Radio-programma Quaker Havermout BINNENLAND LUCHTVAART Opleving in de scheepvaart. Nederlandsche ambulance gaat i naar Abessinië. Collectief contract visscherij te IJmuiden. De Nederlandsche vliegtuig industrie Provinciale Staten van Noord-Holland. HELDERSCHE COURANT VAfr foÖNDERPAG y OCTOBER 19: Èen onsympatiek beroep. Indië gaat Koolhoventoestellen bouwen. De Oeverzwaluw heeft motor storing. GEMENGD NIEUWS Beslaglegging op de pers van Vólk en Vaderland. Priricipieele dienstweigering. Liefdesdrama. Dood door schuld. Nieuws uit Oss. KONIJN 5 AUTOMATIC W i B-H terSChOlelS Verduistering van ongeveer f 32000. Geweigerd eed afteleggen De wraak van een achterstalligen huurder. Dood door schuld Colportage-relletjes. Hij stempelde maar Poging tot doodslag. De vrachtprijzen zij" echter nog te laag. Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: Van de tien of twaalf vrachtschepen van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., welke gerui- men tijd geleden opgelegd zijn geweest verleden jaar waren het er nog ongeveer twintig zijn er op het oogenblik een vier tal, w.o. de Amsterdam, het grootste vracht schip van ons land. overgebleven. De andere zijn dank zij een opleving in de vrach - diensten naar de havens van de Middel- landsche Zee en van Spanje, weer in de vaart gebracht. Een en ander kan echter niet uit sluitend op rekening worden geschreven van een verbetering van den algemeenen econo- mischen toestand, doch is meer een gevolg van bijzondere omstandigheden, welke wel licht in de naaste toekomst in ongunstigen zin kunnen worden gewijzigd. Ook mét de passagiersvaart op West-Indie is het gunstiger gesteld; zoo is het mail schip Costa Rica verleden week, wat passa giers en lading betreft, volgeboekt van Am sterdam vertrokken. Mede bij den Kon. Holl. Lloyd, welke nog een geregelden 14-daagschen vrachtdienst op Zuid-Amerika onderhoudt, alsmede bij de Stoomvaart-Mij. Nederland, zijn de toestan den, wat de lading betreft, eenigermate ver beterd. Niettemin is de algemeene situatie voor de Nederlandsche vrachtvaart nog allei- minst rooskleurig. f -■ Bij informatie op het hoofdbestuur van het Nederlandsche RoodeKruis .werd aan de N. R. Crt. medegedeeld, dat het thans viij- wel zeker is, dat van Nederlandsche zijde een eigen ambulance zal worden uitgezonden naar het oorlogsterrein in Oost-Afrika. Hoewel de middelen nog niet geheel bijeen zijn, is er voldoende uitzicht om met de verdere voor bereidingen voort te gaan. Wel zal de ambu lance van kleiner omvang worden dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Door nadere inlichtingen is men ook tot de overtuiging gekomen, dat het om allerlei redenen gewenscht is, zich in Abessinië de medewerking van aldaar wonende personen te verschaffen. Het spreekt vanzelf, dat dit ook op de kostenrekening van invloed is. Het Roode Kruis hoopt, dat de ambulance onge veer over drie weken zal kunnen worden uit gezonden. Door de reedersvereeniging op gezegd. In de op 11 Januari j.1. tusschen de Ree dersvereeniging te IJmuiden en de betrokken organisatie van werknemers gesloten collec tieve contracten was bepaald, dat een even- tueele opzegging der overeenkomsten vóór 1 November 1935 diende te geschieden De Reedersvereeniging heeft van dit recht gebruik gemaakt en alle contracten opge zegd. Een nieuwe snelle Koolhoven. Van de zijde der N.V. Koolhoven meldt men aan de „N.R.Crt.": Dezer dagen werd gemeld, dat de Neder landsche vliegtuigfabriek de snelste jager ter wereld op stapel had staan. Thans kan wor den gemeld, dat in de Koolhoven-fabrieken een in overleg met de regeering ontworpen tweezitter jager-verkenner wordt gebouwd. Dit nieuwe Koolhoven-toestel zal, indien het aan de verwachtingen van zijn constructeur voldoet, het snelste en best bewapende twee- zitter-gevechtsvliegtuig zijn, dat in de wereld verkrijgbaar is. „ONTWIJDING" VAN DEN DOM. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft telegrafisch bij den burgemeester van Utrecht geprotesteerd tegen den „ontwijding" van den Dom door het laten spelen van Marxistische liederen ter gelegenheid van de opening van het congres voor het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. Het Verbond heeft voorts telegrafisch de aandacht van de minister van binnenlandsche zaken op dit protest gevestigd. DIRECTEUR-GENERAAL RIJKSWATER STAAT. Naar de „N.R.Ct." verneemt, zal ir. J. P. van Vlissingen met ingang van 1 December a.s. worden benoemd tot directeur-generaal van den Rijkswaterstaat als opvolger van dr. ir. J. A. Ringers, die benoemd is tot lid van den Raad van Beheer der Ned. Indische Spoorwegmaatschappij PENSIOENACTIE LAND- EN ZEEMACHT. EN KOLONIËN. Op 30 October vond te Amsterdam, in „Bel- levue", een openbare vergadering plaats van den Algemeenen Militairen Pensioenbond, op welke vergadering het woord werd gevoerd door den president van den A. M. P., D. F. Brandwijk en den vice-president W. Klooster. De zaal van „Bellevue" was stampvol, toen de eerste spreker het woord verkreeg. Door de sprekers werden achtereenvolgens verschillende pensioenzaken behandeld, waar na door de vergadering, met groote instem ming de navolgende motie werd aangenomen: De Openbare Vergadering van de Af dee ling Amsterdam van den „Algemeene Mili taire Pensioenbond". bijeen op 30 October 1935, gehoord de besprekingen, gevoerd ten aanzien van de pensioenen van Land-, Zee macht en Koloniën, constateert, met zeer veel leedwezen, dat le. nog steeds de achterstelling in pension- neering van de gepensionneerden van vóór 1920 is bestendigd, hoewel meer dere malen van gezaghebbende zijden is erkend, dat deze militair-gepension- neerden en hun weduwen in ernstige mate zijn achtergesteld. 2e. de in het leven geroepen „Steunrege ling" voor gepensionneerden niet alleen krenkend is voor een' gepast gevoel v ap eigenwaarde der gepensionneerden. maar bovendien tal van onbillijkheden bevat, die in hun uitwerking de toch reeds sombere gedachten der gepensionneer den en hun weduwen ernstig beïn vloeden. 3e. dat korting op de pensioenen, zoowel van de gepensionneerden van het Ko loniale Leger als van de Land- en de Zeemacht wordt aangevoeld als een on billijkheid en in strijd met de opvattin gen van recht, waarin het Nederland sche Volk en dus ook de gepensionneer den zijn opgevoed. spreekt uit als haar meening en verlangen, dat: le. rechtsherstel behoort plaats te hebben ten aanzien van de gepensionneerden van vóór 1920. 2e. de „Steunregeling", zoolang geen rechtsherstel heeft plaats gehad, diep- ingaande wijzigingen behoeft, om bin nen het raam van de bedoeling der re- g-"- billijk te werken, 3e. elke korting, dus aantasting van de pensioenen met kracht moet worden af gewezen als zijnde in strijd met de wet en met de bedoeling, die de wetgever had op het oogenblik, dat de pensioen wetten en besluiten tot stand kwamen, en gaat over tof de orde van den dag. VOORDRACHT INZAKE STANDPLAATS AFTREK VERWORPEN. h' - V "!V VV'.H V V" Met 47, tegen 22 stemmen. De Provinciale Staten van Noord-Hol and zgn, Dinsiporgen onder voorzitterschap van den commissaris (iër koningin bi)eéngékömeïi tér behandeling van de voordracht, om in het' salarisreglement 1920 en in de salarisregeling voor eenige hoofdambtenaren op te nemen een bepaling betreffende standplaats-aftrek. Voorgesteld wordt voor dezen aftrek een ver mindering toe te passen op de salarissen van 3, 6 en 9 pet. voor de werklieden en van 2, 4 of 6 pet. voor de ambtenaren en de hoofd ambtenaren. De heer Pothuis (S.D) ging nog eens den gang van zaken na en critiseerde het op treden van den minister van Binnenlandsche Zaken in dezen. Spreker Verklaarde de stand plaats-aftrek niet te kunnen aanvaarden. De heer Vullk (R.K.) betoogde, dat de toepassing van een aftrek, zooals nu wordt voorgesteld, niet rechtvaardig is. De eenige juiste weg zou geweest zijn, indien Gedepu teerde Staten den minister hadden meege deeld, dat zij eerst deze aangelegenheid gron dig zullen onderzoeken. Voor de Vrijzinnig-Democraten is, naar de heer Klaas de Vries (V.D.) betoogde, een belangrijk motief om tegen deze voor dracht te stemmen, het feit, dat Gedeputeer de Staten hiermede de autonomie der provin cie prijsgeven. De heer De Jong Schouwenburg (C.-H) wijst er op, dat de regeering de be voegdheid heeft uit te voeren, wat de minister heeft aangegeven. Dit kan geschieden met of zortder de medewerking der Staten, maar ge schieden zal1 het. De heer Boissëvain (V.B.) meent, dat de Staten nu nog zelf een beslissing kunnen nemen, terwijl bij afwijzing van dé voor dracht de aftrek wordt 'opgelegd. Daarom is spreker vöor deze voordracht. De heer Seegers (C.P.) was van gevoe len, dat Gedeputeerde Staten behooren te staan op het standpunt van de meerderheid der Staten, dat is in dit geval afwijzing van den wensch van den minister. De heer Romme (R.K.) stelde zich op het standpunt van de wet, maar dat neemt niet weg dat hij den loop van zaken in hooge mate onjuist acht. Er wordt op de wettelijke procedure vooruit geloopen. Voor de ambtenaren zal het in elk geval een offer beteekenen, maar door aanneming der voordracht kunnen de Staten dit beper ken tot een deel van het personeel. De heer Sneevliet (R.S.P.) meende, dat de minister medeplichtigen in de Staten koopt voor de regeling van Bloemendaal. De heer V lekke (N.S.B.) verklaarde tegen de voordracht te zullen stemmen, even eens de heer Van Engelen. De heer R e i n a 1 d a verklaarde zich even eens tegen de voordracht. Daarna was het woord aan Gedeputeerde Staten. De voordracht kwam hierna in stemming en werd met 47 tegen 22 stemmen verworpen. De Padvindersjamboree. De Voorzitter stelde nu aan de orde de voordracht van Gedeputeerde Staten om niet deel te nemen in het garantiefonds voor de eventueel te houden Padvindersjamboree in ons land. De heer Lambooy (R.K.) verdedigde een voorstel om voor 10.000 deel te nemen in het garantiefonds. Na eenige discussie werd dit voorstel met 45 tegen 22 stemmen verworpen. Het afwij zende prae-advies van Gedeputeerde Staten werd aanvaard. Hierna werd de vergadering verdaagd tot November. Tk» 1>»44J1_ 1.I Naar de N. R. Crt. verneemt is dezer dagen opgericht de N.V. Eerste Nederlandsch- Indische Vliegtuigfabriek, die haar werkzaam heden te Tandjong Priok gaat beginnen op de terreinen van de droogdokmaatschappij Tandjong Priok. De vliegtuigfabriek die afgekort heet de Eniv is opgericht dank zij de samenwerking van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen te Roterdam en de Droogdok maatschappij Tandjong Priok. De Indische fabriek zal Koolhoven-vliegtuigen in licentie gaan vervaardigen. Dezer dagen is de heer Croll, directeur van de Droogdokmaatschappij en van de nieuwe N.V. uit Rotterdam naar Indië vertrokken met de licenties voor den bouw van alle Koolhoventoestellen. Zijn eerste werk in Indië zal zijn het vliegtuig-bedrijf aldaar te organi- seeren. Aneta meldt'uit Batavia, d.d. 30 Oct.: De Oeverzwaluw is om 10 uur 5 van hét vliegveld Tjililitan met bestemming naaf Nederland vertrokken. Kort naar het vertrek trad een motorstoring op, waarop het vliegtuig onmiddellijk met post en passagiers weer naar Bandoeng terug keerde. Het te Bandoeng aanwezige reserve-toestel de Nachtegaal is thans ingelegd en is heden ochtend vroeg van Bandoeng rechtstreeks naar Palembang vertrokken. De Oeverzwaluw had 117 kg post, 6 kg pakketpost en 16 kg goederen aan boord. Er waren negen passagiers voor tusschentrajec- ten geboekt. Binnenland. In verband met artikelen in hét laatste nummer. De justitie heeft gistermiddag beslag ge legd op de oude pers, zich bevindende in het gebouw der N.V. Drukkerij voorheen L. E. Bosch en Zoon, te Utrecht, waarop tot nu Volk en Vaderland, orgaan der N.S.B., werd gedrukt. De beslaglegging geschiedde doof bemiddeling van mr. A. N. Fabius, officier van justitie te Utrecht, in bijzijn van mr. Hi P. M. Loeff als rëchter-commissaris. De vitale deelen en de aandrijvingsmotor werden ver zegeld,' zoodat 'deze» pérs, zoolang de beslag legging gestand b'ijft, niet gebruikt kan .worden. - Dit optreden - van cte justitie moet geschied Zijn op grond van de wetsartikelen tot Be scherming van de openbare orde, in verband met artikelen in het laatste nummer van Volk en Vaderland, welke in den zin van genoemde wetsartikelen van beleedigenden aard werden geacht. Mede moet men hierbij het oog hebben gehad op een z.g. advertentie, waarin een minister van defensie werd gevraagd. De be doeling van déze beslaglegging op de pers, waarmee het veronderstelde misdrijf werd ge pleegd, is het openen van een onderzoek om trent de hier in aanmerking komende arti kelen. Van een strafvervolging is thans nog geen sprake, wel zou het onderzoek kunnen leiden tot het instellen van een strafvervolging tegen degenen, die voor die artikelen ver antwoordelijk zijn. De handeling van de justitie moet ook worden beschouwd als een waarschuwing vodr andere drukkers. Het ingrijpen der justitie geschiedde op wensch van de regeering. Geen andere pers beschikbaar? Nader verneemt de N.R.Crt., dat de druk ker, die ook het Utrechtsch Dagblad drukt, geen andere pers beschikbaar heeft willen stellen. Het eerstvolgende nummer van Volk èn Vaderland zal dus niet kunnen verschijnen, jenzij een andere drukker daartoe zrjn mede werking zou verleenen. f Wegens dienstweigering op grond van prin- cipieele bezwaren stonden gisteren voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch terecht: M. D., 19 jaar, uit Rotterdam, gewoon dienst plichtig soldaat 18 R. I. te Amersfoort; G. M., 19 jaar, uit Amsterdam, gewoon dienst plichtig soldaat 18 R.I., te Amersfoort, en W. K., 20 jaar, uit Amsterdam, gewoon dienst plichtig soldaat 5 R.I., thans gedetineerd. Conform den eisch werden zij veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. f De Rotterdamsche peperstrooier, die in opdracht van derden connec ties in het «verzekeringsbedrijf mis handelde. De assuradeur M. B. uit Rotterdam hield er pen nevenberoep op na, dat blijkens de quali- icatie van den president, mr. Lodder, gemeen n gruwelijk was. B. nam n.1. tegen betaling, van derden op brachten aan, om menschen, die dezen niet Welgevallig waren (in casu concurrenten in (iet verzekeringsbedrijf) te doen mishandelen. jUit de feiten, zooals die waren komen vast te staan, is gebleken, dat de verdachte aan zeke- Een KI. opdracht had gegeven om den verze keringsagent B. Korpershoek uit Schiedam ,af te drogen". Dit geschiedde dan ook op den weg tusschen i/laardingen en Schiedam, waarbij het slacht offer zooodanig werd toegetakeld, dat het be- iwusteloos op den weg bleef liggen. Een an deren keer moest het eigendom van het slacht offer het ontgelden. Zoo werd bij een verzeke- ingsagent, wonende aan het Zwaanshals te otterdam, het naambord aan diens woning inet zwarte vernis besmeerd. Verdachte stond [iaarbij op den uitkijk. Erger was het derde jfeit, waarbij zekere B. uit Den Haag, op een (lag bezoek kreeg namens verdachte van ze keren De R., die den man, nadat hij de deur geopend had, peper in de oogen wierp. De ge lukkige omstandigheid, dat het slachtoffer een |)ril droeg, verhinderde een noodlottige uit- erking. Verdachte, die een voorwaardelijke straf kerzocht, zeide, dat hij in opdracht van zeke- Een S. gehandeld heeft. Hij zelf had er geen elang bij. 1 Mr. J. A. de Visser, in deze zaait requisitoir, nemend, merkte op, dat in zijn praktijk der gelijke weerzinwekkende gevallen nog niet varen voorgekomen. Verdachte maakte van leze misdrijven een beroep en de belooning, lie hij aan de uitvoerders van zijn lage pp- irachten gaf, werd afhankelijk gesteld van de Uitwerking van de ondergane mishandeling, pieef het b.v. bij een gewone mishandeleing, flan werd 10 betaald. Moest het slachtoffer in een ziekenhuis worden opgenomen, dan was de belooning hooger. Het kwam voor, dat ver pachte op den uitkijk ging staan en zijn mis- Eoegen te kennen gaf, dat de kastijding niet waar genoeg was geweest. De advocaat-generaal, die de bovenaange haalde kwalificaties van den president over nam, zeide van oordeel te zijn, dat de door de fechtbank opgelegde straf van 1% jaar voor eze ernstige feiten geenszins te hoog was te achten en hij concludeerde derhalve tot beves tiging van hét vonnis. i Dinsdagavond omstreeks half zes heeft zich ln een perceel aan de Minervalaan te Amster dam, op de vierde verdieping, een liefdes drama afgespeeld, dat nog tamelijk goed is afgeloopen, doch waarbij een meisje, de 24- jarige dienstbode A. N., een snee over de linkerwang kreeg. Op genoemd uur werd gebeld en vroeg een 10-jarige arbeider, waarmee het meisje .om gang had, haar te spreken. Zij liet heip boven tomen en na een korte woordenwisseling trok lij een scheermes uit zijn zak, waarmee hij ïaar een diepe snee over de linkerwang toe- Dracht. Het meisje riep om hulp en onmiddel- 'ijk schoten de bewoners toe, zoodat erger kon orden voorkomen. De politie werd gewaarschuwd en de man, Üie geen poging tot ontvluchten deed, ging gewillig mee naar het bureau Leidscheplein, iwaar hij na aan een kort verhoor te zijn on derworpen, is opgesloten. Het meisje is door den Geneeskundigen Dienst naar het Tesselschade-ziekenhuis over gebracht. Haar verwondingen zijn niet van ernstigen aard. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en ouden v. dagen. 12.15 Gramofoonplaten en schlagermuziek. 2.15—3.00 Gramofoonplaten. 3.15 Gramofoonplaten en orkestconcert. 5.30 Orgelconcert m.m.v. vioolsolist en cau serie. 6.50 Gramofoonplaten, lezingen. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestconcert, koorzang en gramofoon platen. 10.30 Berichten. 10.35 Orkestconcert. 11.1512.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie A. Bouwmeester. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Vervolg Declamatie. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Het Cantabilé-orkest o.l.v. E. Beeck- man en gramofoonplaten. 2.10 Haydn pianorecital door L. Everts. 2.30 Causerie mevr. I. de Leeuwvan Rees. 2.50 Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Pianorecital D. Wins. 5.45 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 6.30 Dubbel-X o.l.v. C. Steyn. 7.00 Dr. H. Brugmans spreekt over Marx, afgewisseld door gramofoonplaten en C. Rijken (declamatie). 7.50 Nieuwsberichten. Herhaling S.O.S.-ber. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Dr. N. A. Bruining: Onze Bijbel. 8.30 Nederlandsch Trio. 9.00 Ds. F. Kleyn: De geloofsbeweging in Duitschland. 9.30 Vervolg Trio-concert. 10.00 Declamatie Dora Wallant, 10.30 10,45 Nieuwsberichten, Vrijz. Godsd. Pers-, bureau. il.00 Jazz-muziek (vgr,pl.). 11.3012.00 Gramofoonplaten,. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935. j Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.00 Requiemmis. 11.00 Gramofoonplaten. 12.15 Gramofoonplaten en kwintetconert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Schlagermuziek en lezingen. 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.05 Reportage. 8.20 Orkestconcert en voordracht. 10.30 Berichten. 10.35 Orkestconcert. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedr.: „VARA- Maandrevue", m.m.v. de Flierefluiters en solisten: J. Jong (orgel), Gaby Ehrhardt (zang) en Gramofoonplaten. 12.00 Trio Favoriet. 12.45 C. Steyn (orgel) en B. v. Dongen (zang). 1.151.45 Vervolg trioconcert. 2.00 Gramofoonplaten. jJ.15 „Beoefening der huismuziek", o.l.v. P. Tiggers. 2.45 P. Kiès: Het wetsontwerp inzake de luchtbescherming. 3.05 Fantasia, o.l.v. E. Walis, en Gramofoon platen. 4.00 „Met de P.T.T. erop uit!" m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Capellen. 5.40 Literaire lezing S. Goudsmit. 6.00 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 7.00 VRO. 8.0012.00 Openings-programma van de jubileumweek, m.m.v. sprekers, solisten, orkest, gramofoonplaten enz. Dat is ruim een halve eeuw geledenI. Sindsdien is het steeds beter, en steeds lekkerder geworden. Thans maakt Quaker, die de grootste ervaring heeft, zijn wereldbekend havermout ook in Nederland. Nu kost 't slechts 22'I, ct. per potids- pak (netto 500 gram). Proef het en vergelijk den smaak, Quaker was er het eerste en bleef het beste. QUAKER O AT S - GRA A N PRODUCTEN N.V. - Rgttiè r d a i.i Het. ongeluk, aan de Kortekade. De rechtbank heeft den chauffeur, die door slaap was overmand, voorwaardelijk veroordeeld. j 1 i De rechtbank heeft Donderdagmiddag von nis gewezen in de zaak tegen den 23-jarigen chauffeur H. D., te Utrecht, die terecht heeft gestaan terzake van het veroorzaken van den dood door schuld. Het zou aan zijn hoogst roekeloos en onvoorzichtig chauffeeren te wij ten zijn geweest, dat in den vroegen morgen van 15 Juli j.1. de zes-wielige vrachtauto van de N.V. fruithandel P. J. van den Brink Zonen, te Utrecht, op de Kortekade te Rotterdam over het trottoir en den grasberm heen tegen een lantaarnpaal en een boom was gereden, bij welk ongeluk de 12-jarige Jacobus Overbeek, die, zooals men zich zal herinneren, met den chauffeur en diens broertje in de cabine van den bestuurder zat, het leven heeft verloren. Het ongeluk was gebeurd, tengevolge van de omstandigheid, dat verdachte een oogenblik door slaap was overmand, achter het stuur. Het O. M. had drie maanden hechtenis geëischt, in aanmer king nemende, dat de werktijden, welke de vennootschap van verdachte heeft geëischt, onbehoorlijk lang waren (verdachte is kort kort na het gebeurde ontslagen om de ver klaringen, welke hij in deze zaak aflegde)., r D. is thans door de rechtbank veroordeeld itot 3 maanden hechtenis, voorwaardelijk met ken proeftijd van 3 jaar. Het tekort aan hachtrust disculpeert, aldus het oordeel van Üe rechtbank, verdachte niet, omdat hij later is naar bed gegaan dan hij had kunnen doen. DAG EN NACHT. BEZORGING f 0.25 PER PORTIE. Weer bekentenissen. De dag van gisteren heeft opnieuw beken tenissen van Ossche misdadigers opgeleverd. Ditmaal waren het twee bekende Ossche re cidivisten, de B. en v. O., die behoefte ge voelden hun hart voor de politie uit te stor ten. Niet minder dan 40 misdaden hebben zij in de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch aan de Ossche politie opgediept. Het staat allerminst vast of zij hiermee hun geheele doopceel hebben gelicht. Beiden zijn destijds door de Kon. mare chaussee te Oss gearresteerd, verdacht van medeplichfigheic' aan den overval met roof op den oud-majoor van de Rijks veld wacht Wljdéman te Dinther. Uit de bekentenissen van deze beide man nen is verder gebleken, dat nog meerdere personen medeplichtig moeten zijn geweest en binnen enkele dagen kan hun arrestatie tegemoet worden gezien. De eergisteren aan gehouden M. de B., vader van Piet en W. de B., blijft hardnekkig het hem ten laste ge legde ontkennen en gezien zijn vermaarde stilzwijgendheid is het niet te verwachten, dat hij spoedig tot een bekentenis zal komen. Desondanks heeft de politie voldoende ter men aanwezig geacht om den verdachte in arrest te houden. Gisteren zou hij op transport worden ge steld naar 's-Hertogenbosch, teneinde voor den officier van justitie aldaar te worden geleid. In de marechausséekazerne heeft M. de B. nog eenige kleine diefstallen en inbraken bekend, welke hij in het jaar 1930 i:i Oss en omstreken heeft gepleegd. Ook hij zou gis teren wederom naar het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch worden teruggebracht. Een arrestatie in Den Haag. Na te zijn voorgeleid voor den officier van justitie is in het huis van bewaring in Den Haag opgesloten de effectenhandelaar W. B., wonende Gentschestraat 114 en kantoorhou- dende Bosschestraat 26 te Scheveningen. B. wordt verdacht van verduistering van een belangrijk bedrag aan geld en effecten, gepleegd ten nadeele van een aantal deel nemers aan een door hem opgerichte combi natie tot het speculeeren voor gezamenlijke rekening in effecten. Naar de N. R. Crt. verneemt moet een som van ongeveer 25 mille zoek zijn, waarvan het grootste gedeelte is verspeculeerd, terwijl voor 7000 is verdwenen als gevolg van de vrij luxueuse levenswijze van B. Enkele personen zijn voor duizenden gul dens dupe geworden van de speculatieve on derneming van B. aan wien zij soliede effec- en in onderpand hadden toevertrouwd. Voor de meeste overige betrokkenen zijn het kleine edragen, welke door deze speculaties zijn zoekgeraakt. Aan actief is nog slechts een betrekkelijk gering deel van het totaal in onderpand ge geven bedrag aanwezig. I Laiidbóuvver vier weken in gijzeling." Incident voor de Almelosche recht- j bankt t\ 1 TijdenS de zitting van de Almelosche recht bank heeft zich Dinsdag een incident voorge daan. Er is n.1. een persoon, die als getuige moest optreden, voorloopig vier weken in gij zeling gezet, omdat hij weigerde den eed af te leggen, zelfs na herhaalde aanmaningen1 en waarschuwingen van den president. De getuige, zekere G. H., landbouwer te Almelo, werd gehoord in een zaak tegen een knecht, die in zijn dienst loon zou hebben ontvangen, terwijl hij volgens de tenlaste leg ging deze verdienste niet had opgegeven bij het stempelen voor den steun. De zaak wordt aangehouden tot 26 No vember, hoewel H„ nadat de president hem het besluit van de rechtbank om hem in gij-, ieling te houden, had medegedeeld, bereid was den eed af te leggen. Een huis beschadigd. Gisterennacht heeft zich in de gemeente Gilze-Rijen onder de buurtschap Huiten eea kras staaltje van vernieling voorgedaan» Waarbij het huis van zekeren van Roessel ten déèle is afgebroken. Tusschen van Roessel en - diens buurman Van D. bestond reeds eenigen tjjd een veete tengevolge van het feit, dat laatstgenoemde, die in een huis van v. Roessel woonde, met de huur achterstallig was. Tegen het advies van den burgemeester van Gilze-Rijen in liet van Roessel eenige dagen geleden van D, bg deurwaardersexploit uit het huis zetten. Gis ternacht is over déze uitzetting wraak geno men. De jalouzieën van v. Roessels woning werden tot spaanders geslagen, de ruiten werden vernield, de tuin platgetrapt en tal van planten uitgerukt. Ook een groote broei kas moest het hevig ontgelden. Geen ruit bleef heel, zoodat alleen het ijzeren geraamte overbleef. De vernielde woning, die aan den drukken rijksweg BredaTilburg is gelegen, trok veel belangstelling. Politie en marechaussee stellen een onder zoek in. De rechtbank te Almelo heeft den Utrecht- schen student M. veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, benevens 100 boete en een jaar intrekking van het rijbewijs wegens het veroorzaken van dood door schuld. M. had in Almelo tengevolge van een ver- keersfout een aanrijding gehad met een an deren auto, waardoor zijn auto kantelde. Een vrouw kwam toen voor de oogen van haar echtgenoot met haar 2-jarig kind onder den vallenden auto en werd gedood .Het kind werd zwaar gewond. De N.S.B.-colportage op het Blauwe Zand te Amsterdam aan de overzijde van het IJ. heeft Dinsdag de politie weer handen vol werk gegeven. Tal van personen volgden de colporteurs, zoowel per rijwiel als te voet, in de verschillende straten en scholden voort durend. Toen de andersdenkenden hinderlijk op drongen, en van achter een schutting niet steenen werden gegooid, werden eenige char ges uitgevoerd, waarbij twee personen wer den gearresteerd. Een van hen belemmerde een agent door zijn fiets vast te houden. Een 18-jarige jongen moest worden ingerekend wegens beleediging. De gearresteerden zijn opgesloten in het bureau Adelaarsweg. Na onderzoek heeft de politie aan de ovei- zijde van het IJ te Amsterdam aangehouden den 39-jarigen de R„ die reeds geruimen tijd op onrechtmatige wijze steun getrokken heeft. Het bleek n.1., dat de R. een handel dreef in sigaren. Hij heeft hiervan nimmer aangifte bij het bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, waar hij regelmatig kwam stem pelen, gedaan. Op deze wijze heeft de R- de gemeente voor ongeveer 300 opgelicht. Pr0 cés-verbaal is tegen hem opgemaakt. Het O.M bij de rechtbank te Maastricht, heeft tegen J. D. P„ die in dronken toestan in een café te Brunssum een anderen ',cz0^ ker met een mes had gestoken, 1% iaa' vangenisstraf geëischt. Uitspraak 11 November. BOTTER GEZONKEN. Dinsdag is tusschen Harlingen en E- op het meer Flevo de botter HK 14, sc 11 H- de Boer, gezonken. De schippei en knecht zijn gered,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2