Buitenlandsch Overzicht Taptoe NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA W i n f r»sGhotels Wo. 7667 eerste blad DINSDAG 29 OCTOBER 1935 63ste JAARGANG Frankri'ks Vlooteischen. Mussolini weer eens aan het woord. Uitbreiding van de Italiaansche vloot. Prijsstijging in ltaiië. Baldwin's radio-rede. Zon Aspirientje helpt toch maar! De houding van het Vaticaan. De gedemilitariseerde zone van het Rijnland. Reeds 39 landen zetten wapenuitvoer naar Italië stop. Het antwoord van Amerika aan den Volkenbond. MARINEROMAN WILL1 ARIS COURANT Abonnement per 3 maanden bö vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.-, e erl. Oost- en West-ïndië per zeepost 2.10, idem per mail en overige W r» 3 2°' Losse nos- 4 ct fr- P- P- 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. k Zondagsblad resp. Q.50, Q.70, 0.70, 1.-. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Sanct.es toepassen of niet I Herriot is een man naar Engeland's hart. Dezer dagen krijgt de Het komt er Volkenbond zijn groote thans op aan kans om bestaans- recht te bewijzen. Hij heeft reeds getoond, dat zijn tegenstanders ongelijk hadden, door te beweren, dat hij in tijd van werkelijken nood tot geen groote daden in staat zou blijken te zijn Onder leiding van het lid Engeland toch is zonder schroom verkondigd, dat Italië de aanvaller is in het conflict in Oost-Afrika. En hij is verder gegaan, verder dan zelfs Italië verwacht had, door het instellen van de zoo langzamerhand op ieders lippen liggende „sancties". Er moet nu nog een daad van be- teekenis volgen! Namelijk, het in praktijk brengen van de economische sancties. In be ginsel heeft de Coördinatie-commissie be sloten om de economische sancties toe te pas sen en daarbrj bepaald, dat zij 31 October voor alle leden in werking zouden treden. Echter sindsdien is onder leiding van Frank rijk (Lavai's moeizame pogingen!) nog zeer veel geprobeerd om het niet tot toepassen van de economische sancties te laten komen, doch dat er alsnog een basis zou kunnen worden gevonden, waarop het conflict vrede lievend ten einde gebracht zou kunnen wor den. Aanvankelijk bestond daartoe zelfs eenige hoop, maar sinds men de Itali- aansche voorstellen kent, heeft men zoo wel in Parijs als in Londen begrepen, dat er van onderhandelen geen sprake kan zijn. Immers die voorstellen zijn met een Volkenbonds-politiek, zooals die door de genoemde groote mogendheden uitge sproken gevoerd wordt, onaanvaardbaar. Zoodat het er helaas wel op zal uitdraaien, dat het wapengekletter, het bommenwerpen en meer van dat fraais doorgang zal vinden, en volgens de laatste berichten zeer aanstaande is. In dit stadium zal de Volkenbond nu hebben te beslissen, of en wanneer de sancties in toepassing gebracht zullen worden. De gedachten daarover zijn nogal verdeeld. De een is voor directe toepassing, nadat ge bleken is, dat het offensief in Afrika weer begonnen is, de ander ziet nog altijd de mogelijkheid, dat de voorstellen van de Ita lianen gematigd kunnen worden en alsdan een basis voor besprekingen zullen vormen. Hoe het ook zij. de Volkenbond heeft nog een paar moeilijke dagen voor den boeg en het komt er voor hen, die in zijn voortbestaan een garantie voor een uiteindelijken wereldvrede zien, op aan zich duidelijk uit te spreken en niet te schromen die maatregelen te nemen, welke dien vrede zoo spoedig mogelijk terug brengen en zullen bestendigen. del zien om op den duur te geraken tot een betere internationale rechtsorde, een ver meerderd gevoel van veiligheid voor groote en kleine staten en ten slotte ook nog altijd voor een beperking en daaruit eindelijk voort vloeiende vermindering van de militaire lasten. Deze klaardere wijn is er althans om het verzet van hen, die den oorlog willen verhin deren, krachtiger te maken! KONING HAKON Vi» van Noorwegen hoopt .den 18en Novem ber zijn 30-jarig regeeringsjubileum te herdenken. Zoo sprak Herriot. RAS» KASSA, de opperbevelhebber van het Noordelijke Abessijnsche front. In Frankrijk is dezer dagen het patij congres gehouden van de radica len en socialistisch-radi- calen, een der grootste politieke partij in den lande, waarvan Herriot de leider en waarvan o.m. de bekende staats man Daladier lid is. Dit congres verdient onze aandacht, niet alleen, omdat de partij een groote rol speelt in de Fransche politiek, maar ook om de woorden, die er door Herriot gesproken zijn. „Ik behoor tot hen", heeft hij gezegd, „die meenen, dat voor de behandeling van de vraagstukken des vredes, er geen andere weg bestaat dan zich getrouw te houden aan den gxooten eed van het einde van den oorlog en aan de buitenlandsche politiek, die alle re geeringen van de republiek hebben gevolgd en om alles te zeggen met een enkel woord, aan den Volkenbond, die zoo onbillijk wordt aangevallen of miskend tegen de verplich tingen en de duidelijke belangen van Frank rijk in". Dit Is een zeer duidelijke zinspeling op de houding van de uiterste rechterzijde, van de fascistische of met de fascisten coquetteerende elementen, die zich tegen de sanctiepolitiek verzetten. „Ik ben er van overtuigd", zei Herriot ver der, „dat, als wij verstandig zijn, de redenen tot hoop die tot gerustheid overheerschen." De Fransche staatsman is dus nogal opti mistisch. Van belang is ook, dat deze woorden voor Engeland een geruststelling inhouden, want met name dit land heeft niet te roemen ge had over medewerking der Franschen. Ziet hier wat de N.R. Crt. er van zegt: Er ligt ook een geniststelling in voor Enge land, dat den laatsten tijd wel eenige reden gehad heeft zich over de houding van Frank rijk bezorgd te maken en tevens een gerust stelling voor allen, wie het welzijn en het voortbestaan van den Volkenbond ter harte gaat, omdat zij in dien bond het eenige mid- Handhaving van het duikbootwapen, wapen. In den loop der volgende week zullen zich twee Fransche vlootdeskundigen naar Londen begeven, ten behoeve van de technische voor bereiding der op 2 December te Londen te houden vlootconferentie. Het standpunt in Fransche vlootkringen is nog altijd hetzelfde als dat, hetwelk ver leden jaar in dé nota's aan Londen werd om lijnd, waarbij Parijs actie nam van de op zegging van het vlootverdrag door Japan en gewag maakte van de mogelijkheid, dat de bepalingen van het verdrag van Washington zouden worden prijsgegeven. Dit standpunt kan men volgens Reuter in de volgende vier punten samenvatten: 1. Aanvaarding van kwalitatieve be perkingen. 2. Verwerping van kwantitatieve be perkingen, verhoudingscijfers, enz. 3. Aanvaarding van het voorstel in zake verwittiging van eiken nieu wen vlootbouw, doch verwerping van het voorstel inzake wederzijdsche mededeeling van een vijfjarig vloot- bouwprogram. 4. Handhaving van het duikbootwapen. Met betrekking tot het vraagstuk der kwa litatieve beperking meent de Parijsche cor respondent van het „Deutsches Nachrichten- Büro" nog te weten, dat in dit opzicht reeds een accoord tusschen Londen en Parijs tot stand is gekomen. Ter gelegenheid van den verjaar dag van dén opmarsch naar Rome. Ter gelegenheid van den verjaardag van den opmarsch naar Rome, die gisteren op de gebruikelijke wijze met de voltooiing van openbare gebouwen, wegen- en waterbouw werken en met de inwijding van de eleetrifi- catie van de spoorlijn Napels-Florence feeste lijk werd gevierd, publiceerde het officieele partijblad Foglio d'Ordine de volgende dag order van den Duce: Zwarthemden in geheel Italië! De dertiende verjaardag van den opmarsch naar Rome vindt het Italiaansche volk in gesloten mas sa's om het regime geschaard, sedert 2 Oc tober door een in de geschiedenis nog niet gekend generaal-appèl geestelijk gemobili seerd, bereid tot iedere gebeurtenis. Zij, die zich opmaken om te onzen nadeele de ergste onrechtvaardigheid te begaan, zullen zien, dat het Italiaansche volk in staat is tot hel dendaden als die zijner soldaten, die den roem van Adoea weder hebben verworven en een stuk Afrikaanschen grond de beschaving brachten. Een jaar vol gebeurtenissen is zoo juist geëindigd. Het veertiende jaar van het regime gaat aanvangen. Wij begroeten het als sol daten, met ontplooide banieren, met al het vuur van ons geloof, met geheel onzen wil, die thans in ontelbarè enorme krachtproeveri gestaald is. Zwarthemden in geheel Italië! Wij leven in een tijd, waarin men den trots om te leven en te strijden moet voelen. AUTOMATIC DAG EN NACHT. BEZORGING f 0.25 PER PORTIE. Wij leven in een tijd, waarin een volk aan de hand der vijandelijke krachten zijn eigen bekwaamheid in het toonen van weerstand en moed afmeet. Tegenover de bedreiging eener oecono- mische belegging, die de geschiedenis zal stempelen tot een krankzinnige mis daad, bestemd om de wanorde en ellende onder de volkeren te vermeerderen, zullen alle Italianen, die dezen naam waardig zijn, den strijd opnemen en den meest verwoeden tegenstand bieden, zij zullen weten te onderscheiden tusschen vrien den en vijanden, zjj zullen de herinnering en de hierin besloten les in herinnering houden en van de vaderen op de zonen en neven overbrengen. Ruim 400 millioen lire er voor beschikbaar gesteld. De Italiaansche regeering heeft Zondag avond een decreet gepubliceerd krachtens het welk een bedrag van 414 millioen lire be- beschikbaar wordt gesteld voor uitbreiding van de vloot. Dit bedrag zal verdeeld worden over 285 millioen over de jaren 1935'36, 103 mil lioen over de jaren 1936'37 en de rest over het begrootingsjaar 1937'38. Verder heeft de Italiaansche regeering in een tweede verordening bekend gemaakt, dat een zelfstandig vlootcommando voor den Do- dekanesos in het leven is geroepen. De Romeinsche correspondent van de News Chronicle meldt, dat de Italianen thans reeds onder den druk van den oorlog gaan lijden. Hoewel er strenge maatregelen zijn getroffen om het maken van oorlogswinst den kop in te drukken, blijven de prijzen stijgen. Huis houdzeep is buitengewoon duur en ook de koffie is in prijs verhoogd. Men voert te Rome thans een krachtige perscampagne voor een boycot van Britsche goederen. Twee winkels, die uitsluitend Brit sche artikelen verkochten, zijn tot sluiting gedwongen. Een hartstochtelijk pleidooi voor versterking van de vloot. Baldwin, de eerste minister, heeft de ver kiezingscampagne in Engeland geopend met een rede, die over den omroep uitgezon den is. Hij herhaalde, dat Engeland trouw is aan den Volkenbond en aan de principes van col lectieve veiligheid. In verband hiermede hield hij een hartstochtelijk pleidooi voor het bren gen van de Britsche vloot op het materieele peil, dat voldoet aan de eischen, welke deze trouw met zich brengt. „Wij willen niet en niemand stelt dat ook voor een on matige bewapening", aldus Baldwin. „Wat wij willen is slechts een modernisatie. Indien gij voortgaat met de politiek van onvoor- waardelijken steun aan den Volkenbond en deze politiek is die van het geheele land, wat zelfs blijkt uit de stemming op het con gres van vakvereenigingen en indien op een gegeven oogenblik daaruit een oorlog voortvloeit met de natie, welke gij sancties oplegt, die het risico van militaire actie in zich dragen, zal de eerste slag opgevangen moeten worden door uw vloot, wellicht ver- eenigd met andere vloten, maar wellicht ook geheel alleen." Baldwin zeide voorts nog, dat hij er nooit in toe zou stemmen, dat Groot-Britannië deel lijk voelt, Uw hoof zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-fabletten U weer fit maken. Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. i 10 ets. zou nemen aan een blokkade, tenzij hy te voren zekerheid verkregen zou hebben be treffende de houding van de Vereenigde Sta ten. Hy besloot het eerste deel van zijn rede voering met te zeggen: „Ik geloof, dat allen, hier zoowel als in het buitenland, die den vrede wenschen, ln de verzekerde verdedi ging van dit land de beste bescherming en de beste garantie zien voor den wereld vrede." VERKIEZINGSMANIFEST VAN DE LABOUR-PARTY. De Engelsche arbeidersparty heeft een verkiezingsmanifest gepubliceerd, waarin scherpe critiek wordt uitgeoefend op de re geering. Het manifest dringt aan op volledige samenwerking met den Volkenbond en met de staten die geen lid zpn van den Bond, doch die een vredespolitiek voeren. Vervol- vens wil men een hervatting van de ont wapeningsbeperkingen, ook wil men een vol ledige internationale samenwerking op oeco- nomisch en industrieel gebied om een her verdeeling van grondstoffen mogeiyk te ma ken en een uitbreiding van mandaten op ko loniale gebieden. Het manifest besluit met aan te dringen op een herziening van de oeconomische politiek van de party. De inlichtingendienst La Corrispondenza keert zich met een verwijzen naar Vaticaan- sche kringen in een zeer scherp gestelde ver klaring tegen de geruchten, dat van den kant van den Heiligen Stoel op eenlgerlei wijze be middelend zou worden ingegrepen in den hui- digen internationalen toestand. Duitschland zou geen nieuwe in terpretatie van het verdrag van Locarno wenschen. Naar Havas uit Berlijn meldt, zou een ge zaghebbende Duitsche persoonUjkheid een vertegenwoordiger van Havas hebben mede gedeeld, dat Duitschland geenszins voorne mens is, in de gedemilitariseerde Rijnland- zóne het elfde en twaalfde legerkorps te ves- stigen, met als standplaats Karlsruhe en Dusseldorp. Zooals bekend, heeft men bij de wet tot invoering van den verplichten mili tairen dienst voorzien in de organisatie van twaalf legerkorpsen. In October uitgevaar digde decreten hebben de standplaats vastge steld van tien van deze korpsen. „Indien tot dusver de standplaatsen van het elfde en twaalfde korps nog niet zijn aangegeven," zoo verklaarde men in offi cieele Duitsche kringen, „dan is dit alleen, omdat de ryksweer in volledige reorganisatie is." In welingelichte kringen is men zelfs van oordeel, dat de ryksweer op het oogenblik nog geen tien volledige korpsen telt. De Duitsche regeering verklaart verder, dat de berichten, gepubliceerd over een nieuwe interpretatie van het verdrag van Locarno en over een eventueele herziening van de bepalingen inzake de gedemilitari seerde zóne, al eveneens onjuist zijn. Het ryk heeft zijn standpunt dienaangaande niet ge wijzigd. De eenige reserve, die men daarbij maakt, heeft betrekking op het Fransch- P.ussisch verdrag, ,maar," zoo wordt in offi cieele Duitsche kringen gezegd, „het zou on juist zy'n in dit verband te spreken van een verlangen om het verdrag van Locarno een nieuwe interpretatie te geven." Laval geeft Genève kennis van Frankryk's deelneming aan sancties. Ook gisteren is van vele regeeringen mede deeling omtrent de naleving van de voorstel len der coördinatiecommissie op het Volken bondssecretariaat binnengekomen. De regeeringen van China, de Dominicaan- sche Republiek, Luxemburg en Zwitserland deelden mede, dat zy den uitvoer van wapens, munitie en oorlogsmateriaal naar Italië heb ben verboden. Het totaal aantal volkenbondsstaten waar een verbod van wapenuitvoer naar Italië ln kracht Is getreden, bedraagt thans dus reeds 39. Luxemburg en Zwitserland hebben echter geen gevolg gegeven aan het voorstel der coördinatiecommissie om wapenuitvoer naar Abessinië toe te staan. Het belangrijke feit van den dag was het telegram van Laval, waaruit bleek, dat Frankrijk ondanks de bemiddelingspogingen trouw blijft aan de voorstellen der coördinatie commissie. Frankryk zal de financieele boycot tegen Italië op den reeds door de coördinatiecom missie vastgestelden datum, 31 October, toe passen en is voornemens over te gaan tot toepassing der economische sanctiemaatrege len op den door de coördinatie-commissiê vast te stellen datum, doch uit administratieve overwegingen zullen tusschen den dag, waar op de datum wordt vastgesteld, en dien datum zelf ten minste vier dagen moeten verloopen. (Handelsblad.) Op het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken is het antwoord der Vereenigde Staten op het verzoek van den Volkenbond om bepaling van zyn standpunt ten aanzien van de sancties opgesteld. In het antwoord staat, dat de regeering van de Vereenigde Staten met sympathieke belangstelling de individueele en vereenigde pogingen volgt om den vrede te bewaren of den duur van den oorlog te bekorten. Met dat al bevestigt het opnieuw het standpunt van strikte en onafhankeiyke neutraliteit van de Vereenigde Staten, mït een beroep op de jongste wet op de neutraliteit, die werd aan genomen om aan de huidige omstandigheden het hoofd te bieden. De Vereenigde Staten eerbiedigen letter en geest van de overeenkomst van Parijs en de verdere vredesverplichtingen en verbinden zich ten allen tyde niet slechts hun zedelgken invloed uit te oefenen in het belang van den vrede in de heele wereld, maar hiertoe bij te dragen met alle middelen, die binnen de gren zen van hun buitenlandsche politiek toe te passen zyn. Met een toespeling op de verschillende vre desverdragen, zegt het antwoord, dat zij alle betrokken naties de plechtigste verantwoor delijkheden opleggen en dat niet één natie de niet-naleving daarvan welwillend kan aanzien- DE STAAT VAN BELEG IN BULGARIJE OPGEHEVEN. De Bulgaarsche ministerraad heeft den op 2 October naar aanleiding van de ontdekking van een samenzwering afgekondigden uit zonderingstoestand gisteren opgeheven. FEUILLETON door 24) hoofdstuk 10. Het was 1 Juni geworden De zon wierp haar warme, koesterende stralen neer op het rustig kabbelend water oppervlak tusschen de pieren van IJmuiden zoodat de kleine, dartele golfjes glinsterden in het gouden zonnelicht. Maar het spel der stoeiende golfjes werd dra verstoord, want snelle motorbooten scho ten door het water en zware sleepbooten, wier schroeven het kalme oppervlak in heftige be roering brachten, kwamen aanvaren. Op de sluishoofden heerschte een groote drukte van menschen, die opgewonden met elkander spraken en meest in een aangename stemming verkeerden. En geen wonder, want de meesten van hen waren gekomen om hun familie of kennissen, die na een korter of langer verblijf in de tropen, nu weer voor «enigen tijd in het dierbare vaderland terug keerden, een hartelijk welkom toe te roepen. Langzaam en statig voer de Oost-Indië- Vaarder, een der machtige oceaanreuzen van de welbekende stoomvaartmaatschappy „Ne derland", de sluis in, om straks, na geschut te zijn, op te stoomen naar Amsterdam. Ook Jo bevond zich onder de aanwezigen, zy had 's nachts weinig geslapen en was toen maar vroeg opgestaan, omdat ze het in bed toch niet meer kon uithouden. Zij liet het ontbijt nagenoeg onaangeroerd en ging, na haar moeder goedendag gezegd te hebben, naar het huis van haar zwager. Deze zat met zijn vrouw te ontbijten, toen Jo kwam. „Goeden morgen, gelukskind!" begroette Frank haar. „Ben je al klaar voor de reis om je beminde te halen? Heb je al gegeten? Neen, natuuriyk niet, hè! Nu, je komt de deur niet uit voor je gegeten hebt." Jo schoof bij aan tafel en probeerde enkele hapjes door haar keel te krijgen, maar het lukte slecht. Zij spoelde een kopje thee naar binnen, doch ze was te onrustig om te blijven zitten en begon door de kamer te loopen. Frank plaagde haar een beetje en zei, dat, als ze zoo zenuwachtig bleef, zij nog ln Groningen zou terechtkomen in plaats van ln Amsterdam. Toen maakte hij zich gered om haar naar het staion te vergezellen, want hij zeide niet gerust te zijn, voor ze goed en wel in den coupé zat. Hoewel Jo wist, dat de boot pas om 1 uur aan den steiger verwacht werd, was ze natuurlijk om half tien al in de hoofdstad. Daarom besloot ze naar IJmuiden te gaan, dan kon ze Wim een paar uur eerder zien en misschien wel spreken ook. Dus stond Jo tusschen de menschenmenigte op de s!uishoofden en keek met spanning naar den langzaam naderglijdenden stoomer. Vliegensvlug' gleed haar blik langs de men schen, die opeengehoopt stonden bij de ver schansing en die wuifden, alles dooreen riepen en elkaar opzijde drongen om een goed plaatsje machtig te worden. Ha, daar zag ze uniformen van matrozen en van onderofficieren en daarja daar was hijdat was Wim. Zij zwaaide haar tasch en riep, gilde bijna: „Wim! Wim! Wiiiimü Hier ben ik. Wim!!!" Opeens ontdekte hy haar onder al die wui- venden. „Dag Jodat vrouwtjeriep hij verheugd. Zij lette op niets en keek alleen maar naar hem, terwijl ze meeliep met de boot, die nu langzaam de sluis binnenvoer. „Hoe gaat het met je, Wim!?" „Uitstekend schat, en met jou? Pas op, dat je niet te water loopt," waarschuwde hij, toen ze op den rand der sluis tegen iemand aanbotste, die iets onvriendelijks mompelde. Eindelijk lag de boot tegen den muur en kon ze hem de hand reiken, maar dat vond hij blijkbaar niet genoeg, want hy stapte op de verschansing en sprong aan wal, waar hij haar in zijn armen sloot en een stevige kus op haar lippen drukte. „Hé daar.mynheer!", kwam een politie man zich er zeer gemoedelijk in mengen; „dat mag niet hoor. De passagiers moeten aan boord blijven. U moet nog een uurtje geduld hebben, juffertje," zei hij tot de sterk blozende Jo, terwpl hij weer kalm verder wandelde langs het schip en Wim weer vlug aan boord klauterde. Hand in hand stonden ze nu te praten tot Jo zich met schrik herinnerde, dat ze naar den trein moest om tydig in Amsterdam te kunnen zijn. „Nu Wim, schat, straks gaat de trein, ik moet nu weg. Zoo gauw ik kan kom ik aan boord." „Goed kindje, wees een beetje voorzich tig." Zij haastte zich weg om straks op het ter rein van de Stoomvaartmaatschappij een goed plaatsje te zoeken en zoo vlug mogelijk bij Wim aan boord te komen. Zoodra het schip in Amsterdam tegen den wal lag en de loopplank gelegd was, was zij dan ook een van de eersten, die daarover ging. Wim wachtte haar reeds op en weer drukte hij haar aan zpn borst. Toen nam hy haar mee, want hij moest het oog houden op zyn bagage, die nog door de doane moest worden dnderzocht. „Nu vrouwtje," zei hij hartelijk, toen hy bij de douane klaar was, heb je een spoor boekje bij je Dan zal ik even zien, wan neer er een trein naar Den Helder gaat. Wel, we hebben nog wel een poosje tijd, om half vijf gaat er een trein, dan zijn we om zes upur in Nieuwediep." Frank stond met zijn vrouw en drie kin deren op het station de reizigers op te wachten. „Hallo Wim, heeft Jo je werkelijk gevon den jongen! Wij dachten, dat ze in Gronin gen terecht zou komen, want ze was van morgen zoo zenuwachtig, zoo overstuur, dat ik dunk dat ze den heelen dag nog niet ge geten heeft. Weikom in het vaderland, beste vriend. Neen, geef mij die koffer maar. Ook Greta verwelkomde hem hartelijk en ze was niet weinig trotsch toen hij belangstellend naar haar jongste spruit vroeg en ze bloosde van genoegen, toen hy Bob in de hoogte stak en hem prees als een flinke boy. De beide meisjes kenden hem nog wel en spraken hem dadelijk weer vertrouwelijk met „oom" aan. Nu zette de vroolijke stoet zich in bewe ging. Bij het huis van Frank stond het dienst meisje het gezelschap op te wachten. Bewonderend keken Jo en Wim door de huiskamer die met groen en bloemen was ver sierd, terwijl aan de lamp een fraai bewerkt schild was opgehangen waarop met sierlijke letters gedrukt stond „Welkom thuis". Greta plaatste de stoelen zoo dat Wim voor het schild kwam te zitten en nu volgde onder het eenvoudige feestmaal een geanimeerd ge sprek. Wim vertelde uitvoerig van zijn onder vindingen gedurende de noodlottige reis, van zijn ontsnapping uit de boot en van zijn ver blijf op het eiland; van de reis met de schoener en de mislukte onderzoekingen naar het wrak. Zijn hoorders luisterden met gespannen aandacht en slechts nu en dan werd zijn ver haal even onderbroken door een vraag of een uitroep van verrassing. Toen eindelijk Greta de kinderen naar bed bracht die wel tegenspartelden omdat ze zoo graag op oom" Wim's knie zaten, werd het gesprek meer algemeen. „En", vroeg Wim aan Jo, „is je vader nu nog zoo heftig gekant tegen een verbintenis tusschen ons?" „Ik weet het niet," antwoordde Jo, „hy heeft nog heelemaal niet over je gesproken, hoewel hij toch uit de bladen, of van hooren zeggen wel moet weten dat jy gered bent en weer in Holland zou komen. Maar hij heeft er zich niet over uit gelaten en moeder en ik reppen er met geen enkel woord over in zijn bijzijn, uit vrees dat het dan weer mis is. In ieder geval, hoe hij er ook over denkt, zijn toestemming heb ik niet meer noodig want ik ben dertig jaar, dus kan hy ons daarin niet meer tegenwerken. Het kan me ook niet meer schelen wat hij doet of zegt,"eindigde zij bruusk. Wim begreep dat, daar zij in haar vooraf gaand leven zoo weinig liefde van haar vader had ondervonden, ja, bijna nooit anedrs dan tegenwerking had gekend, zy nu, in dit bizondere geval zeer zeker niet met hem te rade zou gaan, daar zij bijna zeker wist op verzet te zullen stuiten. Hij zou er zich het hoofd maar niet over breken want hij gevoelde zich veel te ge lukkig om zich druk te rnaken over dingen dingen die er nu toch weinig meer toe deden. „Toch Jo", zeide hy, „zou ik er nog eens open en eerlijk met hem over spreken. Zeg hem dat we overmorgen in ondertrouw gaan, dat hebben we per brief al afgesproken, niet waar. Vraag hem dan te willen komen op het stadhuis om toch getuige te zijn van het huwelijk van zijn jongste dochter en tracht hem over te halen om, al is het maar voor een uurtje, op de bruiloft te komen. Den dag na de bruiloft gaan we naar myn zuster in Heerlen, dat heb ik haar moeten beloven, dus houdt daar rekening mee, Jo." (Wordt vervoigd.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1