KIN O IDD De Heldersche Courant als huisvriend voor de Texelaars. 't Zand. Wieringen. Wieringerwaard. HELDE COURANT Woensdag 30 October, in d'Oranjeboom, Marineberichten. HELDERSCHE COURANT VAK' DONDERDAG 24 OCTOBER 1935. Afscheid burgemeester Haringhuizen van Wieringerwaard. Bezoekt den Kindermiddag van de Heldersche Courant met Uw kinderen Den Burg, des namiddags 2 uur Toegang vooi1 kinderen van abonné's 10 cent Voor kinderen van niet-abonné's 15 cent Kindermiddag Heldersche Courant op Texel. A s. Woensdag 2 uur in hotel .d'Oranjeboom.' MARKTBERICHTEN f Keukengerechten. Haven van Nieuwediep 11 VERGADERING HOOFDINGELANDEN. De agenda van de openbare vergadering van Hoofdingelanden van den Anna Pau- lowna-polder op Zaterdag 26 October 1935' des voormiddags te tien uur in het Polder huis, vermeldt de volgende punten ter be handeling: 1. Notulen. 2. Mcdedeelingen. 3. Voorstel om goed te keuren, dat de wedde van den sluiswachter aan de Kleine Sluis is bepaald op i50. benevens het genot van vrije woning en erf. 4. Voorstel om in te gaan op het voorstel van de Liquidatiecommissie van de N.V. Spoor-(tram-)weg Wieringen-Schagen, be treffende afkoop van onderhoudsplicht van kunstwerken in de buiten gebruik gestelde baan. 5 voorstel om de ry-ijzers op de aanbruggen te Kleine Sluis te vervangen door een teerdek, met machtiging, bij gunstig resul taat, ook andere houten brugdekken van rij-ijzers te ontdoen en een teerdek te geven. 6. Vaststelling van de rekening van den Anna Paulownapolder over het jaar 1934. 7. Vaststelling van de begrooting voor 1936. Hierbij besluit tot het aangaan van een kasgeldleening tot een maximum van 100.000 en machtiging tot het uitvoeren van op de begrooting uitgetrokken werken in eigen beheer. 8. Rondvraag. FILMAVOND. Dinsdagavond werd alhier een filmavond gegeven, uitgaande van de I.G. Farbenindustrie, afd. Land- en Tuinbouw. In verband met het mooie meer werden een 6-tal films, allen be trekking hebbend op het gebruik van stikstof- meststoffen, in de openlucht vertoond Een pl.m. 200-tal boeren sloegen met belangstelling een en ander gade, Ook voor de tentoonstelling a.b. van genoemd schip bestond Woensdag, nogal belangstelling. VEREENIGING KLEUTERSCHOOL. Voor den a.s. jaarlrjkschen feestavond der Ver. Kleuterschool heeft het bestuur een po pulair tooneelstuk in het programma opge nomen. Het is n.1. John Webster's beroemde „Vadertje Langbeen" (Daddy Long-Legs), dat zoowel op tooneel als cinematografisch een groot succes verwierf. Onder regie van mevr. de HaanBosker is men thans druk aan het. repeteeren. De hoofdrollen zijn in bekwame handen en zorgvuldig heeft men de rollen verdeeld, opdat het stuk zoo goed mo gelijk tot zijn recht zal komen. KERKDIENST DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Donderdag 31 October 1935 des avonds 7.30 u., Hippolytushoef Ds. H. W. Meihuizen Z - BUIj.GERLI.JKE STAND VAN WIERINGEN van 1823 October. j GEBOREN: Maike Berëndinaj d, v. B. Eui- dema en M. Vellema. ONDERTRÓüWdGééhe.'' GEHUWD?'Geene. OVERLEDEN: Geene. BRANDSTOFFENBIJSLAG. S i - M.i.v. 27 October a.s. t/m. 28 Maart 1936 zal evenals vorig jaar .aan bij de werkverschaffing geplaatste personen éen brandstöffentoe^lag van ten ..fyoogste 1.— per week worden iver- strekt. Aan gehuwde en ongehuwde kostwinners en aan op zich zelf'wonende personen met eigen meubilair eveneens. Kostgangers krijgen deze bijslag "niet. Hippolytushoef DE BRAND IN DE ELFT. Gaven wij in een vorig bericht óp, dat bij den brand der boerderij van den heer D. S. Lont de inboedel van den heer J. Koops niet verzekerd was, thans kunnen wjj berichten, dat dit wel het geval was. WIELERCLUB „WIERINGEN". Vrijdag a.s. des avonds 8 uur houdt de Wielerclub een algemeene vergadering in hotel „Centraal". BEROEP AANGENOMEN. De weleerw. heer cand. J. J. Oranje, hulp prediker bij de ger. kerken te Den Oever en Hippolytushoef, heeft het beroep naar de ger. kerk te Paesens c.a. aangenomen. LEZING Ds. MEIHUIZEN. Hedenavond te 8 uur houdt Ds. H. W. Mei huizen in de consistorie van de Doopsgezinde kerk een lezing over en uit „Bartje" van Anne de Vries. B.K. TOONEELVER. „ST. HIPPOLYTUS". Zondag 3 November geeft deze tooneelver- eeniging haar eerste uitvoering voor leden en donateurs in de Concertzaal van den heer S. A. Vëerdig. Opgevoerd zal worden het blij spel in 3 bedrijven „De Geldman van Geer- laar", door Jac. Ballings. POLITIE. Verloren: een reserve-wiel met banden van een treiler-auto. ?f.Vu?.nden: 6611 bniine alpino-muts. ic ingen bij den gemeentebode. Den Oever 3IANDOLINE VEREENIGING „OOST-WIERINGEN". Daan en Tommy naar Den Oever. Da mandolinevereeniging „Oost-Wieringen" directeur de heer S. Bruul, laat zich door de tijdsomstandigheden niet uit het veld slaan, doch benut elke zich voordoende gelegenheid om de bevolking van Den Oever en omstreken een avond de zorgen van het dagelijksch be staan te doen vergeten. Thans heeft „Oost- Wieringen" naar wij vernemen voor hare op Zondag 24 November te houden uitvoering ge- engageerd de beide artisten der klein kunst Daan Pool en Tommy Bouman, die reeds zoo herhaaldelijk hebben blyk gegeven de kunst te verstaan hun publiek op gezonde en koste lijke wijze te boeien. „Daan" en „Tommy", 2 toovernamen, voldoende om zonder meer de concertzaal van Jurrie Lont te doen volstroo- men. Nadere bijzonderheden t.g.t. per advertentie in, dit blad. Maandag 21 October 1935 des namiddags 2 uur vond een openbare vergadering plaats, waarin de burgemeester afscheid nam van den Raad. De raadzaal was tot de uiterste hoeken ge- iryüld. t Na óe opening sprak de burgemeester zijn afscheidsrede uit, waaraan wij ontleenen: Ingaande 1 Jan 1895 was ik klerk ter secretarie te Nieuwe Niedoijp en 26 Mei 1896 volgde mijn indiensttreding hier. Ruim 40 jaren dienst dus. Omgevlogen zijn ze. Tot 1931 behoorde de gemeente tot de laagst belastingheffende van het rijk: daarna zijn de belastingen, waar de gemeente zonder eenigen rijkssteun alle werkeloosheidskosten heeft te dragen terwijl de draagkracht ver mindert, belangrijk opgeloopen en in 1935 zelfs ten top gestegen. Ten behoeve van het werkloosheids-subsidiefonds moet 8000 worden afgestaan zonder iets uit het fonds te trekken. Ook voor 1936 zal geen aanspraak op de gewone bijdrage gemaakt kunnen wor den .De diensten '33 en '34 sloten resp. met 5840 en 6900 batig slado. Voor '35 en '36 is dit dito. De gemeentebesturen zullen m.i. nimmer uit het oog moeten verliezen en wederkeerig moeten aanvoelen dat zij w,ederkeerig de be langen der ambtenaren haar redelijkheid hebben voor te staan en administratiefwerk naar waarde -hebben te schatten. Bestaat een dergelijke verhouding, dan kan de jvrucht (laarvan niet uitblijven. Nu ik aan hét einde van mijn loopbaan sta, kan ik verklaren mijn Woord te hebben gehouden en overeenkomstig mijn principe te hebben gehandeld. Met weth. Sijbrandt heb ik als zoodanig maar kort samengewerkt. De heer Koster is reeds 12 jaar weth. en het is ook speciaal tot hem dat ik mij richt. Mijnheer Koster er zijn jaren geweest waarin wij elkander niet verstonden, na uw treden in het Dag. Bestuur kwamen we in nauwer contact. Het werd een beter leeren kennen en begrijpen en ten slotte vonden we eikaar. Onze inzichten over maat schappelijk werk liepen in groote lijnen paral lel en als gevolg daarvan heb ik in het collego steun aan u gehad. Ik betuig u wel mijn er kentelijkheid daarvoor. Van het geheele be stuur kan ik in goede verstandhouding schei den. 't Is mij een groot genoegen, dat dit ook het geval is ten aanzien van het tegenwoor dige personeel. De Burgemeester sprak vervolgens ver schillende van zijn medewerkers toe en ten slotte tot zijn vrouw het volgende: Bets, jij hebt als mijn geheel vertrouwde lief en leed met me gedeeld. Je hebt me op gewekt als er een miskenning was, waar ik waardeering verdiende; jij hebt me geremd als ik te hard van stapel ging. Je hebt me geraden en bijgestaan, steeds wanneer dit te pas ikwam. Innig 'dank ik je daarvoor. In zekeren zin mocht ik je wel vergeving vragen, dat ik zoovéél van mijn vrijen tijd ten bate van anderen aan jou en óns gezirt onttrok. Ik zal mijn afscheidsrede sluiten en wel met uit te spreken den uit den grond van mijn hart voortkomenden wensch, dat het bestuur de zelfstandigheid voor onze gemeente zal mogen behouden en dat de algemeene toe stand spoedig zal verbeteren,; de welvaart ook hier weer zijn intrede zal doen en dat het onze mooie Wieringerwaard, waarvoor ik met liefde mijn werkkracht heb gegeven in lengte van dagen met haar bevolking goed zal gaan. v j Applaus. Wethouder Koster krijgt vervolgens het woord en zegt, te weten, dat burgemeester Haringhuizen zijn betrekking lief had en om hiervan afstand te doen is moeilijk. Maar het schenkt voldoening te weten, dat uw werk gewaardeerd wordt. Vervolgens leest de heer Koster een brief voor van oud-wethouder Sleutel, welke wegens gezondheidsredenen niet aanwezig kan zijn, waarin deze waardeering uitspreekt voor alles wat Haringhuizen voor Wieringerwaard heeft gedaan. Namens den raad dankt spr. tenslotte den burgemeester, voor wat hij voor de gemeente is geweest. De heer Blauboer voert als oudste raads lid het woord en overhandigt den burgemees ter namens de raadsleden een foto van den Burgemeester te midden der raadsleden. De heer Haringhuizen beantwoordt de spre kers en sluit zijn laatste vergadering. In de gymnastiekzaal. Hier deelde weth. Koster mee, dat zoo juist een telegram was ontvangen, waarin vermeld stond, dat de burgemeester was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door notaris Komen namens het comité uit de burgerij. Hij overhandigde den heer Ha ringhuizen een schilderij. De heer Siesweröa, h.d.s., sprak namens het personeel en schoolarts en overhandigde als blyk van waardeering een vaas crysanten. De heer K. Laan, gemeente-secretaris te Amersfoort, sprak namens de oud-volontairs en overhandigde een album, geteekend door Jb. Egmond, gem.-secretaris te Meppel. De heer K. Zijp sprak namens het Polderbestuur. Mr. Breebaart, burgemeester van Zijpe, bood een courantenbak aan, tevens de ver sierselen, verbonden aan de Ridderorde. Nog spraken: de heer Kamman, voorz. v. d. Ned. Bond v. Gemeente-ambtenaren, burgem. Loggers van Barsingerhorn, burgem. Keuris van Anna Paulowna, en tenslotte rijksveld wachter Samplonius. Burgemeester Haringhuizen beantwoordde de talrijke sprekers en dankte voor de ca- deaux en talrijke bewijzen van waardeering. 's Avonds bracht de altijd actieve muziek- vereeniging den burgemeester een serenade, waarbij voorz. Van der Kolk den burgemees ter dankte voor alles wat hij voor de muziek vereniging had gedaan. Het corps werd door den burgemeester uit- genoodigd even binnen te komen. Burgemeester Haringhuizen is afgetreden, wie zal zyn opvolger zijn? mmmmimmni|||||||n|Mfl|||!|||||||||||||M 1 Een tiiddag van onschuldige pret. Een middag van Vreugde I Zie de bizonderheden op de aanplakbiljetten en in het bericht, elders op deze pagina llllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIUMIHIIIIIIII v De laatste gelegenheid voor nieuwe "abonné's om nog mee te doen aan de winterpu/./.le, uitgeschreven door de Heldersche Courant. Een hoofd prijs van 25Ó gulden. Een tweede pr\js van 100 gulden, een derde prijs van 50 gulden, een vierde prijs een dames- of heerenrijwiel naar keuze, en tal van andere luxe- en practische eadeaux. De Heldersche Courant telt tal van trouwe lezers op Texel en heeft veel goede vrienden, niet alleen onder de ouderen, maar vooral ook onder de jeugd van Texel. Om dien band TexelDen Helder steeds steviger te maken, breidt de Heldersche Courant haar terrein op Texel steeds meer uit. Vorige maand nog heeft zij eenige tientallen nieuwe abonné's op Texel geboekt. Daar moeten er meer bij komep én daar kunnen er meer bij komen. Nu we volop in het leesseizoen zijn en de gezellige winteravonden zooveel vrijen tijd laten om ons in de gebeurtenissen in binnen- en buiten land te verdiepen, moet de vriend, die op populair-overzichtelijke wijze u daarover in licht, ook uw huisvriend worden. Dat is de Heldersche Courant Wy geven nieuwe abonné's een laatste gelegenheid om nog mee te doen aan onze groote winter-puzzle, die honderden ge zellig en spannend bezig houdt. Wij ver bonden aan de oplossing van'deze pjtazle een hoofdprijs van 250 gulden, een twee den prijs van 100 gulden, een derden van 50 gulden, een vierden prijs, een dames- of heerenrywiel naar keuze, een vijfden prijs, een kinderrijwiel en tal van luxe- en huishoudelijke eadeaux. Hét totaal aan geldpryzen en eadeaux voor i deze winter-puzzle bedraagt niet minder dan zeshonderdvijftig gulden. i( i 'i y De puzzle bestaat uit de samenstelling' van een slagzin, waarvan wekelijks niihstens één letter, op een der advertentie-pagina's, of in een ingezonden mededeeling, geplaatst wordt. Men knipt deze letter uit en plakt ze op op een kaart, die door ons verstrekt wordt. Wanneer de laatste letter verschenen is, zendt men de kaart in en dingt mee naar de groote geld- of andere prijzen, die onder de goede oplossers verloot worden. Voor nieuwe abonné's op Texel is dit de laatste gelegenheid om nog mee te doen aan de winter-puzzle. Bovendien ontvan gen zy nog een gratis bewijs van toegang tot onzén Kindermiddag te Den Burg, waarvan men de bijzonderheden elders op deze pagina vindt. Abonneert U dus nu!!! Geeft U op aan een onzer agenten of aan den colporteur, die U in het begin van de vol gende week komt bezoeken. Weekabonnementen 0.13. Kwartaalabon nementen 1.65. V V I MARKTOVERZICHT. De wolveehandel was Maandag aan de markt van weinig beteekenis; er werden slechts een 9-tal schapen verhandeld en vier lammeren. De prijzen waren nogal vry goed; gemiddeld 11 gld. per stuk voor oude schapen en 8 gld. per stuk voor lammeren. Rammen gingen voor prijzen van 16 tot 20 gld. De rundveehandel was van meer béteekenis. Verhandeld werden een 12 tal koeien; de prij zen liepen nogal uiteen. De duurste gingen voor pl. m. 150. Graskalveren stonden er enkele zeer goede; de prijzen liepen van 16 tot 40. Nuchtere kalveren deden pl.m. 6.50 per stuk. Voor een goede big betaalde men ongeveer 17 p. stuk. Varkens op de boerderij doen 21 k 22 cent per pond. Kippen aan de markt golden pl. m. 45 ct. Aan de eierenveiling liep de prijs der kip eieren nog ongeveer een dubbeltje p. 100 stuks op. Betaald werd een middenprijs (eieren van 60 kg gemengd) van 4.60 p. 100 stuks. In de afgeloopen week is de wolhandel in de gemeente levendig geweest; er is veel wol verhandeld voor 60 ct. per kg. Op de marlet werd echter niet meer geboden dan 55 ct. VERGADERING R.-K. .MIDDENSTAND. Vrijdagavond werd in Hotel „De Zwaan" te Den Burg een algèm. ledenvergadering 'vkn de Afd. Texel van den R.-K. Middenstand ge houden, waarin als spreker optrad de. heer' Mol, lid van het Hoofdbestuur. Nadat de héér C. Schoenmaker de vergade ring had geopend, en de heer J. van Beem de notulen had gelezen, kreeg de heer Mol het woord. Spr. behandelde het onderwerp: „De bescherming van den middenstand"; Na eers met vreugde geconstateerd te heb ben, dat dit jaar de. nood van den middenstand in de Troonrede, voor het eerst genoemd was, en deze regeering daarmede blijk gaf, den middenstand té Willen 'sfétfaièff, maande de heer Mol aan oré te beginnen zélf den mid denstand te steunen. Slechts een goed ge ordende middenstand kan steun iverwachten. Vooral dient strijd gevoerd tegen coöperatie én groot-winkelbedrijf. 'Door de warenhuizen te steunen graaft de middenstand zijn éigen graf. Verder gaf spr. in overweging samen te werken met andere sociale groepen als Volks bond en L.T.B. Deze hebben dezelfde belangen bij het herstellen der maatschappelijke orde. Men moet echter met goed omlijnde plannen naar voren komen, dan heeft men kans van slagen; als er in den middenstand onderling oneenigheid heerscht, bereikt men niets. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd, vooral door den heer M. Witte, oen ruim gebruik gemaakt. Bij de rondvraag deelde de heer P. Verberne op een desbetreffende vraag mede, dat de tarieven van de T.E.M. zullen, worden ver laagd, doordat het vast recht zal. worden ver minderd. ÏVérder werd voorgesteld om Pastoor Bone kamp van De Cocksdorp uit te nopdigen hier te komen spreken, en daarbij dan ook andere vereenigingen uit te noodigen, die dezelfde be langen hebben als de R.-K. Middenstand. Dit voorstel oogstte veel bijval. Het bestuur nam op zich te trachten dezen wensch ver vuld té krijgen. Hierna sloot de heer C. Schoenmaker.. OVERGEPLAATST. i I De ZeerEerw. heer L. van Ruyven; pastoor, te Den Burg (Texel), is als zoodanig benoemd te Rotterdam (St'. Jósef-parqchie). Tot pastoor te Den Burg f is benoemd' Ge WelEerw. heer P. Brinkman, thans kapelaan in de Rozenkranskerk te Amsterdam'. Pastoor Van Ruyven is sinds Juli 1929 pas toor te Den Burg geweest en heeft zich bij zijn parochianen zeer bemind gemaakt. Zijn heengaan Uit deze gemeente zal door zeer velen zeer worden betreurd. Het succes dat de Heldersche Courant het vorige jaar heeft gehad met de door haar ge organiseerde Kindermiddagen, heeft de direc tie doen besluiten ook dit jaar feestmiddagen voor de kinderen van haar abonné's te orga- niseeren. Aan het programma van dezen middag is bizondere aandacht besteed, zoodat de jeug dige bezoekers van deze feestmiddagen een middag Van vreugde bereid zal worden, een middag waarover de kinderen nog dagenlang zullen spreken. Wij behoeven natuurlijk niet te zeggen, dat iedere ouder gerust zijn kinde ren naar dezen' middag toe kan sturen. Wrj hebben met de samenstelling en verzorging van het programma rekening gehouden met het feit dat de Heldersche Courant in ge zinnen komt van alle gezindten. En wij willen niemand buiten sluiten. Een programma dus voor alle kinderen van alle abonné's. De ouders, in dit geval natuurlijk in hoofdzaak de moeders, mogen hun kinderen naar de Kindermiddagen vergezellen. Ook vorig jaar hebben tal van moeders mee genoten van het plezier van de kinderen. Is er blijder, spon taner en onschuldiger feest denkbaar dan éen feest voor de kinderen? Vooral nu de tijden voor velen zoo zorge lijk zyn, zorgen die vaak terugslaan op den geest in het gèzin, meende de Heldersche Courant, de kinderen van haar abonné's een middag van ontspanning en vreugde te moe- i ten bezorgen. Zij heeft daartoe' de 'mè'dewetkihg verkregen Van prof. Samir HÓofim, die vorig jaar de kinderen heeft vei'Steld doen staan van zijn wonderbare goocheltoeren. Zy heeft de mede werking van een snelteekenaar, dié voor het jeugdig auditorium zijn schetsen op éen bord zal tooveren, van een speelman, die met po pulaire wijsjes op verschillende muziekinstru menten de stemming bij zijn jeugdig audito rium er in zal weten te' brengen en natuur lijk zal een nieuw twaalftal jeugdige lezeres jes van de .Heldersche Courant, onder leiding van mej. C. Speyer en C. Dietrich, de be zoekers laten genieten van grappige spelle- i tjes, leuke versjes en „licht"-dansjes, terwijl de grootste grappenmaker van Den Helder, Jan Katrol, de aanwezigen zal doen schate ren mét onschuldige, doch' geestige grap pen. Men ziet, een gevarieerd programma! Woensdag 30 October wordt de eerste feestmiddag gehouden in Hotel d'Oranje boom, te Den Burg (T. Kinderen van abonné's zullen, evenals vorig jaar, toegang hebben voor 0.10, kinderen van riiet-abonné's betalen 0.15. Nieuwe abonné's, die in het bezit zijn van een afgestempelde bon voor den Kin dermiddag, kunnen dezen tegen een be wijs van toegang inruilen bij den agènt ter plaatse, wa,arvan men hieronder de adres sen vindt. Zij worden verzócht', dit vóór; ZatéfdSg a.éi te doen. n: - - Kaarten -zyn verkrijgbaar bij de volgende adressen: Fihna Rey, Den Burg.. Mets, hulppostkantoor, Oudeschild. Mej. Eelman, De Waal. Mej. Eelman—Boon, De Koog. Bakker, De Cocksdorp. A. Brams, Oosterend. Joh. F. Zijm, Den Hoorn. Autobusdiensten naar Den Burg. Evenals vorig jaar zullen bij voldoende deelname, wij ook dit jaar, verschillende autobussen van de dorpen naar Den Burg laten rijden. Opgave daarvoor kan men doen bij de adressen hierboven voor den kaartver koop vermeldt, tot uiterlijk Woensdgamorgen 8 uur. De prijzen vóór heen en terug bedra gen vóór Den Hdorn 0.2Ó; De Koog 0.20; Oosterend 0.20; Oudeschild 0.20; Dé Waal :0.10. Het moet dus aan dé betrokken 'agenten opgegeven worden of men van den busdienst gebruik maakt en aan hém de prijs 'betalèn. Op de kaart wordt 1 dan aangeteekënddat voor de bus betaald is. Wij maken er op attent, dat alléén bij vol doende deelname bussen zullen loopen. Geeft u dus spoedig op. BURGERLIJKE STAND van 19 tot en met 21 Oct. 1935. GEBORENCornelia Agatha Emma, d. v. Pieter Jacob Witte en Theodora Cornelia van Heerwaarden; Naantje, d. v. Maarten Bruijn en Klasina Zurcher; Lodewijk, z.v. Lodewijk Igész en Ali'da Hendrika Trap. ONDERTROUWD: Jan de Geest en Grietje Wassenaar. ZEEK HOOGE WATERSTAND, DOCH WEINIG STORMSCHADE. De langdurige storm van de laatste dagen der Vorige week heeft op het eiland weinig Schade aangericht. Het zeewater werd echter tot geweldige hoogte opgevoerd; voor 't eerst werd bewezen, dat de dykverhooging ingevolge de afsluiting der Zuiderzee wel degelijk zijn nut heeft; het water stond te Oudeschild op de kruin van den ouden dijk tegen de verhoo ging aan; enkele rollers sloegen zelfs over de verhoöging heen. De Havenkom liep geheel volde coupure werd in den. weg naar Den Burg geplaatst. Omstreeks elf uur stond het statioti van T.E.S.O; fbndom in 't water. Ook bereikte de-vloed het café „Havenzicht", waar een kelder volliep en 't water boven de eerste trede van de trap (stónd. Enkele golven be reikten de coupure. - Ook van andere zijde van Texel komen be richten omtrent zeer hoogen stand van het zeewater; de kom van-deiMok liep eveneens geheel vol, terwijl „De Slufter", een waterplas van ongekende grootte- was. Gelukkig maar, dat men met de film „Jonge Harten" gereed is gekomen ;de vloed zou ongetwijfeld nu de filmers veel last hebben veroorzaakt. Naar men ons mededeelt, bereikte 't water een hoogte van 2.40 boven A.P. Zelfs bij den doorbraak van het poldertje „Volharding" liep de vloed niet zoo hoog op; toen was de stand pl. m. 2 meter boven volzee. AUTO-BOTSING. Woensdagavond omstreeks 6 uur zyn naby de hofstede „Rio Grande" in Eierland twee auto's in volle vaart tegen elkander gereden, met gevolg, dat beide voertuigen een luxe auto bestuurd door den heer C. Schoenmaker en een vrachtauto van den aütodienst Dijksen ernstig werden beschadigd, 't Ongeval liep gelukkig vrij goed af, alleen een der drie inzittenden van den luxe auto liep een lichte hoofdwonde op. Beide auto's moesten echter worden weggesleept. KOOKCURSUS. 't Voornemen bestaat ook dezen 'winter weder 'n kookcursus te geven in de Land bouwschool te Den Burg. 't Aantal personen dat zich thans heeft opgegeven is nog niet voldoende om den cursus te doen doorgaan. Tot Vrijdag a.s. bestaat echter nog gelegen heid voor aangifte. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 23 October 1935. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 265 Vette kalveren, le kw. 4852 cent, 2e kw. 4246 cent en 3e kw. 3441 cent per KG levendgewicht; 49 Nuch tere kalveren 47; 154 Varkens, vleesch- varkens,' wegende van' 90110 KG 5354 ct. zware varkens 52—53- cent en vette varkens 5152 cent per KG slachtgewicht. Ter vee markt waren heden 3' wagons geslachte run deren uit Denemarken aangevoèrd. Amsterdamsclie aardappelprijzen. AMSTERDAM, 23 October 1935. Op de hé den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. - Aanvoer "111.500 KG. BROEK OP LANGENDIJK. 23 October '35 Aanvoer en pryzen waren heden als volgt: 5300 kg Aardappelen: Eigenheimers 2.40, BI. Eigenheimers 2.60—3.10, Blauwe 2.60; 18000 kg Uien: Gele Nep 2.10—2.40, Gele drielingen „.801.10, Gele uien 2.30—2.60, Grove 2.50—2.70; 55 kg S!aboonen 6.50 14.10; 6000 kg Bieten i.30—3.70; 8000 kg Peen l._0—1.70; 11000 kg Roodé kool 2.60 —6; 15000 kg Gele koo1 2.304.50; 22000 kg Vroede witte 'iool 0.70—3.80; 28000 kg Deensche witte kool 1.504.60, alles per 100 kg en 2500 stuks Andijvie 90 cent. NOORDStlHARWOUDE, 23 Oct. Schotsche muizen 2.102.40, Bevelan ders .2.30, bl. eigenheimers 2.70; uien grove 2.70, uien 1.802.60, drielingen ƒ,0.90Si, gele nep 1.80—2.40; peen 1.40; spercieboonen 12.40; kroten 3.20; roode kool 2.80—5.20; witte kool 3.20—3.70; Deensche witte kool 3.604.10, alles per 100 kg. SCHAGEN, 24 Oct. 13 paarden 150350; 296 geldekoeien (magere) 80130; 80 idem (vette) 140— 190; li kalfkoeien 130170; 10 pinken 60 100; 60 graskalveren 3050; 84 nuch tere kalveren 614; 60 schapen (magere) f. 12—16; 300 schapen (vette) 14—23; 240 ovërhouders 914; 6 varkens (magere) 1822; 22 idem (vette) per kg 0.380.42; 151 biggen 1013; 15 konijnen 0.301.50; 64 kippen 0.300.65; haantjes 0.250.75. CROQUKTTEN, Croquetten wekken misschien by deze of gene de gedachte op aan wat men gewend is „fijne keuken" te noemen? Ten onrechte: zebehoeven volstrekt niet duur te zijn en ze eischen lang niet altijd een ingewikkelde bereiding. Integendeel, er zijn bijzonder smakelijke soorten, die uit gewone, dagelijks gebruikte benoodigdheden bestaan en die in een oogenblik zijn klaargemaakt. Vleesch b.v. of visch is er volstrekt niet in noodig; trouwens, dat weten we al wel door de bekende aardappelcroquetten, die eigenlijk uit niets anders bestaan dan een gewone aard- appëlpurée met een croquant gebakken korstje er omheen, -En geheel op dezelfde wijze kun nen we croquetten bereiden van rijst, van ver micelli of van macaroni mét de' bedoeling, dat z'ë ons kelpen kan éëri' aéfdig Vóorgefèéht in het middagmaal (nh' de soep) of wel aan een smakelijk warm hapje bij de lunch. Zelfs laten zulke croquetten mits ze als heel kleine rolletjes! worden gevormd zich gebruiken als iets, „hartigs" bij hét kopje thee 's mid dags. 1 Behalve het eigenlijke croquetten-mengsel (waarvan straks een paar recepten zullen volgen) hebben we noodig een betrekkelijk ruime hoeveelheid paneermeel en een diep pannetje (ijzeren potje b.v.) met frituurvet, dat bestaan kan uit slaolie, uit reuzel, uit plantenvet óf uit het z.g. bak- en braadvet. De' hoevèelheid daarvan moet altijd zóó ruim zijn, dat de croquetjes tijdens het bakken ge heel zijn ondergedompeld. Kyst-croquetten. 150 gr. (1% ons of 1% klein thee kopje) rijst, 30 gr. (iy2 afgestreken eetlepel) boter, 1 uitje, 1 afgestreken eetlepel dikke tomatenpurée of 1 theelepeltje kerry, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma, 1 ei, eenige lepels paneermeel, pannetje'met frituur/et Kook of stoom de rijst op de gewone wijze gaar, zóó, dat de korrels mooi droog worden. Fruit het fijngesnipperde uitje in de boter lichtbruin en gaar, voeg er de kerrie of da tomatenpurée bij en laat die even mee fruiten; roer dan het mengsel door de warme rijst en maak alles met de Maggi's Aroma, wat zout en misschien wat peper tot een goed samen hangend, smakelijk mengsel. Vorm, met behulp van twee lepels, gelijke rolletjes van de rijstmassa; doop die rondom in geklopte en wc tel ze dan door het paneermeel. Bak -> in het dampend heete vet lichtbruin en knappend (een paar minuten); schep ze met een schuimspaan uit het vet, laat ze boven de pan goed uitlekken en leg ze dan nog een oogenblik op poreus papier (een papieren servetje b.v.) om al het over tollige vet weg te nemen. Schik ze op een schaaltje waarover eerst een vingerdoekje is geplooid. Vermicelli-croquetten. liter melk, 75 gr. ons) ver micelli (middelsoort dikte), 100 gr. (1 ons) geraspte oude kaas, 20 gr. (1 afgestreken eetlepel) boter, wat peper, nootmuskaat en zout, 2 thee lepels Maggi's Aroma, 1 ei, panèer- Triéel, frituurvet. Breng' de melk aan de kook, doe er de ge broken vermicelli in en laat die op een zoo zacht mógelijk, vuur gaar worden en tot een flink gebonden pap koken (ongeveer uur). Vermeng de heete pap met de boter en de kaas' en maak ze op smaak af met de Maggi's Aroma, wat zout, wat peper en wat nootmus kaat. i Laat het mengsel wat bekoelen; vorm er dan' langwerpige croquetjes van, haal die door het geklopte ei' en wentel ze zorgvuldig door paneermeel. Bak ze in het dampend heete vet lichtbruin en knappend (ongeveer 3 minuten); laat ze goed uitlekken (eerst boven de pan en daarna op poreus papier) en schik ze op een schaaltje, waarover eerst een vinger doekje is geplooid. (Toevoeging van 1 A 2 theelepels dikke tomatenpurée kan in het ge recht een geschikte afwisseling brengen. Ver vanging van de kaas geheel of gedeeltelyk door gehakte ham, vormt een tweede mo gelijkheid om het gerecht te variëeren). HET KATAPULT-VLIEGTUIG VOOR DE MARINE. Naar dé N.. Rott.. Crt. verneemt, zal het .nieuwe Fokker katapult-vliegtuig, dat ge bouwd is door1 de Ned. vliegtuigenfabriek voor den kruiser De Ruyfer, binnenkort naar Warnemiiride gezonden 'wordèn, om daar voor de katapult-vluchten beproefd te worden op de installatie, die daar gebouwd, is en waarop ook de katajpult-vliegtuigen voor den Nord- Deutschen Lloyd indertijd zyn beproefd. '*r OOST-INDIK. Overgeplaatst van Hf. Ms. K XVI naar dett Onderzeedienst, de off. van den M.S.D. 2e kl. H. de Roode; van den Onderzeedienst naar Hr. Ms. K XVI, de off. van den M.S.D. 2e kb M. A. W. Bos. Luit. ter zee 2e kl. H. E. Brainich von Brainich-Felth wordt'; 31 October overge plaatst a^n boord van Hr.. Ms. Wachtschip te Vlissingen. 23 Oct. 1935. Aangekomen van Hat'jjngen en vertrokkea naar Londen Eng, s.s.' „Vaulvette",

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 19