Onze Prijsvraag Stadsnieuws ^Hn&e/rït óóh e& fELEfUNK! Jloci LACO - PRIJSVRAAG - LACO tweede blad Het rijmpje met de leesteekens. LACO - 1 NOVEMBtR LACO Gemeenteraad IVaa* gaan «w fteenl „j£E_ TOR©" 1© stuks 35 cent Sigarenmagazijn M. VAN DIJK, De Heldersche politie slaat een goeden slag. HELDERSCHE COURANT VAN .DONDERDAG 31 OCTOBER 193; Meer dan achttienduizend inzenders. Geweldig succes, - Hoe deze achttien' duizend werden geteld De lezer heeft zich, na ailes wat wij hij vorige gelegenheden al over onze prijsvraag schreven, ongetwijfeld al eens de vraag ge steld hoeveel inzendingen er wel uit de bus zouden komen straks. En óók hoe met al die inzendingen zou worden gehandeld. En die vragen hebben wij ons óók gesteld. Wie ge zien had, hoe een onafgebroken stroom men- schen de laatste dagen bij ons naar binnen ging om in de groote „bus" (zullen wij maar verklappen, dat het een enorme houten pak kist was netjes gecamoufleerd als bus?) hun oplossing te deponeeren, die zou, juist als wijzelf, schik in het geval hebben gehad, al had hij zich dan ook, precies als wij, afge vraagd hoe dat zou moeten afloopen. Van die laatste dagen hebben wij een paar aardige opnamen laten maken, die wel een indruk geven van de geweldige drukte voor ons bureau. Het was er, ondanks het feit, dat verscheidenen geruimen tijd moesten wachten alvorens aan de beurt te kunnen komen, een genoeglijke boel. Te twee uur Dinsdagmiddag was de ter mijn van inzending gesloten en onmiddellijk daarna werd met de opening der „bus we zullen dat woord maar behouden aan gevangen. De diverse juryleden, welker na men wij in ons nummer van Dinsdag publi ceerden, zijnde de heeren E. H Bos, hoofd der Chr. U.L.O.-school; J. Brouwer, verslag gever der Held. Crt.; J. Ph Klapmeyer, leeraar teekenen; J. N. E. Teune, directeur der water- en lichtbedrijven; J. H Witsen- burg, directeur der Nutsspaarbank hadden zich bereid verklaard bij de opening tegen woordig te zijn; van de zijde der politioneele autoriteiten was tegenwoordig de adjunct- Inspecteur van'politie, de heer .7 Schipper; van de zijde der Heldersche Courant de heer P. C. de Boer en mevr. de BoerJongkees De „bus" was spoedig open en bleek boordevol te zitten. Het betrof hier een pak kist van de volgende afmetingen: hoog 54 cm, lang 74 cm, breed 57 cm; mogelijk kan men zich nu eenigszins een idee vormen van de hoeveelheid oplossingen, die daar thans ter beoordeeling lagen van de jury. En de vraag, die dan ook allereerst opkwam, was: wat nu? Hoe zullen wij ons door dezen ijjstebreiberg heenworstelen „Eerst tellen" was het parool. Onze eerste taak was nu al die papiertjes open te vouwen of de brieven te openen, op stapeltjes te leggen en ze af te tellen. Met vereende krachten en met vakkundige hulp van een paar menschen uit ons bedrijf kwam hier aardig schot in, al heeft het bijna drie uur geduurd alvorens het aantal bekend was Dat aantal bedroeg, wij hebben het nog Dinsdagmiddag vermeld ruim 18000, om precies te zijn 18127 stuks. Dat hier onder vele aardige slagzinnen waren, bleek ons reeds dadelijk bij deze sorteering, het geen de taak dei- jury niet vergemakkelijken zal. Maar ook waren er velen, wier fantasie of vernuft hen in den steek had gelaten en die leentjebuur hadden gespeeld in een of an der ouderwetsch poezie-album: Menschen sterven, bloemen vergaan, de Heldersche Cou rant blijft eeuwig bestaan. Van die kracht waren er vele inzendingen. Of: Met de Hel dersche Courant komt men door het gan- sche land. Maar ook hebben we in onze stad nog wel origineele geesten, menschen met humor, die bevoorbeeld slagzinnen inzenden van dezen aard: Wat mest is voor het land, Is voor ieder de Heldersche Courant. Eén deed het aldus: Goed vrouw, je krijgt een kus, Haal eerst de Heldersche Courant uit de bus. Een ander: Wie had gedacht wie had verwacht, Dat de Heldersche Courant zooveel sensatie bracht Een derde:' Zelfs keizer Haile Selassie, Heeft de Heldersche Courant in zijn jassie. Onder deze 18000 Inzenders waren, er die in het bezit waren van meer dan één bewijs van deelname. Ja, er waren er van 30 tot 80 stuks toe, en teneinde al deze formulieren te kun nen invullen, hadden sommigen gebruik ge maakt van de hectograaf en het vers gehec- tografeerd. Het uitzoeken en sorteeren van al deze inzendingen vereischt, zooals men denken zal, nogal wat tijd, zoodat het wel eenige dagen zal aanloopen alvorens wij hieromtrent wat naders kunnen vermelden Naar aanleiding van het plaatsen van het Winkelweek-rijmpje, in ons Advertentieblad van gisteren, hebben wij eenige opmerkingen gekregen van abonné's. Er waren n.1. gisteren eenige leesteekens meer in het rijm beland dan achter de letters in de winkels voor kwamen. Ook werden opmerkingen gemaakt over het „acht-regelig" rijm, inplaats van een rijm van vier regels, zooala door ons aanvan kelijk werd geschreven. De puzzelaars, die echter de letters en lees teekens in de étalages juist hebben opgeno men, kunnen gerust zijn, want daarnaar be oordeelt de jury de inzendingen, terwijl zoo wel de inzendingen van een vier-regelig als acht-regelig rijm, voor goed worden aange merkt. Ook zijn terecht aanmerkingen ge maakt op de onjuiste schrijfwijze „Geef de winkeliers", die volgens dé spelling De Vries te Winkel moest zijn „geef den winkeliers". Dit geschiedde evenwel ter wille van het aan tal létters, wij móeten n.1. precies 180 letters hebben. Maandagmiddag puilde in den meest letterlijken zin van het woord, oud en jong uit ons kantoor voor het inruilen van bonnen voor bewijzen van deelname voor de letterpuzzle van de winkelweek. Een gedeelte van -het gemengd" gezelschap. Licht op voor alle voertuigen. 17.03 uur. 17.01 uur. Donderdag 31 Oct. Vrijdag 1 ONZE STATIONSCHEF. De stationschef alhier, de heer D. J. Nuesink, zal 1 November wegens gezondheids redenen deze plaats metterwoon voorgoed verlaten. V.V. „H.R.C.". ee.n aclvertentie in het Advertentie blad van gisteren en ,.e Held. Crt. van he den, heeft de vv hrc voor werkloozen de bepaling gemaakt, dat zij voor het bezoeken van de wedstrijden van hrc 1, 2 en 3 op de wedstrijddagen geen werkloozenkaarten meer kunnen krijgen. In de paats daarvan kunnen zij eiken Vrijdagmiddag, op de bekende con dities, de kaarten op het terrein bekomen. Men zie de advert' ntie. „WIE RAADT HET JUISTE GEWICHT ERWTEN?" Zóoals uit de advertentie in het nummer van heden blijkt, is de door de firma A Vis ser Zoon uitgeschreven prijsvraag betref fende het juiste gewicht van de erwten die zich in de etalage bevonden, gewonnen door den heer L. Toes, Basstraat, die het schatte °P '7 pond. Het juiste gewicht was 77pond «n 4 ons. DOOR DEN «WIND GEGREPEN. Op welk een gevaarlijke wijze de wind soms uit kan schieten, heeft Dinsdagavond te om streeks kwart over zeven de heer S. op het Koningsplein ondervonden. Op genoemd tijdstip fietste de heer S. al daar en werd plotseling door een hevigen wind gegrepen, die zich wervelend om hèm heen bewoog. Hij werd van zijn rijwiel afge- slingerd en kwam daardoor in een zeer ge vaarlijke positie, daar slechts enkele meters achter hem een vrachtwagen aankwam. Even wel: de heer S. kwam er buitengewoon for tuinlijk af. Niet zoo zgn fiets; deze werd ge heel door den auto vernield. DE NIEUWE RADIO-CENTRALE. Draait ook vandaag den geheelen dag proef. Wg hebben vermeld, dat de H.R.C.O. Woens dagmiddag proefdraaide, teneinde de ont vangst bij de abonné's te kunnen contrólee- ren. De firma Heyligenberg verzoekt ons thans, alsnog te willen vermelden, dat ook Vrijdag zal worden uitgezonden en wel den geheelen dag op 4 programma's. De officieele opening heeft plaats Vrijdagavond 8 uur. Storingen en andere reclames moeten uitslui tend aan het nieuwe adres Gravenstraat 24, telefoon 607, worden ingediend. DE WERELDREIS VAN DE K XVIII. Het boek „Alles wel, geen bijzonders", sa mengesteld ter herinnering aan de wereldreis van Hr. Ms. K XVIII, jg dezer dagen gereed. Velen hebben eraan medegewerkt, o.a. alle 35 opvarenden van de K XVIII Samensteller is de heer A. W P Angenent, voorzitter van het comité Onze Marine, alhier. De oplaag is beperkt tot 850 exemplaren. De eerste honderd, bestemd voor de opvaren den, comitéleden, medewerkers en autoritei ten, zijn in luxe-uitvoering. ZIJNE EXCELLENTIE Dr. H. D. VAN BROEKHUIZEN IN DEN HELDER. Lezing over Zuid-Afrika Op Maandag 4 November a.s. te 8 uur zal in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat een openbare vergadering worden gehouden op initiatief van het bestuur der Christelijke Oranje-Vereeniging te Den Helder. Dit bestuur heeft als spreker voor dezen avond uitgenoouigd Zijne Excellentie Dr. H. D. van Broekhuizen te Den Haag, Gezant van de Unie van Zuid-Afrika Het behoeft geen betoog, dat het bestuur met de uitnoodiging van Dr. Broekhuizen een gelukkige keuze heeft gedaan. Juist nu dezer dagen herdacht wordt, hoe Paul Krü- ger, president van de toenmalige Transvaal- sche Republiek 35 jaar geleden zich inscheep te aan boord van Hr. Ms.' „Gelderland" om persoonlijk de hulp van Europa in te roepen ïn hun benarden krijg tegen Engeland, staan velen onzer nog eens stil bij deze uiterste po ging dér Transvaalsche Boeren om zich te gen het machtige Albion staande te houden. Dr. Broekhuizen zaï in de havenplaats van den historischen oorlogsbodem Hr. Ms. „Gel derland" als onderwerp van zijn rede benan- delen: „De geschiedenis van Zuid-Afrika in de laatste 50 jaren". Daar deze vergadering voor een ieder toe gankelijk is, zullen ongetwijfeld velen van de gelegenheid om dezen sympathieken spreker en kennner van Zuid-Afrika bij uitnemend heid te hooren, gebruik maken. Tevens kunnen wij nog meedeelen, dat aan deze vergadering hun welwillende medewer king zullen verleenen: Mej. Annie Riekwiel, Sopraan; Mevr. M. Günthert-Breet, Alt; de heer Th. Donkers, Solo-fluitist van het Stafmuziekkorps derv Kon. Marine en de heer Feike Asma, orge list der Hooglandsche Kerk te Leiden. Wij verwijzen voor de verdere aankondi ging van deze vergadering naar de adver tentie in dit blad. EERSTE ABONNEMENTS-VOORSTELLING „Betje regeert" met mevrouw De BoerVan Rgk in de hoofdrol. Dinsdagavond is ons wintersche tooneel- seizoen ingezet met het hierboven genoemde blijspel van Henk Bakker, door het gezelschap van mevrouw De BoerVan Rijk. Hoewel „Casino" wederom het beeld vertoonde van een volle zaal, was toch het aantal bezoekers, vergeleken met andere jaren,, minder; de tal rijke loonsverlagingen en daaruit voort- vloeiende bezuinigingen oefenen helaas hun invloed uit óp het bezoek, zooals wij al bij een vorige gelegenheid moesten constateeren, en wij kunnen slechts hopen, dat bij volgende voorstellingen zich dit tekort herstellen zal. Het blijspel „Betje regeert", waarmede onze bejaarde, maar nog levenskrachtige actrice en haar gezelschap voor het voetlicht kwam, beleefde reeds in verschillende steden succesvolle opvoeringen. O.a. mochtèn wij constateeren, dat het was het niet in Den Haag? veertien dagen achtereen vonr volle zalen moest worden opgevöera. ^i uè vraag doet zich dan ook op: verdient het stuk dit? Is het een blijspel, dat zooals de geijkte term luidt, repertoire zal houden of zal het straks den weg gaan van zooveel toonéelwerk en in de archieven verdwijnen? Omtrent dit laatste wagen wij ons niet aan voorspellingen; wat de vraag betreft of het stuk een dergelijk succes als hierboven ver meld, verdient, daarop antwoorden wij be vestigend; het ;s een uiterst genoeglijk blij spel, dat wel in staat is het publiek te boeien, maar dat geen zwaarwichtige pro blemen noch diepzinnige dialogen bevat. Het is, om het zoo eens uit te drukken, huiselijk en typisch Hollandsch; de schrijver werkt met kennis van zaken, maar hij blijft met beide beenen op den grond. Dientengevolge brengt dus ook de rol van Betje geen ver rassingen; ditzelfde geldt trouwens ook voor de andere spelers. De lastigste rol was wellicht die van Jaap van der Poll, die den in de malaise geraak ten, diep in den put zittenden fabrikant Theo van Gelder had uit te beelden. In een oogen- blik van wanhoop heeft deze fabrikant, om zijn crediet te redden, de effecten van zijn voormalige huishoudster, Betje, die van dit geld leeft, beleend en als zij zich komt be klagen, daar zij haar rente tot nu toe niet ontving, barst de bom en komt Betje tot de i ontstellende wetenschap,, dat ze in handen zijn van mr. G. W. Stanley, directeur van een credietbank. „Gelukkig" heeft deze een ver leden, en het is dit verleden, dat door Eetje wordt uitgebuit om weder in het bezit van haar papieren te komen, en tevens „haar mijnheer" voor een faillissement te vrijwaren. Zooals gezegd, de schrijver deed dit met kennis van zaken; de ontwikkeling van Je intrigue in deze drie bedrijven is bevredigend, zij het niet origineel, en zoo beschouwd, kan men het blijspel nief anders dan prijzen. Maar wel zijn door aen schrijver nu en dan con cessies gedaan aan de waarschijnlijkheid, en vooral het slot is in dit opzicht wel ietwat geforceerd. Adolphe Hamburger was, als ietwat kwas terig jongmensch, een beetje druk; hij ver vult aan het slot een belangrijke rol, doordat hij zijn vader een koopcontract voorlegt be treffende de fabriek en de opstanden, en daarmee het geheele bedrijf redt, en hij ver richt zijn optreden als deus ex machina mst den noodigen (wellicht ietwat onnoodigen) zwier. Betje zelf had het gemakkelijk in haar rol; zwaar-dramatische scènes werden van haar niet verlangd en de rake en slagvaar dige antwoorden, die zij gaf, haar gansche optreden, geschiedde naar het oude beproefde recept. Alles te zamen dus een genoeglijke avond, die den aanwezigen veel amusement heeft ge schonken. Een keurig interieur was op het tooneel tot stand gebracht; natuurlijk ontbrak het niet aan kostelijke scènes, zooals in het tweede bedrijf, waar bij het opgaan van het doek Betje in de bijna geheel van overbodig meubilair ontdane huiskamer genoeglijk haar wortels zit te schrapen. Zondag 10 November krijgen we „De Blok kendoos" met Fientje de la Mar, Jan van Ees, enz. (geen abonnementsvoorstelling!) WERELDSPAARDAG. T f Men deelt ons mede, dat vandaag, ter ge legenheid van den Wereldspaardag, de Nuts spaarbank, doorloopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 8 uur geopend is en elk één, die op dezen dag een spaarbankboekje neemt, ter herinnering, en niet minder ter aanmoediging, naar keuze een kunstkalender of zakagenda cadeau ontvangt. Vergadering van den Raad der gemeente DEN HELDER op Dinsdag 5 November 1935, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Agenda: Notulen. Ingekomen stukken. Goedkeuringen van Gedeputeerde Staten en de Kroon op: diverse begrootingen, reke ningen, raadsbesluiten, etc. Bericht van aanneming der benoeming tot onderwijzer aan school 10 van J. Schiamilch. Verzoek van Mej. M. Zeeders om verhoo ging van het bedrag van den haar verleenden steun. (Voorgesteld wordt dit laatste stuk ter af doening te stellen in handen van B. en W.). Vervanging Burgemeester enz. Mededeeling van de aanwijzing in zake de vervanging van den Burgemeester en van de aanwijzing der voorzitters van de Commissiën van bijstand.. Onderwijszaken. Hieromtrent komen de volgende, voorstellen op de agenda voor: Tot eervol ontslag aan D. Blom als vakon derwijzer U.L.O.-school tot afwijzende beschikking op het verzoek van de Schoolvereeniging „Laat de kinder- kens tot mij komen" om medewerking over eenkomstig art. 72 e.v. der L.O. wet 1920; tot het verleenen van medewerking als bo ven voor de aanschaffing van leerboekjes voor de school Keizersgracht, Kolensteeg, van raamgordijnen voor de school Kolensteeg en Koningstraat, uitbreiding der centrale ver warming in de scholen Kolensteeg, aanschaf fen van banken ook voor de Held. Schoolver. ën hèt. R.K. Onderwijs, van twee kachels in de school Vlamingstraat, vergrooten der speel plaats bij de school Vlamingstraat, alsmede het toekennen van vergoedingen enz. krach tens art. 13 L. O. wet 1920. Dempen sloot Koningsweg etc. Voorstel inzake het aanvaarden der ver gunning tot het dempen van een sloot langs den Koningsweg en tot aankoop en verkoop van een stukje grond. Geen subsidie Ver. v. Slechthoorenden. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de vereenlging „Tot bevor dering der belangen van slechthoorenden" om een subsidie uit de gemeentekas. Oncei oonbaarverkiaring. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Dogers vaart 9 en Bassin gracht 50. Straataanleg. j Voorstel tot het aanleggen van straten habij de Sportlaan en tot het indelen van gronden in kla—en. I - Veiligheidsmaatregelen aan het strand. Voorstel tot het aani eggen van straten nabij de Sportlaan en tot het indeelen van gronden in klassen. Veiligheidsmaatregelen aan het strand. Voorstel om afwijzend te beschikken op het va.zoek van H. Kramer tot het treffen van Veiligheidsmaatrege'en aan het strand. N oo islach .p-aats. Voorstel tot het inhuren van de noodslacht- plaats te Koegras. Aig. Politieverordening. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politieverordening. I Bou wveror- ieni n g. j Voorstel tot het wijzigen van de verorde ning op het bouwen en de bewoning. I Stemlokalen. Voorstel tot het wijzigen van de verorde ning tot aanwijzing van stemlokalen. Wijzigingsbegrooting, reclames Wegenbelasting. j Voorstellen tot net vaststellen van de 18e Wijzigingsbegrooting der gemeente, dienst 1935, en behandeling van een drietal reclames Wegenbelasting. Alg. Weeshuis. I Benoeming van een lid van het bestuur der instelling „Het Algemeen Weeshuis" in Je Vacature wijlen M. W. van Willigen-Melchior. Aanbevolen worden: 1. mevrouw A. M. Schreuder-Jansen. 2. mevrouw A. M. Maas-Grijff. I Trekken van afdeelingen Begrooting. Voorstel tot het trekken van afdeelingen vooi het onderzoek der begrooting, dienst 1936. Ter inzage. Ter inzage zgn gelegd: 1 Opgaven van de patiënten, die in de maanden JanuariSeptember 1935 voor ge- meente-rekemng zijn verpleegd geweest in de R.K. Ziekenverpleging „St. Lidwina" en in het Marine-hospitaal 2. Overzicht van de gedurende het derde kwartaal 1935 in erfpacht uitgegeven, resp. verkochte gronden van Het Grondbedrijf; 3. Minuut-brief li-helzende de opdracht aan den Directeur van Gemeentewerken tot het maken van trottoirs in de -omgeving van het Doolhof, waaronder begrepen de Kuiperstraat (vraag van het lid van den Raad Dr. P. Feenstra Kuiper) 4 Adviezen van den Directeur van Ge meentewerken en van de Commissie van bij stand van Publieke Werken en Plantsoenen in zake de bocht in den Strooweg bij het voor malig Geel-Wit-terrein, waarnaar Burgemees ter en Wethouders verwijzen (vraag van het lid van den Raad R. Boogaard); 5. Rapport van den Commisasris van Politie in zak^ beschadiging van het gazon van het Timorpark (vragen tan de leden van den Raad Th. A. A. Terra en W, Kraak); 6. Rapport van den Commissaris van Politie van Teletunken, als U de volmaakte weergave dezer radio toestellen slechts éénmaal hebt gehoord! Prijzen: van f 106.- tot f250.- in zake auto-lawaai ivrSag van hc lid van den Raad W. Liersteker); 7. Advies van de Commissie van Aanwij zing voor werklieden in zake de mogelijkheid van het verbeteren van straten 'in werkver schaffing, met welk advies Burgemeester en Wethouders ziel' vereemgen (vraag van het lid van den Raad Th. A. A. Terra). Veranderd stemlokaal. Bij Raadsbesluit van 21 November 1934 werd vastgesteld een verordening tot aanwij zing van stemlokalen in deze gemeente. Daarbij werd o.a. als stemlokaal aangewe zen, en wel voor het stemdistrict no. 13, het gebouw van Gemeentewerken aan de Kerk- gracht. De Directeur van Gemeentewerken heeft medegedeeld, dat vestiging van een stemlokaal in het gebouw van zijn Dienst een onhoudba- ren toestand schept, omdat, zooals mondeling werd toegelicht, de teekenzaal, welke als stemlokaal wordt gebruikt, vrijwel geheel moet worden ontruimd, terwjjl de teekentafels door den omvang, moeilijk in een ander ver trek, zoo dat al ter beschikking zou zijn, voor het verrichten van werkzaamheden kun nen worden opgesteld. In het belang van een behoorlijke function- neering van zijn Dienst verzoekt genoemde Directeur een ander gebouw voor de vesti ging van een stemlokaal voor het stemdistrict no. 13 te doen aanwijzen. Van de zijde van B. en W. bestaat daar tegen geen bezwaar, nu gevoegelijk kan wor den beschikt over het beneden-rechtervoor- lokaal van het gebouw der voormalige Nor maalschool in de Kolensteeg, welk gebouw zoowel door ligging als door inrichting voor het beoogde doel geschikt is te achten. B. en W. stellen den Raad dan ook voor, dienovereenkomstig te besluiten. Medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van de Schoolvereeniging „Laat de kinderkens tot Mij komen" om in gevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 gelden te mogen ontvangen voor het veranderen van de houten vloerbedekking in de benedengangen in een steenen en het vervangen van een be staande houten trap in die gangen naar de bovenverdieping door een steenen brandvrije trap in de bizondere lagere school aan de Keizersgracht alhier. B. en W. meénen, dat het gevraagde niet is aan te merken als ver bouw of verandering van inrichting als be doeld in dit artikel, en dat bij inwilliging van het verzoek de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, zouden woeden overschreden. Dezelfde Schoolvereeniging vraagt de noo- dige gelden voor het aanschaffen van een aan tal leerboekjes en atlassen ten behoeve van de bizondere scholen aan de Kolensteeg, als mede voor het aanschaffen van acht stel nieuwe raamgordijnen, t.w. zes stel voor de bizondere lagere school aan de Kolensteeg en twee stel voor de bizondere lagere school aan de Koningstraat, alsmede voor nieuwe leer boekjes ten behoeve van de bizondere school aan de Keizersgracht. Omtrent al deze aan vragen wordt door B. en W. geadviseerd tot inwilliging, op grond van de overweging, dat het gevraagde de normale eischen voor het geven van lager onderwijs niet te boven gaat. Vergoeding art. 13 L.O.-wet 1920. Door de ouders der leerlingen van de R.-K. scholen aan de Javastraat en den Polderweg, die gebruikmaken van den door de Stichting „Het R.-K. Onderwijs" in het leven geroepen autobusdienst, zijn verzoeken tot den Raad gericht om over het schooljaar 1 Sept. 1933 1 Sept. 1934 in aanmerking te mogen komen voor den in art. 13 der L.O.-wet 1920 be doelden steun ter tegemoetkoming in de .kos ten, verbonden aan het bezoeken van ge noemde scholen. In een uitvoerig prae-advies aan den Raad (Bijlage no. 127 van 1935) wordt omtrent 22 verzoeken gunstig geadviseerd, terwijl voor 12 personen geadviseerd wordt afwijzend te beschikken, wier woningen op minder dan 5 km (den wettelijk vereischten afstand) van de scholen in kwestie zijn gelegen, alsmede wegens eenige andere motieven, in de Bijlage genoemd. DE JEUGD IN DE BRANDING. De plaatselijke afdeelingen van de Vrijz. Chr. Jongeren Bond, de Jongeren Vredes Actie en de Doopsgezinde Jongeren Bond organisee- ren gezamenlijk een Getuigenis-Bijeenkomst voor Democratie en Persoonlijke Vrijheid. Er zullen vier sprekers, van onderling zeer verschillende godsdienstige en politieke over tuiging het woord voeren. En het zijn wel zeer vooraanstaanden uit de Jeugdbeweging, die hier komen spreken. In de eerste plaats Dr. Garmt Stuiveling, algemeen voorzitter van de Jongeren Vredes Actie, die spreekt over: ,,De jeugd in de bran ding". Dan Ds. J. M. van Veen, algemeen se cretaris van de Vrijz. Chr. Jeugd Centrale, over: „Heeft democratie voor ons nog waar de?" Vervolgens Ds. F. W. J. van der Poel, hervormd predikant alhier, die als onderwerp heeft: „Het recht van de vrije menschelijke persoonlijkheid". En dan tenslotte nog een Roomsch-Katholiek, n.1. de heer J. G. Sluit- man, algemeen voorzitter van de Katholieke Jongeren Vredes Actie, over: „De Katholieke jeugd in den strijd voor de toekomst". De besturen verwachten voor deze belang- 31 October. „Je moet er maar op komen". Met deze woorden pleegt óns volk zgn be wondering voor vindingrijkheid te uiten. En inderdaad, men kan nóg zulke knappe dingen tot stand brengen, een allereerste ver- eischte is: de goede inval. Daar hebt u het idee van den regisseur, die op Java een film aan het opnemen was: De dieren, die voor de film gebruikt moesten worden, trokken zwermen vliegen aan. Dat werd een ontzettende last. De dieren, die door de vliegen werden gekweld, trapten met hun pooten en werden een gevaar voor de acteurs. Bovendien maakte het aanhoudende gegons het zuiver opnemen van Het geluid tot een onmogelijkheid. De ellende werd op gelost, doordat iemand van het personeel zich bereid verklaarde, zijn kale hoofd met ko ning, suiker en jam in te smeren en op tien meter afstand van de camera's te gaan zitten. Binnen een halve minuut zaten alle vliegen op zijn kalen knikker. Wie weet, misschien staat de man met het honinghoofd wel aan het begin van een groote carrière. Andere studio's zullen op bellen en vragen: „Wilt u ons ook dien man met het kale hoofd sturen? Wg hebben ook last van vliegen en zullen hem, behalve een behoorlijk salaris, alle honing vergoeden." En over een jaar is hij misschien wel beroemd als een soort koning der kaalhoofden. Na in Indië zijn kunsten te hebben ver-oond, trekt hg naar europa, neemt zijn eigen vliegen en bijen mee, en wordt gefotografeerd in ge zelschap van filmsterren en schoone vrouwen. En als hij zijn maag zal hebben overladen met oesters en caviaar, en blasé zal zijn ge worden van golf, polo en zeilen, zal hij in een interview de verzuchting slaken, dat hij zich gelukkiger voelde in zijn verre vaderland, met vliegen op zijn hoofd. En misschien zal eens het oogenblik komen, dat een nóg opzienbarender praestatie van een ander hem zijn plaats in de openbare be langstelling zal ontrooven. Want niets is zoo grillig als de gunst van het publiek... Een andere merkwaardige inval is die van den politiecommissaris van Buenes Aires. Ar- gentijnsche gevangenen zijn uiteraard even weinig loslippig als de onze. Maar wat be dacht nu de machtige van Buenos Aires om ze aan het spreken te krijgen? Toen een caféhouder, die van berooving beschuldigd werd, weigerde te bekennen, zette hij hem in een vliegmachine en gaf den bestuurder op dracht met den verdachte de dolste looping- the-loops en andere waaghalzerijen uit te voeren. De man werd door zóó een heiligen angst bevangen, dat hij met z'n hoofd naar beneden stotterde dat hg schuldig was, en de hoofdcommissaris vindt natuurlijk, dat hij een reuzenvondst gedaan heeft. Mocht de caféhouder nóg niet hebb enbekend, dan had hij hem eventueele nog in een wak in het Poolijs kunnen laten zakken, en hem daar een paar weken kunnen laten hangen, met geen ander voedsel dan een portie vanille-ijs per dag. Je moet er maar op komen! Zondag 3 November. De Band van f, Casino. Maandag 4 November. V.A.R.A.-avond, Casino. Woensdag 6 November. Tooneelvereeniging T.A.V.E.N.U.Casino} 8.S0 uur. Donderdag 7 November. Reductie TooneelvoorstelllngCasino. NIEUW NIEUW Kloeke sigaar in Sumatra en Vorstenlanden, Arieenverkoop voor Den Helder, Kon.ngstraat II, b/h Koningsplein. - Tel. 529 NIEUW NIEUW rijke bijeenkomst een groote belangstelling. Door omstandigheden hebben zij echter geen grootere zaal dan de Doopsgezinde Kerk kun nen huren. Men verwacht dan ook, dat de en kele honderden beschikbare plaatsen spoedig verkocht zullen zijn. Na inbraak op de Keizersgracht. Dinsdagavond hebben inbrekers hun slag geslagen in de kruidenierszaak van den heer G. Bakker, Keizersgracht no. 9. Nadat door de bewoonster om 8 uur de winkel gesloten was, kwam te circa kwart voor 9 een eenige huizen verder wonende buurvrouw naar de zaak. Hoewel zij geen gehoor kreeg, vernam zij op de bovenverdie ping verdachte geluiden. Oogenblikkelijk be sloot zij assistentie te halen en even later was zg met de eigenares wederom ter plaatse. De voordeur werd geopend en het licht ont stoken. Op het zelfde moment hoorden de verschrikte vrouwen iemand naar beneden komen. Het bleek een manspersoon te zijn, welke, bemerkende, dat hij op heeterdaad be trapt was, vlug zijn jas voor 't gezicht hield. Een stuk ijzer, hetwelk hij in de hand droeg, naar een der vrouwen geworpen werd. Het behoeft geen betoog, hoe men schrok. Ijlings werd de winkel verlaten, van welke gelegenheid de bezoeker gebruik maakte uit het huiskamerraam te springen en via de achterzijde van de woning te verdwijnen. Later bleek, dat daar iemand op den uitkijk gestaan had, daar omwonenden twee personen zich ijlings uit de voeten hebben zien maken. Na onderzoek kwam aan 't licht, dat de geheele bovenverdieping aan een nauwkeurig

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5