelling ten bate Natuur-Historisch Museum, Tivoli, 3 u. Dual Meet, 8 uur. Gewestelijke Turnkring, Casino, hebben deze receptie bezocht, waarbij de ex- ltoning, zijn familie en de beide verloofden de gelukwenschen in ontvangst namen. De prins van Piemont zal de huwelijksinzegening bij wonen. De infante Juan is het vijfde kind van ko- ning Alfons. Hij kreeg den titel van prins van Asturië, nadat zijn beide oudste broers afstand hadden gedaan van hun recht op den troon. Stoomvaart .»Iy. Nederland. Johan de Witt, u„ 11 Oct. v. Southampton. Johan v. Oldenharnevelt, u., 10 Oct v Co lombo. Marnix v. St. Aldegonde, t„ 10 Oct. v Algiers Poelau Bras, u., 9 Oct. v. Belawan Tabinta, t„ 11 Oct. v. Marseille. Tawali, u., pass. 10 Oct. Dungeness. Kon. Ho». Lloyd. Amstelland, u„ pass. 10 Oct. Dungeness. Eemland, t„ 10 Oct. v. Santos. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, t„ 10 Oct. te Suez. Blitar, 10 Oct. te Hamburg. Kota Baroe, t„ 10 Oct. te Suez. h'ota Radja, t„ pass. 10 Oct. Finisterre Palembang, u., pass. II Oct. Dover Tapanoeli, t., pass. 9 Oct. Point de Galle, Kon. Paketv. Maatschappij. Houtman, 9 Oct. v. Singapore N. Holland, 10O ct. te Melbourne N. Zeeland. 9 Oct. v. Singapore. Roggeveen, 9 Oct. te Manilla. Sipore, 10 Oct. v. Belawan Addis Abeba, (Aneta), 13 October. In Abessinische kringen verluidt,' dat de legeraanvoerders Ras Seyoem, Ras Kassa en 1006000 ma Vereenigd met hun b e n n\ Pen een te&en°Hensief voor Abessvns o aan h0t °0Stelijk front wonJen 7U1 vooHnn aanvallen v°orbereid. De Negus zal voorloop,g nog te Addis Abeba blijven de «X» "ab«h« 12' October. Het is droevig om het te constateeren. maar wij leven weer in den ban der krantenverkoopers. Zij beheerschen in onze groote steden weer het stadsbeeld, zij bepalen weer onze' stemming, zij bederven weer ons humeur.- Ik ken een vriendelijke dame, die uit den.oorlog den ..grooten" een heilige vrees en een onheiligep afkeer heeft overgehouden voor (respectievelijk; van) couranten, die luidkeels doof dè straten werden gevent. „Zij beteekenen nooit iets goeds". En nog, jaren daarna kromp ze in een, als ze hoorde, hoe de krantenverkooper door de straten schetterde en aankondigde hoe de een of andere bokser of voetbalclub verslagen was. „Wie is er nou weer ver slagen?" vroeg ze dan schuw. De vreedzame sport is weer vervangen door feen frisch- fröhlichen Krieg en de krantenjongens groeien er in. Ze kennen geen grooter genot dan ons 5000 dooden te kunnen presenteeren, om de simpele waarheid, dat het aantal dooden en gewonden recht evenredig is niet hun ontvangsten. Voor zoover zij zich daarbü aan de feiten houden, kan niemand hun dit euvel duiden, nademaal in dit ondermaansclie nu eenmaal „de een zijn dood de ander zijn brood" is. maar er zijn gevallen die to nadenken stemmen. Het straatpubliek is lichtgeloovig, en bet zijn sterke krantenjongensbeenen, die weelde dragen... Was het niet in de 1 „Peter", dat Franciska Gaal een armen z»er^ ver uitbeeldde, die van wanhoop kran^ jongen werd? Hij zou eens laten zien. men zijn kranten kwijt werd: Negenjn0 kind doodt zijn vader en zijn moeder!! Er stond niets van in de krant, maaroe, bladen vlogen bij tientallen weg. Aangem digd, sloeg hij forscher accoorden aan.^ Achtjarig knaapje doodt zijn familie- Zesjarig jongetje vermoordt zijn va e moeder en zijn zusje! —Vierjarig kind doodt zijn ouders! Een tweejarige zuigeling schiet zijn familie neer! Hij was „los." q Ik moet de laatste dagen telken Franciska Gaal denken. „Peter" be. aas(.eine' r alleen op de film. Onze groote steden len weer van „Peter's." trani" Gistermiddag zag ik weer, bij ee.[1[lCtuuf halte, zoo'n slimme vos. die de conll(ie jta- raak schoot: Een groote ramp voor lianen! Een reusachtige ramp voor zocbl zocht- anen! Iedereen kocht en zocht, en zocht. En deed tenslotte of hjj niets Ik lachte, omdat ik zoo slim f?®w ^,annft'1 er niet in te vliegen. Nietwaar. ngVV,jgheid men een beetje ervaring en 'eve heeft... t,.aat 's Avonds, om half 11, 'ieP 'k per aa".' en holde achter een krantenvt i ro£P' die m(j gelokt had, met den dnng^ ]&at3ts „Het laatste nieuws! Leest nieuws!"' En kocht... van prU „Het Laatste Nieuws", het t> a sel. Haven van Nief)vve^'e^ >rok^ ve1" ■MftVis* naar Harlingen het Eng- 3 10 Oct. 1935. Aangekomen van Londen e

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6