Een nachtelijke zwerftocht door het land van Oss. De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! Jfocfi ifd Jtodk BÏNNENLAND LUCHTVAART De Postvluchten van erv naar Indië. GEMENGD NIEUWS De veihgheidsweek der K N A C. Oost-Indié. De malaria woedt Een krankzinnige schiet. Verlenging: van de luchtlijn Amsterdam-Batavia tot Manilla Kingsford Smiih heeft opgegeven. Binnenland. Ontroerend drama voor de rechtbank. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 OCTOBHR 1935. TWEEDE BLAD 't Moord'gericht op 't Schayksche veld - Een levens- lang veroordeelde gepensionneerd door de stad Oss 1 elzenburg eens een vreedzame boerderij, nu een waar fort - Een overval in het huis van Marinus i, !c' Ecn afschuwelijke moord. - Een formeele veldslag met de bezetting van de Elzenburg Nog steeds striemt de regen neer uit de zvv.'.'te lucht... Alleen een enkele keer. als een donkere wolk de maan is voorbijgesneld, wordt de om geving een wyle met een bleek, wit licht over goten... Even later is het weer aarde-donker... want de wolken zijn zwart en somber als dicht rouwfloers. _k loop naar den uitersten rand van be bouwd Oss. Hier, in een der oogenschijnlgk slapende huizen, wacht nog een geleider. Je bent laat, zegt hg. Ik dacht al, dat u niet meer zoudt komen... Dan slaat hij een groote zware cape om en jnet hooge waterlaarzen aan de beenen, komt hij naar buiten. Beiden hebben wy een zware electrische zaklantaarn in onze hand... Vlug loopen wy verder. Eenzaam en in duis ternis gehuld liggen de velden. Onheilspellend huilt de wind. We zijn buiten de stad. Als de maan even doorbreekt, zie ik achter mg een kerktoren... dan wordt het weer donker. De lantaarn-lichtpunten en helle vensters van de groote fabrieken die 's nachts doorwerken verwijderen zich hoe langer hoe meer van ons. We zgn eerst over het Schayksche veld ge gaan, dat was bg de kerk linksaf. Hier is heel wat afgespeeld, zegt mijn geleider. Vroeger stond het niet zoo in het licht der publiciteit en werden de beruchte Osser misdaden over één kam geschoren met roofaanvallen die in groote steden-centra aan de orde van den dag waren. Hier op het Schayksche veld tierde al jaren de ontucht... was bloedschande iets normaals... Mannen, die hier voorbijgingen, werden in het duister bin nengelokt, door vrouwen van verdacht allooi. De slachtoffers werden dan dronken gevoerd, beroofd en weer op straat gesmeten... Maar meestal durfden ze het niet aangeven hij de politie, uit angst voor wraak en ook omdat ze zich zelf schaamden voor hun medeburgers. Maar alles wat op het Schayksche veld in den loop der tijden gebeurde, was klein goed, ver geleken bij hetgeen zich de laatste jaren af speelde. Mijn geleider kuipt zijn electrische lantaarn aan. Een helle lichtbundel schiet uit. Hier heb je het huis van De Bie, zegt hij. Hier, op het Schayksche veld werd als het ware een gericht gehouden over het wel en wee der menschen bij Oss en langs den Maas kant. Hier hield het Hooggerechtshof der Mis daad zitting om bloedwraak uit te oefenen. Hier, op het Schayksche veld, werd veemge richt gehouden. Hier werden sinistere per sonen geheimzinnig ontvangen. Gemeene op drachten aanvaard. Brandstichtergen voorbe reid. Doodsoordeelen geveld. Hier werden de wapenen uit het arsenaal genomen. Hier kwa men de misdadigers bijeen, om mededeelingen te doen over de resultaten van hun spionnage. Juiste gegevens werden verstrekt over die en die oude man, die op een eenzame weg woonde, er warmpjes bg zat, zoodat een kraak, een roofoverval de moeite waard was... de oude was zwak en zou geen kik geven. En als hij wel kikte... dan... Een menschenleven werd immers op het Schayksche veld niet geteld... En toch de politie bleef machteloos... want misdadigers houden er een moraal op na elkaar nimmer te verraden. Wee dengene die zou klappen! Zijn mond werd voor eeuwig gesloten... Dat was juist de oorzaak, dat de justitie, ondanks alle gestreng heid machteloos stond. Het wettig en overtui gend bewijs ontbrak... De mond van de slacht offers werd gesloten en de moordenaars zwegen. Een enkele maal slechts kon de politie hou vast krijgen. Meestal liepen de draden naar de familie De Bie, vervolgt mijn geleider. Een typisch geval deed zich o.a. voor: 40 jaar ge leden kreeg de grootvader van de jonge De Bie levenslang; door een jubileum werd zijn straf veranderd in 15 jaar... hij kwam er uit... kreeg een betrekking in gemeentedienst van de stad Oss... nu nog leeft hij gepensionneerd door dezelfde stad, die hg eens onveilig maakte. Wij hebben het Schayksche veld nu achter ons. De maan scheurt plots fel door de wol- VERHINDERING VAN PRIJSOPDRIJVING VAN ARTIKELEN VAN LEVENS ONDERHOUD. ken... de omgeving is klaar verlicht. Voor ons ligt de oude modelboerderij. Hier is het fort, dat direct zijn kanonnen richt op de roovers, zegt mijn geleider. Hier zijn we als 't ware in de loopgraven. Vanuit de kazerne, waar u vanavond geweest bent, wor den naar de „Elzenburg", zoo heel deze'boer derij, marechaussée, ln volle oorlogsrusting, gedirigeerd. Van hier uit maken zij hun ronde door het onveilig gebied. „Iedere dag een arrestatie", staat ln de kran ten... inderdaad de generaals van het vgande- lgk leger zitten nu in Den Bosch, maar vele obscure elementen loopen nog vrij. Onze komst is op de Elzenburg heel goed opgemerkt. Onzen weg wordt gekruist door eenige maréchaussées. We kunnen ons echter legitimeerenen mijn geleider is een goede bekende van de „Elzenburg", in goeden zin althans Deze boerderij is voor de eene helft als vreedzaam boerenbedrijf ingericht... de andere helft is echter tot een waar arsenaal hervormd. Dan loopen we patrouille door de be ruchte wijken en door de eenzame landwe gen. Van hieruit worden de Bergemscheweg en 't Schaijksche veld onder roffelvuur ge nomen. Iedere verdachte bende, leder verdacht per soon die we ontmoeten, wordt aangehouden. „Handen omhoog!" is hier een heel gewoon hevel. De boeren kennen de maréchaussée, ze weten dat dit bevel direct gehoorzaamd moet worden en hoewel van doodelijke haat jegens de politie vervuld, wagen zy het niet, hen te weerstreven. Hoewel aarzelend, vol doen ze aan 't bevel: hands op! Dan worden ze gefouilleerd op wapenen en inbrekerswerktuigen. Is het waar, dat er hier formeele veldslagen geleverd zijn? Den derden nacht dat de maréchaussée hier op de Elzenburg was ondergebracht is 't inderdaad heet toegegaan. Ze hadden daar in donker Oss een moord voorbereid, maar om de mannen op de „El zenburg" zand in de oogen te strooien, hadden ze een feestavond of beter een dronkenmans- gelag bij Marinus de Bie, de vader van Piet te Bie, georganiseerd. Er was besloten om de man van een doch ter van de Bie te vermoorden, daar deze niet meer in dan smaak viel, en een andere man in 't spel was. Als Piet de Bie en consorten wat in scène zetten, doen ze het grondig. Het slachtoffer werd dien avond precies volgens het plan gestoken en... en het feest ging rustig door. Aldus meende men ons, op den Elzenburg, in den waan te doen verkeeren, dat er niets was, maar wij kregen er even later de lucht van, dat er weer een vreeselijke misdaad was gepleegd. Vier man met de blanke sabel in de vuist trokken van deze boerderij naar het huis van Marinus de Bie. We forceerden de deur en kwamen binnen. Twintig mannen, bft'na alle maal dronken troffen wij in de kamer aan. 't Was een walgelijk tooneel. „Handen omhoog!" Niemand mag zich ver roeren, donderden wy, met onze sabel zwaaiend. Maar toen ze die, die gehate politie zagen, was 't of de hel losgebroken was. Een storm van vloeken, de een nog gemeener dan de andere, ratelden ons tegen. Met leege en volle bierflesschen werden wij bekogeld, 't was een formeele veldslag en wy waren ver in de minderheid. Toen, uit zelfverdediging, moesten wy van de wapens gebruik maken. Als wilde dieren vlogen ze op ons aan. Vier tegen twintig. On ze positie was meer dan hachelijk, maar wij sloegen op 't geboefte in, met de blanke sabel. Eerst toen wij zes man buiten gevecht ge steld hadden, ze tegen den grond geslagen waren, gaven de andere zich over... en kon den wyj deze bende, arresteeren. Vanaf de Elzenburg telefoneerden wij om assistentie en belden den geneeskundigen dienst op Dat is slechts een episode uit de geschiede nis van de „Elzenburg". ten bureele van het N.C.C., Kneuterdijk 20, tegen betaling van 10 cents of door inzending van een gelijk bedrag aan postzegels. EEN VIERDE STRANDREDDINGBOOT VAN DE VOORD-ZUEDHOLLANDSCHE REDDINGMAATSCHAPPIJ. den gesteld nog 6 van dergelijke redding booten voor gebruik aan onze kust te hun nen doen bouwen. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Foto's van den Wleringerroeer. Op verzoek van den Nederlandschen vice- consul te Tampa (Florida), den heer Jean R. van Julsingha Blinck, heeft de vereeniging Nederland in den Vreemde een fraaie en uit gebreide verzameling foto's over de Zuider zeewerken en den nieuwen Wieringermeer- polder beschikbaar gesteld voor de ln het voorjaar van 1936 te Tampa te houden ten toonstelling. De laatste, ln het voorjaar van 1935 ge houden tentoonstelling werd door meer dan een half millioen bezoekers, uit alle deelen van de Vereenigde Staten bezocht. Van Nederlandsche zijde werd een groote hoeveelheid roode, witte en blauwe hyacinten beschikbaar gesteld om op het tentoonstel lingsterrein een groote vlag in de Neder landsche kleuren uit te zetten. JUBILEUM KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART. Donderdag ié" het 150-jarig bestaan van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amster dam op feestelijke wijze gevierd. De garnalenvisscherjj, die langs de Noord zeekust ook nog wel wordt pitgevoerd op de oude wijze van het netje te laten voorttrek ken door een paard, dat daarvoor tot aan den buik dooor het water moet gaan, terwijl de voerman-vissher als ruiter dat paard leidt, heeft ook onder de eigenaardige tijdsomstan digheden te lijden, zoodat het resultaat daar van ook niet al te schitterend is. Deze gar nalen worden ook in levenden staat aan de consumenten geleverd, en vinden soms ook hun weg naar Amsterdam. Gevaren door het mechanisme veroorzaakt. De veiligheidslaan door de K.N.A.C. het vorig jaar in alle centra van Nederland gratis voor iederen automobilist beschikbaar gesteld, heeft aan ongeveer 35000 automobilisten de overtuiging geschonken, dat de verschillende onderdeelen van den auto, die in nauw ver band stonden met het begrip „veiligheid voor alles", nog wel eens iets te wenschen over lieten. Van duizenden wagens was alles in den hesten staat, maar toch werd daarbij aange toond, dat hier en daar nog wel wat te ver- bete was! Tydens deze veiligheidsweek wil de K.N.A.C. daarom nog eens speciaal de aandacht vesti gen op de gevaren, die het gevolg van het slechte onderhoud van de automobiel kunnen zijn. Kans op slippen. De steeds onberekenbare gevolgen van het slippen doet dit gevaar als een meest ge vreesde door iederen automobilist beschouwen. Practisch is er weinig of niets tegen te doen, niettegenstaande allerlei geleerde betoogeu van massa en centrifugaalkrachten. Als een slip door de handigheid van den bestuurder nog geredresseerd kan worden door bij te stu ren, dan is dit eenvoudig meer geluk dan wijsheid. De kans op slippen is by den slecht onderhouden wagen echter grooter dan bij een wagen, die in goeden staat verkeert en waarvan op remmen, stuur en banden niets is aan te merken. De bestuurder speelt echter als inleider van gevaren een voorname rol. Te krachtig remmen op een nat wegdek kan een oorzaak van slippen en over den kop slaan zyn. Daarom moet men de snelheid altyd zoo veel mogelijk regelen naar de omstandigheden en onvoorziene oorzaken buiten beschouwing latend, moet men altgd den wagen snel tot stilstand kunnen brengen, zonder zoo sterk en plotseling te remmen, dat de wielen blokkee- ren en zoodoende alleen geslipt en heelemaal niet meer geremd wordt. Nuttige wenken voor den be stuurder. Rem nooit te schieiyk, zoodat de wielen blokkeeren. Houdt steeds een afstand van ongeveer 30 m op den buitenweg en 10 m in stadsver keer van voor U uitrydende wagens, teneinde steeds tydig berekend te zyn op hetgeen ze gaan doen. Mydt de tramrails als uw ergsten vyand; de beste anti-slipband zal op natte tramrails plotseling slippen. Gladaf geslepen banden moet men laten aderiseeren of men taste voor eigen veiligheid in de beurs en schaffe nieuwe aan. Ongelyke afstelling der remmen is nóg ge- vaarlgker dan remmen, die heelemaal niet remmen. Er zijn automobilisten die in het laatste geval zelfs als excuus aanvoeren, dat zg het „weten" en daarmede rekening hou den; zy zgn erger dan staatsvijand no. 1. Remmen bystellen kan niet tot in het on eindige doorgevoerd worden. De remvoering verslijt en kan dus wel eens vernieuwing eischen. Krachtig accelereeren kan op een glad asfaltwegdek, zooals men er onder ande ren in de steden nog aantreft, (het z.g. stamp- asfalt) even funeste gevolgen hebben als het te krachtig remmen. De gevolgen zullen ech ter nooit zoo hevig zgn als by remmen, omdat de mogelgke versnelling van den modernen wagen met een zeer krachtigen motor toch nog maar hoogstens de helft bedraagt van de algemeene met goede remmen te bereiken vertraging. Met het goede voornemen om de verschil lende raadgevingen, die tydens de Veiligheids- week der K.N.A.C. ten beste worden gegeven in de praktyk te brengen, zal ieder wegge bruiker een steentje kunnen bydragen om het aantal verkeersongelukken te doen vermin deren. WEGEN TER OOSTKUST VAN SUMATRA OVERSTROOMD. M e d a n. Door voortdurende regens staat het water in de rivieren ter Oostkust zeer hoog. De wegen naby Tandjong Poera zyn over eenige kilometers overstroomd. Het ver keer kan slechts langzaam voortgang hebben. De stremming nabij Kwala Simpang is nog niet geheel opgeheven. Er staat nog vyf centimeter water. Het lichte verkeer wordt langs de onderneming SoeDgei Lipoet geleld, (Aneta.) De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds tn oude rijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! De genezende, hoestsiillende, slijmopIosser.de en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nóg sterker, nog sneller, nóg krachtiger en nóg doeltreffender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger! In de omgeving van Pameungpeuk weer een explosie. In de buurt van Pameungpeuk (aan de Zuid kust van Priangan), een berucht malariage- bied, is weer een explosie van deze de volks kracht ondermijnende ziekte voorgekomen. In het A.I.D. lezen we daarover het volgende: Dat daar in het Pameungpeuksche steeds over gebrek aan werkvolk geklaagd wordt, behoeft geen verwondering te wekken, daar de eigen bevolking met malaria onder de leden reeds dien graad van indolentie heeft bereikt dat zelfs bg de sawahbewerking de wedana persoonlijk met de betrokken dessabestuurs- leden de menschen als een kudde karbouwen naar hun velden moet dryven, daar anders van den sawahbouw niet veel terecht zou komen. Op aanvoer van werkvolk van buiten de streek behoeft niet te worden gerekend. De vrees voor malaria-infectie is immers aller minst denkbeeldig. De wd. opperhoutvester van Garoet heeft in de tweede helft van Augustus naar aan leiding van ingekomen verzoeken voor grond- ontginning, tezamen met den arts van de volksgezondheid den benedenloop der kali's Tjipaleboeh en Tjiawi nabg Pameungpeuk bezocht. Daarby is gebleken dat het in den beneden loop dezer kali's wemelde van de larven der gevaarlgke anopheles-muskieten. Deze anophe- les broedt in brak water in het volle zonlicht, in tegenstelling met de in zoetwater eierleg- gende muskiet. Houdt men nu de kali-oevers beschaduwd, dan treft men weinig of geen larven aan. Alle kali's welke in het zuid-oost en van het regentschap Garoet zgn gelegen, i.c. vanaf de Tjikaengan westwaarts tot en met de Tjipaleboeh, vormen nabg de kust van den Indischen Oceaan lagunes, terwijl het juist deze brakwater-lagunes en de zouthoudende benedenloop dezer kali's zyn, welke de oorzaak zgn van de ernstige mate waarin deze streek door de malaria geteisterd wordt. Verspert met een geweer den weg, doch wordt ten slotte buiten gevecht gesteld. Het volgende avontuur overkwam eenige dagen geleden, meldt het „Nwsbl. v. Pal.", den heer Hoff, hoofd van de radio afdeeling der N.K.P.M. Genoemde heer was op inspectiereis langs de radio-installaties zijner maatschappij in het binnenland, toen hy op weg van Loeboekling- gau naar Mambang even voorby Moearabeliti, een voor hem gelukkig afloopende, doch niet temin gevaarlijke ontmoeting had met een krankzinnige. Even nadat Moearabeliti gepasseerd was. werd de auto op een brug door een zichtbaar opgewonden vek'politieagent aangehouden. De aute kwam een tl-ntal meters achter de brug tot stilstand en daar vertelde de veldpolitie- man aan den inzittenden heer Hoff, dat er een krankzinnige met een geladen karabijn de voorbijgangers wilde attakeeren, en ziet inderdaad stond op een 25 meter afstand aan den kant van den weg een Inlander rustig doelwit te kiezen op den auto. Begrypelijker- wgs waren de inzittenden, chauffeur en pas sagier, met één sprong uit den wagen en stel den zich verdekt op achter den auto. Ook de veldpolitieman had daar dekking gezocht. Het gevaar was dusdanig, dat de heer Hoff er by den agent op aandrong den krankzin nige met een karabijn-kogel zoodanig te ver wonden, dat hg zijn voornemens niet zou kun nen ten uitvoer brengen. Dit verzoek bleek echter geen eenvoudige opdracht te zgn voor onzen agent. Toen na het vyfde schot de bela ger nog ongedeerd en springlevend stond te morrelen aan de grendel van het geweer, achtte de heer Hoff dit het moment om zich ten snelste uit de vuurlinie terug te trekken. Dit was mogelyk doordat de weg daar vol doende breed was om zonder meer ineens om te draalen. Hg reed snel terug naar Moearabeliti om vandaar uit de politie en het bestuur te Loe- boeklinggau op te bellen. De heer Hoff reed daarna '.elf de politie op den Loeboeklinggau- weg tegemoet, ten einde die met zgn auto sneller te kunnen terugvervoeren. Halverwege LoeboeklinggauMoearabeliti kwam hij po litie zoowel als den controleur tegen en ging het geheele gezelschap vol gas naar de plaats van gevaar. De situatie had zich daar inmid dels sterk gewyzigd, doordat ten slotte met het 6e schot de krankzinnige door den veld politieman was neergelegd. Het bleek nu, dat er nog een tweede slacht offer was en wel een collega van den politie agent. Deze had getracht den krankzinnigen Inlander mede te nemen, maar was onver hoeds door hem aangevallen en met een paar krachtige houwen met een kapmes buiten ge vecht gesteld. De aanvaller had zich toen ge wapend met het geweer van den politieman en trachtte op deze wijze zijn zegetocht naar volgende slachtoffers voort te zetten. Ware het niet, dat de veiligheidspal aanstond, het welk niet tot den krankzinnige doordrong, han had hy zeker nog rgooter onheil gesticht. De Nachtegaal vertrok 24 Qyt. van Singa pore en landde denzelfden dag te Bandoeng. De Koetilang vertrok 24 Oct. van Medan en landde denzelfden dag te Rangoon. EEN ESCADRILLE VAN DE KOOY OP WAALHAVEN. Een escadrille vlegtuigen onder comman do van den commandant van De Kooy, ka pitein ter zee K. van Aller, heeft Donderdag morgen een bezoek gebracht aan Waalhaven en is na een kort verblijf aldaar, weer opge stegen voor het vervolgen van haar oefen tocht. Onderhandelingen van de K. L. M. met de Philippynsche regeering. De heer Nieuwenhuis, vertegenwoordiger van de K.L.M. in Ned.-Indië is Donderdag te Manilla aangekomen. Naar hy verklaarde, zou hy van de regee ring van de Philippgnen toestemming zien te verkrggen tot het verlengen van de trans- Aziatische luchtiyn van zyn maatschappij de iuchtiyn AmsterdamBatavia naar het oosten tot Manilla. Op deze wyze zou een verbinding tot stand komen tusschen den bestaanden luchtdienst JavaEuropa en de door de Pan American Airways ontworpen luchtlyn over de Stille Zuidzee. Slechte weersomstandigheden boven den Balkan. Kingsford Smith is Donderdag naar Brindisi teruggekeerd. Aan zgn machine mankeerde niets, maar zoodra hy de Adriatische Zee was overgestoken, had hg zulke ontzettende weers toestanden boven den Balkan aangetroffen, dat het zeer onvoorzichtig zou zgn geweest om door te vliegen. Toen de berichten Don derdagmorgen in Brindisi even ongunstig ble ven luiden, had hy onmiddeliyk besloten zgn tocht tot een gunstiger tydstip uit te stellen. Jongeman, die zgn gewezen ver loofde met revolverschoten zwaar verwondde staat terecht. Vtjf jaar ge vangenisstraf geëischt. Op Juni heeft te Loon op Zand een moord aanslag plaats gehad. De23 -jarige timmerman J. W. M. van B. uit Kaatsheuvel zag dien dag zgn gewezen verloofde mej. J. van den Boom, die kort te voren den omgang met hem had verbroken met eenige vriendinnen wandelen. Hy vroeg haar een oogenblik te spreken en trok toen het meisje weigerde opnieuw be trekkingen met hem aan te knoopen, plotse ling een revolver waaruit hy van zeer korten afstand eenige schoten op het meisje loste. Door een der kogels werd het meisje zeer ernstig gewond, aangezien deze tot in het ruggemergkanaal doordrong. Gisteren stond de dader J. W. M. van B. voor de Bredasche Rechtbank terecht. Aan verdachte is ten laste gelegd poging tot moord, subs zware mishandeling en meer subs. mishandeling. Dr. J. G. M. A. Goossens, chirurg te Til burg, die de kogels uit het lichaam van het meisje verwyderd heeft legde eenige ver klaringen af omtrent den aard der verwon dingen, die niet doodelijk doch wel levensge- vaariyk waren. Het meisje zal naar getuige's oordeel willicht levenslang ongelukkig blgven, aangezien het ruggemerg beschadigd is. Nog steeds na 5 maanden is de toestand van dien aard, dat levensgevaar aanwezig moet worden geacht. De verklaringen van het gewonde meisje werden hierop voorgelezen. By een verhoor in het ziekenhuis verklaarde zg, dat ver dachte zich tevoren immer behoorlgk tegen over haar had gedragen en dat zy hem het geen hij tegenover haar misdreef, ten volle vergeeft. De opperwachtmeester der Kon. Marechaus see A. v. d. Plas, die het eerste onderzoek instelde deelde mede, dat het gewonde meisje aanvankelgk weigerde te zeggen wie op haar geschoten had. De dader was na zyn daad hevig opgewonden, doch toonde den volgenden dag groot berouw. Herhaaldelyk informeerde hy of het meisje dood was. Een zuster van het gewonde meisje legde eenige verklaringen af omtrent hetgeen oogenblikkelijk aan den moordaanslag vooraf ging. Toen het meisje weigerde aan het ver zoek van den verdachte den omgang met hem weer aan te knoopen, trok deze een revolver en schoot. Reeds by het eerste schot viel het meisje gewond neer en toen zy op den grond lag schoot verdachte nog drie- of viermaal op haar. Get. weerde deze schoten met haar handtaschje af en trachtte haar zuster te beschermen. Uit het verdere ver hoor van deze getuige blykt, dat verdachte reeds een week voor den aanslag met de revolver in den zak liep. Verdachte zeide nooit de bedoeling te hebben gehad op het meisje te schieten, doch wel om zichzelf van het leven te berooven. Toen het meisje echter weigerde met hem mee te gaan verloor hg zgn bezinning en trok de revolver. Het meisje wilde wegloopen en toen trof verdachte haar in den rug. Had zg niet geprobeerd om weg te loopen zoo zegt verdachte dan had ik haar morsdood geschoten. Verdachte wiens verhoor enkele malen door hevige huilbuien wordt onder broken, zeide nog zielsveel van het slacht offer te houden en diep berouw te hebben. 26 Oetober. Dit stukje zij den kell- ners gewijd. Gy allen, die, op kellners wel eens mort en scheidt, leest en overpeinst dit. Ge zult cr een tevredener mensch door wor den. Een Amsterdamsche familie strykt Zondag middag neer in een restaurant. Vader, moe der, twee dochters van ongeveer 17 en 20 en een zoon, blykbaai met z'n meisje. Reeds na 'n minuut of tien lebben se een geschikte plaats gevonden De kellner staat bg hen. De vader: Wel ober, wat hebt u voor lekkers De kellner noemt uit zgr hoofd dertig schotels op, en overhandigt twee spyslystcn. Ik kan u erg de visch aanbevelen, die is prachtig vandaag. Mevrouw: Ik wil geen visch. Ik wil iets van gebraad. Of nee, toch niet; dat is altyd hetzelfde. Misschien kip? Ja, gebraden kip. Maar h^é! jong. Het dochtertje van 17: Ik wil ys. Mevrouw: Je krijgt geen ys voor het eten. Daar bederf je je eetlust mee. Dochter: Ik vil ys. Meneer: Laat haar toch ris eten, als ze niet anders lust. Mevrouw: Ze moet geen y- eten. Ze be derft haar maag. Dochter: Ik wil jjs. Kellner: V nille, Frambozen, Chocolade? Mevrouw: Geen prake van. Dan neemt za maar niets. Of wacht, Geef haar wat lichts, 's Kijken. Wat is er zoo al? Nee, laat u maar, geef u haar kip met rysr. De kellner noteert: Dus eenmaal kip met ryst. Dochter: Ik wil geen kip. Ik wil ys. Mevrouw: Hou je mond! Uit. Kellner: Dus eenmaal gebraden kip voor mevrouw en eenmaal kip met ryst. Mevrouw: Nee wacht u 'es, als zg kip met ryst neemt, neem ik toch liever wat anders. Wat was er ook nog meer? De ober noemt dertig schotels op, zonder met z'n oogleden te knippen. Mevrouw: Kip is toch eigenlyk wel 'n beetje vervelend. Dan heb ik toch liever visch. Is de tarbot mooi? Maar het moet een moot uit het midden zgn. En ik wil geen sauce mousseline, maar boter. Geen gesmolten bo ter, maar een stukje. Noteert u het vooral goed. Kellner: Graag mevrouw. En Meneer? De vader: Laat u voor my een behooriyke biefstuk bakken, met 'n fatsoenlijke portie komkommersla. Maar 'n portie als voor 'n zieke, hoor. Mevrouw: Je mag immers geen komkom mersla eten! Voor meneer kropsla. Met citroen aangemaakt. Kellnerin alle gemoedsrust): Dus een maal kip met rijst... Dochter (met 'n onderlip): Ik wil ys. Mevrouw: Als je nou je mond niet houdt! Kellner: Dus eenmaal kip met rijst, eenmaal tarbot, boter... Mevrouw: Aan een stukje. Kellner: Aan een stukje, Mevrouw. Eén biefstuk met kropsla. Mevrouw: Met citroen aangemaakt. Kellner: Graag mevrcuw. De zoon: Wat wil jy, liefste? zyn meisje: Ik neem wat jy neemt. De zoon: Als ik maar wist wat. Ober, hebt u niet iets heil aparts, iets wat zal ik zeggen, waar niemand op zou komen? Kellner: Misschien kijkt meneer eens op de kaart? De zoon: Ja, laten we eens zoeken, schat. Kellner: En de andere jongedame? Mevrouw: Je mag niets scherps eten, Greet, Geeft u myn dochter ook „arbot. Greet: Ik 'ust geen larbot. Veel te machtig. Mevrouw: Ja, daar heb j« eigenlijk geiyk in. Ik moet ook geen tarbot. Of nee, we ne men toch tarbot, maar samen één portie. Daar zullen wc niet onze maag mee over laden. Greet: Maar moeder, ik lust geen tarbot. Dwingt u me toch niet zoo... Meneer: Schiet nou toch op, die man staat hier z'- beenen m z'n Mjf! Greet: Ja, wat kan ik dan anders krggen? Zoo duurt het nog 'n minuut of tien. Ik heb de diepste bewondering gekregen voor den kellnersstand. In plaats van het heele gezelschap met kokende bouillon t® overgieten, gaat hy zonder zichtbare ge moedsbeweging heen om zyn orders uit te voeren. Helden van beroep... Requisitoir. Van het verhoor der verdere getuigen werd afgezien, waarna het O.M., waargenomen mr F. Deelen requisitoir nam. Deze meende, dat het buiten kgf is, dat het primair tenlaste gelegde, de poging tot moord volkomen bewezen is. De moeiiykheid in deze zaak is de vraag welke straf de verdachte moet worden op gelegd. Spr. moet steeds denken aan het bezoek, dat hij aan het slachtoffer in het ziekenhuis bracht en toen dat jonge kind als een lam- geschoten vogeltje op het ziekbed zag lig gen. Nimmer tevoren heeft spr. zoo gevoeld de waarheid der woorden: „Si je t'aime, prends garde h toi". Door zyn daad heeft verdachte, die uit een behoorlijk milieu komt en een goede opvoe ding heeft genoten, een jong leven vernietigd en daardoqor is een strenge straf op haar plaats. Het O. M. requireerde daarom wegens po ging tot doodslag een gevangenisstraf voor den tyd van 5 jaren. Pleidoo. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Berg- mann uit Den Bosch, bestreed dat de pri maire tenlastelegging zou zyn bewezen, wel zware mishandeling. Met het oog op de jeugd van den ver dachte pleitte spr. met klem de uiterste cle mentie, waarby hy ook namens het zwaar gewonde meisje aan de Rechtbank verzocht genade voor recht te willen doen gelden. Verdachte vroeg snikkend bet meisje nog eenmaal te mogen spheken, waarop de presi dent hem zeide dit verzoek schriftelijk aan den Officier van Justitie te doen. Uitspraak 7 November as.. Minister Gelissen zai niet nalaten met beslistheid tegen prysopdryvlng op te treden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Sueevliet betreffende het nemen van maat regelen van regeeringswege tot het beletten van prysopdryving van allerlei artikelen van levensonderhoud, ïeeft de minister van handel, nyverheid en se ïeepvaart geantwoord Inderdaad hebben zich hier en daar plaat- „^'^„®„ver®chÜnselen voorgedaan, die op „ham- toeletr tm ^ii dat daarbiJ in het algemeen winkeliers ij !^!1118 van de ziJde der et sPel zou zijn, is evenwel nog met komen vast te staan. docht zich een aigemeene opdrgving der pi.jzen afteekenen dan zal daartegen onver wijld en met beslistheid worden opgetreden De regeering schenkt van dag tot dag- aan dacht aan de verschgnselen, die zich op dit gebied voordoen. UITSLAG RADIO-PRIJSVRAAG NAT. CRISIS COMITÉ. 130.000 inzendingen. Het Nationaal-Crisis-Comité deelt mede, dat het aantal inzendingen op de N.C.C.-radio- prijsvraag: Wie z'n hoed is dat? is gestegen tot 130.000. Het comité is uiterst dankbaar vcor deze groote deelneming uit het geheele land. De trekking der pryzen heeft inmiddels plaats gevonden en de winnaars der tien hoofdprijzen kunnen bekend gemaakt worden. Geen er van is in onze stad gevallen. d)e volledige lijst van prijswinnaars zal van 1 November af verk*+igbaar worden gesteld Voorloopig bestemd voor De Cocksdorp. Gisteren is bij het Renkumsche pontveer, in tegenwoordigheid van jhr. mr. A. G. Schimmelpenninck, kleinzoon van den heer Joan Hodshon, een der vgf oprichters van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maat- schappy, door den zoon van jhr. mr. A. G. Schimmelpenninck de nieuwe motor-strand- reddingboot „Joan Hodshon", van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappy, in gebruik gesteld. De Joan Hodshon is bestemd om den aan staanden winter gestationneerd te worden in de Cocksdorp op Texel, ter vervanging van de motorreddingboot Eierland, welke voor het periodieke onderhoud van den motor naar IJmuiden gaat. De Joan Hodshon zal als proeftocht, via IJsel en meer van Flevo naar de Cocksdorp varen, de vier motor-strandreddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaat- schappij, die te Katwijk aan Zee bij de firma Gebrs. Taat gebouwd ls, heeft de volgende afmetingen: lengte 10.30 M., breedte 2.85 M., diepgang 60 cm. Zg is van teakhout vervaardigd met een Fordson motor van 24 P.K., onder het dek zijn 35 koperen luchtkisten geborgen. Ca. 30 schipbreukelingen kunnen aan boord van deze boot genomen worden. Zoodra de reddingboot „Eierland" te De Cocksdorp terug ls gekeerd zal de Joan Hodhon als reserve te Harlingen worden opgeborgen. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij hoopt in de gelegenheid te wor-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5