Laatste berichten. BUITENLAND »4 HELDERSCHE COURANT VAN DONDET OAG 24 OCTOBER 1935- Ben cycioon op Sicilië. „Iedere man, die thuis wordt aangetroffen, wordt opgehangen" Staat van beleg op St. Vincent. De Negus vliegt voor 't eerst Rede van Baldwin. Trekt Italië een divisie uit ibye terug De indruk van Hoare's rede te Addis Abeba. Beweging in het Zuiden Guerilla in het Noorden. Werkt de H. Stoel voor een compromis? 300.000 Abessiniërs tegenover 140.000 Italianen. Burgerlijke Stand Boer' "-1 R «.5»-: De „Drente" wordt gesloopt- Iweede Kamer. DIEFJES EN DIEFJESMAATS. Den laatsten tijd werd Bloeroendaal onvei lig gemaakt door eenige inbrekers, die o.a. ook Maandag j.1. kans hadden gezien zich een aantal sleutels toe te eigenen van een perceel aan den Militairenweg te Overveen, dat op dit oogenblik verbouwd wordt. •Gisteren werd aan de politie medegedeeld, dat personen waren gezien in een villa aan den Terhoffweg. Toen de politie daar aan kwam waren de indringers verdwenen. In den loop van den middag echter heeft men de daders kunnen achterhalen: het waren eenige jongens van den leeftijd van 11 en 13 jaar. Dit leidde tevens tot opsporing van den dief stal uit het perceel Militairenweg. Het bleek, dat ook dit het werk was van een troepje jongens. Al de gestolen voorwerpen zijn in beslag genomen. Buitenland. WEER EEN DEVIEZENPROCES. Twee geestelijken staan terecht. Gisteren is te Berlijn een proces begonnen tegen dr. Otto Seelmeyer, vicaris-generaal van het bisdom Hildesheim, en tegen den geeste lijke Wilhelm Freckmann, secretaris-generaal van de Bonifacius-vereeniging in Paderborn. Zij worden ervan beschuldigd een bedrag van 120.000 mark aan deviezen naar Nederland te hebben gesmokkeld. ZIJN 3SSTE. Dinsdag heeft de heer M. Berends te Mill, aangifte gedaan van de geboorte van zijn drie en twintigste kind. Tachtig huizen Verwoest. Bij Trapini in het gebied van Paceco heeft een hevige cycloon gewoed. Tachtig huizen zijn verwoest en nog verscheidene andere hui zen staan op het punt in te storten. Er zijn geen slachtoffers, maar de schade is aan zienlijk. Paceco is befaamd om zijn kweeke- rijen van komkommers en meloenen. BOSCHBRANDEN IN CALIFORNIË. In verschillende deelen van Zuid-Californië woeden zware boschbranden, die zich door den sterken wind nog steeds uitbreiden. De schade aan de bosschen is reeds ontzaglijk groot. Ook eenige woonhuizen, alsmede een sanatorium vielen aan de vlammen ten prooi. Bij den brand in het sanatorium kwam een van de patiënten in de vlammen om, terwijl de ove rige zestig patiënten gered konden worden. Verschillende plaatsen worden ernstig be dreigd. Duizenden arbeiders uit de werkver schaffing helpen mede aan de bestrijding van het vuur. Aan het boschbeheer te San Fran- cisco is verzocht, zoo spoedig mogelijk des kundigen op het gebied van bestrijding van boschbranden per vliegtuig naar de bedreigde gebieden te zenden. Te Santa Ana woedde tegelijkertijd een zware zandstorm, die het noodzakelijk maakte de wegen af te zetten, daar door het zand verblinde autobestuurders talrijke botsingen veroorzaakten. Nabij Huntingtpn-Ijeach heeft een windhoos 18 olie-boortorens omverge worpen. I .1 DE BRITSCHE „ANTI-SLAVÉN- BEWEGING". De bekende Engelsche Anti-Slavery-Socie- ty richtte in 1932 'n schrijven tot de Foreign- Office, waarin o.a. het volgende geschreven stond: „Twee millioen menschen zijn in Abes- synië" het eigendom van anderen; de regee- ring aldaar heeft vergeten, dat het land slechts onder voorwaarde van afschaffing der slavernij tot den Volkenbond mocht toetre den. Uit het schrijven van een Britsch offi cier: „Een der weinige Europeanen, die per soonlijk een slavenjacht bijgewoond heeft, vertelde mjj, dat de Abessijnsche regeering ondanks de gedane belofte aan Genève, den slavenhandel eenvoudig toelaat. De slaven handel, zoo zeide hij, is de eenige tak van handel, welke aldaar bloeit! De Negus, zoo zegt hij verder, zou de slavernij gaarne zien afgeschaft, dochhij is de eenige, die deze wensch koestert Het in Engeland veel gelezen werk „Slaves and Ivory" gewaagt van de barbaarsche toe standen, welke men in Abessynië aantreft. Ook enkele Fransche schrijvers publiceerden werken over dit onderwerp; van hen zijn bekend: Marcel Graile, Henry de Fonfreid en Henry Rebeaud. Freiherr von Prokaskza schreef: „Abessynië, die schwarze Gefahr!" Doch al deze werken werden geboren in een tijd, toen de politiek de geesten nog niet ver ward had. Men zou aan de beweringen dezer schrijvers daarom meer geloof kunnen schen ken, als aan de werken, welke thans wor den gepubliceerd en „ad usum delphini" schij nen te zijn geschreven „Iedere man, die na ontvangst van dit be vel thuis wordt aangetroffen, zal worden op gehangen", aldus eindigt het bevel tot alge- meene mobilisatie in Zuid-West-Abessinië, waarvan de Reuter-correspondent te Khar toem een afschrift heeft weten machtig te worden. In dit mobilisatie-bevel wordt verder ge zegd: ieder wordt gemobiliseerd; alle jongens, die sterk genoeg zijn om een speer te dragen en alle mannen worden naar Addis Abeba gezonden. Getrouwde mannen moeten hun vrouwen meenemen, opdat die voor hen het voedsel kunnen dragen en bereiden en zij, die geen vrouw hebben, moeten maar een onge huwde vrouw meenemen. Vrouwen met kinderen behoeven niet te vertrekken, maar haar mannen moeten zich dan door andere vrouwen laten vergezellen. Blinden en kreupelen en lammen en zg, die geen lans kunnen dragen, zijn vrijgesteld. Groote geheimzinnigheid. Er hebben den laatsten tijd aan het Zuidelijke Abessinische front geheimzin nige bewegingen plaats, die klaarblijkelijk bedoeld zijn als voorzorgsmaatregelen te gen een verwachten Italiaanschen aan val. Deze bewegingen worden echter streng geheim gehouden. Men vleit zich met de hoop, dat men er door deze groote geheimzegel in zal slagen de ïta- liaansche legerleiding volkomen in het duister te laten aangaande de Abessini sche stellingen. Aan het Noordelijk front ia de toestand vrijwel geljjk. Ook hier is voldoende natuur lijke dekking voorhanden en ook hier tref fen de Abessiniërs. geheimzinnige voorberei dingen. Niemand weet iets af van de op han den -zjjnde militaire operaties, maar men looft, dat de Abessinische legerleiders voor nemens zijn bij verrassing den aanval te be ginnen op een plaats, die daarvoor bijzonder geschikt is, teneinde aldus een einde te ma ken aan den druk van de It&li&ansche troe pen in het Noorden. Aan het Noordelijk front hebben Italiaan sche vliegtuigen strooibiljetten uitgeworpen, waarin wordt gezegd, dat de zoon van Ras Koeksa is benoemd tot gouverneur van de gebieden Allawa en Takasa. De kroonprins van Abessinië zal binnenkort in de hoofd stad aankomen om tijdens de afwezigheid van den negus de regeeringszaken te leiden; dr negus zal over tien dagen naar Dessie ver trekken. De keizer heeft een rauwvleesch-banket aangeboden aan 20.000 strijders van gene raal Abeba Damtoe, den gouverneur van het Gamo Gota-gebied. Voor dit banket werden 320 stuks vee geslacht. Het terrein bij het paleis bleek ontoereikend te zijn om alle gas ten te bergen. Bij dit rauw-vleesch-festijn hebben de stamhoofden wederom blijk gege ven van hun loyaliteit jegens den keizer, en tevens laten zien, op welke wijze zij hun vijanden zouden dooden. In verband met de onlusten die te Kings- town zijn voorgevallen, is de staat van beleg afgekondigd. Mariniers van Britsche oorlogs schepen helpen met de bajonet op het ge weer de orde handhaven. Onder de blanken heerscht groote onge rustheid, daar zij een aanval van de negers vreezen. Reeds zijn verschillende plantages geplunderd. De opstandelingen slaagden er in Kingstown van de rest van het eiland te Isoleeren door een brug te vernielen, en de spoorwegtunnel en de verbindingswegen te versperren. In de stad zelf is alles rustig. Men schrijft de ongeregeldheden toe aan ontevredenheid onder de arbeiders, die aan gewakkerd wordt door het rassenbewustzijn als gevolg van den Abessinischen oorlog. „STAKERS ONDER DEN GROND" KRIJGEN VOLDOENING. Al hun voorwaarden door de mijn eigenaren aanvaard. De stakende mijnwerkers in Zuid-Wales, die ruim een week onder den grond hebben door gebracht, zijn volkomen tevreden gesteld. De mijneigenaren hebben namelijk al hun voorwaarden aanvaard. DEENSCHE REGEERING BOEKT SUCCES. Blijkens de definitieve resultaten van de verkiezingen voor het Folketing (de Tweede Kamer) hebben de socialisten 6 zetels ge wonnen. De liberalen verloren 10 zetels, de conser vatieven 1 zetel. De nieuwe agrarische partij verkreeg 5 zetels. De positie van de andere partijen is onveranderd. WEENSCHE HEIMWEHR BLIJFT ONDER FEY'S LEIDING. Provinciale chefs keuren fusie goed. In de bijeenkomst van provinciale leiders der Heimwehren, gaf Stahremberg opnieuw uiting aan het voornemen der regeering om een algemeene militie te vormen uit de be staande burgerwachten. De vergadering keur de deze hervorming met algemeene stemmen goed. De positie van Fey als leider van de Heim- wehr te Weenen blijft onveranderd. In poli tieke kringen verwacht men, dat hij deze we«k met Stahremberg een particulier onder houd zal hebben ter vaststelling van de toe komstige politieke orienteering der Heim- wehr-beweging na de vorming der militie. De speciale correspondent van het „Han delsblad" vertelt aan zijn blad; „Nu stapte de keizer in zijn eigen machine en voor het eerst in zijn leven steeg hij op om een vlucht te maken boven zijn hoofdstad. De oude Fokker reed meer dan 400 meter zon der den grond te verlaten en het was voor de toeschouwers een angstig oogenblik toen het verouderde vliegtuig dichter en dichter bij de. boomen kwam, die het vliegveld omzomen. Tenslotte, toen een ongeluk reeds onvermij delijk scheen, steeg de machine op en scheerde nog juist over de boomtoppen heen. De keizer vloog in de richting van Dessié( waarheen hg binnenkort per auto zal reizen. Binnen korten tijd had de Fokker eenige af- deelingen van de keizerlijke garde ingehaald, die de hoofdstad gisteren hebben verlaten op weg naar het front. Geruimen tijd later passeerde hij het leger van zijn oorlogsminister, Ras Moeloegeta, die een week geleden van Addis Abeba vertrok ken is. Na deze vlucht keerde de keizer naar het vliegveld van Addis Abeba terug en poseerde uit de machine stappend minzaam voor de vele fotografen, die zich op het veld hadden verzameld." DE SOWJET-UNIE IN HET VERRE OOSTEN. Het half-officieele blad „Sjanghai Nippo" verklaart, dat een vertegenwoordiger van den „binnenlandschen kring" van de Kwo min tang en de vertegenwoordiger van Sowjet- Rusland in Buiten-Mongolië, Talrof, een ge heim pact van samenwerking hebben afge sloten tot versterking van de Russische strijd krachten aan de grens van Mantsjoekwo, te genover een meer passieve hoving van de Chineesche autoriteiten tegenover de coramu nisten, die zich terugtrekken in de richting van Kansoe en niet ingrijpen in de betrekkin gen tusschen Sowjet-Rusland en Buiten-Mon golië. In het begin van zijn rede kondigde Baldwin aan, dat het Huis Vrgdag ontbonden wordt en de candidaatstellingen op 4 en de verkiezing op Donderdag 14 November gehouden worden. Baldwin zeide ter toelichting, dat de ver kiezingen of onmiddellijk gehouden moesten worden of anders om technische en financieele redenen uitgesteld tot in het voorjaar Maart of April. Aangezien de internationale toestand drin gend een nieuw mandaat voor de regeerinj wenscheltjk maakt en er tevens in de eerst komende weken eenige kalmte ln de ontwik keling van den buitenlandschen toestand mag worden verwacht had de regeering tot onmid dellijke ontbinding besloten. Komende tot de buitenlandsche politiek zeide de eerste minister, dat Engeland absoluut trouw blijft aan het Volkenbondspact; En geland blijft evenwel bereid elke gelegenheid aan te grijpen om een regeling van het Itali- aansch-Abessijnsche conflict tot stand te bren gen. De regeering zal alles doen wat zij kan door bemiddeling van den Bond, zooals deze op het oogenblik is, vervolgde Baldwin. Nooit was onze geest bezield met oorlog, zelfs het ge bruik van dit woord is gevaarlijk voor den geestestoestand, vooral in die landen, waar slechts wordt gelezen wat door de regeering wordt verspreid, (applaus). De premier ging nu over tot de herwapening die de regeering, als zij aan het roer bleef, moest voorstellen omdat alle drie departemen ten van defensie thans achter waren geraakt in manschappen, materiaal en voorraden bjj andere landen. Het voorbeeld van Engeland om zijn bewapening te beperken was niet ge volgd en hieruit moest de regeering de eenig mogelijke consequentie trekken n.,1. dat het dus noodzakelijk was de bewapening van En geland te herzien en weer op het peil te bren gen dat den vrede zou verzekeren. Wat moest en wat kon er van de collectieve veiligheid, het eerste en eenige doel van de Volkenbondspolitiek, terechtkomen zonder een sterk Engeland, dat aan zijn betoog kracht zou kunnen bijzetten als dat noodig zou blijken? Spr. had gesidderd bij de gedachte wat een half weerloos Engeland in die omstandigheden zou beteekenen. Wanneer de kiezers mij hun vertrouwen blijven schenken, besloot de pre mier, dan is ons eenige doei den Volkenbond sterk te maken voor vrede door collectieve veiligheid. (Applaus). Uit de debatten lichten wij het volgende: De oppositie-liberaal Hicks zeide, dat de regeering den Volkenbond tot een instrument des vredes moest helpen maken en niet, zoo als thans, tot een van oorlog. Herwapening in alle landen kan ook onder de schoonst klin kende leuzen slechts tot een uiteindelijk resul taat ieiden: oorlog en niets anders dan oorlog. Scherpe critiek van Lloyd George. De scherpste veroordeelaar van de buiten landsche politiek der regeering1 was Lloyd George. Hg begon met te zeggen, dat onder j de huidige conditie het een dwaasheid was om over Abessinië en werkloosheid te spre ken. De bewering van den premier dat er thans een luwte was in de spanning tusschen de mogendheden, was vo.gens Lloyd Gorge verbijsterend. Zal er ooit een kritieker tijd zijn dan de huidige? Was er in den grooten oorlog een oogenblik geweest, dat meer on heilspellend was dan dit? Was de spanning geluwd, dan kon dat alleen beteekenen, dat de regeering ongewenschte waarborgen aan Italië had gegeven. Verder ging Lloyd George voort met te zeggen, dat de toestand tusschen Italië en Abessinië ni< t verbeterd was, wel die tus schen Italië eu de andere groote mogend heden. Er hing de laatste dagen iets in de lucht om den druk op Italic te verminderen. Wat was dat? Lloyd George eindigde met te vragen, of de lancties hielpen den toe vloed van ontplofbare stoffen en ander oor logsmateriaal naar Italië te verminderen. Minister Eden ontkende in de eerste plaats dat de regeering langzaam en niet energiek genoeg was opgetreden bij de ontwikkelings fasen van het conflict. De vrede en de col lectieve veiligheid waren in de toekomst on getwijfeld mogelijk bij een vrij laag niveau van internationale bewapening maar zoolang dit niveau nog niet bepaawas, was het voor Engeland zelfmoord en afstand doen van den rang van groote mogendheid om een rol te Genève en elders in de wereld te willen spelen zonder de middelen om die rol uit te voeren. Maar er moesten nog eenige dagen ver- loopen voor de afkondiging der sancties in werking zou overgaan en spr. hoopte dat in dezen tijd een overeenkomst nog mogelijk zou blijken. Meer kon 3pr. niet zeggen, maar hij eindigde met de verzekering dat de regeering pal bleef staan in haar steun aan den Vol kenbond en van dien politieken weg geen schrede naar links of rechts zou afwijken. Zoowel uit Rome, als uit Parijs en Lon den is gisteravond het bericht gekomen, dat Italië een van de drie divisies, die zich op het oogenblik in Lybië bevinden, zal terugtrekken. Uit Rome meldde Reuter het in dezen vorm, dat men als waarschijnlijk en nabg kon achten de terugtrekking van een deel van de strijdkrachten, die zich op het oogenblik in Lybië bevinden, parallel met het terugtrekken van een zeker aantal eenheden van de Engelsche vloot, die zich op het oogenblik in de Middellandsche Zee bevinden. Deze maatregel zou door de Italiaansche regeering genomen zgn als een bewijs van den verzoenenden geest, welken zij onder de hui dige omstandigheden wil toonen, in het bij zonder als gevolg van de publiekelijk door Engeland gegeven ophelderingen en de be sprekingen, welke in he paleis van Venetië en het Chigi paleis hebben plaats gehad, bespre- kingen, waarvan de bedoeling was den wedcr- zijdschen wil tot vrede in een concreten vorm te fce! ;rtV,,aTnen. In den loop van de kabinetszitting van gister heeft de Engelsche ministerraad kennis kun nen nemen van het rapport van den ambas sadeur te Rome over zgn onderhoud Van Dins dagavond met Suvich ten aanzien van de maatregelen, welke ontspanning zouden kun nen brengen in den toestand in de Middel landsche Zee. Er is dus alle aanleiding te den ken, dat het gebaar van Mussolini bewijst, dat op dit punt tusschen de twee hoofdsteden over eenstemming bereikt is. De algemeene indruk, die Hoare's rede te Addis Abeba maakte, is als volgt: Engeland begint zich thans uit de Abes- sjjnsche aangelegenheid terug te trekken. Het feit, dat Hoare zoo duidelijk verklaard heeft geen oogenblik te hebben gedacht en te denken aan militaire sancties, moet wel een uitnoodiging lijken voor Mussolini den oorlog voort te zetten, zonder vrees voor een werke lijk ingrijpen in zijn actie door de leden van den Volkenbond. Toen de eerste berichten over de oeconomische sancties in Abessinië ontvangen werden, dacht men hier, dat deze Italië binnen drie maanden zouden dwingen een einde te maken aan het avontuur. Na de rede van Hoare is men te dien opzichte sceptisch geworden, aangezien men inziet, dat zonder de mogelijkheid van uiteindelijke mili taire sancties er in den muur, die men oeco- nomisch rondom Italië zou willen opbouwen, genoeg bressen zullen overblijven om Italië een doorzetten mogelijk te maken. Hoewel dit alles uiteraard door niemand zoo scherp geformuleerd en zoo duidelijk uit eengezet wordt, kan men na de rede van Hoare de hier heerschende gevoelens toch wel als volgt samenvatten: Abessinië heeft niet meer dat vertrouwen in den Volkenbond én zijn actie, als voor de rede van Hoare nog het geval was. 1>E TOESTAND AAN DE FRONTEN. De berichten van het zuidelijk front maken melding van een treffen van de troepen van ras Desta met de Italianen in het dal van de wedi Sjebëli. Zij worden echter tot dus verre niet bevestigd. Verder is het aan de fronten rustig ge weest. Wel hebben de Italiaansche vliegtuigen aan het Noordelijk front met vernieuwde activiteit verkenningsvluchten uitgevoerd boven Tigré, in het bijzonder langs de gren zen van Danakil, waar de troepen van Dedzjazmatsj Kassa oprukken. De Italianen schijnen in deze troepen, die op het oogen blik 20.000 man sterk zijn, doch die een ver sterking verwachten van een even zoo groot aantal soldaten, onder leiding van Wagsjoem Kaleda, die thans in de buurt van Makallé zijn en verder oprukken in de richting van Dera, een gevaar te zien voor den linker vleugel van hun front. Men verwacht, dat uiterlijk aan het begin van de komende week, de Italianen zullen trachten Dezdjazmatsj Kassa's troepen tegen te houden, wat tot ernstige gevechten aanleiding zou kunnen geven. Te Addis Abeba heerschte gisteren opwin ding in verband met het feit, dat eenige legerautoriteiten hun meening, dat binnen eenige dagen de eerste groote veldslag te verwachten is, kenbaar maakten. Deze op winding werd nog versterkt door het bericht van het treffen van de troepen van ras Desta, die zich met zijn soldaten bij het dal van de Wedi Sjebeli had geconcentreerd, om daar den Italiaanschen opmarsch tegen te houden, met de Italianen. De soldaten van ras Desta zijn in aantal grooter dan die van de Italianen en het gevecht zou plaats hebben op den rechtervleugel van ras Desta's troepenmacht. Het andere gedeelte van de Italiaansche troepen, die niet langs de Sjebeli, doch recht streeks naar het Noorden zou trekken, schijnt zijn opmarsch eveneens te hebben hervat. ITALIË VINDT DE ONTSPANNING MAAR ZOO ZOO Woensdagavond wordt er van bevoegde zijde, naar het D.N.B. uit Rome meldt, met grooten nadruk op gewezen, dat ook na de in de laatste dagen ingetreden ontspanning, de goede wil, dien Baldwin en Hoare te kennen gegeven hebben, nog niet m voldoende mate in daden is omgezet en dat in het bijzonder de op gang gebrachte Geneefsche sanctie machinerie nog niet tot stilstand gebracht is. Zoolang dat niet het geval is, kan men in Italië moeilijk voldoening te kennen geven over de minieme teekenen eener ontspanning en de verdere ontwikkeling geenszins met bijzonder optimisme tégemoet zien. Hoe de Italiaansche bommen werpers vechten. Op het oogenblik wordt een voortdurende guerilla gevoerd in het gebied van Tessenei, aan de uiterste Westgrens van Eritrea, op èen hondertal kilometers ten Noorden van de rivier de Setit, die Eritrea scheidt van het land der Amhara's, die onder het gezag van Abessinië staan. In dezen sector verschillen de operaties van die aan het front van Tigré. Het opruk ken in colonneformatie zou namelijk in dit gebied onmogelgk zgn. Uit Addis Abeba meldt een Reuterbericht, dat van het Noordelgk front voortdurend berichten binnenkomen dat bewoners van de door de Italianen bezette gebieden zich voe gen bij de Abessinische strgdmacht te Ma- kalé. De vrouwen worden afzonderlijk onder gebracht en de mannen worden ingedeeld bjj de troepen om mede te vechten in den ko menden Abessinischen tegenaanval. Ook de bevolking van Agamé vlucht naar Makalé. Groote groepen van de volgelingen van Ras Koeksa, die zich aan de Italianen heeft overgegeven, hebben hem thans verla ten en zijn op weg naar Makalé. In de kringen van het Vaticaan denkt men, dat de Heilige Stoel rustig maar krachtig aan het werk is, om haar invloed aan te wenden voor een compromisregeling. Sinds de Paus zijn verklaring aflegde in het Castel Gandolfo op 28 Augustus, heeft hij geen andere verkla Ten behoeve van de bemanning van het s.s. „Kerk plein", dat te Egmond strandde, zijn ladders langszij aangebracht ring gegeven van gelijke belangwekkendheid en de Paus is klaarblijkelijk niet van meening dat het oogenblik rjjp is voor verdere verkla ring van zijn gezichtspunt. Het maakt echter den indruk, dat de Paus toch indirect doet wat hij kan om het con flict in Afrika te beëindigen en eenige auto riteiten beweren, dat hij ten zeerste sympa thiseert met de plannen van Laval. Het Zuidelijk leger, onder bevel van Ras Desta, heeft order gekregen Gorahai tot eiken prijs te verdedigen, hetgeen er op zou wgzen, dat de eerste groote veld slag aan het front, dat zich van Gorahai tpt Jijiga uitstrekt, gekenmerkt zal wor den door uiterst feilen tegenstand. Drie honderdduizend Abessiniërs zullen tegen over ongeveer 140.000 Italianen staan. De strategische belangrijkheid van Gorahai is zeer groot, het beheerscht de voornaamste bronnen. Het is als een ster, die het middel punt vormt van een stralenkrans van wegen, die naar uiterst belangrijke punten leiden. De inneming van Gorahai door de Italianen zou hun het meerendeel der verschrikkingen van een langen strijd in de dorre en ongezonde vlakte besparén. „dailv teiJcguaph" Verboden. De „Daily Telegraph", die men te Rome beschouwt als het orgaan van Eden, wordt niet meer in Italië toegelaten. Van officieele zijde geeft men als reden voor dit besluit aan, dat het Londensche blad onverstoorbaar voortgaat met een tenden tieuze campagne tegen Italië en onjuiste be richten over dit land verspreidt. KATHOLIEKE MISSIE WORDT GEMOLESTEERD. De Katholieke missie in Kaffa, in Ethiopië ondervindt thans overlast. Vgf paters en zes nonnen der missie te Sajo werd verzocht naar Gambeida, aan den Nijl, te vertrekken, van waar zij verder naar Khartoem kunnen rei zen. Er bevinden zich thans geen andere mis sies in Kaffa. DE VLOOTCONFERENTIE. Naar Reuter uit Londen verneemt, zjjn daar maatregelen genomen, om dit jaar een vloot-conferentie bijeen te roepen. En men is van oordeel, dat de vgf belanghebbende mo gendheden gepolst zijn, of ze begin Decem ber bijeen zouden kunnen komen. Volgens een rapport uit Tokio zou men 2 December als begin der conferentie hebben voorgesteld, maar dit is niet officieel beves tigd. Duitschland en Rusland zullen niet ter conferentie worden uitgenoodigd, aangezien zij niet aan het verdrag van Londen en dat van Washington hebben deelgenomen. DE ONLUSTEN OP ST. VINCENT. De gouverneur van St. Vincent, een de» Kleine Antillen, heeft gister naar Londen ge seind, dat de toestand te Kingstown thans rustig is maar nieuwe onlusten waren uitge broken in het 5 K.M. verder gelegen Camden Park waar opgewonden negers de blanken op koffie- en katoenplantages bedreigd hadden. De werkloosheid en de oorlog in Abbessinië hadden de hoofden van eenige honderden negers op hol gebracht en zg hadden een lorrie met vrijwilligers uit Kingstown die naar een der bedreigde plantages was gezonden aangeval len. Hierbij waren een politie-inspecteur en 6 agenten gewond. Een der negers was gedood en 16 gewonden waren in behandeling genomen De aankomst van een sloep met 24 matrozen in gTefneur in staat gesteld thans ook patrouilles in de buitendistricten in te richten en de toestand was thans rustiger. De voor lopige staat van beleg bleef tot nader order van Den Helder Van 22—23 Oct. 1935, ONDERTROUWD: P. van Egemat en D. H. Egberts; C. J. Waij en J. Schrander; J. H. omma en C. A. v. Beusekom; G. v. Hamers- In Mei\Er.A;/' Woudenberg: A. de Winter en M. J. F. Buck; J. A. W. Bos en G. Ko ning; C. A. de Moor en M. F. Muyn' H Bruin Haggenmü!,er; O. /j.'Spfll™ t^'»T»1J»nSe en E' Christiaanse. F r J' Louwerse—Marijs, z.; J H VB™m~Kroos' Pronk—Zoer, d 'h. J. Kaan—Luinstra, z.; M. Groet— SS' z':, °°*tho1 Ki„pr,d, Br™™1 j- °- a"*- 1 h. Uit Egmond. Naar wij vernemen heeft men afgezien van pogingen tot berging van de bij Egmond ge strande sleepboot „Drente". Het vaartuig zal worden gesloopt. voorloopig verslag van de tweede kamer over sanctie-ontwerp. MET MEMORIE VAN ANTWOORD, Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp: Voorbehoud der bevoegd heid tot het nemen van nadere maatregelen ter bevordering van de internationale samen werking tot het voorkomen of het beëindigen van vijandelijkheden. Zeer vele leden verklaarden zich met de strekking van dit wetsontwerp te kunnen ver eenigen al is met dit wetsontwerp de geheele materie van de economische sancties, ais voorzien in art. 16 van het Volkenbondsver drag, geenszins uitputtend geregeld en al is de aanleiding tot de indiening betreurens waardig. Zrj waren van 'óordéel, dat'Neder land de verplichtingen, wélke, uit: het Volken bondsverdrag voortvloeien met betrekking tot het toepassen van economische sancties tegen een staat, die in strjjd met dat verdrag tot een aanvalsoorlog is overgegaan, nauwgezet behoort na te komen. Eenige andere leden konden deze opvatting in het geheel niet deelen. Een dezer leden ver klaarde zich tegen elke sanctiepolitiek van den Volkenbond. Een ander lid beklaagde zich er eveneens over, dat de Regeering met betrekking tot een zoo belangrijk wetsontwerp een zoo sobere toelichting heeft gegeven. Zijns inziens kan het ontwerp, indien het wet wordt en er uit voering aan gegeven wordt tegen Italië, ons land niets anders brengen dan ernstige econo mische en financieele nadeelen. Dit lid kon niet anders zien dan dat hegeen thans te Genève geschiedt, wordt ingegeven door de imperiale belangen van het Britsche Rijk. Het effect van de te nemen sanctiemaatre gelen, zoo meende dit lid, zal gering zgn, de haven te Rotterdam zal naar zgne overtuiging den nekslag worden gegeven, doordat het scheepvaartverkeer met Italië zeer sterk zal worden ingekrompen. Ook de Nederlandsche relaties met Duitschland worden benadeeld. Heeft de Regeering zich rekenschap gegeven van de ernstige schade, welke Nederland zal lijden, doordat het de monden van den RÜtt beheerscht, en Duitschland, ziende, dat het verkeer op den Rijn tengevolge van deze maat regelen niet langer geheel vrij zal zijn en het dus in sommige omstandigheden niet langer op de Rotterdamsche haven kan rekenen ster ker in de autarkische richting gedreven zal worden. Van de zijde der voorstanders rees tegen deze verschillende beschouwingen krachtig verzet. Deze leden gaven als hun oordeel te kennen, dat Nederland het ideëele doel van den Volkenbond, het bevorderen van den we reldvrede, zooveel mogelijk moet steunen. Memorie van antwoord. Deze verscheen zeer kort na het Voorloopig Verslag; hierin wordt o.a. gezegd: Hoewel het niet uitgesloten is, dat van d# sanctiemaatregelen enkele groepen of perso nen profgt zullen trekken, zullen de rnaaJ* regelen in haar geheel zonder eenigen twijf direct economisch nadeel aan de staten, dis daaraan deelnemen, toebrengen. Maar deze overweging doet de regeering geen oogenb1 aarzelen, zich niettemin van haar verdrags verplichtingen te kwijten. Van een staat a Nederland mag niemand een andere houding verwachten. Volkomen bewust van de economische c® financieele nadeelen, die toepassing van sanctie-bepalingen in het Volkenbondsverdrag den staat zou kunnen toebrengen, be Nederland het Volkenbondsverdrag aanvaar* Nederland behoort niet tot de staten, die, hun gevraagd wordt, het gegeven woord g stand te doen, zich op grond van econom s en financieele overwegingen aan die verp tingen onttrekken. Nog steeds staat Ne1 •and, gelijk in 1920, toen het bij de toctr ,(1C( tot den bond deze verplichtingen aanvaar' of op het standpunt, dat de tegenwaarde v deze economische nadeelen gevonden w01' de verhoogde rechtszekerheid en voilif- die de deelneming aan den Volkenboi" teden brengt. R de Dat er onrecht is in de w eld, hetv Volkenbond niet in staat is op te hcff<m')jtcng mag een zich onttrekken aan de ,Ilde het Volkenbondsverdrag op de leden i» verplichtingen niet te rechtvaardige».

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 14