7 weeae Kamer. Texel. Callantsoog. Anna Paulowna, Schagen, Inval in een speelhol te A'dam. Motorrijder bij Muiden verongelukt. Met een gestolen auto er op uit. Op jacht naar kippendieven. Inbrekers op heeterdaad betrapt. Bij de gestrande schepen te Egmond. Overstromingsramp op Haïti, Mijnramp in Japan. Het wrak van de Lusitania gevonden. Spoorwegongeluk. De overstroomingen in China. Verbijsterend doodeneijfer uit de V. S. 9% miliioen dollar schade door boschbranden. Gelijk oversteken... Engelschman te Miinchen gearresteerd. Stad door orkaan verwoest. Nieuwe campagne tegen de gangsters in de V. S. Verraderlijke aanslag met een uurwerkbom. LUCHTVAART De K.L.M. zal een dienst openen tusschen Java en Manilla. Een snelle Nederlandsche jager. Vliegongeluk De Postvluchten van erv naar Indië. Visscherijberichten Marineberichten. Politierechter Alkmaar HELDERSCHE COURANT VAN DIKS DAG 29 OCTOBEK 1935. De politie van het bureau Singel te Amster dam heeft Maandagavond een inval gedaan in het perceel aan den Heerengracht, waar van men vermoedde, dat de huurder gelegen heid gaf tot hazardspel. In een kamer werden vier personen aangetroffen, die roulette speel den. Het viertal is naar het bureau Singel gebracht; nadat zij verhoord zijn en nadat proces-verbaal is opgemaakt tegen den huur der van de woning zijn zij weer in vrijheid gesteld. De roulette en 40.zijn in beslag genomen. Zwaar gewond opgenomen. Zaterdagavond is de motorrijder D. v. H., wonende te Naarden, achter op een stilstaan- den expeditie-auto uit Zeist gereden, welke op den rijksweg, even voorbij de Hakkelaar (gem. Muiden) aan den kant van den weg stond. De vrachtauto, welke bestuurd werd door den chauffeur C. F. W. S., komende uit de richting Amsterdam, was op de Vecht- brug den motorrijder, die geen snelle vaart had, gepasseerd. Een eindweegs verder, voor bij de Hakkelaar, begon de motor van den vrachtauto ongeregeld te functionneeren, waardoor de bestuurder zich genoodzaakt zag, den wagen aan den kant van den weg te zetten. Even later reed de motorrijder te gen den vrachtauto op, met het gevolg, dat de berijder over het wegdek geslingerd werd. waaruit het bloed stroomde; ook kreeg hij een beenbreuk en gevreesd werd voor hersen schudding. Per Roode Kruis-auto uit Weesp werd de motorrijder naar het Burger Zieken huis te Amsterdam overgebracht. Zijn motor was door de botsing geheel vernield. Daar de vrachtauto geen achterlicht had, i3 door den rijksveldwachter van Muiden te gen den chauffeur van dien wagen proces verbaal opgemaakt. De chauffeur verklaarde, dat door het defect geraken der zekering, zoowel de vóór- als achterlichten niet konden branden. De zekering is door den rijksveld wachter in beslag genomen. Banketbakker te Haarlem aange houden. Een 18-jarige banketbakker in Den Haag had Zaterdagavond hoogloopende ruzie gehad met zijn a.s. schoonmoeder en blijkbaar als reactie op de emotie werd hg zoo slaperig, dat hij een onbeheerd staanden auto uitkoos om een tukje te doen. Toen hij na een poosje ontwaakte, zag hij, dat het sleuteltje nog in het contact stak en de verleiding om den dag te besluiten met een gratis autoritje werd hem te sterk. Hij toerde eerst een beetje door Den Haag en reed vervolgens naar Haarlem, waar hij van een garagehouder tien liter benzine op crediet wist te krijgen. De banketbakker tufte door de Groote Houtstraat naar de Groote Markt. Mogelijk heeft hij daar het standbeeld van Lourens Coster voor een verkeersagent aan gezien, die in de richting van de Zijlstraat wees. Met volkomen negatie van het verkeers bord reed hij linksaf langs het stadhuis. Daar stond echter een agent, die hem op zijn fout wees en terloops naar zijn rij- en nummer- bewijs vroeg. Toeu de jongeman deze docu menten niet kon vertoonen, achtte de agent het wenschelijk hem naar het politiebureau mee te nemen. Hij werd opgesloten in dë cel en de Haagsche politie werd van zijn avon tuur in kennis gesteld. Deze wist reeds van de verdwijning van den auto af; de eigenaar had al aangifte gedaan. De auto en de banketbakker zijn daarna naar Den Haag overgebracht. Een onschuldige door een karabijn schot getroffen. De kippendiefstallen, die in Lunteren steeds grooter omvang aannemen, hebben geleid tot een verscherpt politietoezicht, waarvan een onschuldig persoon het slachtoffer is ge worden. Zaterdagnacht n.1. was de rijksveldwacht, bijgestaan door gemeente-politie; ter hoogte van de boerderij „De Groote Voort" aan den Postweg, wederom op surveillance, toen om streeks half vijf een vrachtauto uit de rich ting Lunteren naderde. Door middel van een zaklantaarn werd den chauffeur beduid te stoppen, waaraan deze echter niet voldeed. De politie, hierdoor versterkt in haar ver moeden kippendieven voor zich te hebben, loste toen uit een karabijn een schot, dat blijkbaar doel trof. De auto stopte bijna on onmiddellijk. Toen bleek echter, dat een on schuldig chauffeur, D. Schreuder, van hier, het slachtoffer van een misverstand was ge worden. De kogel, die door het portier naar binnen was gedrongen, was hem door het rechter-dijbeen gegaan en had de cabine door de motor-kap weer verlaten. Na door een geneesheer behandeld te zijn bleek zijn ver wonding niet ernstig te zijn. De heer Schreuder, die begrijpelijkerwijze danig overstuur was, vertelde, dat hij met een grooten vee-auto van zijn patroon, den heer P. v. Silfhout uit Lunteren, op weg was om koeien te halen voor de veemarkt te Utrecht. Hij had het licht wel opgemerkt, doch meende dat dit toebehoorde aan een fietser. De dieven hadden brood en koffie meegebracht. Een gat in den muur gehakt, Een strooptocht door tal van panden. Zondagmorgen omstreeks half twaalf is de heer Reuvers, directeur van een grossierderij in kruidenierswaren, hoewel hg anders des Zondags niet of zelden naar kantoor gaat, even naar zgn zaak aan den Pompenburg- singel te Rotterdam gegaan. Tot zijn ver wondering kon hg aanvankelijk de buitendeur niet openkrggen. Toen hg eindelijk binnen was gekomen, bleek hem, dat men aan de binnenzijde een fretboortje in de sponning had gedraaid en dat men daarmee de deur had afgesloten. Bg verder onderzoek bleek, dat in het kantoor alle lessenaars waren opengebro ken, <lat de brandkast onderstboven was ge worpen en dat men de deur ervan had open gemaakt. Juist toen de heer R. een en ander constateerde, hoorde hij boven zgn hoofd gestommel. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie, waarna van het bureau Oppert een groote politiemacht uitrukte. Het geheele complex gebouwen, dat wordt begrensd door Pompenburgsingel. Binnenrotte en Lombard- straat, werd afgezet, waarna een inspecteur met een paar rechercheurs naar binnen ging Boven het kantoor van de firma Reuvers ligt een opslagplaats van meubelen. Aan het pand grenst de drijfriemenfabriek van de firma Th. H. Haagen. Op de eerste verdieping ontdekte men een gat in den tusschenmuur, waardoor men in het kantoor van de firma Haagen kon komen. Vlak achter dit gat lagen twee pakjes brood, een paar jassen, een kannetje koffie en eet. paar fleschjes bier. Later bleek, dat het bier was weggenomen uit het magazijn van de firma R. Via het gat drong de politie het pand van de firma H. binnen. Daar bleek de brandkast te zijn opengebroken. In deze kast zit een af zonderlijk vak. waarin een bedrag van onge veer 2000 was geborgen. Dit vak was nog niet opengemaakt en blijkbaar waren de die ven bg dit werk gestoord. Opeens hoorde men beneden eenig gerucht en toen men ging kg- ken, zag men een man, op kousenvoeten en met handschoenen aan, die bezig was, met een breekijzer de buitendeur van binnen uit open te breken. Het bleek de bij de politie zeer bekende inbreker G. H., een 46-jarige beton werker, te zgn, die lakoniek opmerkte, toen hij de politie op zich af zag komen: Nou, jullie hebben me. De man werd naar het bureau aan den Op pert overgebracht, waar hij werd opgesloten. Uit het feit, dat er twee jasjes waren gevon den viel af te leiden, dat er twee inbrekers aan het werk waren geweest en dus werd het onderzoek voortgezet. Daarbij bleek al gauw dat het spreekkamertje bij het kantoor van de firma Haagen van binnenuit op slot was en dat de sleutel nog in het slot stak. De politie klopte op de deur en riep: Maak open. Waarom moeten wij de ruit nou vernielen Dat is toch zonde? Maar er kwam geen ant woord. Daarop heeft men de deurruit inge slagen, waarna men den sleutel kon om draaien. In het kamertje vond men den 44- jarigen C. B., die deed alsof hg in het spreek kamertje had liggen slapen. Hij vertelde, dat hij niet wist, hoe hij daar binnen gekomen was en toen men hem vroeg, waarom hij de deur van binnen had afgesloten, zei hg, dat hij bang was geweest te zullen worden gestoord. Ook hij is naar het politiebureau overgebracht, waar hij later een volledige bekentenis heeft afgelegd. Da berging en het sloopwerk. Men schrgft aan de N.R.Ct. Het stond nu wel vast, dat de Kerkplein vlot gebracht zou worden en dat men de Drente zou sloopen, maar er blijkt niets ver- anderlijker dan een schip! Reeds zijn twee spoorwagons met pijpen, zuigers, machines e.d. aangekomen. Men is voorts druk bezig 200 ton steenkolen aan boord van de Kerkplein te brengen. De ma chines zouden namelijk bij het bergingswerk gebruikt worden. Experts hebben Vrij dagmid dag echter bevel gegeven, dat de machines nog niet mogen werken. Men vreest namelijk dat het schip zeker zal breken. Daarvoor bestaat gevaar door de ongelijkheid van het strand onder de kiel van het schip. Mocht de Kerk plein breken, dan is natuurlgk van vlot bren gen geen sprake meer. De sloopers hebben gisteren de Drente be zichtigd. Men acht het heel wel mogelijk, dat zij de Drente wel niet ter plaatse zullen sloo pen, maar pogingen zullen doen, de boot weg te sleepen. De hyena's van het slagveld blijken in den nacht van Zaterdag j.1. hun slag geslagen te hebben. Verschillende kleeding stukken wor den door de redders vermist, terwijl lantaarns, touwen en ander reddingmateriaal van de Redding-Maatschappij gestolen is. De drukte begint te verminderen. Wel ko men nog vele fotografen en journalisten om Huib Wijker, die zich bij de redding bgzon- der onderscheidde, te interviewen. Schipper Jan van der Plas is Zondagmiddag om 2 u. 25 door de Phohi geïnterviewd voor de radio. Men vreest, dat 1500 personen omgekomen zgn. Het Zuiden en Zuid-Westen van Haïti, en wel speciaal de districten Jeremie en Jachel, zijn volgens te Port-au-Prince ontvangen be richten door een ontzaglijke overstrooming geteisterd. Men vreest, dat minstens 1500 personen bij de ramp het leven hebben verloren. Ook de materieele schade is enorm. De ge heele oogst is vernield, duizenden woningen van inlanders zijn weggespoeld. De regeering heeft het s.s. „Truxton" op dracht gegeven, zich met levensmiddelen en medicamenten naar het getroffen kustgebied te begeven. NOODWEER EN BRAND IN JAPAN. Met betrekking tot het noodweer, dat tij dens het weekeinde in het Oostelijk deel van Japan heeft gewoed, wordt nader gemeld, dat te Tokio 10.000 huizen onder water zijn gezet. Het verkeer op de „underground" moest worden gestaakt. Te Akita (Noord-Japan) zijn bij een brand 300 huizen in de asch gelegd. Men vreest, dat 150 arbeiders om het leven zgn gekomen. Naar uit Foekoeoka wordt gemeld, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag in de mgn Akaike van de Megi-maatschappg een mgn- gasontploffing plaats gehad. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had waren er 167 arbeiders in de mijn werk zaam. Tot dusver zijn 17 Igken en 15 gewon den geborgen. Gevreesd wordt, dat de overige 135 nog in de m ijn aanwezige werklieden er het leven bg in zullen schieten. Reuter meldt uit Londen, dat de pogingen om het wrak van de Lusitania te vinden, ein delijk met succes bekroond zgn. Duikers heb ben de vaste bewijzen hiervan naar boven gebracht. Het schip, dat 20 jaar geleden is gezonken, ligt 90 meter diep. Tusschen Tokio en Sendai heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, doordat ten gevolge van een wolkbreuk de lijn onder- spoeld was. Het ongeluk eischte 11 dooden en 15 gewonden. Het meer Weichan in Noord Kiangsoe is buiten haar oevers getreden. 200 dorpen om Peisjien staan onder water. Volgens officieele cgfers zijn gedurende het jaar 1934 in de Vereenigde Staten 33.980 menschen bg auto-ongelukken om het leven gekomen. (A.N.P.) Men schat de totale schade, die door de groote boschbranden, welke Vrijdag gedeel telijk konden worden bedwongen, in het zui delijk deel van Californië werd aangericht, op 9Yi miliioen dollar, waarvan alleen reeds aan de te velde staande gewassen 4 miliioen dollar. Vrijdag werden honderden huizen in de film-kolonie Los Angeles dooi de vlammen bedreigd. DE BENDE VAN „DUTCH" SCHULTZ UITGEROEID. Met betrekking tot den aanval op leden van de bende van den beruchten „Dutch" Sehultz, den bierbaron, en op dezen zelf, kan nog worden gemeld, dat thans ook het laatste lid der bende, die met érnstige schotwonden naar het politie-ziekenhuis was overgebracht, is gestorven. Hiermede is de geheele bende van Sehultz uitgeroeid. De politie zoekt thans in de onderwereld naar de uit zes personen be staande bende, die een aanval op Sehultz c.s. heeft gepleegd. Uitwisseling van spionnen. Naar de correspondent van de Times be richt zijn Vrijdag twee Duitschers, veroor deeld wegens spionnage in Frankrijk, uitge wisseld tegen drie Franschi spionnen, die in Duitschland veroordeeld waren. De uitwisseling vond plaats te Straatsburg, halverwege de Kehlbrug. De politieke politie te München heeft, naar de correspondent van de Daily Telegraph be richt, een Britsch onderdaan van niet-„Ari- schen" oorsprong, R. Seltz, gearresteerd, die van „rassen-schending" beschuldigd wordt. Seltz zou relaties hebben gehad met een Duitsche vrouw en zal terecht staan krach tens art. 2 van de nieuwe wet ter bescher ming van de zuiverheid van het Duitsche ras. Hierop staat een gevangenisstraf van twee jaar. GRIEP IN ARGENTINIË. In vier kleine aan de rivier Salada gele gen plaatsen in de provincie Santiago de Estero is een hevige griep-epidemie uitge broken. Deze heeft tot dusver 50 dooden ge- eischt. Groot aantal dooden en gewonden. De stad Cape Cracias Adios aan de kust van Nicaragua is volkomen door een orkaan verwoest. Volgens den Amerikaanschen vlieger Kings- ley, die over het geteisterde gebied heeft ge kruist, zijn het douanekantoor en het hoofd kwartier van het leger de eenige gebouwen, die zijn blijven staan. Hg zag, toen hij laag over de rivier de Coco vloog talrgke dooden en gewonden. DORPSBRAND. Twee vrouwen om het leven ge komen. In een dorp van het district Wilna is een brand ontstaan in een werkplaats, waar 13 boerenvrouwen bezig waren met het berei den van hennep. De vlammen sneden de vrou wen den uitweg af, zoodat ondanks onmiddel lijk in het werk gestelde pogingen ze te red den twee der vrouwen verbrandden en de overige zeer ernstige brandwonden bekwa men. - fV De „gangsteroorlog", die reeds een week aan den gang is, is aanleiding geweest voor een hernieuwde campagne van de New York- sche politie tegen het gangsterdom. Een jeugdige misdadiger, Albert Stern ge naamd, die dooi ae politie werd gezocht in verband met verschillende moordaanslagen, onder welke de moord op Dutch Sehultz,' waaromtrent hij verhoord moest worden, is Zaterdag in het Italianenkwartier te Newaik gevonden. Zijn lijk lag doodgeranseld in een met gas gevulde kamer. In den nacht van Zaterdag op Zondag isi in de nabijheid van Teschen aan de Poolsch- Checho-slovaaksche grens, doch nog op Chechoslovaaksoh gebied een bomaanslag ge pleegd op een nachttrein. Op 400 meter van de grens heeft men een uurwerkbom tot ont ploffing gebracht, juist op 't moment dat de trein passeerde. De ontploffing, welke tot op acht kliometer afstand kon worden gehoord, bracht groote schade toe aan de locomotief, die niet meer in staat was verder te rgden. Van de reizigers is echter niemand gewond. In verband met de gespaine i verhouding in oen laatsten trd zee. moeilijk is geweest, het Cechisch-Poolsche grensgebied, die vooral den laatsten tgd is het zeer moeilijk geweest wordt de meening uitgesproken, dat de aan slag is gepleegd door leden van de Poolsche af komst. Alvorens met de Bremen uit New York naar Europa te vertrekken, heeft de heer Plesman, directeur van de KLM aan een ver tegenwoordiger van Reuter meegedeeld, dat de KLM een dienst zal openen tusschen Java en Manilla, die te Manilla aansluit op den dienst van de Pan American Airways. Het wordt beschouwd als het snelste jachtvliegtuig ter wereld. De N, R. Ct. schrijft: Naar ons ter oore komt, is de Nederland sche Vliegtuigenfabriek Fokker thans begon nen met den bouw van de niewe Fokker 1-persoons jager D. 21, waarvan men aan neemt, dat deze de snelste en meest moderne jager ter wereld zal worden. Nadat de ex- perimenteele onderzoekingen onder toezicht van de bevoegde autoriteiten verscheidene maanden in beslag hadden genomen, ging men over het op stapel zetten van het eerste vliegtuig van dit type. De D. 21 is in de eerste plaats op snelheid gebouwd. Dit type wijkt bovendien volkomen af van het gewone Fokker gevechts-vliegtuig. Hoewel ons de gegevens van de D. 21 met luchtgekoelden motor niet ten dienste staan, kunnen wij wel mededeelen, dat dit zelfde toestel met een vloeistof-gekoelden Hispano- Suiza 12 Y.-Crs., een gegarandeerde maxi mum snelheid op 4000 meter hoogte bereikt van 445 K.M. per uur en de stijgtgd naar 5000 meter 6(4 minuut bedraagt. 2 dooden. Een vliegtuig van den dienst Liverpool Blackpooleiland Man is Zaterdag op den spoorweg bij het dorpje Easdale in Lancas- hire vernield en uitgebrand aangetroffen. De bestuurder en zijn eenige passagier, een za kenman van het eiland Man, die tegen het advies van den chef te Liverpool was opge stegen werden verkoold tusschen de wrakstuk ken aangetroffen. De mist was zoo dik dat het een toeval was dat de overblijfselen door een wegwerker op den spoorweg werden ont dekt. n De „Perkoetoet" (heenreis) vertrok 27 Oct. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De „Sperwer" (heenreis) vertrok 27 Oct. van Leipzig en arriveerde denzelfden dag te Athene. „Lijster" (terugreis) vertrok 27 Oct. van Medan en arriveerde denzelfden dag te Ran- goon. De „Koetilang" (terugreis) vertrok 28 Oct. van Athene en arriveerde denzelfden dag te Boedapest. DE NIEUWE PACHTREGELING. Voorloopig verslag van de Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. Verscheiden leden betuigden hun instem ming met het wetsontwerp. Sommigen wilden er echter daelijk op wgzen, dat de werking van de huns inziens juiste voorschriften ge heel afhangt van de wijze waarop zij door de in te stellen pachtkamers zullen worden toe gepast. Het zal dus zaak zijn de uitvoering wel te leggen in handen van mannen, die groote kennis van zaken weten te paren aan een even grooten zin voor recht en billijkheid. Anderen konden niet inzien, hoe dit wets ontwerp een oplossing zou kunnen geven van de vraagstukken, waarover bij de behandeling van de ontwerpen-1929 het meeste verschil van meening bestond. Verscheiden leden betwijfelden zeer of het wetsontwerp, dat den economischen toestand der pachters wil verbeteren, wel kan dienen om het gestelde doel te bereiken. Eenige andere leden gaven als hun oordeel te kennen, dat het pachtvraagstuk in hoofd zaak te wijten is aan de overbevolking. Deze leden meenden, dat indien men het vrg be schikkingsrecht over den bodem wil bepreken, het tijdstip daarvoor ongunstig gekozen is. De voorgestelde regeling van het continu- atierecht, hierop neerkomende, dat de meeste pachtovereenkomsten voor onbepaalden tijd zullen moeten worden aangegaan, ontmoette bij verscheiden leden groot bezwaar. De groote beteekenis welke dé gepachte grond voor het bestaan van den pachter heeft, erkenden zij; deze behoort huns inziens echter, in plaats van tot een continuatierecht te leiden tot opneming in de wet van een recht op schadeloosstelling bij onredelijke op zeggen. Verscheiden leden hadden tegen de regeling van het tegengaan van buitensporige pacht overeenkomsten zeer ernstige bezwaren, welke zich richtten tegen de voorgestelde bevoegd heid van den rechter, in te grgpen in alle zoo juist tot stand gekomen pachtovereenkomsten, en deze hetzij te vernietigen, hetzg wat nog erger is te wgzigen. Op 7 November begint de begrootiiig. De Tweede Kamer is thans bijeengeroepen tegen Donderdag 7 November 1 uur. De bedoeling is, dat in deze vergadering een begin gemaakt wordt met de algemeene be raadslagingen over de Rijksbegrooting 1936. 26 October. Aangebracht door korders; Middel tongen Kleine tongen Slips Tarbot Kléine schol I Kleine schol II Schar Levende garnalen p. lit 28 Oct. Gekookte garnalen Levende garnalen 0.94—0.82 0.74—0.62 0.55—0.18 0.80 6.40—5.10 3.00—2.20 2.40—2.00 1.75 p. kg 0.15 p. Ut 1.75 „KORTENAER" EN „VAN GHENT". Hr. Ms. „Kortenaer" en „Van Ghent zul'f" 4 November a.s. van hier naar Indie vertrek- Ln D. ".1, wor.» Mt Suez-k.n». |»- maakt De beide oorlogsbodems zullen December te Sabang aankomen. Aanloophavens zijn Algiers (9 tot 14 No vember). Suez (21-22 November) Aden (2627 November) en Colombo December). Luit. ter zee 2e kl. L. J. Jarman wordt 2 November overgeplaatst van de Marinekaf«r" ne te Amsterdam bij de Onderzeedienstkazeme te Willemsoord. Off. van den M.S.D. Ie kl. A. Govers wordt 4 November overgeplaatst bg de Onderzee dienstkazeme te Willemsoord. Hoogere Marine-Krijgsschool- ge- te Bti besch. van den min. van Defensie a.i. zijn de luits. ter zee 2e kl. W. J. K. Versfeit M M Merens en A. Kroese per 1 Nov. r" plaatst bij de Hoogere Marine Krijgsschool wGravenhage. Off. van adm. 2e kl. H. D. Wiggers is over geplaatst van de Onderzeedienstkazeme aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord. Zitting van Maandag 28 October. Een ruitetikker. De niet verschenen heer Jacob Kr., bewoner van Urk, had zich moeten verantwoorden om dat hij op 30 Augustus j.1. met zgn gebalde vuist een glasruit had verbrijzeld in een door W. de Boer bewoond perceel. Deze woesteling werd veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen, plus schadebetaling tot een bedrag van zegge één gulden. De booze slagersknecht. De 20-jarige slagersknecht, E. L. B„ uit Den Helder, zou op 3 September te Anna Paulowna zijn schoonzusje hebben gestompt en voorts in de woning van zijn schoonvader B. twee glas ruiten hebben vernield. De heer E. was ver schenen om zgn vrouw en kind op te eischen. De moeder scheen echter geen lust te hebben, op grond van ontvangen mishandelingen. Hij had een glas in de buitendeur vernield en was aldus het huis binnengedrongen. Daar vernielde hg ook nog een deur en aan den achterkant van het perceel nog een ruit. Zijn 16-jarige schoonzusje werd door verdachte mishandeld. Het kind, dat het meisje op den arm droeg, werd door E. afgenomen. Voor al die buitenissigheden werd verdachte veroordeeld tot 8.boete of 4 dagen hecht. De stompende caféhouder. De 40-jarige heer P. B„ caféhouder te Den Helder, stoffeerde de zondaarsbank, omdat hg op 11 September de niet verschenen mej. L. N. in haar rug zou hebben gestompt. Dit onga lante feit was geconstateerd door mej. J„ de andere dienstbode. Volgens deze dame was mijnheer zoo kwaad omdat hem ter kennisse was gebracht, dat zijn dochtertje kruimels in de zaal strooide. Volgens den caféhouder had mej. N. hem ge ïrriteerd door allerlei critiek op het 4-jarig kind uit te oefenen. Gevorderd werd 15.boete of 10 dagen. Uitspraak conform. Nog 'n ruitenvernieler. De 18-jarige heer J. de J., melkventer te Den Oever, compareerde, omdat hg in be schonken toestand in den nacht van 8 op 9 September een aan den heer J. K. toebehoo- rende winkelruit met de vuist had ingeslagen. De heer K„ die den slaap des rechtvaardigen sliep, merkte niets van deze vernieling en werd later op het feit attent gemaakt. Jan krabbelde nu handig terug en werd vrijgesproken. MARKTOVERZICHT. De wolveehandel aan de Texelsche markt is thans van weinig beteekenis; er werden alleen enkele o. schapen verhandeld, die 'n vrij goe den prijs opbrachten; gemidd. 12 per stuk, Een ram ging voor pl.m. 15. De runder- handel was van meer beteekenis; er werden vooral veel oudere dieren verhandeld, kalve ren waren er weinig. In den koeienaanvoer was nogal veel variatie, zoodat de prijzen sterk uiteenliepen. Enkele lichte beestjes brachten 90 tot 100 op; de duursten gin gen voor 150. Voor nuchtere kalveren be taalde men ongeveer 9.per stuk. De varkensprijzen op de boerderij stijgen weer iets; betaald wordt ongeveer 22J/J ct. per pond. Voor biggen op de markt betaalde men gemidd. 13 per stuk. De aanvoer van kipeieren aan de veiling is nog niet groot; de prgzen stegen bij vorige week nog met ongeveer 30 ct. per 100 stuks; de middenprijs (eieren van 60 kg) bedroeg thans pl.m. 4.90 per 100 stuks. In de wolhandel gaat hier thans weinig om; de prijzen loopen van 55 tot 60 ct. per kg. TOONEELAVOND. Zondag j.1. vond in Hotel De Haan een too- neelavond plaats ten bate van het bibliotheek fonds der plaatselijke Esperantoclub. Ondanks het zeer slechte weer was de opkomst van het publiek bevredigend te noemen. In elk geval zal de eerste steen van het fonds wel gelegd zijn. Als hoofdnummer werd opgevoerd „Materia lisme", een ernstig spel in 3 bedrijven over den eeuwigen strijd tusschen geld, geluk en liefde. De speelsters en spelers, allen esperan tisten of beginnend esperantisten, hebben zich goed van hun taak gekweten. Ieder speelde zgn rol naar zijn beste kunnen. Het stuk werd met groote aandacht gevolgd; men zou een speld in de zaai hebben kunnen hooren vallen Mede spelers waren de dames J. Kos-Duit en G Brouwer en de heeren J. de Wilde, A. W H de Wit, C van Twuijver, H. Toes en H. J. Schut. x/ ,pauze werd opgevoerd een klucht in één bedrijf. Onbedaarlgk is er gelachen. Het was een vroolijk einde van den avond. Mede spelen, waren mej. A. Vos en de heeren J. de Wilde. A. W. H. de Wit en H. J. Schut Een zeer gezellig bal hield de aanwezigen nog langen tgd bgeen. FANCY-FAIR. Zaterdag en Zondag houdt de voetbal jniging „Callantsoog" een Fancy-Fai* er' bate van haar kas. De Fancy-Fair vindt ni ho ornote zaal van Hotel laata in de groote zaal van Hotel „Duinzicht" Zaterdagavond is er vrg entrée. zond avond 8 uur is er tevens bal. De entrée is o f 0.25. - an KINDJE AANGEREDEN, Op de Van Ewijcksvaart werd het vgfjarie dochtertje van den heer Wuls, toen het achter een wagen vandaan kwam en den weg wilde oversteken, door een auto aangereden. Het rechterbeentje van de kleine werd op twee plaatsen gebroken, zoodat opname in een ziekenhuis noodzakelijk was. Den bestuurder van den auto, die zeer kalm reed, trof geen schuld. CRISIS-COLLECTE. De collecte voor het Crisis-Comité bracht 115,39 op. POLDERVERGADERING. Mededeolingen. Afwezig zgn de heeren Van Balen Blanken, Langelaan en Lovink. Voorz., Dgkgraaf C. Wijdenes Spaans, spreekt bij de opening den wensch uit, dat de heer Lovink spoedig geheel hersteld weer in de vergaderingen van het polderbestuur aanwezig mag zijn en nadat de notulen on- veranderd zijn vastgesteld, doet hij de vol gende mededeelingen: a. Bij Kon. Besluit is de heer C. Tgsen her benoemd tot Heemraad, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. b. De brug in den Stoom weg over de Zand-, vaart is voltooid en de brug in dien weg over den Middenvliet zal ook spoedig klaar zijn. c. Aan den heer P. Kuiper Tz. is op ver zoek eervol ontslag verleend als sluis- en brugwachter en tot zijn opvolger benoemd de heer P. Kuiper Pz. d. De bloembollen ter verruiming gestort bij het Lotmeer, zijn verkocht voor 500. e. De bijdrage aan onzen polder over 1934 in de uitgaven voor de wegen met kunstwer ken, voorkomende op het aanvullend wegen plan is vastgesteld op 11150 en die voor de wegen en kunstwerken op de Prov. wegenlgst op 12200. f. De Stoomweg van de Van Ewycksvaart tot den Zwarteweg, welke tgdelgk op het aanvullend wegepplan voorkomt, zal daar na 1 Jan. '36 niet meer op staan. De uitgaven wegens vernieuwing der beide bruggen in dien weg komen nog voor de bijdrage over 1935 in aanmerking. (In 1936 te ontvangen). g. Voor slootwerk, dat dezen herfst uit gevoerd zou worden is de overheidssubsidie gesteld op 85 Er was 90 gevraagd en aan het bestuur machtiging verleend, als deze 90 werd toegestaan, het werk uit te laten voeren. De vergadering gaat er mee' accoord ook met 85 subsidie het werk- door te laten gaan. Wedde sluiswachter. De wedde van den sluiswachter was 624 plus emolumenten. Daarvoor verrichtte hij ook voorkomend timmerwerk. Het salaris wordt nu gesteld op 150 benevens genot van vrge wening en erf. Timmerwerk zal afzonderlgk betaald worden. Tram-liquidatie. De N.V. Spoor-(tram) weg Wieringen— Schagen had onderhoudsplicht van kunstwer ken in de baan. Nu geliquideerd wordt wil men die onderhoudsplicht afkoopen voor 1500. Dit aanbod wordt geaccepteerd en uit dit bedrag zullen de kosten van gehjkmaking bij de kruising in den Kerkweg bestreden worden. Teerdek bij ophaalbrug. De ijzers op ae aanbruggen van de ophaal brug aan de Kleine Sluis bleken meerdere malen gevaarlijk te zijn voor de paarden. Haalt men ze er zonder meer af, dan zal, dat weet men uit ondervinding, het onder houd driemaal zoo hoog worden. Daarom wordt besloten er een teerdek ter vervanging van de ijzers op te leggen, van een product dat koud kan worden aangebracht en veel grint in zich opneemt. Een verkeerstelling, op e en wilekeurigen dag gehouden, gaf aan, dat er op dien dag 52 met paarden bespan nen voertuigen, 602 wielrgders, 84 personen auto's, 16 autobussen en 121 vrachtauto's over de brug gingen. Rekening 1934. Op advies van den heer V. Kaan, die rap porteert namens de contrdle-commissie, wordt de nageziene rekening over 1934 goedgekeurd. De inkomsten bedroegen 496752,28, de uit gaven 491328, 72. Batig slot 5424,56. Begrooting 1936. Er worden bij de behandeling der begroo ting over 1936 geen algemeene beschouwingen gevoerd. Van de belangrgke uit te voeren werken noemen we: het vervangen van de houten brug in den Wester Zandvaartsweg over de Stoomsloot door een betonnen duiker; het vervangen van de houten brug over den Middenvliet in den Noorder Molenvaartsweg door een brug van gewapend beton met ijzeren leuningen (overspanning wordt 4 m, rgbreedte 4.50 m en aan beide zgden komt een verhoogd voetpad van 0.50 m„ de twee andere van de Driebruggen hoopt men in '3T en '38 te vernieuwen; de voetbrug over de Molenvaart tegenover het Polderhuis wordt vervangen door een andere, met betonnen landhoofdjes; de houden brugduiker in den Zwinweg, voor de Elfelstocht, wordt vervan gen door een betonnen duiker. We noemen voorts nog: het opnieuw voorzien van de deklaag van den weg CoupureDe Kooy. met uitzondering van het gedeelte Zwarte* weg en Wester Zandvaartsweg en als objec ten voor werkverschaffing het verrichten van slootwerk, het ontginnen van een deel van den droogge'egden boezem van de Wier gerwaard en het opruimen van de sluis den Oosthoek. De omslag is weaer bepaald op 27 I,e' De begrooting sluit in ontvangsten en gaven op een bedrag van 323325,86*. Hierna sluiting. aanbesteding. Hö „RUS- Uitslag publieke aanbes eding 1,1 tende Jager" te Heiloo van 3 woónhu kkeft den RJksstraatweg te Heiloo, door I makelaar te Schagen,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6