ALLERZIELEN. Wieringen. Texel. (t|) C.Koopman,Bloemenmagazijn Visscherii. GEMENGD NIEUWS Julianadorp Callantsoog. Van Ewijcksluis. Anna Paulowna, Él Ontvangen pracht-potten WITTE CHRYSANTEN. Uw adres WITTE bloemen De scheepsrampen bij Egmond. Kerkplein en Drente Incident aan de grens te Kerkrade. De zeedijk Nes-Buren (Ameland) ernstig beschadigd Aanhouding verzocht Poging tot doodslag te Weert. Het Duitsche stoomschip „Instei burg'' is vergaan biljarten, HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG M OCTOBER 1935- onderzoek was onderworpen, waarbij men alles overhoop gehaald had. Uit de winkel lade werd ongeveer 5 gulden vermist, uit een kistje 2 rolletjes centen. Een trommel met eenig geld, welke in de kast in de huiskamer Stond, had men niet ontdekt. Door de oogenblikkelijk gerequireerde po litieautoriteiten werd een uiterst nauwgezet onderzoek ingesteld. Een gelukkige omstan digheid daarbij was het feit, dat mej. W. den man, ondanks zijn pogingen dit te voorko men. in 't gezicht gezien had. Vingerafdrukken werden genomen en voorts tal van maatregelen, welke een mogelijke op lossing konden bewerken. Woensdagmorgen was men met het onder zoek zoover gevorderd, dat men kon over gaan tot de arrestatie van een zeer goeden bekende, zoowel van de zijde der politie als van het Heldersche publiek, n.1. zekeren P. S. Deze arrestatie had plaats niet ver van het hol van den leeuw, n.1. in de Prins Hendrik laan en wel door den adj.-inspecteur van Politie, den heer Schipper. Wel is waar bood S., die ter plaatste fietste, aanvankelijk eenigen tegenstand, doch dit kon niet verhinderen, dat hg geboeid naar het Hoofdbureau geleid werd. Door den Commissaris, den adj.-inspecteur en de rechercheurs Sprengers en Kooystra was toen reeds een onderzoek in S.'s woning in de Wilhelminadwarsstraat ingesteld, waar van wij het volgende kunnen mededeelen: Het resultaat was afdoende: zoo vond men er gummi handschoenen, tal van loopers, steekbeitels en een portemonnaie met diverse gouden en zilveren voorwerpen. Door eenige personen zijn deze laatsten herkend als gestolen goed bij een tweetal in braken, den laatsten tijd alhier gepleegd. Dit resultaat was meer dan voldoende om tot de arrestatie over te gaan, met bovenvermeld gevolg. Wat de inbraak bij de wed. Bakker betreft, ook hierbg is S. pertinent door eenige per sonen als den dader herkend. S. blijft halsstarrig ontkennen iets met de inbraken te maken te hebben. Morgen wordt hij evenwel waarschijnlijk reeds op transport naar Alkmaar gesteld, ten einde voor den Officier van Justitie geleid te worden. PEK FILM DOOK ABESSINIË. In het Advertentieblad deelden wij reeds mede, dat a.s. Zondag in het Tivoli-theater bovenstaande film zal draaien, waarvan eerst Maandagavond voor genoodigden in het Rem- brandt-theater te Amsterdam de première gegeven werd, en waarvan dus Den Helder mede de primeur heeft. Dr. Martin Rikli, die deze film heeft opge nomen, is onmiddellijk nadat het grens-inci- dent van Oeal-Oeal scherper vormen aannam, naar Abessinië vertrokken om opnamen te maken, voor welk doel hij aldaar ongeveer een half jaar heeft vertoefd, zoodat de film een documentair beeld geeft van het heden- daagsche leven in Ethiopië. Wij zien het leven in Addis Abeba, en komen daarna in Harrar, het voornaamste centrum van den binnenland- schen handel; tijdens de reis, die we per film medemaken, zien we de groote ver scheidenheid in de bodemgesteldheid van Abessinië, vruchtbare gronden, woeste rots partijen, een enkel meer en uitgesterkte woestijngronden. We wonen een feest bij, ter gelegenheid van de reis van den negus ge geven, zijn getuige van de afkondiging van den algemeenen dienstplicht, en van tal van andere interessante zaken uit dit half Euro- peesche, half Afrikaansche land. Voor het overige verwijzen wij naar de advertentie in het nummer van heden. De aanvang is, gelijk men weet, te half elf des morgens. BRAND AAN DEN FORTWEG. Hooiklamp in vlammen. Woensdagmiddag, omstreeks 2 uur, ontstond brand in een hooiklamp, staande op het land van den heer C. van Doorn aan den Fortweg. Volgens den eigenaar zou de oorzaak ge legen zijn in het vanzelfaangaan van losse lucifers, welke hij in zijn zak droeg, gezien het feit, dat v. D. eveneens een leeg en ge broken doosje bij zich droeg, is deze veronder stelling zeker niet uitgesloten. Op een gegeven moment bemerkte v. D., dat een vlam uit zijn jas schoot en binnen enkele oogenblikken vatte ook het hooi vlam. Daar er een felle wind stond, viel aan dooven niet te denken. Spoedig was een 50-tal militairen van de bezetting van fort Erfprins op. het terrein aanwezig en ving men met een tweetal handspuiten aan met blusschen. Men vreesde aanvankelijk voor de schuur. De zich hierin bevindende 20 koeien had men inmid dels losgesneden, daar deze zich slechts ander halve meter van de klamp bevindt. Door het bespuiten van deze zijde van het hooi en door den afgewenden wind voorkwam men deze uitbreiding echter. Na een half uur was de kompacte stapel hooi één gloeiende massa, die mey slechts kon laten uitbranden. Van den aanwezigen slangen wagen der politie behoefde geen gebruik gemaakt te worden. Tot circa half zeven zijn de militairen op het terrein van den brand aanwezig geble ven. Daarna werden zij afgelost door perso neel van de gemeentelijke brandweer. Eenig gevaar was toen echter niet meer te vreezen. De 32.000 kg hooi vertegenwoordigde een waarde van ongeveer f 600.welke door ver zekering gedekt wordt. EEN WERELDREIZIGER IN ONZE STAD. Reeds eenige dagen vertoeft in onze stad een man in een Volendamsch costuum, die een geweldige prestatie achter den rug heeft. Hij, evenals zijn vrouw, hebben n.1. een wan deling gemaakt, door 23 landen van de we reld. Het is het echtpaar M. B. ter Eist, 100% Volendammers, die deze prestatie, ge dwongen door de omstandigheden des tijds, hebben geleverd. En nu zal men allicht bij het lezen van dit bericht zeggen: Alweer zoo'n wereldreiziger, is niet verder dan Amsterdam geweest. Larie! Hier hebben we te doen met den sympathieken, echten, robusten Hollander, die door handteekeningen van officieele in stanties in den vreemde, stempels, e.d. kan aantoonen, dat hij inderdaad in 23 landen geweest is. Hij heeft bovendien een keurcol- lectie zelfgemaakte foto's b(j zich, waar men hem gefotografeerd ziet, zoowel bij de David- poort te Jeruzalem, als bij de brug der Smar ten in Venetië, enz. Gaarne zou ter E. nog een wandeling door Amerika maken, doch hem ontbreken de contanten. Hij heeft ook met de minste hoop. dat hg die nog eens zal verkrijgen uit den verkoop van de briefkaar ten. die hij bij zich heeft, maar hij heeft ge vraagd of hg voor zijn overtocht aan boord tegen lage prijzen. IS en BLIJFT Y Emmsstraat. Telefoon 626. mag werken. In afwachting van het bericht, maakt hij een tochtje door zijn vaderland en hij kwam zoodoende in ons midden. Ongetwij feld zal de sympathieke Volendammer niet ontevreden uit Den Helder weggaan! KINDERMIDDAG IN „CASINO". Woensdagmiddag gaf ..prof. mr." Conradi een voorstelling in Casino voor een jeugdig auditorium, namelijk een speciale kindervoor stelling. „Prof. mr." Conradi is een humo ristisch goochelaar en jongleur-excentriek en in dit opzicht heeft hij zijn publiek een uiterst genoeglijken middag bezorgd. Hij goochelde bloemen in een leege bloempot, maakte knoo- pen In een touw, die bij nader inzien in t ge heel geen knoopen bleken te zijn, keerde een glas vol water ondersteboven, en erger nog! haalde datzelfde water, nadat het opgedronken was, weer uit de ooren en neus te voorschijn. De jongens en meisjes ston den er paf van, maar toch kon men zoo hier en daar opmerkingen vernemen, die bewe zen, dat ook onze jongens en meisjes zoo langzamerhand weten waar Abraham den mosterd haalt en dat het handigheidjes en trucs zijn, die weliswaar geleerd moeten wor den, maar die heelemaal niet „wonderbaar lijk" zijn. Intusschen hield hij een heel ge noeglijk babbeltje en natuurlijk werden ver schillende kinderen voor het voetlicht geroe pen. Een collega van prof. Conradi bleek een humorist te zijn, die ook al met allerlei goo- cheltrucjes werkte en zijn jeugdig publiek een tijdlang gezellig bezig hield. Jammer genoeg had de belangstelling groo- ter kunner zijn. FEESTAVOND VAN „DE JUTTER". Men schrijft ons: Aangemoedigd door het groote succes van haar laatsten feestavond heeft de E.H.W.V. „De Jutter" besloten ook dit seizoen weer een feestavond te houden en wel op Zaterdag a.s. in Casino. Om dezen avond te doen slaken moet het publiek een goed programma geboden wor den. Men heeft dan ook het bekende Amster- damsche duo, Reusink en Koekenbier, voor dezen avond geëngageerd. Dat dit duo in staat is de stemming er in te brengen heb ben zij o.a. getoond op den laatsten avond van „Huisduinen Vooruit", welke een groot succes is geworden (voor verslag zie H. C. van j.l. Dinsdag). Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie van ,De Jutte»-" in dit nummer. DE HEER GRIM OPENT EEN ZAAK IN KRUIDENIERSWAREN. Hedenmiddag te 2 uur opent de heer W. Grim, Tuinstraat no. 60, een zaak in kruidenierswaren. Wij waren in de gelegenheid even een kijkje in den, wat het intérieur betreft, geheel op- geschilderden winkel te nemen en moesten constateeren, dat alles een zeer properen indruk maakte. Wij vermoeden dan ook, dat tal van Tuindorpsche huismoeders in de toe komst wel een gedeelte van hun huishoude lijke ingrediënten hier zullen betrekken. Wij vestigen er de aandacht op, dat de eigenaar behalve diverse Hille-artikelen, zijn koek en gebak betrekt van de Fa. Pronk. Men zie de adverentie in dit nummer. De botvisscherij in het IJsselmeer neemt ge ducht af. Werd in de voorlaatste week te Enk huizen aangevoerd 2550 pond bot, de laatste week was dit slechts 390 pond. Men kan dus wel aannemen, dat de botstand in dit water gebied weldra tot het verleden gaat behooren, hetgeen in sterke mate wordt betreurd door alle belanghebbende visschers en de venters, die daaraan altijd een aardige negotie hadden. Met garnalenvisscherg om de Zuid wil het ook niet al te best vlotten. Van Ouddorp wordt aan de Nw. Rott. Crt. bericht, dat de zeilvaar- tuigjes maar vier dagen vischten en dat per dag van 40 tot 50 kg werd gevangen en de motorschuiten 100 tot 140 kg, alles tegen 12 cent per kilo. De Duitsche haringvloot had ook gedurende de laatste stormen veel nettenverlies, waarvan de aanvoer van haring zeer den terugslag ondervond. Het laat zich dus aanzien, dat, in verband met de algemeen ongunstige vangsten, behalve dan in Engeland, de haringprijzen wel eenige vastheid zullen krijgen. Wederom blgkt men te Urk uitstekend te vreden over de uitkomsten van de Noordzee- visscherg in de afgeloopen week. Volgens be richt aan de Nw. Rott. Crt. liepen de besom mingen van de motorbotters tot 350 gulden per vaartuig, hetgeen dan de hoogste waren. De snurrevaadvisscherij bracht het zelfs tot ten hoogste 700 gulden. Dank zij het gunstige weer kon dit bedrijf nog op intensieve wijze plaats hebben. We vermelden dit bericht, omdat er uit blijkt, dat er met de snurrevaad nog wel iets valt te bereiken. De meeningen omtrent deze visscherij zijn verdeeld, maar als we deze steeds herhaalde gunstige berichten uit Urk beschouwen, kun nen we toch slechts tot de conclusie komen dat de snurrevaad lang niet is te verwerpen'. Men beweert, dat onze visschers op deze visch- methode minder zijn ingesteld en dat de daar voor geschikte vischgronden beter voor de Denen zijn gelegen dan voor de Hollanders, ter- wgl de Denen een zoo groote ervaring hebben, dat men daartegen niet is opgewassen. Misschien is daarvan in vele opzichten veel waars, maar dat neemt toch het feit niet weg, dat de Urkers behoorlijke resultaten weten té bereiken. Dit geeft ons aanleiding er op te blijven aan dringen, dat men zich voor een deel zal blij ven gaan toeleggen op de snurrevaad. Zooals we al meer schreven, is het kostenbczwaar om tot inrichting voor de snurrevaad te komen om te dit dit het groote struikelblok. En we zijn de laatsten om dit bezwaar te onderschatten, maar dan kan er misschien een weg gevonden worden aan dit bezwaar tegemoet te komen door trachten de viaacherij-centrale zich voor vraagstuk te doen interesseeren, of, zoo beter is, den minister. Een gemengd bedrijf treil-snurrevaad lgkt ons de moeite van het overwegen waard en daarom blijven we het aanbevelen, zoolang de berichten van de goede resultaten, zooals die de laatste weken tot ons kwamen, blijven aanhouden. Volgens berichten in verschillende bladen is door de vereeniging van reeders van visschers vaartuigen te IJmuiden het contract met zee lieden en havenarbeiders opgezegd. Volgens een bericht aan De Telegraaf zouden hieronder niet vallen de kolenwerkers, met welke groep een driemaandelijksch contract bestaat, terwijl dat voor de eerstgenoemden een jaarcontract is. Er komt dus ook daar weer een geheel andere situatie. Afgewacht dient te worden hoe het alles zich zal ontwikkelen en we hopen later in de ge legenheid te zijn er iets naders van te ver melden. Sommige plaatsen in Zeeland hebben vol doende mosselzaad, terwijl andere nog steeds bezig zijn zich van groote hoeveelheden te voorzien. Het zaad halen ze dan in hoofdzaak van de Walchersche en Belgische kust. Zoo meldt Bruinisse van een aanvoer van 1000 ton nen mosselzaad. De afzet van mosselen beweegt zich nog in bevredigende richting. In het Handelsblad komt een bericht uit IJmuiden voor waarin geklaagd wordt, dat er te geringe aanvoer van visch was, zoodat de handel aan de aanvraag niet kon voldoen en verscheidene orders moesten worden afbesteld. Men beweert weer, dat er een te eenzijdige aanvoer van visch is. In dit geval was er nu weer te veel haring, terwijl men onlangs klaagde, dat er te weinig was. Nu schreef men eens niet, dat er te veel log gers waren, maar dat er te weinig trawlers aan de markt kwamen. We willen iets uit dit bericht aanhalen: Dg stemming onder de handelaren was zeer bitter. Men kan dit verstaan, als we vertellen, dat er 50 kistjes braadschelvisch werden geveild, die één firma graag wilde hebben, terwijl 200 han delaren er als het ware om vochten. Evenzoo was het met de kabeljauw. Wanneer het niet anders wordt, loopt de handel onverbiddelijk vast. Nederland mag een betrekkelijk groot quantum grove visch naar Frankrijk zenden, doch dit quantum wordt lang niet opgemaakt, om de eenvoudige reden, dat er geen visch is. De door de Deensche kotters aangevoerde schar was visch geweest, waarmede de handel in Frankrijk zaken had kunnen doen, maar naar Frankrijk mag alleen visch, die door Ne- derlandsche schepen is gevangen. Het is wel merkwaardig, dat in een tijd van overproduc tie hier niet aan de vraag kan worden vol daan. Dit klinkt alles niet opbeurend, maar het bewijst weer hoe broodnoodig het is, dat men tot overleg komt tusschen handel en visscherij, en het schijnt, dat men daar nog niet aan wil. Hoe dikwijls is het toch niet voorgekomen, dat er een te veel aan visch was, zoodat de vis- scher niet aan een redelijke besomming kon komen. Nu doet zich het geval voor van een tekort aan aanvoer, waardoor de handel schade lijdt en waarvan de visscher profiteert. Kan men het nu niet zoover sturen, dat er een uit wisseling van gedachten komt, zoodat er on geveer bekend is waaraan behoefte is en voor ongeveer welk quantum. We weten wel: het zijn twee zeer uiteenloopende belangen, maar wil men elk een bestaan gunnen, dan lgkt ons de eenige oplossing, dat er overleg wordt ge pleegd en men het thans geldende standpunt OPRUIING TOT DIENSTWEIGERING DOOR PREDIKANT. Zes weken gevangenisstraf gevraagd. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren, tegen ds. J. W. B. C., 31 jaar, predikant te Dokkum, wegens opruiing tot dienstweigering, gepleegd te Dok kum op den avond van 7 Augustus, 6 weken gevangenisstraf gevraagd. i> Het 8.s. „Insterburg" niet man en muis vergaan. Men meldt uit Egmond aan Zee: Woensdag is op het strand te Egmond aan Zee het lijk aangespoeld van een man, naar: schatting 35 jaar oud. Hoewel de identiteit^ niet kon worden vastgesteld, daar de boven- kleeding ontbrak, bestaat er sterk vermoeden, dat het hier één der opvarenden betreft van het Duitsche s.s. Insterburg van de Kohlen- Import Poseidon Schiffahrt A.G. te Konings bergen, dat vermoedelijk op Vrijdag 18 Octo- ber ter hoogte van Egmond is vergaan Del onderkleeding is namelijk Duitsch fabrikaat I Bovendien spoelen thans te Egmond op heb strand cokes aan. Het s.s. Insterburg had aan dek een lading van 125 ton cokes. Dezer dagen zijn te Callantsoog 9 riemen aangespoeld van een reddingboot. De ver- tegenwoordiger van de Maatschappij heeft deze herkend, als afkomstig van het ss. In sterburg. Het gerucht gaat voorts, dat treiler- visschers ten Zuid-Westen van Egmond de masten van een schip boven de zee zagen uit- steken. llJrdt welhaast geen twijfel meer of het s.s. Insterburg is ter hoogte van Egmond vergaan. Burgemeester C. J. Eyma heeft zich in verbinding gesteld met de reederij. Het gevonden lijk is na den hevigen storm, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag woedde, juist bij het gestrande s.s. Kerkplein aan het strand gespoeld. Het lgk herkend. Nader wordt gemeld: Het lijk, dat te Egmond aan Zee is aange spoeld, is Woensdagavond herkend als dat van Karl Berkholz, oud 43 jaar, gewoond heb bende te Nordenham (Duitschland), eerste- stuurman van de Insterburg. Hij was gehuwd en had een kind. Het staat nu dus vast dat de Insterburg op 18 October. ter hoogte'van l'.gmond aan Zee, met man en muis is ver gaan. De bemanning bestond uit 14 koppen. De identificatie geschiedde door kapitein Martin Htickel, uit Altona, daarvoor uit Duitschland overgekomen en in tegenwoordig heid van burgemeester Eyma, van Egmond aan Zee. Kapitein Hückel was juist twee weken voordat de Insterburg de noodlottige laatste reis aanvaardde, overgeplaatst op een nieuw schip. Hoogste bod voor de Drente375! De hevige Westerstorm van de laatste dagen heeft het s.s. Kerkplein hooger op het strand gezet. Het ligt nu precies evenwijdig aan de kust, terwijl het eerst met den achter steven naar zee gekeerd lag. De berging zal hierdoor waarschijnlijk bemoeilijkt worden. In afwachting van de beslisling der Scheepvaart inspectie of de machines bij de berging ge bruikt mogen worden, gaat men voort met het aanvoeren van materiaal en is men bezig vlakbij de laagwaterlijn een put te slaan om zoet water te hebben voor de ketels. Het is wel merkwaardig, dat men zoo dicht bij de zee zoet water kan krggen. Het schijnt moeilijk te zijn, voor de Drente een slooper te vinden. De onkosten zijn zoo hoog, dat het de moeite niet loont. Naar wij vernemen, is het hoogste bod voor de Drente 375, terwijl de verzekering 75.000 be draagt. Vermoedelijk zal de romp dan ook wel blijven liggen als attractie voor de bad gasten en zullen alleen de machines en andere onderdeelen gesloopt worden. De collecte voor de Noord- en Zuid-Holl. Redd. Mij. heeft ruim 400 opgebracht. In verband met de jongste strandingen bij Egmond is voorloopig het zoeklicht bij Petten te Egmond gestationneerd. Merkwaardig is, dat in 40 jaar bij Egmond geen schip was gestrand en nu sinds kort wegens bezuiniging de kustwacht is opgeheven wel brandt de vuurtoren nog zijn er twee schepen gestrand, terwijl een derde ver moedelijk is vergaan! Twee meisjes gearresteerd. In een winkel aan de grens, langs de Nieuw- straat te Kerkrade, begaven zich twee meisjes. Zij wisselden daar Nederlandsche guldens in Duitsche marken, ongeveer 100, met het doel zich naar Aken te begeven om er inkoopen te gaan doen. Een Duitsch grensbeambte, in bur ger, surveilleerde op Duitsch gebied en scheen zich bijzonder voor de meisjes te interessee ren, vooral toen ze den winkel hadden verla ten en op het vertrek van de electrische tram stonden te wachten. De dienstijver van den beambte steeg op een gegeven oogenblik zoo danig, dat hij beide meisjes arresteerde. Hoe wel ze hevig lamenteerden en al vertelden, dat ze zich geen kwaad of misdrijf bewust waren, het hielp niet. Onder het publiek ontstond groote consternatie. De beambte trok zich echter nergens iets van aan en bracht de beide meisjes langs een flinken omweg naar het op een paar honderd meter afstand gelegen douanekantoor Strasz. Toen hij met zijn beide arrestanten in het grenskantoor kwam, waren daar reeds verschenen de winkelier, die het geld had gewisseld en een paar personen, die de heele toedracht der zaak gezien hadden, den ontvanger vertelden, wat er was voorge vallen en hoe de grensbeambte was opgetre den. De ontvanger heeft spoedig daarna, ech ter onder protest van den beambte, de meisjes de vrijheid teruggegeven. De politie te Kerk rade stelt een nauwkeurig onderzoek in, om aan de Duitsche douane-autoriteiten van hêt incident rapport uit te brengen. .:i\ r Doorbraak niet uitgesloten. Uit Hollum: Wederom heeft de storm gisteren den zee dijk van het waterschap Nes-Buren, op Ame land, ernstig beschadigd. Men doet thans po gingen, de gaten te dichten. Hiervoor zijn 500 zakken zand en een hoeveelheid ander mate riaal aangevoerd. De toestand van den dijk is van dien aard, dat bij het aanhouden van den storm, een doorbraak niet uitgesloten geacht moet worden. In een buitengewoon Politieblad verzoekt de brigade-commandant der Kon. marechaussee te Eysden namens den officier van justitie te Maastricht aanhouding en voorgeleiding van Wilhelmus Hubertus Houben, geboren te Weert (L.) 10 December 1897, ongehuwd, boe renknecht, laatst wonende te St. Geertruid- Herkenrade, lengte ongeveer 1.70 m, bleek in gevallen gezicht, zonder baard of knevel, don kerblond haar, grijze oogen, loopt een weinig voorover; spreekt Hollandsch en Limburgsch dialect; gekleed met donkerblauw costuum en slappen hoed. Deze persoon wordt verdacht zich tusschen 23 en 27 October te St. Geertruid, ten nadeele van de familie Duysins, waar hij als boeren knecht diende, te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 3000 k f 4000, bestaande uit: 1 bankbiljet van 1000, 3 of 5 bankbil jetten van 100, 3 of 4 biljetten van 60. 50 biljetten van 40 en de rest biljetten van 20. Verdachte woonde vóór 1934 resp. te Heer len, Brunssum en Schinveld. Inbeslagneming van het ontvreemde wordt verzocht. Met gesloten deuren heeft de rechtbank te Roermond Dinsdagmiddag behandeld de zaak tegen den 17-jarigen H. R., afkomstig uit Amsterdam, verdacht van poging tot dood slag op den herbergier H. Jorissen te Weert. Hij had n.1. op 13 Augustus met het doel J. neer te schieten tot twee maal toe een vuur wapen op hem gericht. Het wapen ketste. Verdachte legde een volledige bekentenis af. De eisch van den officier van justitie was één jaar gevangenisstraf. Het verzoek van den verdediger tot onmiddellijke invrijheidstelling werd afgewezen. Verder m-, ALG. VERGADERING VAN VOLKSONDER WIJS, AFDEELING JULIANADOItP. Woensdagavond vergaderde bovengenoemde af deeling in het café „Prins Hendrik" van den heer D. Kossen. Van de ongeveer 80 leden waren er slechts 11 aanwezig. De voorzitter, de heer I. J. Schroevers, opent met een woord van welkom. Ter sprake brengt hij de schoolautobus. Deze is voor de kinderen een uitkomst, maar zeer vele ouders vergeten de bijdragen te be talen. Het hangt mede van hun verantwoor delijkheidsgevoel af, of op den duur dit ver voermiddel kan blijven bestaan. „n,.pker dat verschillen emoree Xds worden vermin de andere bijdragen afdeeling naar derd. zoodat het bestuur sluitende middelen moet °™'en te kunnen komen, begrooting voor den d g eell fancy In Februari of Maart hoop 3teeda een fair te organiseeren, hetwel t komen, goed middel was om aan contanten De ontvangsten bedroeven 489 51, de u de* afgevaardigde A*. „Rec»cht. een geven van Bijbels'che geschiedenis^ HieroveMs dezen zomer een enquête gehouden en een vragenlijst ingevuld. ter nog niet ter tafel. Verder wordt medege deeld dat hier eenige malen een speldjesdag is gehouden, maar de resultaten zgn steeds erg poover. Dan is er nog geweest een circa lalre om ook te gveren voor eenige a"e'dl"g in dezen winter voor de werkloozen. Het stuur kon reeds eenige toezeggingen hierom trent doen en de verdere uitwerking hiervan wordt dan ook in hun handen gesteld. Van de overige agendapunten vermelden wij, dat bij de bestuursverkiezing de aftre dende heeren H. Stompedissel en C. Maters herkozen werden. Tot afgevaardigde naar de Alg. Vergadering op 2 en 3 Nov. a.s. te Am sterdam wordt gekozen de heer C. Korevaar en tot plaatsvervanger P. Lakemond. Het lot van de bemanning thans zeker Maandagmiddag hebbeii officieele verte genwoordigers van de reederij, waartoe het s.s. „Insterburg" behoorde, een bezoek ge bracht aan den strandvonder alhier en de onlangs aangespoelde voorwerpen herkend als toebehoorend aan het s.s. „Insterburg. Men kan dus aannemen, dat het schip niet man en muis is vergaan. Men zal zich herinneren, dat het s.s. „In- terburg" op 18 October j.l. uit Rotterdam is vertrokken met bestemming Koningsber gen. Sedert dien heeft men niets nieer van het schip vernomen. Wij vernemen nader, dat de „Insterburg" 865 registerton mat en als lading cokes en kolen had. Het schip behoorde aan de „Koh- len Import und Poseidon Schiffahrt A. G." te Koningsbergen. Op verzoek van de firma Waldhof te Rot terdam is langs de geheele kust een onder zoek ingesteld naar de na 18 Oct. j.l. aange spoelde voorwerpen. Aan den heer R. Koele- mey, gmeenteveldwachter alhier, konit de eer toe verschillende voorwerpen, toebehoorend aan het s.s. „insterburg" te hebben opge spoord, o.a. eenige scheepsluiken, een ladder en een drietal bussen, welke z.g. lood-patro- nen (voor diepte-peilingen) bevatten. De oud kapitein van het vergane schip, die juist na de vorige reis het commando heeft overge dragen, herkende oogenblikkelijk de ladder en de bussen als toebehoorend aan de „In sterburg". Daar de bussen in één der hutten bewaard werden, staat dus vast, dat het schip met man en muis is vergaan. Dringend willen we hier nog even wijzen op de verkeerde gewoonte van sommige strand jutters, om al het gevondene terstond als hun eigendom te beschouwen. Uit bovenstaand bericht blijkt immers weer, dat Kleinigheden van groot belang kunnen zijn, om angstig wachtende bloedverwanten van dood of leven van hun mannen, zoons en verloofden op de hoogte te 3tellen. DE SNOEKBAARS IN HET AMSTELMEER. Het mag bekend heeten, dat, toen in het voorjaar van 1933, door bemiddeling van het Hoofd der afdeeling Visscherijen aan het De partement van Economische Zaken een aan zienlijke partij snoekbaars van één, twee en meer jaren oud, door de Visscherij-Inspectie werd uitgezet, hieraan de voorwaarde ver bonden werd, dat de visschers, rechthebbenden op dit vischwater tot nader te bepalen datum, elke snoekbaars, die in het Amstelmeer en de daarmee verbonden wateren zou worden ge vangen, welke lengte deze ook zou bezitten, weer onmiddellijk te water zouden laten. Door uitzetting van „snoekbaarsnesten", waarop het broed dezer vischsoort zich zou kunnen verzamelen, werd deze teelt nog verder bevorderd. Het resultaat hiervan leek niet ongunstig. Tal van jongere exemplaren werden voortdurend opgehaald. Daarnaast nam men echter ook meerdere oudere snoek baarzen waar, blijkbaar van de soort, die in begin 1933 reeds tot de grootere exemplaren behoorden. Sommige hiervan hadden reeds een lengte van 60 centimeter (de wettelijke maat is 40 cm). Thans is bij de vereeniging „visscherijbelan- gen" bericht ontvangen van het hoofd der Kust-, Rivier- en Binnenvisscherij-onderzoek, dat na gepleegd overleg met het Hoofd der afdeeling Visscherijen, geen bezwaar meer be staat, dat die snoekbaarzen, welke een lengte van meer dan 55 centimeter hebben, in het Amstelmeer en bijbehoorende wateren worden gevangen. De grootste exemplaren zullen dus in het a.s. vischseizoen kunnen worden gevangen en verhandeld. LOOP DER BEVOLKING. I n g e k o m e n A. M. M. Nug-Leurs van Den Helder; P. de Wit van Warmenliuizen; N. C. Quant van Harenkarspel; mej. P G Hoffman van Den Haag; M. Beeuken-Ootjers van Zgpe; J. j. willig van Harenkarspel; mej. C- Glerum van Zijpe; mej. J. W. van Kes- sel van Ubbergen. Vertrokken: Mej. A. A. v. d Bere meï VCrVer naar De" Helder! van M-' f" f' Wlnnub8t naar Slootdorp; H J van Niekerk en gezin naar Castricuni B j Maas naar Velsen. J' BURGERLIJKE STAND. Gips; Theodorua'Jjohannea z v TV" C" der Vlugt en Th. H. Bosman.' A' W. Hopman!'°UWd: W' F" Van SUfhout en G°FV sLl?rs! o'dT7l7ma-Kn0'' 21 POLITIE. Verloren Rijwielplaatje, portemonn»- (inh. o.a. weekkaart Breezand—Alkmaar). C e v o n d en Kinderportemonnaie. Aan komen loopen: herdershond. In café Slikker speelde groep 3 van de bil jartcluh (C. Doorn, L. Elfrink, P. Rozenbroek p. Govers) tegen groep 4 (W. Alkemade q' Philipsen, K. Jongejan, R. Rezelman). C Doorn won 1 party, P. Rozenbroek 2 p. Govers 3; W. Alkemade 3, G. Philipseu 2' K Jongejan 2 en R. Rezelman 3. Groep 4 behaalde met 10 gewonnen par, tijen dus de overwinning op groep 3, die itl totaal 6 partijen won. Hippolytu shoef HERDENKINGEN KERKHERVORMING. In de Evangelisatie door den heer Deen en in de Ned. Herv. Kerk door Ds. Van Beek worden hedenavond half acht herdenkingen der kerkhervorming gehouden. ALGEMEENE VERGADERING MIDDEN- STANDSVEREEN. „WIERINGEN". Ver over 8 uur opent de heer C. J. Bosker de druk bezochte bijeenkomst. Spr. geeft een beknopt overzicht van de behaalde successen in de winkelweek en kan niet nalaten de groote activiteit der middenstanders te prjj. zen. Uiteraard zal niet iedereen even tevreden kunnen zijn, Voorzitter herinnert hierbij aan het bekende spreekwoord: „De Cost gaat voor den baet". Hij betuigt van deze plaats zijn hartelijken dank aan de verschillende com missies, aan de jury en aan de Ballero-beami». ten. De étalagewedstrijd had niet als hoofd doel: een prijs te winnen, doch mede de aan dacht van het publiek te trekken, om aldus den omzet te vergrooten. Ingekomen stukken, Op een verzoek gericht aan den a.n.W.B, om meer verkeersborden in de kom der gemeente te plaatsen, vooral in verband met den nieuwen betonweg, werd afwijzend be schikt. Vervolgens werd een poging gedaan bij de Gemeente Wieringen. Deze antwoordde dat gebleken is, dat de plaatselijke consul, de heer O. J. Bosker, in deze kwestie gepasseerd werd. Alsnog zullen stappen worden gedaan; eerst daarna zal de gemeente Wieringen eventueel dit verzoek in behandeling nemen. Het verzoek om hoogere heffing op de kooplieden van buiten moest alsnog in den Gemeenteraad worden behandeld. Financieel overzicht, winkelweek. De heer J. Klein doet rekening en verant woording van ontvangsten en uitgaven, waar bij blijkt, dat een batig saldo van f 133.66 aan wezig is. Nog enkele kleine rekeningen kun nen misschien nog binnen komen. Prijzen étalagewedstrijde». De jury heeft haar moeilijke taak zeer zeker niet licht opgevat en al zijn misschien enkelen niet tevreden over hun prijzen, toch stemt men in het algemeen in met den at- slag. Er is echter slechts 77 beschikbaar voor de 51 winnaars. Besloten is voor een eersten prijs 2.—, een tweeden 1.50 enz. uit te trekken. Het is wel niet veel, doch de opzet heeft een andere bedoeling. Een woord van dank mag wel gebracht wor den aan den Ned. Bakkersbond, die een verg. zilveren medaille beschikbaar stelde voor de bakkers. „Lutjewinkel" gaf 2 Edammer kazen, welke na voorstel van een der leden op den a.s. sluitingsavond geconsumeerd zullen worden. De heer J. C. de Haan brengt hulde aan de werkers, die deze week deden slagen en stelt voor de beide muziekcorpsen een douceurtje van 5.te geven voor hun medewerking. De voorz. antwoordt, dat 't bestuur hieraan reeds heeft gedacht en elk een bedrag van 10.heeft toegedacht, hetgeen reeds in de uitgaven is verwerkt. De heer Ph. Deijs wil het bedrag voor de prijzen op den a.s. avond besteden voor ieder een. Dit idee geniet geen algemeene instem ming en hoewel van verschillende zijden toe gejuicht, gaat het niet door. Op den sluitingsavond zullen eenige intel lectfilms worden vertoond, o.a. fabrieken van Kromhout, brandkastenfabrieken, glasblaze rijen, etc. Misschien nog een natuurfilm van de Veluwe. Het Bestuur stelt voor om met St. Nicolaas wederom een winkelweek te organiseeren, doch niet k la Ballero, doch met het werken van een slagzin, zooals dat in vele plaatsen reeds geschiedde Détails zullen in de volgende bijeenkomst worden behandeld. In de rond vraag, welke thans volgde, vraagt de heef v. d. Treuren om medewerking van den mid denstand om betere verlichting in de Zwin straat. Zal worden verleend. Tot slot volgde de prijsuitdeeling. k BIBLIOTHEEK. Het bibliotheekje van de Vereeniging „Om hoog" is, vermeerderd met enkele andere boe ken, overgedragen aan de Doopsgezinde Ge meente en nu geplaatst in de nieuwe consi storiekamer. De boeken zullen daar lederen Vrijdagavond, te beginnen met 1 November, tusschen 7.30 en 8.00 uur aan alle belangstel lenden worden uitgeleend. POLITIE. Verloren: een actetasch, inhoudende pa pieren. Gevonden: een belastingplaatje en een kinderpakje. Inlichtingen bjj den gemeentebode te HipP" lytushoef. WINTERDIENST T.E.S.O. Op Zondag 3 November zal op het Texel—Den Helder de winterdienst. wor ingevoerd. Tot 1 Februari zal op werkclag de laatste dienst vervallen, zoodat in de w de laatste dienst zal zgn 14.35 van Texej 16.20 van Den Helder. Op Zon- en Feesl('®,at blgft de laatste dienst gehandhaafd, g[1 men op die dagen nog om 17.20 van Texe om 18.30 uit Den Helder ka»i vertrekken- Zondag vervalt de eerste b otdienst. dags wordt slechts 3 maai heen en w'®e,n vaa varen, de eerste keer 's morgens om 7- Texel en om 9 uur uit Den Helder.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10