Het Italiaansch- Abessijnsch geschil. KARPETMATTEN VAN WILLIGEN Verbouwings-Opruiming 't Haardenhui?, Keizerstr. 75 Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. IVaat gaan m ten'? Haard of Kachel VIERDH HT AP 1 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 OCTOBER i< Vredesonderhandelingen aanstaande De politieke besprekingen CalafFo bezet. De toestand aan de fronten. Een mislukte aanval van Kas Syoem Rede van Churchill. De houding van zwart Afrika in het huidige conflict. De Engelsche uitvoervergun ningen voor Italië ingetrokken Het Abessijnsche conflict. De Engelsche vloot in de Middel anüsche zee. Luisteren naar bu tenlandsche zenders in Ita' verboden. Van de Egyptisch-Libysche grens. De Zweedsche ambulance naar Abessinië onderweg NIEUWE gedekte kleuren 12 els 4 00 16 els f 5 40 Sluiting Zaterdag 2 November. Het werk van von Papen. Vrees voor terreur. De dreigende staking in steenkoolnijverheid. Alle dagen wordt het kouder, We hebben nu de aanvang pas, De winter nadert, ieder weet het, 't Is de tijd voor 'n overjas. Waér zal ik die jas gaan koopen, Want ik stel een hóóge eisch, Netjes passen, sterke stoffen, Bovendien geschikt van prijs. Maakt U voor die eisch geen zorgen, Ook niet waar U koopen moet, HERMAN NYPELS' Kleedingzaken Hebben keus in overvloed. Wij brengen U de nieuwe kleuren, Mooie tinten, zeer apart, Fantasie en effen stoffen, Donker blauw, öf grijs, of zwart. Komt bij ons Uw kfeeding koopen, Desverkiezend ook NAAR MAAT, Reken maar, wij zullen zorgen, Dat het U „geschilderd" staat. Rede van Churchill. - Maandag a.s. groote Activiteit verwacht V redesonderhamlelingen In Britsche kringen, aldus meldt Reu ter, kreeg men gisteren den indruk, dat Engeland weliswaar bereid is sancties toe te passen, waartoe de Volkenbond zou be sluiten in begin November, doch dat men nog steeds hoopt, dat voordien een oplos sing wordt gevonden. Men heeft echter dienaangaande nog geen zekerheid. Men erkent, dat van de zijde van Italië zekere pogingen worden gedaan om een verzoe ning tot stand te brengen, deze zijn even wel nog niet voldoende voor een basis van besprekingen. Men is zeer voldaan, dat de Italiaansche divisie niet in Tripolis zal blijven, doch naar Italië zal vertrekken. Zonder zich nader bezig t houden met de Italiaansche vorstellen, betwist men in officieele Britsche kringen het recht de niet-Amharische provincies te onttrekken aan de regeering van den Negus. Men merkt op, dat Italië de veroveringen van Menelik heeft erkend, toen het Abessinië voorstelde als lid van den Volkenbond. De officieele Britsche draadlooze dienst zegt in een beschouwing, dat het drie- daagsche debat in het parlement duidelijk heeft aangetoond, dat de partijen eensge zind waren om dit tweeledige doel na te streven: de nakoming van 't Volkenbonds verdrag en het herstellen van den vrede door het bereiken van een overeenkomst. Ten aanzien van de bewering van som mige bladen, als zou men reeds onderhan delen achter den rug van den Volkenbond mét Frankrijk en Italië herinnert dit commentaar aan de woorden van sir John Simon, waarmede deze Donderdag het debat over de buitenlandsche politiek sloot. Simon toch wees er op, dat het van den begine af de politiek der regeering was geweest, slechts dat te bevorderen, wat niet alleen op den weg van den Vol kenbond lag, maar ook aannemelijk was voor beide partijen. Deze politiek der re geering is ook gisterenmorgen bevestigd in de van den koning bij de sluiting van het parlement. De Italiaansche voorstellen. De Britsche dagbladcorrespondenten te Parijs en Rome geven lezingen van de vredes- voorste.len, die Italië zou hebben gedaan, welke onderling weliswaar uiteenloopen, waar het details betreft, doch overeenstemmen op de hoofdpunten der Romeinsche voorstellen of plannen, die als volgt samengevat kunnen worden: le. Onderscheid tusschen het oude Abessinië met Amhaarsche bevolking, en de buitengewesten, die later veroverd zijn. Het oude Abessinië zou in principe zijn onafhankelijkheid bewaren onder het ge zag van den Negus. De veroverde buiten gewesten zouden onder een afzonderlek bewind gesteld moeten worden krachtens de z.g. voorstellen van Parjjs. 2e. De onafhankelijkheid van Tigré in den vorm van een vorstendom onder protectoraat van Italië. 3e. De andere buitengewesten zouden gesteld moeten worden aan een door den Volkenbond aan Italië te verleenen man- daat. Hieromtrent schrijft de diplomatieke cor respondent de Manchester Guardian, die de zienswijze van vrij bevoegde kringen schijnt te vertolken; dat Parijs en Londen der gelijke voorwaarden onaanvaardbaar ach ten en verder, dat de Volkenbond niet accoord gaat met het onderscheid tusschen twee deelen van Abessinië. Wat betreft het denkbeeld, Tigré te maken tot een vorstendom, waarvan de onafhankelijk heid zou gelijken op die van Mandsjoerije, dit zal, aldus de correspondent, niet te Londen aanvaard worden, aangezien men daar aan de Geneefsche principes wil vasthouden. De cor respondent verklaart bovendien, dat, indien de buitengewesten van Abessinië onder een man- datair bewind gesteld moesten worden, Ital'ë toch niet de eenige mandataire mogendheid zou moeten zijn. Het ministerie van pers en propaganda pu bliceerde het volgende legerbericht: „Op het Somalifront wordt de actie in het gebied van de Sjebelig voortgezet. Na de inneming van de versterkte plaats Dagneri werd de opmarsch voortgezet langs de rivier om de verschillende dorpen langs de oevers te bezetten. De dubats hebben Calaffo, de hoofdstad van het ge bied van Sjaveli bezet. Verscheidene stamhoofden verschenen onmiddellijk te Calaffo, boden hun onder werping aan en leverden hun wapens in. Reeds heeft men 500 geweren in ontvangst genomen. Olol Dinle, de sultan van Sjaveli, die zich aan dè Italianen heeft onderworpen, flan keert met zijn gewapenden den Italiaan- sehen vleugel. Den 21sten October wist hij het dorp Geledi te bezetten na een zegevierend ge vecht. De luchtvaart voerde een aantal ver kenningsvluchten uit tot aan Sasa Baneh en bombardeerde met succes een aantal militaire objecten. Van het front in Eritrea is niets nieuws te melden. De voorhoeden hebben in Tigré verdere gebieden bezet en werden door de bevol king met enthousiasme ontvangen". Volgens de berichten schijnt de Italiaan sche opmarsch in het Zuiden minder vreed zaam te verloopen, dan die in het Noorden. De Italianen hebben twee plaatsen ten Zuiden van Gorrahei aan de Sebelli en de Kalafo in Ogaden thans definitief in hun bezit. De Abessijnsche troepen schijnen hier zeer zware verliezen geleden te hebben bjj hun hardnekkig verzet. Inmiddels hebben de Italianen hiermede de belang rijkste strategische punten voor Gorrahei bezet en het verder trekken van generaal Graziani's troepen wordt dan ook ieder oogenblik verwacht. Zooals men weet is het doel van dezen opmarsch, voorloopig Sasa Baneh, welke stad strategisch be langrijk gelegen is ten opzichte van het volgende doel: Harrar. Gorrahei is gisteren eenige malen heftig gebombardeerd. In het Italiaansche kamp aan het Noor delijk front heerschte gisteren groote be drijvigheid. Men verwacht dat ook hier de troepen nu zeer binnenkort zullen verder trekken. Wij hebben reeds medegedeeld, dat dit vermoedelijk in het begin van de volgende week zou geschieden. Eventueel zou men dit opmarcheeren een bijzonder cachet willen verleenen, door het te laten samenvallen met den jaardag van den fascistischen opmarsch naai- Rome, die Maandag gevierd wordt. Gelijk wij reeds meldden, verwacht men te Makallé, het eerste doel van de Italianen in het Noor den, geen zwaren tegenstand. Ras Syoems leger schijnt er zich toe te beperken aan vallen op de flanken van de Italiaansche troepen te verrichten om hen daarmede af te matten. f Speciale correspondenten van de Romeinsche bladen berichten volgens Reuter, dat een dui zendtal krijgers van Ras Syoem de Italiaan sche voorposten ten Westen van Aksoem heb ben aangevallen. De aanval mislukte en de Abessiniërs werden met zware verliezen terug geslagen. De aanval werd afgeslagen doordat de aan gelegde wegen het den Italianen mogelijk heb ben gemaakt hun artillerie tot bij de voorpos ten te brengen. De vijand werd achtervolgd door de Italiaan sche luchtmacht, en de vliegers zagen dat de troepen van Ras Syoem zich opnieuw concen treerden bij de Ghera. De vreedzame penetratie van de Italianen voorbij de voorpostenlinie gaat voort. Zij ge schiedt door patrouilles van 20 Askaris onder commando van een onderofficier. Deze pa trouilles worden vergezeld van civiele com missarissen, die aldus zonder tegenstand te ontmoeten ver in het gebied kunnen doordrin gen. Uit vliegtuigen worden van te voren procla maties geworpen. Een veertigtal stamhoofden uit het deel van Tigré, dat nog in handen van de Abessiniërs is, moet boden hebben gezon den naar de Italianen om te zeggen, dat zij wenschen, dat de Italianen hun gebied spoedig bezetten. De speciale correspondent van Reuter bij de Italiaansche troepen in het noorden van Abes sinië, deelt mede, dat het paleis van Aksoem thans het tooneel is van een geregelde onder werping van de Feodale stamhoofden aan de Italianen. In een van de grootste kerken van Adoea zit een groep slaven, die door De Bono zijn be vrijd, thans zonder middelen van bestaan. Ge neraal Villasanta verklaarde, dat bij herstel van de normale toestanden, voldoende betaald werk voor hen kan worden gevonden. Maar schalk Badoglio is te paard naar Entiscio ver trokken om de inlandsche troepen daar te in- specteeren. over den internationalen toestand voortgezet. De eerste spreker was Winston Churchill, die er zijn verwondering over uitsprak dat noch Baldwin, noch Hoare, noch een der spre kers, die reeds aan het woord waren geweest, met een woord gerept hadden van een veel belangrijker feit dan het heele Italiaansch- Abessijnsche geschil n.I. de herbewa|»en!ng van Duitschland. Dit land had in de twee afgeloopen jaren op een dergelijke schaal herwapend, dat het meer een gewapend kamp leek dan een land in vollen vredestijd, en zijn luchtmacht was zoo groot, dat Engeland den achterstand in geen jaren meer zou kun nen inhalen. Misschien was Frankerijk op het oogenblik in ieder afzonderlijk wapen nog sterker maar Duitschland was weer op weg cm het zwaarst gewapende land van Eurjpa te worden en het best op den mogeiijken oorlog voorbereid te zijn. De bewapenings politiek van Duitschland had onrust gebracht in alle kabinetten van Europa en voorname lijk de Franschen waren zoo bezorgd dat I Mussolini, wetende dat Frankrijk alleen op I Duitschland moest letten, zijn avontuur 1» Afrika naar hjj gemeend heeft ongestoord zou kunnen ten einde brengen. Spr. wilde niet beweren, dat de Duit- sche bewapening tegen Engeland gericht' was, en hij zou zelfs willen zeggen tegen Engeland wel het allerlaatst, maar Het feit van de herbewapening was er. Nie mand durfde er over spreken en het be zorgde den Europeeschen staatslieden meer nachtmerries dan de heele oorlog in Abessinië, die in dit licht bezien eenvou dig verbleekte. Dat de regeering thans eindelijk de dwaas heid van haar ontwapeningspolitiek had in gezien was een verheugend feit, maar het was niet voldodeen in de komende jaren een deel van den achterstand in te halen, want misschien zou de Voilkenbond binnenkort niet alleen voor zijn eigen bestaan moeten vech ten, maar tevens voor het leven van ieder afzonderlijk. Versterking van den bond, zijn gezag en zijn machtsmiddelen moest het eer ste oogmerk zijn van Engelands buitenland- sch politiek. Churchill eindigde: Het is een merkwaar dig feit op zichzelf, dat Mussolini de oeco- mische sancties aanvaard heeft zonder den j Volkenbond te verlaten, maar nu die Bond dan eindelijk een teeken van leven heeft ge- geven, hoopte spr., dat hij cp den ingeslagen weg voort zou gaan en niet zou terugschrik- ken om ze toe te passen „the whole way and the whole lot". Nu de Britsche Vloot achter de sancties en den Volknbond stond zouden ze on getwijfeld het gewenschte effect sortee- ren, maar dan moest de regeering ook standvastig blijven en in geen geval en j onder geen voorwaarde overgaan tot ver mindering van de Engelsche vlootsterkte in de Middellandsehe Zee. (Applaus.) Sir John Simon, die het debat uit naam van de regeering sloot, sprak categorisch de geruchten tegen, dat de regeering haar poli tiek van volledige samenwerking met den Volkenbond had prijsgegeven en reeds, buiten medeweten van deze, met Italië en Frankrijk 1 onderhandelde over een regeling van het Italiaansch-Abessijnsche conflict, die als een voldongen zaak aan den Volkenbond en Abes sinië zou worden meegedeeld. Wij hopen, aldus Simon, op een snel en bevredigend besluit van het conflict, maar dit besluit moet zijn in de lijst van den Vol- kenbond en worden aanvaard door de drie betrokken, partijen, Italië, Abessinië en den' Volkenbond. i DE GIOKNALE D'ITALIA BEPLEIT EEN HERNIEUWD ONDERZOEK INZAKE HET CONFLICT. Het feit, dat zoowel Baldwin als Eden en Laval zich dezer dagen met zooveel klem voor het Volkenbondshandvest hebben uitgesp.o- ken, geeft de Giornale d'Italia aanleiding op te merken, dat juist uit eerbiediging voor het Handvest het oogenblik gekomen geacht moet worden voor een nieuw onderzoek van het Italiaansch-Abessijnsche geschil, waartij dan rekening gehouden moet worden met de Ita liaansche motieven, die niet in strijd zijn met den geest van het Handvest zelve. Om deze volledige interpretatie af te wachten, blijft Italië te Genève. De Italiaansche oorlogspropaganda. Naar Stefani uit Entisicio meldt, zou ras Syoem volgens berichten ontvangen door Ita liaansche au oritePen, gelast hebben de be volking, die er blijk van zou geven een Itali- aansche bezetting gunstig gezind te zijn, le straffen. Het scnijnt, dat deze pogingen het| tegenovergestelde resultaat hebben, aange zien deze wijze van handelen de bevolking, die reeds weinig voor haar onderdrukkers voelt, J tot nog grootere wanhoop heeft gebracht. COMPENSATIE VAN DOOR DE SANCTIES GELEDEN VERLIEZEN IN ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Baldwin, op de vraag of de regeering compensaties aan die industrieën zou verleenen, die door de afkon diging der sancties verliezen in afzet zouden lijden, zoodat de schade althans over het ge- heele volk zou worden verdeeld, geantwoord, dat het thans nog niet mogelijk was te zeggen of, en in welke mate en soort, Britsche in dustrieën van de afkondiging der sancties nadeel zouden ondervinden. Deze vraag zal ongetwijfeld bij de nadere afkondiging door den Volkenbond een punt van overweging uit maken en de regeering zal dan ongetwijfeld de mogelijke verliezen door den Engelschen handel en industrie in het geding brengen. De Times bevat een brief van Sir Hesketh Bell, oud-gouverneur van verschillende Engel sche koloniën, o.a. van Nigeria, die wijst op de onrust, die onder de zwarten heerscht als gevolg van den aanval van Italië op bet laatste onafhankelijke rijk in Afrika. De verontwaardiging, wrok en wantrouwen broeien in den geest der inboorlingen. Het bezit van hun grondgebieden is het kost baarste van hun rechten en de vrees deze rechten te zien verminderen zou wel eens in geheel Afrika een brand kunnen ontsteken, waarvan niemand de gevolgen zou kunnen voorzien. Collectieve veiligheid, aldus Bell, is een prachtig idee, doen de wereld heeft vooral behoefte aan collectieve rechtvaardigheid. Het ministerie van handel te Handel heeft meegedeeld, dat alle uitvoervergunningen van wapens naar Italië overeenkomstig het be sluit van Genive zijn opgeheven. Meteen wordt een lange lijst gepubliceerd van alle voorwerpen en producten» welke onder het be grip wapens vallen, zooals vliegtuigen en vliegtuigmotoren, bajonetten, sabels, lansen, vuurwapenen, munitie, schietkruit, dynamiet, stukken vuurwerk enz. Het besluit treedt ter stond in werking. ABESSINIËRS TE ROME. De Echo de Paris meldt, dat de talrijke leer lingen van het Ethiopische pontificale colle gium zich te Rome vrijelijk bewegen alsof er geen oorlog is. Dit collegium is aan een traditie verbon den, die tot de eerste christenheid teruggaat, Het tegenwoordige is in 1919 gesticht en door den paus aan de orde van de Capucijnen op gedragen. Sommigen zijn uit Eritrea afkom stig, dus Italianen, maar anderen behooren tot het Abessijnsche rijk. ITALIAANSCHE VOORSTELLEN t De speciale correspondent van de „Matin" te Rome gelooft, dat Italië de ingetreden ont spanning zal gebruiken om voorstellen te doen tot regeling van het conflict. Sedert Donderdag is de Britsche regee ring in het bezit van Italiaansche voor steden, welke de souvereiniteit van den Negus en de Volkenbondsgedachte fantas ten, d.w.z. de beide grondstellingen, waar voor Engeland zegt te strijden.. Italië wil evenwel niet onderhandelen zoo lang het 't mes op de keel wordt gezet. De „N. R. Crt." schrijft: Nopens de besprekingen, door Laval ingeleid tot oplossing van het Italiaansch-Abessijnsche conflic., doen allerlei geruchten de ronde, die, voorzoover daarin sprake is van vredesaan- biedingen, op zijn hoogst als proetballone. jes mogen worcen beschouwd. Aan het toen van voors.ell n is men nog niet toe, daar men klaarblijkelijk nog zoekt naar een grondslag, waarop en naar een vorm, waarin onderhan deld kan worden. De houding van de Engelsche regeering is npg altijd onduidelijk en blijft bij de oppositie wantrouwen wekken. Le aandacht verdient eèn opmerking van Vernon Barlett in de „News Chronicle", dat het niet onmogelijk is, dat men eerst eens af zal wachten hoever de afval van hoofden in het rijk van den negus gaan zal, om dan op grondslag daarvan een regeling voor te stellen, die voor een goed deel aan Iialië's eisehen tegemoet zou komen. Dat dit niet zou zijn in den geest van de Volkenbondsgedach e, zal wel niet nader be toogd behoeven té worden. Naar Reuter uit Alexandrië meldt, is de Britsche pantserkruiser Resolution naar En geland vertrokken Ramellu tan dezelfde kl. zal Engeland tegen 1 November verlaten om de plaats van de Resolution in te nemen. Naar Reuter van de Admiraliteit verneemt, heeft de Reiolution twee jaren in de Middel landsehe Zee dienst gedaan. De Zuid-Tiroolsche gemeentebesturen hebben in opdracht van den pretect van Bolzano aan alle bezitters van radio-toestellen in openbare lokalen medegedeeld, dat de ontvangst van nieuwsberichten slechts c'oor bemiddeling van de Italiaansche zenders mag geschieden. Het afstemmen van buitenlandsche zenders is strafbaar gesteld. DE DIVISIE UIT CIRENAICA ZAL TE TRIPOLI IN RESERVE BLIJVEN. De correspondent van de Dady Telegraph te Rome schrijft, dat de divisie, welke Italië bereid zou zijn uit Cirenaica terug te trekken, niet zal repatrieeren, doch te Tripoli in reserve zal worden gehouden, DE ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Het A. N. P. meldt uit Londen Naar uit betrouwbare bron verluidt, heeft de defensie-commissie van het kabinet Don derdagavond de vraag onder oogen gezien, of een terugtrekking van een Italiaansche divisie uit Libye het terugroepen van twee Britsche oorlogsschepen uit de Middellandsehe Zee zou rechtvaardigen. Egyptiscne o pen teruggetrokken. Naar Reuter uit Kaïro meldt, worden in verband met ue hooge kosten de Egyptische militairen, die aan ce grens van Tripoli staan, teruggetrokken, alleen de Britsche pantser wagens blijven te Solloem. Met de directie van de spoorwegen worden onderhandelingen gevoerd over verbetering van de spoorlijn van Alexandrië naar het nieuwe militaire steunpunt Mersa Matroe. Een veldlazaret voor maximum 200 gewonden en een polikliniek. De correspondent van de N. R. Crt. te Stockholm meldt: Het was met gerechtigden trots, dat dr. Hylander, de chef van de Zweedsche Roode Kruis-ambulance voor -Abessinië, Dinsdag avond bij zijn vertrek uit de hoofdstad verklaar de, dat „wij hier uit de buurt van den Pool cirkel" het eerst daar ginds bij den equator zullen aankomen om er op de Abessijnsche slagvelden de gewonden te helpen. Nog geen veertien dagen nadat het hoofdbestuur van het Roode Kruis in beginsel tot het uitzenden van de ambulance besloten had, zijn nu de artsen en verplegers, de zware vrachtauto's en de tientallen kisten met verbandstoffen, medicijnen, levensmiddelen, instrumenten en ander materiaal onderweg en dat dit zoo spoedig mogelijk was, dankt men voor een groot deel aan het feit, dat het Zweedsche volk binnen negen dagen tijds het benoodigde minimum-bedrag van 200.000 kronen bijeen gebracht heeft. MEXICAANSCHE OPSTANDELINGEN VERSLAGEN. Zeventig opstandelingen, die Zaterdag het plaatsje Mesa Redonda, in den staat Jalisco hadden overvallen, zijn door de bondstroepen verslagen. Zij vluchtten met achterlating van 34 dooden en tal van gewonden. In den slaat Sonora heeft een troep op standelingen het plaatsje Altar overvallen en de plaatselijke autoriteiten vermoord. EXTRA PRIJZEN Indien U nog een noodig heelt dan naar De correspondent te Weenen van de N.R.Ct. schrijft d.d. 23 October aan zijn blad o.m. Den laatsten tijd heb ik herhaaldelijk ge wezen op de groote activiteit, die Franz von Papen, Duitschland's gezant te Weenen, in de grootste stilte met groote taaiheid en steeds toenemend succes aan den dag legt. Dadelijk na de wijziging van het Oostenrijksche kabinet is von Papen per vliegtuig naar Duitschland gegaan. Oostenrijksche bronnen deelden mede, dat deze reis ten doel had Hitier direct rap port uit te brengen over den nieuwen toe stand. Volgens Duitsche zegslieden ging het hier alleen om een jachtpartij. Volgens hen zou von Papen uitsluitend door jachtpartijen in beslag worden genomen. Von Papen heeft echter in het voorjaar van dit jaar onafge broken studiereizen in de provincie gehouden, tijdens welke hij heel toevallig steeds in een kring van zich daar bevindende Duitsche kolo niën, zeer belangrijke redevoeringen hield, van welke slechts het een of andere provinciale blad bij uitzondering gewaagde. Sinds eenigen tijd schijnen nu zijn jachtpartijen zeer in de mode te zijn, die hem ook nu na een jachttour- nooi door de Oostenrijksche provincie naar zijn chef in Duitschland hebben gevoerd. Adam, de bondscommissaris voor den „Hei mat dienst" (hinnenlandsche propaganda) heeft, zooals bekend, in zijn laatste radiorede alle officieele besprekingen met Duitschland genegeerd, maar tevens toegegeven, dat de Oostenrijksche en Duitsche vertegenwoordi gers, wanneer zij privé samenkomen, ook privé alle mogelijkheden onder oogen zien om de gespannen betrekkingen tusschen de beide landen te verbeteren. Voor de Duitsch-Oostenrijksche toenadering heeft von Papen een flink stuk werk verricht, voorzoover dit onder de gegeven omstandig heden praktisch mogelijk is. In Oostenrijk is men n.1. van oordeel, dat deze toenadering alleen mogelijk is, volgens het programma van Dollfuss, dus slechts op grond van een erken ning van Oostenrijk's onafhankelijkheid en meteen uitschakelen van de gelijkschakelings pogingen, die het Duitsche Rijk, sinds het onder Nazi-bewind staat, een van de geheele wereld afwijkende positie doen innemen. Men kan rustig aannemen, dat deze toe nadering voorloopig tot het gebied der cultuur beperkt zal blijven en dat daarna eerst de oeconomische toenadering zal beginnen. De politieke toenadering zal wel in de laatste plaats komen. Want de strijd tegen het katholicisme is iets, waarvan men zich in Oos tenrijk geen voorstelling kan maken en dus een groote politieke belemmering voor de toe nadering; ook het anti-semitisme in den vorm van discriminatie en het onmogelijk-maken van het bestaan, is evenals een officieel door voeren van een rassenpolitiek, in een zelfstan dig Oostenrijk, vrijwel onmogelijk. Binnenkort zal het Oostenrijksche episcopaat van Salzburg uit zijn vredesboodschap tot de wereld richten. Wie de richting van het Epis copaat kent onder kardinaal Innitzer uit Wee nen, zal begrijpen, dat ondanks de vele ver schillen, deze boodschap ook de Duitsche buren zal gelden, wier katholieke bevolking zoo zwaar is getroffen. Drie nieuwe decreten in Frankrijk. De Fransche ministerraad heeft Donderdag drie belangrijke decreten aangenomen in het belang van de handhaving van de huidige staatsorde. Tegen onwettige organisaties. Het decreet ter bespoediging van de proce dure krachtens de wet-Waldeck-Rousseau i.z. de integriteit van het grondgebied en de ver dediging van het regiem bevat de volgende bepaling: In overeenstemming met de wet van 1901 ontbreekt de rechtsgeldigheid aan iedere orga nisatie, die in strijd is met de wetten, met de goede zeden, of die ten doel zou hebben een aanslag te plegen op de integriteit van het grondgebied of op den republikeinsche regee- ringsvorm. Dergelijke vereenigingen kunnen door de rechtbank worden ontbonden op ver zoek van iederen belanghebbende of van het openbaar ministerie. Tegen demonstraties. Bij het decreet tot versterking der hand having van de openbare orde worden alle demonstraties op den openharen weg onder worpen aan een voorafgaande goedkeuring van de met politiemacht bekleede autoriteiten. Overtreders dezer bepalingen zullen met ge vangenisstraf en boeten kunnen worden ge straft, welke in geval van herhaalde overtre ding verhoogd zullen worden. Demonstranten, die in het bezit van wape nen of gevaarlijke voorwerpen worden bevon den, en personen, die met voorbedachten rade verboden wapenen hebben vervoerd of zij die deze wapenen bij zich hebben, zullen tot nog strengere straffen kunnen worden veroordeeld. Op den invoer, aanmaak, verkoop, enz. van wapens. Het decreet met betrekking tot den invoer, de fabricage, den handel, den verkoop en het bezit van wapens verbiedt den invoer in Frankrijk van alle wapens, onderdeden van v/apens, munitie en allerlei offensieve en defensieve werktuigen, tenzij daarvoor een speciale uitzondering wordt gemaakt. Allen, die zich willen wijden aan de fabricage van of den handel in wapens, moeten daarover een verklaring indienen. Iedere fabrikant of handelaar moet een dagelijksch register bij houden van zijn wapens, munitie, enz. Ieder, die een vuurwapen bezit, moet daar van aangifte doen bij den prefect of den onderprefect van zijn woonplaats, in de maand, welke volgt op de afkondiging van het decreet, en bij toekomstige aankoopen binnen acht dagen na dezen aankoop. Bij niet- aangifte volgt een boete en inbeslagneming. Reserve-officieren blijven bevoegd wapens in hun bezit te houden uit hoofde van hun func tie. Jachtgeweren en wapencollecties vallen buiten bovenstaande bepalingen. •M3 De Italiaansche regeering heeft last gegeven tot de terugtrekking van één van de drie divisies in Libye. Baldwin heeft In het Lagerhuis ter ge legenheid van zijn aankondiging van de verkiezingen verklaard, dat er in den ge spannen insternationalen toestand de eerstkomende weken een kalmte te ver wachten is. De Italiaansche vliegtuigen hebben gis teren bijzondere zorg gewijd aan de op rukkende troepen van Dedzjazmatsj Kassa, die den linker vleugel van dc Ita liaansche legers In het Noorden gaan be dreigen. Men verwacht, dat hier spoedig een treffen zal plaats vinden. De divisie, welke Italië uit Cirenaica zou willen terugtrekken, zou volgens na dere berichten in Lybië blijven en als reserve te Tripoli gestatlonneerd worden. Verschilende afdeelingen van het leger van generaal Graziani in Ogaden zijn ln Noord-Westelijke richting opgetrokken. Hun doel is Sasa Baneh, een belangrijk centrum aan de rivier Tafan. Men ver wacht dat deze opmarsch ras Desta uit zijn reeds ingenomen stellingen aan de Sjebeli zal lokken. Kleinere afdeelingen van de Abessijn- sche troepen, die ten Noorden van Wal Wal stand hielden hebben zich terug getrokken, aangezien hun positie, nu de 1 - - Italianen Gerlogoebl in hun bezit hebben, onhoudbaar geworden was. De Italiaansche bladen melden, dat de troepen van ras Syoem de Italiaansche voorposten ten Westen van Aksoem heb ben aangevallen, doch dat de aanval mislukt ls en dat de troepen zijn terug geslagen naar de Ghera. Op het Zuidelijk front hebben de Ita lianen Callafo genomen en Gebredarri gebombardeerd, dat ligt op den weg van Gorrahei naar Sasa Baneh. Nopens de diplomatieke besprekingen wordt verklaard, dat deze nog slechts een voorloopig karakter dragen en be halve verbetering van de atmosfeer, ten doel hebben een procedure te vinden, volgens welke definitieve onderhandelin gen kunnen worden gevoerd, mitsgaders S een grondslag, waarop dit zou kunnen geschieden. De Engelsche uitvoervergunningen voor wapens naar Italië zijn ingetrokken. De Italianen hebben aan het Zuidelijk front de belangrijkste punten rondom Gorrahei bezet. Het oprukken naar die stad wordt leder oogenblik verwacht. De Abessiniërs schijnen hier aanmerkelijke verliezen geleden te hebben. Men verwacht, dat de Italiaansche troepen in het Noorden Maandag verder zullen trekken. Doel van dezen opmarsch is voorloopig Makallé. Zaterdag 20 October. Gymnastiekuitvoering „Pro Patria", Casina 8 uur. Zondag 27 October. DansavondMusis Sacrum. Accordeonconcert, Casino. Bal-avond, Café P. Hendrik, Julianadorp. Feestavond B. K. Mïl. Vereen. „St. Christo- phorus", Volksbond, 8 uur. Feestavond B-jarig bestaan Speeltuinvercen. afd. Vischmarkt, Musis Sacrum. De uitvoerende raad van de federatie van mijnwerkers heeft gisteren te Londen verga derd en daarna een commuqué verspreid waar in gezegd wordt dat de houding der regeering en de mededeelingen van kapitein Crockshank ln het Lagerhuis geen reden waren om de stemming over al- of niet algemeene staking uit te stellen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13